WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Provinciaal Nieuws. OPGEWEKTHEID IN BARREN TIJD! Buitenland. Binnenland. 64c Jaurguug No 8 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: W.P.A v. d. Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 PEEL EN MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 27 Maart 1943 Advertenties 12 ct. per 3 nun Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne ment spry s: voor Venray 70 ct buiten Venray 80 ctper kwartaal. Niemand zal ons betwisten, dat wij leven in oen barren en harden tijd. Voor zeer velen van ons volk is de werkelijkheid moeilijk te verwerken. Er wordt aan ons, man voor man en vrouw voor vrouw, niet meer ge vraagd, wat we het liefste zouden wil len en hoe wij het graag zouden heb ben. Wjj hebben ons allen veel te ont zeggen en dat vinden we moeilijk en nog moeilijker is het voor velen om te begrijpen, waarom dat noodig is. Wy hebben 't voorheen goed gehad en hebben de ellende niet gekend, waarin andere volken moesten leven en daarom valt 't zoo zwaar om af stand te doen van hetgeen in de oogen van anderen overvloedig en overbodig is, maar dat ons als noodzakelijk voor komt. Velen van ons hebben door den oorlog en de oorlogsomstandigheden reeds directe offers gebracht en allen zijn we getroffen door indirecte offers. Toch moeten we ons erop voorbe reiden, dat onze offers thans pas ko men: onze bijdragen in den totalen oorlog in allerlei vorm, door persoon lijken inzet, door toenemende gevaren uit de lucht, door nog meer verso bering in voeding en kleeding en comfort, door inperking en sluiting van zaken en bedrijven. Dat alles kan heel wat eisohen van ons weerstandsvermogen, maar laten we er ons toch in ons eigen belang voor hoeden, dat we deze offers niet dragen als een lastdierWat ver raadt het al een holheid en leegheid dat velen hun dagelyksche conver satie niet meer weten uit te beuren boven het klaag- en kankerpeil van den geestelijk-zieke, die met distribu tie-wee ter ruste gaat en na een nachtmerrie over vrees voor tewerk stelling in 't buitenland ontwaakt met zorgen over levensmiddelen- schaarschte Moedig en met begrip voor den tijd, dien wy beleven, moeten wy aan vaarden, wat van ons aan offers ge- eischt wordt. Goed humeur en opgewektheid kun nen ons de lastën verlichten; ze be lmoren tot het weinige, dat nog niet op de bon is. Laten we er daarom een ruim gebruik van maken, het zal onze levenslust en onze geestelijke gezondheid ten goede komen. NA DEN WINTERSLAG IN HET OOSTEN. Adolf Hitler, de Führar van het Groot-Duitsche Ryk, heeft op Zondag 21 Maart te Berlijn een rede gehouden by gelegenheid van den Heldenge denkdag. Hy verklaarde daarin, dat nu de crisis in het Oosten voorgoed over wonnen was, en als bewys daarvan werd het verlofsverbod der frontsol daten ingetrokken. Zyn rede getuigde van groote vast beradenheid en ernst en van een ab solute zekerheid omtrent de uitein delijke overwinning. Het staat dus thans wel vast, dat de Duitsche legerleiding niet wil rusten voordat het Bolsjewisme defi nitief verslagen is en wat meer zegt, de Führer is er zich van bewust, de krachten te kunnen mobiliseeren, die daarvoor noodig zyn. Het Bolsjewisme is zoo'n groot gevaar voor het voortbestaan van Europa, dat alle andere belangen daarvoor moeten wijken. Niemand is wel in staat om thans reeds te voorzien, welke inspanning er noodig zal zyn om het communis me volledig neer te slaan. Doch de geschiedenis van den voorbijen winter heeft wel geleerd, dat Stalin over ontzaggelijke reserves aan menschen en materiaal beschikt, om na ander half jaar van strijd nog tot zulke krachtsinspanningen in staat te zyn, als waarvan wij allen getuigen wa ren. De krachten, die daartegenover ge steld moeten worden om deze te overwinnen, zullen dus hieraan su perieur moeten zyn en daarnaar kunnen wy afmeten, wat er nog ge vergd zal moeten worden om den oorlog in het Oosten definitief te be ëindigen. De menschen, die hopen, dat de duur van den oorlog nog slechts een kwestie is van enkele weken of maanden, kunnen die hoop gerust laten varen. Tevens noemde de 'Führer een ge tal van 542000 holden, die op 21 Maart 1943 moesten herdacht worden en wy buigen in ontzag voor de geweldige bloedoffers, die Duitschland en de verbonden legers reeds hebben ge bracht voor den afweer der roo4e horden uit het Oosten. Eerst de ge schiedenis zal in juiste woorden weten vast te leggen, wat in do jaren 1941 '42 en '43 in het Oosten is gepres teerd en eerst dan zal West-Europa zich ten volle bewust zyn, welk een ontzaglijk gevaar hier bezworen moest worden en hoe dankbaar Europa de legerscharen moet zijn, die ons voor de hel van het bolsjewisme wisten te vfywaren. Dat er ondertusschen een keerpunt in den stryd in het Oosten is geko men, blykt heel duidelijk uit de le- gerberichten. Bij de herovering van Charkow zjjn snelle troepen circa 100 K.M. in N.- Westelijke richting opgerukt en heb ben de stad Bjelgorod by verrassing genomen. Het offensief is thans ook verder noordelijk voortgezet en voornamelijk wordt er nu gevochten zuidoostelijk en noordwestelijk van Koersk. Het schijnt de bedoeling der Duit- schers te zijn om door aanvallen in flank der vooruitgeschoven roode troepen deze tot den terugtocht te willen dwingen, op gevaar af, dat zy bij langer standhouden worden afge sneden. Behalve dit offensief, dat van het zuid-oosten van Charkow is uitgegaan, wyzen ook de beraadslagingen van de hooge legerleiding er op, dat men waarschijnlijk geen maanden zal be hoeven te wachten om te weten, wat het Duitsche leger van plan is. Stalin zou volgens de ramingen van den laatsten tyd reeds circa 20 millioen strijders hebben verloren sedert den aanvang van den oorlog in het Oos ten, dat is sedert Juni 1941. Luitenant-generaal Dittmar weesin een radio-rede over het einde van den winterslag erop, dat alle aanvalssec- toren van Orel tot Ilmen en Ladoga- meer hebben stand gehouden. De vyand bereikte er zijn operatieve doe len niet. In 't Zuiden boekten de bolsjewisten successen ten koste van enorme offers, maar hun verwachtin gen van een algemeenen zegevieren den opmarseh zyn totaal mislukt. Stalin onderschatte hier zijn vyand en de legerleiding maakte de fout, niet de operatieve reserves in te zet ten, maar troepen te onttrekken aan andere fronten. Dat wijst erop, dat de roode massa's ook niet onuitput telijk zjjn. De overmacht aan men schen en deels ook aan wapens by den vijand was oorzaak van het feit, dat ons in de eerste plaats de volle dige superioriteit ontzegd bleef. Komt deze hinderpaal te vervallen, dan volgt veel, misschien wel alles vanzelf. Ook op het front in Tunesië is thans de stryd voorgoed ingezet. Reeds lang werd verwacht, dat Engelschen en Amerikanen tegelijkertijd tot het of fensief zouden overgaan om de spil- troepen uit Noord-Afrika te verdrijven. Inderdaad is deze actie op Zondag 21 Maart ingezet. Het 8e leger van generaal Alexan der opereert tegen de Mareth-linie, die ongeveer de zuidgrens van Tunis volgt en tracht bovendien in weste lijke richting achter deze linie te komen. De Amerikanen vallen aan in het centrale deel van Tunis, blijkbaar met de bedoeling om de zee te be reiken en hierdoor het Noordelijke leger der spil van het Zuidelijke te scheiden. De stad Gafra, die onge veer 14 dagen geleden door Duitsch- Italiaansche troepen werd bezet, is terwille eener betere verdedigings mogelijkheid weer ontruimd. Blijk baar is het doel der Amerikanen de stad Gabes, die aan de kust ligt, waar Noord- en Zuid-front samen komen. Het spreekt vanzelf, dat enkele dagen na den aanvang van dit offen sief nog niets definitiefs over den stryd kan gezegd worden. Doch zeker is, dat het er zeer hard toe zal gaan, omdat de Engelsch-Amerikanen er alles op moeten zetten, om dat laat ste steunpunt der spil te veroveren en deze van hun kant dit steunpunt niet zullen prys geven dan in uiter ste noodzaak. In zekeren zin zit aan het behoud van de bezetting van Tunis vast, de beheersching van de Middelland- sche Zee, of beter gezegd, de be heersching van den verbindingsweg tusschen het Westen en het Oosten van de Middellandsche Zee, welke verbinding voor de Angelsaksers van onschatbare beteekenis is. En hierby komen we aan ons derde puntde duikbootoorlog. Zouden de Angelsaksers er in sla gen deze West-Oostelijke verbinding door de Middellandsche Zee tot stand te brengen, dan zouden zy daarbij millioenen tonnen scheepsruimte hebben uitgespaard. En dat dit voor hen noodig is om met eenig succes den oorlog te voe ren, blykt al duidelijker. Er is bijna al geen- twijfel meer aan het feit, dat de Angelsaksische oorlogvoering voor driekwart wordt lam gelegd door het gebrek aan scheepsruimte. Het heele jaar 1942 heeft de roep om het tweede front geklonken en de drie maanden die 1943 oud is, is die roep nog niet van de lucht ge weest. Velen denken er dag en nacht aan en de beste tijd er voor lykt verstreken. Zou het gebrek aan schoepsruimte niet de oplossing van dit .raadsel" zijn Op den Grebbeberg. Zondag, op den eersten dag van de lente, heeft op den Grebbeberg by Rhenen, waar de gevallen Duitsche en Nederlandsche soldaten, die hier in de Meidagen van 1940 tegenover elkander stonden, een gezamelyke laatste rustplaats hebben gevonden, een Heldenherdenking plaats gehad. Achtereenvolgens spraken de weer machtsbevelhebber in Nederland, ge neraal der vliegers, Fr. Christiansen, de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inqnart en de Leider van het Nederlandsche volk, Mussert. Geldigheidsduur boterbon 09 verlengd Zooals bekend, geeft tot en met 23 Mrt. 1943 bon „Boter 09" recht op het koopen van boter en margarine. Ech ter zullen niet alle verbruikers reeds vóór 28 Maart hierop boter kunnen verkrijgen. Het kan dus voorkomen, dat men met het koopen daarvan tot na 23 Maart zal moeten wachten. In verband hiermede is de geldigheids duur van bon „Boter 09" verlengd tot en met 4 April 1943. /Prijs bak- en braadvet. Het bak- en braadvet, dat geen merk draagt, mag aan den consu ment worden verkocht tegen ten hoogste 25 cent per pakje van 200 gram, terwijl de prys van de merk- vetten niet meer mag bedragen dan 28 cent van 200 gram. Verkoopverbod vau bepaalde gereedschappen. Met ingang van 23 Maart is het eenieder verboden de volgende onge bruikte gereedschappen, geheel of ge deeltelijk van ijzer of staal, te koopen, Nederlandsche vrijwilligers in de Sovjet-Unie. (SS P.K. Buschschulte-O-H-Ps) te verkoopen of af te leveren: hooi vorken, aardappelrieken, andere rieken vorken, grepen en sloothaken, schop pen, met uitzondering van kolen schoppen bestemd voor huishoudelijk gebruik, spaden, schoffels, hakken en schrepels, harken, met uitzondering van uit draad vervaardigde bladhar- ken, sikkels, zeisen, kanthakken, wal- messen en zichten. Van dit verbod zyn uitgezonderd speelgoedgereed schap en tuingereedschap van kleine maat, dat naar zijn aard bestemd is voor gebruik door particulieren. De verkoop of aflevering van de in het verbod begrepen gereedschap pen is wel toegestaan voor oxport naar andere landen dan Duitschland, waarvoor uitvoercertificaten zijn af gegeven. Voor nadere bijzonderheden wordt venvezen naar de betreffende officieele publicatie. Twee ernstige ongevallen te St. Antlionis Zaterdag 20 Maart was een ware ongeluksdag voor St. Anthonis, die drie jeugdige levens opeischte en twee gezinnen in diepen rouw dompelde. Door het instorten van een muur werden twee meisjes gedood en een derde gewond. Verder werd by de aanrijding van een kar door een vrachtauto onder Overloon een 8-jarig jongetje van den wagon geslidgerd op het wegdek; zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is het knaapje in het ziekenhuis overleden. VENRAY, 27 Maart 1943 DE ZOMERTIJD begint op 29 Maart a.s. In overeenstemming met de regeling in het Duitsche Ryk wordt ook in het bezette Nederlandsche gebied in den nacht van 28 op 29 Maart a.s. des voormiddags te 2 uur de zomer tijd ingevoerd. Op dat tijdstip worden alle open bare klokkën één uur vooruitgezet, dus van 2 op 3 uur. H. Priesterwijding. Op 10 April a.s. hoopt onze dorps genoot de Eerw. Heer H. P. M. Lit- jens in de Kathedraal te Roermond de II. Priesterwijding te ontvangen. De jonge priester zal op eerste PatCsch- dag in Ide Parochiekerk alhier om 10 uur zijn plechtige eerste H. Mis opdragen. Fietsendief veroordeeld. De Roermondsehe Rechtbank heeft in overeenstemming met den eisch van den Officier van Justitie den 18- jarigen J. A. B. van hier, thans te Roermond gedetineerd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens diefstal van 't rijwiel van dhr. H.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1