Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws* Zaterdag 21 November 1942 Drie en. Zestigste Jaargang No 46 ADVERTENTIEPRIJS Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm, Vraag en aanb. betrekk. 8 ct.t alle overige 12 ct. ABONNEMENTPRIJS voor Venray 70 ct. buiten Venray 80 ct. per kwartaal. Afz. co. 6 ct. PEEL EN MAAS UITGAVE Fa. v. d. MUNCKHOF Drukkerij, Kant.boekh. Kengetal 2446 VENRAY Grootestraat 28 Tel. 512 Giro 150652 PllOO/'l. Verantwoorde lijk voor den geheelen inhoud: W.P.A. van den Munckhof. DE NIEUWE PHASE IN DEN STRIJD. WORSTELING OM AFRIKA en de MIDDELLANDSCHE ZEE Franscli verraad vergemakke lijkte liet Amerikaanscli succes in Afrika I)e asmogendlieden in Tunis geland Hier kunnen zij gemakkelijk versterking krijgen - Het ernstige duik bootengevaar voor de Anglo- Amerikanen De troepen van Rommel verder teruggedrongen Tot Tunis een afstand van 1500 kilometer. Ongetwijfeld is een nieuwe phase begonnen niet den aanval van de Amerikanen op Noord- en West-Afri ka. Wjj schreven, dat de Asmogend lieden niet onverschillig konden blij ven bij den aanval op deze Fransche kolonie, omdat hierdoor hun posities in Lybiö en Tripolie onmiddellijk be dreigd werden. Het antwoord op deze veronderstel ling is onmiddellijk gevolgd door het besluit van Hitier om de nóg niet bezette kust van Zuid-Frankrijk in bescherming te nemen en Corsica door de Italianen te laten in bezit nemen. Het belangrijkste hierbij is, dat dit geschiedde zonder verzet van het Fransche leger en onder slechts for meel protest van maarschalk Pétain. Inderdaad bestond er gevaar, dat de Britsch-Amerikaansche troepen op dezo wijze tegen een vrij zwak ver dedigenden sector een tweede front in Europa konden vormen. Die kans is nu wel voorgoed ver keken en de As zal van nu af aan Europa van Noord tot Zuid en van Oost tot West tegen iederen aanval verdedigen. Ondertusschen is de toestand in Marokko en Algiers in zooverre op gehelderd, dat aan de verraderlijke rol, die ook Darlan hierbij spoelde, niet meer kan worden getwijfeld. Met den uit de krijgsgevangenschap ontvluchteh generaal Gireaud ver beent hij handlangersdiensten aan de Britsch-Amerikaansche troepen, tegen het uitdrukkelijk bevel van het staatshoofd Pétain in. Daarom ook is hij van al zijn waardigheden vervallen verklaard en bij do vijanden van Frankrijk inge lijfd. Door al deze bijkomende omstan digheden hebben de Amerikanen tol dusverre niet veel tegenstand onder vonden bij hun inval in Noord- en West-Afrika. Er wordt echter gemeld, dat het verzet in het binnenland toeneemt. Doch van veel grooter belang is. dat de asmogendlieden onder goed keuring van Pétain Tunis hebben bezet en de daar gelegerde Fransche troepen van Yichy bevel hebben ge kregen met de asmogendlieden samen te werken. Dat besluit, door de omstandighe den uitgelokt, doet Frankrijk aan de zy'de der spilmogendheden plaats ne men en zal, menschelijker wij ze ge sproken, van grooter beteekenis worden. Tunis toch ligt naast Tripolis en wat meer zegt, in het deel van Noord-Afrika dat het dichtst bij Italië gelegen is. Het is voorde asmogend- heden gemakkelijk en bijna zonder risico te bereiken en geeft hun de kans versterkingen in onbepaalde hoeveelheid aan te voeren. Tegelijkertijd zijn verwoede lucht en duikboot-aanvallen ingezet tegen de landingsconvooien der Amerikanen, .waardoor tallooze kostbare schepen ten onder gingen. In dit verband dienen de verkla ringen van Smuts in herinnering te worden gebracht, die zei „De duikbootoorlog blijft het groot ste gevaar voor ons. Duitschland concentreert zich als nooit te voren op het beschikbaar stellen van mate riaal, machines en bemanningen voor den bouw en de uitrusting van duik- booten. Op alle zeeën zijn die duik- booten te vinden in een aantal, op afstanden en gedurende perioden, die men vroeger onmogelijk achtte. Trots onze inspanning neemt de duikboot oorlog nog in hevigheid toe. Het moet onze eerste en voornaamste taak zijn deze duikbooten te bevech ten. Wjj hebben de noodige vloot- deskundigen en luchtvaartkenners om een oppersten staf voor de bestrij ding der duikbooten samen te stellen, Ik ben maar een boer uit Zuid-Afrika en andere menschen zullen heel wat beter weten dan ik, hoe zij deze zaak moeten aanpakken. Ik ben alleen maar bezorgd over den dringenden nood, waarin wij den vijand van dit aanvalswapen moeten veroveren. Wij allen weten maar al te goed, dat het duikbootgevaar ernstig, zeer ernstig, uiterst ernstig is." Om deze redenen moet men ook niet meenen, dat de Amerikanen enkele millioenen soldaten in Afrika aan land hebben gezet. Dat is bij den huidigen stand der scheepsruimte je reinste razernij. Dat alles weten de Asmogendheden natuurlijk beter dan wij, en men kan er van op aan, dat zy hun maatregelen in overeenstem ming daannee, reeds genomen hebben. Veel zal nog afhangen van de verdere houding der Fransche leger macht in Noord-Afrika. Blijkt die slechts voor de helft aan Pétain getrouw, dan is er niet veel kans, dat de Amerikanen groote bok- kosprongen zullen maken. In verceni- ging met de As-troepen zouden ze het de Amerikanen wel eens zeer benauwd kunnen maken. Want een onvoorziene wending is door de landing in Noord-Afrika in getreden. Alles wijst er nu nog méér op, dan voor eenige maanden, dat de eerstvolgende tijd een strijd om Afrika en de Middellandsche Zee zal te zien geven. Het heeft er zelfs veel van weg, of de Duitsche wal langs de West kust door Dieppe zoozeer zijn deug delijkheid heeft bewezen, dat de Britsch-Amerikaansche legerleiding- tot het besluit is gekomen, van een aanval hierop voorloopig volledig af te zien. De verwachte strijd! tegen West- Europa zou daarmee zijn uitgesteld. Maar daardoor krijgt ook Duitsch land de gelegenheid zijn hier gele gerde troepen voor een aanzienlijk deel te dunnen en voor de Middel landsche Zee in den strijd te werpen. Het is nu reeds heel duidelijk, dat én hot verraad der Fransche gene raals én het verrassende element, den Amerikanen een gemakkelijk succes in den schoot geworpen heb ben. Tot een ernstige botsing met een gelijkwaardigcn tegenstander is het nog nergens gekomen. Heel de wereld staat gespannen toe te zien, op welke wijze zich de toestanden verder zullen ontwikkelen. De Britten in Noord-Afrika zijn er door een overmacht van menschen en materiaal in geslaagd, de Duitsch- Italiaansche troepen verder terug te dringen tot voorbij Tobroek, dat zonder strijd werd ontruimd en zelfs tot voorby Derna. De laatste berichten wijzen er echter op, dat hier een zekere pauze in den strijd is ingetreden en de Duitsch-Italiaansche troepen onder Rommel naar het meest gunstige slagveld uitzien. Van Tunis is dat strijdtooneel echter nog circa 1500 K.M. verwijderd, een afstand van hier tot Rome. Veel offerende handen maken liet Wintel-hulpwerk licht. Giro 5553 Arkeicisdiensfmanncn (erug van I Oosifronf De beteekenis van hun gang naar 't Oosten Waardeer cud e woorden van den Rijkscommissaris en Ir. Mussert Na een werkzaamheid van ruim vier maanden achter de linies van het Oostfront keerden eenige weken geleden een vierhonderdtal arbeids dienstmannen, bohoorende tot den Reichsarbeidsdienst, doch afkomstig uit den Ned. Arbeidsdienst terug. Zij namen voorloopig hun intrek in het Arbeidskamp Waterloo bij Amersfoort. Een deel van hen treedt als kader terug in de oude gelederen en do overigen keeren naar hun haardsteden terug. Om de beteekenis van de daad, die deze jongemannen geheel eigener beweging hebben gesteld, nog eens nadrukkelijk te onderstreepen en hun tevens hun dank en erkentelijkheid daarvoor te betuigen, brachten Rijks commissaris Rijksminister Seyss Inquart en de leider der N.S.B., ir. Mussert, een bezoek aan het kamp. Uit een voorgelezen boodschap van den Reichsarbeitsführer blijkt, dat onze mannen zich in trouwe kame raadschap met de leden van den Reichsarbeitsdionst gedragen hebben als soldaten van den arbeid en daar mee eer hebben bewezen aan ons vaderland. De Rijkscommissaris heeft daarna in een principieel© rede gewezen op de drie voordeelen van don inzet dezer arbeidsmannen in 't Oostende opgedane ervaringen hebben hen als mensch sterker gemaaktzy zijn er op uitgetrokken als soldaten van den arbeid gewapend, om hun leven en hun arbeid te beschermen en ten slotte: zij hebben een politieke bele venis gehad, zijn een politieke ervaring ryker, doordat zy nu uit eigen aan schouwing den waren aard en de gevolgen van het bolsjewisme kennen. Spr. schetste het bolsjewistisch gevaar voor heel Europa uitvoerig en over tuigend en concludeerde, dat tegen over dit gevaar geestelijke wapens niet voldoende zyn, hiertegenover moet men het heele gewicht van zijn macht stellen. Duitschland en de verbonden naties vreezen den vijand in 't Oosten niet en ook niet de dreiging uit 't Westen. Ook dien strijd begroet Duitsland, omdat hij klaarheid schept. Spr. eindigde met het uitspreken van den wensch, dat de roep van den nieuwen tijd den arbeidsmannen hun heele leven zou bijblijven. Dan zult gij, aldus spr., u blijven inzetten voor het Nederland- sche volk, voor de gemeenschap van Germaansche volkeren en voor het nieuwe Europa. Ir. Mussert heeft hierna de mannen toegesproken. Gy zyt, aldus spr., naar den Ar beidsdienst gegaan, die een stuk nationaal-socialisme is. In den Arbeids dienst gaat het om de eer van den arbeid en om het herstel van de volkseenheid. Het nationaal-socialisme breekt de schotjes af en wil één volk zy'n. De Arbeidsdienst is daaruit voortgevloeid als een logische conse quentie. Gij hebt gevolg gegeven aan den oproep mede te werken aan den stryd om het zijn of niet-zyn van Europa. Daar in het Oosten op duizen den kilometers afstand hebt gij eerst gevoeld, wat het beteekent dit vader land te mogen hebben en zoon te zyn van het Nederlandsche volk. Na gewezen te hebben op de ge varen van bolsjewisme en amerika nisme drukte spr. de mannen op 't hart, om uit te dragen hetgeen zy in 't Oosten gezien hebben en ons volk wakker te schudden. Spr. eindigde aldus Wanneer eens Stalin, Roosevelt en Churchill hun Waterloo gevonden zullen hebben, zal het Nederlandsche volk zijn plaats kunnen innemen, als het nu zyn plicht doet. Gij hebt ge toond bereid te zyn uw leven in te zetten. Daarvoor dank ik u De plechtigheid werd besloten met het spelen van de volksliederen. Beperkt het gas- en eleetriciteltsverbrnik het is Uw eigen belang. Dri< rio eeuwen Kevelaer Pelgrimsoord ook voor de Nederlanden. In 1641 boden twee soldaten aan vrouw Mechtilde Buschmann te Gel- dern een afbeelding der Lieve Vrouw van Luxemburg te koop aan. Ze wilde deze echter niet nemen. Haar man, een marskramer, had evenwel een half jaar tevoren wondere dingen be leefd. Nabij het hagelkruis tusschen Weeze en Geldern had hy drie ver schillende keeren een stem gehoord, die sprak: „Hier zult ge mjj een ka pelletje bouwen." Tegen Pinksteren zag zyn vrouw in een visioen zulk een kapelletje, waarin zich bevond het prentje der H. Maagd, dat zy niet had willen koopen. Tezelfder tyd za gen soldaten 's nacht-s zyn huis door vreemden glans verlicht. Met- moeite kon achterhaald worden, waar de soldaten, dio het plaatsje van O. L. van Luxemburg aangeboden hadden, zich bevonden. Nu bouwde Buschman, van moeizaam gespaarde penningen, hot kapelletje, waarin het nog weder ge vonden miraculeuze plaatje een eere plaats verwierf. Pastoor Schenck van Kevelaer heeft in 1642 het nieuwe heiligdom inge wijd. Buschman, volgens de traditie een nuchter handelsman, legde op 13 Februari 147 te Venlo omtrent het gebeurde voor de Synode aldaar een beeedigde verklaring af. Dit vertelt ons de legende, welke, dank zy het gevoelige, voorname proza van onzen hagiograaf Emile Erens, haar plaats verkreeg in de Nederland- schel iteratuur meteen. De geschiedenis leert ons nu verder dat de eerste bedevaartskerk, welke men ook wel kaarsenkapel noemt, in 1645 gebouwd werd. In 1651 bouwde men de genade kapel. Tusschen 1858 en 1884 ontstond de nieuwe bedevaartskerk met drie beuken. Kevelaer is een der meest bekende pelgrimsoorden van West-Europa ge worden. Tot 1913 was de toeloop naar Kevelaer grooter dan die naar Lour des. Kevelaer had dan een bezoek van 600.000 bedevaartgangers, toen Lourdes nog maar bij 400.000 bleef. Toch raakte het Neder-Rynsche genade oord niet zoo algemeen bekend. Wel licht komt dit omdat aldaar op won deren en gebedsverhooringen minder nadruk wordt gelegd. Hier manifes teert zich een heel andere geestes houding. Beschikt Lourdes over een wetenschappelijk bureau voor het onderzoek van genezingen, te Kevelaer gaat men daarop minder in. Een roman omtrent deze plaats. „Das Ave der Heimat" van Franziska Rademaker verklaart heel typisch: „Zoekt ge wonderen? Ziet ge niet een groot wonder voor uw oogen? Een klein papieren prentje, op zich zelf zonder waarde, houdt het, met zijn aantrekkingskracht, honderden jaren uit. Millioenen trokken er heen en komen nog. Bij den aanvang der bedevaarten werden wonderen aan schouwd en ook nu nog vermeldt men er. Wij vorschen ze niet na; wij on derzoeken ze niet; we hebben ze niet- nood ig. Want Kevelaer is ook zonder deze uiterlijke teekenen een oord van genade." Voor ons land, voor Limburg in het bijzonder, is Kevelaer steeds van groote beteekenis geweest. Eigenlijk behoort het nog tot de kerkelijke ge schiedenis van ons gewest, want in de zeventiendo eeuw ressorteerde het plaatsje onder het dekenaat Gelder, toen gelegen in het oude bisdom Roer mond. Kevelaer heeft steeds evenals Scherpenheuvel in België, veel voor de Nederlandsche devotie beteekend. Het stadje van Maria ligt maar enkele kilometers van onze grens, niet ver van Xanten, waarvandaan, volgens het Nibelungenlied, Siegfried kwam, die was een zoon van een koning der Nederlanden. De streektaal van de omgeving vertoont veel overeenkomst. met de Noord-Limburgsche. Nederland beteekent heel wat voor Kevelaer. Niet alleen het aangren zende Limburg of Brabant ging er ter bedevaart, iedere Hollandsche provincie: Zeeland, Friesland, Gro ningen. alle elf, zonden in den zomer hun processies. Het aantal Nederland sche processieschilden in de kaarsen kapel W£s dan ook haast even groot als dat der Duitschers. Men rekende in Kevelaer even gemakkelijk in guldens als in markental van zaken prijsden mede in Nederlandsch gel^l en een boekhandel ruimde zelfs een speciale vitrine in voor devotie-boeken, ter plaatse gedrukt in de Nederland sche taal. Toen we voor den laatsten keer het stedeke bezochten, trokken er processies rond uit Maastricht en Roermond. De lucht was vervuld van Nederlandsche evenals van-Duitsche gezangen ter eere van Maria, trooste res der bedrukten. Kevelaer bood steeds een eïgen- aardigen aanblik. Groote monumenten heeft het stadje niet en ook de landschappelijke omgeving heeft geen verbijsterende eigenaardigheden. De „Gnadenkapelle", welke het eerste heiligenhuisje omvat, heeft echter styl en de omgeving ook wel sfeer. De groote nieuwe bedevaartskerk is opgetrokken in neo-gothischen trant; in het interieur ervan heeft men het evenwel, in letterlijken zin, wat al te bont gemaakt. En wat veel goud opgelegd.... doch laten we de vrome bedoelingen waardeeren. In alle bede vaartsoorden neemt men het met de aesthetiek zoo nauw niet; men leze maar eens van J. K. Huysmans „Les foules de Lourdes." Men wil iets naar den smaak der eenvoudigsten aan bieden en daartoe behoorden te Kevelaer indertijd suikereh harten, waarop het beeld der Lieve Vrouwe, welke men met stapels uitgestald zag. Het spreekt wel vanzelf, dat de tijdsomstandigheden processies uit Limburg of andere deelen van ons land naar Kevelaer onmogelijk hebben gemaak. Trouwens, vóór den oorlog, toen grens- en valutaformaliteiten zich begonnen te doen gevoelen, ver minderde de trek al reeds. Nu doen zich de beperkingen in Duitschland zelf gevoelen, 1940 en 1941 waren overigens nog zeer drukverleden jaar was de toevloed zoo groot- dat dit tot moeilijkheden met het trein vervoer en de huisvesting aanleiding gegeven heeft. Spoordirectie en kerke lijke overheden deden in dit jubeljaar een beroep op de geloovige bevolking om het verkeer niet te overbelasten. De feestelijkheden ter eere van de Troosteres der Bedrukten, welke anders té Kevelaer zouden gehouden zyn, werden nu door oefeningen van devotie in eigen parochie vervangen. Maar duizenden, ginder en ook hy ons, brachten in den geest een groet aan het Lieve Vrouwke van Kevelaer. „De Tyd" ZONDER ONGERIEF UIT KOMEN MET HET RANTSOEN. Bezuiniging op licht in de woning. Hoeft U wel eens den geheelen nacht in een niet gebruikte kamer het licht laten branden Indien dit het geval is en U den volgenden ochtend aan Uw verzuim om by het naar bed gaan het licht uit te draaien werd herinnerd, dan zult U zeer zeker het gevoel hebben gehad kwistig met de electriciteit te hebben omgespron gen. Wij durven gerust te veronder stellen, dat U naar den electriciteits- meter bent geloopen om te consta- teeren hoeveel U noodeloos had verbruikt. Hetzelfde gevoel moet U thans bekruipen, wanneer U des avonds meer lichtpunten in Uw kamer ziet branden dan strikt nood zakelijk is. Want nietwaar, zoo goed als U vroeger het teveel verbruikte een overbodige belasting- vond, zoo goed is het laten branden van niet beslist noodzakelijke lichtpunten een overbodige belasting van Nederlands olectriciteitsverbruik. In slaapkamers, gangen, portalen, kelders, in toiletten en op zolders, kan de lichtsterkte van de lampen sterk verminderd worden. Besparing kan ook verkregen worden door er op toe te zien, dat men het radio toestel niet onnoodig ingeschakeld laat. En welk een bezuiniging kan •er niet worden toegepast by het gebruiken van electrische apparaten, zooals strijkijzer stofzuiger, warm waterketel, geyser, enz. Men zal deze huishoudelijke apparaten nog meer dan gewoonlijk met overleg moeten gebruiken. Het is in ieders belang sterk te bezuinigen. Men bespaart zich daardoor het ongerief wegens overschrijding van het rantsoen te worden afgesneden. BRANDVERZEKERING BIJ DORSCHEN Het aan- en verkoopbureau van akkerbouwproducten deelt mede, dat, hoewel aan degenen die dorschen met behulp van tractoren, voorzien van gasgeneratoren, voorschriften werden gegeven ter voorkoming van brand, hier en daar boerenhoeven met land bouwwerktuigen, akkerbouwproduc ten enz. in vlammen zyn opgegaan, waardoor landbouwers aanzienlijke schade leden. Het is daarbij gebleken, dat velen te laag verzekerd zijn, dan wel, dat brandschade, ontstaan door of bij het gebruiken van gasgenera toren niet do^r de bestaande polis wordt gedekt. Belanghebbenden worden op de dringende wenschelyk- heid gewezen deze punten eventueel met een terzake kundige nauwkeurig na te gaan en zoo noodigde verzeke-. ringspolis te horzien. Twee dooden door voedsel verg! ftiging Te Hoorn (N.H.) heeft zich een ernstig geval van voedselvergiftiging voorgedaan, dat tot dusverre twee slachtoffers heeft geëischt Ten huize van de familie Fijma, aan de Drieboomlaan, lieeft men. toen alleen de beide zoons van den heer Fijma met de huishoudster thuis waren, bloemkool genuttigd welke blijkbaar onvoldoende gesteriliseerd jj is geweest. Spoedig na den maaltijd deden zich by de betrokkenen ziekte verschijnselen voor, welke zoodanig in hevigheid toenamen, dat de be handelende geneesheer opname van de patiënten 'in het stadsziekenhuis noodzakelijk achtte. Hier is de 22-jarige zoon Otto overleden. De 36-jarige huishoudster, daags daarna, BIJ ONZE 'VRIJWILLIGERS. Zijn Aagje Bruin, overleed goed humeur heeft hij niet verloren. Een arm vol met druiven, die zullen hem best smaken. (SS P.K. Altstadt-O-H-P.H.s) YIJFTIEN DOODVONNISSEN Tonnen voedsel vernietigd. Vrijdagmorgen heeft het Duitsche Kriegsgericht te Arnhem vonnis ge wezen in een ernstige zaak van voedselvernietiging. Vijftien beklaagden werden ter dood veroordeeld. De beklaagden hadden zich, deels in vereeniging, in den nazomer van dit jaar bezig gehouden met het stichten van branden in Voorraden hooi en stroo, in graanopslagplaatsen en in een meelfabriek. Voor een gedeelte behoorden deze voorraden aan de Duitsche weermacht, voor een ander gedeelte waren zij in het bezit van verschillende boeren. Honderdduizenden kilogrammen voed sel zyn door de branden verloren gegaan. Verschillende daders gaven toe, dat ze met hun daad het doel hadden gehad de Duitsche weermacht te be- nadeelen. Tot deze verdwaasden was het nog niet doorgedrongen, dat zulke daden met den dood worden gestraft. Er zy by dit geval nog eens op gewezen, dat men door het in brand steken van korenschuren noch de Duitsche voedselvoorziening, noch de Duitsche oorlogsvoering ook maar de geringste schade berokkent. "Wat op zoodanige wy'ze aan de Weermacht wordt ont trokken, zal uit Nederlandsche bron worden aangevuld. En als men de voorraad van een boer vernielt, zyn het alleen de Nederlanders en in de eerste plaats de minstbedeelden, die in dezen tyd van voedselschaarschte ernstig worden gedupeerd. Laat ons duidelijk zijn, dat iederen vorm van sabotage volkomen nutte loos en zinloos is en dat men zich bovendien aan de zwaarste straffen blootstelt. Werknemers Duitsclie weer macht onder de ongevallenwet Met terugwerkende kracht tot 1 Juni 1940 is bij besluit van den secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken de Ongevallenwet 1921 toepasselijk verklaard op werknemers, die in dienst van de Duitsche weer macht werkzaamheden verrichten. Minderjarig© moeten opstaan De burgemeester van Utrecht heeft besloten, dat by het bezet zyn van alle zitplaatsen in de gemeentelijke autobussen personen beneden 21 jaar verplicht zyn de door hen ingenomen zitplaats aan oudere reizigers af te staan. De chauffeurs van de autobus sen zyn bevoegd, hen, die aan dit voorschrift weigeren te voldoen, uit de autobussen te verwijderen. GEHEIMZINNIG DRAMA IN RIJSWIJK Oproep van Haagsche politie Zaterdagmorgen ongeveer half acht merkten voorbijgangers, dat op den berm van den Broekmolenweg te Ry'swyk (Z.-H.), ter hoogte van de tramhalte Pasgeld (dicht bij Delft) een vrouw lag, die reeds bleek te zyn overleden. De politie, die aanstonds werd ge waarschuwd, stelde een onderzoekin. waarby kwam vast te staan, dat de vrouw was gestorven tengevolge van een schotwond in den rug. Verder bleek, dat de dood reeds Vrijdagavond ongeveer negen uur moet zijn inge treden. Turfcokes voor antliraciet- gasgeneratoren De secretaris-generaal van hot departement van "Waterstaat maakt bekend, dat aan houders van anthra- ciet-gasgeneratoren, wier brandstof toewijzing voor de maand November een vermindering heeft ondergaan, een aanvulling van turfcokes kan worden verstrekt, voor menging met anthraciet. De anthraciet-gasgeneratorliouders kunnen zich voor deze aanvulling wenden tot den Rijksinspecteur van het verkeer, onder wien zy ressor teeren. Spoorwegdieven als Indianen op rijdende treinen geklommen. Ongeveer twee maanden geleden slaagde de gemeentepolitie van Eist (O.B.) erin, een drietal benden te ont maskeren, die reeds maandenlang op en bij het groote spoorwegemplace ment 'opereerden. De mannen braken goederenwagens open en roofden daar uit alles wat hun voor den voet kwam. Zy ontkwamen dan in het nachtelijk duister en brachten hun vaak kost baren buit in veiligheid. Even latei- verdwenen de gestolen goederen in den zwarten handel. Ze haddon onder meer zes vaten boter, dertig damesmantels, 54 rol couponstot' en een groot aantal man telpakjes gestolen. Wat ze uit de wa gens haalden, gooiden ze pak bij pak naar buiten. De verdachten plunder den niet alleen de wagons, die opliet emplacement of voor een onveilig sig naal stil stonden, maar ze klommen ook - zooals de officier opmerkte als Indianen op rydende treinen en gooiden de pakken dan naar buiten. De chef-veldwachter vertelde wat hij ty'dens de huiszoeking gevonden had: partijen textielgoederen. koekjes, kaas, sigaretten enz., in fantastische verscheidenheid, op allerlei plaatsen, zooals onder de vloeren weggestopt. Er werd in Eist 's nachts zoo erg ge stolen, vertelde de veldwachter, dat men *s morgens de onderweg verloren kazen langs den spoordijk vond. Tegen de dieven werden gevange nisstraffen geëischt van 37i jaar en minder. VENRAY, 21 Nov. 1942 Zündagsdiatól 4juisatt4en ZONDAG 22 NOVEMBER Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot: DR. BLOEMEN Stationsstraat 9 Telefoon 465 Wijd vertakte handel Ambtenaren van den Centralen Controledienst hebben in samenwer king met de Marechaussee uit Well en Venray een ver vertakten zwarten handel in graan en peulvruchten tot klaarheid woten te brengen. Het betreft hier 'n handel waarbij tal van personen niet alleen uit De restauratie van do kerk te Waalre, de oudste in de provincie Noord-Brabant, is onder leiding van architect Valk uit 's-ITertogenbosch nagenoeg voltooid. (Schimmelpenningh-Stuvel Pax Holland s)

Peel en Maas | 1942 | | pagina 1