Brandspiritus ABDIJSIROOP TRIEEREN. ^AKKERTJE DE MEESTE MENSCHEN IQulpenhöucleió.... OORLOGSSCHADE C. MULDERS JAARMARKT TE VENRAY JONGE HARING een slachtbok Dieprikkel- Verkoopdagen net meisje flink meisje een boerenknecht Rijwielen Gebr. Lucassen M. JEUKEN Grootestraat 24 b OOST-BRABANT, NOORD-LIMBURG en ZUID-GELDERLAND, het gebied der kleine boeren Beionfabrielc F. H. v. ENCKEVORT Telefoon 214 Woensdag 4 November Officieele LandbouwmedecJeelingen. Gebr. MARTENS, Tel. 528 Iedere week verkrijgbaar a 16 ct. per pakje. Bestellingen uiterlijk 's Maan- dagsavonds. Ie Venraysche Vischhandel H. DECHNAR, Langstraat 4 Telefoon 357. TE KOOP 40—45 pond. Te bevragen A 44, Geijsteren Wederom ontvangen Wed. P. Hendrix, Patersstr 9 wordt veroorzaakt door ontstoken slijmvliezen. Neem dan Abdijsiroop, die de slijm doet loskomen, de hoestprikkel wegneemt, Uw hoest doet ophouden. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S TE KOOP een bontmanteltje Adres bureau van dit blad. TE KOOP partij hang-, leg- buffet- en keuken kasten, stoelen m. of z. fauteuils, lprs. ledikanten m. matr., mangel, winkelopstand m. schaal en gewicht er»z. enz. 's Maandags en Donderdags in zaai Wed. Scheflen, Venray. W. MARTENS. O.rlo E 36. Denk aan de veertien- daagsche route in 't begin der eerste en derde volle week van iedere maand Zie aanplakborden aan de kerk. Beleefd aanbevelend, P. KURSTEN. Caslesray Mevr. arch. BEN HENDRIX, Hertog Reinoudsingel 52 Venlo vraagt voor spoedige indienst treding een voor dag en nacht. Weer verkrijgbaar Papieren Luiers Firma van den Munckhof. Wegens huwelijk der tegen woordige gevraagd boeren-diensthode voor direct of Paschen. H. Ruften, Vastenavondkamp 23, Bierick. 2 Gevraagd in klein gezin te Eindhoven voor den. zelfstandig kunnende werken, v.g.g v. Mevr. C. Londo, St. Gerar- duslaan 43, Eindhoven. Gevraagd nette kappersleerl. tegen Kerstmis. Adres bureau van dit blad. Bij rug-, lende-, spier- of zenuwpijn en bij spit of rheumatiek zijn AKKERTJES weldadige pijnverlossers. Laat de AKKERTJES U daarom dadelijk er vanaf helpen. De Nederlandsche Pijnstiller Biedt zich aan jongen van 17 jaar voor boerenwerk, kan goed met paarden omgaan. H Lomme, A 46, Geijsteren Gevraagd voor Paschen J. Janssen—van Heuven, Weverslo. en Onderdeelen. Huishoudel. artikelen, Philips en Osram Lampen. LEUNEN Telefoon 485 BROkE onzen oven niets boven Het is het allerfijnste brood dat van het tegenwoordige meel gebakken kan worden FRANS BEERKENS Bakkeri) Draaistraat Telefoon 218 zijn bereid om hun heele leven hard fe werken WIJ ZIJN BEREID om voor hun toekomst te zorgen. Vraag eens inlichtingen bij M. JEUKEN Verzelcer kanfoor VENRAY Grootestraat 24b Telef. 424 Giro 467336 kunnen wij voorloopig niet meer leveren REPARATIES WORDEN NOG STEEDS MET DE MEESTE ZORG UITGE VOERD. Firma van den Munckhof, Kantoorboekhandel, Venray VOORKOM DIT GROOT RISICO EN VERZEKER UW BEDRIJF. Vlotte schaderegeling. Vraagt inlichtingen ALLE VERZEKERINGEN In dit plattelandsgebied is op menig terrein een groote achterstand in te halen. De Overheid lieeft een reeks goede sociale plannen voor de kleine boeren, de tuinbouwers, de land arbeiders en de dorpskernen tot sociale verheffing van het platteland. §§- Het vraagstuk van de kleine boeren is in de kolommen van ons blad dikwijls onderwerp van bespre king en beschouwing geweest. Dat behoeft niet te verwonderen, omdat in het verspreidingsgebied van ons blad vrijwel alle landbouwbedrijven in den hier bedoelden zin onder het begrip „kleine boeren" vallen. Breed hebben zy het nooit gehad, maar hun ijver, hun harde pak-aan en hun spreekwoordelijke soberheid hielden hen buiten de directe zorg van do Overheid. Tot de groote landbouw crisis hun noodtoestand zoo accentu eerde, dat de overheid er wel aan te pas moest komen, wilde zij de mees te van deze kleine ondernemers niet tot paupers laten afzakken. Over de bemoeiingen van de Over heid in die jaren zullen we niet ypel meer zeggen; een feit was het in ieder geval, dat er ten bate van de kleine boeren pas eenige goede maatregelen los te krijgen waren, toen de gedu peerden de politiek en in haalden en poogden eigen Kamerleden af te vaardigen. Dat streven hebben wy altyd ten scherpste afgekeurd, ook omdat het een absoluut ondoelmatig middel was. Iioe het zij: er is wat aan de ziekte gedokterd, er zyn wat lapmiddelen gebruikt, maar het vraag stuk heeft zelfs geen begin van op lossing gevonden. Thans heeft de Overheid een reeks van goede sociale plannen op stapel staan, die in breeden pak-aan het vraagstuk tot een bevredigende oplos sing kunnen brengen. Het is de Xlle afdeeling sociale aangelegenheden van die directie van den landbouw, die deze zaken behan delt. De chef van deze afdeeling heeft in een radio-lezing dit onderwerp be sproken en aan de hand daarvan zul len wy hier de plannen der overheid kort aanstippen. De voornaamste werkzaamheden van genoemde afdeeling zijn: het be- studeeren van de sociale problemen op het gebied van den landbouw, het doen van voorstellen tot het nemen van sociale maatregelen ten behoeve van het platteland, de uitvoering van door den secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Visse rij getroffen maatregelen op sociaal plattelandsterrein, alsmede hetstimu- leeren en coördineeren van maatschap pelijk werk ten plattelande. Spreker wees er op, dat de Xlle afdeeling is voortgekomen uit den dienst voor de kleine boerenbedrijven welke was ingesteld om steun te ver- leenen aan de kleine boeren en de landarbeiders, die door de groote landbouwcrisis in nood waren geraakt. Het terrein der sociale bemoeiingen heeft zich allengs uitgebreid en thans is de zaak van de afdeeling op sociaal gebied zeer omvangrijk. Een Mulders' Spaarkookketel is onovertroffen in kwaliteit en prijs Speciaal volgens do nieuwste stook- technische ervaringen. Leverbaar in elke inhoud Let op onze firmanaam! Spaarkookketelfabriek Telefoon 504 Geregeld in voorraaa ALLE BOUWMATERIALEN en BETON-ARTIKELEN Riviergrind, zand en tuingrind. Vraagt eens prijs! HET IS IN UW BELANG Uw Ongevallen-, Ziekenhuis-, Levens-, Dienstboden- Wettelijke aansprakelijkheid- en alle andere Ver. zekeringen te sluiten bij le klas Maatschappijen en het sedert vele jaren bestaande agentschap van B. KRUIJSEN-THIELEN, Markt 8, Denkt U ook aan verzekering tegen Oorlogsschade Ook persoonlijke Molestverzekering VENRAY Op wacht aan de Kanaalkust. aan een luisterapparaat. Duitsche soldaten oefenen 's nachts (P.K. Micholjak-HH-Z.-VPB-s.) Het object van bemoeiing van de afdeeling is do plattelandsbevolking die daartoe in vier groepen wordt ingedeeld: de kleine boeren, de tuin bouwers, de landarbeiders en de dorps kernen. Beoordeeld naar hun materi- eelen welstand en cultureel peil moet men tot de conclusie komen, dat van de boeren en tuinders ongeveer 8C pet. een inkomen heeft hetwelk be neden de in kom en grens van de stede lijke arbeiders ligt en dat dit percen tage voor de landarbeiders 100 cn voor de dorpskernen zeker 60 be draagt. Zondert men de grootore boeren en de dorpsnotabelen uit, dan is armoe troef en ligt het sociale peil beneden het voor het platteland wenschelyke. Uit een onderzoek is gebleken, dat ongeveer 80 pet. van de kleine boeren een kamer bewonen. Voor de land arbeiders is het zeker niet beter. Het bezit van kleeding is minder dan on voldoende, de schuldenlast boven het toelaatbare, de ontwikkeling op land bouwkundig en huishoudkundig ter rein beneden peil. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de sociale wetgeving in ons land zich in hoofdzaak richtte naar do onder scheiding werkgever-werknemer, waar door de kleine boeren en dorpsbe woners in vele opzichten buiten die wetgeving vielen, hoewel hun inko men in doorsnee lag beneden dat van den stedelijken arbeider. Getracht wordt de sociale omstan digheden van de kleine landbouwers te verbeteren, o.a. door te bevorderen dat het aantal kleine bedry ven wordt uitgebreid, de bestaande kleine be dry ven zoo mogelijk worden vergroot, of de cultuur geïntensiveerd; verder door het werk op het eigen kleine boerenbedrijf te combineeren met landarbeid in loondienst of met arbeid in de agrarische industrie, alsook door medewerking en hulp te verleenon aan technische en econo mische verbetering van het kleinbe drijf. Voor do landarbeiders is er dan nog do landarbeiderswet, die de mo gelijkheid schept voor landarbeiders een eigen huis of land in eigendom te verwerven. Maatschappelijk werk. subsidieering van cursussen op land- bouwtechnisch, huishoudkundig en cultureel gebied, bevordering van de oprichting van platteland-bibliotheken, het troffen van sociaal-hygiënische maatregelen enz., ziedaar enkele an dere overheidsbemoeiingen, welke er op gericht zijn, de sociale omstandig heden ten plattelande te verbeteren, aldus betoogde dra. Platenburg. Dit alles maakt het noodig, dat de sociale afdeeling van de directie van den landbouw nauw samenwerkt met de afdeelingen van andere departe menten, door welke eensgezinde sa menwerking de sociale verheffing van het platteland ten zeerste kan wor den bevorderd. De overtollige kasmid delen in onze zaken Ook in vele middenstandsonder nemingen doet zich het verschijnsel van overvloedige kasmiddelen voor. Ieder kont de oorzaakgaandeweg zijn bij de middenstanders de voor raden sterk geslonken. De goederen veranderden in geld, waarvoor geen nieuwe goederen kunnen worden ge kocht, omdat die er niet zijn. Naarmate de huidige toestand langer aanhoudt, zal er in gezonde ondernemingen, die over groote voor raden beschikken, meer geld vrij komen. In de vorige oorlog was er nog gelegenheid artikelen te koopen, waarop later belangrijk werd verloren. Nu gaat dat niet en het ligt voor de hand, dat sommigen met het VOOR DE PROVINCIE LIMBURG. DE HUSSLA CHTINGS- REGELING. In het tijdvak van 1 November tot 1 Februari a.s. kunnen wederom huis slachtingen verricht worden. Voor,het verrichten van huisslach tingen is het noodzakelijk, dat men vóór 1 November a.s. in het bezit is van een of meer vergunningen voor het aanhouden van een varken, be stemd voor de huisslachting, ook al wegen die varkens thans nog geen 40 kg. Men zorge dus vandaag nog voor deze vergunningen. In het aanstaande slachtseizoen knnnen maximum drie varkens voor huisslachting worden geslacht, al naar gelang het aantal gezinsleden en de oude bonnenschuld. Men denke er dus aan, dat dit jaar niets wordt kwijtgescholden van de oude bonnenschuld. Tevens behoort, zooals reeds ge zegd, voor ieder te slachten varken vóór 1 November a.s. een aanhouds- vergunning by de pl. bureauhouders te zijn aangevraagd. Voor huisslachting komen in aan merking het hoofd van het gezin met inwonende gezinsleden en inwonend personeel. Onder gezinsleden worden verstaan: bloed- en aanverwanten in de rechte lyn onbeperkt en in de zijlijn tot en met de tweede graad (dus broers en zusters), alsmede zijn pleegkinderen, voor zoover al deze personen bij den huisslachter inwo nen. Gezinnen, waarvan het hoofd of een ander gëzinslid het slagersbedryf uitoefent, kunnen niet voor huis slachting in aanmerking komen. In het algemeen is het niet moge lijk, dat zich van een zelfverzorgers- gezin een of meerdere personen bui- ton de regeling houden. De vleesch- kaarten van alle inwonenden van het gezin worden dus door de Distribu- tiedienst ingehouden, te beginnen by de eerstvolgende uitreiking na de slachting. Zooals wij reeds de vorige week bekend hebben gemaakt, kunnen deze vleeschkaarten ook reeds eerder wor den ingeleverd, voordat de huisslach ting zelf plaats heeft. Alleen is dan voorschrift, dat bonnen van een heele periode worden ingeleverd, zoodat losse bonnen niet .worden aangeno men. Hierdoor wordt bereikt, dat men hot volle toegestane quantum kan slachten, ook al heeft deze slach ting eerst later plaats. Bij wyze van uitzondering kan worden toegestaan, dat ten hoogste een persoon van het gezin zich buiten de zelfverzorgingsregeling kan houden b.v. indien hy zich veel op reis be vindt en derhalve over bonnen moot beschikken. Bovendien kunnen personen, die recht hebben op toelagen wegens bij zondere arbeid, welke verricht wordt buiten het landbouwbedrijf, zich aan de zelfverzorgings-regeling onttrek ken. In geen geval komen zij echter in aanmerking voor extra rantsoenen voor landbouwwerkzaamheden. Ook zelfverzorgers voor vleesch, die bij zelfverzorgers inwonen, krijgen geen extra rantsoenen voor landbouwkun dige arbeid, tenzij in ziektegevallen op voorschrift van den arts. Mijnwerkers vormen hierop een uitzondering. Dus zij, die wegens werkzaamheden buiten den landbouw, recht hebben op extra rantsoenen, kunnen kiezen tusschen extra bon nen en zelfverzorging. Voor landbouwersgezinnen is dus slechts de keuze mogelijk tusschen het heele gezin zelfverzorging of allen vleeschkaarten. Rantsoenen. Voor personen boven 4 jaar per 1 November a.s. bedraagt het rantsoen 750 gram en voor personen beneden 4 jaar 375 gram. Deze rantsoenen gaan in op 1 November en zyn ook van toepassing op de nog opensfcaajgèitfBl bonnenschuld. Voor instellingen géldt het normale burgerrantsoen. Indien meer geslacht wordt, dan waarop de huisslachter tot 1 Febiu- ari 1944 recht heeft, dan moet het meerdere vleesch aan de plaatselijke Toewijzingscommissie worden over gedragen. De te slachten varkens mogen maxi mum 175 kg. wegen. Voor zeugen is dit gewicht onbeperkt. Er kan ech ter nooit méér geslacht worden, dan toereikend is tot Febr. 1944. Huisslacliting in verband met de afgesloten mestcontracten. Ongeorganiseerden, die een of meer mestcontracten hebben afgesloten kun nen niet voor huisslachting in aan merking komen, alvorens de jontract- varkens geleverd zyn. Heeft een ge organiseerde meer dan een contract afgesloten, dan kan hy een varken slachten, nadat een contractvarken is geleverd; heeft hjj recht op twee of drie huisslachtingen, dan kan hij het tweede varken slachten nadat hij het tweede contractvarken geleverd heeft eriz. Aangezien de slachttermyn slechts loopt tot 1 Februari a.s. kunnen de georganiseerden, die in Februari of Maart hun contractvarkens moeten leveren, nog in Februari of Maart slachten. Hieruit blijkt dus, dat niemand kan slachten, alvorens aan zijn contrac- tueele verplichtingen is voldaan. De contractvarkens moeten onder alle omstandigheden op tyd geleverd wor den. Algemeen. Alle haren, afkomstig van geslach te varkens, dienen ingeleverd te wor den. De inzameling zal den loonsla* gers worden opgedragen. Op vet of slachtafvallen, afkomstig van varkens bestemd voor huisslach ting, berust geen inleveringsplicht. Verder is ons ter oore gekomen, dat in het vervolg huisslachtingen gekeurd moeten worden. Uit de daarop door ons ingewonnen inlich tingen, is gebleken, dat de hieruit voortvloeiende maatregelen, door de keuringsdienst zelf genomen dienen te worden, zoodat wij hiermede geen bemoeienis hebben. Aardappelen oogst 1942. Het is een verheugend feit, dat de opbrengst van de aardappelteelt in ons gewest goed te noemen is. Daar het echter onmogelijk is alle aangeboden aardappelen voor den winter af te nemen, aangezien hier- >r geen voldoende bergruimte of - afzet voor is, vestigen wij de aandacht van de telers er op, dat zy er bedacht moeten zijn, dat een groot deel door hen zelf zal moeten ingekuild worden. Dit zullen dus vooral de Bintjes en de Industrie-aardappelen zyn, terwijl de niet goed houdbare partyen door U voor levering by de pl. Bureau houders kunnen worden opgegeven. Wy doen echter een ernstig beroep op de landbouwers om aan het in kuilen alle mogelijke zorg te besteden, omdat in deze tijden van zoo'n be langrijk volksvoedsel als de aardap pel niets verloren mag gaan. P.V.C. voor Limburg. na half 7 no. 212 Handel in alle Bouwmaterialen. Leveren alle voorkomende Bouwmaterialen als: Cement, Cementkalk, Kalk, Dakpannen, Steenen, Drijfsteenen, Gresbuizen, Asbestbuizen, Kluitkalk en Landbouwpoederkalk enz. enz. Verder aan onze loswal te Maashees verkrijgbaar rivierzand en riviergrind. momenteel in eigen zaak niet renda bel te maken geld iets willen onder nemen. Doch daarin schuilt een groot gevaar. Zulke handelingen liggen den middenstander niet en wie zich door de winst verhalen van goede kennissen zou laten verleiden om buiten zijn eigen zaak te gaan „wer ken", zal zeker eenmaal bemerken, dat die goede kennis alleen over de succesjes heeft gesproken, maar zijn stroppen hoeft verzwegen. Dat er veel middenstanders zullen zyn, die zich door de overvloedige liquide middelen van streek laten brengen en zich rijk wanen, gelooven wij niet. Zij zullen hun privé-uitgaven niet baseeren op een gunstige bank en kasstand, doch beseften, dat nu vooral zuinig moet worden geleefd, wijl de opbrengst uit de onderneming verminderd is. Het is al erg genoeg, dat de leiders van kleine zaken noodgedwongen het vroeger in hun onderneming gesto ken geld zullen moeten aanspreken om in hun levensonderhoud te voor zien. Dat is daarom zoo erg, omdat later weer veel geld noodig zal zijn om de zaak op gang te brengen. En met do credietverschaffing zou het er straks wel eens heel anders kun nen uitzien dan in het tijdperk, dat nu stevig afgesloten is. Hoe het geld te besteden Een universeel middel is daarvoor niet aan te wijzen. In het algemeen is het vraagstuk een bestemming te geven aan over tollige middelen, het gemakkelijkst voor die zaken, welke schulden heb ben. Door afbetaling van die schul den kan men de financieele structuur van zijn zaak versterken, zijn kosten verlagen en zijn credietwaardigheid zoodanig verbeteren, dat men, zoo/ noodig, weer gemakkelijk geld kan opnemen. Zoo kan het in sommige gevallen verstandig zijn, hypotheekschulden af te lossen. Daarbij bedenke men echter, dat bij gedeeltelijke aflossing vaneen eerste hypotheek het terugbetaalde bedrag later slechts door vestiging van een tweede hypotheek kan wor den opgenomen en' dat het niet zeker is, of déze to zijner tijd beschikbaar zal zyn. In bepaalde gevallen kan men zich ook dusdanig van de last van een vaste hypotheek bevrijden, dat men deze uit de overtollige kasmiddelen geheel aflost, doch tegelijkertijd met een bank een overeenkomst sluit, waarbij het betrokken pand hypothe cair verbonden blijft voor een bepaald crediet, waarover men voor zyn zaak naar behoefte kan beschikken. Afwikkeling van huurkoopcontrac ten is allereerst aan te bevelen, ter wijl versnelde afbetaling van credi teuren nog voordeel inden vorm van extra korting kan opleveren. Wie overtollige middelen zou wil len beleggen, dient zich goed bewust te zijn, dat hij bij het te gelde maken van effecten, wanneer hy weer over zyn geld wil beschikken, voor ver liezen kan komen te staan. ITet a deposito plaatsen van geld bij banken moge al niet veel rente opleveren, het geld heeft daar een veilig onderdak en men kan er op bepaalde tijden steeds over beschik ken. Een goed advies in het algemeen is stellig: raadpleeg een deskundigen en betrouwbaren accountant of een bankinstelling, die ervaring heeft in middenstandszaken, b.v. de Neder- landsche Middenstandsbank of een regionaal Borgstellingsfonds. De inhoud van dit artikel zal er allicht toe kunnen bijdragen, dat men zijn zaken met bedoelden des kundige met des te meer vrucht zal kunnen bespreken. Laat u echter goed voor oogen staan Beter raad gevraagd, dan straks geklaagd.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 4