Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. KERSTMIS 1942 Kerstviering Binnenland. Donderdag 24 December 1942 Drie en Zestigste Jaargang No 51 ADVERTENTIEPRIJS Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm. Vraag en aanb. betrekk. 8 ct., alle overige 12 ct. ABONNEMENTPRIJS voor Venray 70 ct. buiten Venray 80 ct. per kwartaal. Afz. no. 6 ct. PEEL EN MAAS UITGAVE Fa. v. d. MUNCKHOF Drukkerij, Kant.boekh. Kengetal 2446 VENRAY Grootestraat 28 Tel. 512 Giro 150652 P1100/1. Verantwoorde lijk voor den geheelen inhoud: W.P.A. van den Munckhof. Puer natus est nobis Een Kind is ons 'geboren en welk een Kind Een Kind, dat ons deelgenoot maakte aan de hemelsche goederen, een Kind, dat ons leerde op te zien naar een Hemelsche -Vader, die al onze nooden kent en ook in staat is al onze nooden" te lenigen. Met de komst van dat Kind, waar van wij lieden de geboorte vieren, verandert de wereldgeschiedenis. De wereld vóór Christus was ten prooi aan een radeloosheid, een wan hoop on een uitzichtloosheid, waarvan de groote Grieksche treurspelen duidelijk het merkteeken dragen. Met de komst van Christus gaat er- een nieuw licht op, ontluikt er een ongekende vreugde en men luistert inderdaad naar het nieuwe evangelie als naar een blijde boodschap. De echte Christen kan wel getroffen worden door zware rampen en zich tijdelijk diep ongelukkig gevoelen, doch als onvergankelijke troost schit tert er de Ster van Bethlehem, die hem verkondigt, dat er een Vader in den Hemel woont, die over hem waakt en al zyn schreden behoedt. Dit te schryven in een wfcreld, die van Noord tot Zuid en van Oost tot West in vuur en vlani staat, en waarin geheele volken elkander op leven en dood bevechten, lijkt een dwaasheid. Toch klinkt Christus' leer van ver zoening en vrede reeds twee duizend jaar over den aardbol en zoo zou ons kleine menschenvorstand geneigd zyn te zeggen, dat ondanks die leer, de wereld niet veel beter is gewor den. En toenallen, die wat dieper hebben nagedacht over de oorzaken van de tegenwoordige verdeeldheid, zijn vast overtuigd, dat- onze rampen en ellenden rechtstreeks voortvloeien uit het feit, dat de wereld de eeuwig geldende wetten van het Christen dom den rug had toegekeerd. Deze oorlog wordt gestreden om het bezit. Van den eenen kanb is "Christus' leer over de ijdelheid der aardsche rijkdommen en den plicht daarin zyn broeder te doen dealen, in den wind geslagen en aaneen anderen kant heeft dat zao'n groote kloof' tusschen de volken gesteld, dat die nitet dan door groote conflicten kan worden gedelgd. Gelijk de Fransche revolutie in haar wezen in één enkelen stoot een strijd was om die kloof te dempen en nameloos leed achter zich aan sleepte, zoo beleven wy thans dit conflict bykans over geheel den aard- hól. Wellicht dat het lijden en de ont bering, welke zulke conflieten natuur lijk noodzakelijk met zich medebren gen, de mensehheid tot liet inzicht brengt van de ijdelheid der aardsche verworvenheden. Door leed en strjjd moet de mensch gelouterd, tot hij van harte kan in stemmen r met het Engelenkoor van Bethlehem, dat zong: Vrede op aarde den mensclien, die van goeden vviL zijn. Dien vrede brengt alleen Christus in de harten te midden van het al verteerend krijgsrumoer van onze dagen. En zoo naderen we dan de feest dagen. Bezien we alleen de viering ervan, dan kunnen we zeggen, dat vooral "liet Kerstfeest op de meest intieme wijze gevierd worden. Mis schien is het woord „vieren" niet geheel op z'n- plaats en in ieder geval klinkt het wat profaan, We denken hierby immers aan kermis-vieren, aan bruiloft vieren enz. waarbij* het amu sement de boventoon voert. Dat is liet kerstfeest zeer zeker niet. Kerst feest vieren zooals wy het verstaan is: de dag tot een kerk- en familie-' feest te maken in den zin van tweede een prettige huiselijke omeang, .waar bij de familie zich aan den haard schaart om daar uit de vreugde van deze dagen nieuwe-moed en kracht te putten. Alles leent er zich ertoe, teneinde de familiekring tb verstevigen en om deze dagen daar te slijten, waar men de meeste voldoening er van zal hebben. Al zijn deze dagen dan ook wat mat men noemt donker en kort, al kan. liet vriezen, dooien, regenen en wat al niet meer, ze houden toch tevens de belofte in van de komst van het mildere jaargetijde. Ook in dat opzicht is dus het kersfeest een verlossing. Deze laatste dagen voor Kerstmis is er oen groote. intocht van denno- boomen in de huiskamers gaande. Het gezin wil immers het kerstfeest yieren rond de denneboom. waarin allerlei glinsterende en blikkerende dingetjes tussehen het immergroen van de naalden hangen - rond de kerstboom waarin de, lichtjes hangen als sterren koven BethlehemWan neer dan de Kerstboom aan is, zingt de hele familie haar kerstliederen van Stille Nacht, van de Herderkcns,/ en van de Kerstnacht, die nog scho ner is dan de dagen enz. Ook in het vereenigingsleven had den we voorheen de kerstboom in oiis midden staan. De bijeenkomst, die dan in de middag van de kerst dag plaats vond, schonk uren van vreugde, vooral voor de kinderen, die dan werden verblijd met allerlei vaak zeer nuttige geschenken. Zoo heeft de Kerstboom zich in onze Christelijke feestviering inge schoven. Mooier echter nog dan de Kerst boom is voor ons het Kribje. Daar mede komen we- midden in onze eigen vreugde. .Gelukkig was er de laatste jaren oen sterk streven merkbaar om het kribje de eere-plaats ip het Kerstmis vierende gezin te geven. Iii vele gezinnen zag men dan ook reeds oen kribje onder den Kerstboom geplaatst. Dat stemt tot verheugenis. In sommige steden werden zelfs tentoonstellingen gehou den van kribjes on or werden prijzen uitgeloofd aan degenen, die met'het maken ervan het aardigst voor den dag kwamen. Het. gevolg was, dat in plaats van in tientallen, in honderden woonhuizen het kerstkribje zyn in trede deed. En hot bleek ook, dab tenslotte iedereen, die over een beitel en oen zaag beschikt, een kribje makon kon. Daarbij ontpopten zich zelfs in 'het volk ware kunstenaars. Als de tijden beter zyn, zal het ons niet verwonderen, wanneer ook weer meer de nadruk gelegd wordt op de viering van liet- Kerstfeest rond het kribje. Er zijn instanties genoeg, die zich daarvoor zullen beijveren. MOND- EN KLAUWZEER NEEMT TOE. Goedaardig karakter der ziekte. Het mond- en klauwzeer is een besmettelijke veeziekte, die den aan getasten dieren 'veel last en den vee houders veel schade bezorgt. Wat de schade betreft, deze kan gemiddeld op 20 tot 30 millioen gulden per jaar worden gesteld. De cijfers over November j.l. wijzen wel op een zeer snelle styging van het aantal ziekte gevallen. Het aantal besmette bedrij ven n.l. was van Februari j.l. tot October beneden de 500 gebleven, doch het is daarna sterk gestegen en eind November tot 3000 opgei oopen. Een redacteur van het A.N.P. heeft zich om inlichtingen to dozer zake tot den directeur van den Veeartse- nykundigon Dienst, dr. B. .7. C. te Hennepe, gewend. De styging van het aantal besmette bedrijven is dit jaar wel zeer laat "ingetreden, qldus dr. te Hennepe. In den regel begint zy in Juli of Augustus om in October haar hoog tepunt te bereiken. Die top kan soms heel Hoog liggen. In de -jaren 1937 en 1933 zijn veel runderen aan mond- en klauwzeer gestorven. In 1939 daaren tegen heerschte deze ziekte alwoer veel minder, en in 1940 is het mond en klauwzeer hier te lande practisch niet voorgekomen. De Rijkscommissaris, rijksminister dr. Seys In quart bezocht gewonde Duitsche soldaten in een hospitaal en overhandigde bij deze gelegenheid aan ieder van een ^Kerstgeschenk. (SS Bildboriehter Friti-Stapf-Pax s) In 1941 was 2000 (in September) het maximum, waarna een vermin dering zich in Januari 1942 voortzette tot benedon 500. Hoewel inderdaad het karakter van de ziekte thans over het algemeen heel goedaardig mag worden gezien en eigenlijk van dergelijke lichte ziekte gevallen alleen bij slachting de ver schijnselen worden waargenomen, is die goedaardigheid niet in alle op zichten toe te j'uichon. Immers zij schept het gevaar, dat dragers van de smetstof op de vee markten verschijnen zonder direct te worden herkend en dat zoodoende de besmetting wordt vergroot. Boven dien worden bij de opsporing en con trole dor aangetaste bedrijven de moeilijkheden der tijdsomstandighe den ondervonden, terwijl er een te kort is aan middelen tot ontsmetting van stallen en veewagens. Ook is het weerstandsvermogen der dieren, die tot ver. in het najaar in de wei hebben geloopen, niet zoo groot als in normale tijden. In gevallen van herhaling wordt onderzocht of er sprake is van een anderen smetstof- stam, die de ziekte kan hebben ver wekt. Om te voorzien in het tekort aan marmotten heeft dr. te- Hennepe de oprichting van een centrale marmot- tenkweekerij in voorbereiding geilo- men. Iisssing cu belading wagens. Op Vrijdag 25 December 1942 (le Kerstdag) en op Vrijdag- 1 Januari 1943 (Nieuwjaarsdag), heeft geon lossing en belading van wagens plaats. Over die dagen is ook. geen staangeld verschuldigd. Op Zaterdag 26 December 1942 (2e Kerstdag) en Zondag 27 December 1942, alsmede op Zaterdag 2 en Zon dag 3 Januari 1943, behooren de aangekomen wagens wel te worden gelost en de te vereenden wagens te worden beladen. Voor de berekening van. den 6- urigon vrijen los- en laadtermyn en eventueel van het staangeld, tellen laatstgenoemde dagen mee. De N.Y. Ned. Spoorwegen maakt bekend, dat wegens het op gezag der autoriteiten gesloten zijn van zeer véle bedrijven en zaken, op Maandag 28, Dinsdag 29, Woensdag 30 en Donderdag 31 December 1942, ahimedo op Zaterdag 2 Januari 1943 de loop der treinen zal zijn als op Zon- en Feestdagen. Batterijen periodiek 0 beschikbaar. Het ligt in de bodoeling, periodiek batterijen voor' zaklantaarns ter be schikking te stellen van bepaalde groepen gebruikers, die zelfstandig een beroep uitoefenen, waarbij bet ge bruik van een zaklantaarn noodzake lijk moet. worden geacht, te weten, artsen, dierenartsen, vroedvrouwerfen bakers, niet-inwonende verpleegsters en verplegers, apothekers, geestelijken bodediensten en vrachtrijders, zeevis- schers en binnenschippers. Dezo personen kunnen zich by een detailhandelaar naar hun keuze laten inschrijven voor 't periodiek betrek ken van klantzaklantaarn-batterijen. De inschrijving goscliiedt door middel van oen inschrijvingsformulier, dat by den detailhandelaar kosteloos ver krijgbaar is. Deze formulieren moeten door den verbruiker zelf worden in gevuld en vóór 1 Januari 1943 by den detailhandel- worden ingediend. Op den detailhandelaar rust de verplichting de gegevens van het in schrijvingsformulier te vergelijken n-.et het persoonsbewijs van den aan vrager. Indien by controle blijkt, dat iemand zich bij meer dan één detail handelaar heeft doen inschrijven, zal hij.van levering worden* uitgesloten. Nadat de inschrijvingsformulieren door den detailhandelaar aan het bureau voor de metalen-verwerkende industrie zijn ingezonden, on deze aldaar zijn gecontroleerd, zal den detailhandelaar periodiek een toewij zing worden verstrekt, welke hem in staat stelt ajm de by hem ingeschre ven personen een batterij af te leveren. Betrokkenen doen er dus goed aan, met hua. detailhandelaar terzake in contact te bly ven. De eerste toewijzing zal ongeveer medio Januari 1943 kun nen geschieden. Mocht de detail handelaar in gebreke blyven de bat terijen aan een ingeschreven Verbrui ker af te leveren, dan dient de be trokkene zich met een desbetreffende klacht te wenden tot het bureau voor de met&lenverwerkende industrie, Riouwstraat 182, 's-Gravenhage. SCHAPENCONTRACTEN Don schapenhouders, wordt de ge legenheid geboden om uitstel van levering te verkrijgen»voor de schapen van don nieuwen aanslag 1942/1943 en wel door middel van een af te sluiten contract, waarvan de leverings- ?SiomT «est6ld °P uiterlijk 1 Oct. ly-ks. in dit verband moge het nuttig zyn de houders van leveringsplichtige schapen er op te wyzen, dat het aanbeveling verdient om de naar hun oordeel nie^ slachtrijpe schapen of zelf op contract te plaatsen of ze door te verkoopen aan een weider, welke dan eveneens contracten voor deze gekochte schapen dient af te sluiten. Zij die leveringsplichtige schapen nebben, welke voor contract- in aan merking komen, kunnen een lastge ving voor deze schapen voorkomen, door zoo spoedig mogelijk bij hun plaatselijken Bureauhouder contracten aan te vragen of den weider op te geven aan wien de schapen verkocht worden. Er wordt speciaal de aandacht op gevestigd, dat schapen, welke inge volge een ontvangen lastgeving ter overpamemarkt worden aangevoerd en-naar het oordeel van den markt- vertegenwoordiger door dezen niet als slachtschapen kunnen worden ge accepteerd, ijitsluitend ,op contract aan weiders kunnen worden ver kocht, daar slechts op deze wijze aan den leveringsplicht kan worden voldaan. Immers kan, behalve bij normale levering, tevens afschrijving van den leveringsplicht geschieden bij verkoop op contract. In dit ver band is op alle schapenmarkten ter plaatse de gelegenheid opengesteld, •m hij. een voor dit doel aangesteld ambtenaar direct contracten aan te vragen, terwijl de schapen dan tevens femerkt zullen worden. Men kan erhalve direct te contracten mede- nomen, terwijl de verkooper reeds op de markt in het bezit zal worden gesteld van een bewijsstuk dat zijn levoringsplicht is verminderd met de op contract verkochte schaperi. Nuttige stoffen uit afgekeurd vleesch. Namens den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. B. J. C. te Hen: nepe, de commissie van advies geïn stalleerd, aan welra is opgedragen te bevorderen, dat de destructie van vee en vleesch in het geheele land op economische en organisatorisch juiste wijze wordt uitgevoerd. Dr. te Hennepe, aan wien het voor zitterschap is opgedragen, gaf in zyn installatie-rede een overzicht van de groote en verantwoordelijke taak, welke op de commissie is gelegd. Voor het oogenblik zag spr. de taak der commissie primair, als een om de destructie in ons land zoo goed mo gelijk aan den gang te houden, en daarnaast om de richtlijnen voor de toekomst te ontwórpen. Spreker acht te het woord „destructie" totaal on juist, want liet proces, dat bedoeld wordt, schept uit afkeerwekkende, on bruikbare en schadelijke materialen, hoogst nuttige stoffen voor de ge meenschap.: het Is geen vernietigings- jrfoeédé, jnaar een omzettingsprocedé een scheppingsproces. Honderdduizend brooden gesmokkeld. Naar bij onderzoek is gebleken, zijn gedurende do laatste maanden onge veer 100.000 brooden van het grens- plaatsje Putte naar België gesmokkeld waar deze brooden tegen prijzen vari-- eerend van 30 tot 60 francs worden verhandeld. Men heeft thans zes opkoopersvan bonnen kunnen arresteeren. Uit de in beslag genomen bescheiden is ge bleken, dat er afnemers waren, die meer dan 500 brooden per week be trokken. Zwarte hauflel-centrale in Helmoud. Door den economischen dienst van. de Helmondsche recherche is een zwarte handelcentrale onschadelijk gemaakt, welke haar zetel had in een logement aan. de Kamsteeg aldaar. Daar kon dé hand' worden gelegd op een partijtje boter, een groote hoeveelheid chocolade en suikergoed, alsmede op- 465 boterbonnen, 1342 snoepbonnen en kleinere aantallen versnaperingenkaarten, melkbonnen, suikerbonnen, broodbonnen, kousen bonnen en textielpunten. De centrale figuur van den handel, een jongeman, die in het logement verbleef, zal ter beschikking van de rijksrechercheeentralev worden ge steld. Verder werd nog procesver baal opgemaakt tegen twee Hel- monders en tegen een in het loge ment wonenden Chinees. 8Ö-jarige vrouw gedood ouder locomotief De ruim 80-jarige weduwe Z. uit Zuid-Lutte, gemeente Losser, begaf zich per rijwiel naar de kerk. Het nog krasseoudje, dat door haar dagelykschen kerkgang den weg wel blindelings kan rijden, moet dan een onbewaakten ovorweg in de spoorlijn Oldenzaal—Bentheim passeeren. Zy doet .dat altijd uiterst voorzichtig, stapt van haar rijwiel, kijkt de spoor lijn af of alles veilig is en wandelt dan naast haar rijwiel over de spoor baan. Dat heeft zy toen eveneens gedaan. Zy liet daarbij öen trein in de richting Oldenzaal passeeren, doch bemerkte niet dat van de tegenover gestelde zijde een locomotief den onbewaakten overweg In volle vaart naderde. Zij werd door deze gegrepen en op slag gedood. Het rijwiel werd onbeschadigd langs den spoordijk gevonden. WENKEN VOOR DEN WINTER Practiscli koken, stoken en verlichten Velen gaan in onze dagen met een hoofd vol zorgen den winter tege moet. Ook vanwege de brandstoffen. Daarom knoope eenieder zich deze welgemeende raadgevingen in het oor Stookt met overleg. Onderhoud „Weest zuinig met kolen, gas en electriciteit" Bij onze vrijwilligers. Iu het lioogo Noorden is de sneeuw reeds ge vallen. Een stelling wordt onder vuur genomen. (SS P.K. Christiansen-O-H-P s) het vuur spaarzaam, zoolang het weer nog mild is. Bedenk, dat in den regel Januari en Februari de koudste maanden zijn. Zorg, dat ge dan nog genoeg brandstof hebt om uw kamer warm te stoken. Houdt ook uw electriciteitsmeter' in de gaten 1 Wie zyn rantsoen overschrijdt, moet niet alleen 50 tot 300 pet.'van het tarief voor het teveel verbruikte dokken, maar loopt ook groote kans. voor eeiiige weken van licht versto ken te worden. Bezuinigen is ook hier het parool. En dan niet alleen op uw stroomverbruik voor stofzuiger en radio, maar -vooral op dat voor straalkachel, kookplaten, strijkijzer en waterketel. Dat zyn je ware stroomverslindersHoudt ze in be dwang en bezuinigt ook op uw ver lichting, waar u maar kunt. Meteen kleine lamp, dicht by uw werk, bent u vaak beter af dan met een groote, aangebracht in een fraai maar niet doelmatig ornament. En bij 't koken zij de hooikist uw spaarpotBreng 't etén slechts aan de kook en zet 't dan in de hooikist. Wanneer U spijzen warm wilt houden, wikkelt dan enkelo oude kranten om de pannen. Kortomwees practisch met koken, stoken en verlichtenDat is in onze dagen een gemeenschapsplicht van de eerste orde. Grijsaard na twist gestorven. Voor ongeveer twee weken ontstond ton huize van den heer B., wonende in de buurtschap Rectum in de ge meente Wierden een huiselijke twist tusschen den 74-jarigen gehuwden B. en diens inwonenden ongehuwden 64- jarigen broeder. De twist liep zoo hoog, dat laatstgenoemde met een mes ernstig getroffen werd in den schouder, waarbij de longen werden geraakt. In deernis wekken den toe stand werd de heer B. overgebracht naar het algemeen ziekenhuis te Al melo, waar hy thans aan de bekomen verwondingen is overleden. De be jaarde dader is inmiddels door de politie gearresteerd. Voor boeren en tuinders. Een belangrijk gewas. In dezen- oorlog gevoeltfmen de buitengewoon groote beteekenis van de suikerbiet. Bon echt oorlogsproduct is dit. In de groote oorlogen, by de wisseling van de 18e en 19e eeuw door Napoleon gevoerd, deed het 'ge brek aan rietsuiker de behoefte aan een „surrogaat" daarvan ontstaan. Men vond dit in het sap van'de sui kerbieten. Dit surrogaat was echter van zoodanigen aard, dat het even- gelijk wa^,an rietsuiker. Waren thans alle surrogaten maar zóó gelijkend op het oorspronkelijk product, dan hadden wij geen klagen. Er waren natuurlijk Nurksen, die bietsuiker lang Zoo goed niet vonden als rietsuiker, maar dat geslacht stierf gauw uit. De bietsuiker is hier overlieerscher.d geworden. Dit komt voornamelijk omdat de suikerbiet in den regel met goed geldelijk resultaat door den landbouwer verbouwd - kan worden. En dat is op zyn beurt weer een gevolg van het feit dat de teelt van suikerbietenzaad zeer wetenschap pelijk, gepaard met praktische erva ring, is uitgeoefend. Voor dat in ons land met eigen zaadteelt begonnen werd (dat was in 1889 door de welbekendè Firma Kuhn Co) betrok men zaad uit het bui tenland. In de eerste tjjden hadden de bieten circa 5 pet. suiker. En nu is in een normaal oogstjaar gemakke lijk 16 a 17 pet. suiker te maken en bedraagt de hoeveelheid bieten per hectare het veelvoud van voorheen. Dat zyn de resultaten van kweekers van naam als Kuhn Co, een is, waar we trotsch op moeten zyn. Niet het minst door hun toedoen is de suikerbiet een belangrijk gewas ge worden. Belangrijk voor den boer van wege de opbrengst. .Belangrijk voor de bevolking vanwege de suiker op brengst., AGRICOLA. SLAAN OP EEN OUD AAMBEELD Verleden <jaar en ook in den ^as afgeloopen zomer heb ik my meer malen er over geërgerd, dat sommige eigenaren zoo roekeloos hand<ffen, ten opzichte van hun pluimvee. Herhaaldelijk zag ik, dat tusschen hun oogenschynlyk gezonde zusters, doodziek^ kippen hun treurig bestaan voortsleepten, daarmede begrijpelijk groot besmettingsgevaar opleverend. Zelfs nam ik waar, dat het cadaver van een kip op de mestvaalt was ge bracht, terwijl de andere kippen er om heen scharrelden. Ook heb ik ge zien, dat men doode kippen, hangende aan een stok, boven bezaaide gedeel ten grond had geplaatst, klaarblijke lijk om zoodoende schadelijke vogels te weren. (Mettertijd komt alles na tuurlijk weer op den grond terecht). Het ly'kt er m.i. veel op, dat me nigeen er van niet doordrongen is, hoe op die manier de besmetting in de hand wordt gewerkt. Zyn de reeds zoo ende en later gedane raadgevin gen, zoo vaak herhaald, voor sommi gen steeds tevergeefs geweest Bijna zou men geneigd zijn te vragen: „"Wil of kan men liet besmettingsgevaar niet zien Ter illustratie het volgende een voudige, praatje. Van een boer, in onze omgeving, kocht ik een kip, welke na een kor ten tyd behebt bleek te zijn met de bekende vreeselyke ziekte, die slapte in het beenwerk en in den rug. blauwe kam en neerhangenden staart veroorzaakt. Het dier plaatste ik daarom, in strenge afzondering, ver zorgde het naar behooren, maar het stierf na pl.m. 6 weken. Den boer vertelde ik een en ander en zeide hem, dat ongetwijfeld op zyn erf wel meer ziekte -zou voorkomen. Zijn antwoord luidde.»-„Och ja, zoo nu en dan -gaat er wel een* dood". Aan de waarheid van zyn woorden kon ik geen oogenblik twijfelen, mede omdat ik reeds te voren twee kippeu op zyn erf had waargenomen, die by na niet meer konden loopen. (Onnoodig zal het wel zijn te vermelden, hoe ik hem op de noodzakelijkheid wees om de zieke beesten buiten het bereik van de andere te houden)» IDZENGA. KORTE WENKEN EN NIEUWTJES. VOEREN met oordeel, is- voeren met voordeel. BEWAAR het beste hooi en kuil- voeder tot de voorjaarsmaanden, als de versche koeien komen. 1 VERGELIN GSZIEKTE by bieten de remedie isvroeg zaaien en zor gen voor 'n dichte stand. DE KOESTAL zooveel mogelijk op kamertemperatuur houden. Koude stallen vragen extra voer. KOPERSLAKKENBLOEM dient- vroegtijdig te worden aangewend, want ze werkt gemiddeld langzamer dan kopersulfaat (300 -500 kg. koper per ha.) DE LANDARBEIDER en dtfideino boer verrichten een zoo belangrijke functie, dat ze een behoorlijke be looning behooren te ontvangen. Daarom loonende prijzen. KLEIN POOTGOED vordert als eerste uitgave een kleiner geldsbe drag, doch pootgoed van de maat 35—45 is toch voordeeliger. KUNSTMEST. Op alle gronden misschien met uitzondering van zeer humus-arme zandgronden verdient het aanbeveling ruwe kalizouten vóór den winter te geven. KUNSTMATIG GRASDROGEX. In 1938 werd in Nederland hiermee 'n begin gemaakt. In 1942 werkten hier reeds 150 droogapparaten. Met dit aantal staat ons land aan de spits van Europa. KONIJNEN. Vooral 's winters vragen ze goede verzorginggoed hok, voldoende strooisel en goed frisch en onbedorven voeder. Anders treden licht spijsverteringsstoornis sen en diarrhee op en is de sterfte vaak groot. Uw gift aan Winterhulp moet een ofter zijnGiro 5553.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 1