PEEL EN MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Provinciaal Nieuws* Buitenland. ONAANTASTBARE POSITIE'S Verontwaardiging te Berlijn Binnenland. Inleveriugsplicht voor gebruikt papier. In Maart 400 dooden. ZONDAGSDIENST. Dr VERCAUTEREN. VALK-REVUE SERVATIUS-OMROEP 64e Jaargang No 10 Verantwoordelijk voor den gelieelen inhoud: W.P.A v. d. Munekhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 10 April 1943 Advertenties 12 et. per 3 mm Vraag en aanbod 10. et. por 3 mm Vraag en" aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct buiten Venray 80 ct per kwartaal. Zü die mochten hebben gemeend, dat de troepen der As de Marethlinie in Zuid-Tunis tot hot uiterste zouden verdedigen, hebben het misgehad. De Marethlinie strekt zich over circa 100 km. naar het Zuiden uit, van de zee tot de woestijn, doch liet voor het moderne pantserwapen, dat heel beweeglijk is en met een afstand van 100 km. weinig moeite heeft, een prachtgelegenlieid open om de zuidpunt der Marethlinie om te trek ken en deze in den rug te komen. De opening tusschen die zuidpunten de zoutmeren bedroeg circa 300 km. en voor de superieure strijdkrachten der geallieerden was het dus een klein kunstje om het verzet in de Mareth linie te breken. Toen het dan ook eenmaal zoo ver was dat de pantserafdeelingen van Montgomery de Marethlinie gingen omtrekken, heeft Generaal Veldmaar schalk Rommel zich niet gewaagd aan het gevaar voor omsingeling en zjjn troepen wijselijk teruggetrokken op de landengte tusschen de zee en de zoutmeren. Het front is hier slechts 30 km breed en biedt de beste mogelijkheden voor een verdediging tot het uiterste. Of Rommel echter van deze moge lijkheden gebruik zal maken, ofwel elders in Tunis een front zal vormen blijft een groote vraag. Sedert de overrompeling van El Alamein in Egypte is nog geen poging tot weer stand tot het uiterste gedaan. Wel zal de Spil weerstand blijven bieden zoolang het enigszins gaat, maar indien de nadeelen üevoordeeleu te boven gaan, zal zij zeker niet aarzelen dit oorlogstooneel in den steek te laten. Ten slotte blijft het een onderge schikt operatie-terrein, waar de vijand wegens de meerderheid ter zee in het voordeel is. Van den anderen kant zou 't verlies van Tunis en Bizerta de vrije doortocht der Angelsaksers door da Angelsaksers door de Middel- landsche zee beteekenen en millioenen tonnen scheepsruimte uitsparen. Een moeilijk geval, voor wie hiel de beslissing moet nemen. In het Oosten blijven de Sovjets nog aanvallen bij het Ilmen- en Ladoga-meer, evenwel zonder het ge ringste succes. De Duitschers ver beteren hier en daar hun front door prijsgave van gebied of verovering van vooruitstekende punten. Verder is het wachten op de komende ge beurtenissen. Ondertusschen is het wel merk waardig na te gaan hoe verschillende staatslieden in den laatsten tijd zich het einde en den uitslag van den oor log voorstellen. Opvallend is het daarbij, hoe men van geallieerde zijde de eene confe rentie na de andere belegt, die zich bezig houdt met de vraagstukken van na den oorlog. Mr. Eden is daarvoor speciaal naar Amerika gereisd en heeft daar wekenlang, dan hier dan daar, besprekingen gehouden. Ze doen aan dien kant net of de oorlog al gewonnen is en de Führer achtte dit alles in zijn laatste rede voering: Atlantiek geklets. Belang rijker is het eerst den oorlog te win nen. Churchill is van meening, dat op zijn best deze oorlog tot het najaar duurt, op zyn ergst in het najaar 1944 zai zijn afgeloopen en natuurlijk in het voordeel van Engeland en de zijnon. Franco, de leider van het Nieuwe Spanje, meende daarentegen dat de stryd óp het doode punt was aange land. Hy zeide, dat volken van 40 en 100 millioen niet vernietigd konden wor den en dat by een oorlog van zes tot zeven jaren geheel Europa zou ver woest worden en de schade zeker grooter zou zyn dan het voordeel. En enkele dagen geleden sprak de Minister-president van Japan, Tojo, de meening uit, dat de troepen van het driemogendhedenpact don stryd goed deels gewonden hadden. Het ging er slechts om de veroveringen te beves tigen. De Asmogendheden boheer- schen Europa. Japan beheerscht Oost- Azië en er zyn geen machten op de wereldbol die in staat zyn hieraan een einde te maken. Daartegenover staat, dat ook Noord - Amerika een onaantastbare positie inneemt waaruit naar begrippen van vóór dozen omwentelingstyd zou vol gen, dat de strijd moet uitloopen op een compromis. De staatslieden Roosevelt en Chur chill hebben echter herhaaldelijk be weerd, niet met het tegenwoordige Duitsche regiem te willen onderhan delen en daarom ligt de eerste vredes- kans die er komt, misschien wel bij de volgende presidentsverkiezing in Ame rika in 1945. Geen prettig vooruit zicht. Tenzij... Tenzij er gebeurtenissen plaats grij pen waarvan de mogelijkheid nu nog niet te voorzien, de toestanden een geheel ander aanzien geven. Men meldt uit Berlijn: De jongste Engelsch-AmerikaaHsche bombardementen op de bezette gebie den in het Westen, in het bijzonder van Antwerpen, hebben hier groote verontwaardiging gewekt. (De lucht aanval op Antwerpen, heeft reeds meer dan 2000 dooden, meer dan 600 gewonden geëischt. Ongeveer 200 per sonen worden nog vermist.) Naar van bevoegde Duitsche zijde wordt verklaard, is het aan Engeland en de Vereenigde Staten voorbehouden geweest den oorlog te brengen op een plan, waarbij uitsluitend burgers voor een groot deel vrouwen en kin deren, getroffen worden. Het is om 't even, of dit in de bezotte gebieden, dan wel in het Rijksgebied zelf geschiedt, want, zoo zegt men, Duitscliland acht zich ver antwoordelijk voor de verdediging van Europa. De maat is thans vol, verklaart men en Engeland kan er op rekenen, dat de vergelding vreeselyk zal zyn. Een kreet van ontzetting en veront waardiging is over geheel Nederland gegaan, toen Woensdagmiddag Brit- sche vliegtuigen by zeer goed zicht op groote hoogte Rotterdam aanvielen. De neergeworpen bommen troffen hoofdzakelijk dichtbevolkte arbeiders wijken en vaagden geheele straten letterlyk weg. Een felle brand ver nielde wat door de bommen gespaard gebleven was en toen de brandweer het vuur eindelijk meester was ge worden waren duizenden dakloos en hadden alles verloren en slechts het naakte leven was hun gebleven. Het aantal dooden bedraagt reeds 227 en nog steeds worden lijken onder het puin gevonden. Onder de slacht offers bevonden zich '62 vrouwen en 60 kinderen. Vierhonderd gekwetsten, waaronder verschillende met levens gevaarlijke verwondingen, zyn in de ziekenhuizen opgenomen. Rotterdam rouwt en met Rotterdam geheel Nederland. Even groot als de rouw is de ver ontwaardiging. Het was zelfs geen zinlooze terreuraanval meer, deze Brit- sche aanval, het was systematische moord. Op groote hoogte hadden de bommenwerpers boven het hart van de stad gecirkeld en hun doodelyke lading afgeworpen op wijken en stra ten, waar zich nergens ook maar één militair doel bevond. Als dorre bladen in den wind werd de bevolking weggevaagd in een wer velenden doodendans en toen het geraas van de ontploffende bommen, het gedreun van de ineenstortende muren en het geronk van de motoren weggestorven was, had de-dood een ryken oogst vergaard. Met Rotterdam OPVOEDING VAN DE SOVJET-JEUGD. Een verwaarloosde, zonder toezicht levende jeugd, die zich op de binnenplaatsen der huizenkazernes aan allerlei liederlijke uitspattingon te buiten gaat. Een duidolijk beeld geeft ons de „Komsomolskaja Prawda" van 20 Juli 1989. (C.N.F.G.F.L.Tax s) mede verloor de Nederlandscho bur gerbevolking in den loop van Maart 400 dooden en bijna 800 licht en zwaar gewonden. Te Maastricht heeft de luchtbe scherming zich met succes bediend van een wichelroede. Een bekende wichelroede-loopster heeft ditmaal niet naar verborgen schatten gezocht, maar naar ondergrondsche gangen, die voor schuilplaatsen gebruikt kun nen worden. Men zocht n.l. reeds ge- ruimen tyd naar eonige gangen, die tot de voormalige fortificaties behoor den en men is er ook werkelijk in geslaagd deze met behulp van de wichelroede terug te vinden. De meeste der teruggevonden gan gen dateerden uit de 17de en 18de eeuw. Ze werden gebouwd in den tyd dat Maastricht nog een der voor naamste vestingen van West-Europa was. Teneinde de papierproductie te kun nen handhaven op het tegenwoordig peil bestaat er, zooals bekend, sinds 2 Nov. 1942 een inleveringsplicht voor gebruikt papier. Deze inleveringsplicht geldt zoowel voor overheidsinstanties werden reeds verschillende maatrege len ter inlevering getroffen. Ten aan zien van de in deze te treffen maat regelen voor particulieren deelt men ons mede, dat in de naaste toekomst geleidelijk voorschriften voor particu liere ondernemingen en voor hen, die een bedryf of beroep uitoefenen, kun nen worden verwacht. Intusschen zullen particuliere on dernemingen en zy, die een bedryf of beroep uitoefenen, goed doen réeds thans nauwkeurig na te gaan, welke bescheiden zullen kunnen worden opgeruimd en deze afzonderlijk op te bergen. Hierbij zouden zy rekening kunnen houden met het volgende: Er zal bjj de nader uit te vaardigen uitvoeringsmaatregelen geen inbreuk worden gemaakt op hetgeen krach tens bestaande wettelijke maatregelen bewaard dient te blijven. Niet onder den inleveringsplicht vallen daarom de bescheiden van art. 6 van het Wetboek van Koophandel, welke be scheiden dus evenals vroeger dienen bewaard te blijven gedurende 10 jaar. Hieronder vallen de papieren betrek king hebbend op de boekhouding van ondernemingen, handelscorresponden tie, scheepsjournalen en makelaars bescheiden. Iedere onderneming en particulier zal dus in de eerste plaats behooren na te gaan, welke beschei den krachtens wettelijk vooischrift bewaard behooren te blijven. Eveneens behooren bewaard te wor den de bescheiden, welke voor een goeden gang van zaken onmisbaar worden geacht. Ook deze bescheiden zullen niet onder de verplichte in levering vallen. Bescheiden, waaraan een zekero historische waarde kan worden toe gekend voor de geschiedenis van het bedryf zelt, van de plaats, waar het bedrijf gevestigd is of voorde econo mische geschiedenis van land, zullen evenmin ingeleverd behoeven te wor den. Alle overige beschoiden vallen onder de verplichting tot inlevering van gebruikt papier. Deze stukken zouden uit het archief dienen te worden gelicht en afzonderlijk reeds nu dienen te worden bewaard. Officieel wordt medegedeeld: In den loop van de maand Maart had de Nederlandsche burgerbevolking door Britsche luchtaanvallen op woonwij ken in steden en verschillende plaat sen op 't platteland 400 dooden te betreuren, terwijl 361 personen zwaar en meer dan 400 licht gewond wer den. Een groot aantal woonhuizen is vernield. Duizenden gezinnen verloren have en goed en moesten hun woon plaats verlaten om elders te worden gehuisvest. VENRAY, 10 April 1943 ZONDAG 11 APRIL Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor hulp in dringende gevallen wenden tot: Groote straat 11 Telefoon 335 De wedstrijden die morgen gespeeld zullen worden, zyn van beslissende beteekenis voor een plaats- in de voor ronde. Wint Servatius inVenlo. danzullen zy die eer opeischen, maar zou het een gelijkspel of nederlaag zijn, dan heeft De Valk nog een goede kans, indien zy den wedstrijd tegen Tegelen tot een goed einde brengt. Het zal dus zaak zyn om de punten thuis te houden en wy hebben momenteel vol doende vertrouwen in de Valken, dat zy die opgave tot een goed einde zul len brengen. Toch zal het met mee vallen, want ook Tegelen zal spelen voor wat zy waard zyri daar ook voor hen, dit de laatste kans is. Met span ning zien wij dan ook dit treffen tegemoet en verwachten, dat deze wedstrijd een goed slot zal brengen. De Valk 2 trekt naar' Stejj), terwijl het vierde elftal een voorwedstrijd speelt tegen Oostrum 2. In een pittig gespeelde wedstrijd, van weerskanten is Servatius erin

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1