Provinciaal Nieuws. Binnenland. Ko VENRAY, 12 Dec. 1942 dagsdicitót 4fui$act6en ZONDAG 13 DECEMBER Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zióh voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot DR. BLOEMEN Stationsstraat 9 Telefoon 465 GEVONDEN een damesarmband, is bij Truyen, Tuinstraat 4 een pórtemonnaie- m. centen en verschillende V.V.bonnon, bij van Gerven. Hoenderstraat 63 een glacé handschoen,, is bij M. vd Pekcrom, Servatiusweg 11 oen beursje met centen, is bij H. van Waaijenburg, Yeldstraat 2een por- temonnaïe met levensmiddelenbons, is by Th. Engels, Langstraat 36: een paar glacé handschoenen en oen -kinderhandschoen,0 bij G. Heintjes, Veulen H 34 een bril in étui, een kinderhandschoen on eon koffertje' met linnen boorden, op het politie bureau. Rechtbank Roermond. 'ft. J. B. 18 jaar Vonray 30 of 20 d.h. wegens diefstal van een buiten band van B. van Meyel alhier. EXTRA TAXATIEMARKT VOOR PAARDEN In verband met het vroèg invallen der duisternis zal er vanwege de JTov. Yoedselcommissaris op Dinsdag 15 December a.s. te Venray een extra taxatiemarkt voor paarden worden ingelegd. Openbare vergadering N.S.B. Zaterdagavond'om 8 uur houdt de N.S.B. te Venray in de zaal Kupors oen openbare propaganda-vergadering, waar H. F. J. M. Hemkus zal spreken over Waarom natiojiaal-socialisme VALK-REVUE Een onvolledig elftal der Valken moest op eigen terrein de punten laten aan Boxmeer. liet spel was werkelijk niet slecht, doch het ploeg- verband was hopeloos. De aanvallen van Boxmeer waren niet zoo talrijk maar productief en vier maal mocht de doelverdedigerzich omdraaien, waartegenover de Valk slechts een doelpunt kon stellen. Het ziet er voor de Valk momen teel donker uit, want het onvolledig zijn is.des te erger, daar het degra datie-spook zich reeds begint te ver- lonen. Moge de komende wedstrijden een herboren Valkff-eam zich op den strijd werpen,- opdat- dit schrikbeeld spoodig verdwijne. De reserves brachten de punten mee thuis en bezetten nu een goede .plaats. Het derde" vèrlooi#in Leunen, waarmee de strijd om de eerste plaats is toegenomen. De Valk 4 was nog steeds niet in staat het tot een over winning te brengen. Daar liet sport- blad nog niet is verschenen, kan er geen mededeling gedaan worden óver de. te spelen wedstrijden voor a.s. Zondag. Voor de thuiswedstrijden zie advertentie in dit blad. SERVATIUS-OMROEP 't Is Sérvatius niet gelukt beide puntjes mee naar Venray te brengen. Toch speelde vooral 8® vatius een buitengewoon goede wedstrijd en had ze de overwinning tenvolle verdiend. Een züiver doelpunt annuleerde de scheidsrechter tenonrechte. Werkelijk Sérvatius heeft in deze competitie geen geluk. Over deze uitslag zal Pamiingen in zijn vuistje lachen. Zondag a.s. komt liet gevreesde F.C.V. op bezoek. Niet, voor niets waren twee spelers, de broeders Ver- eoulen, uit deze club opgesteld in het Noordelijk elftal, 't Wordt dan ook weer een zware opgave, vooral nu de F.C.V.-ers belust zijn op "revanche van de in Yenlo geleden nederlaag. Men kan dan ook een spannende en hoogstaande partij voetbal verwachten en bij gunstig weer. zal 't wederom storm loopen op het Servatius-terrein, Sérvatius moet, en kan trouwens, deze wedstrijd winnen om niet hope loos achterop te geraken by Pannin- gen. Wij houden !t op een kleine Servatius-zege en wachten tevens met spanning op de uitslagPanningen IVO. Sérvatius II bezorgde De Valk II een echte St. Nicolaas-surprise. Een wedstrijd welke ze reeds vóór de rust in hun zak konden hebben, verprut sten ze en verloren met: 3—2. De scheidsrechter had een bepaald onge lukkige dagvoor een en ander heeft hij ridderlijk zijn excuses aangeboden. Zondag is Sérvatius II vrij. Sérvatius III won nipt 7 1 van Sérvatius IV. Sérvatius III ontvangt Walaria IA Hier zal 't oppassen zijn. Sérvatius IV moet Do Valk III 'op eigen veld bekampen. Sérvatius IV kan soms verrassend uit. den hoek komen en ze kan liet dorde een goede dienst bewijzen door een gelijk spel of een overwinning. Sérvatius V won met, 7- 2 van De Valk IV. en is Zondag vrij. Zondagavond was St. Nicolaas op bezoek bij Sérvatius. 't Was een prettige avond, welke volkomen slaagd mag heeten. Behalve de surprises, welke de goede Sint had meegebracht, heeft hij vanwege zijn voldoening nog een extra verrassing nagezonden en dat is... Zondag 27 December komt het kringelftal van Roermond een w'ed strijd spelen tegen Sérvatius 1. D.I.S.-nieuws. Bü D.I.S. II—Ysselsteyn kwam de scheidsrechter niet op wat voor beide elftallen een verloren dag en voor de gasten een vergeefsche reis op den koop toe beteekende. Morgen speelt .'t eerste thuis tegen G.F.C. Grubbenvorst kan de puntjes best gebruiken en zal natuurlijk alles in 't "werk stellen om 't gevaar voor de laatste plaats zooveel mogelijk te ontloopen. Speelt D.I.S. zooals in den laatsten wedstrijd J;egen Swolgen dan blijft de overwinning wel in Oirlo. H.C.Y.-nicuws Do overwinning met 3-2 op.Tege- len II kon wel eens van" groote be- teekenis zijn voor den eindstrijd om1 het kampioenschap.De snelheid van den tegenstander maakte de wed strijd tot een zware krachtproef. Men zegt, dat Venray niet sterker was dan Tegelen, maar wij zijn van meo- ning, dat de mindere H.C.V. aanvallen toch veel gevaarlijker waren. Als de linksbinnen een betere schutter was geweest, dan zou de overwinning ook sprekender zijn geweest. Van een tactische fout in de Tegelen verdediging profiteerde Chrisje door een goed van links aangegeven bal even mee te nemen en scherp in te schieten. rritusschen hooren wij, datMiiemand minder dan Sint Nicolaas den H.C.V.- ers moed heeft ingesproken voor de komende wedstrijden. Ook wij hebben vertrouwen in de afloop van de zware strijd a.s. Zondag in Roermond tegen Concordia TI. De dames noemen wij vandaag eerst- - op de tweede plaats. Jammer genoeg ging er j.l. Zondag weer een wedstrijd niet door, maar wij hopen dat zij komende Zondag om half 12 tegen Uno Animo II nu eens een mooi Samenspel zullen laten zien en een daverende zege zullen boeken. Zou de H.C.V. dit jaar geen twee kampioenen willen zien Het tweede meisjes-team gaat naar Tegelen TT. LUXOR-TllEATER HET VLAMMENDE WOUD" een dramatische film, spelend in het machtige Beiersehe landschap. Wou den, bergweiden en rotsen „spelen" in deze. film mede. Naast een boeiende handeling met een steeds grooter wordende spanning kan men genieten van prachtige natuuropnamen, die. zonder al te groote opzettelijkheid in het verhaal zijn verwerkt. Het bran dende woud en de vlucht voor het vuur van het meisje vormen een prachtige climax aan deze knappe film. Een film. die men zeker moet gaan zien. W. vd. Munekhof. In duisternis uit de tram gesprongen Maandagavond om 7 uur werd te Afferden ter hoogte van de tramhal to Clevers-een kermende jongeman langs den weg gevonden door een schipper. Het bleek te zijn de 22-jarige kappers- diende G. W. aldaar. Hij werd bin nengebracht bij dr. de Meyer die be halve verwondingen aan hoofd en gezicht, een hersenschudding consta teerde. Het ongeluk heeft zich als volgt toegedragen: tl.W. zat in de tram, die uit de richting Nijmegen kwam. Dooi de duisternis misleid meende hij, dat de tram de halte voorbij reed en sprong of. viel toen uit de rijdende tram. Vermoedelijk is hij daarbij aan de tram blijven hangen, waardoor lfij een eind meegesleurd werd. Noodlottig geworden. Een bekende Roennondsche groot handelaar had zich een mooi voor- oorlogsclie actetasch aangeschaft, die hij meenam wanneer hij er op uit trok. Dit was niet ontgaan aan een ambtenaar van den Centrale Controle dienst. Op zekeren dag zag deze, dat de handelaar uit den trein stapte zonder tasch en daarbü zeer hoofsch optrad tegen een dame, die de mooie nieuwe actetasch droeg. Dat wekte den argwaaa van den ambtenaar. Hy stapte opvallend op de dame los en verzocht .haar hem eens in die tasch te laten Ifyken. Het juffertje schrok en wat wonder. De tasch bleek twee K.G. koffieboonen te bevatten en eigenaar was de bezit ter van de actetasch. Hy werd ook even ondervraagd en het bleek, dat de koffie afkomstig was van een kellner uit Eindhoven en die had ze weer van een politieagent. De koffie was per K.G. ingekocht voor f 210 en verkocht voor f 240. De laatste eigenaar probeerde er f 260 van te maken. Ook de kellner en de agent zyn opgespoord. Tegen alle vier is proces-verbaal opgemaakt. Secretaris-generaal der N.S.B. in Zuid-Limburg De secretaris-generaal der Natonaal Socialistische "Beweging der Neder landen ir. A.C.J. Huygen, bracht Don derdag on Vrijdag een bezoek aan Zuid-Limburg, waar hy zich op de hoogte stelt van den gang van zaken bij de verschillende organisaties, diensten en instellingen, die met de N.S.B. verbonden zijn. De sluisramp te Maasbracht Op 17 Juni van dit jaar gebeurde in do sluis van Maasbracht een ern stig ongeluk, doordat een schip uit een sleep van de geschutte schepen tegen de sluisdeuren botsteden deze vernielde, tengevolge waarvan het h'eele sluispand leegstroomde in de Maas. Enkele schepen werden vernield of zwaar beschadigd. De echtgenoote en de getrouwde dochter van schipper Van Veen kwamen by deze ramp om liet leven. De scheepvaart werd door hot ongeluk gedurende enkele weken belemmerd. Het Duitsche Landesgericht heeft Dinsdag in een zitting te Maastricht den schipper J. V. van het kolen- schip „Rynlust", dat tegen de sluis deuren botste, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, omdat hy ver zuimd had tydig maatregelen en voor zorgen te nemen, dat het in de sluis binnenvarend schip tot stilstand werd gebracht. Dievènbeude. De politie te Geleen is er in slaagd een jeugdige dievenbende op te sporen. Een achttal personen van 13 tot 22 jaar werd aangehouden en in arrest gesteld. Zy hebben zich aan tal van nachtelyke inbraken, waarbij zy meestal levensmiddelen stalen schnldig gemaakt. Rangeerder gedood le Weert. Dinsdagochtend omstreeks half elf is 'n ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den 41-jarigen rangeerder G. Teeuwen uit Weert het leven heeft gekost. Door een verkeerde manoeuvre bij het rangeeren van enkele wagons, waarby een losgekoppelde wagen op de vertraagd rijdende voorste wagons inliep juist toen deze op een, zijlijn wilden zwenken geraakte Teeuwen beklemd tuSsehen de wagons, waar van er oen derailleerde. Met inge drukte .borstkas werd lfij uit d<r ra vage gebaald. Het slachtoffer, dat gehuwd was, was onmidde'lijk dood. Prov. Liniburgsche Electr. Mij. In een buitengewone alg. vergade-» ing van aandeelhouders der P.L.E. M. zijn als commissaris dezer- ven nootschap afgetreden de heeren W. M. A. Galiart en J. H. Manen, die als lid van Gedeputeerde Staten commis saris der Stroomverkoop Maatschappij waren. In verband mot hun ontslag als lid van Gedeputeerde Staten zijn zy nu ook afgetreden als commissaris der P.L.E.M. De 'commissaris der provincie, graaf M. de Marchant et d'Ansembourg, heeft tlians, waarnemende de taak van Godeputeer.de Staten, tot com missarissen Van de P.L.E.M. benoemd de hoeren dr. ir. G. Schryen on Y. G. Stekelenburg, bestuursraden der pro vincie/Limburg. DE BAMI' TE EINDHOVEN Afschuwelijke oorlogsnie- thoden Grof egoïstische redeneeringen N.Y.D. helpt. Gemiddelde inko mens en vermogens. Het voornaamste en helaas meest tragische nieuws van de week komt ditmaal uit het Zuiden. Daar werd Zondag het St. N icolaasfeest wel wreedelyk verstoord door een zwarten Britschen luchtaanval op Eindhoven. Vólgens het sobere officieele bericht over de hier aangerichte ramp kostte* deze 'overval uit de lucht aan de burgerbevolking ruim honderd dooden, vele gewonden en verscheidene ver scheidene vermisten. De verwachting is derhalve gewettigd, dat heel wat meer dan honderd menschen, die even veel of even weinig schuld zijn aan den oorlog als u of wij, fijpr op wreede wyze plotseling den dood zyn inge jaagd. Het meerendeel zijn natuurlijk burgers, ongewapende burgers, die op straat waren, of verpoozing zochten of'aan hun werk waren en onderhen vele vrouwen -en kinderen. Het is een onzegbaar afschuwelyke wyze van oorlogvoeren, waarby de burger niet wordt ontzien, ja waar juist hij wordt aangevallen om zijn morèel te schokken en daardoor den afloop van den oorlog te beïnvloeden^ Waarom den stryd niet bepaald tot de fronten met hun soldaten en stel lingen en kazematten of totde oorlogs installaties en de voor den oorlog of de oorlogseconomie belangrijke doelen in de vijandelijke landen Onbegrijpelijk, dat er onder ons zyn, die juichen bij zulke rampen, als on langs in Zuid-Limburg efi nu weer in Eindhoven. Daar moet het. heen, er moet nog veel meer kapot worden ge gooid, om er een einde aan te krij gen, zoo redeneeren zij, maar ze zeg den of denken er by: als ze van mijn "even, mijn dierbaren, mijn zaak en mijn bezit maar afblijven Met zoo'n afschuwelijk egoïsme is niet te redeneeren. Dat leidt tot een wereld die nog een grootere hel wordt dan nu onder de wereld vol ver scheurende wolven. Er moet onder het menschdom en in veler mentaliteit -een geweldige verandering plaats grypen voor er een sfeer gegroeid is, waarin het teere vredesplantje wortel zal kunnen schieten. By de catastrofe te Eindhoven heef de *Ned. Volksdienst onmiddel lijk hulp geboden in allerlei vorm: door geld, door het verstrekken van aanvullende distributiekaarten als mede van warme maaltijden, terwijl de N.V.D. samen met het gemeente bestuur maatregelen neemt om woon gelegenheid te verschaffen aan de vele dakloozen. - Het gemiddelde inkomen van dc aangcslagenen in Bloemendaal is f 6462 en in Itteren (L) f 1251. Per inwoner is 't inkomen in Bloemen daal f 1919 en in het Brabantsche plaatsje Veen slechts f.65. De hoogste vermogens worden in 's Graveland aangetroffen, nl. gemiddeld f 263.000 per aangeslagene, waar tegenover en kele gemeenten staan met een ge middeld cyfer van f 19.000. Per in woner gerekend is Bloemendaal de rykste gemeente met een gemiddeld vermogen van f 18.000. Voor het uurw.^k- eir het goud en zilverbedrijf is het vestigingsver bod afgekondigd. Vestiging, overne ming of verplaatsing van zaken op dit terrein is hiermede verboden, be houdens toestemming van den secre taris-géneraal. EINDHOVEN ROUWT. Begrafenis van (le slachtoifers van het bombardement. De stad Eindhoven, waar mén alom nog de verwoestingen ziet, welke zyn aangericht door het bombardement der Britsclie yliegtuigen op Zondag j.l., stond Donderdagmorgen inbetteeken van rouw, door de by dit bombarde ment om het leven gekomen slacht offers onder de burgerbevolking. In de verschillende parochiekerken en in de kerk van de protestantsche gemeente werden de uitvaartdiensten gehouden, waarna ongeveer honderd slachtoffers ter aarde werden besteld. By alle plechtigheden kwam het medeleven der bevolking tot uiting in de groote belangstelling in de ker ken en in de straten, waar de stoe ten passeerden, en in de veie bloemen, die als laatste groet werden meege dragen. By alle plechtigheden waren vertegenwoordigers van landelijke en plaatselijke instanties aanwezig. M9S8ER1 BEZOEKT EINDHOYEN De leider der N.S.B. der Nederlan den, Miissert heeft Maandagochtend, ergezeld van het hoofd der afdeeling peys van het hoofdkwartier, Max Blok zijl, een bezoek gebracht aan de stad Eindhoven teneinde zich op de hoog te te stellen van de door den lucht aanval van den vorigen dag aange richte schade. De heer Musseri, aldus het. A.N.P. nam'kennis van de getrof fen maatregelen en onderhield zich met vele door den misdadigen aanval zwaar getroffen gezinnen. Daarna stelde hij zich op de hoogte van de in de stad zelf aangerichte schade en nam maatregelen voor den inzet dor W.A. ten bate van de slachtoffers. Oproep van den burgemeester De burgemeester van Eindhoven verzoekt familieleden zoo spoedig mogefijk aan het hoofdbureau van politie, Groote Berg aldaar opgave te willen doen van de namen van per sonen, die op 6 December j.l. te'Eind hoven vertoefden en sindsdien ver mist- worden. Kerst- en Nieuwjaars- telegrammen. Van 14 December tot en mot 6 Januari kunnen aan de Rijkstelegraaf kantoren binnenlandsolie Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen worden aan geboden. De inhoud is vrij, doch mag alleen Korst- en .(of) Nieuwjaars- gelükwenschen bevatten. De prys be draagt de helft van dien der gewone telegrammen, met afronding naar boven. Nadere bijzonderheden ver strekken de telegraafkantoren. Unielever schonk vier ton aan Winterhulp. Ook do Unielever is niet achter ge bléven in de reeks van ondernemin gen en instellingen, die dit jaar wèer *roote sommen aan Winterhulp heb- 3éu geschonken.. Het belangryke be langrijke bedrag van 400.000 gulden, dat Winterhulp van de Unielever mocht ontvangen,, zal er aanzienlijk toe bijdragen om de moeilijkheden die de winter in vele gezinnen van ons volk met zich meebrengt, zooveel mogelijk te verlichten. De extra-boter met Kerstmis. Dezer dagen is bekend gemaakt, dat Nederlandsche arbeiders, die in het buitenland werkzaam zyn vreem delingen en Rijnschippers. voor zoo ver zij met Kerstmis hier te lande vertoeven, eenextra-rantsoenbon voor boter zullen ontvangen. Er wordt met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de plaatselijke dis tributiediensten aan genoemde perso nen slechts dan een extra-rantsoenbon voor boter zullen uitreiken wanneer hij tenminste gedurende vier weken onafgebroken in Nederland blijven. Belanghebbenden dienen er rekening mee te houden, dat na 24 December 1942 geen uitreiking meer zal plaats vinden, Ond or verb uur toegestaan In verband met de evacutie is het noodig gebleken, dat meer woning ruimte vrijkomt. Sommige huurders zijn op contractfieelo gronden niet gerechtigd andere personen tegen be taling een deel van hun woning af te staan. Wij vernemen thans, dat de secretaris-generaal van het departe ment van Justitie binnenkort e*en ver ordening zal doen verschijnen, waar by hij de clausule der huurcontracten welke een verbod tot onderverhuur behelst, tijdelijk buiten werking zal stellen. De Tijd - - Stijging (liphteriegevallen Het aantal diphteriegevallen in ons land is den laatsten tyd onrustbarend gestegen. Was het gemiddelde de laatste tien jaar nog geen drieduizend gevallen, in 1942 bleek het aantal gevallen tot en met October reeds meer dan twaalf duizend te bedragen. Een stijging, die abnormaal genoemd kan worden en terecht ernstige be zorgdheid heeft gewekt. Het zal duidelyk zyn, dat in deze omstandig heden allen ouders niet genoeg op het hart gedrukt kan worden, hun kinderen boven het jaar (tot 14 jaar) te doen inenten, een behandeling, die volkomen ongevaarlyk en onschade lijk is. Het ryk heeft gezorgd voor 'voldoende entstof. Wanneer de ouders nu voldoende niede;werken, dan mag verwacht worden, dat aan het stijgend aantal gevallen een einde gemaakt kan worden. Tabaks- en snoepkaarten van ziekenhuispatiënten Patiönten in ziekenhuizen en andere bijzondere instellingen zullen, evenals bij de vorige uitreiking van tatyaks-, sigaretten- en versnaperingenkaarten, ook ditmaal deze kaarten reeds tijdens hun verblijf in het ziekenhuis ont vangen. De distributiediensten zullen de kaarten onder waarmerking Van een bon van het inlegvel en van een vakje der stamkaart aan de admini stratie van het ziekenhuis uitreiken, die vervolgens de kaart' aan den patiënt geeft. Deze regeling geldt ook, indien de patiënt woont in een andere gemeen te, dan die waarin het ziekenhuis gevestigd is. Na ontslag uit het ziekenhuis zal men by den distributiedienst de overige nieuw uitgereikte bescheiden in ontvangst kunnen nemen. Extra-boterbon langer geldig. De termijn van 20 tot en met 31 December, binnen welken het extra boterrantsoen voor Kerstmis mag worden afgeleverd, is verlengd tot en met 31 Januari. Dit is geschied, teneinde hen, voor wie het om finantieele redenen be- zwaarlyk zou kunnen zijn deze boter reeds in de maand December te be trekken, in de gelegenheid te stellen nog in den loop van de maand Ja nuari hun extra rantsoen te betrek ken. Paardonsterfte in do steden. Het Vaderland van 5 Nov. bracht een artikel over bovenstaand -onder werp, waaraan wy ontleenen: Een verslaggever van het A.N.P. heeft een bezoek gebracht aan een paar paarden- en rytuigverhuurmrich- t-ingen en ook elders zyn licht eens opgestoken. Wat hij aantrof en ver nam geeft weinig reden tot optimis me. Verscheidene dieren stonden op ziekenstal, onder behandeling van een dierenarts. Ze waren vermagerd en schonkig en knaagden aan wat boonenstroo en eikels. By pogingen om óp te staan 's nachts hadden sommigen tegen latierboomen won den opgéloopen. Vele dieren, waarvan de toestand hopeloos werd, moesten worden afgemaakt. Zoo verloor een rijtuigverhuurder in één maand vijf paarden en toch had hij een weide gehuurd, waarin ze wat op hun verhaal konden ko men. Een van de vier, die thans op ziekenstal staan, hangt met longont steking in de broek. Het beest zal het wel niet lang meer maken. Bij een ander, een kleinen verhuur der, die paarden voor expeditiewerk ter beschikking stelt, waren er drie van de vijf gesneuveld. De sterfte beperkt zich in hoofd zaak tof de paarden in de' steden uit de groote stallen en dan nog speciaal tot die welke veel draafwerk Ver richten. Op liet platteland redt men zich wel en ook de groentenboer of de expediteur die er één paard op na houdt, kan; voor zyn viervoeter nog wel wat vinden. De andere paarden hebben aan het mengvoer haver -krijgen ze niet echter niet genoeg en kunnen in de grootere stallen niet. voldoende bij voeding krijgen. Een dierenarts weet de sterfte in hoofdzaak aan ondervoeding, gepaard aan een te veel aan arbeid. Hy noemde haar verontrustend en progressief, want naarmate er- piinder paarden overblijven, zullen ook deze spoediger het lot hunner voorgangers deelen. Zoo oogenschijnlijk fijkt 't eenvou dig, een oplossing aan de hand te doen. Ten eerste zou men ff vervoer aan een vergunningsstelsel - kunnen binden en controle moeten uitoefenen op het aantel ritten en voedertyden. Een voor de hand liggende oplossing lykt- verder de toewijzing van haver of krachtvoer. Afgezien van de mogelijkheid, is het echter de vraag, of dit voer den dieren ook werkefijk ten goede zou komen. De vérleiding om liet te ver- koopen is byzonder groot, zoo al niet voor den eigenaar der dieren dan toch misschien voor zyn personeel. Daarom zou het binnen dit kader misschien beter zyn oen uitzondering- te maken op hot huidige 'systeem voor het ophalen van schillen en groentenafval. In plaats van aan dén ol'ficieelen schillenophalcr zou men den eigenaar van paarden, een vergunning kunnen geven .om het afval in de rondom liggende straten op te halen. Dezë komt daardoor zonder omwe gen en met minder kans op bederf op een plaats van zeer nuttige be stemming; ferwïjl het publiek boven dien waarschijnlijk graag zijn mode werking zou verleenen. Strenge eiscli tegen ontaarde moeder. Een geval van kwaadwillige ver lating van haar kinderen betrof de 34jarige vrouw C. V. Z., huisvrouw van B. v.d. L. te Venlo, die op 1 November j.l. zes van haar acht kin deren aan de armoede had prijsge geven, door van hen weg te loopen. De zes kinderen werden door een buurvrouw liefderijk verzorgd, alhoe wel de ontaarde moeder zelfs geen cent had achtergelaten om de kin deren te laten eten. Ze had wel haar boeltje* verkocht «n daarvoor oen kleine honderd gulden gekregen, maar dit bedrag had zy meegenomen naar Rotterdam, waar zy zich met haar oudste van tien en haar jongste van een jaar by een „vriend" wensebte te vestigen. Voor de rechtbank toonde de vrouw niet het minste berouw. Zy beschul digde" er haar eigen man van, dat deze niet goed voor zyn kinderen had gezorgd. Volgens verdachte had de vader zyn kinderen het huis uit gejaagd om cokes te rapen en peuk jes cigaretten te zoeken. De officier van justitie merkte op. dat het hier wel oen heel erg geval van kwaadwillige verlating betrof. Bovendien maakte deze vrouw haar man meer zwart dan noodig en wen schelyk is, want uit een rapport is komen vast te staan dat in doze affaire de vrouw de grootste schuld heeft. I-lij'eischte eeii jaar gevange nisstraf. Uitspraak 23 Dec. VAN ALLES WAT. Longontsteking komt het meest in den winter en in het voorjaar voor. Zy kondigt zich gewoonlijk aan door koude rifiingen en door plotselinge styging van de temperatuur tót een hoogte van 40 gr. De patiënt wordt kortademig, terwijl de ademhaling meestal wordt begeleid door een ku chend geluid. Ook treden steken in de zy op. Dadelijk uw arts waar schuwen. Rheumatiek is op een na onze duur ste ziekte, berekend naar de uitbeta lingen van ziekengeld. Goede rheuma- behandeling verkort den ziekte- duur wellicht tot ongeveer de helft. Hieruit vloeit voor de verzekerings lichamen de zedelijke verplichting, zich by de rheumabestryding financieel te interesseeren. „Blauw" bij aardappelen. Daar het volgende jaar zeer zeker veel aardappelen zullen worden ver bouwd op pas. of nog slechts één of een paar jaar geleden gescheurd wei land, acht. de Plantenziekenkundige Dienst het- gewenscht-, den verbou wers er op te wyzen, dat op zulk land meermalen het verschijnsel van „blauw" worden optreedt. Dit bfijkt uit het feit-, dat dit jaar verschillende inzendingen van door „blauw" aan getaste aifï'dappelen, afkomstig van gescheurd weiland, werden gedaan. :>oral 't. ras Noordeling is cr zoor gevoelig voor, wat echter niet weg neemt. dat ook andere rassen soms; sterk ...blauw" kunnen worden. Dit euvel is een gevolg van gebrek aan kali en kan door het toedienen van kalimeststof voorkomen worden. Het geven van Pateiïthali kan zon der bezwaar in het late voorjaar ge schieden, dat van de chloorhoudende kalizouten 'moeten echter reeds lang voor het poten, dus in den winter, of vroeg in "het'jaar, plaats hebben, Vandaar, dat wy reeds nu op de mo gelijkheid van optreden.van „blauw" op gescheurd grasland de aandacht vestigen. Omtrent de aan te wenden meststoffen en hoeveelheden plege men overleg met fie ambtenaren van den Rykslandbouwvoorlichtingsdienst in de betreffende gebieden. Nadere inlichtingen overliet „blauw" worden van aardappelen worden gaarne verstrekt door- den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wageni^- jen, de ambtenaren van dezen Dienst miten Wageningen, alsmede de R ijks- land- en buinbouwconsulenten. Allereerstde ouders. Wy hebben in dit rubriekje er al eens op gewezen, dat de ouders de natuurlijke opvoeders der kinderen zyn. Alle hulp, welke hun daarbij werd of wordt- geboden, ontslaat lion niet van hun groote verantwoordelijk heid der opvoeding. Bij vele oudors is niet betrekking tot dezen zwaren plicht langzamerhand een groot mis verstand ontstaan, dat we typeeren kunnen in deze veel gehoorde dood doener: Bidden? Dat leeren ze op de schoolCatechismus Dat leeren ze in de kerk en op schoolTussclien dit uiterste en het andere, waarby de ouders zelf dit alles gewetensvol ter hand nemen, liggen heel wat nuan ceeringen, maar over 't algemeen ma ken de meeste ouders het zich in dezen- al te gemakkelijk. De maatregelen, welke de Overheid thans heeft, moeten nemen tot inper king van de vrijheid der jeugd - maatregelen, waarvan iedèr welden kend mensch moet zeggen, dat ze heuscli niet overbodig zijn. wijzen op een daling in de zedelijke opvat tingen van een groot^deel der jeugd, op een groeiende bandeloosheid en genotzucht. Is dat alles, af te schuiven op dé huidige tijdsomstandigheden? Op de oorlogsvevwildering Ze kunnen het probleem verscherpt hebben, maar geschapen hebben ze 't niet. Veel oudprs dragen hier heel wat schuld door onvoldoende godsdienstige op voeding, door verkeerd voorbeeld, door verslapping van den gezinsband, door gemis aan gezag, door liet. sparen van goede tuchtmiddelen en meer andere oorzaken. De Overheid grijpt nu in, maar zij kan geen wonderen doen, haar werk is negatief. De taak in dezen is aan de ouders en opvoeders en wanneer zy een jeugd willen vormen, die ons liet vertrou wen hergeeft in de toekomst van ons volk, dan zullen zij met straffe hand de hun toevertrouwden hebben to voeren naar ideaal en discipline, naar verantwoordelijkheid tegenover God on naar plichtsbetrachting tegenovor do eigen volksgemeenschap. Nog Qens: anderen kunnen gowaar- deerdon bijstand veiieonen bij dit alios, maar de ouders en opvoeders zijn hiel de eerst aangewezenen, die dc volle vorantwoordelijkheid dragen. Voedingsgewassen in eigen tfiin. Een broeibak levert een weliswaar bescheiden, doch thans zeer gewaar deerde nuttige bijdrage in de Voedsel voorziening uit eigen tuin. -Ze schept de gelegenheid om reeds van begin Maart af allerlei jonge malsche ge zonde groenten, zooals snij- en krop sla, spinazie, tuinkers, raapstelen en radijs te oogsten. Men dient den broeibak daartoe ge durende den winter voor deze ver vroegde voorjaarsgroenten in gereed heid te brengen. In de maand Januari kan men de groenten in den bak zaaien. Velen plegen d'en broeibak voor dat doel eerst in Januari bij zacht weer in gereedheid te brengen. Men dient er wpl rekening mede te houden, dat de grond door een in vallende vorst dan hard bevroren kan zijn. Ook is het mogelijk dat er een dikke laag 'sneeuw ligt. Het is der halve gewenscht de voorbereidende werkzaamheden zooals spitten on bemesten nu, in de maand December te verrichten. Eventuèelo verplaatsing of nieu.wen aanleg van den broeibak kan thans ook. het best geschieden. Afgedekt met de broeiramen, ligt de aarde onder het glas gereed om in Januari de zaden te ontvangen. Het hard bevriezen van den grond by in vallende vorst-, voorkomt men door bij vriezend wèer de ramen met een rietmat of een ander soort afdekkings materiaal te bedekken. De bolchewiki en Napoleon (NOC) Een goed voorbeeld van de bolsjewistische vernielzucht is de wijze, waarop zy hebben omgespron gen met de Napoleonherinneringen t/e AVilkowischki. Het bisdom Wilkowischki zetoldo in het huis, dat Napoleon in 1812 had bewoond. Van dit huis uit ver klaarde hij Rusland den oorlog. De daarop betrekking hebbende stukken werden in een steenen tafel 9nder een linde in het park bewaard. Toen de bolsjewisten Litauen binnen dron gen. bezetten zy dadelijk het histo rische huis. Een gedeelte ervan werd bestemd voor de familieleden van de bolsjewistische stafofficieren terwyl de bijgebouwen als stallen werden ingericht. Het historische gebouw werd in een stinkend kot veranderd. Na de vlucht van de bolsjewisten was een volledige restauratie nood- zakelyk/ De steenen tafel, waarop de histo rische oorlogsverklaring werd onder teekend, werd volkomen kapotgeslagen teruggevonden. De archieven van het bisdom waren weggesleept, terwyl in het bisdom1 bijna 1000 persopen tijdens de korte bolsjewistische over- heersching werden' vermoord. ezi lt ONBEV JMN< De aarde het vroese zonde was Gods vor^ den ondank! vonnis in 't zweet uw brood eten, zult gij weci^ Maar op 't de zich de s en daar kloi woord dat gericht tot schap stel lei tusschen u za! u den k Dat is het week herd an Maria H. Maagd M oogenblik,- geweest. Om die haar hemels te Ontvange wij haar. Ecfiterw Toonen \v Onbevlekt 0 Door de d te houden. Door de door ons ha En door. i liefde, olko drie Weesg bidden, ter haar Onbev Dr. Gö to In „Das nister dr. onder het ongeborenen i.m. de1 ta paganda ei „Churchill door middi ganda of een 'der v trachten het maken, 1 beurt. Maar dat een me heeft gehad tegeuover reid Duitse met zyn tot lo i ren". Het artik „Voor ons hard zal aa gelooven, guild is. volk is o] schen lev dat het vaarlijken- lief den v reiken. W Wij prijzen het ook fi'el en to oren ten dienste jJaa-Lv-Oiji den onsv'w niet aflaten overd hobh®va en laten, G komende ■eods te het leven ons niet roep der on| op onze vli perheid, w: wanneer en belast n is. De dag blyven." rl ans h< fei ïii tl fi a Voed» Leunschov Af t Degenen benzine en welke ontvangen attent ge tfh uiterlijk bruikt. Ni er op atte granen m men vóoi voor gezi komen. Men zi komen, m Zitdag Wegens zullen to ken de gehuc Merselo. den word ed Cl ell ge >be Si Op de markt nomen: deren, 1 kalveren, markt as Verkoc prijzen v een Rpei 3 a 4 j J. B Bur. Pi do Opslagt i» te 1 Telers, gunning een erk. wenschoBV' den Pt deze Aan-I bouwpi Roermi big ei nei fcllf P.I

Peel en Maas | 1942 | | pagina 2