WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Provinciaal Nieuws* De VOEDSEL-POSITIE VAN ONS LAND. Buitenland. Distributie-nieuws 04e Jaarguug No 0 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: W.P.A v. d. Munckhof, Venray. Tel. 512 Giro 150652 K 2446 P 1100/1 PEEL MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zaterdag 13 Maart 1943 Advertenties 12' et. per 3 mm Vraag en aanbod 10 et. per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct buiten Venray 80 ctper kwartaal. In 1943 meer broodgraan en suikerbieten. De heer C. J. Ruiter, directeur- generaal van den landbouw, heeft in een radio-rede een beschouwing ge geven over de resultaten van hot oogstjaar 1942: Het is nog meegevallen, zoo kon hij al dadelijk voorop stellen. Er wa ren meer versche groenten en ook de volkstuinders hebben groote voor- deelen van hun tuintjes gehad. De productie van koolzaad en blauwmaan- zaad is tegengevallen, hetgeen zoo wel voor de margarinefabricage als voor het maken van veekoeken van groote beteekenis is. Ook de vetpro- ductie bij uitstek, de koe, liet ons min of meer in den steek. Spr. stelde vast, dat, dank zij de medewerking der boeren, thans bijna 50.000 hec- taren koolzaad te velde staat. Wan neer geen onverwachte tegenslagen meer komen, mogen wij daardoor de vetvoorziening in Nederland zonder al te groote zorgen tegemoet gaan. Wat de verhouding van den vee stapel tot het aanwezige ruwvoer betreft, deze zal nog iets ongunstiger worden, als na het verder scheuren van 75-000 H.A. grasland nog een aantal koeien overtollig wordt en in consumptie komt. Doch met het afslachten dient het dan ook uit te zijn, zoowel om te voorkomen, dat de verwerking van 't beschikbare veevoeder onmogelijk wordt als om te vermijden, dat de zoo hoognoodige melk- en melkvet bron wordt aangetast. Aardappelteelt. Wat ons thans aan vleescli- en vetproductie ontbreekt, vindt echter aanvulling in een nog behoorlijk brood- en een flink aardappelrantsoen De sterk verhoogde aardappelproduc tie is thans één der steunpilaren van onze geheele voedselvoorziening. Ge tracht wordt ook in het Teeltplan 1943 den aardappelverbouw tenminste op het huidige peil te handhaven, naast een uitbreiding van den ver bouw van broodgraan en suikerbie ten. Helaas kon door verschillende oor zaken minder wintergraan worden uitgezaaid dan wel wenschelijk was. Dat de uitzaai van rogge belangrijk boven dien van het vorige jaar uit gaat, maakt weer iets goed. De re serve aan geschikte graslandgronden oir. te worden gescheurd, nadert haar einde. Slechts ingewijden beseffen wat het beteekent, dat na dezen win ter in ons klein landje ruim 200 000 H.A. grasland gescheurd zullen zijn. Voor de voedselvoorziening is een behoorlijke arbeidsvoorziening voor den landbouw onontbeerlijk en in dit verband deelde de heer Ruiter mede, dat maatregelen in voorbereiding zijn waarbij de arbeidsvoorziening nog deugdelijker wordt voorbereid dan 't vorige jaar. De gemachtigde voor den Oogst zal nog grootere bevoegdheden krijgen. Om de moeilijkheden te ondervangen zal hij straks de beschikking krijgen over alle landarbeiders, over hen, die in cultuur-technisch werk arbeiden, den Arbeidsdienst en zoo noodig de schooljeugd. Op critieke oogen- blikken zal hij zelfs krachten uit andere bedrijven kunnen inzetten. Bovendien zal hij daarbij de bevoegd heid krijgen om machines, paarden en materiaal te vorderen. Als het noodig mocht zijn de geheele bevol king in bepaalde streken tot oogst- arbeid te verplichten, dan zal dit niet worden nagelaten. Tot slot riep spr. allen op tot den arbeid voor den productieslag 1943. DE WORSTELING IN HET OOSTEN. In Midden en Noorden nog felle roode aanvallen In den Zuidelijken sector Duitsche successen In West- Europa bomaanvallen De strijd in Noord-Afrika Nog grootsche ge beurtenissen te wachten. Meer en meer blijkt, dat, gelijk de val van Duinkerken einde Mei 1940 en de val van Singapore in Februari 1942, de val van Stalingrad in Febru ari 1943 een der keerpunten in deze geweldige wereldworsteling is. Dit tragische gebeuren is voor Duitschland het sein geweest, tot een verhoogde krachtsinspanning, die het geheele volk omvat en waarbij de bezette gebieden hun aandeel zullen moeten leveren. De gevolgen hiervan zullen eerst geleidelijk op de fronten merkbaar worden. De Sovjets gebruiken de laatste paar weken, dat de winter nog in de noordelijke gedeelten var. het front heerseht, om met man en macht aan te vallen. Deze aanvallen hadden plaats by Orel, by Rzjew en ten Zuiden van het Ilmenmeer. Het is voor de Duitsche legerlei ding de aanleiding geweest om hier en daar frontverkortingen uit te voe ren en enkele plaatsen te ontruimen. Ten Westen van Charkow werd Gjasdje ontruimd, in den centralen sector werd Sytsjefka prijsgegeven, nadat ook Rzew aan de Sovjets was overgelaten en tenslotte werd zuide lijk van het Ilmenmeer Staraja Russa volgens de plannen ontruimd, nadat de communisten hier 14 maanden tevergeefs tegen dit front hadden stormgeloopen. Ondertusschen hebben de Duitschers ten zuiden van Charkow aanmerke lijke successen weten te bereiken. Het 3e Sovjetleger werd grootendeels ingesloten en na dagen langen strijd vernietigd, de Donetz zelf werd weer over een breed front bereikt en als straks de winter ten einde is, hebben de Duitschers hier zoodanige stellin gen bezet, dat de posities der roode troepen westelijk van Charkow wel eens onhoudbaar konden blijken. Ondertusschen mag men verwach ten, dat eiken dag de dooi voorgoed kan inzetten, ook op de noordelijke gedeelten vaii het front, waarmee dan de winteractie wordt besloten. In dit verband lijkt de geweldige inspanning, die de Sovjets zich nu nog op de Noordelijke frontsectoren getroosten, haast krankzinnigenwerk. Zy zullen toch zelf wel niet meer durven aannemen, dat zij nu nog in die paar weken een beslissing kun nen afdwingen; nadat hun dat in de drie maanden vechten niet gelukt is. Ook zullen er weinigen aannemen, dat de Sovjets na het eindigen van de winterperiode nog in het voordeel zullen zijn. Waarschijnlijk zal dan het blaadje gekeerd zijn, en hoe ver der hun linies dan zullen zijn opge schoven, hoe gevaarlijker hun positie zal zijn. In elk geval is het woord dan weer aan de Duitschers, die gesteund door de verhoogde krachtsinspanning van het thuisfront wel eens voor onver wachte verrassingen zouden kunnen zorgen. In het Westen blijft de oorlog zyn gewoon aanzien behouden. Luchtaan vallen 's nachts, luchtaanvallen op de Westkust en propaganda van achter de radio's over grootscheepse acties die men nog zal mogen ver wachten. De menschen turen dagelijks naar de lucht. Op een dezer nachten van de week hebben de Engelschen het weer eens klaar gespeeld Berlijn zelf te bereiken. Drie honderd en zooveel burgers wa ren het slachtoffer van* dezen nach telijken overval, en de schoone, eeuwen oude Sint Hedwigskathedraal is mede door deze wijze van oorlogvoeren in een puinhoop herschapen. Deze R.K. Kerk was het middelpunt van het Berlijnsehe katholieke leven en onze tegenwoordige Paus, Pius XII, droeg er meermalen de H. Mis op. In Brielle werd een school getroffen en een 30-tal onschuldige kinderen vonden hierbij den dood. Zoo gaat de droeve opsomming verder en geen week gaat voorbij, of nu hier. dan Nederlandsche vrijwilligers in de Sovjet-Unie. (SS.P.K. Wigforss-O-H-Ps) daar zorgt de luchtoorlog voor ver grooting van leed of verwoesting van onvervangbare historische monumen ten. Wy hebben al eens meer gezegd, de oorlog is een wreed werk, maar de oorlogvoerenden moesten er toch op de eerste plaats zorg voor dragen, dat de oorlog gevoerd werd tusschen de soldaten, die er voor zijn aangewezen, en niet acties voeren, waarbij te voren is te voorspellen, dat 99 pet. onschul dige burgers het slachtoffer worden. Bovendien staat voor Engeland en Amerika de kust van Narvik tot Bayonne open om hun lust tot oor logvoeren bot te vieren. Kennelijk rekenen zy er echter op, dat zij Duitschland kunnen bedwingen door de bevolking middels aanvallen uit de lucht murw te maken. Dit brengt ons vanzelf op het hoofd stuk Noord-Afrika. Ook hier kunnen de Engelschen en Amerikanen hun hart aan het oorlogsspel ophalen. Yan twee kanten staan ze voor de Duitsche fronten en de wereld wacht met ongeduld op hun overwinnings acties. Daarentegen voert veldmaarschalk Rommel actie voor de Marethlinie. Of dit een ernstig bedoelde aanval is valt te bezien. Men zou geneigd zyn te redeneeren, dat de voornaamste taak van Rommel in 1943 wel zal bestaan in een hardnekkige verdedi ging van het deel van Tunis, dat de Duitsch-Italiaansche legermacht heeft bezet, en dat, indien hy hier in slaagt, daarmee een der grootste overwinnin gen in dezen oorlog zal zyn behaald. Want daarmee zou hy de voornaamste legermacht van de twee grootmach ten Engeland en Amerika hebben ge bonden en verhinderd, dat deze op ander oorlogsterrein kon optreden. En de beste tyd van acties in Tunis spoedt snel heen en dus... zal er nu iets gebeuren of niet, want de mensch- heid wordt ongeduldig. Weer maizena op bonnen „een rantsoen maizena" Nu wederom maizena (maïszetmeel) op de voor vermicelli aangewezen bonnen beschikbaar wordt gesteld, dat thans ook weer op de bonnen „een rantsoen maizena" maizena is verkrijgbaar. Verstrekking van vitamine „C"-tabletten Ook dit jaar zullon deze tabletjes weer worden verstrekt. In aanmer king hiervoor komen op de eerste plaats de leerlingen van scholen voor lager en voorbereidend lager onder wijs. Aan hen zullen door bemidde ling van de gemeentebesturen onder schooltijd worden uitgereikt 3 ta bletten van 50 milligram per week; elke gemeente zal zelfstandig een regeling kunnen treffen voor de ver strekking van het vitamine. Met do voorziening van deze groep zal de tweede helft, van Maart een aanvang gemaakt worden. Zy zal zoo mogelijk gedurende 12 weken plaats hebben. De tweede groep vormen de aan staande en jonge moeders. Al dio vrouwen van wie in de periode tus schen 29 Maart 1943 (eersten dag) en 10 April (laatsten dag) kan worden vastgesteld, dat zy ten minste in de 5e maand der zwangerschap zijn, zullen zich in deze periode van een desbetreffende verklaring van den behandelenden arts of de behandelen de vroedvrouw moeten voorzien. Bij de plaatselijke distributiediensten ont vangen zy in de periode 29 Maart 17 April 1943 op vertoon van deze verklaring en de eigen stamkaart tegen ontvangstbewijs gratis 72 ta bletjes vitamine-C van 50 milligram, berekend op het gebruik van één tablet per dag. Voorts kunnen voor jonge moeders wier -(jongste) kind is of wordt ge boren tusschen 1 December 1942 (le dag en 28 Maart 1943 (laatste dag) op vertoon van de stamkaart der moeder en die van het pasgeboren kind bij dezelfde distributiediensten en gedu rende dezelfde periode, te weten tus schen 29 Maart en 17 April 1943, eveneens gratis 72 tabletjes in ont vangst worden genomen. VENRAY, 13 Maart 1943 ioitdaijsdienit Jjuisactim ZONDAG 14 MAART Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr. E. F. HOYNG Patersstraat 22 Telefoon 432 Pater Pachasius 25 jaar priester Pater Pachasius Claassen O.F.M. hoopt op Woensdag 10 Maart a.s. den dag te herdenken van zyn zilveren Priésterjubilé. Pater Pachasius hier in Venray geen onkekende, zal dien dag in zyn klooster te Sittard-Ophoven, niet vergeten worden, daar hy hier te Venray zeer geacht en bemind was. Benoemingen. Tot onderwijzer te Merselo is benoemd de heer van Hegelsum uit Grubbenvorst, thans waarnomond Hoofd der school te Oostrum. Mej. Reynders uit Grathem werd benoomd tot onderwijzeres te Oirlo. Tot onderwijzeres te Morselo is benoemd mej. v. d. Heuvel uit Melick-Herkenbosch. Fiets ontrreemd. De heer H. kwam Zondamorgen tot de onaangename ontdekking, dat zyn fiets, welke voor het St Jozefklooster stond, ontvreemd was.

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1