Binnenland. 27 Maart Sociaal leven. Burgerlijke:» Distri bi; Kring i HOUT VERKOOP. De Gemeente Yenray zal op Dins dag '23 Maart a.s. des voormiddags 10 u. inzaai H. Arts te Merselo publiek b(j loting verkoopen circa 575 slagen dennenhout als weipalen, boonen- staken, gerief- en brandhout gelegen in de bosschen aan den Endepool en den Bakelschendijk. Voor belangstellenden zal op Vrij dag 19, Maandag 22 den gehoelen dag en Zaterdag 20 Maart des voor middags gelegenheid bestaan om de koopen te zien. Alsdan zal daar van gemeentewege iemand aanwezig zijn om voor zoover noodig aanwijzing te doen. Aangeraden wordt, dat eenie der de nummers der koopen, waar aan hij voorkeur geeft, goed noteert, zoodat bij den verkoop geen vergis sing of teleurstelling behoeft plaats te hobben. Voor het verkrijgen van loten bestaat gelegenheid aan de zaal H. Arts op den dag van verkoop van 9 tot 10 uur. Om 10 u. wordt onmiddellijk met den verkoop begonnen. BEKENDMAKING. Op verzoek, van den Heer Secretaris- Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken, wordt ter ken nis van belanghebbenden gebracht, dat het bepaalde in artikel 2 van het besluit beperking logiesgelegenheid no. 1 (St.crt. van 17 Febr. 1943, no. 33 behalve op de in art, 3 van dit besluit vermelde personen, mede niet van toepassing is op Ryksduitschers. Vermelde artikelen 2 en 3 luiden als volgt: Artikel 2. Het is verboden in een zelfde onderneming verblijf te houden a. gedurende meer dan tien nachten in éen kalendermaand: b. gedurende moer dan acht opeenvol gende nachten in een tijdvak van twoe opeenvolgende kalendermaanden. Artikel 3. Het bepaalde bij artikel 2 is niet van toepassing op: a. den- gene, die de leiding heeft van den dagelijkschen gang van zaken in de onderneming; b. het gezin van den onder a boedoelden persoon; c. intern personeel van de onderneming; d. den persoon, die op het tijdstip van in werkingtreding van dit besluit zijn werkelijk verblijf heeft in de onder neming en dit sedert 1 October 1942 onafgebroken heeft gehad, doch alleen voor den duur der des- betretfende overeenkomst. De Burgemeester, A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. GEVONDEN een portemonnaie met centen is bij v.d. Putten, Kruisstraat 10; een roode zijden shawl is bij G. Verstegen, Langstraat; handschoenen, een muts, een rantsoen margarine of vet en een stallantaarn, alles op het politiebur. Venray Vooruit. De woningbemiddeling heeft al eenige goede diensten bewezen en blijft gaarne bereid tot het aannemen van vraag en aanbod op het gebied van woning- of kamerverhuur, pen sionbemiddeling etc. De Ver. Venray Vooruit heeft ver der haar verkeersbureau geopend aan de Patersstraat 30 alhier, waar Mej. Lies Schaeffers als ijverige admini stratrice inwoners en vreemdelingen gaarne ten dienste staat met inlich tingen over het vreemdelingenverkeer in het heele land en speciaal natuur lijk in Venray en Noord-Limburg. Het verkeersbureau heeft groote behoefte aan adressen van hen, die in de zomermaanden telkens voor korten tijd bereid zijn pensiongasten te herbergen. Ook adressen van boeren, die een schuur, een kamer of een ander onderdak kunnen verschaffen aan toeristen worden zeer gaarne bij het verkeersbureau ingewacht, Het verschaffen van onderdak aan toeris ten is een werk, dat over het alge meen zeer bevredigend is en tevens van groot nut is voor ons dorp en zijn mooie omgeving. GESLAAGD Te Eindhoven slaagden voor het Huishoud-Diploma, naaien en knippen de dames: Truus Claessen, Lies Hendriks, Mien Spreeuwenberg, Ysselsteyn; Tony Ewalts, Nachtegaal; Mia Jenniskens, Truus v. Osch, Truus Stoks te Venray; en Gonda Marcellis, Overbroek. Zü genoten hun opleiding bij Grada Kusters, Coupeuse Lerares. De rer(luistering. Op last van het Luftgaukommando Holland worden de verduisteringstij den voor het bezette Nederlandsche gebied uniform telkens voor den duur van één week bepaald. Deze bepaling treedt onmiddellijk in werking. Van 8—14 Maart: begin 18.34 uur, einde 7.08 uur. De Shag-kwestie De shag-kwestie Ivo—Panningen Servatius, die nogal aanleiding tot verwarring heeft gegevon, blijkt in werkelijkheid niet veel om het lijf te hebben. Hoewel de stukken nog dooi den N.V.B. moeten worden onderzocht, kon reeds worden vastgesteld, dat het Servatius kampioenschapsblazoen zonder de geringste smet is. H.C.V.-nieuws De dames behaalden Zondag in Helmond een overwinning en daar mee het kampioenschap, hetgeen met groot enthousiasme werd begroet. Wij wenschen nog vele sportieve prestaties. De huldigingswedstrijd zal a.s. Zondag om half drie gespeeld worden tegen de kampioenen van de A-afdeeling, Concordia-dames te Roer mond. De heeren spelen om half twaalf thuis togen Kollenberg (Sittard). De H.C.V.-ers zullen hard moeten aan pakken, als zij niet met beschaamd hoofd bij de dames op receptie willen komen. LUXOR-THEATER Luxor brengt deze week de film: „Kellnerin Anna", een ongewone be handeling van een onderwerp, dat moer voorkomt: de moederliefde. Kellnerin Anna is de moeder van een zoon, die haar niet als zoodanig kent en die wel haar goede zorgen, maar niet haar verwijten wil aan vaarden. Franziska Kinz speelt deze merkwaardige moeder-rol op gevoelige en zuivere wijze. Haar spel en dat van den vader (Otto Wernicke) zorgen voor ontroerende momenten. De boeiende tragiek, die de hoofdtoon van de film vormt, wordt door de sobere regie nergens overdreven of theatraal. De muzikale milieu's, waarin de film speelt, zijn goed weer gegeven en de film heeft een geluk kig en bevredigend slot, dat een gaaf en boeiend geheel afsluit. Een bezoek bij Kellnerin Anna zal dus niemand teleurstellen. AMf. Rectificatie Het bericht, dat wij de vorige week plaatsten omtrent de benoeming van dhr. A. Zwitserlood tot Koor-direc teur te Leunen, berustte op een mis verstand en is geheel onjuist. Men gelieve dit bericht als niet geplaatst te beschouwen. S.S.S. O vertoon Zondag speelde SSS 1 tegen „Zwart- Geel" en won met 11—2. De tegen- standor telde slechts 8 man. Het 2e was Zondag vrij en speelt Zondag zijn laatste competitiewed strijd tegen Boxmeer 5. Er kan ge wonnen worden, en dat verwachten wij dan ook. Maandag en Dinsdag 1.1. vierde het SSS-cabaret groot succes met de revue: „Wij lachen om de zorgen." In de Roer verdronken. Woensdag werd uit de Roer te Roermond het lijk opgehaald van den 77-jarigen M. H. Hoffman, die sinds Maandagavond werd vermist. Een tragische bijzonderheid bij dit ongeval is, dat de zoon van den over ledene, dhr. Leo Hoffman, meer dan twintig drenkelingen uit ditzelfde water wist te redden, waarvoor hij tal van eeremedailles heeft ontvangen terwijl thans zijn oude vader door verdrinking om het leven komt. Jeugd viert Vastenavond De menschheid, de Europeesche in het bijzonder, moge een crisis door leven, de jeugd in ons Zuiden viert toch nog carnaval. Te Maastricht zag men van dezen aard zelfs meer dan vorigo jaren op den publieken weg. Hondorden kinderen, in kleine en grootere troepjes, trokken, verkleed op de traditioneele wijze, door de stad. Het laat in het seizoen, op den drempel, van de lente, vallen van den vastenavond is aan dit verschijnsel niet vreemd. Zelfs ontmoette men kleine gemaskerden; ook werd soms met serpentines geworpen. Landwacht ingesteld. Officieel wordt medegedeeld, dat in het Verordeningenblad de verordening is opgenomen waarbij de Landwacht wordt ingesteld en bevat o.a.: De Landwacht is. een territoriale landverdedigingsorganisatie, die ten doel heeft binnen- of buitenlandsehe vijanden in Nederland af te weren. Lid van de Landwacht kan worden hij die Nederlander is, minstens 17 jaar en hoogstens 50 jaren oud is en die wat karakter en lichaam betreft, hiervoor geschikt is. Keuringen voor de >Vaffen-SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando Nieder- lande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook ge huwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegén, teneinde gekeurd te wor den. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Nederland in een speciaal waehtba- taljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als dege nen, die dienen in de Waffen SS of het Legioen: Kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tydens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Nederland willen toetreden. 19.3.43 15.00 Den Bosch, Hotel Noordbrabant Markt 45; 20.3.43 9,00 Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstraat 61; 20.3,43 15.00 Arnhem, Weverstraat I6b. Margarine en bak- en braadvet Bon „boter 10" bij winkelier inleveren t/m Dinsdag a.s. Van Woensdag 24 Maart tot en met Zondag 4 April 1943 zullen de met „boter 10" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen recht geven op 't koopen van marga rine en bak- en braadvet, met dien verstande, dat men voor de helft van het aantal bonnen, dat men bjj zijn winkelier heeft ingeleverd, margarine en voor de andere helft bak- en braadvet ontvangt. Het publiek dient de bonnen „boter 10" zoo spoedig mogelijk, doch uiter lijk op Dinsdag 16 Maart 1943; bij den detaillist in margarine en bak- en braadvet in te leveren, waarna deze in den loop van het tijdvak van 24 Maart tot en met 4 April a.s. voor de helft van het aantal geleverde bonnen margarine, en voor de andere helft bak- en braadvet aan den klant zal afleveren. Bij den slager kan men bon „boter 10" niet inleveren. Do detaillisten moeten er dus zelf voor zorgen, dat hun klanten de mar garine, en het bak- en braadvet in de verhouding' half om half ontvangen. Tegen winkeliers, wier medewerking te wenschen mocht laten, zal streng worden opgetreden. Boter voor personen tot 21 jaar. De z.g. „extra"-bon wordt later bekend gemaakt. Het nummer van den z.g. „extra"- boterbon voor personen beneden 21 jaar, welke bon met ingang van Vrij dag 12 Maart gedurende een periode van 60 dagen (dus tot en met Maan dag 10 Mei) recht geeft op het koo pen van 125 gram boter of margarine zal op 12 Maart nog niet worden be kend gemaakt. De rechthebbenden kunnen er evenwel op rekenen, dat zij deze boter te zijner tjjd zullen kunnen verkrijgen, aangezien het hier geenszins een verlaging van het boter- rantsoen betreft. Dit rantsoen blijft voor personen van 4 tot 21 jaar on gewijzigd gehandhaafd op 175 gram per week en voor kinderen van Otot 4 jaar op 87VS gram per week. Zoodra zulks mogelijk is, zal het het nummer van bovenbedoelden boterbon worden bekend gemaakt. Op B-bou alleen sigaren. Var. 14 tot en met 20 Maart zijn twee bonnen der tabakskaart aange wezen, en wel de nummers 12a en 12b. In afwijking van de tot nu toe gevolgde regeling zal één van deze bonnen uitsluitend recht geven op het koopen van sigaren. Er is namelijk bepaald dat de met „tabak 12a" ge merkte bon van de tabakskaart recht geeft op het koopen van 20 sigaret ten, 10 cigarillos, 5 sigaren of 25 gram kerftabak, en de met „tabak 12b" gemerkte bon op het koopen van vijf sigaren. Ook cigarillos zullen op deze bon dus niet verkrijgbaar zijn. is een belangrijke datum. Kinderbijslagwet. Dezer dagen maakten wij het ge val mede, dat over het afgeloopen kwartaal door een arbeider een zoo danig loon werd verdiend, dat hij per dag berekend juist enkele centen onder de f 4 per dag bleef. Daardoor bleef hij in de klasse van 10 ct. kin derbijslag gerangschikt voor al zijn kinderen. Dit scheelde hem f 20 in één kwartaal, behalve de extra toe slag welke daarop thans wordt be taald. Het gaat er om, niet wat men in 't kwartaal heeft verdiend, doch wat men kreeg uitbetaald. Het kan dus van groot belang zijn dat de laatste dagen van een kwartaal, b.v. van de Nieuwjaarsweek, nog in die week werden uitbetaald en niet op het nieuwe kwartaal werden geboekt. Sociaal gevoel. In aansluiting op onze vorige be schouwing werd mij van bevriende zyde er de aandacht op gevestigd, dat het onsociaal is, tijdens de periode dat men ziekengeld trekt, en dus een inkomen heeft, bovendien zich in den zwarten handel te begeven en de menschen het vel over de ooren te halen. Ook van andere zjjde is op dit laatste punt dezer dagen nog publiek de aandacht gevestigd. Vooral in deze streken is deze aanmaning ernstig te overwegen. Een mede- mensch helpen is mooi, maar men mag van diens nood geen misbruik maken. Ziekenfondszaken. Wij meenen goed te doen er de aandacht op te vestigen, dat inwo nende kinderen, die in het bedrijf werken, onder de sociale verzekering vallen. Dus b.v. meisjes, die in de eigen huishouding werken, vallen daar niet onder. Deze zijn dus onver zekerd, tenzij men deze vrijwillig verzekert in een fonds. Degenen, die wel in het eigen be drijf werken, moet men opgeven voor de sociale verzekering, doch ook "op geven bp een der ziekenfondsen. Doet men dit laatste niet, dan heeft men geen aanspraak op kostelooze medi sche verzorging. In 't algemeen vestigen wij er de aandacht op, dat personen, die van werkgever veranderen of een week thuis blijven, telkens een nieuwe werkgeversverklaring aan het zieken fonds moeten inzenden. Doet men dit niet, dan ontstaan er moeilijkheden. BURGERLIJKE STAND Gemeente Vierlingsbeek GEBOREN Hubertus J. H. M., zoon van Jenniskens-Brujjsten te Maashees; Huberta H. J. M., dochter van idem id. Hendrika H.M., dochter van C. Snel- lebrand-van Dierendonck te Overloon; Herman J. M., zoon van M. Broeren- Evers te Vierlingsbeek; Johannes M. M., zoon van J. Kue- nen-Hofmans te Overloon; Martinus C., zoon van J. Hendriks van der Wy'st te Overloon; Gerardus M., zoon van H. Hermans- Wijnhoven te Overloon; Elisabeth J. M., dochter van "F. Kus- ters-Seuren te Groeningen; Albertus K. G., zoon van P. Janssen- Ermers te Vortum; Jacobus J. T., zoon van G. Engels- Jacobs te Mullem; Gertruda L. W., dochter van A. Ver- djjk-van den Berg te Vierlingsbeek; Lodewpk P., zoon van A. vanDijck- Crouwers te Holthees; Petrus J. M., zoon van A. Vloet- Welbers te Overloon; Johannes T.M., zoon van H. Dries- sen-Klaassen te Overloon; Anna R. P., it ten-Gooren te Hl Gerardus AL Riet-Derickx tee: Antonius F.,n Brands te Maats GEHUWD: Wilhelmus le knecht en Marjtl beiden te Vierlh Wilhelmus Vte bouwer te Bergn 28 jaar, te Hots OVERLEDEN Christina J. e ner.de te Holth Mathias Vera Overloon. Aangiften U GEBOREN: Antonius J. M. oi Marianus H. C.O ONDERTROU: Adrianus C. D Landbouw-Cr.Oris te Tilburg en r: hoven, zb., te "Va Johannes A. Ij verpleger, te tr Catharina C. Strd pleegster, te V$- Peter M. Alb<3 te Arcen en h: 23 jaren, dienstp, GEHUW-D: Johan A. P. (n jaren, ambtenab 's-Gravenhage ea: maaten te Vem OVERLEDEN Maria G. Becl Bomm, 65 jaren., Clara A. M. Al kloosterzuster, 3s 2 patiënten Se: 1 patiënte Stn Bekendmaking 15 tot en Uitreiking)i peril De uitreikingi durende bovenpe voor den Distxt plaats te VENRAY (nz( 15 Maart van 91.1 van 10.30—12;e van 12—13 le l van 14—15.30te van 15.30— 17.e 16 Maart van 10, van 12 van 14 van 15, 17 Maart van 9- van 12 van 14 van 15. van 9-3i 30—12(e 1J5 le1 lo.30;e 30 17.ei van 9L3 -10.30 ir -13 les 15.30;e .30—17le MEERLO (cafie: 'BLITTERSWI TIENRAY (eau SWOLGEN (cJV De tijden waani zijn bekend gemt van de bonkaartli Uitreiking es De uitreikin|e 4e periode heefia HORST (zaahr Mav; MEERLO (cdCi Mi'; VENRAY Dispt 10-12 k; WANSSU'M (je Malv; BROEKHUI^! 17 Maarti De werkgevfli van de werknis halen, ook bij i na-uitreiking d»< dtfes

Peel en Maas | 1943 | | pagina 2