Binnenland, Aangifte van stieren. l)e Burgemeester van Venray, her innert belanghebbenden aan hun ver plichting. om van het houden van een stier van 6 maanden of ouder, tus- schen 15 en 25 November aangifte te doen bij den Burgemeester der gemeente, waar de stier gehouden wordt. Deze aangifte moot schriftelijk ge schieden op een" voorgeschreven for mulier, hetwelk ter gemeente-secre- tario kosteloos verkrijgbaar is en moet onder meer inhoudIeeftyd, kleur en bijzondere kenteekenen van den stier, benevens -mededeeling of de stier al.. dan niet reeds goed- of afgekeurd Is, of van rechtswege tot dekking toegelaten is. 'Van de aangifte ontvangt de stier houder een bewijs; dit bewijs'moet in zijn bezit zijn, aangezien het steeds op eerste vordering moet worden ge toond jian de politie. Van het houden van een afgekeur- den stièr moet steeds onmiddellijk aangifte worden gedaan bij den Bur gemeester. Niet-naleving van de verplichting -tot aangifce als bovenbedoeld en het niet op eerste vordering vertoonen van het bewijs van aangifte, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste 25 gulden. Venray, 5 November 1942. De Burgemeester voornoemd. P. PUPBEN l.B. Marktoverzicht Op de deze week gehouden rayon- markt werd door de NVC overgeno men; 155 dieren, err wel: 42 runderen. 5 graskalveren, 66 nucli- terkalveren. 41 schapen en 1 geiten- bok. Op de Woensdag gehouden varkens- markt werd aangevoerd: 77 biggen. Hiervan werden verkocht 54 biggen voor pryzeh van 8 tot 18 gulden. Middelprys 12 tot 14 gulden. GEVONDEN een damesparaplu, een rywieltasch. ee.i das, alles op'het politiebureau; ten gouden ring is bij Nelissen, Oirlo.E 83; een damestasch, op het postkantoor. Luchtbescherming. q .hans hebben we in Venray een' organisatie, die klaar staat om bij luchtaanvallen op te treden. Velen hebben bereidwillig hun medewerking toegezegd. Zij hebben hetdaar niet bij gelaten. Er is gewerkt •n er wordt nog gewerkt. Voor het goed functioneeren van t blokploegen zijn twee dingen noo- d. Op de eerste plaats moet elk lid be vaam zijn voor .de taak, die hem nu 'ijk te'wachten staat: een begin ar md blussclien, redding van in- sioienen, eerste medische hulp. Voor laatst genoemde taak zyn er reeds twee cursussen voor Eerste Hulp bij ongelukken begonnen. Het groot aantal deelnemers is een bewijs van de ijver waarmede er gewerkt wordt. Op de tweede plaats moet elke blokploeg over het noodige materiaal beschikken: verband trommels, snel- blusschers, emmerspuiten, lantaarns, schoppen enz. Het aanschaften van dit materiaal moet bekostigd worden door de af- deoling Venray der N.V.L. Wie helpt onze afdeeling uit,haar iinancieele moeilijkheden Penningmeester: Driessen, Directeur Gasfabriek. VALK-REVUE Morgen is De Valk I vrij. De Valk 2 zal de strijd aanbinden tegen Tegelen 2. Het zal voor De Valk 2 een zware dobber worden, want Tegelen 2 is nog ongeslagen, en met S.V.B. 2 in volle kamp voor de eerste plaats. Tegelen 2 is een tegenstander, welke verleden jaar nog speelde in do 3e klasse, en als tegenstander van De Valk I reeds jaren in Venray be kend is. Wij verwachten een spannende wedstrijd, want De Valk 2 wil trach ten om de punten in eigen huis te houden, of dat lukken zal? Aan een voorspelling willen wij •oiis niet wagen, maar Tegelen 2 zal het niet cadeau krijgen. Wegens de technische.dag zijn de verdere elftallen vrij. H.C.V .-nieuws De verbeide wedstrijd tegen Tegelen II is met 2-0 gewonnen. Hij was nog al goed en voor het talrijke pu bliek zeer spannend. Af en toe wat traag alleen. Bijzonderover links moet nog sneller gestart worden. Zonder afbreuk te doen aan hun spel. dat zeker voldoende was, geldt voor linksbuiten, linksbinnen en spe ciaal den linkshalf, dat zij sneller moeten reageeren. En voor het heele elftal is de les van Zondag: Houdt de bal niet te lang vast; sla weg dat ding en gooi open dat spel. Nog iets meer dash mijne heeren en dan heb ben wij goede moed voor de komende wedstrijden. Jammer kwamen de meisjes er Zondag weer niet aan te pas.De tegen standsters hadden afgebeld. U moet maar goed oefenen dames, wilt U het spelletje niet verleeren. Wy wen- schen "U goed succes voor de komen- do thuismateh tegen EMHC IV. a.s. 'Zondag om twaalf uur. De heeren zyn Zondag vrij, "iaat er zijn wel een paar leerzame ont moetingen aan de Leunsche weg te gen twee VKH-combinaties. Het publiek raden we dringend aan, alleen langs de lange kant van het veld te gaan staan. Zondag 11. zyn er drie personen uit het publiek met lichte kneuzingen of verwondingen naar huis gegaan ten gevolge van aangeschoten ballon. Naast de goals is het gevaarlijk terrein. Langs de lange kant staan de kijkers veilig en zy zijn daar heel welkom. LUXOR-THEATER Wat wil Brigitte" is eon film, die met veel verwikkelingen en komische situaties, enkoio uren volop amuse ment. geeft. Leny Marenbach speelt voor modeontwerpstertje met erg veel pech zoowel in de liefde als anders zins. Zij wordt gedwongen een betrek king aan te nemen by een dame, waar van zy weet, dat deze met eentjndere man flirt,, een man notabenë, die haar kent, het hof maakte. Wanneer nu nog een 'feest wordt gegeven ter eere van deze Casanova, dan kan men wel raden, dat mevrouw nog last krijgt van haar nieuwe meisje. Hoe dit gebeurt en hoe alles tenslotte nog in orde komt, ga men zelf zien. Een prachtstuk van een huisknecht, wordt getypeerd doorHarald Paulsen, terwijl verder een goed spel wordt geleverd door den directeur, die op het genoemde feestje ontdekt, dat zijn boekhouder en 2tJn vrouw zijn zaak bedriegen. Al met al is deze film een amusant geval, dat men zeker moet gaan zien. W. v.d. M. Horster weekmarkt. Horst 3 Nov. Totaal aanvoer 249 dieren, waarvan 82 stuks rundvee, 13 schapen en 154 biggen. Door de N-Y.C. werden overgenomen 95 dieren nl. 33 stuks grootveo, 49 kalveren en 13 schapen. OVERLOOK. Dinsdag werd alhier de Zeereerw. Heer P. J. van Empel, pastoor onzer parochie, van de laatste H. Sacramenten voorzien. Zijn Eerw. werd eeiiige tijd geleden opgenomen in het ziekenhuis te Hel mond voor een operatie. Nadien werd hij weer overgebracht naar zijn pastorie. Zyn toestand werd evenwel slechtef. De parochianen bidden dage lijks voor hun beminden Herder OVERLOON. Door de duisternis misleid kwam H. Goossens van alhier met zyn rijwiel zoo ernstig te vallen, dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk bleek. - De heer A. Fransen, alhier had het ongeluk,, tijdens zyn werkzaam heden, zich in het been te hakken. Hij kreeg een diepe snij wonde en had veel bloedverlies. Man verdronken Woensdagmiddag om ongeveer half vijf is te Horst zekere P. SI., afkom stig uit Swalmen in het water van de Molenbeek geraakt en verdronken. NOORD-ZUID LIMBURG te Blerick In liet kader van den- Technischen Dag zal Zondag in liet Sportpark te Blerick gespeeld worden de wedstrijd Noord tegen Zuid Limburg. Dit is voor de tweede maal dat de vertegen- woordigehde ploegen van Noord en Zuid Limburg elkaar zullen ontmoeten het vorig, jaar werd de wedstrijd te Sittard gespeeld. Aan deze wedstrijd zal 'een jeugd wedstrijd voorafgaan. De junioren van SVB en VVV zullen tegen elkaar in hot strydperk treden, zoodat de wach tende toeschouwers hun tijd op aan gename wy'ze kunnen doorbrengen. In verband met JieL vroege aanvang- uur zal deze jeugdwedstrijd om twaalf uur beginnen. Dievegge stal een lieel magazijn bij elkaar Een week geleden werd te Venlo een vrouw gearresteerd in verband met het ontvreemden van drie dames rijwielen en twaalf paar schoenen. De dame in kwestie (een zekere G. P. S.-S.) bleek bij verhoor door de politie nog heel wat meer op haar kerfstok te hebben. Behalve de bovengenoemde feitenbekende, zij nog den diefstal van een vierde damesfiets, van een stel schoenen bonnen en een hoornen brilmontuur. Een huiszoeking leverde voorts verrassende resultaten op. Vrijwel alle artikelen, die in 'n winkel te krijgen zijn,*bleek de dievegge zich' te hebben toegeëigend pakken haver mout, zelfrijzend bakmeel, vermicelli, koffiesurrogaat, brei wol, een verzilverd, schaaltje, een dito sigarendoos, pakjes tabak, pakjes sigaretten, textiel- wareii, enz. Verder bekende ze by haar verhoor nog de diefstal van suikerbons uit een bakkerswinkel en van pakjes boter van de fiets van een melk venter. Aan dit laatste feit had ze. zich, volgens haar bekentenis, zelfs 4-of 5 maal schuldig gemaakt. De politie houdt de zaak nog steeds in onderzoek, en zou niet verwonderd zyn, als het omvangrijke lijstje van gestolen artikelen nog zou worden uitgebreid. BRULALE INBRAAK TE VÉNLO Dinsdagmorgen in "het ochtend grauwen heeft een dief een brutale aanslag gepleegd op een winkel en een bontmantel ter waarde van f 550 gestolen. Om kwart over zes sloeg hij met een steen een winkelruit in van het modemagazijn Schreurs-Thyssen aan de Klaasstraat. De dief greep een bontmantel, geel-beige gekleurd met zwarte, verticale strepen en .koos daarmede het hazenpad. Een buurman werd wakker van den slag, keek uit'het raam en zag een onbekend persoon in de sche merige straat met iets over den arm wegloopen in de richting van de Parade. Een voorbijganger zag dit ook en men heeft nog geprobeerd den onbekende te achterhalen, maar die was hen te vlug af. Ham van f22.50 per Kilo. Ham van 1' 22.50 per kilo is goed betaald, als het geld tenminste den verköoper bereikt. Een colporteur te Nooj'beek had op crefiiet twee hammen gekocht en toen de verkooper om geld kwam, had hy te hooren gekregen, dat de twee hammen in beslag genomen waren. Daarom wilde de colporteur niet betalen en de verkoopende boer had or politie zaken van gemaakt. Het gevolg was, dat de colporteur zich te verantwoor den had wegens het verboden vervoer van vleesch. Hij probeerde het Hof te 's-Hertogenbosch, waar hy in hoo- ger beroep moest terecht staan, de zelfde praatjes op de mouw te spelden als den boer, maar het hof liep er niet in. De advocaat-generaal noemde hem een gewoon oplichter en zwarten han delaar, die flink moet worden aange pakt. De economische rechter te Maas tricht liad hem veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De advocaat- generaal eischte thans vijf maanden. Uitspraak 18 November. Prijsopdrijving van groenten. In Mei 1.1. werd op de markt te Venlo bij verschillende groen te venters door ambtenaren van de' Prysbeheer- sching geconstateerd, dat zy hun waren boven den geoorloofden pry's verkoch ten. Daar al deze handelaren hun groen ten hadden betrokken van den groen ten-, fruit en zuidvruchtenhandel, de firma A. Smits Zonen, Eminastraat 25 te Venlo, werd ook daar een on derzoek ingesteld. Dit wees uit, dat deze firma by verkoop aan haar af nemers, allen kleinhandelaren, bij de vaststelling" van den prijs geen reke ning had gehouden mei de kwaliteit der geleverde groenten, die in dit go- val voornanielyk uit komkommers bestonden, tengevolge waarvan ver schillende partijen voor een hoogere sorteering werden verkocht dan waar voor zij waren ingekocht. Deze na latigheid deed een belangrijke verhoo ging ontstaan van de vastgestelde prijzen. Zoo moest een afnemer van kas- komkommers f 3150 per 100 stuks .betalen inplaats van den voor dat oogenblik, bij levering van grossier aan winkelier vastgesteldcn prys van f22.-. 'Aan een anderen groenten- handelaar werd een mindere" kwali teit komkommers, die flo.— moch ten kosten per 100 stuks," verkocht voor -f 27.—zy'nde de prijs van een hoogere sorteering. Soortgelijke overtredingen inbakte de firma - eveneens bij levering van bloemkoolen. Een partij van 100 stuks verkocht zij - voor f 33.-, terwijl zij maximaal f25.— had mogen ba-, rekenen. Deze overtredingen der prijsvoor- schriften hebben ertoe geleid, dat de Inspecteur voor de* Prijsbelieersching te 's-Hertogenbosch de firma streng veroordeelde. Hy legde haar een boete op van f 2500. van welk vonnis hy openbaarmaking in dit blad gelastte. De nieuwe leening. Handel in stortingsbewijzen verboden. In opdracht van den wnd. secretaris generaal van het departement van Financiën is tót nader order elke handel in en het overdragen van obligation en stortingsbewijzen der 3'/2 pet Staatsleening 1942, zoowel a contant als op termijn, zoowel voor eigen rekening als voor rekening van derden, alsmede elke transactie van welken aard ook, waarbij hetzelfde beoogd wordt als bij overdracht van obligation en/of stortingsbewijzen (zoomede het geven van een desbe treffende garantie), verbóden. Afdeelingcliefs in Den Haag ontslagen. Dezer dagen heeft do burgemeester van Den Haag, Prof. dr. H. Westrn, ongevraagd eervol ontslag verleend aan twee afdeelingchefs van Maat schappelijk Hulpbetoon. Als grond van het ontslag heeft de burgemees ter aangevoerd, dat by de laatste "Winterhulpcollecte geen der ambte naren van dezen dienst had geofferd. Voor de onsociale houding van deze ambtenaren, van een socialen dienst zijn de chefs verantwoordelijk steld. Zy toch waren naar het oordeel van den burgemeester niet te hand' haven, aangezien zy bij het personeel geen beteren geest hadden weten aan kweeken. NED. ARBEIDSDIENST Aanwijzing dienstplichtigen In de Ned. Staatscourant is opge nomen een, besluit van den secretaris generaal van het Departement van Algemeene Zaken betreffende de aan wijzing van het aantal arbeidsdienst- plichtigen en het tijdstip van .op komst Hierbij wordt bepaald Zij, die geboren zijn van en met 1 October 1924 tot en met 31 December 1924, en niet of niet volledig in een beroep of bedrijf werkzaam zijn en geen geregelde beroeps- of schoolop leiding volgen, zullen voor zooveel zulks naar het oordeel van den com mandant van den Nedertandschen Arbeidsdienst noodig is worden opgeroepen tot het vervullen van arbeidsdienstplicht gedurende het tijdvak van 4 Januari t.m. 12 Juni 1943. Zy, die aangesteld zijn of voor 1 Jan. 1948 aangesteld worden in open baren dienst of bij het bijzonder onderwijs en geboren van en met 2 April-1922 tot en met 31 Maart 1923, worden opgeroepen voor het veryullen van arbeidsdienstplicht ge durende het tijdvak van 4 Januari tot en met 12 Juni 1943. Zij, die in het bezit zijn van een in 1942 verworven einddiploma van het gymnasium of de hoogere burger school b of van een met een zoodanig diploma gelijkgesteld getuigschrift, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en zich hebben opgegeven voor den in September 1942 aange vangen cursus van scholen voor middelbaar nijverheidsonderwijs of de met het. oog op dien cursus eenige practische 'vooropleiding hebben ge volgd of zullen volgen, worden opge roepen voor het vervullen van arbeids dienstplicht gedurende het tijdvak van 1 Juli tot en met 15 Dec. 1943. Vervoer per bakfiets en transportrijwiel. Uit de binnengekomen klachten is gebleken, dat een aantal besteldienst ondernemers, zonder de daartoe ver- eisclite toestemming te hebben ver kregen, hun tarieven voor het ver voer per driewielige bakfiets of tran sportlij wiel hebben verhoogd. In het bijzonder in het kustgebied bleken eenige ondernemers zich niet te heb ben ontzien van de situatie misbruik te maken, door prijzen. Daarom heeft thans de gemachtigde voor de pry zén voor transporten met driewielige bak fietsen en transportrijwielen maximum prijzen vastgesteld, welke in een officieele publicatie in de voornaamste dagbladen worden bekend gemaakt. Bii overvraging doet men verstandig, dadelijk een klacht in te dienen bij den provincialen commandant voor de prijsbehéerscliing, öf bij de plaatselijke politie, die er voor zal zorgen, dat de toegestane tarieven gehandhaafd blij ven. Moeder van acht kinderen in put verdronken. In het plaatsje Haaren, by Oistor- wyk, is een 48-jarige vrouw bij liet waterscheppen over den rand geslagen en in den diepen put gevallen, waarin zy jammerlijk is verdronken. Het slachtoffer was gehuwd en moeder van acht kinderen. Gasvergiftiging. 3 slachtoffers. Te Tilburg heeft zich in een woning aan de Ridderstraat, bewoond door de familie Gadellaa, een ernstig geval van gasvergiftiging voorgedaan, waar van de 30jarige vrouw des huizes' haar 81jarige vader en een- kind van 9 maandën de slachtoffers zijn ge worden. De echtgenoot, die bij zyn thuiskomst een zeer sterke gasluclit waarnam, vond in de woning zijn vrouw, drie kinderen en zyn schoon vader bedwelmd op den grond liggen. Een arts, die snel ter plaatse was, slaagde er slechts - in by de twee oudste kinderen, resp. 3 en 2 jaar oud, do levensgeesten op te wekken. De andere h'uisgenooten bleken reeds overleden. De Waffen-SS en liet Legioen. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede: Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen-SS en het Legioen, die een veldpostnummer hebben, mogen alleen verzonden worden -met de speciaal voor Kerstpakketten verstrekte zé gels, z.g. Zulassungsmarken. Deze zegels worden aan de soldaten uitge reikt en -door aan hun familieleden toegezonden. Zij zyn dus nergens an ders verkrijgbaar. Door middel van deze zegels is het mogelijk) om Kerst- pakketjes aan de vrijwilligers te zen den v.an 1000 gram of 2000 gram. Voor 1000 gram moet men dus één zegel en, voor 2000 gram twoe zegels op plakken. Voor de vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, zyn geen zegels noodig en kunnen de pakjes zonder zegels verzenden wor den. Het is van het grootste belang, dat de Kerstpakketten vóór 30 No vember a.s. aan de post verzending afgegeven zyn. Van 10 November tot 25 December 1942 is het niet mogelijk, pakketjes te versturen zonder zegels, welke zwaarder zijn dan 20 gram. Vóór 10 Novembér en na 25 Decem ber 1942 kunnen pakjes zonder zegel tot 100 gram verzonden worden. Door deze regeling is er yoor ge zorgd, dat alle kameraden ook werke lijk met Kerstmis uw gave ontvangen. De pak,jes moeten als volgt geadres seerd worden An das SS-Ersatzkommando Nederland Den Haag, Stadhouderslaan 132. Te zenden aan: Rang :....r Naam Veldpostnummer of adres Het SS-Ersatzkommando verzoekt de Nederlandsche bevolking, zich precies aan deze regels te houden, daar, gezien het groote aantal Neder landsche vrijwilligers, alleen op deze wijze een geregeld Kerstpakketten- verkeer mogelijk is. Wij en de wereldwendende gebeurtenissen Wy Limburgers, zyn van oen nuch ter ras daar staan we' voor bekend wat lichtzinnig en spotziek soms, maar daardoor juist toonend, dat wo ons door menschen en toestanden niet laten beetnemen. En hoe zien we nu tegen de wereld aan? Van West tot vei- in het Oosten, van Noord tot Zuid ligt Europa vast in de macht der As-mogendheden. Heel het economisch en industrieel apparaat van het continent wordt in dienst gesteld van de oorlogvoering, en wij helpen daar allen dapper aan mee. Wy, in den vorm van voedselpro ductie, die ook om het eigen hachje, zoo lioog mogelijk wordt opgevoerd, Wy klagen over beperkingen, maar leven toch en van oudsher zijn we in Limburg niet verwend. Onze boeren werkten voor een menschen - leeftijd veel harder en in heel wat schameler qmstandigheden. Daarbij vergeleken zyn we thans allemaal rykaards Door onze diepe godsdienstigheid weten wij bovendien,-dat de Voor zienigheid over ons waakt, en dat, met God voor oogen, we alles'kunnen doorstaan. We passen ons aan by de nieuwe omstandigheden en staan 'alleen pal en onwrikbaar, als men raken zou aan ons voorvaderlijk geloof. Wij werken en bidden en bidden en werken en voor de rest zorgt de Heer, die immers zei„Zoekt eerst het Rijk Gods en Zijne gerechtigheid en het overige zal u worden toege worpen." Dat is voor ons de eenig klemmende waarheid, die bovenmatige zorgen uitbant en achter de donkere wolken een helderen hemel weet, Verder laten we het leven op zijn beloop. De menseh kan er toch niets aan veranderen en elk gejammer daarover verergert in plaats van ver betert. Wy zien heel scherp, dat de wereld voor het jaar 1940 heel groote ge breken had, zóó groot wellicht, dat alleen een allesomspannende oorlog en een diepgaande revolutie hieraan een einde kan maken. Twee groote kwalen heeft hy reeds thans opgelost. De kanker der werkloosheid, die reeds meer dan tien jaren onze maat schappij verteerde, is in zijn tegen deel omgeslagen, en voorbestemd de eerstvolgende generatie niet meer terug tekeeren. En de gruwel, dat de eeuwig ploeterende boeren van het platteland voor het meerendeel hun kost niet meer konden verdienen bij een werk tijd van dat de zon opging, totdat zij in het Westen onder ging, is even eens ten einde. Men moge en men zal daartegen misschien heel wat weten in te brengen, maar de feiten van leven en doen en handelen, van inlossen van schulden en dergelijke, bewijzen "dat toch. Doodvonnis voltrokken .Offi- 's-Gravenhage, 4 November, cieel wordt medegedeeld: Het vonnis, op 3 October 1942 doffr het Deutsche Obergericht in het bezette Nederlandsche gebied tegen den Nederlander Voitus van Hamme uitgesproken,' waarbij deze wegens verboden wapenbezit ter dood werd veroordeeld, is vandaag voltrokken. Evacuatie. In de afgelóopen week is in be paalde gebieden van ons land, hoofd zakelijk gelegen in de kuststreek, liet gesprek van den dag de evacuatie geweest. Overdreven geruchten en een volkomen ongemotiveerde angst waren voor velen aanleiding om elders naar een behuizing om te kijken, liet^ geen nu eenmaal niet. bevorderlijk was voor den goeden gang van zaken. Bovendien doken al 'spoedig de be ruchte „profiteurs" op, die enorme sommen vroegen voor verhuizingen van inboedels, voor sleutelgeld by de bemiddeling van huur of koop van woningen en voor lokale transporten Een reeks van maatregelen geno men door de overheid als vervoer- verboden voor meubels en huisraad, controle op de transportprijzen en een verhuisverbod maakte echter spoedig een einde aan deze ontoelaatbare han delingen. Een eigen organisatie werd geschapen, die in geval eener evacuatie de noodige voertuigen ter beschikking stelt voor de verhuizing van het go- lieele huisraad. Van teler tot consument. Een verheugend teeken is de con trole op de verdeeling van groenten. Van de wieg af tot liet graf, duide lijker gezegd van den teler tot den consument zal de groente gevolgd en gecontroleerd worden en ér zal voor gewaakt worden, dat. niets in den zwarten handel verdwijnt. Door een reeks van maatregelen hoopt men een einde te maken aan degroenten- schaarschte en zorg dragen voor aon betere aanvoer en verdeeling Vooral in de groote steden zal dit besluit van harte worden toegejuicht. Weer 300 vrijwilligers vertrokken. Dezer dagen is wederom een groep van meer dan driehonderd man Ne derlandsche -jongemannen als vrij willigers ter deelneming aan do S.S.- opleicling vertrokken om straks in den wapenstrijd der Germanen voor het nieuwe Europa te worden inge-, schakeld. Het is de stem hunner ovei tuiging,dat onder de geniale leiding van den Fuehrer aller Ger manen, die strijd tot een zegevierend einde zal worden gebracht. Premres ingevolge (le Kinderbijslagwet De premie ingevolge de Kinder bijslagwet, bestaande uit een bijdrage tot dekking van de kinderbijslagen en een opslag, bestemd tot dokking van de administratiekosten wordt telkenjare opnieuw vastgesteld. De secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken heeft thans voor 1943 de evonbedoelde bijdrage, evenals voor 1942, bepaald op Ö.94 pet. van het loon, dat voor premiebetaling in aanmerking komt. Voor instellin gen van weldadigheid, voorkomende op de lijst, bedoeld in art. 2 van de Armenwet, is de bijdrage lager ge steld. Evenals in 1942 zal zy 0.44 pet. van het loon bédragen. Voor de werkgevers, die by het Rijkskinderbyslagfonds zijn aangeslo ten, heeft de secretaris-generaal den opslag wederom op 0.06 pet. van het loon bepaald, zoodat de totale premie, zijnde bijdrage plus opslag, voor deze werkgevers ook in het jaar 19431 pet. van het loon zal beloopen, behoudens, wanneer zij behooren tot de even- genoemde instellingen van weldadig heid, in welk geval de premie Va pet. zal bedragen. Ten aanzien van de werkgevers, die zijn aangesloten by liet Ki.iderbijslag fonds van een erkende bodrijfsver- eeniging, geschiedt, de bepaling van den opslag door debetrokken bedrijfs- vèreeniging. Gewijzigd werkplan yoor den Noord-Oost pol der. Volgens het tot nu toe aangehou den z.g. versnelde werkplan 'zou de Noord-Oostpolder "na het droogvallen in cultuur worden gebracht en vol-* ledig worden geoutilleerd door den aanleg van watergangen met een ver- bindingssluis. tusschen de beide afdee- lingen, van verharde wegen met do noodige bruggen, zoomede door den bouw van boerderijen, arbeiderswonin gen cn dorpen, aldus schryft het laatst verschenen driemaandelij ks bericht betreffende de Zuiderzeewerken. Onder de huidige omstandigheden zou het onmogelijk zijn, dit werkplan te volgen en er zou een met het oog op de tegenwoordige voedselpositie ontoelaatbare vertraging in het pro ductief maken der nieuwe gronden dan aan ernstige onkruidvervuiling worden blootgesteld. Dit heeft er toe geleid, een gewij zigd werkplan op te stellen,.Waarbij alleen zal worden uitgevoerd, "hetgeen noodig is om de cultuur zoo snel mo gelijk uit te breiden in een eenvou- digen voorloopigen vorm. Het ont wateren en in cultuur brengen der gronden zal zoo snel mogelijk wor den voortgezet, terwijl een honderd tal ontginningsboerderyen zal worden gesticht voor het onderbrengen van materieel, paarden, kunstmest en zaai goed. Arbeiders zullen onderkomen moeten vinden barakkenkampen, ter wijl enkele gebouwen voor leidend personeel en voor eenige onmisbare bedrijven zullen moeten worden ge sticht. Het< wordt mogelijk geacht, in de jaren 1942 tot en met 1944 den polder geheel voor voorloopige cultuur, ge leid van de ontginningsbedryven uit, in gereedheid te brengen. I-Iet hiervoor in hoofdtrekken weergegeven werk plan heeft de secretaris-generaal van het departement van Waterstaat goed gekeurd en als richtsnoer gesteld by het onder de huidige omstandigheden voortzetten dor werken. Diefst.al en verduistering van obligaties te Boxmeer. De Rechtbank uitspraak doende in de strafzaak tegen don 85-jarigen, thans gedetineerden W. J. IT, S.. wonende te Boxmeer, die aldaar, als correspon dent van de Nod. Landbouwbank, zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal en verduistering van eenige obligaties van f 100Ö, veroordeelde hem conform den eisch tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Distributie van kindervoeding. Regeling gaat 8 Nov. in De Staatscourant van Woensdag be vat. de „Kindervoecling-distribitfiebe- schikking 1942 1". Onder kindervoeding wordt, verstaan gecondenseerde karnemelk met bloem en suiker, gecondenseerde karnemelk met bloem; eiwitmelk, zoogenaamde „gecondenseerde karnemelk D" en zoogenaamde „farine lacté". By de uitvoering van de distributie van kindervoeding -wórden overeen komstig aanwijzingen van don secre taris-generaal oi' een daartoe gemach tigden ambtenaar in gebruik gesteld: a. nader aan te wijzen en.voor een bepaald tijdvak geldig te verklaren, door de distributiediensten uit te reiken bonnen, bedoeldin artikel 2, onder a van do Beschuitdist,ributie- bescliikking 1942 1 en in artikel 3. onder a van de Melkdistributiebe- schikking 1941 I, alsmede de nader ter verkrijging van rijst aan te wijzen bQnnen. bedoeld in artikel 2 onder a, van de Grutterswarendistributie-be- schikking 1942 I, alsmede de met „een rantsoen beschuit", „een rant soen melk F' en „een rantsoen rijst" gemerkte bonnen, bedoeld in de in dit artikel genoemde beschikkingen: b. tot een bepaalden dag geldig te verklaren toewijzingen, volgens vast gestelde modellen, voor een bepaald aantal rantsoenen „melk", „beschuit" en „rijst", welke toewijzingen en dis tributiediensten en het. Centraal Dis tributiekantoor kunnen uitreiken; toewijzingen, welke door of na mens het Hoofdbedrijfschap kunnen worden uitgereikt; cl. bijzondere schriftelijke vergun ningen, welke do,or den secretaris generaal, dan wol een daartoe ge machtigden ambtenaar of het'Hoofd bedrijfschap kunnen worden afgege ven. 1. De bonnen'geven: gedurende liet tijdvak, waarvoor zy geldig verklaard zyn, recht op het in ontvangst nemen van een nader vast te stellen hoe veelheid kindervoeding. 2. De toewijzingen geven gedurende het tydvak, waarvoor zij geldig ver klaard zijn, recht op het in ontvangst nemen vaneen nader aan te geven aantal rantsoenen kindervoeding, met dien verstande, dat liet in ontvangst nemen van een geringer aantal rant soenen verboden is. 3. De vergunningen geven goduren- de het tydvak, waarvoor zij geldig verklaard zyn, recht op het in ont vangst nemen van de daarop aange geven hoeveelheid kindervoeding, met, dien verstande,, dat het in ontvangst nemen van een geringere hoeveelheid verboden is. De beschikking treedt 8 November in werking. De beste Huisvrouw. De beste huisvrouw dio f»estaat, Is zekef waar op markt en straat Geen mensch van weet, geen mènsch van praat. Eigen vischvangst. Stoven. De schoongemaakte visch in een vuurv.aste of geëmailleerde schaal schikken. Een bodempje water, een klein klontje boter, een takje peterse lie en naar smaak een gesnipperd uitje en een paar schijven tomaat toe voegen. Voor vette visch is een Schijfje ■"citroen of een scheutje azijn er bij zeer aan te bevelen. Het schaaltje dicht dekken en de visch 20 min. laten stoven, dat het water net tegen de kook aan is. De visch in do schaal opdienen,'eventueel hel vocht binden met wat aardappelmeel of maïzena. Bakken. De schoongemaakte visch, waarvan ook de kop cn vinnen afge sneden zijn, inkerv'en en door meel wentelen. Een klontje boter in de koekepan bruin laten worden en de visch in de pan leggen. Het vuur tem peren, een deksel op de pan leggen en de visch langzaam en zachtjes gaar bakken. Na 10 min. keeren, weer 10 min. toegedekt op het vuur zetten en dan met het deksel' van de pan af op een matig, vuur bruin bakken. Op deze manier voorkomt men, dat dat boter door spatten verloren gaa^H|L worden de kleine gaatjes Bi^H^rn is sinds 2 Aug. van deze leenstelling: 33.15 pet. inl. tarwe 42.50 pet. inl. rogge, 9.35 pet. erwten, 15 pet. aardappelmeel. Eieren conserveeren. Dit doodeen voudige recept vinden we in het Vak kundig Bijvoegsel van „De Kruide nier" van 8 Aug. j.l.: Breng een pan water'aan de kook. Flink laten door koken. Doe dan de eieren by niet meer dan zes tegelijk in een zeef of netje en houd ze in liet kokend wa ter, maar niet langer dan vier secon den. (U telt dan op de gebruikelijke wijze: een-en-twintig, .twee-en-twintig, dïie-en-twintig, vier-en-twintigj. .Dan de eieren per uit haten. Het* conser veeren is dan gedaan. Door het ko kende water zijn de .eierschaal en het vliesje daaronder volkomen dicht getrokken. Duurzaamheid: plm. een jaar. In tegenstelling met eieren, die op andere wijze zijn verduurzaamd, kunt u deze eieren niet alleen bakken, maar ook koken.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 2