Provinciaal Nieuws. Binnenland. Korfe Wenken VENRAY, 28 Nov. 1942 Zondagsdienst 4{uit acts en ZONDAG 29 NOVEMBER Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot Dj'. E. F. HOYNG Patersstraat 22 Telefoon 432 BEKENDMAKING De Burgemeester van Venray, brengt ter algemeene kennis dat de wi VENRAY- DEUR NE in verband met werkzaamheden aan de brug bij de Kraayenhut van 1 December 7 uur tot 2 December 1942 17 uur voor alle doorgaand asverkeer gesloten is ver klaard. Het verkeer zal als volgt worden omgelegd: komende uit de richting Venlo wordt in Horst omgelegd over America - Griendtsveen - Deurne, komende uit de richting Boxmeer wordt omgelegd over Overloon Blauwenlioekdo R iosDeurne, komende uit de richting AYanssum wordt omgelegd zooals voor Boxmeer is aangegeven. Verlray. 25 November 1942. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN IIAAREN. GEVONDEN Een dameshandschoen is by II. Welting, Stationsweg, een vulpen is bij J. Achten, Oostmn: D 55; 42 cas- sabons van de Gruyter zijn bij P. A. Seykens. Heide L 37a: een sleuteltje, een kerkboek, een kinderbours, in houdende 4A en 4B vleesclibonnen no. 61 en een paar zwarte dames- liandschoenen op hot politiebureau. Keclitha uk Roermond Vonnissen van den Politie rechter. G. M. H. S. 18 jaar Venray thans gedetineerd, verdacht van het verval- schen van een endossement van een postwissel: eisch en vonnis 2 mnd. gevangenisstraf. A. C. V. 44 jaar Venray f 10 of 5 d.h. wegens mishandeling van vrouw Gommans. L. W. de L. 24 jaar Venray 1' 15 of 10 d.h. wegens mishandeling van zijn zuster. J. M. D. 23 jaar Venray, verdacht van mishandeling, zaak uitgesteld. Marktoverzicht Rayonmarkt 23 Nov. Aangevoerd 120 dierén, o.m. 66. runderen, 14 graskalvoren, 40 nuchtere kalveren. Taxatiemarkt 26 Nov. Aangevoerd 97 paarden en 50 veulens. „Venray Vooruit" herleeft De Vereeniging Venray Vooruit, die in 1938 39 zoo goed gestart was. Wij denken hierby aan de actie voor de 'markten, de carnavalsviering, de vreemdelingenactie enz.) heeft jam- mergenoeg geruimen tijd geslapen. Thans is de vereeniging onder nieuwe leiding gekomen, die het noodig vindt onder alle. omstandigheden, ook in oorlogstijd den fakkel brandend te houden. Er kan ook nu enorm veel gedaan worden voor de welvaart en do schoonheid van ons mooie dorp. Hoe, dat kunt u Dinsdagavond hooren in het Luxor Theater. Zeer leerzame en interessante films, zooals „Een rondreis door Nederland", „Een bezoek aan Noord-Holland" etc., zullen U toonen van welke beteekenis het werk van Venray Vooruit kan zyn. Wij raden dan ook iedereen aan dien avond, die gratis toegankelijk is, bij te wonen. U zult voldaan huiswaarts koeren. Pakjes van Sint Nicolaas. Als het publiek dit jaar tot ver zending van Sint Nicolaas-pakketten per post overgaat, moet het deze reeds thans verzenden en voor bij- der deugdelijke verpakking zorg dra gen. Verzending van bederfelijke waar wordt ten zeerste ontraden. f 175 boete voor verkoop van te (lure fietsbanden. Zekere W. v. H. te Venray ontving van den Distributiedienst bonnen om fietsbanden te koopen. Zoodra zy deze in haar bezit had, verkocht zij één buiten- en één binnenband voor te hoogen prijs, n.l. f 40 tezamen. Verkoop van deze artikelen had echter mogen geschieden tegen prij zen van f 2 voor de buiten- en f 0.68 voor de binnenband. De toegevoegd Inspecteur te Maas tricht vonniste doze overtreedster der Prijsvoorschriften door haar een boete van f 175 op te leggen. Uit een en ander blijkt, hoe riskant het is zich met dergelijke practyken in te laten, daar de boeten, die erop volgen, doorgaans gevoelig zyn. Y ALK-REVUE Een record aantal toeschouwers was getuige van een spannende wed strijd, welke gewonnen werd door Servatius mot 2-1. Laten wij direct zeggen: Servatius kreeg meer dan zy verdiende,.een gelijk spel zou de verhouding betel- hebben weergegeven. Het begin was een verkennen van eikaars krachten, en het bleek spoedig, dat er van technischo meerderheid geen sprake was, want de aanvallen van de Valk waren zeker zoo gevaar lijk. Zulks bewezen zy reeds spoedig, toen zij door de verdediging glipte, doch het verwachte succes bleef uit. Servatius kwam wat mepr in den aanval en ook zy hadden geen succes, roen een goede aanval gekeerd werd, cft nogimfals de bal werd ingescho ten. De doelpaal redde een zekere doorboring. Toch zouden zy voorsprong nemen, want by een goede voorzet kopte de midvoor onberispelijk in. Do Valken deden er echter nog oen schepje op en trachtten den achter' stand in te halen, hetwelk echter niet lukte, zoodat de rust inging met Servatius aan de leiding. Na de rust zijn de Valken weer spoedig ten aanval en d« druk op de Servatius-veste wordt zoo groot, dat zy moeten capituleeren, by een boog schot van den rechtsbuiten. De strijd wordt nu heviger om de leiding in handen te krijgen en het lukt Ser vatius om by een doelworsteling het winnende puntje te scoren, ons inziens in buitenspel positie, de rechtsbinnen lag op de doellijn in de Valkgoal, en moest zich in buitonspelpositie be vinden. De scheidsrechter ontging zulks echter en het doelpunt werd toegekend. De Valken gaven zich nog niet gewonnen, en de verdediging van Servatius kreeg het zwaar te verant woorden. Zy kwamen echter zege vierend uit den stry'd, zij het ten koste van vele uittrappen, en bij het einde was de stand 2 1 voor Serv. Rest ons nog te vermelden, dat de leiding in goede handen was. Morgen gaat de reis naar Pannin- gen, we zien de Valken zonder punten terug keren, of denken zij er anders over? De Valk 2 ontvangt S.Y.B. uit Ble- rick, en zal tegen deze ongeslagen leiders een zware dobber hebben, De Valk 3 ontvangt Servatius 3, dus weer een derby en ook hier kan een kampioenschap verspeeld worden. De Valk 4 trapt naar Ysselsteyn en moet nog steeds op de eerste punten wachten. Kinderkoor Een onzer lezers verzoekt ons mede te delen Bij de derby De Valk—Servatius wérd muzikale medewerking verleend door het Servatius-kinderkoor onder de bezielende leiding van dhr. Koek." Wij laten dit bericht natuurlijk voor wat het isl SERVATIUS-OMROEP Onder zeer groote belangstelling wist Serv. do return-wedstrijd tegen Do Valk tot een zegevierend einde te brengon. Met 2-1 moesten de gast- heeren de meerderheid van Serv. er kennen. Deze uitslag geeft zelfs de verhouding goed weer. De wedstrijd op zich had veel spannende en soms zelfs verrassend fraaie momenten en werd onder hoogspanning betwist. Daar beide teams verbeten om de overwinning vochten, was een enkel incidentje niet uitgesloten; 't liep gelukkig steeds goed af, daar de scheidsrechter de leiding volkomen in handen had. Een waarschuwing moet ons echter van het hart: voet balspel is geen comedie-spel en is hiermee allerminst gebaat. Aan beide kanten werden diverse doelrijpe kan sen erbarmelyk gemist. De gevaarlijke Valk-midvoor werd door den Serv.-stopperspil stevig be schaduwd en kreeg geen kans om een doodelyk schot te losson. Alle spelers hebben zich kranig geweerd en hun goede kans op de eerste plaats met alle kracht verdedigd. Zondag staat er wederom een zeer zware wedstrijd op het programma: Servatius—Gennep. Gennep is de laatste tyd geweldig op dreef. Het sterke I.V.O. en Boxmeer werden achtereenvolgens met resp. 4—0 en 6-1 in de pan gehakt. Dat geeft te denken. Doch een ge waarschuwd man geldt* voor twee en als Serv. speelt met de vaste wil om te winnen, dan zyn we wat de uit- j j betreft niet ongerust, 't Kan er intüsschen weer warm naar toe gaan. Serv. II toert naar Wittenhorst om de reserves van dien naam te bekam pen. Serv. 3 bracht de zware wedstrijd tegen L.V.S. tot een goed einde: 3—0. Zondag: De Valk 3—Serv. 3; geen ge makkelijke opgave. Serv. 4 sloeg Wittenhorst 3 met -3. Of ze Zondag tegen Meerlo even veel succes hebben betwijfelen we. Serv. V kreeg met 9-1 klop vau Ysselsteyn. Zondag: Serv. V-Merselona D.I.S.-nieuws. Wederom heeft D.I.S., ondanks dat ze in 't veld vaak in de minderheid was twee punten uit 't vuur gesleept. Na een gelijk opgaand begin kreeg Wanssum een overwicht dat ze in een goed doelpunt uitdrukten. In de tweede helft bleef dit aanhouden maar de groenwitte backs waren in goede vorm en Büddiger verdedigde zijn doel alsof hij steeds onder de lat had gestaan. Tegen de verhouding in werd 't gelyk, zelfs 2—1. De gasten drongen nog meer op en zetten de buitenspelval open. Hierdoor konden de links- en rechtsbuiten bij snelle doorbraken er 4 1 van maken; 't laatste doelpunt was buitenspel, wat de scheidsrechter ontging. D.I.S. II-L.V.S. III 3-3. Morgen moet D.I.S. naar Swolgen dat nogal wisselvallig speelt en vooral op eigen veld niet mis is. Toch geven we de groenwitten wel een kansje op een of beide punten. H.C.Y.-nieuws Kollenberg II-H.C.V. 0—0 is de uitslag van afgeloopen Zondag. Het was plezierig in Sittard en er is goed gehockeyd. De wedstrijd stond op een vrij'hoog peil. Er werd snel, hard en enthousiast gespeeld. Beide elf tallen zyn in hun sterkste opstelling. Dat er geen goals gevallen zyn, is eenerzijds aan de beide verdedi gingen te danken, dio rotshard in de branding stonden, anderzijds aan het kleigladde en natte middenveld, spe ciaal in de cirkels, waardoor de bin- nenspelers niet tot schieten konden komen. Over het geheel heeft de H.C.V.-ploog een beste wedstrijd ge speeld en de club is nog ongeslagen. De omstandigheden, als de lange reis, het zeer lange wachten, het slechte veld en het iets te weinige begrip van de Kollenbergers voor gastheer schap en hockey sfeer, waren tegen de H.C.V.-ers, maar wy gelooven, dat de jongens niet bang zyn van de return ontmoeting in Venray. Zy popelen zelfs. De dames hebben het loodje gelegd tegen Helmond II met 0—2; jammer dames, edoch; versaagt niet A.s. Zondag staat do competitie st.il. Er zijn alleen een paar oefen wedstrijden. Beugelnieuws Yeuray Zondag ontmoette Ons Genot, De Kuiters en wisten deze met zware nederlaag naar huis te sturen. Klasse A en B wonnen met 6—2 en klasse C met 7—1. Onder Ons kreeg een bezoek van Op de Lat welke laatste eveneens er slecht van af kwam. Want A, B en C „werden alle drie met 7--1 ver verslagen. Na deze wedstrijd is de stand als volgt KLASSE A Onder Ons 2 2 0 0 4 Ons Genot 2 110 3 Op de Lat 2 0 111 De Kuiters 2 0 0 2 0 KLASSE B Ons Genot 2 2 0 0 4 Onder Ons 2 110 3 De Kuiters 2 0 111 Op do Lat 2 0 0 2 0 KLASSE C Ons Genot 2 2 0 0 4 Onder Ons 110 0 2 De Kuiters 10 0 10 Op de Lat 2 0 0 2 0 LUXOR-THEATER „DIJK IN GEVAAR" geeft het verhaal van den strijd van een dorp tegen het wassende water van een rivier. Daarbij komt de geschiedenis van de zonen van den dykgraaf, hun liefde en hun stryd. Het onopgesmukte boerenleven, zonder eenige valsche romantiek, gezond en rustig, spannend en dra matisch. De film brengt een aantal suggestieve en zeldzaam mooie opna men, o.a. van den dijkdoorbraak. De hoofdrollen worden diep doorleefd en voortreffelijk vertolkt. Een artistieke film met een boeien de handeling en ernstige ondergrond, die ver uitsteekt boven de meeste andere producten. W. v.d. Munckliof Horster Weekmarkt HORST, 24 November. Totaal aan voer 217 dieren, waarvan 152 stuks rundvee, 2 schaper, en 63 biggen. In biggen zeer vlugge handel. Door de N.V.C. werden overgenomen 154 dieren, nl. 113 stuks grootvee 39 kalveren en '2 schapen. Br. Feron benoemd tot Vicaris-Generaal Z. H. Exc. de Bisschop van Roer mond heeft tot Vicaris-Generaal be noemd den hoogeerw. heer dr. F. J. Feron, president van het Groot-Semi narie van Roermond. De hoogeerw. heer Feron werd 27 Juni 1896 geboren en priester gewyd 21 Maart 1921. Als professor aan het Groot-Seminarie werd hij benoemd 1 Augustus 1.927 en 15 Juli 1934 volgde hy Mgr. Bauduin op als president van dit seminarie. In 1937 werd liy benoemd tot kanunnik van het Kathe drale Kapittel van Roermond. Doodelijk ongeluk te Wanssum WANSSUM - Zaterdagavond had alhier een droevig ongeval plaats, dat aan het 14-jarig zoontje van den land bouwer van Els het leven kostte. De jongen die diende te Meerlo, was enkele dagen met kar en paard naar Wanssum gekomen om voor zyn vader op den akker te werken. Toen hij hiermede Zaterdag met het vallen van den avond klaar was en zich huis waarts wilde begeven, gebeurde er een droevig ongeval. Daar het nog een betrekkelijk jong paard was, meende hij niet beter te kunnen doen dan het paard by den teugel te leiden. Of het nu kwam door de duisternis of anderszins weet men niet, maar de jongen kwam te vallen, met het nood lottige gevolg, dat een rad van de kar over hem heenreed. Zijn vader, die getuige was van dit droevig ongeluk droeg zijn zoon de woning binnen van W., maar bij aankomst bleek de knaap reeds te zyn overleden. De verslagen heid in het anders zoo stille dorpje was groot en de deelneming met dit zoo zwanr getroffen gezin, dat hier mede. zyn oudste zoon moet verliezen was algemeen. Ouden man de schede) ingeslagen Vrydagavond vonden twee zoons van den arbeider A., te Linne (by Roermond) bij een koolrapenkuil het zieltogende lichaam van den bejaarden W. Cryns; spoedig daarna overleed de man. Het bleek, dat hem met een hard voorwerp de schedel was in geslagen. G. was dien avond bij A. op bezoek geweest. Hoewel de beide jongens A. verklaren een gestalte te hebben zien wegloopen, zyn zy als verdacht van doodslag gearresteerd. Omtrent het tragische gebeuren te Linne, waarby de 75-jarige gepension- neerde spoorman W. Crijns met een schoenmakersleest op het hoofd werd geslagen en gedood, vernemen wy nog nader, dat de justitie thans een onder zoek instelt naar het motief van de daad. De 17-jarige dader C. A. is inmiddels naar het Huis van Bewaring te Roer mond overgebracht. Thans is ook nog komen vast te staan, dat de dader zijn slachtoffer beroofd heeft. De verdachte heeft bekend, depor- temonnaie van Cryns, inhoudende ruim 110 gulden en een tabakskaart, te hebben weggenomen. Het geld heeft liy ergens verborgen en deportemon- naie in het water geworpen. Hierdoor is dus thans nog een ander motief dan wraak mogelijk, namelyk roof. Fietsendief krijgt twee en een half jaar. Het gerechtshof te 's*Hertogenbosch heeft den kippenkoopman G. van W. uit Maasbracht veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. Deze man, de schrik van Maasbracht, had enkele fietsendiefstallen gepleegd. Hij is reeds herhaalde malen veroor deeld. De advocaat-generaal was van oor deel, dat deze fietsendief niet meer in de maatschappy thuis hoorde en had daarom de maximum-straf vier jaar tegen hem geëischt. Naar het Oostfront. De burgemeester van Maastricht, mr. L. Peetors, zal binnenkort naar het Oostfront vertrekken. Op 1 De cember zal hjj zijn functie tijdelijk overdragen aan wethouder Molken- boer. In verband met zijn vertrek zal burgemeester Peeters Donderdag in AVeert afscheid nemen van zyn col lega's in Limburg. Hem zal tevens een huldeblijk worden aangeboden. Verzending van kerstpak ketjes voor de Waffen SS en het legioen Het SS-Ersatzkommando Neder land deelt ons mede Pakjes voor vrijwilligers in de AVaffen-SS en het Legioen, die een veldpostnummer hebben, mogen alleen verzonden worden met de speciaal voor Kerstpakket ver strekte zegels, z.g. „Zulassungs- marken". Deze zegels worden aan de soldaten uitgereikt en door hen aan hun familieleden toegezonden. Zy zijn dus nergens anders ver krijgbaar. Door middel van deze zegels is het mogelijk om Kerst pakketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1.000 gram of 2.000 gram. Voor 1.000 gram moet men dus een zegel en voor 2.000 gram twee zegels opplakken. Voor de vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpost nummer, zijn geen zegels noodig en kunnen de pakjes zonder zegels verzonden worden. Het is van het grootste belang, dat de Kerstpak ketten voor 30 November a.s. aan de post ter verzending afgegeven zyn. Door deze regeling is er voor gezorgd, dat alle kameraden ook werkelijk met Kerstmis uw gave ontvangen. De pakjes moeten als volgt ge adresseerd worden An das SS-Ersatzkommaudo Nederland Den Haag, Stadhouderslaan 132 Te zenden aan rangnaam veldpostnummer of adres Het SS-Ersatzkommando verzoekt de Nederlandsche bevolking, zich precies aan deze regels te houden, daar, gezien het groote aantal Nederlandsche vrijwilligers, alleen op deze wijze een geregeld Kerst- pakkettenverkeer mogelijk is. Eindexamens van H.B.S. en gymnasium. In de Nod. Staatscourant van Woensdag wordt bekendgemaakt, dat het schriftelijk gedeelte van de eind examens der openbare H.B.S. met 5- jarigen cursus en de ingevolge art. 45 tedecies der M.O.-wet aangewezen bij zondere H.B.S.'en met 5-jarigen en 4-jarigen cursus zal worden gehouden op 6, 7, 8, 10, 11 "en 12 Mei a.s Plet schriftelijk gedeelte .van de eindexamens der openbare en in gevolge art. 157 der h.o.-wet aange wezen bijzondere gymnasia en afdee- lingen gymnasium van lycea zal wor den gehóuden op 20 en 21 Mei. Eindhoven centrum van sluikhandel. By de bestrijding van den sluik- en smokkelhandel is te Eindhoven gearresteerd S. uit Kerkrado die in het iezit was van een groot aantal boter bonnen. Gearresteerd werden verder J. P. die distributiebonnen vervalsch- te, alsmede B. en L., die vierhonderd bonnen, afkomstig uit AVeert, hadden opgekocht. Op het Stationsplein liep de Hagenaar R. Kj. tegen de lamp, die 1800 bonnen op zak droeg bene vens f 1500. De politie in Den Haag stelde een nader onderzoek in en achterhaalde weer 2000 bonnen plus een bedrag van f 900. Aan den „Piek- hoek" werden in een pand 1700 bon nen in beslag genomen: A. P. en S. K., J. P., AV. H. en N. N., wonende in Eindhoven, Yeghel, Venlo en Am sterdam, werden allen gearresteerd. BEYOEGDHEDEN VAN DE POLITIE UITGEBREID. In het Verordeningenblad is opge nomen een besluit tot uitbreiding van de bevoegdheden van de politie. Met betrekking tot de opsporing van strafbare feiten wordt daarin be paald, dat behalve de ambtenaren, bedoeld in artjkel 141 van het AVet- boek van Strafvordering alle amb tenaren van ryks- en gemeentepolitie daarmede belast zyn. Deze ambtena ren kunnen ten behoeve van de op sporing van strafbare feiten te allen tijde iedere plaats betreden. Woningen mogen, tegen den wil van den bewoner, slechts worden betreden in tegenwoordigheid van een hulpofficier van Justitie of op vertoon van een algemeenen of by- zonderen schriftelyken last. Het recht tot het binnentreden van woningen sluit de bevoegdheid in om de wo ningen en de zich daarin bevindende voorwerpen te doorzoeken. De amb tenaren kunnen in omschreven geval len tot in beslagneming van daarvoor vatbare voorwerpen overgaan. Ateor zoover zij hulpofficier van Justitie zyn, kunnen zy bij dringende noodzakelijk heid ook buiten deze gevallen, tot in beslag neming overgaan. Kan het optreden van een hulpofficier niet worden afgewacht, zoo heeft by drin gende noodzakelijkheid ieder ander ambtenaar van rijks- en gemeente politie gelijke bevoegdheid. De voor schriften van dit artikel zyn niet van toepassing op brieven of mededeelin- gen, welke aan de post, de telegraphie of aaneen andere instelling van ver voer zijn toevertrouwd. De politie ambtenaren kunnen voor bepaalde op drachten of' in dringende gevallen ook optreden buiten het grondgebied, waarvoor zy zijn aangesteld. In geval van dringende noodzake lijkheid kan by misdrijven, alleen op klachte vervolgbaar, ook voordat een klacht is ingediend, tot aanhouding en in verzekering stelling van den verdachte en tot inbeslagneming van voorwerpen worden overgegaan. De ambtenaren van ryks- en ge meentepolitie kunnen ter voorkoming van strafbare feiten personen naar een politiebureau geleiden en daar voor ten hoogste achten veertig uren in verzekering stellen; elke plaats, die geen woning is, betreden en woningen binnentreden op algemeenen of by- zonderen last van den hoofdcommis saris van politie of in gemeenten, waar geen hoofdcommissaris is, van den burgemeester. Deze bevoegdheden kunnen ook hier niet worden uitge oefend met betrekking tot de boven omschreven brieven of mededeelingen. De ambtenaren van rijks- en gemeente politie kunnen de bevoegdheden ter voorkoming van strafbare feiten, op algemeenen of bijzonderen last ook uitoefenen bij het treffen van andere politiemaatregelen. Meisje ouder trein. Maandagmorgen is op het station Didam de 18-jarige mej. Yeenink onder een rijdenden trein geraakt. Het meisje werden beide beenen afgereden Iemand met een drogen lever Dinsdagmiddag stelde de Amers- foortsche politie iemand wegens openbare dronkenschap in arrest. Om zes uur werd hy als ontnuchterd ontslagen. Ily slenterde langs de straat en vond de bron opnieuw, waaraan hy' zich laafde, met het gevolg, dat hij 's avonds om elf uur weer op het politiebureau zat om zijn roes uit te slapen. Binnen twaalf uur zat hij dus tweemaal wegens openbare dronken schap in arrest. Nienwe f lOÖ.-biljetten. Volgens mededeeling der directie van De Nederlandsche Bank zal in den druk der achterzijde van het bankbiljet van f 100, waarvan een beschrijving in de Staatscourant van 24 September 1931 werd gepubliceerd, een kleine wijziging worden aange bracht. De serieletters en nummers komen, in plaats van viermaal, nog slechts tweemaal voor en wel gedrukt over de monogrammen in den linker bene den- en in den rechter bovenhoek. Het woord „Amsterdam" en de datum zijn, in plaats van aan de onderzijde over de middenrozet eveneens twee maal afgedrukt, en wel over do cyfers in den linker boven- en in den rech ter benedenhoek. Binnenkort zal met de uitgifte van bovenbedoelde gewijzigde biljetten van f 100 een aanvang worden gemaakt. WAAR NIET IS, VERLIEST DE GEBRUIKER ZIJN RECHT Besparing op het verbruik van gas en electriciteit is in de tegenwoordige omstandigheden dringende noodzaak geworden. Het behoeft nauwelyks te worden aangestipt, dat voor de fabri cage van gas en de opwekking van electriciteit kolen noodig zyn en het gas- en electriciteitsrantsoen, dat den verbruiker is toegestaan, nauw ver band houdt met het beschikbare quantum kolen. Het rantsoen zou dan ook stellig hooger zyn dan het is, indien dit met het oog op de huidige kolenpositie mogelyk ware. Het behoeft geen betoog, dat de directies der gas- en electriciteitsbe- (Liyven niets liever zouden doen, dan de verzoeken om een hooger rantsoen in te willigen. In het algemeen is zulks echter helaas niet mogelijk. Er zullen zelfs zooals men dezer dagen heeft kunnen lezen straffere maat regelen genomen worden tegen dege nen, die het hun toegestane rantsoen gas en electriciteit overschrijden. Jammer genoeg zijn er nog ver bruikers, die den reden en dus de noodzakelijkheid der rantsoeneéring niet kunnen of willen inzien. Ande ren, die overigens niet van inzicht zijn ontbloot, putten zich uit in het ontdekken van motieven, waarop speciaal voor hen een hooger rant soen zou moeten worden vastgesteld. Meestentijds ervaren deze verzoekers, dat hun verzoek niet kan worden ingewifligd. Dit behoeft niet zoo heel erg te verbazen. De verzoeken mogen redelyk zyn, de kolenpositie laat niet toe, dat het rantsoen wordt verhoogd. Een ieder, die meent aanspraak te kunnen of moeten maken op meer dat hij heeft, bedenke, dat waar niet is zelfs de gebruiker zyn recht ver liest. Onteigening bij evacuatie. Van de te evacueeren panden en opstellen met den daartoe behooren den nagelvasten inventaris zal een bepaald gedeelte moeten worden ont eigend. In verband met van ver schillende zyden daaromtrent gestelde vragen deelt de persdienst van het Departement van Financiën omtrent de regeling dezer onteigening het navolgende mede: Deze onteigening geschiedt op grond van art. 5 van het besluit op de be- zettingsschaden, zooals dat is gewij zigd by het in het Verordeningen blad van 25 Nov. 1942 verschenen besluit 126/1942, in verband met het algemeen Vorderingsbesluit 1940. Diensvolgens geschiedt de onteige ning door vordering, met dien ver stande, dat de schadeloosstellingen worden vastgesteld door den secre taris-generaal van het Departement van Financiën. De vordering geschiedt ten gunste van den Staat der Neder landen. De eigendom gaat over vrij van alle lasten en rechten daarop rustende. Belastingen, waarmede het gevorderde goed is bezwaard, gaan van den dag van den eigendomsover gang over op den staat. De schadeloosstellingen, die door den secretaris-generaal van het De partement van Financiën worden vast gesteld, worden beschikbaar-gesteld ten behoeve van do eigenaren en van andere belanghebbenden ten aanzien van do gevorderde goederen. De gel den zullen in het algemeen eerst wor den uitbetaald, nadat besteding voor herbouw of wederaanschaffing verze kerd is. Zoolang de betaling wordt uitge steld, wordt, althans voorzoover de schadevergoedingsbedragen een nader te stellen minimum te boven gaan, rente vergoed tot 3V, pet. per jaar. De eigenaren bly'ven belast met hypothe caire schuldverplichtingen overeen komstig de geldende overeenkomsten. Den liypothecairen schuldeischers zal voor hun rentevorderingen een ver haalsrecht worden toegekend op de over do schadeloosstellingen te ver goeden rentebedragen. Omtrent de regeling van een en ander kunnen nadere regelen van den secretaris-generaal van het Departe ment van Financiën worden tegemoet gezien. Intüsschen zal als regel op individueele aanvragen om inlichtin gen geen antwoord kunnen worden gegeven. Nadere inlichtingen zullen zoo noo dig ter algemeene kennis worden ge bracht. AVel kunnen aanvragen wor den ingediend tot het verkrygen van een voorschot op de schadeloosstel ling, doch alleen voor herbouwdoel einden of wederaanschaffing. Ook op de te vergoeden rente kunnen voorschot ten worden verleend, indien daaraan voor levensonderhoud behoefte be staat. Desbetreffende aanvragen dienen te worden gericht tot den algemeen ge machtigde voor de Oorlogs- enDcfen- sieschaden, Kneuterdijk. 22, 's-Graven- hage. «Gebruikt Uw gas- en stroomrantsoen met overleg, dan bewandelt U den juisten weg." Twee lijn wachters doc^Preden Op de spoorlijn Geldermalsen-Culem- borg, onder Tricht, zyn de lijken ge vonden van twee lijn wachters n.l. den 32-jarigen van G. en den 51-jarigen L. beiden gehuwd en afkomstig uit Zaltbommel. Men vermoedt, dat de mannen, toen zij op de spoorlijn liepen, door een uit de richting Culemborg komenden goederentrein, welke op verkeerd spoor reed, van achteren zyn aangerede en op slag gedood. L. laat een groot gezin achter. Registratie Bijenhouders. Alle houders van bijen dienen zich vóór 1 December 1942 ter registratie aan te melden bij den plaatselijken bureauhouder van hun district, onder vermelding van het aantel bijonvolken dat door hen wordt gehouden. ST. CATRIEN EN HET WEER Dit was de week van Sint Cathrien. Helaas, het al-vervlakkende leven heeft ook deze heilige uit veler herin nering weggevaagd. En toch was zy de Patrones van de Parysche Univer siteit en nog vieren de Parijsche atelier- meisjes 25 November als haar feest dag. Ge hebt ze wel voorgesteld gezien, leunend op 'n gebroken wagenwiel, omdat de legende verhaalt, dat zy op een rad gemarteld werd, dat brak onder haar gebed. Zy weerstond do strikvragen van 50 wysgeeren, die zich bekeerden en nog vóór haar den dood ingingen. Daarvandaan haar Pa tronaatschap der wijsbegeerte. Haar feestdag valt op een der keer punten van de boeren werkzaamheden. Areelal houden omtrent 25 November do najaarsregens op en heeft tot dien dag zelfs het vee in de wei kunnen gaan. Ook dit jaar was dat zoo. Heel Holland door stond vorige week liet zwartbont vee nog in do weiden. Maar met: „Sint Kathrijn" Moeten de koeien aan de lijn". In de buurt van Gouda moet zelfs het gebruik nog bestaan, dat de koeien, die op Sint Catharina nog in de wei gaan, dien dag door den eigenaar of zyn knechts en meiden niet gemolken worden. Dat mag geschieden door iederen arme. Het gebruik zou een geste van dankbaarheid zijn voor het uitzonderlijke goede weer, dat het mogelyk maakt nog op 25 Nov. de koeien in de weide te hebben. Tegen het „Sint Katrhyne melken" zou geen enkele boer durven in te gaan uit vrees voor rampen en ongelukken. AVe hebben -veelal van den regen dan voldoende gehad. Een oud versje zingt daarvan: „Sint Kathrijne Laat de zonne scliynen Laat den regen overgaan Dat de kinderen spelen gaan." En merkwaardig is, dat dit jaar dit alles letterlijk uitkomt. Het is een teeken van een voorspoedig jaar voor den boer, thans voorspoedig voor ons allen, nu zooveel van een ryk en groeizaam jaar afhangt. AVat een verdwazing der saboteurs, die moedwillig den rijken oogst ver nietigen 1 En is het wonder dat daar tegen zeer harde straffen worden toe gepast MET KERSTMIS EEN HALF POND BOTER EXTRA PER PERSOON In liet tijdvak Tan 20 tot en met 31 December zal op bon 446 Algemeen een half pond boter extra worden ver strekt. Het publiek dient den bon voor bet extra-rantsoen van 28 Nov. t/m 5 Dee. in te leveren. van den Prov. Voedsel- commissaris te Roermond Inlevering brouwgerst. Telers, die brouwgerst hebben ver-

Peel en Maas | 1942 | | pagina 2