Distributie-nieuws BEKENDMAKINGEN VERVOLGVERHAAL Het kruis waarbij 't spookte. Versnaporlngenknnrt alleen voor kinderen tot 14 jaar. Geen sigarettenkaart meer voor vrouwen. De plaatselijke distributiediensten zullen op nader te bepalen tijdstippen van 28 Maart tot en met 17 April tegen overlegging van de distributie stamkaart en tegen in ontvangstno- ming van een bon van het inlegvel, bonkaarten „Voedingsmiddelen 5e pe riode 1943", alsmede nieuwe klanten kaarten voor groente uitreiken. Aard appelbonnen komen thans weer op de bonkaarten voor voedingsmiddelen voor. Er wordt wederom onderscheid gemaakt tusschen stad- en landkaar ten. De diensten zullen uitreiken: aan houders van een inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K 115 en een klanten kaart voor groente, aan houders van een inlegvel K 2 of L 2 een bonkaart K 215 en een klantenkaart voor groente aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K 315 en een klan tenkaart voor groente, aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bon kaart K 415 en een klantenkaart voor groente. Houders van L-inlegvellen ontvangen bovendien een toeslagkaart voor aardappelen N 215. Zij, die ge boren zijn tusschen 21 Maart en 19 April van de jaren 1922,1929 en 1939 moeten hun inlegvellen ruilen alvo rens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. Tabak on versnaperingen. Voorts worden tegelijk met de bovengenoemde kaarten nieuwe ta baks- en versnaperiugenkaarten uit gereikt. Jten kan nietj kiezen tusschen een labakskaart en een versnaperin- genkaart. Uitgereikt worden: aan kin koren boneden den leeftijd van 14 jaar een versnaperingenkaart; aan manne lijke personen van 18 jaar en ouder een tabakskaart. Alle overige ver bruikers ontvangen noch een tabaks- kaart, noch een sigarettenkaart, noch. een' versnaperingenkaart. Kindorvoedingkaarteu Vierder worden aan kinderen bene den den leeftijd van vier jaar naast de bonkaart voor voedingsmiddelen kaarten voor kindervoeding uitgereikt. Kinderen, geboren na 17 April 1941, qrityangen één bonkaart R 215; kin deren, geboren tusschen 17 April 1939 oil, 18 April 1941 ontvangen een bon kaart R 115,. Brandstoffen Tenslotte zullen de diensten aan vraagformulieren, voor een brandstof- iienkaart uitreiken aan hen, die de aandujdjng „.hoofd" op hun distributie stamkaart hebben. Deze aanvraagfor mulieren moeten bij het afhalen der bonkaarten voor de 6e periode worden ingediend, terwijl dan tevens de oude „Dv" kaart voor brandstoffen met de bonnen „11 BV", „12 BV, „13 BV." en „14 BV" moet worden ingeleverd. Men kan de kaarten uitsluitend afhalen bij den distributiedienst dei- gemeente waar men in het bevol kingsregister is opgenomen. Boterbon 10. Do aflevering van margarine en bak en braadvet op de bonnen „boter 10", welke bij de winkeliers zijn ingele- leverd, zal van Woensdag 24 Maart tot en met Zondag 4 April geschieden. Zooals bekend, zal voor de helft der ingeleverde bonnen margarine en voor de andere helft bak- en braadvet worden afgeleverd. Binnenkort rundret. Op de bonnen „boter 13a" en „boter 13b" van de bonkaart voor voedings middelen, welke geldig zijn van Maan dag 5 tot en met Vrijdag 16 April, zal desgewenscht rund vet verkrijg baar zjjn en wel per „a"-bon of per tweetal „b"-bonnen -200 gram. Men dient de bonnen daartoe bij den sla ger in te leveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs, van Woensdag 24 tot en met Zaterdag 27 Maart 1943. Zij, die in deze periode bon 13 niet bij hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet betrek ken, doch uitsluitend de artikelen, die later op dezen bon worden ver krijgbaar gesteld. Met de aflevering van het rundvet mag eerst op Maan dag 5 April begonnen worden. REGELING van de INENTING tegen DIPHTERIE 1943. Evenals het vorig jaar zal er ook dit jaar wederom gelegenheid wor den gegeven tot kostelooze inenting tegen diphterie van kinderen van V, jaar—12 jaar. Voor deze inenting komen in aan merking A. die kinderen, welke het vorig jaar DRIE inspuitingen hebben on dergaan; voor hen is thans één enkele nieuwe inenting voldoende. (Herha lingsenting.) B. alle andere kinderen van l/> 12 jaar. Hieronder vallen dus alle kinderen, welke tot op hedon nog goeu onkele inenting hebben gehad en zij, die het verleden jaar MINDER DAN DRIE inspuitingen hebben ge had. (Nieuwe enting.) Daar mag worden aangenomen, dat allo ouders het groote belang van deze nieuwe of herhaalde inenting inzien en vanzelfsprekend gaarne van deze kosteloozo gelegenheid daar toe gebruik zullen maken, worden alle ouders, wier kinderen tot 12 jaar een school of bewaarschool in de gemeente Venray bezoeken, ge acht hunne toestemming tot inenting in 1943 te hebben verleend. Mochten er echter toch ou-derszijn, die ernstige bezwaren hebben tegen deze inenting van hun schoolgaande kinderen, dan wordt hun verzocht hiervan SCHRIFTELIJK mededeeling te doen aan het Hoofd der School ofwel het onderwijzendpersoneel. Wordt geen schriftelijke verklaring omtrent bezwaar overgelegd, dan wordt aangenomen dat met de in enting wordt ingestemd. Alle schoolgaande kinderen zullen dus worden ingeënt, behalve z(j, die een door de ouders onderteekende schriftelijke verklaring van bezwaar hebben overgelegd. Er wordt met nadruk op gewezen, dat dit jaar niet alleen voor kinde ren vanaf 2 jaar, maar voor ALLE kinderen vanaf Va jaar tot 12 jaar gelegenheid bestaat tot kostelooze inenting en wij raden de ouders dringend aan hiervan zooveel mogelijk gebruik te maken. Datum, uur On plaats van inenting gelieve U op on derstaand staatje aan te treffen U wordt verzocht dit staatje uit te knippen en goed te bewaren, want buiten de daar aangegeven tijden wordt niet ingeënt. N.I5. Bjj iedere inenting meebren gen trouwboekje ouders en/of distri butiestamkaart der kinderen. A. HERHALINGSB'NTINU. "Uitslui tend voor die kinderen welke in 1942 reeds DRIE inspuitingen ontvingen. Deze herhalingsenting geschiedt door één inspuiting en wel te Venray-Kom (Jongensschool) op 5 April a-s., om 2 uixr voor de school jongens te Venray-Kom (Maisjesschool) op 6 April a.s. om 2 uur voorde school gaande meisjes en bewaarschoolkin deren te Venray-Kom (Ziekenhuis) op 7 April 2u. voor alle andere kinderen, voorzoove r herhaling der inspuiting niet reei'.s op 5 of 6 April 1943 in een der scholen geschiedde. te M erselo (Schor ff) op 12 April a.s. om SL'30 uur; ta 'Oirlo (Meisjesschool) op 13 April a.s_ om 3.30 uur te Castenray (School) op 13 April ajj. om 2 uur; te Leunen (Meisjesschool) op 14 April a.s. om 3.30' uur; te Veulen (School) op 14 April a.s. om 2 uur; te Heyde (Schooi 1) op 15 April a.s. om 2 uur te Ysselsteyn (S chool) op 15 April a.s. om 3.30 uur te OoStrum (Scl tooi) op 16 April a.s. om 3-30 uur; te Smakt (Pel; grimshuis) op 16 April a.s. om 2 in ur. B. NIEUWE E NTING. Voor alle kinderen van t« t 12 jaar, die nog geen of minder dan drie inspuitingen tegen diphterie ooit ringen. Deze nieuwe iim enting geschiedt door drie inspuiting} en en wel te Venray-Korm (1 Ziekenhuis) van 2-2.30 uur, op 12:April le inspui ting, op 3 Mei 2e inaj tuiting en op 17 Mei 3e inspuiting te Merselo (School) om 3 uur, op 12 April le inspuiting, op 3 Moi 2e inspuiting en op 17 Mei 3e inspuiting; te Oirlo (Meisjesschool) op 13 April om 3 uur le inspuiting, op 7 Mei om 4 uur 2e inspuiting en op 21 Mei om 4 uur 3e inspuiting; te Castenray (School) op 13 April om 1.30 uur le inspuiting, op 4 Mei om 3 uur 2e inspuiting en op 18 Mei om 3 uur 3e inspuiting te Leunen (Meisjesschool) op 14 April om 3 uur le inspuiting, en 4 Mei om 4 uur 2e inspuiting en op 12 Mei om 4 uur 3e inspuiting; te Veulen (School) op 14 April om 1.30 uur le inspuiting, op 4 Mei om 2 uur 2e inspuiting en op 18 Mei om 2 uur 3e inspuiting te Heyde (School) op 15 April om 1.30 uur le inspuiting, op 6 Mei om 2 uur 2e inspuiting en op 20 Mei om 2 uur 3e inspuiting; te Ysselsteyn (School) om 3 uur, op 15 April le inspuiting, op 6 Mei 2e inspuiting en op 20 Mei 3e in spuiting te Oostrum (School) om 3 uur, op 16 April le inspuiting, op 7 Mei 2e inspuiting en op .21 Mei 3e inspui ting te Smakt (Pelgrimshuis) 16 April om 1.30 uur le inspuiting, op 7 Mei om 2 uur 2e inspuiting en op 21 Mei om 2 uur 3e inspuiting. N.B. Bij iedere inenting moet worden meegebracht trouwboekje van de ouders en/of distributiestamkaart van de in te enten kinderen. Venray, 24 Maart 1943. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. TREKHONDENWET. Herkeuring van alle trekhonden Het Gemeentebestuur van Venray brengt ter algemeene kennis, dat eene herkeuring van alle trekhonden wordt bevolen, welke zal worden gehouden op Woensdag 7 April a.s. en wel: vm. 9 uur te Oostrum beginpunt weg Gejjsteren; vm. 9.30 te Oirlo bij - J. H. Nelissen; vm. 10 uur te Castenray bij kermisterrein; vm. 10.30 te Leunen bij 't transformatorhuisje; nm. 2 uur te Venray—kom Henseniusplein; nm. 3 uur te Nachtigaal, Deurnesche weg; nm. 4 uur te Merselo, kermisterrein. De honden moeten voldoen aan de volgende eischen: 1 korte, breede zware nek, krachtige hals. 2. Breede schoft (deel van den rug tusschen de schouderbladen). 3. Rechte breede, ge spierde rug; korte, rechte breede len denen. 4. Breede voorborst. 5. Breed, gespierd kruis, smalle gevulde flan ken. 6.' Gewelfde, diepe borst, ge spierde voldoende vastliggende schou der. 7. Krachtige gebouwde, rechte beenen (voorbeenen). 8. Korte, ronde klauwen; niet gespreide teenen met ronde niet weeke zooikussens. 9. Goed gebroekt; lange flinke gespierde dij en schenkel; spronggewrichten laag bjj den grond, goeden stand van de achter- beenen. 10. Krachtige gewrichten. Met nadruk wordt er op gewezen, dat hond, tuig en kar ter keuring aanwezig moet zijn. Niet goedgekeurd worden de honden, welke onvolwas sen zjjn en verder kreupele, aan huid ziekte lijdende, gewonde, zichtbaar dragende of zoogende honden. Honden met een geringere schofthoogte dan 60 cM., indien zy voor de kar gespan nen, 50 cM. indien zij onder de kar gespannen worden, honden met een geringere borstbreedte, gemeten tus schen de middenste punten der boe gen, dan 14 cM. Tot het tuig moet behooren een borstriem van tenminste 4 cM. breed te van zacht leder, reikende tot ach ter de voorpooten en met, bij het rek ken horizontaal gerichte strengen verbonden aan een spoorstok, vastge maakt recht achter de plaats waar de hond loopt; een buikriem van ten minste 4 cM. breedte en' een draag riem, welke voor een hond vóór de kar gespannen, tenminste 6 cM. breed moet zyn. De hondenkar moet voor zien zijn van een of meer doelmatige ligplanken voor den hond en van een steeds bruikbaren, zindelijken drink bak en voorts zoodanig zyn ingericht, dat de hond tijdens den rit in onge dwongen houding kan liggen, zitten en staan. De kar moet voorzien zjjn van een of meer steunsels, die voor komen, dat zy den hond drukt, wan neer deze ligt, zit of staat. Als ge leider van een hondenkar mag geen persoon optreden, die den leeftijd van 14 jaren nog niet heeft bereikt. Op de kar moeten zyn vermeld denaam van den houder'en die van de ge meente, waarin hij woonplaats heeft, alsmede het nummer van de inschrij ving, een en ander in geverfde zwar te letters en cijfers van 8 cM. hoogte op een wit geverfd bord, hetgeen aan de linkerzijde van de kar, zooveel mogelyk naar voren bevestigd en steeds zichtbaar moet zyn. Hiernaast moet aangebracht zyn een brandmerk „G" ter hoogte van 8 cM. De aandacht wordt er nadrukkelijk op gevestigd, dat hond, kar en tuig aan de bovenvermelde eischen moeten voldoen om opnieuw voor goedkeuring in aanmerking te kunnen komen. De vroegere uitgereikte nummerbewyzen moeten worden meegebracht. Honden en karren welke nog niet gekeurd zyn kunnen eveneens op bovenge noemde datum ter keuring worden aangeboden. Venray, 17 Maart 1943. Het Gemeentebestuur van Venray- De Burgemeester voornoemdi A. H. M. JANSSEN De Secretaris, VAN HAAREN. 17. SLOT O, in Godsnaam, Hy vraagt u genade Kyk hem aan Heftig wendt Giessers zich naar 't Kruis en eensklaps veranderen de trekken van zijn gelaat tot een uit drukking van onuitsprekelijke smart. Dan met 'n plotselinge beweging staat hy op en slingert het gevaar lijke mes de ruimte in. Kragers ryst bang overeind. Ik zal 't goed met je maken, maar je brengt me toch niet by 't gerecht Neen, maar ga direct, ik kan je niet meer zien. Schreiend werpt hy zich voor het Kruis en bidt: Vergeef ons onze schulden, gelijk ook wy ver geven onze schuldenaren- Een jaar later ligt boer Kragers op sterven. By zyn bed staat Giessers omvattend de hand van den lijder. Nogmaals dank, beste Giessers, zegt Kragers met reutelende stem. We hebben elkaar vergeven en God heeft ons ook vergeven. 't Spijt me, dat ik uw boerderij niet heb mogen zien... Maar kom, 'n offertje voor myn groote misslagen. Bevalt de hoeve je goed Ja, stamelt Jan, 't iszoo'n mooi bedryf. Hoe jammer, dat je 't niet zien kunt. Gods wil geschiede, maar wat zeggen de mensehen Wees gerust Kragers, 't is nou een jaar geleden, sinds... kom, ze den ken wel, dat je ons 'n beetje gehol pen hebt, maar 't eigenlijke weten ze niet en zullen ze ook nooit weten. God dank, lispelt Kragers, ,'t is niet om my, maar om vrouw en kind. Enkele oogenblikken zwy'gen beiden. Met medelijdenden blik schouwt Jan Giessers naar 't uitgemergelde, van klam doodszweet natte gelaat van den stervende, die van afmatting de brekende oogen gesloten heeft. Buiten in den donkeren avond, slaat de kettinghond aan. Terstond opent Kragers de oogen. De pastoor zou nog komen. Trillend beweegt zich Giessers' hand in de klamme vingers van Kragers. Voor de laatste maal drukt hy de hand van hem die sterven gaat. Dag, Kragers, snikt hy, ik... Maar de stem stokt hem in de keel. Dag, Giessers, zal je... bidden. Zoolang ik leef, alle dagen... is 't antwoord uit Giesser's mond. De doffe stap van zacht-tredende voeten kraakt in de planken vloer van de gang. Voorzichtig wordt de deur geopend. Vrouw Kragers, de oogen roodgezwollen van tranen, laat den pastoor binnen. Dag, Kragers, dag, vriend.., zegt Giessers op schreienden toon. Nog eenmaal werpt hy een langen blik op 't witte gelaat van den stervende. Dan treedt hy haastig de duur uit. O neen, hy heeft geen lust meer om nog even te praten met de dienst bode, die hem druk fluisterend ver gezelt naar de buitendeur. Met tragen tred loopt Giessers, 't peinzensmoede hoofd diep gebogen over den eenzamen, donkeren weg, naar de hoeve, zijn mooie, groote, rykvoorziene hoeve, die daar dezen zomer gebouwd werd naast het Wit te Kruis. EINDE.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4