Officieele Landbouw- mededeelingen VERVOLGVERHAAL Het kruis waarbij 't spookte. SERVATIUS-OMROEP Wedorom heeft het goweldige enthousiasme van de Valk, de be paald meerdere techniek van Servatius in bedwang gehouden, door hun een gelijk spel af te dwingen. Door het hopelooze verprutsen van diverse op gelegde kansen, ontging Berv. reeds voor de rust een goede voorsprong. Nog zelden zagen we de Serv.-voor hoede zóo slecht. De Valk-voorhoede, alhoewel de hechte Serv.-verd. haar geen kans tot schieten gaf, was toch nog stukken gevaarlijker dan die van Serv. Reeds voor de rust had Serv. een verdiende 1-0-voorsprong. Ongeveer een kwartier voor het einde, na een voortdurende Serv.-veldmeerderheid, schoot de Valk-spil van groote af stand op doel en via de handen van den Serv.-doelman vloog de bal in het doel. Toen ontstond er een heftig duel om de leiding. Doch de wederzijdsche verdedigingen blever. meester van hun terrein en zoo eindigde deze wedstrijd in een gelijk spel, waarmee vooral de gasten buitengewoon in hun nopjes waren, daar ze wel iets meer kregen dan hun toekwam. Overigens werd deze wedstrijd in een echte derby- sfeer betwist, doch over hot algemeen niet unfair. De leiding van den heer Vissers was goed. Zondag a.s. moet Serv. I naar Hel mond om aldaar Geel-Bruin voor de bekerronde te ontmoeten, Geel-Bruin heeft ongeslagen het kampioenschap van de dorde klas harer afd. behaald. De Venrayers zullen dus met hun beste spel voor den dag moeten ko men 0111 oen behoorlijk resultaat te behalen. Serv. II zal in Venlo de reserve van de Boys ontmoeten; dit is nog een competitie-wedstrijd. Nog altijd heeft Serv. II een kansje om de onderste plaats aan anderen over te laten, doch dan moeten de twee laatste uitwed strijden gewonnen worden. We zijn benieuwd. over een flink uithoudingsvermogen beschikten. Er was veel belangstelling zoodat ook het financieele gedeelte wel geslaagd mag heeten. Morgen speelt D.I.S. een wedstrijd tegen L.V.S. I, kampioen der tweede klas L.V.B. Hoewel de groen-witten niet meer hetzelfde elftal op de been kunnen brengen waarmee de compe titie gespoeld werd, verwachten we toch, dat zij door een overwinning de eer van hun klasse zullen hoog houden. Wie met zuinig is. zijn zit stroom niet weldra in de duisternis VALK-REVUE Een talrijk publiek was getuige van een meer spannende dan fraaie wed strijd, welke eindigde meel 1. Broe derlijk werden de puntjes gedeeld en velen zuller. zulks voor de beste op lossing gevonden hebben. Was liet veldspel van Servatius beter verzorgd, daar tegenover staat dat do afwerking der aanvallen veel te wenschen overliet, tengevolge waarvan de doolverdediger der Valken geen gevaarlijk werk kreeg op te knappen. De Valk zondigde door slecht plaat sen, maar was aanvallend veel ge vaarlijken Voor de rust had de ver dediging de handen vol, mede door den straffen wind, die recht over het veld staande, Servatius in het offen sief bracht. De aanvallen welke de Valk in deze periode ondernam, waren zeer sporadisch, doch de verdediging der Valken was in goeden vorm en slechts eenmaal moesten zij capitu leeren. Na de th^e starte de Valk met den wind in den rug en kon nu meer aandacht besteden aan de voorhoede. De Valk kwam er steeds beter in en nu werden de bordjes verhangen. Bü een der aanvallen, toen de ge- heele verdediging van Servatius zich voor het doel terug trok, loste de spil een schot, var. verre afstand en onhoudbaar vloog den bal in de ton wen. De resteerende minuten brach ten nog enkele gevaarlijke aanvallen en toen de scheidsrechter, die den wedstrijd volkomen beheerschte, voor de laatste maal floot, was het einde daar van deze eerste bekerwedstrijd. Morgen zal de Valk, op eigen ter rein, den strijd aanbinden tegen Ven- losche Boys en om de kans te be houden zal er gewonnen moeten wor den dus Valken van begin tot einde gestreden voor de overwinning, dan zal het succes aan U zijde zijn D.I.S.-nieuws In een gemoedelijk partijtje hebben D.I.S. en de veteranen elkaar be- kampt, waarbij tenslotte hoe kan 't anders - de vroegere sterren het moesten afleggen. Toch waren er bij de veteranen nog wel enkelen die 't nog lang niet verleerd waren en nog voor de Provincie Limburg Landbouwgereedschappen, prikkeldraad enz. Nog steeds bereiken mij aanvragen om een vergunning of urgentiever klaring ter verkrijging van kleinere gereedschappen (rieken, schoppen, harken) alsmede ter verkrijging van prikkeldraad, gladdraad e.d. Gereedschappen, prikkeldraad e.d. vallen niet onder de regeling voor landbouwmachines werktuigen en apparaten doch worden gedistri bueerd door het Centraal Bureau voor den IJzerwarenhandel en zijn voor zoover voorradig nog vrij in de yzer- warenzaken te betrekken. Zyn »zy hier niet voorradig dan wende men zich tot het Centraal bureau voor den IJzerwarenhandel, Laan van Meerdervoort 95, 's-Graven- hage. Aangezien ik met de regeling dei- distributie enz. van gereedschappen en prikkeldraad geen enkele be moeienis heb, zullen eventueele aan vragen en verdere correspondentie over deze zaken voortaan onbeant woord ter zijde worden gelegd. De Rjjkslandbouwconsulent De resten van de school te Brie! Ie, het doel van een terreuraanval was. welke Donderdag j.l. bij goed zicht (SS Bildberichter Fritz-Stapf-Pax s) Het slachten van geiten en geiten-bokken. Geiten of geiten-bokken mogen slechts met toestemming van de P.V.C. worden geslacht. Aanvragen voor slachting dienen by den plaat- selijken bureauhouder te worden in gediend. By een aanvrage voor een machti ging dient voortaan steeds een ver klaring van een dierenarts of van het Provinciaal Stamboek der Geiten- fokkerij te worden overgelegd, waar uit blijkt, dat do betreffende geit of bok, ongeschikt is voor de fokkerij. Aanvrage voor slachting waarbij niet een van beide genoemde verkla ringen wordon overgelegd, kunnen kunnen niet in behandeling worden genomen. De P.V.C. voor Limburg Aan den Nederlandschen SS-pantser- jager Gerardus Mooyman, die op 16 Febr. j.l. met zijn pantserafweerkanon 13 Bolsjewistische pantserwagens heeft vernietigd in den strijd ten Zuiden van het Ladogameer, is het Ridderkruis verleend. (C.N.F./Fotodienst N.S.B.-Pax s) 15. Zwijgend liep Giessers voort, met gebogen hoofd, als hoorde hy in de verte de mannen naast hem, dieniet- wisten waarover te beginnen, praten over regen, oogst, winter. De voorsten van den droeven ver- huisstoet waren al den zijweg inge slagen, die naar de hei voerde. Over enkele tellen zou hij 't huis niet meer kunnen zien. Even kijken. Ter sluiks wendde hij 't hoofd om... Een kreet smoorde hem op de lippen... Groote hemel.... Wat was dat? Wat zei Giessers daar Verbaasd zagen de boeren hem aan. Waar keek hy zoo naar? zoo strak, zoo gek. Verschrikkelijk, wat zag zijn gelaat er uit! Er was niets te zien op den weg. Wat is er, Jan Wat schrok hjj op. Akelige bleekheid grauwde over zijn gezicht, dat trilde. Zweetdruppels parelden tusschen de rimpels van zijn hoog- opgetrokken voorhoofd. Heel zijn lijf sidderde. Krampachtig greep hy den naastbijzijnden boer in den schouder, dat deze een schreeuw gaf van schrik. JanWat is er toch Niks, niks, mannen schokte't hem uit den zenuwachtig-trekkenden mond. Niks... maar... maar... - Wat dan toch - Niks, zeg ik je... Hoor 'ns... Ik heb... ja, nog wat vergeten... Ik moet nog 'n oogenblik terug. Loop vast door, ik haal jelui wel in... Is 't nou echt waar, Jan Ja, ja, 'n oogenblik maar Piet, ik loop hard. Dan ga ik met je mee, Jan. Nee, Piet. Trekken van ver schrikkelijken angst drukten zich diep in zijn ontzet gezicht. Nee, nee, niemand meegaan II- ben dadelijk terug. Niet doen, versta je. Wacht, ik ga hier, ik ga liever achterom, ja, ja, dan ben ik er direct Ik moet achter in 't huis zijn. Gaat vast door jelui 1 Met ontdane gezichten zien de man nen 't aan, hoe Jan niet over den grooten weg, maar dwars door 't veld rennend vooruitschiet, met een grooten sprong ginds over de beek springt en verdwijnt achter 't kreu pelhout langs den oever. Sprakeloos zien ze elkaar aan. Wat zou dat te beteekenen hebben Onbegrijpelijk roept een dei- mannen uit. Ja, dat zeg je goed, buur. Waar lijk, als je niet wist, dat er niet in 't minst op hem te zeggen valt, dan zou je haast denken: er zit wat an ders achter. Wat er achter zit? fluistert een ander geheimzinnig. En met den vinger naar 't voorhoofd wijzend: dit! Neen, dat gelooven ze niet, want hij die den grootsten mond heeft, zegt dat hjj zooiets niet kan aan nemen. Nou, wat moeten we doen Weet je wat, oppert er een. We kunnen wel even doorloopen, heel langzaam en als Jan dan niet gauw terugkomt, dan gaan we terug kijken. Wel stribbelden er 'n paar van de mannen tegen, ze moesten liever dadelijk gaan, maar 't gevoelen van de meerderheid vindt, dat er zoo'n haast niet noodig is. Langzaam slenteren ze den zijweg in. Als ze geweten hadden... Met verbazende snelheid, de pet in de hand, 't hoofd vooruitgestoken, is Jan voortgerend. Afgrijselijk is zijn verwilderd gezicht. Schorre zuchten hijgen hem uit de benauwde, zwoe- i gende borst. Als een kat wringt hij zich door de heg achter 't huis. Diep bukkend sluipt hjj den akker over... O, als ik maar op tijd kom O, als ik maar op tijd kom... o, als 'twaar is, o, dat bandje... Ha, de staldeur open gebleven. Kruipend onder 't raam be reikt hij de half openstaande deur. Met fonkelende oogen gluurt hij dooi den kier. Ha, in den stal niemand, Voorzichtig heft hij zich op. treedt geruischloos den stal binnen. On hoorbaar gaat hij verder naar de deur van de huiskamer. In 't midden van die deur is een kleine opening uitgesneden. Behoedzaam, 't hoofd zoover mogelijk afgewend, loert Jan er doorheen. «-#90 Er is een man in de kamer. Hjj is er Kragers. Sidderend drukt Jan de handen op 't hart, houdt ze stijf er tegen aan gedrukt. Met geweld tracht hij 't gesnuif van zijn opengesperde neus gaten, 't amechtig hijgen van zjjn trillenden mond tegen te houden. Daar staat hjj midden in de kamer, die ellendeling. Wat een gomeene grijnslach 1 Van duivelachtig genoegen wrijft hy de handen over elkaar. Luister, hij praat, o, als... Dichter steekt Jan 't hoofd vooruit; krampachtig ballen zich zijn vuisten I 1,nister- vuistenLuister: Ha een hatelijke hiklach schiet Kragers uit de keei. Ha, deugnieten, gewroken! Daar had ze altijd gezeten, akelig dier van 'n wijf. Driftig geeft hij een schop in de richting vrouw Giessers plaats. Was je maar mot mij getrouwdHé, zeg waarom wou je 't laatst niet doen, toen die smerige vent van je de deur uit was, hé, heilige boon! Ha, ha, sterf nou van den honger met je heele huishouden, hoor jeAh, zoo lekker gewroken Als een gek-danst Kragers de kamer op en neer, akelig grijnzend en grimassend van genot. Ja, ja, wat ik me toen mooi ziek heb gehouden. Jammer, dat de zaak niet lukte. Wie weet 't, dat ik dien nacht uit was, wie weet 't, dat jij 't bent geweest, Kragertje, die dien schurk van een Giessers bij 't witte kruis een mes in zyn... Een daverende bons Met een smakkende klap wordt de deur 'opengeslagenEen afgrijselijke gil, een knierpend gehuil uitstootend schiet Giessers de kamer binnen, 't mes in de vuist. Brullend als een woedende tyger springt hy op Kra gers toe. Hier moordenaar! Een akelig gegrom is uit Kragers borst opgeschoten; hy staat daar als een beeld van bleeken bloedeloozen schrik. Moordenaar 1 Met een plof valt Giessers vuist neer op zijn schouder, omknelt dien met ijzeren greep. Met een ruk heft Jan de rechterhand, waarin 't mes flikkert, omhoog, om met bliksemende kracht 't wapen diep neer te stooten in de borst van den schurk. Naar de hel, moordenaar Maar plots, met de tegenwoordigheid van geest, die schurken eigen is, doet Kragers een geweldigen ruk. Meteen slingert hy behendig den eenen voet om 't been van Jan, doet hem met een schielijke beweging achterover tuimelen. Nog nietgilt hy, springt naar de voordeur, stormt 't huis uit. Maar in een oogenblik is Jan overeind ge sprongen, vliegt hem achterna. Toch zal ik je krygen, moordenaar!.. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 4