GEEN HUUR TE IEN ROHYP-SYS M f Provinciaal Nieuws. Buitenland. DISTRIBUTIE-NIEUWS P. BILLEKENS. Paferslaan f4«AY Nieuwjaaüi VENRAY, 24 Dec. 1942 ïcndagsdiMSt 4iui$aetóen ZONDAG 27 DECEMBER To rekenen vanaf Zaterdagavond uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hul]} in dringende gevallen wenden tot: Dr YERCAI TEREN. - Groote straat 11 Telefoon 885 De Burgemeester van Yen ray brengt Ier openbare kennis, dat hij, waarnemend de taak van den Raad dezer gemeente besloten heeft te be palen, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding der gemeente in hoofdzaken wordt voorbereid. Yonray, 19 December 1942. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN Ophalen haardasch en huis houd vuilnis. De burgemeester van Yenray brengt ter kenuis van diegenen in de kom der gemeente, die in het kalender jaar 1943 in aanmerking wenschen to komen voor het van gemeente wege doen ophalen van haardasch en huishoudvuilnis, dat zij voor 1 Januari 1948 ten kantore van den gemeente-ontvanger of door storting op postrekening No. 22648 ten name der gemeente Venray, het daarvoor verschuldigde recht ad f 5.- dienen te Voldoen. Yenray, 22 December 1942. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN GEVONDEN oen overjas, is bij H. Jacobs, Draal - straat 28) een motor-handschoen, bij W. Thielen, Castenray; een kinder- hoed, bij A. Sanders, Bindstraat 6; een kinderhandschoen, gemerkt M, op het politiebureau. Een zilveren Rozenkrans met'étui bij Rongen, Langstraat. Postdienst op le au 2e Kerstdag. Ie Kerstdag is de dienst op het Postkantoor als op Zondag. 2e Kerstdag dienst als op Zondag, met 1 bestelling. Busdiensten „Vitesse". Ie en 2e Kerstdag Zondagseho dienst, dus geen bussen. EEN D OORD VAN DANK TOT DE BOEREN IN LIMBURG Toen wij in Juli een oproep tot U lichtten voor uwe volle medewerking bij ons dorschplan oogst 1942, konden wij reeds vermoeden,dat Svij niet tevergeefs een beroep op U zouden doen. Wij hebben tot volle tevreden heid kunnen constateeren. dat de meeste van onze boeren het alge meen belang van ons Nederlandsche Volk hebben ingezien en bun bier voor ook geen moeite teveel 4s ge weest. Hiervoor past een woord van dank. De dorschregeling is naar wensen verloopen. We vinden het jammer, dat er hier of daar nog enkele wan klanken gehoord zijn, doch dezo kun nen toch niets veranderen aan het goede verloop van de dorschregeling in zijn «geheel. De moeilijkheden voor onze* boeren worden met, den dag grooter. Hebben wij in de voorafgaan de maanden nog iets benzine vool' dorschen en akkerwerkzaamheden kunnen verstrekken, wellicht moeten wij het volgend jaar deze hulp missen. Een tekort aan landbouwwerktuigen gereedschappen en onderdeelen wordt voelbaar. Het vraagstuk van afdoende en vlugge reparatie van werktuigen, voldoende arbeidskrachten enz. zijn lactoren die vaak zorgen brengen en die in de toekomst van grooten in vloed zullen zijn. Boeren van Limburg, blijft echter uw uiterste best doen. Blijft de moei lijkheden trotseeren en samenwerken met onze Plaatselijke Bureauhouders, wier taak ook möt den dag zwaarder wordt, houdt het algemeen belang voor ogen. Ook voor het komende jaar rekenen wij weer op U. Roermond, 23 December 1942. PROY. YOEDSELCOM M1SSAR IS VOOR LIMBURG, M. J. DINGS. Marktovcrziclit Op de Maandag gehouden rayon- markt werden door de N.V.O. over genomen: 168 dieren en wel: 86 runderen, 5 graskalveren, 61 nuchtere kalveren en 16 schapen. Tevens werd op de jaarmarkt aan gevoerd: 52 biggen. Verkocht werden 49 biggen voor prijzen van 16 tot 28 gulden. p Geslaagd Voor. het vakdiploma ^Slager" slaagde te Utrecht onze jeugdige dorpsgenoot Willy Kersten, Maas- heekcheweg. Bouwpatroon. Op het te Utrecht gehoudeh exa men voor diploma „Bouwpatroon" waaraan door 32 candidaten werd deelgenomen, slaagden o.a. Jac. Koenen te Holthees, Leo Oudenho- - ven, Hoenderstraat, Jac, en Jan Ou- denhoven, Leunscheweg. Deze vier heeren behaalden van alle geslaagden de hoogste punten alle lof voor de grondige en bekwa me opleiding door den heer van Schendel, Directeur van Gemeente werken te Venray. VALK-REVUE De wedstrijd Do Valk-Ivo bracht oen herboren Valkenploeg binnen do lijnen, en wij hebben kunnen consta teeren, dat De Valk in die opstelling het or heel wat beter afbracht. Al spoedig, bij het begin van den wed strijd, was De Valk zeer gevaarlijk en de midvoor opende de score met een good schot. Het tweede doelpunt ontstond in dczelfdo geest en weer was liet door den midvoor dat do voorsprong verhoogd werd. Rust trad in met een voorsprong van 2 0 voor de Valken. Was het voor de rust een wedstrijd 'welke op hoog peil stond, na de rust kon men merken, dat de voor gaande periode van'beide zijden allés gegeven was, zoodat er daarna enkele inzinkingen ontstonden. Dé Valk-achterhoede gaf echter geen pardon, en kon voorkomen dat Ivo het verdiende tegenpuntje scoorde. Goede wedstrijd, welke bij het einde een 3—0 overwinning voor de Valken bracht en laten wij hopen, dat de komende wedstrijden inet hétzelfde vuur zullen worden aangepakt, dan zal het resultaat van de eindwed- strijden nog behoorlijk zijn. De Valk 3 klopte Walariamet8-1 en zit. nog steeds in de kopgroep. De Kerstdagen wordt er niet ge voetbald en komende Zondag staat de competitie bijna geheel stop. SERV ATIUS-OMROEP In Arcén nïaakto Servatius geen fout en won met 5—3*. Drie doel punten tegen is wel wat veel, dit zijn we van de Serv.-aehterhoede niet gewoon. Aangezien Panningen niet speelde, neemt Servatius nu de lei ding. Op 3 Jan. komt Panningen naar Venray en dan zal waarschijn lijk de groote beslissing wel vallen. Zondag £7 Dec. komt .het kring elftal van. midden-Limburg naar Ven: ray een wedstrijd spelen tegen Ser vatius 1. .Dit elftal bestaat uit de beste 3e klas spelers van Roermond en omstreken. Vorig jaar werd Roer mond I geklopt en van Spek'heide wérd op het nippertje met 5-4 verloren. We zijn benieuwd naar het spelpeil der midden-Limburgers.-De opstelling van het kringelftal is W. Meuter (S walm en) Meuwissen (Jupiter) Mevissen(Swalm.) Thegels (R.S.V.) vDijk (Sw.) Cluitmans (Sw.) Pijpers (Sw.) Thomassen (Sw.) Sehroën (RVV) Withoot (RVV) Muvsers(PSV) Een zeer verzwakt Serv. II werd door Y.V.V. Ill met 14—0 ingemaakt. Serv. III maakte korte metten met 41eerlo. dat op eigen terrein met 6—2 werd geklopt. Zondag ontvangt Serv. ITI Kronen berg en zal beide puntjes wel voor zich opeischen. Serv. IV beantwoordde niet aan onze verwachtingen en moest met 4-1 de meerderheid van R.K.L.V.S. aanvaarden. Zondag Serv. IV De Valk III. Zal De Valk IV nu revanche nemen of zal Serv. IV willen toonen dat de overwinning op het Valk-terrein geen «toevallige" was. LUXOR-THEATER ALCAZAR. Alcazar, het veel besproken en hooggeroemde meesterwerk van den ltaliaansche regisseur Augusto Genina draait met Kerstmis in Luxor; Deze film van commentaar té voor dien achten wij ongewenseht. Men moet hier zelf gaan zien. en wij zijn er ook van overtuigd, dat men in Venray, waar men een goede film zeer wel weet te waardeeren. dit niet zal nalaten. De directeur van de filmmaatschappij, die dit werk pro duceerde deelde het volgende mede: Met do voorbereidingen werd in beg'in Juni 1939 een aanvang ge maakt. In November van hetzelfde jaar trokken wij dé studio binnen.' EindJuni kon een streep onder het werk worden gezet na bijna dertien maanden van vreugdevollen, ononder broken arbeid in een voor Europa's historie zoo belangrijken tijd. De handeling van deze film is ge baseerd op de drie voornaamste pijlers van de menschelijkè samenleving, die pok alle volken gemeen hebben vaderland, geloof en gezin. De ^vereeuwiging van de helden daden en de opoffering van onze tijdgenooten is noodzakelijk,'teneinde deze te bewaren voor ons nageslacht, opdat zjj daaraan een voorbeeld kunnen nemen. Daarom gaf ook Generaal José Moscardo, de held van het Alcazar", zijn toestemming voor deze film. Hij stelde echter de uit drukkelijke voorwaarde, dat de ge beurtenissen volkomen waarheids getrouw zoijden worden weergegeven. Het is niet onze taak lofliederen te zingen op allen, die aan de tot standkoming ^ui deze film hebben medegewerkt. Wij willen slechts Volstaan met onzen dank uit te spreken voor de met vreugde en enthousiasme volbrachten arbeid en laten het oordeel over de artistieke en technische resultaten gaarne over aan de kritiek van de gëheele wereld. Zondag 27 December brengt Luxor eveneens een belangwekkende film. Mag een dokter, die weet dat »jn vrouw onherroepelijk zal sterven aan een sloopende ziekte, een steeds verder gaande verlamming van het gelieele organisme, zijn vrouw verder lijden besparen en haar. op haar eigen verzoek dooden. Dit tragische con flict tusschen de letter der wet en het menschelyk gevoel wordt in deze film op alleszins ernstige wijze be handeld. De regisseur Wolfgang Liebenefner toonde zich hier een meester. Ofschoon de film betrekke lijk weinig handeling brengt, boeit zij van het begin tot het einde. Een Kerst program ma dat er zijn' mag. W. v.d. Munckhof Doodelijk ongeval op Staatsmijn Emma De hoywer-dienstdoende stutter H. J. Rekko werd in de ondergrondsche werken van de Staatsmijn Emma door een afvallend voorwerp aan het hoofd getroffen. In de verbandkamer is hij een uur later overleden. Hy was 49 jaar, was gehuwd en had 2 kinderen Hij woonde te Wylre. AAN HET OOSTFRONT. Aan het geheele Oostfront speelden zich in de afgeloopen week wederom verbi.tfcordo gevechten van grooten omvang af, waarbij aanvallen en te genaanvallen elkander afwisselden. Aan het Terekfronr, waar de bolsje wisten wegens de strategische be- teekenis van dit gebied uiterst hard nekkig strijden, weerden de Duitsehe troepen vele aanvallen af. Tusschen Don en Wolga veroverden Duitsehe en Roemeensche eenheden verschei _dene stellingen de situatie is hier, evenals in de groote bocht van den Don, nog altijd vry overzichtelijk. De vernietiging van ten zuidoosten van Toropets ingesloten bolsjewisten werd voltooid. Zij verloren ruim 4000 gevangenen, 542 tanks en 447 stuk ken geschut en moesten ruim 14000 gesneuvelden op het slagveld achter laten. De hevigheid van den strijd aan het Oostfront blijkt ook uit het feit dat de bolsjewisten in de eerste helft van deze maand 441 vliegtuigen ver loren, waarvan er 348 in luchtge vechten en 98 door luchtdoelgeschut werden neergeschoten. ROMMEL TREKT TERUG. Terwijl de fftrijd in Tunesië zich tot wederzydscho verkenningsacties en bombardementen bepaalde, kregen de gevechten aan de andere zyde van het Duitsch-Italiaansche brugge- hoofd in Noord-Afrika een meer be wegelijk karakter. Na langdurige voorbereidingen ging liet Britsche 8e leger bij El Ageila tot den aanval 'over. Rommel, bleek zich echter terug getrokken te hebben, zoodat de Duitsehe krijgslist, om de Engelsehen tot omvangrijke voorbereidingen te noodzaken, uitnemend geslaagd is. Hoever de terugtocht van de troepen der spil zich zal uitstrekken, is nog onbekendpogingen om deelen der terugtrekkende troepen door flankbe wegingen te omsingelen, mislukten. Sedert Darlan de macht in Xoord- Afrika tot zich heeft getrokken, heeft zich tusschen de Vereenigde Staten en Engeland, dat do Gaulle, ontevreden ovèr dezen gang van za ken, bleef steunen, een stille strijd afgespeeld. Deze is thans door een overeenkomst tusschen Engeland en Darlan eenigszins geluwd, hoewel de; omstreden positie van den verrader lijken admiraal ook in de toekomst nog tot veel wry ving aanleiding zal geven. In een interview verklaarde Darlan, dat- hij van plan! is de Fran- sche vloot tegen de spil in den strijd te brengén en tevens een groot leger zal organiseeren. MIDDELLANDSCHE ZEE. De gewijzigde toestand in de'Mid- dellanidsehe Zee is momenteel het onderwerp van besprekingen der Engelsche regeering, waarbij' ook de te Kairo zetelende minister van staats Casey en de gezanten te Mos kou en Ankara aanwezig zijn. Zoo dra de gevechten in Noord-Afrika dit toelaten, zal de geallieerde vaart door de Middellandsche Zee hervat worden om den langen weg langs de Kaap te vermijden. Van Duitsehe zijde werd naar aan leiding van deze plannen opgemerkt, (jat zoolang de nainye doorvaart tusschen Sicilië en Tunesië door de spil beheerscht wordt, van een ge allieerde scheepvaart tusschen* Gi braltar en Egypte geen sprake kan fcyn. Dr. Goebbels over <len oorlog. In het jongste nummer van het weekblad Das Reich schetst de rijks minister voor propaganda, dr. Goeb bels, de ontwikkeling van dezen oor log. Duitschiand heeft den strijd steeds zooveel mogelijk offensief ge voerd, om den tegenstander zoowel ruimte als menschen materiaal to ontnemen, opdat dit hem zou gaan ontbreken en Duitschiand ten goede kon komen. Dit is gelukt in een omvang, waarvan de vijand geen voorstelling heeft.- Thans beslissen geen wonderen, maar harde feiten en die staan bijna uitsluitend aan de zijde van Duitschiand. Diegene zat winnen, die beschikt over de beste leiding en menschen, het grootste potentieel de stoutmoedigste dapper heid, het hardste moreel en de meest draagkrachtige levensopvatting. Wie zou, aldus besluit, dr. Goebbels zijn artikel, durven betwijfelen, dat dit Duitschiand is WEDEROPBOUW (N.O.C.) Het Duitsehe bestuur in de bevrijde gebieden in het Oosteiv houdt zich er mee bezig een levens middelenindustrie op te bouwen, welke ook aan de bevolking ten goede komt. Direct na de bevrijding van het district Bialystok (tegenwoordig bij Oost-Pruisen) werd de textielindustrie van die stad weer opgebouwd. Thans werken er al weer 28 textielfabrieken, terwijl er in den bolsjewistischen tijd slechts twee werkten'. Bovendien ging men er toe ovéiy voornamelijk werkende met vroeger voor de oor logsindustrie werkzame bedrijven, een katoen- en linnenindussrie op te bouwen, welke in een groote böhoef- te voorziet. Tevens-werd een genot middelenindustrie in het leven ge roepen. Een groote sigarettenfabriek te Feodosia, door de bolsjewisten eenige jaren geleden buiten bedrijf gesteld, begon weer te 'produceeren en heeft op het oogenblik een capaciteit van 300.000 tot 400.000 sigaretten per dag. >edig zal dit aantal zyn opgevoerd tót een millioen. Ook snoepgoed wordt weer aange maakt. In 'Charkow, Orel. Minsk en andere plaatsen zijn fabrieken voor pralines al weer aan het werk. Ge deeltelijk hadden deze fabrieken twintig jaar stil gelegen, of waren zy door de bolsjewisten voor andere doeleinden gebruikt. Op dezelfde wyze is het gelukt inheemsehe parfums aan de markt te brengen. Op een bedrijfstentoonstelling te Gomel in Wit-Roethenie trokken de parfums van vier ondernemingen zeer de aan dacht. Zy konden zich, naar ook de pers betoogde-, meten met de beste Russische parfums van voor den wereldoorlog. De stad Gomel is overigens een goed voorbeeld van den uiterst snel len wederopbouw. De stad telt thans 145.208 inwoners (25.000) mannen. Ei werken op het oogenblik 23 verschil lende ondernemingen, drie bakkers winkels, 25 winkels, zes eethuizen en restaurants - de kleine werkplaatsen, kapperswinkels enz. niet meegerekend. Er zyn twee markten, terwijl cr dit jaar al drie jaarmarkten werden ge houden. In Gomel zyn 17 scholen met zeven klassen. In drie orthodoxe kerken en .een kathedraal worden godsdienstoefeningen gehouden. Een kindérbewaarplaats is geopènd, de stadsbibliotheek omvat 25.000Werken. Twee ambulances en een ziekenhuis zyn in de stad gevestigd. Tenslotte is begonnen met het herstel van het waardevolle museum. Dit alles vormt een bewijs van het scheppend vermogen der Germaansche volkeren, die temidden van den zwaarsten odflog nog aandacht en energie over hebben voor den opbouw van een regelmatige samenleving. Ntraatroover veroordeeld. Op 0 Juni van dit jaar heeft de Eindhovensche grondwerker .J. C. S. langs het kanaal in Lieshout een aan- srag gepleegd op J. v. d. Wildenburg. Hy heeft dezen man een klap op het hoofd gegeven en hem daarna een tascli met geld afgenomen. Zijn buit bedroeg zos en dertig gulden. De rechtbank te Den Bosch had hem voor deze daad veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Het gerechtshof heeft in hooger be roep doze straf met een jaar verzwaard en den. man veroordeeld tot twee jaar en zos'^naanden met aftrok van voor arrest. Burc parapluies De winkelier C. W. uit 's-Hertogen- bosch had regelmatig parapluies en textielgoederen, zooals z.g. „wind- jacken", tegen veel te hooge prijzen verkocht. Uit de boekhouding bleek, dat de man op deze wijze zeer groote winsten heeft ^gemaakt. De inspecteur voor de prjjsbelieer- sehing heeft hem thans- eén boete van' f -3000 opgelegd. AANMELDINGSPLICHT VOOR WERKLOOZEN. Het kan zyn nut hebben nog eens te herinneren aan het besluit van de secretarissen-generaal van de Depar tementen van Sociale Zaken en Jus titie inzak.e" den aanmeldingsplicht voor werkloozen. De betreffende verordening bepaalt dat mannen en ongehuwde vrouwen van Nedorlandsche nationaliteit of zonder nationaliteit, in den leeftijd van ten minste 18 en ten hoogste 40 jaar, die hun woonplaats of gewoon verblijf in Nederland hebben en die niet of niet volledig in staat zijn uit eigen middelen in hun levensonder houd te voorzien, verplicht zyn zich bij het voor hun woonplaats of hun gewone verblijfplaats bevoegde gevyes- teljjk arbeidsbureau ter inschrijving als wérzoekendè aan te melden. Van deze algemeene verplichting zijn slechts uitgesloten: a. personen, die, zich bij het voor hun woonplaats of gewone verblijf plaats bevoegde arbeidsbureau als werkzoekende hebben aangemeld. b. personen, die in een dienstbe trekking staan, wanneer zy.niet min der dan f 4 per week verdienen en hun arbeidsttyd niet minder -dan 24 uur per week bedraagt; c: persondn, die wegens wetenschap pelijke of vakstudie niet of niet vol doende in staat zijn in hun levens onderhoud te voorzien: d. personen, die wegens geestelijke of lichamelijke gebreken, niet of niet volledig in staat zijn in hun levens onderhoud te voorzien; e. personen, die uit eigen middelen doch op andere wyze dan door ar beid volledig in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Als eigen middèlen worden beschouwd inkomsten uit eigen vermogen, waarover de betrok kene reeds op 1 Maart 1942 de be schikking had. Voorts houde men goed in 't odg, dat ieder wiens dienstbetrekking een einde neomt, zonder dat onmiddellijk daarop een nieuwe dienstbetrekking wordt aanvaard, zich binnen 48 uur bij het gewestelijk arbeidsbureau moet aanmelden. In -alle twijfelgevallen wende men zich,' ter voorkoming van moeilijk heden, om inlichtingen tot de meest naby zijnde gewestelijk arbeidsbu reau. D-treincn. ^Van 18 tot en met 24 Dec. en van 27 Dec. tot en met 4 JanuarLzyn de D-treinen uitsluitend opengesteld voor reizigers van en naar het buitenland. Het. gebruik van deze troinen voor binnenlandsch verkeer is gedurende deze dagen verboden. Met ingang van een nader be kend te maken datum zullen voor kinderen tot drie jaar zoo mogelijk mandarijnen beschikbaar worden ge steld. In verband met de bevoorra ding van den handel is het koopen, verkoopeii en afleveren van manda rijnen tot dien datum verboden. Tusschen 24 Dec. en 2 Jan. zal er slechts één vleeschlooze dag zijn. Voor ket overige zullen voor de ko mende feestdagen geen wijzigingen in de bestaande voorschriften aange bracht worden. In liet Verordeningenblad is een verordening van den Rykscsmmissa- ris verschellen, betreffende de orga nisatie van de politie. Onder den secretaris-generaal-wordt de politietaak als een zelfstandig ge heel ondergebracht by een directeur- generaal van politie- Het hoofd van het dictoraat-gene- raai draagt den titel van directeur- generaal van politie en is de eenigo en algemeene vertegenwoordiger van en rechtstreeks ondergeschikt aan den secretaris-generaal. Onder hem staan weer een 5tal territoriale po litiepresidenten. De verordening zal op 1 Maart 1943 in werking treden. Omgekeerde wereld. „Nu moet U met. deze vijf sigaren toch maar heusch veertien dagen zien rond le komen-', zoi-jniju sigaren winkelier, toen ik inkoopen gedaan had van de bon der over week Voor heen maakte liy den koop van m'n gulden vol door (hij wat „fijne si gaartjes van 6 cent" aan té bevelen of* een pakje Foorters van 20 et. De omgekeerde wereld Reist per Spoor Vlug, veilig, voordeelig en verwarmd". Zoo maak ten de Spoorwogen voorheen reclame voor het reizen. En ze bevorderden den trek middels goedkoope 'avond retours, achtdaagsche abonnementen, kampeertreinen en wat al niet meer. Nu propageeren de Spoorwegen: Ga niet op reis, als het niet absoluut noodzakelijk is; maak geen plezier reisjes en beperk 't familiebezoek tot het allernoodzakelijkste, opdat de weinig beschikbare ruimte in do trei nen overgelaten worde aan hen, die om noodzakelijke reden of voor zaken gedwongen zyn, in den trein te stap pen. Dé omgekeerde wereld Leert de schoonheid van uw land kennen, zoo hielden de Vereni gingen voor Vreemdelingenverkeer ons op reclameborden, keurige folders en in fraai geïllustreerde brochure's voor. Thans vergaderde de federatie van V.V.V.'s en op de agenda stond op verzoek van bet hoofdbestuur een punt: propaganda om het publiek niet te doen reizen, zoolang de moeilijke omstandigheden bij de Spoorwegen duren. De V.V.V.'s geven dus liet parool uit: niet reizen, niet trekken, maar gezellig bij den haard blijven. De omgekeerde wereld Eet meer brood, eet meer vleesch, eet meer eieren, eet meer fruit, eet meer groenten, drink meer melk Weet ge 't nog lezer? En nu is 't: Wees zuinig mot alles wat ge hebt. Ook hier: de omgekeerde wereld -Maar ons troost bij dit alles deze gedachte: zoo zeker als het nachtelijk duister wykt voor het licht der zon zoo zeker maaktde oorlog eens plaats voor den zoeten' vrede en dan prijst de sigarenwinkelier my weer zijn onbeperkten rook-rijkdom aan: dan propageeren de Spoorwegen weer het reizen en de V.V.V.'s maken ons lekker met reis- en trékprogramma's en de bakker toont ons zyn smake lijke luxe broodjes en koekjes en gebakjes, de slager geeft weer ruin; overwicht in vleesch en vleeschwaren en hij snijdt op ons verzoek weer zorgvuldig alle vet weg, we vloeien weer over van boter en kaas en eieren- Alleen: geduld lezer, geduld De bonnen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar. In verband met Kerstmis zal het mogelijk zyn reeds op Woensdag 23 en Donderdag 24 December -1942 levensmiddelen te betrekken op de bonnen, welke voor de perioden van 27' December 1942 tot en met 2 Jan. 1943 zijn aangewezen. Dit geldt -voor alle artikelen, met uitzondering van vleesch, vleeschwaren en aardappe len. De bonnen 01a en 01b der aard- appelkaarten, welke voor de week van 27 December 1942 tot en niet 2 Januari 1943 zyn aangewezen, ter verkrijging van aardappelen, zullen eerst met ingang van Maandag 28 December 1942 recht geven op het koopen van aardappelen. Het koopen, verkoopen en afleveren op genoemde bonnen is derhalve op Woensdag 23 December en Donderdag 24 December niet geoorloofd. Zooals reeds werd medegedeeld, kan-men op de bonnen „vleesch 01a" en „vleesch 01b" geldig van 27 De cember tot on met 2 Januari a.s. reeds vleesch en vleeschwaren ver krijgen op Maandag 28 en Dinsdag 29 December 1942, aangezien de sla gerswinkels op die data geopend zullen zijn. Op Woensdag 23 en Don derdag 24 December is het evenwel niet toegestaan deze bonnen te ge bruiken. Voor de diatributieperiode van-27 Dec. tot en met 23 Januari a.s. is voorts op bon „algemeen 465" 250 gram gort, gortmout, gemengd meel e. d. beschikbaar gesteld. Daarnaast kan men op bon „algemeen 470" 125* gram gort e.d. verkrijgen, terwijl op bon „algemeen 471" 125 gram havermout verkrijgbaar is. De ter verkrijging van koffiesurro- gaat aangewezen bon „algemeen 473". is wederom voor oen tijdvak van acht weken, derhalve van 27 Dec. tot on met 20 Februari geldig ver klaard. Voorts is het versnaperingenrant soen gehandhaafd op 300 gram per periode van vier weken. In verband hiermede geeft de bon 01 der ver- snaperingenkaart recht op 't koopen van 100 gram chocolade-artikelen en de bonnen, 02 en 03 der genoemde kaart elk recht op het koopen van 100 gram suikervverkartikelen. De aandacht wordt et op gevestigd dat rijstgries in den Vervolge uitslui tend op de voor rijst aangewezen bon verkrijgbaar zal zijn. Op de gortbon zal men dit artikel derhalve niet meer kunnen koopen. Voorts is voor de periode van 27 December 1942 tot en met 23 Januari «a.s. voor kinderen beneden vier jaar wederom een bon aangewezen ter verkrijging van rijst, welke recht geeft op het koopen van 500 gram rijst e.d. „TVeest zuinig!" is het parool. Beperkt liet gas- en electri- citeitsverhruik De basis van het huidige tech nische en economische leven wordt gevormd door de kolen. De weten schap en de techniek zijn er vooral in de laatste twintig jaar in geslaagd belangrijke ontdekkingen te doen en aan de hand daarvan doeltreffende practische toepassingen tot stand te brengen. Daardoor is echter ook de behoefte aan kolen zeer gestegen. Zy zal bovendien steeds grooter worden. Men denke slechts aan de vervaar diging van diverse synthetische pro- drueten. De steenkool staat, tenge volge van deze abnormale eischen, niet in zoodanige hoeveelheid ter be schikking, als ter bevrediging van eU ik U Blijf niet uw geheelë leven huur bek kunt door ongeveei 5—7 jaar bij j»n, onbelast eigenaar van een huis wordet jirect inlichtingen over het bij den Hoofdvertegenwoc i alle levensbehoeften wel noodig is. Daarom dient een bijzonder zorgvul dig en economisch gebruik ervan te worden nagestreefd. In nauw verband daarmee staat een even economisch en zorgvuldig gebtuik van electrici: teit en "gas, zoowel in de huishou ding als in de bedrijven en op kan- toren. „Weest zuinigis het parool. Wie zijn rantsoen overschrijdt. benadeelt niet -alleen de gemeenschap, maar ook zichzelf, want bij loopt kans van dén toevoer te worden afge sneden. Belegen kaas duurder in prijs Naar het Rijksbureau voor voedsel voorziening in oorlogstijd mededeelt, zal binnenkort evenals vorig jaar be- legèn kaas uil voorraden van het in- eri verkoopbureau voor zuivel worden vrijgegeven. Uitsluitend voor deze kaas mogen de voor verkoop aan den detaillist 'en aan den consument gcl- donde prijzen worden verhoogd, on wel voor de gewone soorten 20 plus kaas met ten hoogste f0.35 per kg. en voor de overige soorten, waaronder volvette en 40 plus kaas, mot .ten hoogste f 0.40 per kg. Voor alle andere kaas, onverschillig of doze belegen of oud is, mag deze verhooging niet worden toegepast. N Teneinde duidelijk het verschil tusschen de kaas, afkomstig uit voor raden van het in- en verkoopbureau voor zuivel en andere kaas aan te geven, wordt eerstbedoelde voorzien van het opschrift „belegen N.Z." Uit sluitend kaas, voorzien van dit op schrift, mag dus tot oon lioogeren prijs worden verkocht. Als algemeene raadgeving geldt, dat men by het koopen van belegen kaas tegen een verhoogden prijs toe ziet, of het véréischte opschrift „be legen N.Z." op de kaas voorkomt. ïn verband hiermede wordt den detaillisten er op gewezen, dat zij dit opschrift tot het laatst op de kaas aanwezig moeten laten. Batterijen Voor zaklantaarns Voor bepatilde personen, onder wie geestelijken, artsen en vroedvrouwen, periodiek ^verkrijgbaar Het ligt m de bedoeling, periodiek batterijen voor zaklantaarns ter be schikking te stellen van bopaalde groepen gebruikers, dio zelfstandig 'n beroep uitoefenen waarbij het gebruik van een zaklantaarn noodzakelijk moet worden geacht, te weten artsen, dierenartsen, vroedvrouwen en bakers, niet-inwonende verpleegsters en ver plegers, apothekers, geestelijken, bodediensten eri vrachtrijders, zee visschef s en binnenschippers. Dezo personen kunnen zich bij een détailhandelaar naar hun keuze laten inschrijven voor het periodiek betrek ken van- zaklantaarn batterij enDe inschrijving geschiedt door. middel van een inschrijvingsformulier, dat by een detailhandelaar kosteloos ver krijgbaar is. Deze formulieren moeten door den verbruiker zelf worden in gevuld en voor 1 -Januari 1943 bij den detailhandelaar worden ingediend. Op den detailhandelaar rust de verplichting de gegevens van het inschrijvingsformulier te vergelijken met het persoonsbewijs van den aan vrager. Indien by controle blijkt, dat iemand zich by. meer dan één detail handelaar heeft doen inschrijven, zal hy van levering worden uitgesloten. Nadat de inschrijvingsformulieren door den détailhandelaar aan het bureau voor de metalen-verwerkende industrie zyn ingezonden, en deze aldaar zyn gecontroleerd, zal den detailhandelaar periodiek een toewy zing worden verstrekt, welke hem in staat stelt aan de by hem ingeschre ven personen een batterij af te leveren. Betrokkenen doen er dus goed aan, met hun detailhandelaar terzake in contact te blijden. De eerste toewijzing 'zal ongeveer medio Januari 1943 kunnen geschie den. Mocht de detailhandelaar in ge breke blyven de batterijen aan een ingeschreven verbruiker af te leveren,- dan dient de betrokkene zich met een desbetreffende klacht te wenden tot het bureau voor de metalenver- werkende industrie, liiouwstraat 182, 's Gravenhage. Opslag winteraardappelen Inlevering machtigingen door publiek bij kleinhandelaar uiterlijk tot en met 21 Dec. Met afwijking van de bij den aan vang der winterbeyoorradi ng voor aardappelen aan net publiek gegeven waarschuwing, om de machtigingen opslag aardappelen niet vóór ontvangst dei" aardappelen, aan den kleinhande laar af te geven, is thans bepaald, dat verbruikers de zich nog in hun bezit bevindende machtigingen uiter lijk heden Donderdag 24 December tegen ontvangstbewijs aan hun leve rancier moeten ter hand stellen. De kleinhandelaren zullen op deze mach tigingen direct aardappelen afleveren. .De kleinhandelaren moeten de door hén ontvangen machtigingen ten spoedigste, doch uiterlijk 29 Decem ber a.s. bij de "plaatselijke distributie diensten mv gen toewijzingen, van heden af datum op ie< heid zullen g EEN 0 KI Wintel' Is het. Kerstmis eon hooren voor d collecte van d W Nederland Zc stty< meer zijn, waf dat we ons onze naasten Er is zoovec verzachten als het. gczamenlij ndr kunnen in de^ vóór zorgen voor i nen, dio liet dan wy. "Winl vele gezinnen, hebben dan i licht in onzen overal waar h< vandaag 3u m door oen aalnu in den geest v deze et gei N I) Ier Ij ling laats e zo aan wi eree m v loodi 1 da ardt jhul in o is. I itorl loor erst KEI De liefde-Go<p op wereld vjf «als de ochtoi de duisternis! door't licht d_ gevloeid uitTfj Het beeld waar eertydfj lag dor als met uitgedra) waar levensw spuwt do oudef Daar ligt hel j| met heiligst^ L Op 't puin vin| dat de aarde lil het liefdewond I klinkt uit degpf Q -Jezus-ki.. hoor weer 'tl onder schryTB de hebzucljj aanhoor ons T o Jezus, brenjj DE. Burgerlijke S| Aangiften GEBOREN Wilhelmus J. Ml Ria P. A. Loon# Johanna W. F. Hendrikus J. Rudolf F. M. Helena J. G. Paul. J. E. Reir Mechelina M, Gertruda J. P. Antonius J. H.| Oda J. "A. J. J< OVERLEDEN Theodorus L. Wilhelm i na Siel ONDERTRüd Michiel P. Hj laar en Jacquell jaar, zb., beiden Johannes E.| econoom, wonei Martha P. H. ster, wonende Peter G. H. toezichthouder G'oopraans, 30 Venray Eduard J. M, ..landbouwer, beek eh Gerar_ - jaar, zb., wonejtóiVe GEHUWD: wil; Antonius F. 11 &m controleur C.C'.Pi'fci en Anna M: L. wonende te Vennl* Kr POTEN VAN UB CiEMEESWN Ter openbare koons wi dat langs de goitów op gemeontegr(é?sei gen worden gepwM lijke vergunningwde Wordt instryfltöpi dan zullen de kosten van döj verwyderd of aan de gemeent^ Venray, 23 Ded A. U Ter plaatstó i1 nr. van PEELV den nog K» aangenomen f®;'1 voorm. 10 uulj De prijs bedraagt enkele groo»-.v* dubbele groolti II I» V

Peel en Maas | 1942 | | pagina 2