WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Provinciaal Nieuws. Buitenland. 4 Binnenland. HcnAaqscUenit 4fuisaetseii (»le Jaargang: So 2 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: W.P.A v. d. Munckhof, Venray. Tel. 5Ï2 Giro 150652 K 2440 P 11Ó0/1. PEEL EN MAAS UITGAVE DRUKKERIJ FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, UROÓTESTRAAT 2S VENRAY Het keeren van 't bolsjewisme. Doudelijk gevaar voor Europa - Het Angelsaksisch samengaan met het bol sjewisme Tot vernietiging van Duitschland en tegen Europa's een heid De poging ten opzichte van Turkije Felle strijd ter zee. De strijd in het Oosten 'schijnt, na den val van Stalingrad, zijn hoogte punt voorbij. Wel wordt er nog Ver woed gevochten ten Westen van Wo- ronesj, doch de Duitsche legerleiding schijnt thans den toestand weer vol komen in haar macht te hebben. Nog werd er van vijandelijke zijde beweerd, dat er zeven Duitsche divi sies in de buurt van Woronesj zou den zijn ingesloten, die hun vernieti ging tegemoet gingen. Doch deze be wering wordt door de Duitsche leger leiding als „verzonnen" gebrandmerkt evenals het bericht over het innemen van enkele dorpen. In de buurt van Noworossiisk is een Roode landingspoging op een-vol- kömen fiasco uitgeloopen en geëindigd met de totale vernietiging der daarbij betrokken troepen. In het mondingsgebied win de Don, dat is dus zuidelijk van Rostow, zijn de gevechten geheel afgeflauwd en de sovjettroepen, 'die de Donetz hebben trachten over te steken, werden in de pan gehakt. Ook de aanvallen ten zuiden van het Ladogameer zijn in bloed gesmoord. Daarmee is iri groote lijnen de toe stand op het Oostelijk front getoe- kend. Niettemin hangt nog een doo- delijk gevaar boven Europa en er zul len er maar weinigen zijn, die iets van de krachtsverhoudingen bjj dit wereldconflict afwetend zullen dur ven ontkennen, dat alleen het Duit sche leger in staat is de barbaarsche horden uit het Oosten tegen te hou den. Vanaf 't begin der Russische revo lutie heeft de wereld uitgezien naar de macht welke het Communisme zou kunnen verpletteren. Ook in En geland en Amerika heeft men de donkere wolken uit het Oösten zien opdoemen, die de cultöur van Europa met den ondergang bedreigden. Maar men is daar zóó bezeten van haat tegen den concurrent, die Duitschland heet, Mat men zich liever met den duivel uit het Oosten verbond, dan het Nationaal-Socialisme een kans te geven. Dat is de groote misdaad tegenover Europa, dat Engeland en Amerika niet geschroomd hebben, West-Europa aan het Bolsjewisme uit te leveren als daardoor hun doel maar bereikt werd: de vernietiging van Duitsch land en de voorkoming van een eens gezind Europa. Hier blijkt weer duidelijk, gelijk dat ook door de heele geschiedenis' wordt aangetoond, dat Amerika en vooral Engeland Europa slechts be schouwen als een vruchtbaar arbeids veld vóór hun belangen en als jacht terrein voor hun overvloedig goud. Zij zelf zjjn immers van het dreigen de bolsjewisme, ook na een over vleugeling van West-Europa, nog al tijd door de zee van dien vloed ge scheiden en wanen zich veilig, ook al kon dat wel eens niet meer dan een waan blijken te zijn. De vernietiging van Duitschland en behoud van de Europeesche verdeeld heid, dat blijft het parool. Voor dat parool trekt Churcliill den aardbol rond om vriendschappen en relaties. Hij bezocht reeds tweemaal Amerika, eenmaal Moskou, thans weer Casa Blanca en niet te vergeten Adana, gelegen in Turkije, een neu traal land, om te trachten dit tegen Duitschland in 't geweer te krijgen. Algemeen neemt men aan, dat het resultaat van deze besprekingen een samengaan der Turken met de Angel- saksers ten gevolge zou hebben. Doch als men de geschiedenis na slaat en het verloop der gebeurtenis sen van de laatste 50 jaren ten opzichte van Turkije voor zijn geestes oog laat voorbij trekken, dan moet men tot de slotsom komen, dat Turkije slechts eischon kan hebben ten opzichte van gebieden, die het Britsche Rijk beheerseht. Denken we slechts aan Rhodes, Syrië, Palestina en Iran. Allemaal landen, die de laatste 50 jaar aan Turkije sjijn ont futseld. In Europa hééft Turkije, voorbij Adrianopel niets te winnen en een conflict met de spilmogendheden zou toch oen Europeesch conflict worden. Of heeft Churchill maar alvast Syrië aan Turkije toegezegd, als het mee wil doen, nu Frankrijk toch vernederd ligt en tot niet veel meer in staat schijnt De andere mogelijkheid is, dat Turkije door de ontstellende machts ontplooiing van de Sovjets zóó bang is geworden voor de eigen veiligheid, dat het gereed stond met de Spil tegen de communisten op het oorlogs pad te gaan. In dat geval heeft Chur chill Turkije willen geruststellen en alvast van zijn en Roosevelt's kant alle mogelijke wapenleveranties toe gezegd. Want Duitschland is de vijand en het' communisme mag groeien ook ten koste van Duitsch land en Europa, als de belangen van Churchill en consorten daardoor maar gered worden, Ondertusschen heeft de dreiging uit het Oosten voor Duitschland en Italië het omgekeerde tengevolge go- had,, van wat de "^ngelsch georiën- teerile wereld verwachtte. In plants van een ineenstorting is er een samenballing van krachten het gevolg- van geweest. Heel do bevolking zal in dienst van den oorlog gesteld worden met inbegrip van die dei- bezette gebieden. En nu eerst zal blijken of de tijden, die wij beleven, werkelijk het gevolg zijn van een revolutie, die het ideaal der Fransche revolutie zal gaan vervangen, door het ideaal van den nieuwen tijd, d.i.: de gemeenschap, die Europa heet. In Noord-Afrika is de strijd sedert de ontruiming van Tripolis beperkt gebleven tot schermutselingen tus- schen voor- en achterhóedetroepen. De Amerikanen hébben tegenover Tunis tot dusverre nog niet veel ge presteerd. Ze zijn nu precies drie maanden op Noord-Afrikaanschen bodem en het wordt derhalve tijd, dat ze ook eens laten zien, dat ze iets méér kunnen dan gemakkelijke overwin ningen behalen op legers en steden, die zich niet verdedigen, wijl verra ders ze zonder strijd in hunne han den leverden. Met het lengen der dagen, en meer nog straks, als de stormen en regenvlagen achter den rug zijn begint ook de actie der duikbooten weer óp te leven. Ir. één week joegen de Duitsche onderzeeëers ruim 200.000 ten vijandelijke scheepsruimte naai den bodem der zeein de eerste helft dezer maand was de buit al grooter dan in de heele Februari-maand van 1942. De resultaten dezer actie kon den >vel eens mede oorzaak zijn van gemis aan behoorlijke krachtsont plooiing der Amerikanen in Noord- Afrika. En de duikbootactie kon de Angelsaksische scheepvaartpositie wel eens zotf'precair hebben gemaakt, dat de strijd ter zee bezig is, een beslis sende factor te worden in deze wereldworsteling. Als alle teekenen niet bedriegen gaat .1943 ons in belangrijke mate uitsluitsel hierover geven. Sluiting van luxe-winkels in Duitsclilaud. Van de door het Ryksministerio van Economische Zaken uitgevaardigde verordeningen tot mobilisatie-van de volkskracht is de meest ingrijpende wel die, welke de sluiting gelast van alle winkels, die voor de voorziening in de levensbehoeften der bevolking niet absoluut noodzakelijk .zijn. Hieronder vallen in de eerste plaats zaken, die luxe-artikelen verkoopen, juwelierszaken, postzegelhandels, cho coladewinkels e.d. Van andere zaken, zo'oals die welke meubelen, antiqui- teiten, boeken, tabaksartikelen e. d. verkoopen, zal een deel worden ge sloten. Ook dient de riiogelijkheid overwogen, dergelijke 'zaken samen te voegen. In plaatsen, waar zich verschillen de warenhuizen bevinden, wordt een deel hiervan stil gelegd. De voorraden der gesloten zaken, die doorgaans nog maar zeer bescheiden zijn, zullen in de open blijvenclo zaken worden ver kocht, voor zoover zij niet voor bij zondere doeleinden worden gebruikt. Het is te verwachten, dat 't beeld der winkelstraten, zooals bijvoorbeeld de Kurfürstendamm' te Berlijn, waar zoovele luxezaken gevestigd zijn, ten gevolge van de winkelsluiting aan zienlijk gewijzigd zal worden. Hoe veel zaken onder de verordening val len, is moeilijk te zeggen, doch het zal zeker een getal van zes cijfers zijn. Tot de handwerkbedrijven; die stil gelegd worden, behooren goud- en zilversmederijen, plisseerderijen, luxe- kleermakerijen e.d. Het aantal, dat de verordening omvat, is kleiner dan bij de winkelzaken, daar reeds een groot aantal bedrijven in de bewape ningsindustrie ingeschakeld is. Zaterdag 13 Febr. 1943 Advertenties 12 cl. per 3 mm Vraag fcn aanbod 10 et.per 3 mm Vraag en aanbod betrekkingen 8 ct. per 3 mm Abonne mentsprijs: voor Venray 7.0 ct buiten Venray 80 ct per kwartaal. Wij en (le totale oorlog. Het aanstaand gevaar glit 't Oosten, Straks 't bolsjewisme onze tegen stander Op elke openvallende plaats van een Duitscher een andere Germaan Zuivering van de sfeer. "Wij en de totale oorlog, wij en het bolsjewistisch gevaar uit het Oosten dat is thans het thema, dat alle den ken en handelen beheerseht. Alle an dere gebeurtenissen zinken daarbij in 't niet en wanneer we zonder oog kleppen door 't leven gaan moeten we alle andere onderwerpen van den disch der discussie wegvagen en dit eene er op leggen. De realiteit stoort zich nu eenmaal niet aan graag of niot graag, prettig of minder aangenaam en ze laat zich ook niet door sussen de of zelfbedriegende redeneeringon op zjj zetten. Het alles beheerschende thema van „ons land en de totale oorlog" is deze week behandeld op de vormingsbij eenkomst van N.S.D.A.P. en N.S.B. te Leiden. Hauptdienstleiter Schmidt en Van Geelkerken hebben hierover hun meening gezegd. Wij moeten vol staan met het weergeven van 'enkele markante gedachten. Op sarcastische wijze schetste Hauptdienstleiter Schmidt de ge moedsgesteldheid van de Nederland- sche' kringen, welker oogen thans dooi de geweldige botsing in het Oosten voor het bolsjewistische gevaar open gaan. Bij ''t uitbreken van den oorlog in 't oosten heeft men in de kringen van onze tegenstanders gesproken van de „arme communisten", die door de legers van Hitier. werden overvallen en onderdrukt. Thans verliezen deze lieden hun evenwicht, daar hun re kening niet opgaat, dat 't bolsjewis me door Hitier werd verzwakt om den weg voor Engeland en Amerika en daarmee voor de „goede oüde de mocratie" vrij te maken. Misschien rekenen de ouden erop, dat de En- g'elscliman en de Amerikaan komt en in dit land voor orde zorgen, als Hitier met zijn legere in het oosten niet stand houdt. Wie evenwel jonger is en zich nog geschikt voor den oorlog gevoelt, denkt reeds heel anders, want hij heeft beleefd, dat de Engelschen en Amerikanen in Noord-Afrika mee dogenloos alle weerbare mannen heb ben gemobiliseerd. Zijn vraag luidt: wat zullen de Amerikanen en Engel schen met mij doen Zoo komt hij tot de logische ge volgtrekking dat hij dan terstond soldaat zou moeten worden en onder Engelsch bevel zou worden gesteld. Alleen reeds de gedachte, tegen Duitschland 'te moeten vechten, drukt evenwel als een nachtmerrie op zijn ziel. Als hij er evenwel ook nog aan denkt, dat misschien 't bolsjewisme zijn tegenstander zou kunnen wor den, beseft h\j in welken gevechts sector de nationaal-socialistische re volutie zich thans bevindt. Tegenover deze ruggegraatloosheid, ontstaan uit gebrek aan inzicht, stelde spreker de doelbewustheid van het nationaal- socialisme, dat sedert 20 jaar met 't communisme geworsteld en nooit deze barbaren onderschat hooft. Voor de nationaal-socialisten' luidde de vraag sedert het begin van den strijd: ,.zij of wij". Opeens zien do angstige ziel tjes, dat wij, nationaal-socialisten do eenige waarborg voor hun burgerloven zijn. Na gewezen te hebben op Sta lin's doel: de bolsjewiseering van Eu ropa en Ie heelo wereld, zette spr. de consequenties uiteen, welke uit deze situatie voor Nederland voort vloeien. „Als wij op*den tienden .verjaardag der nationaal-socialistische .revolutie zoo zei hjj nadrukkelijk, tot don to talen oorlog zijn (Mrgegaan, dan spreekt het vanzelf, dat deze maat regelen ook hier in Nederland stuk voor stuk moeten worden uitgevoerd. Iedere plaats, die in Duitschland vrij komt, doordat de man, die haar bezet hield, het geweer ter hand neemt, moet ook uit de gelederen der andere Germanen worden aangevuld. Wij maken ons geen illusies en wij zullen steeds de gevolgtrekking uit de noodzaak maken. Zoo zullen wjj machines en kanonnen bouwen, even- alls wij het Duitsche volk in een tijd, dat in de Gennaansche landen en in de geheele wereld de markt met levensmiddelen werd overstroomd, hebben toegeroepen: „gij kunt kiezen, boter of kanonnen". Destijds reeds hebben wij de kanonnen gekozen en eens zal de dag komen, waarop deze maatregelen ook door onze tegenstan ders als juist worden erkend. Voor de hardheid van den oorlog moet - het particuliere leven wijken. Meer dan driehonderdduizend Neder- landsche arbeiders werken thans in Duitschland. Zy hebben het juiste besluit genomen en zullen eens dank baar' denken aan den tijd waarin wjj werkten voor de verplettering van het 'communisme. Wij, Duitschers, zijn hard genoeg om tegen het commu nisme to vechten. Weest gij zoo ver standig en zoo hard daaruit leering te trekken en het werk over te nemen, dat de Duitsche soldaat moet achter laten. Slechts al deze geheele Ger- maansche lotsgemeenschap zich aan eensluit, blijft ons leven gespaard. - De hechte gemeenschap kan tot de scliroomvalligen zeggen: gij kunt zwak zijn, omdat wij sterk zijn Uit de rode van Van Geelkerken zij 'nog gewezen op deze passages: Een onwrikbaar geloof en vast ver- •trouwen moet den nationaal-socialist kenmerken, want in dezen geweldigen stry'd komt'het er slechts op'aan, wié tot op het laatste oogenblik zijn ze nuwen meester blijft. Hét gaat er niet om het apparaat van den staat het volk dient. In moeilijke tijden moet slechts over één vraag beslist worden: staat of valt gij Na gewezen te hebben op den offer dood van generaal Seyffardt en op diens verzoek, om de laffe daad van een sluipmoordenaar niet door 't bloed van zjjn landslieden te vergelden, stelde spr. als een onvoorwaardelijke eiseh, dat de sfeer, waaruit dergel ij ko lalfe daden kunnen ontstaan, moof wordgn gezuiverd en de vergadering - onderstreepte dit met stormachtiger! bijval. VENRAY, 13 Febr. 1943 ZONDAG 14 FEBRUARI Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8. uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot: DR. BLOEMEN Stationsstraat 9 Telefoon 465

Peel en Maas | 1943 | | pagina 1