Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Buitenland. DISTRIBUTIE-NIEUWS Binnenland. Provinciaal Nieuws. Zaterdag 7 November 1942 Drie en Zestigste Jaargang No 44 ADVERTENTIEPRIJS Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm, Vraag en aanb. betrekk. 8 ct., alle overige 12 ct. ABONNEMENTPRIJS voor Venray 70 ct. buiten Venray 80 ct. per kwartaal. Afz. no. 6 ct. PEEL EN MAAS UITGAVE Fa. v. d. MUNCKHOF Drukkerij, Kant.boekh. Kengetal 2446 VENRAY Grootestraat 28 Tel. 512 Giro 150652 P1100/1. Verantwoorde lijk voor den geheelen inhoud: W. P.A. van den Munckhof. AFRIKA WORDT BELANG RIJK 00RL0GST00NEEL. Voortschrijdende Japansche suc cessen Duizenden kilometers van huis- De strijd in Egypte - Vorderingen naar 't petroleum- bekken van Grosney Scheeps- verliezen der geallieerden Ook al operaties der duikbooten in den Indischen Oceaan —Destrijd om 't bezit van Afrika Gealli eerde actie van West:Afrika uit De Japanners hebben wel precies gelijk gehad toen ze voorspelden, dat op 'den eersten slag by de Salomons eilanden, nog meerderen zouden vol gen. Er volgde een tweede en nu hoorden we de resultaten van een grootsch treffen by Sancta-Cruz, dat eenige honderden kilometers oostelijk is gelegen, waarbij de Amerikanen niet minder dan 4 vliegkampschepen, r slagschip en een ander oorlogschip verloren, terwijl^00 vliegtuigen ten onder gingen. De Amerikanen beweren wel, dat de toestand nog onzeker is, doch de Japanners zeggen, dat de toestand aldaar volstrekt niet onzeker is, doch dat zjj de situatie volkomen beheer- schen en do Amerikanen niet in staat ,zyn de Japanners uit hunne steun punten te verdrijven. Dit alles speelt zich ondertusschen af op tienduizenden kilometers van het eigënlijko Japan en hoe de Ame rikanen ooit in staat zullen zijn de japanners uit hunne veroveringen te verdrijven is voor ieder een raadsel. Intusschen, de oorlog gaat met on verminderde kracht verder. De aandacht der gehecle wereld blijft ochter nog vooral gericht naai de gevechtshandelingen in Egypte. Er is nog weinig teekening in den strijd gekomen. Ofschoon de Britten al bijna twee weken onophoudelijk .de stellingen by El-Almeinen aanval len met de allernieuwste wapenen en de zwaarste tanks, is hun succes nog niet vermeldenswaard. Eén dag slechts is er eenige ver- poozing geweest, daarna werd weer met hernieuwde woede aangevallen. Daarbij izyn ze een gedeelte der stel lingen kunnen binnendringen, doch aanstonds werden ze er weer door tegenaanvallen uit verdreven. Generaal Rommel neemt hier een zeer sterke positie in. Hij denkt er blijkbaar nog niet aan deze sterke stellingen te verlaten om in het open veld een pantserslag te beginnen. Hij wil zeker eerst eens af wachten, wat. de Britten aan kracht kunnen opbrengen. Misschien dat daarna, zoodra hy oordeelt, dat de vijand voldoende kracht heeft ingeboet, dé eigenlijke slag pas begint, want hot lijkt voor Rommel gemakkelijker in de richting vah Alexandria op te ruk ken dan voor de Britten om de El- Alamein-stellingen. voorbij te komen. Men heeft van Britsche zijde reeds te kennen gegeven, dat hunnerzijds circa een millioen man aan deze ge vechten kunnen deelnemen en mag daaruit afleiden, dat de troepen van de As niet veel geringer in aantal zullen zijn. Er kan hier nog van alles gebeuren, doch ons komt het vreemd en dwaas voor, te trachten den vijand te ver jagen uit stellingen, die reeds van nature zoo moeilijk te passeeren zijn, zoolang daartoe nog andere wegen openstaan. Doch de militaire presta-. ties der geallieerden waren tot heden nog niet veel bijzondershun oorlogs- weg is met mislukkingen geteekend. Hun eenige successen hebben ze nog in Afrika behaald, doch die waren goeddeels slechts van tydelijken aard. Do Duitschers hebben deze week aanmerkelijke successen weten te behalen aan het Terek-front, dat is de stry'd die gestreden wordt om Imt petroleumbekken van Grosny. Enkele duizenden gevangenen werden ge maakt, en een pas, die over den Kaukasus leidt, afgesloten. Men moet hierbij bedenken, dat dit front op dezelfde breedte ligt als RQme en de gevechten er nog best eenigen tyd voortgang kunnen vinden zonder door den winter onmogelijk te worden gemaakt. De winter is er overigens even streng als in midden- Duitschland. Nu do maand October is afgesloten is het totale verlies aan koopvaardij schepen weer, bekend gemaakt, dat ditmaal ruim 720.000 ton scheeps- ruimte bedroeg. De vorige werd het 1000.000 ton overscl De geallieerden hechten daan? niet zooveel waarde aan. Immers, zy blijven ijskoud beweren, dat de aan bouw van nieuwe schepen het verlies overtreft. Dus behoeven zy zich,geen zorgen te maken, dat hierdoor de voortzetting van den. oorlog op zeker punt onmogelijk zal worden. Het is wel een groote last, maar die wordt als noodzakelijk oorlogsverschynserin de berekingen opgenomen. In Europa denkt men daar wel een beetje anders over en ook wy' hebben al .herhaaldelijk als onze meening neergeschreven, dat de strijd tegen de ravitailleeringsscheep- vaart wel eens .van sterk bcslissen- den invloed op den afloop van den oorlog kan blyken. We vinden het alleen maar een opvallend verschijnsel, dat de actie der duikbooten zich al maar naar grooter ruimten uitstrekt. Reeds maanden maken zy 'de zee voor Amerika enMexico onveilig, de con- vooi-verliezen voor de kusten van West-Afrika waren een normaal ge val geworden, en nu wordt voor het eerst melding gemaakt-, dat ze ook de uiterste punt van Afrika voorbij en in den Stillen Oceaan hun slacht offers hebben gemaakt. Dat ziet er voor de geallieerden niet hoopvol uit. Het ligt- immers voor de hand, dat zy hierbij te eeniger tijd de hand zullen reiken aan de oppermachtige vloot der Japanners en met steun van weerszijden het verkeer naar en van Britsch-Indië -leelijk kunnen dwarS zitten, zoo niet geheel onmo gelijk maken. Ook deze actie past in don strijd om het bezit van Afrika, die in vol len gang is. Van het verblijf der Amerikanen in Liberia werd nog geen nader nieuws gemeldalleen werd ver ondersteld, dat zij met behulp der aanhangers van De Gaulle, die midden-Afrika beheerschen, een weg willen aanleggen, die naar het mid den-Oosten leidt, dus over Egypte loopt. Reeds zou men trachten met daarvoor speciaal gebouwde tanks het front der Duitsc-h-Italiaansche legermacht van uit het Zuiden te- verontrusten. Het bouwen van een weg door Afrika en het opzetten van zoo'n actie is echter een werk van langen adem, en men mag er de eerste maanden nog geen vruchten van ver wachten. Daarvoor is Midden-Afrika te onherbergzaam en te uitgestrekt en do Sahara nog een te groote hin derpaal. De weg per vliegtuig zou echter al in gebruik zijn, doch voor het vervoer van massa's troepen is het vliegtuig nog ongeschikt. In elk geval wijzen ook deze plan nen, die in uitvoering zijn, er op, dat Afrika steeds meer een belang rijk oorlogstooneel gaat worden.. BEKANNTMACHUNG Mlistening der Gebnrtsjahr gaenge 190-t uud 1905 Alle maennliehen' Reichsdentschen der Geburtsjahrgaenge 1904 und 1905 - auch diejenigen, die bereits durcli Wehrers'atzdiehststellen der Heimat erfasst, gem astert, unabkoemmlieh oder zuruckgestellt worden sind haben sieh zur Musterung wie folgt zu melden a) Aus den Provinzen Suedholland und Seeland in Den Haag, Schule. Frederikstr. 28 Am 9,11.1942, vorm. 8.30 Ulir, die Buchstaben A—J. Am 10.11.1942, vorm. 8.30 ühr, die Buchstaben K—S. Am li:il.l942, vorm. 8.30 ühr. die Biichstaben T Z. b) Aus der Provinz Nordholland in Amsterdam-O., Schule, lepenweg lS Am 12.11.1942, vorm. 8.30 TJlir, die Buchstaben A—J. Am 13.11.1942, vorm. 8.30 Uhr, die Buchstaben K—Q. Am 14.11.1942, "vorm. 8.30 Uhr, die Buchstaben R—Z. c) Aus den Provinzen Friesland, Groningen, Drente und Overijssel bei der Wehrmachtkommandantur Zwolle Rojensingel 13 Am 16.11.1942, vorm. 8.30 Uhr, die Buchstaben A—O. Am 17.11.1942, vorm. 8.30 Uhr, die Buchstaben P—Z. d) Aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und Nordbrabant in Eind hoven,' Schule, Don Boscostr. 18 Am 19.11.1942, vorm. 8.30 Uhr, die Buchstaben A—H. Am 20.11.1942, vorm. 8.30, Uhr, die Buchstaben I - R. Am 21.11.1942, vorm. 8.30 Uhr, die Buchstaben S—Z, e) Aus der Provinz Limburg bei der Wehrmachtkommandautur. Maas tricht, Vrijthof 46 Am 23.11.1942, vorm. 8.30 Uhr, die Buchstaben A—E. Am 24.11.1942, vorm. 8.30 Uhr, die Buchstaben F—H. Am 25.11.1942, vorm. 8.30 Uhr, die Buchstaben I—L. Am 26.11.1942, vorm. 8.30 Uhr, die Buchstaben M P. Am 27.11.1942, vorm. 8.30 Uhr, die Buchstaben Q—S. Am 28.11.1942, vorm. 8.30 Uhr. die Buchstaben T—Z; Die Meldepflichtigen haben Ausweis- papiere und 3 Passbilder 37—52 m.m. in buergerlicher Kleidung, oline Kopf- bedeckung, Brillentraeger dasBrillen- rezept mitzubringen. Juden haben :ht Zu erscheinen. Jen Meldepflichtigen wird das irgeld 3. Klasse gegen vorzeigen Fahrkarte bei der Meldung rueckerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort voh mehr als 8 Stunden ein Zehrgeld. Den Haag, den 26 Oktober 1942. Der Reichskommissar fuer die besetzten Niederlaendischen Gebieto, Der Generalkommissar fuer das Sichelhei ts wesen (gez.) RAUTER SS-Gruppenfuehrer und General- leutnant der Polizei. MINDER VERSNAPERINGEN Extra-Yei'snapërïngenrantsoen voor kinderen met St. Nicolaas De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- schery maakt, in verband met de aanwijzing der nieuwe bonnen voor voedings- en genotmiddelen voor het tijdvak van 1 tot en met 28 Novem ber a.s. het wlgende bekend Tegelyk met het tabaksrantsoen ondergaat ook het versnaperingen rantsoen een verlaging. Deze verla ging wordt bereikt, doordat men met- de op de thans aangewezen bonnen 56, 57, 58 en 59 verkrijgbaar gestelde hoeveelheid van 400 gram niet vier weken doch zes weken moet toe komen. De» geldigheidsduur van genoemde bonnen loopt derhalve niet, zooals in de gepubliceerde bonnenlijst is ver meld, tot en met 28 November a.s., doch tot en met 12 December a.s. Nadien zullen voor het tijdvak van 13 tot ^n Met 26 December a.s., dat is dus voor een periode van twee weken, twee bonnen, elk rechtgeven- de op 100 gr. versnaperingen, geldig worden verklaard. Een en ander be- teekent dus, dat het versnaperingen rantsoen voor het tydvak van 1 No vember tot en met 26 December, dit is dus een periode van acht weken, wordt teruggebracht van 800 gram op 600 gram. Voorts -kan thans reeds worden medegedeeld, dat voor kinderen van 0 tot 14 jaar ter gelegenheid van Sint Nicolaas, op nader aan te wijzen bonnen, een extra-rantsoen van 200 gram versnaperingen beschikbaar zal worden gesteld. CACAO YOOR KINDEREN Evenals vorig jaar zal ook dezen winter wederom cacao met suiker beschikbaar worden gesteld voor kinderen van 0 tot en. met 13 jaar. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 28 November a.s. zullen de met „reserve .3-65" en „reserve 4-65" merkte bonnen der bonkaart voor voedingsmiddelen elk recht geven 'op het koopen van 150 gram cacaopoeder met suiker. Evenals vorig jaar dient men dezen bon gedurende de eerste week der periode, derhalve van 1 tot en met 7 November, (dus heden Zaterdag) bij den winkelier in te leveren. Gedurende de derde en vierde week der periode, derhalve "van 15 tot en met 28 Nov. 1942, zal dezo vervolgens de cacao afleveren. UITREIKING distributiebescheiden. De plaatselijke distributiodiensten zullen op nader te bepalen tijdstippen gedurende het tydvak van 8 tot en met. 28 November a.s. tegen overleg ging van de distributiestamkaart en tegen inontvangstnoming van een bon van liet inlegvel, bonkaartenvoe dingsmiddelen 13e periode 1942", als mede nieuwe aardappelkaarten uit reiken. Ook ditmaal zal weer onder scheid gemaakt worden tusschen stad- en landkaarten. Aangezien even wél mot ingang van 29 November a.s. een wijziging wordt gebracht* in. de verdeeling in stad- en landgebied zal het in sommige gemeenten kunnen voorkomen, dat men inplaats van stad- kaarten landkaarten of in plaats van landkaarten stadkaarten ontvangt.. De diensten zullen uitreiken: Aan de houders van een inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K 110 en twee aardappelkaarten N 110. Aan houders van een inlegvel K 2 of L 2 een bonkaart K 210 en drie aardappelkaarten N 110. Aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K 310 en twee aardappelkaarten N 110. Aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart K 410 en één aardappelkaart N 110. Houders van L-inlegvellen ontvan gen bovendien een toeslagkaart voor aardappelen N 210. Zy, die geboren zijn tusschen 1 en 28. November van de jaren-1921,1928 on 1938 moeten-hun inlegvellen ruilen, alvorens» hun bonkaarten in ontvangst te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men zyn kaarten uitsluitend kan afhalen bij den distributiedienst der gemeente, waar men in het bevol kingsregister is opgenomen. Een uit zondering kan slechts worden gemaakt voor schippers woonwagenbewoners, gedetacheerde maréchaussée's, de vaste bevolking van kostscholen e.d. en voor hen, die ten gevolge van oorlogs omstandigheden tydelyk elders ver blijven. Voorts wordt er op gewezen, dat by uitreiking van de bonkaarten het vakje K 6 van de distributiestamkaart zal worden afgekruist, terwyl van het inlegvel die bon verwijderd zal wor den, waarvan het nummer overeen stemt met het nummer der uitgereikte konkaart voor voedingsmiddelen. Het verdient aanbeveling, terstond by het in ontvangst nemen der kaar ten na te gaan of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, inderdaad ontvangen heeft, aangezien latere reclames uiteraard niet in behandeling kunnen worden genomen. Binnenkort Ruudvet op bon 58 Op de bonnen „58" van de boter- kaart, welke geldig zullen zijn ge durende het tydvak van Dinsdag 24 November tot en met Zaterdag 5 December 1942, zal desgewenscht rundvet verkrijgbaar zyn. Per tweetal bonnen zal men 200 grani rundvet kunnen betrekken. Zij, die rundvet wenschen te ont vangen dienen de genoemde bonnen by him slager in te leveren, desge wenscht tegen ontvangstbewijs, in het tijdvak van Woensdag 4 tót en met heden Zaterdag? Noverabgr 1942. Zij, die gedurende bovengenoemd tijdvak bon 58 niet by hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet betrekken, doch uitslui tend de artikelen ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen. Uiteraard mag eerst een aanvang worden gemaakt met de aflevering van het rundvet op 24 November 1942 Yaste brandstoffen voor kookdoeleinden Gedurende het tydvak van 1 Nov. 1942 tot en met 30 April 1943 geeft de met „05 KF" gemerkte bon, der DZ-kaart voor vasté brandstoffen voor kookdoeleinden, recht op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen, met uitzondering vananthra- ciet. De verbruikers zullen met de op dezen bon aan te schaffen brandstof fen moeten toekomen tot 1 Februari 1943, aangezien eerst op- dezen datum een nieuwe bon zal worden aange wezen. Twee liter petroleum voor kookdoeleinden Gedurende het tijdvak van 1 Nov. 1942 tot en met 9 Jan. 1943 geven de met „03" genummerde bonnen, van de bonkaart „EA" voor kook doeleinden, elk recht op het koopen van twee liter petroleum. Aan Winterhulp gegeven is goed gegeven. Giro 5553 Het distributie-nieuws heeft stellig lang niet meer zoo de algemeene aandacht gehad Van heel ons' volk als eind vorige week. De daarin vervatte conclusiesminder rooken en minder snoepen droegen daartoe zeker het meeste by. Het zyn onaangename mededeelingen en vooral de verwoede rooker zal zich danig moeten gaan trainen in het brengen van rook-offers, maar laten we ons troosten met de gedachte, dat het hier slechts om genotmiddelen gaat en dat een korting op levensmiddelen heel wat erger zon zijn. Minder post per dag is ook al een maatregel in verband met de omstandighedengebrek 'aan personeel on aan vervoermiddelen en moeilijkheden van het winter-duister. Drie bestellingen briefpost worden tot twee ingekrompen en waar twee buiten-bestellingen worden uitgevoerd, worden deze tot één-teruggebracht. Vroeger begon .zoo'n inkrimping altijd ten plattelande* nu komt 't Haagje 't eerst aan de beurt"! Germaansche SS in Nederland Zoo is met ingang van 1 November de Ned. SS. omgedoopt. Het feit, dat de SS een Germaansche orde is. die in ieder der Gemaansche landen haar taak heeft te vervullen, wordt door het invoeren van dezén naanf tot uitdrukking gebracht. Een inspectiereis van den Weermachtsbevelhebber in ons land door de veelvuldige ver- sterkingswerken gaf de zekerheid, dat de intensieve voorbereidingen voor den afweer van vyandëlyke val schermjagers en landingstroepen uit de lucht zoover gevorderd zijn, dat elk vyandelyk optreden uit de lucht onvoorwaardelijk veroordeeld zal zijn te mislukken als gevolg van de afweerkracht dei- troepen van alle wapens, die den laatsten tijd versterkt zijn. Een Limbuïgscli transport van 800 kinderen vertrok voor zes weken vacantie naar de Gaü Franken in Würtemburg. Wegens vervalsching van suikerbonnen werden twee Alkmaarsche vrouwen door den economischen rechter ver oordeeld tot 6 maanden gevangenis straf. Een boete van f 1000 zag zich een groothandel in koloniale waren in Roermond door den tucht rechter opgelegd wegens een"tekort op de hoeveelheid thee, die aanwezig moest zyn. Ook de administratie was niet juist gevoerd. INLEVERINGSPLICHT VAN GEBRUIKT PAPIER Groote behoefte aan grond stoffen Het is gebleken, dat de hoeveelheid in te zamelen aan deze grondstoffen voor de papierindustrie zeer groot is. Te dien einde is thans een besluit verschenen van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, dat de verplichting tot inlevering niet alleen beperkt tot oud papier, waarover men als eigenaar, bezitter of houder kan beschikken. De Secretaris-Gene raal zal op grond van dit besluit voorschriften geven, die inleverings plicht van gebruikt papier opleggen, De strijd om Stalin grad In de beschutting van' een schoorsteen van de geschutfabriek „Róode Barricade" wordt van oen korte rust genoten. (P. K. Herber-Atl-H.P. H.Sj - zoówef aan publiekrechtelijke lichamen als aan andere rechtspersonen (ver- eenigingen, instituten, stichtingen, enz.) bedrijfsondernemingen en parti bulieren. Komt men deze verplichting niet na, dan zal het gebruikelijke papier worden weggehaald ter plaatse waar het zich bevindt, op kosten van den inleveringsplichtige. Op deze wyze hoopt de overheid de inzameling van oud en gebruikt papier effectiever te kunnen maken dan tot nog toe het geval was. By overtreding van de voorschriften kunnen de straffen volgens het eco nomische sanctiebesluit worden opge legd. Binnenkort kan men nadere voorschriften omtrent dezen inleve ringsplicht verwachten. GA ZOO MIN MOGELIJK OP REIS In verband met de sterke overbe zetting der treinen wordt een dringend beroep gedaan op het publiek, slechts dan op reis te gaan, indien het strikt noodig is, teneinde hun, die beslist moeten reizen, het reizen minder bezwaarlijk te maken. VLUCHTENDE ARRESTANT DOODGESCHOTEN Na sommatie niet bleven staan In het duister van den laten avond is Vrydag te Vught de '20-jarige Hendriks uit het dorpje Putte (N.-Br.) door de politie doodgeschoten. Spiritus met suiker als cognac verkoclit Enkele Eindhovenaren, die betrok ken zyn geweest in een zwendel met „Fransche cognac", zyn door den inspeteur van de prysbeheersching te 's-Hertogenbosch tot boeten veroor deeld. De cognac, die verhandeld werd tegen hoogen prys, bestond slechts uit gesmokkelde spiritus met water vermengd, waaraan gebrande suiker werd toegevoegd. Dit - smakelijk mengsel ging als „Fransche cognac" grif van de hand en leverde den verkoopers flinke winsten op. Den slager M. S. uit Eindhoven, die 110 liter van dezen „drank" had verkocht voor f 6.50 per liter ey die daarbij ook nog kaas tegen te hoogen prys had verkocht, werd 800 gulden boete opgelegd. De gebroeders K. uit Eindhoven, die eveneens in „cognac" en kaas hadden gehandeld, kregen boeten van resp. f 400 en f 500. De vervaardigers van den cognac zullen zich wegens oplichting te verant woorden hebben. Koers Oost Het was Gen.-Comm. Schmidt, die het parool uitgaf Koers OostZoo is het. Naar het Oosten dienen wij onzen blik te richten. Dat daar straks voor velen van ons een toekomst ligt, dat danken wy aan de dappere Oostfrontstrijders die nu het bolsje wisme vernietigen en tevens de Oost- gebiedem voor het nieuwe Europa ontsluiten. Koers OostEen koers, welke reeds door duizenden dappere Nederlandsdie mannen gevolgd werd, ook toen daar in liet Oosten het bolsjewisme een rechtstreeksche be dreiging voor Europa vormde. Dat deze bedreiging werd weggenomen, dankén wy aan de Oostfrontstrijders waartoe die mannen behooren, die wy door micjdel vah ons Verzorgings fonds geregeld van pakketten voor zien. Landgenoot vergeet dit Fonds niet. Het gironummer is 432100, t.n. van Verzorgingsfonds Vry willigerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's Gravenhage. Wees zuinig met gas en electriciteit. Iedere Nederlander heeft de plicht de uiterste zuinigheid te betrachten by het gebruik van gas en electrici teit. De kolenpositie is tengevolge van de bijzondere -omstandighedenwaarin wy leven, zorgwekkend, doch wanneer ieder zyn krachten er aan geeft om noch gas noch electriciteit te verspil len, zullen de moeilijkheden zeker niet onoverkomelijk blyken. Het is dus niet noodig, dat men zyn volle rant soen verbruikt. "Wij weten wel: „Ge zelligheid kent geen tyd", maar die gezelligheid zal er waarlijk niets min der om zyn, wanneer U des avonds in de huiskamer een lamp minder 1 laat branden. Het electriciteits- en gasverbruik is gerantsoeneerd op 75 pet. en daarmede dient men niet alleen bij de uitoefening van zyn beroep, doch ook in vrijen tyd rekening te houden. Het gemak dient den mensch. Maar U waet, dat juist nu dat gemak tot verwaarloozing van Uw plicht kan leiden, indien U onnoodig gas en electriciteit verbruikt Laat voöral niet onnoodig licht branden in gangen en portalen. Zet Uw radiotoestel af, indien U toch niet luistert. Het wariu- waterverbruik voor koken, wasschen en baden kan worden beperkt door de aansteekvlammetjes onder keuken- of badgeyser niet voortdurend te laten branden. Voor het zetten van thee of koffie gebruike men niet meer waten' dan noodig is. Indien men éénmapu per dag het vaatwerk afwascht in plaats van drie keer, bespaart U 2 3 op het verbruik van electriciteit of gas, dat U anders voor de verwarming van het water noodig heeft. Vooral op het gasverbruik in de keuken zie de huisvrouw toe. Het mag nu zoo langzamerhand wel be kend genoeg zyn, dat men voor het bereiden van den maaltyd sterk op het warm waterverbruik (mis op gas en electriciteit) kan bezuinigen, door de 1 groenten en aardappels met zoo weinig mogelijk water op te zetten en bij het koken de deksels steeds op de pannen .te. houden. Zoodra damp uit de pan of ketel komt, kai> de gas- brander> op „klein" worden gezet, of indien men electriseh kookt, de knop op 0 gedraaid. Wanneer U deze richtlijnen in acht neemt, verricht U niet alleen een dienst aan de gemeenschap, maar be vordert U ook Uw eigen belang, want overschrijding van het rantsoen be zorgt U een boote en wellicht' ook afsnijding van den toevoer. lE .1 ,s! VENRAY, 7 Nov. 1942 Zóttdagsdiemt 4}uisactóen ZONDAG 8 NOVEMBER Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot Dr. E. F. HOYNG Paterestraat 22 Telefoon 432 BEKENDMAKING De Burgemeester van Venray, waar- nemend detaak van Burgemeester en ethouders der Gemeente, brengt tor openbare kennis, dat hij. waar nemend de taak van den raad dier zelfde Gemeente op 30 October 1942 besloten heeft: Het by raadsbesluit van 28 .Juni 1941 aan het Bestuur der Bijzondere Lagere Schóól van den H. Joannes den Dooper te Merselo-Venray beschik baar gestelde bedrag ad f 164.85 voor het aanschaffen van zes schoolbanken to verhoogen met f 7.50 en te brengen op t 172.35. Aldus gedaan te Venray op 30 Oct. De Burgemeester van-Venray, A. H. M. JANSSEN De Secretaris, VAN HAAREN. Diefstallen van hout. Door den Politierechter te Roer mond werden veroordeeld: P. A. G. W. 24 jaar te Venrav f10 of 5 dagen hechtenis wegens diefstal van dennenhout van gemeentegronden te \enray. ,aM- E- s' 35 jaar te Venray, f 10 of 10 dagen hechtenis wegens kappen van dennenhout op gemeenteterreinen te Venray. D.I.S.-nieuws. Na twee Zondagen vry'af begint D.I.S. morgen de tweede helft dei- competitie met een thuiswedstrijd tegen Wittenhorst. De winnaar hier van heeft bij een eventueel struikelen van Sevenum nog een kleine kans op de bovenste plaats. Beide clubs zullen dus hard voor de puntjes kampen, zoodat we een pittige strijd mogen verwachten.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 1