Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Buitenland. Binnenland. Zaterdag 5 December 1942 Drie en Zestigste }aargang No 48 ADVERTENTIEPRIJS Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm. Vraag en aanb. betrekk. 8 ct., alle overige 12 ct. abonnementprijs voor Venray 70 ct. buiten Venray 80 ct. per kwartaal. Afz. no. 6 ct. PEEL EN MAAS uitgave Fa. v. d. MUNCKHOF Drukkerij, Kant.boekh. Kengetal 2446 VENRAY Grootestraat 28 Tel. 512 Giro 150652 P 1100/1. Verantwoorde lijk voor den geheelen inhoud: W.P.A. van den Munckhof. ALOM FELLE STRIJD. In Oost-Azië, op twee fronten in N.-Afrika, op 't enorme front in de Sovjet-Unie enter zee Hoe zal 't in N.-Afrika verloo- pen Ook liier schermt de zee het Eurppeesche afweer- frout Zware afweerstrijd in 't Oosten Bvitsehe toekomst plannen Zware slagen tegen de Anglo-Amerikaansehe scheep vaart Ken record in Novem ber. Ondanks het feit, dat we reeds de eerste week van December achter den rug' hebben, wordt er heftiger ge vochten dan ooit. Behalve het strijdtooneél in Oost- Azit? telt men thans twee fronten in Noord-Afnka, het duizenden kilome ters lange front dwars dooi- de Sovjet Unie en het front ter zee. In Noord-Afrika schijnt trouwens het winterseizoen' de beste tyd te zyn voor groote operaties. De op- marsch der Britten van El Alamein schynt thans gekomen tot in de buurt van El Ageila. Het front, dat ook generaal Wavell eenmaal bereikte. Dit is trouwens een route van circa 700 K.M. Weer circa 1000 K.M. hiervan ver wijderd bevindt zich het nieuwe front der Amerikanen in Tunis. Het moet natuurlijk het plan der Angelsaksers zyn om deze beide fronten te vereenigen en daartussehen het leger der Duitschers en Italianen te verpletteren. Nu wyzen er vele teekenen op, dat de actie tegen de steden Tunis en Bizerta reeds schijnt ingezet. In dit verband is het wTel merk waardig, dat van- Italiaansche zijde wordt geschreven XCorriere della Sera). „Het is noodzakelijk er op te wyzen. dat, lioo groot ook het belang van het bezit van Libye voor ons is en hoezeer dat eey, tegenstand tot het uiterste in deze kolonie rechtvaardigt, het verlies er van tóch geenszins medebrengt, dat wy de aanspraak op dë heerschappij in de Middellandsehe "Zee prys zouden geven". - Hierbij komt tot uiting, dat het lot do mogelijkheden wordt gerekend, dat de Asmogendheden de Noord- Afrlkaansche kust tijdelijk zullen moeten ontruimen. Wjj weten nu reeds, dat het leger in Lybië tegenover een veelvoudige overmacht aan menschon en materiaal staat en dit is wellicht eveneens het geval in hun front togenover d| Amerikanen. In dat geval zou het niet verant woord zyn troepen en materiaal op te offeren voor eer\ doel. dat den oorlog ten slotte toch niet beslissend kan beïnvloeden. In dat geval lijkt het beter de Middellandsehe Zoe tusschen hunne vyanden te stellen en de Angelsak sers hun tijdelijk terreinvoordeel daardoor te ontnemen. Het is reeds duidelijk, dat. Engel- schen noch Amorikanen het tot dus ver hebben aangedurfd, de West- Europeesche kust aan to vallen. Ligt eenmaal de Middellandsehe Zee. tus schen hen en het Italiaansche front, dan zullen zy daar tegen gelijke moei lijkheden moeten kampen. Het eenige grooto nadeel zou zijn, dat de Angelsaksers vele steunpunten in Noord-Afrika zouden krijgen, die uiterst gunstig liggen-als uitgangs punt voor luchtaanvallen. En de An gelsaksers zouden natuurlijk niet aar zelen door zware aanvallen Italic onder hoogdruk te. plaatsen om dezen pijler uit -den driehoek te breken. Doch het is de vraag' nog of deze dreiging zou opwegen tegen de voor- deelen van een afweerfront, dat de zee tusschen de linies heeft. In elk geval zal weldra wel duidelijk zijn, welke weg gekozen wordt. Ondertusschen blijven de troepen van Stalin nog maar steeds aanval len. Voornamelijk ten Zuidwesten en Noorden van Stalingrad, om op die wyze de Duitschers te dwingen Sta lingrad los te laten. Een boter bewijs voor de belang rijkheid dezer plaats is er wel niet. Bovendien zyn ze nog heftige aan vallen begonnen noordelijk van Mos kou in de buurt van Kalinin, zoodat zij, evenals vorig jaar, den winter met tegen-offensieven inzetten. Het ly'kt er echter niet op, dat zij het Duit- sclie front op noemenswaardige wijze kunnen terugdringen. In 11 dagen vernietigden (fe Duit schers aan 't Oostfront 1172 pantser wagens. En ten slotte heeft premier Chur chill Zondag weer eens een rede gehouden. Volgens het verslag in de bladen was hy met nieuwen moed bezield na de successen in Afrika. Hii was or zich echter evenzeer van bewust, dat de Angelsaksers tot dusver nog maar tegen een gering deel der strijdmacht van de asmo gendheden hadden gevochten en dat het jaar 1943 een ernstig jaar zou worden. Natuurlijk werd Italië en Musso lini heel ernstig bedreigd. Want Afrika moest de springplank worden om Zuid-Italië vanuit de lucht te bedreigen. En als ze eenmaal in Zuid-Europa vasten voet zouden hebben, dan.... Zoo achtte hy het mogelijk, dat de oorlog in Europa zou zijn afgé- loopon vóór dien in Oost-Azië. Dan zou hy zich met zyn gelieele macht tegen Japan keeren en de hulp brengen allereerst aan Australië en Tsjoengking, die ze zoo noodig heb ben. En Japan gaat op den uitslag van dit vrooljjke perspectief natuurlijk zitten wachten Maar dan vergeet men toch, dat Japan een 90 millioen sterk volk is, dat momenteel bezig is geheel Oost- Azië te organiseeren en zich man voor man doodvecht voor zijn land. Een beroemd journalist heeft pas enkele jaren terug een boek geschre-- ven met, den titel„Japan wereld- veroveraar,', waarin heel veel feiten en mogelijkheden worden opgesomd die van de onverzettelijke kracht dor gele mannetjes getuigen. Voor do Engelschen en Amerika nen en ook voor ons, Nederlanders, is het misschien een aangenaam verschiet, dat spreekt over de her overing van Oost-Azië en de verja ging der Japanners, doch deze weg zal. nog eenige malen langer zyn dan de weg dien Churchill zich droomt voor Europa. JEn of hy ooit dit beleven of volbrengen zal is nog aan gerechten twijfel onderhevig. Van clen strijd ter zee zijn deze week sprekende cijfers gegeven. In November werd in de vernietiging van Anglo-Amerikaansehe handels schepen een record bereikt166 sche pen met 1.035.200 ton vernietigd en 102 beschadigd, een cijfer, dat 4 maal zoo hoog is als dat van November 1941. BETEKKENIS DER STAD TUNIS. Sleutelstolling in centrum van Middellandsehe Zee Men meldt uit -Berlyn: De stad Tunis, welke thans dage lijks getuige is van nieuwe troepen- landingen der Spil, is niet onmiddel lijk aan de Middellandsehe Zee gelegen maar aan een lagunenmeer, dat slechts door een smalle. doorvaart met de Golf van Tunis verbonden is. Oostelijk van de Golf van Tunis ligt een bij Kaap Bon eindigende landtong. Dit punt. is slechts 150 km. verwijderd van de westkust van Sicilië en op by na even verren afstand gelegen van Gibraltar en Alexandrië. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat de zeevaarders zich reeds in oude tijden van dezen noord-oostelijken uitlooper van het Atlasgebergte poogden meester te maken, om van hier uit de scheep vaart 'in de Middellandsehe Zee te beheorsehen. Hier lag in de oudheid Carthago, waarvan de ruïnen nog heden ten dage noordoostwaarts van Tunis te zien zijn. In de middel eeuwen verrees in de plaats van Car thago het veiliger gelegen Tunis, van waaruit de Saracenen een groot deel der Middellandsehe Zee controleerden. „Profetenmantel" noemen de Ara bieren in hun beeldrijke taal de stad Tunis. Op een afstand gezien maakt de tegen een flauwe helling gelègen stad inderdaad den-indruk van een uitgesproiden witten mantel. De oude stad is gebouwd op de smalle strook gronds tusschen het lagunenmeer El Bahira en het zoutmoeras 'Sebeha-el- Sedschuni. Do moderne wyken van Tunis hebben zich daarom enkel in noordwestelijke, eh zuidwestelijke en zuidoostelijke richting kunnen uit breiden In het noordwesten ligt de voorstad Bab-el-Dscheira, in hot zuid oosten Bab-el-Sulka, de eigenlijke Europeescho stad. De oude stad heeft nog ten volle het karakter van een middeleeuwsche Arabierenstad bewaard. De straten zijn nauw en bochtig, de huizen laag en met platte daken. In het centrum dor oude stad gaan de straatjes ten slotte over in overdekte wandelgan gen, „souks" genaamd, waar zich de winkelsbevinden, zoodat zich hier steeds een levendig handelsverkeer afspeelt. Op het hoogste punt der oude stad ligt de voormalige vesting en 't oude paleis van den Bey. In tegenstelling met de oude stad heeft de Europee- sche stad breede, schaduwrijke stra ten, met als middelpunt het paleis van den Franschen resident-generaal en de kathedraal. De gunstige ligging en het samen treffen der verkeerswegen van Al giers, Bizerta en Zuid- en Zuidwest- Tunesië hebben de stad tot't natuur lijke centrum van dit gebied gemaakt Nadat Tunis in 1881 onder Fransch protectoraat, is gekomen, heeft de stad zich snel ontwikkeld. Zij telt thans 250.000 inwoners, waaronder 33.000 Franschen en 44.000 Italianen. Van Tunis naar La Goulette heb ben de Franschen een kanaal naar zee gegraven, welke de haven van Tunis ook voor groote zeeschepen toegankelijk maakt. Ook als luchtha ven is Tunis de laatste tien jaren van beteekenis Laat hen niet wachten Legt reeds NU Uw offer gereed voor de collecte van Winterhulp Giro 5553. BOEREN UIT HUN BEDRIJF GEZET Overheid maakt gebruik van bijzondere bevoegdheden In Juli van dit jaar zyn den secre tarisgeneraal van het departement van Landbouw en Visschery bijzon dere bevoegdheden toegekend ten behoeve van de voedselvoorziening. Deze bevoegdheden zijn gericht tegen boeren, die'schromelijk tekort schieten bij. de vervulling van hun taak medewerking aan de voedselvoor ziening'. Thans zijn twee boeren in de provincie Noord-Brabant", die zich aan zeer ernstige overtredingen heb ben schuldig gemaakt, uit hun bedrijf gezet. Dat de overheid niet. heeft geaar zeld van haar bijzondere bevoegd heden gebniik te maken, is reeds bij vele gelegenheden gebleken. Zoo is sinds Juli aan een reeks veehouders, die veel te weinig melk hebben afge leverd of op bepaalde wijze, b.v. door clandestien verkoop, melk aan het normale distributieproces hebben ont trokken, de plicht opgelegd tot inle vering Van een niet gering dool van ,hun veestapel. In gevallen, waarin de boer zyn verplichtingen tot in- of aflevering van producten niet of onvoldoende nakomt, kan hem name lijk op grond van het besluit, waarbij de bijzondere bevoegdheden werden toegekend, inlevering van andere producten worden opgelegd. Het besluit hoeft tevens de moge lijkheid geopend tot nog strengere maatregelen. De secretaris-generaal kan landboiuvers of veehouders, die zich aan zeer ernstige overtredingen schuldig hebben gemaakt, ofwel hun bedrijf zoo slecht voeren, dat zy' niet langer tot deelneming aan de ver zorging van de voedselvoorziening kunnen worden toegelaten, liet ge bruik van hun gronden of bedry'f ontzeggen. De tallooze waarschuwin gen, in dpn vorm van strenge straften van de tuchtrechters on van het opleggen van leveringsplicht, zijn blijkbaar nog niet voldoende gewoest.. De overheid heeft, dan ook thans voor de eerste maal gebruik gemaakt van haar bevoegdheden, die nog verder gaan dan het opleggen van de .verplichting tot inlevering van een deel van den veestapel. Bij be schikking van den secretaris-generaal zijn thans twee boeren in de pro vincie Noord-Brabant, die zich aan zeer ernstigeovertredingen hebben schuldig gemaakt, uit liun bedrijf gezet. Dat de onderhavige gevallen, waar in "de voorschriften ten behoeve van de voedselvoorziening schromelijk zijn overtreden, inderdaad van ernst igen aard zjjn, moge filyken uit oon korte opsomming van de daden der betrok kenen. In het eénö geval heeft- de ondernemer, die niet minder dan tien tuchtrechterlyke uitspraken op zyn rekening heeft, onjuiste opgave ge daan by de inventarisatie van vee, van erwten en rogge, hij heeft, on rechtmatig haver geteeld en clande stien aardappelen geleverd, hij hield te veel pluimv^j aan, zijn administra tie was niet wygehouden en boven dien is gebleken, dat hij belangrijke hoeveelhedenmolk heeft achterge houden. Hoewel het bedrijf '11 melk- koeiem telt, had de man slechts twee dieren aan de zuivelfabriek opgegeven. De melklëverantie aan de fabriek was naar verhouding, 's Mans slechte reputatie èn zijn tegenwerking by controle mogen by deze opsomming niet ontbreken. In het tweede geval, waarin tot uitzetting uit het bedrijf is besloffen, is sprake van een ondernemer, die bekend staat als smokkelaar en zich naar doze reputatie gedragen heeft. De opbrengst van rogge, haver en erwten van zyn bedry'f was zoo laag, dat clandestiene aflevering zeker ge acht moet- worden. Frauduleus dor- schen van erwten, het niet ter beschikking houden van rogge, het niot inleveren van rogge en haver en het achterhouden van belangrijke hoeveelheden melk en het onbevoegd voorhanden - hebben van een karn, zyn feiten, welke kwalijk te rij men vallen met een juiste opvatting van de taak, die het bedry'f voor de voedselvoorziening heeft te vervullen. 'De overheid is zich er van bewust., dat deze 'maatregel heel zwaar is. Men kan er uit concludeeren, in het bijzonder degenen, die zich aan knoeierijen schuldig maken, dat het haar ernst is met de zorg "voor de naleving van de bepalingen en voor een goede uitvoering der maatregelen ten behoeve van do voedsel voor ziening. Dat de betrokkenen uit hun bedry'f zyn gezet, wil niet zeggen, dat ,de bedrijven thans verlaten worden. Er ,2yn natuurlijk maatrogelen getroffen, welke de bedrijfsvoering in andere handen leggen, die een beter gebruik van de mogelijkheden, die de bedrij ven bieden, zullen maken. Zoo is b.v. in het eene geval het beheer van het bedrijf aan de Heidemaatschappij overgedragen. In gevallen, die zich daartoe leenon, kan de exploitatie ook aan andere boeren worden opge dragen, waarvoor in de eerste plaats dio boeren in aanmerking komen, die tengevolge van de huidige omstan digheden, in het bijzonder door maat regelen van de Duitsche weermacht, hun land verloren hebben. DeNeder- landsche Landstand zal hierbij worden ingeschakeld. WAT IS EEN r - ENERGIE-CONTROLEUR l In geen enkel bedrijf, op geen enkel kantoor mag een energie-controleur ontbreken. Bij groote bedrijven en kantoren dienen verscheidene van deze controleurs te zyn. Wat eigenlijk een energie-controleur en wat is zijn taak en waarom schen ken wy op deze plaats aan hem bijzondere aandacht De energie- contupleur is geroepen om er voor te zorgen, da teniet gedachteloos energie in den vorm van gas en electriciteit wordt verspild. In iedere afdeeling van elke onderneming, van olk bedrijf en op elk kantoor behoort iemand te worden aangewezen om er op toe te zien,' dat met de ter beschikking staande energie zoo doelmatig moge lijk wordt omgegaan.. Het spreekt vanzelf, dat hiervoor diegene het ge schiktst is, die de zuinigheid wèet te betrachten., Hij zal er voor moeten waken, dat Ueht niet onnoodig brandt, machines niet onnoodig ingeschakeld bly'ven, en niet, meer gas wordt ver bruikt, dan noodig is. De energie-controleur heeft een zeer belangrijke taak, want op het verbruik van gas en electriciteit moet bezuinigd worden. In de bedrijven «n op de kantoon zal de energie-controleur daarop hebben toe ie zien. In de huishouding zij ieder lid van het ge zin controleur Weest zuinig met de rantsoenen. Het is Uw eigen belang! BESCHERMING TAN DE JEUGD Doeltreffende maatregelen Gevoelige straffen bij overtreding der verboden ïn het Verordeningenblad is opge nomen een besluit van de secretaris sen-generaal van de departementen van justitie en van opvoeding, weten schap en kuituurbescherming betref fende -bescherming van 'de jeugd. Hierin wordt o.m. bepaald: VERBOD VERBLIJF OP STRAAT TIJDENS DE DUISTERNIS In het algemeen of voor bepaalde gevallen kan aan jeugdige personen beneden twintig jaar de secretaris- -genei-aal van liet departement van Justitie, de bevoegdeprocureur- generaal, fungeerend gewestelijk directeur van politie, of het plaatse lijk hoofd van politie, verbieden, zich gedurende de duisternis of gedurende- bepaalden tijd buiten op te houden. Dergelijke beschikkingen van het plaatselijk hoofd van politie behoeven de goedkeuring van den bevoegden procureur-generaal, fungeerend gewes telijk directeur van politie, die van den procureur-generaal, fungeerend gewestelijk directeur van politie, be hoeven de goedkeuring van den secretaris-generaal van het departe ment van justitie. VERBOD TOT VERBLIJF IN CAFó'S E.D. Aan jeugdige personen heneden achttien jaar, die zich niet in gezel schap van een opvoeder bevinden, is h'et verblijf in cafó's, restaurants en soortgelijke gelegenheden na 21 uur verboden. Aan jeugdige personen beneden zéstien jaar, die zich niet in gezel schap van een opvoeder bevinden, is het verblijf in café's, restaurants en soortgelijk? gelegenheden verboden. VERBOD TOT HET GEBRUIK VAN STERKEN DRANK Aan jeugdige personen beneden achttien jaar is het gebruik van sterken drank, in den zin van de Drankwet 1931, in café's, restaurants en soortgelijke gelegenheden verboden. VERBOD TOT ROOKEX IN HET OPENBAAR Aan jeugdige personen beneden achttien jaar is het rooken in het openbaar verboden. VERBOD BIJWONING CABARET VOORSTELLINGEN Aan jeugdige personen beneden achttien jaar, die zich niet in gezel schap van een opvoeder bevinden, is het bijwonen van openbare variété- en cabaretvoorstellingen na 19 uur verboden. Aan jeugdige porsonen beneden achttien jaar is het verboden zonder toezicht van een opvoeder gebruik te maken van speelapparaten, welke voor 't publiek tegen betaling be schikbaar zyn gesteld, tenzij het gelegenheid betreft, welke zich in de öpenlucht bij kermissen, jaarmarkten of dergelijke vermakelijkheden bevin den. De verbodsbepalingen zyn niet van toepassing ten aanzien van by een komsten van het Arbeidsgebied van de Natjonaal-socialistischeDuitsche Arbeiderspartij in Nederland en van de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden, alsmede voor leden van den Nederlandschen Arbeids dienst in uniform. De verbodsbepalingen zyn wijders niet van toepassing ten aanzien van jeugdige personen, die kunnen aan- toonen, dat zy op reis zyn. Jeugdige porsonen, die in strijd handelen met de -voorschriften van dit besluit of een krachtens dit be sluit uitgevaardigde beschikking. .Houdt Uw gasverbruik in toom en spaart eiken dag wat stroom In Musis Sacrum te Arnhem had Zondag de plechtige beöedigingplaats van ongeveer 1000 functionarissen van de Nationaal socialistische Bewe ging der Nederlanden aan den leider, ir. A. A. Musseri. Overzicht tij dens de eedsaflegging aan den Leider door den secretaris-generaal dei- Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, ir. O. J. Huygen. (Pojvgoon Zeylemakor Bax Holland s) borden gestraft met plaatsing in een tuchtschool voor ten hoogste drie maanden, of met geldboete van ren hoogste vijfhonderd gulden. Met hechtenis van ten hoogste zes maanden of met geldboete van ten hoogste duizend gulden worden ge straft 1. Opvoeders, die door onvoldoende toezicht jeugdige personen overtreding van de voorschriften van dit besluit of een krachtens dit besluit uitge vaardigde beschikking mogelijk maken 2. Exploitanten van de genoemde gelegenheden, dio jeugdige personen overtreding van de genoemde bepa lingen mogelijk maken. Dit besluit is Woensdag 2 Decem ber in werking getreden. Hoedt U voor rantso/mOYer- schrijding De onlangs afgekondigde regeling, volgens welke degenen, die de hun toegemeten rantsoenen gas en elec triciteit overschrijden, zullen worden bestraft, is niet mis. Het „zwaard" van de afsnijding zweeft hoven de hoofden dergenen, die zich aan over treding schuldig maken. De overheid heeft helaas tot dezen drastischen maatregel moeten overgaan, omdat de beschikbare hoeveelheid kolen in geen geval toelaat, dat men meer verbruikt dan zijn rantsoen. Er zit dus niets anders op dan nog zuiniger met die rantsoenen om te gaan dan in het algemeen gebeurt, en met een beetje goeden wil zal zulks in vele gevallen mogelijk zyn, al ontkennen wy niet, dat men zich dan enkele, gemakken zal moeten ontzeggen. De gasfabrieken verbruiken jaar lijks verscheidene tonnen steenkolen om den verbruikers gas te verschaf fen, dat voor de bereiding van de maaltijden en de verwarming van de woning noodig is. Het vergassings- jwoces van steenkolen levert nog andere onmisbare producten, zooals cokes en teer enz. op, roden waarom dan ook steeds een deel der gedolven steenkolen voor gasproductie beschik baar moet" worden gesteld. Hierop kan echter bespaard worden, indien ,de verbruikers in de woningen zoo spaarzaam mogelijk met het gas omgaan, d.w.z. bij zuinig gebruik er zooveel mogelijk profijt van trekken. Hoedt U voor rantsoenoverschry- ding. Het is Uw eigen belang en de straften op niet naleving vari dit voorschrift zyn zwaar. Toenemende belegging bij Rijkspostspaarbank De Rijkspostspaarbank heeft in September en October resp. 13.200 en 12.200 nieuwe boekjes uitgereikt. Deze aantallen zijn aanzienlijk hooger dan in voorafgaande maanden. Ook in de volgende cijfers over de eerste 9 maanden van 1941 on 1942 weer spiegelt zich de vooruitgang. Het aantal inleggingen steeg met 47 pet., het bedrag met 45 pet. Het aantal terugbetalingen daalde met 31 pet., en het bedrag met 36 pet. De vlottere wijze van terugbetaling van spaar gelden. op 7 September j.l. ingevoerd, bleek een succes. het voor Redelijke prijzen bij onderverhuur Er wordt var) bevoegde zijde nog- aals nadrukkelijk op gewezen, dat vragen van een hoogeren prijs kamers of gedeelten van wonin gen, dan die, welko op 9 Mei 1940 redelijk en gebruikelijk was, als prijs opdrijving zal worden aangemerkt en dus strafbaar is. Indien een huurder vermoedt, daf hy te veel huur be taalt, kan hii zich wenden tot de pryzenbureaux voor onroerende zaken, welke gevestigd zijn in de gemeenten, waar een kantongerecht zetelt, of tot de plaatselijke politie. Inmiddels zal in verschillende gemeenten een onderzoek wordon ingesteld en bij geconstateerde overtreding zal zoowei tegen huurders als tégen verhuurders streng worden opgetreden. Huurders doen er dus in hun eigen belang goed aan,intlien zy medewerken om deze ongewenschte prijsopdrijving to voorkomen. TABAKSOOGST 1942 Betore kwaliteit De tabaksboeren in de streek langs den Rijn hebben gedurende drie dagen hun oogst op een centraal punt inge leverd. Niet slechts uit Amerongen. doch ook uit Eist en Rhenen kwamen de volbeladen wagens naar eeti oud pakhuis Schuin tegenover den be- faamden St. Andriestoren om daar de tallooze gebundelde bosjes nicotine- kruid te laten wegen op een aan eon zwaren ketting hangende waag. waarop reeds sedert 300 jaar lier gewicjit van de tabak bepaald werd. Maandag a.s., komt de tweede belang- ryke streek voor de Nederlandscho tabak aan de beurt en wel Druten en opigoving. De Rijnstreek heeft ongeveer *20.000 kg. opgebracht, het geen ruim 7000 kg. meer is dan vorig jaar. De regeering betaalt voor de tabak gemiddeld 60 cent- per l/a kg. By de levering is uit. eik nieuw kwantum een willekeurig monster getrokken, dat straks van een 'nummer voorzien op de tafels der makelaars van het Rijksbureau voor Tabafe en Tabaks producten ter keuring zal belanden. Naar dit bosje wordt de heele partij gekwalificeerd en de prys vastgesteld. De kwaliteit is ditmaal beter te noemen dan vorig jaar. Niet slechts gunstiger weorfaetoren, doch ook een nieuwe teeltwijze, die gestimuleerd werd door een hoogeren prys. is hiervan 'oorzaak. Voorheen knepen de boeren uit een zeker wins c bejag do bloemen uit; de uitgespaard^ voedingssappen kwamen op deze manier den bladeren ten goede, die dik en zwaar werden. Maar men wil van overheidswege geen kwantiteits- doch een kwaliteit*, bouweon dunner en geuriger blad. Mond- en klauwzeer Bij een der landbouwers te Bergen is een dor vorige dagen 't mond- en klauwzeer onder het vee uitgebroken. Een der hesco koeien, n.l. een stam- boekkoo. is roods aan de ziekte be- z Weken.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 1