PEEL EN MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Provinciaal Nieuws» Buitenland. Binnenland Distributie-nieuws (i4e Jaargang No 4 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: W.P.A v. d. Munckhof, Venray. Tel. 512 Ciiro 150652 K 2446 P 1100/1 UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, GROOTESTRAAT 28 VENRAY Zutenlng 27 Febr. 1943 Advertenties 12 et. per 3 mm Vraag en aanbod 10 et. por 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. por 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 70 ct buiten Venray 80 ct per kwartaal. Aau het Oostfront. Van Leningrad tot het Koebange- bied had het Duitsche afweerfront wederom zware aanvallen der bolsje wisten te verduren, die overal met aanzienlijke verliezen voorden vijand werden afgeslagen. Mede als gevolg van den thans invallenden dooi is in den zuidelijken frontsector een sta bilisatie te verwachten op een ver kort front. Hoe dit front zich evenwel uit de nog onoverzichtelijke gevechts situatie zal ontwikkelen, is onbekend, maar in bevoegde militaire kringen te Berlijn wordt in dit verband veel aandacht aan de Dnjepr geschonken. In het kader der frontverkorting werd Charkow, ten noorden van de groote Dnjeprbocht gelegen, door de Duit sche troepen ontruimd. Na de bezetting van Charkow poog den sovet-troepen door een oifensièf, dat met den bovenloop van de Donets als uitgangsstelling in de richting van de groote Dnjeprbocht verliep, de Duitsche troepen in het Donetsgebied, een belangrijk industriecentrum, van hun achterwaartsche verbindingen af te snijden. Door aanvallen in de flank en in den rug werd dit voornemen verijdeld. Vooral tusschen Donets en Dnjepr heeft de strijd overigens nog oen zeer onoverzichtelijk karakter. Herhaaldelijk wordt hier van sovjet- russische zijde de inname van steden gemeld, terwijl het in werkelijkheid slechts om „binnensijpelende" sovjet troepen gaat, die na eenigen tijd om singeld en vernietigd worden. Het Duitsche bruggehoofd aan den benedenloop van de Koeban weerde vele» aanvallen met succes af. De Duitsche troepen beheerschen hier belde oevers van de straat vanKertsj, een strategisch punt van groote waarde, dat ook in vroegere phases van den oorlog in het Oosten een rol heeft gespeeld. Voor of tegen Europa. „Volk, sta op storm, breek los", riep Goebbels onder stormachtigen bijval uit op een groote betooging, die in het Berlijnsehe Sportpaleis ge houden werd. Rijksministers, gouw leiders, kunstenaars, soldaten en ar beiders waren bijeengekomen om ge tuigenis af te leggen van het onvoor waardelijk geloof van het Duitsche volk in de eindoverwinning. Goebbels schilderde nogmaals het gevaar, dat Europa van het bolsjewisme dreigt en Duitschland's vastbeslotenheid dit govaar met inzet van alle krachten te keeren. Duitschl^nd gaat thans tot den totalen oorlog over, die nieuwe, blijmoedig gedragen offers van de burgerbevolking eischt. Aan het slot- van zyn rede stelde Goebbels zijn toehoorders een aantal vragen, die onder luide bijvalskreten bevestigend beantwoord werden en als een volks stemming voor den totalen oorlog kunnen gelden. In ^jhrille tegenstelling tot Duitsch land's - strijd voor Europa staan de cynische uitlatingen uit het geallieer de kamp, die zich met de rol der Sovjet-Unie in hetnaöorlogsche Europa bezig houden. Stalin's zwijgzaamheid, zijn afwezigheid op de conferentie te Casablanca en andere symptomen geven aanleiding tot het vermoeden dat de Sovjet-Unie zooveel mogelijk afstand bewaart tot haar bondgenoo- ten om eventueel de Europeesche ver houdingen naar eigen goeddunken te „regelen". Het staat vast, dat Estland, Letland, Litauen en Bessarabiö bij deze „regeling" by de Sovjet-Unie gevoegd zouden worden, terwijl Fin. land wederom het slachtoffer van zijn machtigen nabuur zou worden. Aldus wordt het ook voorgesteld in een plan, dat momenteel in de Ver. Staten veel aandacht trekt. Dit plan voorziet ver der in de oprichting van een Midden- Europeeschen statenbond onder Pool- sche leiding, die een breede strook tusschen Oostzee en Middellandsche Zee moet vormen. Danzig, Zwitser land en Luxemburg zouden onafhan kelijke bufferstaten worden. Bruggehoofd Tunesië. Tunesië het bruggehoofd der spil in Noord-Afrika, was het tooneel van zware gevechten, die de Duitsch- Italiaansche posities verbeterden. Ter wijl Rommel zich achter de Mareth- linie terugtrok, op den voet gevolgd door liet Britselie a:htste leger, gin gen Duitsche troepen in centraal- Tunesië tot een aanval in westelijke richting over. De Amerikaansche stel lingen werden over oen breed front doorbroken, duizenden gevangenen gemaakt en groote hoeveelheden oor logsmateriaal buitgemaakt of vernie tigd. In den loop der operaties viel Cafsa ten noorden van het zoutmeer Chott el Djerid in Duitsche handen,, hetgeen ook met neg verder noorde lijk gelegen dorpen en bergpassen het geval was. Zelfs het spoorwegknoop- knooppunt Tebessa in Algerië werd bedreigd. Door deze gevechten, waarbij de on voldoende oefening en ervaring der Amerikaansche troepen, aan het licht kwam, verloopt het front in Tunisië thans van Bizerta en Tunis in het noorden in zuid-westelijke richting naar het Chot el Djerid, dat met de Maretlinie de posities der spil tegen de aanvallen van het Britsche achtste leger beveiligt. De luchtmacht van beide partijen ondernam wederom aanvallen op havens en vrachtschepen. Vooral ver schillende havensteden op Sicilië leden groote schade, die blijkens de Duitsche successen in Tunesië echter van weinig invloed op het scheeps verkeer tusschen Sicilië en Tunesië is geweest. v Gandlii in hongerstaking Geheel Britsch-Indië verkeert in spanning om Gandhi, die voor de zesde maal in zijn leven in honger staking is gegaan. De reeds 73-jarige leider der Indische onafhankelijkheids beweging is reeds gedurende de eerste dagen van zijn vrijwillig vasten zoo danig verzwakt, dat zijn toestand tot ernstige bezorgdheid aanleiding gaf. Zijn bloedverwanten zijn te Poona aangekomen, waar Gandhi in het paleis van Aga Khan verblijf houdt. De Indische regeering heeft een ver klaring gepubliceerd, dat zij aan haar standpunt vasthoudt en Gandhi slechts voor den duur van het vasten wil vrijlaten, terwijl deze onvoor waardelijke invrijheidstelling had geëischt. Ongetwijfeld zou een even tueel overlijden van Gandhi in ge vangenschap scherpe reacties onder de Indische bevolking veroorzaken, die den Engelschen machthebbers juist nu uiterst ongelegen komen. Wij en de totale ooi-log De alles overtreffende gebeurtenis van deze week is voor ons land het feit, dat de bezettende overheid ook voor Nederland de consequenties ge trokken heeft uit den dreigenden toestand, die voor heel Europa is ontstaan door de aanstormende hor den uit 't Oosten. De Rijkscommis saris heeft in een verordening ons aandeel in dien afweerstrijd vastge legd en weldra zullen we de uitwer king daarvan kunnen waarnemen. Wegens overtredingen van voedselvoorzieningsbepalingen worden nog herhaaldelijk zware straffen op gelegd. Ziehier een paar voorbeelden. Een grossier te Breda, die zijn voorraden levensmiddelen niet juist had opgegeven, is daarvoor door den tuchtrechter veroordeeld tot f5000.— boete. Een melkinrichting te Tilburg en een zuivelproducent te Aerden- hout, die boter hadden afgeleverd tegen inlevering van bonnen, doch de bescheiden niet konden toonen, kregen f 1000.— boete. Een landbouwer te Udenhout, die gedorschte rogge op zijn bedrijf voorhanden had zonder dat hiervan op een dorschbriefje op gave was gedaan, zag zich eveneens een boete van f 1000.— opgelegd. Boeten van resp. f1200.— en f 1000.— legde de tuchtrechter op aan een veehouder te Zijpe én een melksljjter te Badhoevedorp, die runderen had den verhandeld zonder hiervan in de vee- en zakboekjes aanteekening te houden. Rijkspostspaarbank Het hoogste aantal van 21.400 nieuwe Pyksspaarbankboekjes in een maand, in Januari 1919 behaald, is overtroffen in Januari van dit jaar, toen 22.000 nieuwe inleggers tot de Rijkspostspaarbank toetraden. Het totaal aantal is daardoor gestegen tot 2.367.000 spaarders, van wie het kapitaal rond f 554 millioen bedraagt. i Boerenleider Roskam naai de Oekraine Naar De Tijd verneemt, is de boerenleider, hoofd van den Neder- landschen Landstand, een dezer dagen, vergezeld van eenige tientallen Ne- derlandsche boeren, naar de Oekraine vertrokken. Boerenleider Roskanj zal eenigen tijd in de oostelijke gebieden ver toeven, teneinde oen bezoek te bren gen aan de verschillende groepen boeren, die reeds eerder aldaar hun krachten voor de voedselvoorziening van Europa hebben ingezet, alsmede alle voorbereidingen te treffen tot het stichten van een Nederlandsche modelboerderij, alsook van zes groote bedrijven, welke uitsluitend door Nederlandsche boeren zullen worden beheerd. Zwarte handelaars gearresteerd De economische dienst der politie te Kerkrade is 'n üitgebreiden sluik handel in steenkool, cement en spek op het spoor gekomen. M. verkocht z.g. mynwerkerssteenkool, afkomstig uit Duitsche mijnen, aan E. en deze weer aan D. Deze verkocht groote vrachten steenkool aan een jnwoner van Eindhoven in ruil tegen triplex- platen, aan iemand te Weert voor 100 zakken cement, aan' landbouwers uit midden Limburg, in ruil voor spek. Al deze ruil-objecten werden door D. tegen abnormale prijzen weer verhandeld. In het geheel hebben M. en E. ruim 30.000 kg. steenkool in den zwarten handel gebracht. Bij E. werden nog 12000 kg. steenkool in beslag genomen. Ook op 20 zakken cement werd beslag gelegd. Het on derzoek is nog niet ten einde. Nijmegen heeft 100.000 inwoners. Maandag is te Nijmegen de 100.000ste inwoner ingeschreven, een dochter H. Beijen, den- Houtdwarsstraat. Nieuwe burgemeester. De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft den koopman M. Stevens uit Tilburg tot burgemeester van Boxmeer benoemd. Vaste brandstoffen en petroleum voor kookdoel einden. Zy, die voor de bereiding van hun warme maaltijden, uitsluitend zijn aangewezen op vaste brandstoffen of petroleum, dienen ter verkrijging van nieuwe brandstoffen- of petroleum- kaarten voor kookdoeleinden een aan vraagformulier in te vullen bij de plaatselijke distributiediensten, inliet tijdvak van 22 toten met 27 Februari 1943. De kaarton zullen worden ge bruikt gedurende het seizoen van 1 Mei 1943 tot en met 30 April 1944. Eieren voor kindeken van 4 t.e.m. 20 jaar. Tot en met heden Zaterdag zullen nog voor personen van 14 tot en met 20 jaar twee eieren verkrijgbaar zijn op bon „Reserve 3-10." De bonnen dienen .bij den detaillist te worden ingeleverd op Maandag 22tot en met Zaterdag 27 Februari 1943. desgewenscht tegen ontvangstbewijs, waarna de detaillist de eieren in den loop van bovengenoemd tijdvak zal afleveren. Uitreiking nieuwe bonkaarten. Op nader te bepalen tijdstippen tusschen 1 en 12 Maart a.s. zullen do plaatseljjke distributiediensten bon kaarten „Voedingsmiddelen 4e periode 1943", nieuwe aardappelkaarten en klantenkaarten voor groenten uitrei ken. Er wordt onderscheid gemaakt tusschen stad- on landkaarten. Zy, die geboren zijn tussphen 21 Febr. en 22 Maart van do jaren 1922, 1929 of 1939 moeten hun inlegvel ruilen, alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. Wat men ontvangt De diensten zullen uitreiken: aan houders van een inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K 114, twee aardappel- kaarten en een klantenkaart voor groenten, aan houders van een inleg vel K 2 of L 2 een bonkaart K 214, drie aardappelkaarten en een klanten kaart voor groente: aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K 314, twee aardappelkaarten en een klantenkaart voor groente: aan hou ders van een inlegvel.K 4 of' L4 een bonkaart K 414, één aardappelkaart en oen klantenkaart voor groente. Houders van L-inlegvellen bovendien een toeslagkaart voor aardappelen. Men kan de kaarten uitsluitend af halen bjj den distributiedienst der gemeente, waar men in het bevol kingsregister is opgenomen. Hen uit zondering kan slechts gemaakt wor den voor hen, bij wie uit een verkla ring op de stamkaart en op het inlegvel 'blijkt, dat zij tengevolge van oorlogsomstandigheden tijdelijk elders verblijven en voor schippers, woon wagenbewoners, gedetacheerde mare- chaussée's de vaste bevolking van kostscholen e.d. Controleert vooral Bjj de uitreiking van een bonkaart voor voedingsmiddelen en oen klan tenkaart voor groente wordt het vakje R 5, bij de uitreiking van aardappel kaarten het vakje R 6 van de stam kaart afgekruist. Bovendien wordt do bon van het inlegvel verwijderd, waarvan het nummer overeenkomt met dat van de uitgereikte bonkaart voor voedingsmiddelen. Men moet terstond by ontvangst nagaan, of men alle bescheiden inder daad heeft ontvangen. Latere reclames werden niet in behandeling genomen. VENRAY, 27 Febr. 1943 ^éitAagsdieiiit 4}uisaeticn ZONDAG 28 FEBRUARI Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr VERCAl'TEREN. Groote straat 11 Telefoon 335 Bezoek Vader Bisschop Zondag jl. bracht Mgr. Dr. Lem- mens een bezoek aan onze parochie vanwege de K.A. 'Om 5 uur celebreerde Monseigneur een Pontificaal Lof, waaronder de propagandisten der K.A. hunne zen ding ontvingen. Hierna sprak Vader Bisschop nog een kort woord tot de geloovigen. BEKENDMAKING Pluimveehouders, welke in dtr Pluimveesteunregeling vallen, worden in de gelegenheid gesteld jyn op hun eigen bedrijf cultuurtechnische ver beteringen aan te brengen, met sub sidie van den Cultuurtechnische^ Dienst. Zy, die hiervoor in aajjmerKing wenschen te komen, kunnen hier-

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1