Noord-Limburg maar ook uit Hilver sum en omgeving betrokken zijn. Vanuit Well en Venray zijn de laatste maanden ongeveer 50.000 kg. graan en minstens 15.000 kg. bruine boonen tegen woekerprijzen in den zwarten handel verdwenen. Het onderzoek in deze zaak is thans zoo ver gevorderd dat een 10-tal per sonen uit Bergen, Venray en Hilver sum zijn gearresteerd en gevankelijk naar het Huis van Bewaring te Roermond zijn overgebracht. GEVONDEN Een rozenkrans, is op het politie bureau: 2 zakdoeken en 2 meter elastiek bi.j P. Kusters Markt; 2 boter bonnen en 4 A broodbonnen by Ron gen Langstraat 23; een kinderbeurs inhoudende een kwartje een sleutel en een snoepbon, is bij de wed. Wil- lems Hoebertweg 3. Regeling voederbieten De Provinciale Tnkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Limburg maakt bekend: dat de Beschikking, waarbij het vervoer en de aflevering van voeder bieten was verboden, is ingetrokken. Voor het vervoer zijn derhalve geen geleidebiljetten meer vereiseht, terwijl de aflevering zonder inname van een aankoopvergunning mag plaats heb ben. Behalve aan de prijsverordening is de handel in voederbieten niet meer aan bepaalde voorwaarden gebonden. Een uitzondering hierop maken de voederbieten, waarvoor aan de telers een leveringsplicht is opgelegd dooi de P.I.C.A.. Deze voederbieten dienen te worden geleverd aan een doorliet Provinciaal Kantoor van den Handel aangewezen handelaar, welke hande laar dan verplicht is, voor doorleve ring hetzij via een anderen han delaar, hetzij rechtstreeks zorg te dragen aan particuliere paardenhou- ders en de stedelijke konijnenhoudors. In plaatsen, waar geen ruwvoeder- handelaren erkend zijn kunnen de telers zich voor rcehtstroeksohe afle vering aan part. paardenhoudors tot' den pl. bureauhouder wenden. Voorts wordt medegedeeld, dat zoolang de nieuwe prijsverordening nog niet van kracht is de prijzen en leveringsvoorwaarden van het vorige seizoen blijven gelden. Dit laatste geldt eveneens voor vo'ederpeen en pastinaken. Door P. K. H. erkende handelaren in ruwvoeder zijn: P." M. v.d. Beuken, Venray; Fa. G. van Daal, Horst; C: A. J. Hermans, Venray; A. P. Hulsman, Venray: Ant, Janssen, Venray. LUXOR-T HEATER In „2 MEISJES EN ÉÉN MAN"' speelt de bekende filmster Hilde Krahl een van haar beste prestaties en wel in een dubbel rol. Het meisje Magdalena komt er door omstandigheden toe op één fabriek twee betrekkingen aan te nemen. Zij is van plan dit enkele dagen vol te houden en dan dat baantje te houden, dat haar liet beste bevalt. Zjj wordt echter verliefd op den zoon van den directeur, die als inge nieur op de fabriek werkzaam is. Deze is echter zoowel verliefd op het Magda van de teekenafdeeling als op Lena van de administratie. Zij wil hem in haar dubbelrol echter op zijn trouw beproeven. Het komt hierbij zoover, dat zij zelf het besluit neemt om Magda te laten verdwijnen. Op de fabriek heeft men intusschen ge merkt, dat er iets niet in orde is en zy wordt verdacht van spionnage aangehouden. Het spreekt vanzelf, dat er tenslotte nog een happy end aan komt, maar wij willlen niet alles verraden. Al met al is dit een buitengewoon aardige en vlotte film geworden, welke boeit door talentvol spel en goede regie. Deze film mag men niet missen. W. v.d. Munckhof YALK-REYUE De Valk was Zondag niet gelukkig met haar spel en zy werd de dupe van die historie, toen de Boys voor rust, met enkele doorbraken een 2-0 voorsprong namen. Na de rust wilde het nog steeds niet vlotten en zoowel aanvallend, als verdedigend, werden grove fouten gemaakt. Het einde bracht de Venlosche Boys een ver diende overwinning. De Valk speelde een zeer zwakke partij. Nu morgen de returnmatch ge speeld zal worden tegen Servatius, zal De Valk uit een heel ander vaat je moeten tappen, willen zij succes behalen. Spelen zy, zooals op het Ser- vatius-terrein, dan kan er succes be haald worden, doch wy zijn overtuigd, dat Servatius de kans, welke zij nog heeft, met hand en tand zal verdedi gen. De Valk kan echter de punten ook best gebruiken en met het wis selvallige spel, dat zy er momenteel op na houden, zyn zij wel in staat om verrassingen te brengen. Het is in elk geval voor de Ven ray sche sportliefhebbers weer een dag vol spanning en wy verwachten dan ook een druk bezoek, gezien de pres taties welke het eerste treffen ken merkte. De Valk II trapt naar Horst en zal de punten daar niet cadeau krijgen. De Valk. III gaat ook die kant op, naar Sevenum en speelt tegen een der sterksten in die afdeeling. Valken, het is Zondag een belang rijke dag, toont waartoe gij in staat bent. Het vierde is vry. Nader vernemen we nog, dat de ontmoeting De Valk-Servatius geleid wordt door den bekenden eerste klas N.V.B.-scheidsrecliter Fr. Hugens. SERYATIüS-OMROEP Tusschen een zeer bewogen heen- en een avontuurlijke terugreis moest Servatius in Panningen met 2—1 liet onderspit delven. Hierdoor kregen de gastheeren meer dan ze verdienden. Een gelijk, spel-had de verhouding beter weergegeven. Het tweede doel punt van Panningen was een cadeau tje van vrouwe Fortuma, zooals ze er slechts zelden een uitdeelt. De wedstrijd stond op hoog peil. Voor de rust domineerde Servatius. Daarna waren de rollen meer ver deeld. Jammer dat onze excellente rechtshalf reeds voor de rust het veld wegens een onwillig knietje moest verlaten. Zijn plaatsvervanger bracht er niet veel van terecht. Hierdoor heeft Servatius twee verliespunten meer dan Panningen en voorloopig kan men geen nederlaag meer lijden, wil men niet te ver achterkomen op de leiders. Doch ook dezen staan nog voor een zwaar programma. Zondag moet De Valk op het ter rein aan de Leunsche weg bekampt worden. Hierover uitweiden is over bodig. Spelers en publiek kennen immers het belang van deze wedstrijd. Voor Servatius staat er meer op het spel dan voor haar zustervereeniging. Met groote belangstelling zien we de uitslag tegemoet. Servatius II moest met 7—3 tegen Steyl II het loodje leggen. Zondag zyn ze vry. Servatius III heeft Wittenhorst III bepaald onderschat, normaal is immers de 2-1 nederlaag geenszins. Zondag ontvangen ze L.V.S. I. In deze derby kan 't er ook warm naar toe gaan. Beider kansen zyn gelijk waardig. Servatius IV moest tegen het stevige Walaria la met 5—3 d« vlag strijken. Servatius IV kan bewijzen dat zij voor Serv. III niet behoeven onder te doen in de wedstrijd "Wittenhorst III-Serv. IV. Servatius V alleen hield de Serv.- kleuren hoog en won te 'Oirlo met 4—3 van D.I.S. 2. Servatius V ontvangt de kampioens pretendent Ysselsteyn I. Donderdag j.l. had de afdeeling Athletiek een vergadering. Hier werd het voorloopig bestuur gekozen en werd besloten om zich aan te sluiten bij de N.A.U. 't Was oen geanimeerde bijeenkomst. Ruim 25 leden gaven zich staande de vergadering op. Steeds zyn nieuwe leden welkom. D.LS.-nieuws. D.I.S. heeft prompt gezorgd voor de verrassing waarvan we vorige week gewaagden en B.V.V. met 4 2 ge klopt. Na een gelykopgaande eerste helft, ruststand 2—2, oefenden de gastheeren na de hervatting een flink overwicht uit. Door goed werk van de D.I.S.-verdediging bleven doelpun ten uit, en toen 't laatste kwartier de strijd meer gelijk opging hadden de groen-witten bij hun aanvallen meer geluk en werd 't. 4—2 waarmee D.I.S. wél iets meer kreeg dan verdiend was. D.I.S. II verloor van Servatius V met 4—3. Morgen komt Wanssum in Oirlo met de groen witten zijn krachten meten. In competitie-verband heeft Wanssum op D.I.S. terrein nog niet kunnen winnen. Dit jaar schijnt D.I.S. het beste te spelen in de uitwedstrij den zoodat de gasten wel een kans maken op beide punten. Of willen de groenwitten hun aanhangers weer eens op een overwinning vergasten. H.C.V.-nicuws De dames hadden Zondag in Venlo moeten winnen. 1 1 is wel geen nederlaag, maar het pechduiveltje heeft, gezien het spel in het veld, toch leelijke parten gespeeld. A.s. Zon dag gaan de meisjesnaar Halmond II en kunnen daar een of twee puntjes pikken. Wy hopen zulks. En nou de mannenOpnieuw is er de vorige week gewonnen en wel met 4—1 tegen H.H.C. II. Ofschoon het begin pittig en snel was, zakte het geheel langzaam in. Vooral na de rust danste de H.C.V. op het slappe koord. De middenlinie sloeg de maat. Zy moet veel meer een geheel gaan vormen, het hoofd gebruiken en sa menspelen. Dan kan zij de pit eii het tempo aangeven en die zijn noodig, broodnoodig, voor een club met kam pioensaspiraties. Toch willen wy niet al te veel op de middenlinie hakken. Ook de rest van het elftal zou zyn élan niet hebben verloren, als de heeren vóór de wedstrijd maar niet zoo 'n half uur hadden staan te klun gelen voor de goal. Dat oefenen voor een wedstrijd helpt U niet, H.C.V., maar dat kan slechts Uw concen tratie afleiden. Wij gelooven, dat dit de voornaamste les van de vorige week is, maar wy vertrouwen ook, dat zy tot leering zal dienen. Dan, mijne heeren, zal het U weer iets duidelijker zijn op welke wijze U a.s. Zondag in Sittard tegen Kollenberg II voor de overwinning moet vechten. Rechtbank Roermond Vonnissen van den Politierechter J. A. B. 18 jaar Venray f 30 of 20 dagen hechtenis wegens mishandeling van D. Goes aldaar. J. H. J. v. D. 24 jaar Venray f 30 of 15 dagen hechtenis wegens noode- looze mishandeling van een rund. Marktovcrzicht Veemarkt, 16 Nov. Aangevoerd 115 stuks rundvee, nl. 60 runderen, 9 graskalveren en 41 nuchtere kalveren. Verder 32 schapen en 46 biggen, waar van 43 verkocht. Prijs f. 10.50 tot f. 13. OIRLO. Op het gehouden examen voor vakkennis kruideniers te Maas tricht, slaagde onze dorpsgenoote Mej. A. Linskens. Horster Weekmarkt HORST, 17 November. Totaal aan voer 277 dieren, waarvan 133 stuks rundvee, 11 schapen en 133 biggen. .Door de N.V.C. werden overgenomen 144 dieren en wel 95 stuks grootvee, 38 kalveren en 11 schapen. Kouijuententoonstelling. Op Zaterdag en Zondag 21 en 23 Nov. a.s. wordt oen groote konijnen tentoonstelling voor Limburg gehou den. georganiseerd door de konynen- fokkersvereeniging „Tegelen". Rjj wiel bergplaats in een boscli De politie van de grensdorpen Hins- beck en Lobbericli moest in denlaat- sten tijd geregeld klachten in ont vangst nemen van wielrijders, wier karretje tydens de donkere avonduren was gestolen. Thans is do politie erin geslaagd den bedrijver van deze diefstallen op te sporen. Het- bleek een landarbeider uit Venlo te zijn, die op een boer derij te Lobberich was tewerk gesteld. Tot dusverre bekende de dief het ont vreemden van vijf rijwielen. De politie vermoedt echter, dat de oneerlijke Nederlander er nog meer op zyn ge weten heeft. By het onderzoek kwam oen com plete werkplaats aan het licht, welke in een bosch was gevestigd. Hier vond men diverse wielen met banden en andere onderdeelen van verscheidene gestolen fietsen terug. Deze werden hier gedemonteerd en na verwisseling der onderdeelen opnieuw in elkaar gezet. Intusschen zet de polite haar na sporingen nog voort, want de ver onderstelling schynt gewettigd, dat eenige arbeiders uit Dülken en Lob- berich mede in het complot betrok ken zijn. Burgemeestersbenoeming Het Rijkscommissariaat deelt mede De commissaris-generaal voor be stuur en justitie heeft den koopman J. F. A. Vogels te Venlo tot burge meester van Gemert benoemd. Kerkelijk leven. Z. H. Exc. de Bisschop van Roer mond heeft aan den zeereerw. heer Janssen, pastoor te Noorbeek, eervol ontslag vorleend. Pastoor Janssen gaat zich in het sanatorium in Heerlen vestigen. Z. H. Exc. de Bisschop van Roer mond heeft benoemd tot pastoor van Noorbeek, den weleerw. heer Jos. Wehrens kapelaan in de St. Petrus parochie te Kerkrade. Een kalf geslacht. De 18-jarige A. K. en de 23-jarige W. G. H. V., beiden uit Venlo, die medio Augustus bij een landbouwer te Velden een kalf in de weide had den geslacht, zyn tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld door den Econ. Rechter te Roermond. Deeisch luidde twee jaar. Urnen gevonden. Manschappen van den Ned. Arbeids dienst hebben tydens werkzaamheden nabij de Mookerschans verscheidene urnen gevonden. De directeur van het Ryksmuseum van Oudheden te Leiden is met deze vondst in kennis gesteld. Een nader onderzoek zal ter plaatse worden ingesteld. Mgr. Dr. G. Bauduiu f In het Louisa-pension te Roermond overleed op 82-jarigen leeftijd mgr. dr. G. Bauduin, in leven Vicaris-Generaal van het Bisdom Roermond. Guillaume, Augusts, Hubert Bau duin werd op 22 Mei 1860 te Maas tricht geboren. Na voltooiing zijner voorbereidende studies werd hy' op 29 Maart 1884 te Roermond in het Groot-Seminarie priester gewijd. De toenmalige bisschop mgr.. Paredis zond hem naar de Leuvensche uni versiteit, waar hij in 1888 promo veerde tot doctor juris canonici, waar door hy later als doctor van Leuven den titel van Magister verkreeg Van 30 September 1888 tot 19 Sep tember 1891 was dr. Bauduin dan in de practische zielzorg werkzaam in de parochie van St. Mathias te Maas tricht. Zyn groote zorg ging daar vooral uit naar de armen. In 1891 volgde dan zyn benoeming tot hoogleeraar in het eanonische recht aan het Groot-Seminarie te Roermond. In 1909 werd hy voorts benoemd tot kanunnik van het kathe draal kapittel en in 1928 tot president van het Groot-Seminarie in welke functie hy mgr. Mannens opvolgde. In September 1928 benoemde Z. H. Exc. mgr. Schrijnen hem tot vicaris- generaal. By breve van 28 September 1929 verhief Z. H. Paus Pius KI hem tot Huisprelaat en in Juli 1938 tot Pro- tonotarius Apostolieus. De overledene was officier in de Orde van Oranje Nassau en ridder van den Nederlandschen Leeuw. Ambtenaar de keel dicht geknepen. Een dezer dagen vervoegde zich bij den landbouwer J. te Horn, een amb tenaar van de Voedselvoorziening in Oorlogstyd, om bij het dorschen van de rogge aanwezig te zijn, daar hij verleden jaar niet genoeg aan de Regeering geleverd had. Ambtenaar en landbouwer begaven zich naar de schuur alwaar een aanvang werd ge maakt met het dorschen en schoon maken van het graan. Toen alles uitgedorscht was, ver zegelde de ambtenaar dorschmachine en wanmolen en wilde vertrekken. De landbouwer versperde hem echter den doorgang. Je komt hier niet van daan voordat je het zegel van de wan molen verwijderd hebt. De ambtenaar trok hier niet erg aan en er vielen harde woorden. Toen kwam de zoon van den landbouwer erbij te pas en deze greep den ambtenaar by de keel zeggende: „jy flauwe kerel, je zult het zegel van de wanmolen los maken". De zoon bleef hem zoo lang vasthou den, totdat de ambtenaar bang voor zyn leven, hetzegel verbrak. Toen kon hij vertrekken, terwijl hem werd na geroepen: „wanneer je weer eens op mijn schuur komt, loopt het slechter met je af". De ambtenaar heeft aangifte ge daan bij den gemeente-veldwachter en deze heeft een nader onderzoek inge steld. Vermoedelijk zal dit voorvader en zoon nog wel een staartje hebben. HANDBOOGSPORT. Uitslag van de wedstrijden Eind hoven—Beek, gehouden op de banen van „Oranje" te Beek. Zaterdag 14 November. 24 schutters van Beek tegen 24 schutters van Eind hoven, elke schutter 12 pijlen. Beek (Oranje-Willem Tell-Union) 1079 pun ten; Eindhoven 902 punten. Hoogste schutter Eindhoven H. v.d. Stonde, 56 punten. Hoogste schutter Beek J. Stynen, Elsloo, 56 punten. Zondag 15 November. 8 schutters van „Oranje" tegen 8 hoogste schut ters van Eindhoven, elke schutter 24 pijlen. Deze wedstrijd werd gewonnen door „Oranje" met 731 punten tegen 722 punten voor Eindhoven. Hoogste schutter „Oranje" M. hemmens met 108 punten; Eindhoven H. v. d. Stonde met 107 punten. Na afloop bedankte dhr. Hermans, voorzitter van „Oranje" de Eindhove- naren, die niet opgezien hebben tegen de verre reis, om de vriendschapsban den met de Limburgsche handboog schutters nauwer aan te halen. Dhr. Hurks, onder-voorzitter van den Neder landschen Bond, sprak- daarop zyn liartelijken dank uit voor de- gulle ontvangst, welke de Brabanders in Beek is ten deel gevallen. Een spoe dig „Tot weerziens" was de wensch van allo schutters. Binnenband. OYERLOON. Zaterdag j.l. werd onder belangstelling van al zijn pa rochianen, zeer vele familieleden en een groot getal Eerw. Pastoors, Ka pelaans en Paters, de uitvaart en de begrafenis gehouden van den Zeer- Eerw Heer P. J. van Empel, sedert 1924 pastoor van Overloon. De Hoogeerw. Heer Deken Hessel- mans, geassisteerd door de Eerw.H.H. Pastoors van Yierlingsbeek en Maas hees, celebreerde de plechtige H. Mis en verrichtte de absoute. Het kerke lijk zangkoor zong do meerstemmige Requiemmis van Reyniers. De Hoogeerw. Heer Deken hield een treffende fyn gestileerde lijkrede; waarin de goede karaktereigenschap pen en vooral de priesterdeugden van den overledene werden belicht. Met Pastoor van Empel is een goede Herder van ons heengegaan. Zyn leer en voorbeeld zullen steeds blijven in het geheugen van zijn parochianen. Zyn ziel ruste in vrede Weer groote W.H.N.-collecte Zaterdag moet er weer ge otterd worden Ons volk als geheel lieft zijn eigen nooden op Nasleep van het vrije buiten- en wilde kampleven Onze vrijwil ligers komen met verlof Yan 3000 naar 20.000 N.A.F.-voorinanueu. In ons vorig nummer wezen wij aan de hand van enkele opbrengst- cyfers op het stijgend succes van de Winterhulp Nederland. Zoo bracht de eerste straatcollecte dit jaar f 95.000 op, dat is ruim f 15000 meer dan vorig jaar en de lystencollecte van October levorde ruim f 70.000 meer op dan die van Maart. De natuur begunstigt ons tot nu toe met zacht weer, een weldaad voor de economisch zwaksten, die op alle ge bied de minste weerstandskracht be zitten. Echter: met de zekerheid van opkomst en ondergang van de zon weten we, dat déze mildheid der natuur weldra zal wijken en de win ter zich zal toonen in zijn kouden, sömberen gloed. Dan neemt in dezen vierden oorlogs winter de nood en de ellende in vele gezinnen toe en dan moet er gehol pen kunnen worden met liefdevol hart, maar ook... uit royale middelen. Yoor die royale middelen hebben wij met zijn allen te zorgen, want ons lioele volk moet eensgezind zijn eigen nood lenigen. Daartoe krijgen we weer gelegen heid op Zaterdag en Maandag a.s., als weer een groote collecte voor W.H.N. zal gehouden worden. Ook deze moet weer beter worden dan de voorgaande en moeten een groeiend besef demonstreeren, dat W.H.N. er niet is voor de armen en niet voor ,de rijken, niet voor de Duit- schers en niet voor een bepaalde groep, maar voor heel ons Nederlandsche vólk, dat in eensgezindheid alle nood in zijn midden zooveel mogelijk wil wegwerken. Daaromniet een giftje of gift, maar een werkelijk offer uit liefde voor ons volk, tot behoud en ver steviging van de volkskracht, mate rieel en geestelijk. Als een onaangenamen en ver ontrustenden nasleep van het vrije buiten- en wilde kampleven onzer jeugd hebben we een rapport ge kregen van den Gemachtigde voor het Jeugdherberg wezen. Dat rapport toont aan, dat het vrije buitenleven van de jeugd de bandeloosheid ver ergert 'en het moreel verstoort, zoo danig, dat gesproken kan worden van aanslagen op de gezondheid en de toekomst van ons volk. Nu zal dé ordening van het kamp- en jeugd herbergwezen opgedragen worden aan de Ned. Jeugdherbergcentrale, waarbif geen staatsbemoeiing moet binnen dringen, maar het eigen initiatief be houden moet blijven. Best, zoo repli ceert hierop de Noordbr. Crt., maar dan moet het initiatief in de eerste plaats zijn by de ouders, die in de keuze van vrienden en vriendinnen hunner jongens en meisjes scherp te oordeelen hebben en toe te zien, opdat ook buiten hun aanwezigheid geen gevaren hun kinderen bedreigen. Het gemengd trekken ver van huis en zonder controle kan tot allerlei noodlottigheden voeren, voor de jeugd evenzeer als voor onze rypende jongens en meisjes. Dat het jeugdherberg wezen dit kwaad wil bestrijden, kan slechts instemming ontmoeten by alle weidenkenden, die het in het belang van kerk en maatschappij achten dat een onbedorven jeugd opgroeit voor een taak, welke de ouderen met een veilig gevoel aan haar kunnen overdragen. In een vergadering heeft Haupt- dienstleiter Schmidt meegedeeld, dat wy de Nederlandsche vrijwilligers van het Legioen en de Waffen S.S. wellicht in den eerstvolgenden tyd in ons land kunnen begroeten. Wij zullen hen dan begroeten, aldus spr., zooals zy het verdiend hebben, want zy hebben het niet gemakkelijk ge had. In dit verband waarschuwde hij dringend, dat men den Nederland schen vrijwilligers in hun land het noodige respect niet mag weigeren. Tegen degenen, die de eer kwetsen van den gene, die in de Duitsche gelederen strijdt, zal met de scherpste middelen opgetreden worden, want de Nederlandsche vrijwilligers zijnde eerste soldaten en de eerste burgers van hun volk. In een rede ter gelegenheid van 't tweejarig bestaan van „Yreugde en Arbeid" zeide de Heer Wouden berg, dat de bedryfsgemeenschap op verblijdende wijze groeit. De sociale voormannen hebben daarbij een groote taak. Er zyn er nu 3000, maar ei- moeten er 20000 komen. YERMINKTE ZILYERBONS IN OMLOOP Zij zijn geeinvettig betaalmiddel Het publiek ernstig gewaarschuwd De persdienst van het departement van financiën deelt het navolgende mede Aangezien gebleken is dat zilver bons, welke door het aanbrengen van ponsgaten ongeldig waren gemaakt, onrechtmatig weder in omloop zijn gebracht, wordt het publiek met nadruk erop gewezen, dat zoodanige zilverbons niet de hoedanigheid van wettig betaalmiddel hebben. Zij wor den dan ook noch door de Nederland sche Bank noch door de Rijkskantoren in betaling aangenomen en zullen evenmin door het agentschap van het departement van financiën te Amsterdam kunnen worden vergoed. Het vorenstaande geldt eveneens ten aanzien van zilverbons, welke bestaan uit aaneengeplakte strooken van een of meer zilverbons waarbij zich vaak verminking of geheel of gedeeltelijk uitvallen van serie-letters nummers, handteekeningen enz. voor doet. Het publiek wordt derhalve, ter voorkoming van schade, ernstig ge waarschuwd tegen het in betaling aannemen van verminkte zilverbons, als hooger bedoeld. Bij spoedcorrespondentie een brief telegram. Nu de expresse-bestelling, vooral in de groote steden, niet meer zoo snel kan worden uitgevoerd als vroeger, kan het brieftelegram wellicht in menig geval uitkomst brengen, aldus meldt het P.T.T.-nieuws. Den tekst hiervoor kan men, even als dien voor een telegram, telefonisch opgeven. De brief wordt doorgeseind naar het kantoor van bestemmingen daar verder als brief behandeld. D.w.z. de tekst wordt in een enveloppe ge daan en het zoo tot brief geworden telegram gaat in de eerstvolgende postbestelling mede. De kosten bedra gen de helft van die voor een gewoon telegram van denzelfden inhoud, afge rond tot het naast hoogere door 5 deelbare bedrag in centen. Groententeelt bij landbouw bedrijven In 1943 bestaat voor landbouwers de mogelijkheid om in hun bedrijf groenten en/of vroege aardappelen (met of zonder nateelt- van groenten) te telen. Men kan bij de Afdeeling Tuinbouw van de Landbouw-Crisis- Organisatie een aanvrage indienen om een teeltvergunning voor a. Groen- tengewassen in den vollen grond, b. vroege aardappelen met of zonder nateelt van groenten. Bovendien kun nen landbouwers bij voornoemde organisatie een aanvrage indienen om een vergunning voor het telen van groenten als nateelt na een landbouwgewas, dat vroegtijdig wordt geoogst of mislukt is. De bescherming van rundvee tegen mond- en klauwzeer De directeur van den Veeartsenij- kundigen dienst, dr. B. J. C. te Hennepe verklaarde tydens een onderhoud met een redacteur van het A.N.P., dat de plannen voor de voorziening van Nederland met mond en klauwzeervaccin, ter bescherming van den rundveestapel tegen deze gevreesde ziekte, gereed liggen. Het entstofinstituut. dat voorloopig jaar lijks 12000 liter zal produceeren, zal te Rotterdam worden gebouwd. Het wachten is alleen op de benoodigde financiën. Begrafenis Pater Dr. H. Rotlioff De Nieuwe Tilburgsche Courant meldt Dinsdag werd te Ginncken, onder buitengewoon groote belangstelling, het stoffelijk overschot van den Zeer- Eerw. Zeergel. Heer Pater Dr. H. Rothoff plechtig ten grave gedragen. Talrijke vrienden, die het kerk gebouw geheel vulden, waren geko men om de laatste eer te bewijzen aan dezen Priester, wiens leven niet voor zichzelf, maar slechts een offer voor anderen was. Steeds was hij bereid geweest zijn tyd, zyn gedach ten, ja zelfs zyn smartelijke pynen van 'de laatste maanden te offeren voor het welzijn van lien, die by hem om steun en hulp kwamen. Zoo werd zijn priesterleven een leven van opoffering en liefde voor het eeuwig geluk der zielen. Slachtoffers van geschut uit Engelsche vliegtuigen Door blindelings beschieten met boordwapens uit Engelsche vliegtuigen zijn Dinsdag twee Nederlanders ge dood, zeven andere gevaarlijk, resp. licht gewond. Een woonhuis werd zwaar beschadigd. Lyk opgehaald. Uit de Zuid-Willemsvaart onder Weert is het lyk opgehaald van den 46-jarigen D. nit Neerpelt, die sedert enkele weken werd vermist en ver moedelijk in de duisternis te water is geraakt. Bestrijding van rheuniatiek. Belangrijke plannen tot intensivee- ring van de rheumatiekbestryding bevinden zich thans by het Departe ment van Sociale Zaken in een zeer gevorderd stadium van voorbereiding. De rhoumatiek behoort ook hier te lande tot de op den voorgrond tre dende volksziekten. Met de influenza deelt zy de onderscheiding, tot de meest veelvuldig voorkomende onge steldheden te behooren en zuiver so ciaal beschouwd, overtreft zij de tu berculose verre in beteekenis. Zoo is becijferd, "dat in één jaar tijds niet minder dan f 2.5 millioen aan ziekengeld uit hoofde van de ziektewet aan rheumatiek-patiënten moest worden uitgekeerd. Een in 1928 te Amsterdam ingesteld onderzoek wees uit, dat 3.2 pet. van het gemeentepersoneel zich jaarlijks wegens rheumatiek-aandoening pleegt ziek te melden, terwijl in de jaren 1932—34 in het noorden des lands de practyk der ziektewet uitwees, dat 13.8 pet. der ziekmeldingen op reke ning van rheumatisch lijden moest worden gesteld. Model-jeugdherberg te Amersfoort. De secretaris van de Nederlandsche Jeugdherberg-Centrale heeft een dezer dagen in een vraaggesprek voor den radio-omroep enkele interessante me- dedeelingen gedaan over de jeugdher berg, die te Amersfoort gebouwd zal worden. Het ontwerp voor deze model- jeugdherberg is tot onderwerp ge maakt van een groote prijsvraag, waaraan alle Nederlandsche architec ten kunnen deelnemen. De beschikbare bouwsom bedraagt f 350.000. Alles by elkaar gerekond, kan men aannemen, dat do jeugdher berg te Amersfoort op vyf ton zal komen te staan. Deze kosten worden godragen door het Duitsch verbond van jeugdher bergen, dat op deze wijze een bijdra ge wil leveren tot de wederzydsche samenwerking en goede verstandhou ding tusschen de Duitsche en de Nederlandsche jeugd. De jeugdherberg zal 250 bedden be vatten, terwijl er bovendien nog 50 noodslaapplaatsen aanwezig zullen zijn. De bedden worden geplaatst in kamers met 8 bedden bijeen. De nieuwe jeugdherberg zal verder bevatten een groote eetzaal en een kleine eetzaal, een groot dagverblijf en twee kleinere dagverblijven, een uiterst moderne keukeninriclffing, een groot aantal stortbaden met warm en koud water. De schitterende omgeving biedt veel afwissoling en verschaft rust aan hen, die daaraan behoefte hebben, terwijl de meer sportieve trekkers en treksters hun hart zullen kunnen op halen op de beide sportvelden, die vlak bij de jeugdherberg aangelegd zullen worden. IVIJ EN DE IVERELD- IVORSTELING. "We zyn weer eens allemaal opge schrikt door de oorlogsgebeurtenissen. "We voelen aan, dat er geweldige beslissingen vallen in deze wereld worsteling, waarin het gaat om het bestaan van heele volken. In latere jaren zullen do geschied- boeken gewagen van do eerste helft van November 1942, als de tijd, waarin een nieuwe phase werd in gezet. Toch moet men de belangrijkheid van dezen tyd ook weer niet over schatten. De Britten en Amerikanen verstaan het uit de kunst om op de groete trom te slaan en een kikvorsch tot een olifant op te blazen. Het strydtooneel ligt nog altydaan de overzijde van de Middellandsche Zee, in Afrika, dat in normale tijden voor ons het andere einde van de wereld beteekent. Er is nog geen enkelen vijand op Europeeschen bo dem en wat meer zegt, de landing in Afrika heeft juist aangetoond, hoe stevig die Europeesuho bodem door de Duitsche legers tegen eiken aan val wordt verdedigd, zoodat zelfs de poging tot een grootscheepschen aan val niet wordt gewaagd. De wending, die de strijd genomen heeft, kan ons, West-Europeanen, slechts ten goede komen. Want welke rampen er over ons zouden neervallen, indien het werke lijk eens tot een invasie in grooten stijl op onze kusten kwam, kan slechts een stoute verbeelding zich voorstellen. Yoorloopig zitten we veilig en kunnen we ons werk van allen dag zonder stoornis voortzetten. De boer heeft zyn land geploegd; zyn wintervoorraad is binnen; we wachten op de lente om opnieuw en met frissche krachten aan den slag te gaan. Het strijdgewoel om en voor ons speelt zich af op duizenden kilometers afstand. Europa worstelt om zijn eenheid en zyn zelfstandigheid. Daaraan ont breekt voorzeker nog veel, een ge volg van de eindelooze versplintering van rassen en talen. Doch hoe schoon zou het zijn, als ze, vereend door één doel, totsamen- werking zouden komen en tezamen zouden wedijveren voor de vorming van een nieuwe en betere gemeen schap. Dit ideaal wordt dag voor dag gepredikt en we kunnen ons voor stellen, dat voor dit ideaal velen met gelatenheid dei\ dood in de oogen zien. Ruim oen achtste der prijsover- tredlngen door groente handelaren Uit een maandoverzicht van de Inspectie voor de Prysbeheersching te 's Hertogenbosch blijkt, dat het aan tal overtredingen tegen de Prijsvoor- schriften in de provincies Noord- Brabant en Limburg nog steeds zeer groot is. De hierna te noemen getal len zouden wellicht by sommigen de gedachte kunnen opwekken, dat „het met de Prysbeheersching toch niets gedaan is", omdat het aantal over tredingen nooit afneemt. Integendeel deze getallen duiden op het tegen overgestelde; zij toonen nl. aan, dat het opsporingsapparaat van de Prijs- beheereching allengs een zeer groote activiteit is gaan ontwikkelen, wat o.m. een gevolg is van de belangrijke uitbreiding aan personeel, die deze dienst heeft ondergaan. Het resultaat is, dat meerdere ambtenaren gelijk tijdig op zeer uiteenloopende punten

Peel en Maas | 1942 | | pagina 2