Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Ten afscheid Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws. Woensdag 30 December 1942 Drie en Zestigste Jaargang No 52 advertentieprijs Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm, Vraag en aanb. betrekk. 8 ct., alle overige 12 ct. abonnementprijs voor Venray 70 ct. buiten Venray 80 ct. per kwartaal. Afz. no. 6 ct. PEEL EN MAAS UITGAVE Fa. v. d. MUNCKHOF Drukkerij, Kant.boekh. Kengetal 2446 C VENRAY Grootestraat 28 Tel. 512 Giro 150652 P1100/1. Verantwoorde lijk voor den geheelen inhoud: W.P.A. van den Munckhof. AAN ONZE LEZERS EN ADVERTEERDERS De teerling is geworpen! De „Peel en Maas", die in den laatsten tijd met zooveel moed en ijver zijn strijd om het bestaan gevoerd heeft, zal thans het lot gaan deelen van de vele confraters in den lande. Voor de tweede maal hebben wij de mededeeling ontvangen, dat ons blad, in verband met de papierschaarschte en de persre organisatie, genoodzaakt is, voor onbepaalden tijd niet meer te verschijnen. Na de eerste gunstige beslis sing, hadden wij ons lang gevleid met de hoop, dat de noodzake lijkheid was ingezien van het voortbestaan van „Peel en Maas", als de spreekbuis voor de bijna 16000 inwoners van Venray en omstreken, die immers slechts door dit blad geheel op de hoogte konden blijven met de officieele verordeningen, bekendmakingen betreffende de distributie en an der noodzakelijk nieuws. Temeer, waar een weekblad als het onze weinig invloed op de papiersitu atie kan uitoefenen. Helaashet heeft niet mogen zijn. Na 1 Januari zal „Peel en Maas", als slachtoffer van de tijdsomstandigheden tijdelijk op houden te bestaan. Voor hoelang? Wij weten het niet. Voor ons is deze beslissing een zeer ingrijpende maatregel en het valt ons hard afscheid te moeten nemen van onze trouwe lezers, maar wij zijn er van over tuigd, dat het niet-verschijnen van ons blad ook voor de in- "woners van Venray een groot gemis zal zijn. Wij hopen dan ook van harte, dat dit afscheid niet voor langen tijd zal zijn en wij durven er tevens op te re kenen, dat onze lezers ons in dit tijdsverloop ook trouw zullen blijven, totdat eenmaal „Peel en Maas" weer kan verschijnen. Wij van onze zijde beloven, van ons blad, na zijn herleving weer te maken wat het behoort te zijn, en wat het altijd geweest is, een voorlichter en een huis vriend. Drie en zestig jaar lang heeft „Peel en Maas" in Venray op eervolle wijze zijn taak ver vuld, meegeleefd met de bevol king in droefheid en vreugd en door bevordering der algemeene ontwikkeling niet weinig bijgedra gen tot de welvaart £van Venray en omstreken. Wij wetenfdat ons'bfad steeds gaarne gelezen werd en het stemt ons tot een zekere^tevredenheid. Well warenTtomvang en inhoud de laatste jaren!;niet mèer als vroeger, maar dit was onvermij delijk en werd door onze lezers ook als zoodanig^aanvaard. Thans' is Mat alles gedaan De slag treft pijnlijk, maar wij kunnen vriend en tegenstander met open vizier tegemoet treden. Onze naam en reputatie zijn on besmet gebleven, al die jaren door. Met vertrouwen zien wij dan ook de toekomst tegen. Wij weten dat alles eens anders zal worden en dan zal ook „Peel en Maas" zijn taak*hervatten. Rest ons slechts, dank te brengen, allereerst aan God, die den arbeid van drie en zestig jaren zichtbaar zegende. Dank aan de velen, die wij tot onze medewerkers mochten rekenen. Dank aan de trouwe lezers, die wij onze vrienden durven noemen en van wier trouw, ook in de toekomst, wij zeker zijn. Dank ook aan de adverteerders, die de uitgave mede mogenlijk hebben gemaakt. Dank tenslotte aan hen, die de laatste weken wilden mee werken om te trachten ons blad nogmaals te behouden. Bij den aanvang van 1943, dat voor ons zoo donker begint kunnen en willen wij dit afscheid niet besluiten, zonder U allen, ondanks alles een gelukkig en ZALIG NIEUWJAAR toe te wenschen. Moge 1943 eindelijk vrede en rechtvaardig heid brengen onder de volkeren en daarmee tenslotte ook de terugkeer van ons blad. Dat geve God! REDACTIEEN UITGEVER- Kerstboodschap van den H. Vader. Men moet terugkeeren tot orde en rust In een radiotoespraak ter gelegen heid van het Kerstfeest lieeft de Paus herinnerd aan de boodschap, die hy het vorige jaar tot- de wereld richtte en waarin hy de middelen aanwees om een vrede in gerechtig heid te bereiken. In de Kerstboodschap van dit jaar wy'st de Paus op de noodzakelijkheid, dat men moet terugkeeron tot orde en rust, en legt hy den nadruk op de christelijke opvatting, namelijk niet te overheerselien, maar te dienen. Om daartoe te kunnen terugkeeren is vooral noodig een hervorming van de juridische orde, geinspireerd door den christelyken geest en niet door positi vistische beginselen. Wat de rust aangaat, wyst de Paus erop, dat rust niet in tegenstelling staat tot. bran dende activiteit, doch dat het ij del is zich te vermoeien, indien men niet de mogelijkheid bezit zyn rust te vinden in God en in Zyn eeuwige wetten. Vervolgens verklaart de Paus, dat men het terrein van den arbeid moet beschouwen uit het oogpunt der gerechtigheid. Na te hebben herinnerd aan het afkeerige stand punt van de Kerk jegens't Marxis me, betoogde de Paus, dat de werk man begrepen dient te worden in zyn aspiraties, zyn verwachtingen, zijn motieven en dat hem zyn waardigheid als mensch en zijn recht op de goederen dezer aarde dient te worden verstrekt. Voorts verklaarde de Paus, dat de intellectueele en juridische hinder nissen dienen te worden weggeno men, die de volkeren van elkaar scheiden en die de wereld gescheiden houden van God. De Paus sprak den wensch uit, dat de Ster van Bethle hem weer moge stralen en een ge lukkiger dageraad voor de wereld moge verkondigen. Tenslotte verleende de Paus zyn apostolischen zegen. Kruistocht voor socialen wederopbouw. Het D.N.B. geeft de volgende sa menvatting van de Pauselijke radio rede van 24 December. Pius XII behandelde inzyn toe spraak der inwendige sociale orde van den staat. Sociale vrede in de afzonderlijke staten, die ook leidt tot beter begrip tussclien de staten on derling, eischt orde en rust. De so ciale orde moet gegrondvest zijn op de ethiek, niet op zuiver economische overwegingen of politiek. De werknemer heeft recht op zyn aandeel aan de goederen der aarde. Hij heeft recht op particulier eigen dom en mag noch door den staat, noch door particulieren tot econo mische slavernij worden gebracht. Vervolgens spoorde de H. Vador aan tot een Kruistocht voor den so cialen wederopbouw. Zooals in de Middeleeuwen de kruistochten de ver overing van het Heilige Land ten doel hadden, zoo streeft deze kruis tocht naar de verwerving van het geestelijke heilige l^nd op het gebied der organisatie van de maatschappe lijke samenleving. De weg naar dit doel is lang. Evenals ook op ander gebied zyn de eerste stappen bijzon der moeilijk. Pius XII noemde het bereiken van de volgende punten de eerste vyf mijl palen op dezen weg: le Handhaving van de menschelyke waardigheid, be scherming van de menschen tegen uitbuiting en bescherming van de rechten der persoonlijkheid in gezins zoowel als godsdienstig leven. 2e. Afwijzing van het materialisme in al zyn gedaanten. 3e. Herstel van den arbeid in de eigen waardigheid. 4e. Waarborging van rechtszekerheid bescherming van het recht. 5e. Christelijke staatsopvatting, we derzij dsche achting in do maatschap pelijke samenleving met als grond stelling: dienen is het hoogste. Een ..welgemeerden" Nieuwjaarsbrief. Het tooneel stelt voor een eenvou dige hoerenkamer. Vader heeft by een zijner buren Nieuwjaarsdag aange kaart en is daarom wat laat uit bed gekomen. De kleinste spruit heeft z'n wenschen zoo ongeveer den ge heelen nacht opgedreund voorbode der komende tandjes en vader heeft dus een allesbehalve prettigen nacht gehad. Nu zit hij achter de lekker snor rende kachel' in een grooten leunstoel te soezen, terwijl moeder de vrouw de koffie gereed maakt. Klompenge- stommel op den zoldertrap duidt de komst aan der andere spruiten. De oudste, een jongen der vijfde klas, treedt half vorlegen met een brief in de handen tot voor vader en leest zijn -Nieuwjaarsbrief" Dierbare'Ouders Weer is een jaar met al zyn lief en leed verzwolgen in den Oceaan dos levens... Wat zeg je daar jongen Oce aan Wat is dat vooreen ding'? Dat is een heel groote zee heeft de meester gezegd. Een heel groote zee en een nieuw jaar, wat hebben die nu met elkaar te maken. Ja de moester kan u wat rare dingen leeren. en een nieuw heeft zijne intrede gedaan. Dankbaar herinner ik my al het goede, dat gij, dierbare ou ders, my bewezen hebt... Enne mooie jij... en myn hart is grootelijks bedroefd... WatteBedroefd Ik zou wel eens willen weten, waar dat jou zat... nu ik overweeg hoe ik al dat goede met zooveel zwarten ondank beloonde... De eerste waarheid... ja jong, ge kunt uw ouders wat verdriet aan doen en vooral jy bent een eerste vlegel... nooit gedeugd Dierbare Ouders, ik vraag u oot moedig vergiffenis voor dit mijn slecht gedrag en ik beloof U plech tig my te zullen beteren... 't Zou wat, dat heb je 't vorig jaar ook al beloofd maar 't is er niks beter op geworden... en ray voortaan als een waapdig zoon te gedragen... We zulle... Vader weest toch stil. Ik weet niet meer waar ik ben, de meester heeft 't ons zoo voorge- schrèvèn en die weet 't toch wel. Ja jade meester heeft goed praten, hij moest 't maar eens alle maal weten... door gehoorzaamheid, hulpvaar digheid en toegenegenheid. Dage lijks zal ik den goeden God in de heilige Mis bidden, neen smeeken... Wattejy alle dagen naar de mis gaan? Nooit kun je uit bed komen, als moeder roept... en nou alle dagen Bly ben je als je op tyd in school komt. Was ik maar meer thuis, dan zou ik je er wel uitbeze- men, maar moeder is veel te goed voor de kindoren. bidden, neen smeeken, och, noen, ja, dat komt er van,... om U, dierbare ouders, nog vele jaren voor ons te bewaren... Dat is te hopen, anders zou het je schraal gaan- om U reeds in dit leven met weldaden te overladen... Dat hoeft niet, als... Och vader, zyt toch stil, of ik lees niet vorder... om U hiernamaals in het rijk der Hemelen een waardige plaats te schenken... Dat is te hopen jong, een vaJ gevuur hebben we hier al met jou. Aanvaardt lieve ouders, deze har telijke wenschen van Uw liefhebben den zoon. Nou dan, als *'t niet anders is, dat zullen we dan maar doen, niet waar Nel. Waarom zeg jy niks Moeder zegt, dat 't toch heel mooi is geweest en dat de „jong" goed gelezen en geschreven heeft. Vader moet maar een paar kwartjes geven en dit gebeurt dan ook, waar na de „jong" met den aanhang naar buiten stormt en vader al knorrend, langzaam indommelt... DE MOORD 01' DAULAN. De politieke ondergrond In nerlijke strijd om de maclit in Noord-Afrika Diplomatieke bedrijvigheid - Het Iberische blok Heftige strijd in het Oosten Boodschap van Göb- bels. Het meest schokkende nieuws go- durende de afgeloopen feestdagen was niet van militairen, maar van poli- tieken aard. We bedoelen: den moord op den Franschen admiraal Darlan, die in Noord-Afrika de rol van zaak waarnemer van Roosevelt vervulde. De politieke ondergrond van dezen moord is de oneenigheid tusschen Engeland en Amerika over de ver deeling van de huid van den beer in casu de Noord-Afrikaansche Fran- sche koloniën die intusschen nog geschoten moet worden Amerika is hier niet met. militaire macht neergestreken, jom straks N. Afrika weer te verlaten en Engeland zag dat met leede oogen. Toen dan ook admiraal Darlan door de Ameri kanen tot een soort staatshoofd werd verheven, boterde het niet tusschen hem en den op Engelschen kant staanden Franschen generaal De Gaulle. Hier dreigden groote moei lijkheden en die heeft men uit den weg willen ruimen door Darlan te vermoorden. Het is echter twijfelachtig, of deze moord, die moeilijkheden zelfs maar tydelijk op zy kan schuiven; daar voor liggen de oorzaken te diep. De afgeloopen week stond overi gens sterk in 't teeken van de diplo matieke bedryvie-heid. Er hadden besprekingen plaats tusschen Duitsch- land en Italië in 't kader van de nauwe verbondenheid tusschen beide naties en daarbij is ook aan Frank rijk in den persoon van den premier Laval door Hitler de hand van ver zoening en samenwerking aangeboden. Uit een politiek oogpunt was verder van groot belang het nauwe verbond tusschen Spanje en Portugal tot afweer van het bolsjewisme, tot mede- opbouw van het nieuwe Europa en tot verdediging van Noord-Afrika. Het Iberisch schiereiland zal geen invalspoort worden voor de vijanden van Europa. Van de strijdtooneelen zyn geen bijzondere gebeurtenissen te melden. Aan het Oostfront staan de Duitsche en verbonden legers met succes in fel Je afweerkampen, waarbij de aan vallers zware verliezen lijden, zonder tot nu toe daaraan evenredige stra tegische successen te kunnen boeken. Van Duitsche zyde wyst men op het succes, dat reeds nu bereikt is met de uitbreiding van de luchtbe scherming door de oprichting der „Heimatflak". Deze heeft boven Duitschland reeds 500 vyandelijke vliegtuigen naar beneden gehaald. In een Kerstboodschap van Göbbels tot het Duitsche volk zegt de minis ter, dat de oorlog gevoerd wordt voor een groot doel en voor dat doel geven de soldaten aan de fronten zich ge heel, dat doen ook de vrouwen en mannen, ja zelfs de kinderen. Na de soldaten namens den Führer te heb ben herdacht, verklaarde hy met klem, dat het vaderland het front nooit in den steek zal laten. Het heele volk zal den oorlog voeren tot het zegevierend einde. De Führer, zoo besluit hij, zal ons door strijd en arbeid brengen tot de overwinning en den vrede. Dit zij onze overtuiging op Kerstavond 1942. Polygoon-Zeijlemak«-Pax m Kaartje veroverd gebied in Rusland, Fokhengsten uit het Rijnland voor liet Oosten. (N.O.C.) De „Rheinische Pferde- zentrale" koopt sinds eenigen tijd in de belangrijkste Rynsche fokgebieden lichte en middelzware koudbloed- hengsten van het jaar 1940 voor de bezette Oostelijke gebieden op. Het burgerlijk bestuur in de Rijkscommis sariaten Oostland en Oekraïne streeft er naar ook de paardenfokkerij weer tot bloei te brengen. Des te belang rijker is dit, omdat de veestapel in het gebied der UdSSR sinds 1939 dooi de collectiviseering tot de helft is teruggeloopen. Het totaal aantal paar den nam van 1930 tot '38 af van 30.2 tot 17.5 millioen stuks. BIJNA EEN TON VOOR WINTERHULP Opbrengst van den dag der Ned. Politie Donderdagmorgen om elf uur heeft in het hoofdkantoor van de Winter hulp en den Ned. Volksdienst te 's-Gravenhage de plechtige overdracht plaats gehad van het bedrag, door de politie ingezameld op 14 November, den dag der Nederlandsche Politie. De opbrengst bedroeg bijna een ton, om precies te zyn f 92.799.-. De N.A.D. Nadat de Nederlandsche Arbeids- gedurende een jaar slechts toeganke lijk was voor vrijwilligers, heeft 1942 daarin wel zeer diepgaande wijzigingen gebracht. Yan 2 April van dit jaar af, zyn diverse categoriën jonge mannen als arbeidsdienstplichtig aangewozen en in November kreeg de commandant van den N.A.D. de bevoegdheid, om alle Nederlanders die zyn geboren na 1 October 1924, en den maximum leeftijd voor den arbeidsdienst nog niet hebben bereikt, op te roepen. Het getal kampen is op 60 gebracht. Dit is nog niet toereikend voor een jaarlichting en daarom 'komt op 4 Jan. a.s. naast de vrijwilligers slechts een kwartaallichting op. Desondanks zullen gedurende dezen diensttijd 10.860 jonge Nederlanders Bij onze vrijwilligers. De mannen, nemen een bolsjewistische stelling onder vuur. (SS P.K. Krauss-O-H-P s) onder het devies „lek dien" werk zaamheden verrichten ten behoeve van het vaderland. Departement van Sociale Zaken Per 4 Januari gevestigd te Amsterdam. In verband met de vestiging van het departement van Sociale Zaken in Amsterdam zal de correspondentie voor het geheele departement van 4 Januari a.s. af gericht moeten wor den aan het departement van Sociale Zaken, Scheepvaarthuis, Prins Hen drikkade 108, Amsterdam-C. De sluiting der cafê's op Oudejaarsavond. De commissaris-generaal voor de veiligheid en Höhere S.S. und Polizei- führer maakt bekend: Ter voorkoming van straffen wordt er op gewezen, dat ook op den Oude jaarsavond 1942/43 het op 23 uur vastgestelde sluitingsuur der café's gehandhaafd moet blijven. Ook dien avond moet aan het sluitingsuur streng de hand gehouden worden. Bij fleze gelegenheid wordt gecon stateerd, dat de naleving van het op 23 uur 'vastgestelde sluitingsuur (par. 1 der verordening no. 188/1940 en par. 55 alinea 1 no. 3 der verordening no. 138/1941) vaak ernstig te wen schen overlaat. De politie heeft tot taak, op dergelyke overtredingen na drukkelijk te letten en ervoor te zor gen, dat de overtreders gestraft en de voorts nog vereischte maatregelen tegen de eigenaren van het betrokken bedrijf worden genomen. -De commissaris-generaal voor de veiligheid en Höhere S.S. und Polizeiführer, (w.g.) Rauter S.S. Gruppenführer en luit.- generaal der politie Invaliditeitswet en ouderdomswet 1919 Op 1 November 1942 werden 53.601 weduwenrenten en 16.968 weezen- renten krachtens de invaliditeitswet genoten, terwy'l op genoemde datum 113.369 personen, die uit hoofde van de invaliditeitswet, vóór 1 Juli 1922 onder de verplichte verzekering vielen, zich in het genot van een ouderdoms rente van drie gulden per week be vonden. Voorts ontvingen 91.137 personen een rente wegens blijvende of tijde lijke invaliditeit. Yan degenen, die in het tydvak 1919—1923 gebruik hebben gemaakt van de voor hen geopende gelegen heid om, tegen een wekelyksche premie van 39 cents, op grond van de ouderdomswet een verzekering aan te gaan, waren op 1 November j.l, 83.790 personen in het genot van een ouderdomsrente van drio gulden per week. Ten slotte waren op 1 Nov. j.l. van degenen, aan wie in 1919, by de in werkingtreding van de ouderdomswet, of reeds daarvóór, een kostelooze ouderdomsrente van drie gulden werd toegekend, nog 7.784 personen in het genot daarvan. Nieuwjaar en werkverruiming. De centrale persdienst van het Ne derlandsche Arbeidsfront meldt: Ver nomen wordt, dat de werkverrui mingsarbeiders, die niet per trein vervoerd worden en dus deze weken doorwerken, op 31 December a.s. het werk zullen mogen beeindigen na de middagschaft. Aan de betrokkenen zal wegens loonderving een vergoe ding voor geoorloofd verzuim worden uitgekeerd. Op Zaterdag 2 Januari 1943 zal echter normaal moeten worden ge werkt. Geraffineerde prQsopdrijving. De economische brigade van de Schiedams :he politie is oen grooten houtzwendel op het spoor gekomen, welke zeer geraffineerd was opgezet. Een groote houthandel te Schiedam, de N.V. B. en de P., had nog aan zienlijke oude voorraden. Aan de klanten werd de eerste bestelling tegen den normalen prys verkocht. Maar by de tweede begon de zwendel. Als namelijk een klant weer een party hout wilde koopen, werd hy verplicht eerst nogmaals het bedrag van zyn eerste bestelling te betalen. Soms namen de heeren ook met minder genoegen, zoodat de „premies" voor de verdere bestellingen 50 of 70 procent bedroegen. Indien de klant, die gaarne hout wilde hebben, daar mede accoord ging, werd de bestel ling uitgevoerd en kón wederom niets worden aangemerkt op de factuur, want daarop werd de toegestane prys vernield. Dc „premies" werden in een afzonderlijk potje gedaan, dat, toen de politie ingreep, f 50.000 bevatte. De directeur en de procuratiehou der, vader en zoon, werden gearres teerd en verhoord: doch het duurde vier dagen voor zy vertelden wat er werkelijk aaij de hand was geweest. Een party van 900 kubieke meter hout ter waarde van anderhalf tot twee ton, werd daarop in beslag ge nomen. De gearresteerden zijn thans in vrijheid gesteld. Voorts heeft de politie nog een 8tal koopers verhoord Deze zyn voornamelijk uit Schiedam en omgeving, doch het is gebleken, dat groote partyen o.a. naar Brabant zyn gegaan, zoodat deze zaak waar schijnlijk nog een lang staartje zal hebben. HET BEREIDEN VAN GE- RECHTEN IN DE HOOIKIST Een middel ter bezuiniging yan gas en electriciteit De noodzakelijke bezuiniging op het verbruik van gas en elektriciteit heeft de waardeering van de huisviwwm voor de hooikist doen stijgen. Do besparing van brandstof, stroom of gas mag immers in het bijzonder een persoonlijk belang heeten, want wie zyn toegewezen rantsoen electriciteit of gas overschrijdt, gaat onherroepe lijk „op den bon" en zelfs afsnijding van den toevoer hangt als een drei gend zwaard boven de hoofden derge nen, die niet naar goeden raad willen luisteren. Behalve het voordeel van de be sparing op brandstof, electriciteit of gas, biedt het gebruik van de hooi kist ook een geringere kans op het aanbranden van de spijzen, met als gevolg minder slijtage van pannen en besparing van afwaschmiddel en tyd. Vooral voor het gaarmaken van spijzen, die lang moeten koken, bijv. voor het gaarmaken van peulvruch ten, is het gebruik van de hooikist aan te raden. Tuberculose bij rundvee De tuberculose by rundvee berok-, kent den veehouders in ons land jaarlijks een schade van circa 5 mil lioen. De deelneming aan de bestrij ding dezer ziekte, die ook een gevaar oplevert voor de volksgezondheid, zal nu in bepaalde gebieden of in heel het land verplicht worden gesteld. De kosten daarvan zullen hoog zijn; gedeeltelijk zullen ze bestreden kun nen wordon door een geringe ver hooging van de pryzen van melk en melkproducten. VENRAY, 30 Dec. 1942 ïóndaysdieftAt 4iui$aetsen ZONDAG 3 JANUARI Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot: DR. BLOEMEN Stationsstraat 9 Telefoon 465 GEVONDEN Een zakmes, terug te bekomen Patersklooster LUXOR-THEATER Nieuwjaarsdag en Zaterdagavond draait Luxor de film „VROUW EN DOKTER". Een verhaal van een wei nig gelukkig gehuwde dokteres, die er ten slotte toe komt terug te kee- ren tot haar beroep en haar eerste liefde. Haar man neemt het leven van den vrolijken vkant op, een zorgeloos schilder, in wien te goeder ure het nodige verantwoordelijkheidsgevoel ontwaakt, zoodat hy nog ten deele zyn fouten kon goed maken. (H. Söhnker) Door goed spel en interes sante opnamen o.a. in kliniek is dit een boeiende rolprent geworden.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 1