Binnenland. KORTE WENKEN is aan den heer H. J. H. Sala, consul te Venray, de onderscheiding voor 25 jaar Bondsoiïicial uitgereikt. GEVONDEN Een paar handschoenen en een rozen krans in étui terug te bekomen by J. Folbers Langeweg; Een gouden ring, is by Vermeulen, koster, Groote markt; Een doublé kettinkje, is bij A. v. d, Water, Leunscheweg; Een zakmes, is by Franssen Yeldstraat; Een gulden en een kwartje, by van Meyel Kolk- weg; Een zilveren rozenkrans en een huissleutel, zijn op het politiebureau. een lange bruine loeren jas, is bij A. H. Gommans, Oirlo F 6b. Marktoverzicht Op de Maandag j.l. gehouden rayon- markt werd aangevoerd 321 stuks vee n.l. 160 runderen, 69 graskalveren, 78 nuchtere kalveren en 14 schapen Geslaagd Op 21 Sopt. j.l. slaagde te Roermond onze dorpsgenoot Willy -Kersten, Maasheescheweg, voor het diploma „slachten". LUCHTBESCHERMING De afdeeling Yenray der N.Y.L. heeft een commissie voor adviezen inzake zelfbescherming in het leven geroepen. Haar taak is o.a. het be- studeeren van alle voorkomende moeilijkheden, welke zich voordoen by het nemen van maatregelen tegen luchtaanvallen. Zy wil trachten deze op de meest eenvoudige wijze te overwinnen. Vooral wordt hierbij beoogd de zelfbescherming in groote gebouwen. De commissie bestaat uit de vol gende leden Drs. A. Buwalda, H. J. Driessen, W. v. Hettema, Dr. E. Hoyng, A. Martens, A. v. Schendel. Aanvragen om adviezen dienen schriftelijk te geschieden by den Secretaris der N.V.L.Th. Maessen, Grootestraat. Door de Handboogschutterij ,.St. Oda" werd besloten om op Zon dag 18 October haar jaarlijks Hazen- concours te houden. Door de tijdsomstandigheden ge dreven zal dit concours in andere vorm geschieden, n.l. in plaats van hazén zullen er tamme konijnen worden verschoten. Wy twijfelen niet of ook dit con cours zal ook weer de belangstelling der schutters trekken. (Zie advertentie in dit blad.) YALK-REYUE Verleden Zondag werd De Valk verpletterd in eigen huis, en al zijn de cijfers wel wat overdreven, toch was de. overwinning van F.C.V. ruim verdiend. Zeker, De Valk had met tegenspoed te kampen, doch als het ploegverband wat beter was geweest, het zou tot zulk een debacle niet gekomen zyn. Toen de rust inging met een achter stand van 4—0, zag het er donker uit en De Valk wist dat het aanpak ken zou zijn om nog tot een behoor lijk resultaat te komen. Het over wicht, in het eerste kwartier na rust, had een keerpunt kunnen zyn, doch toen F.C.V. een strafschop kreeg toe gewezen en omzette in een doelpunt, was De Valk geslagen en het koste F.C.V. weinig moeite om den stand op te voeren. De Valk redde nog de eer, waarna het einde kwam van deze geschiedenis. Morgen gaat de reis naar Venlosche Boys, en er zal beter spel moeten komen om de punten mee te brengen. Wij hopen, dat Do Valken in het veld komen met de gedachte, dat zij wat goed te maken hebben. Het tweede verloor van S.V.B. 2 met 4—2 en het derde eindigde met dezelfde cijfers als het eerste, doch zij trokken aan het langste eind. Morgen speelt De Valk 2 thuis tegen Wittenhorst 2, en om een goede plaats te behouden moeten zy winnen. Het derde elftal moet den strijd aanbinden tegen Walaria I, de nieuwe ling in onze afdeeling, dus oppassen jongens Het vierde speelt thuis tegen Leunen 3. Veel succes jongens I SERY ATIUS-OMROEP Servatius IYO Na zes competitie-Zondagen is er reeds volop hoogspanning in onze afd. Doordat Panningen één wedstrijd meer heeft gespeeld, neemt ze de leiding met 10 punten uit zes wedstrijden. Daarna volgen Serv. en Ivo ieder met 9 punten uit vijf wedstrijden. De race is dus in volle gang. Zondag a.s. komt Ivo op bezoek en dan zal er uitgemaakt worden wie van de twee de leiding van het peleton zal overnemen. Panningen is vrij. De wedstrijd is de belangrijkste van de afd. Verleden seizoen won Ivo met oneven goal beide wedstrijden. Ivo beschikt over een uiterst snelle ploeg met een midvoor als goalgetter by uitstek en twee zeer snelle vleugel spelers. Zelfs indien Serv. volledig kan uitkomen zullen ze er de handen aan vol hebben, 't Zal dan ook wederom een uiterst spannende en fraaie ont moeting worden, tusschen twee clubs welke aan elkaar gewaagd zyn, van welke dezelfde hoogste belangen op het spel staan én welke hun uiterste krachten zullen inspannen om op beide puntjes beslag te leggen. Indien Serv. beter aanpakt dan in haar laatste wedstrijd dan zal de uitslag niet twij felachtig zyn. Serv. II hetwelk voor driekwart van de wedstryd in de aanval was, moest beide puntjes aan Tegelen II afstaan: 1—2 was de uitslag. Serv. 3 zegevierde na spannende wedstryd .met 2—1 over Meerlo I. Kro nenberg— Serv. kan door de Vemayers gewonnen worden. Ook Serv. IV, dat R.K.G.F.C. 2 ont vangt kan beide puntjes in eigen huis houden. Serv. V kan reeds revanche nemen over de smadelijke 7-1-nederlaag van Zondag j.l. Serv. VI zal in Merselona met dui delijke cijfers haar meerdere moeten erkennen. LUXOR-THEATER O, DIE. MANNEN Luxortheater mag zich gedurende den laatsten tyd in steeds grooter be langstelling verheugen. Zondag 1.1. moesten in de avondvoorstelling een 200 mensehen teleurgesteld worden. De programma's zyn gewoonlijk dan ook wel die belangstelling waard. Deze week is er weer een klucht van het zuiverste water. Het is een vrolijke comedie, waarin een blauw oog en een puntbaardje een voorname rol spelen. Het leeuwendeel van het lachsucces in deze lilm komt voor rekening van Paul Horbiger, die als Komiek zichzelf overtreft. Johannes Riemann en Georg Alexander staan hem trouw terzijde in het bewerken van de publieke lach-zenuwen, die weinig rust zullen hebben. Ook de vrouwelijke rollen zyn prima bezet. De film is onder de vlotte regie van H. Marischka een aaneenschake ling geworden van dwaze verwikke lingen en dolle situaties, geheel in gesteld op den gezonden lach. Een echte film voor dezen tijd. K. Swinkels. D.I.S.-nieuws. Sevenum heeft D.I.S. een halt toe geroepen en met 3—1 een club, die een concurrent had kunnen worden, uitgeschakeld. In de eerste helft werd goed voetbal getoond, enkele schoten van D.I.S. gingen precies over. Bij de gasten kwam het meeste gevaar van links: twee doelpunten werden van die zyde gemaakt, nadat de rechts binnen van D.I.S. zyn club de leiding had gegeven. Na de rust scoorden de gasten uit een corner nogmaals. Sevenum had verdiend ge wonnen, al had 3—2 de verhouding heter weergegeven. Morgen trapt DIS naar Broekhuizen- vorst. FCEB doet het dit seizoen maar miimetjes en boekte al verscheidene groote nederlagen. Als de groen-wit ten hun tegenstanders niet onderschat ten, zitten er wel twee puntjes voor hun in. H.C.V.-nieuw8 Tegen onze verwachting in behaal den onze beide afdelingen verleden Zondag een schitterende overwinning. De Heren wonnen met 9—4 van Carry On" te Maastricht en de Da- ïnesafdeeling bleek ook de meerdere van het Helmondsche „Uno Animo 2". Uit deze klinkende cijfer» blijkt dat H.C.V. steeds crescendo gaat. A.s. Zondag moeten de Heren „Heerlen 2" ontvangen, hetgeen een zware wedstrijd belooft te worden, waarin H.C.V. de beste papieren heeft. De wedstryd begint om 4 uur. De dames krijgen „E.M.H.C. 3" uit Eindhoven op bezoek. Ook deze wed strijd zal een spannend verloop heb ben, maar toch geloven wij dat H.C. V. de beste kansen heeft. H.C.V. mag deze twee wedstrijden niet verliezen. STEUNT H INTERHULP Sprekende cijfers. Nu met de komst van het koude jaargetijde de nood in vele gezinnen met sprongen omhoog gaat, willen wij nog eens met klem aansporen tot krachtigen steun aan de Winterhulp, in onze dagen praetiseh de eenige hulpbron in den nood en de ellende van duizenden volksgenooten. Wij zullen ditmaal ter aanbeveling eens enkele cijfers laten spreken. Het eerste jaar waren de W.H.N.- inkomsten rond 7 millioen, het twee de jaar f 10.096.076.47. In geld w-erd gegeven f 7.778.094,25 in natura voor f 740.364.66 en de lo terij leverde f 1.309.000 op. In waardebons werd uitgekeerd een bedrag van rond f 8.600.000, in contanten rond f 299.000, in voedsel en giften in natura rond f 673.000, totaal f9.563.000. De hierop vallende bedryfsonkosten en salarissen bedroegen f 331.000, zynde 3.46 pet, van het totaal bedrag der uitkeeringen. Per uitkeering werden gemiddeld 3/4 millioen menschen geholpen; per persoon werd gemiddeld f 12.68 uit gekeerd tegen f 7.82 in het eerste jaar. De gemiddelde uitkeering per gezin bedroeg f 50. Lezer: overweeg deze cijfers eens en denk eens na over het vele leed, dat W.H.N. heeft kunnen verzachten. Nu staat een nieuwen winter voor de deur en eiken oorlogswinter stygt de nooddruft. Deze overweging moot eenieder doen besluiten, om uit naastenliefde zooveel aan de Winterhulp te geven als men maar eenigszins kan. Horster weekmarkt Op de Dinsdag gehouden markt waren aangevoerd: 51 runderen, 53 nuchtere kalveren, 8 graskalveren, 2 schapen en 146 biggen. De prijzen der biggen varieerden van f 10 tot f 17. Door de Nederland- landsche Veehouderij-Centrale werden overgenomen alle runderen, kalveren en schapen. Deze markt was druk bezocht, HORST. Maandagmiddag had op den Venloscheweg alhier een aanrijding plaats tusschen een auto en den brood wagen van den heer H. H. De per sonenauto alsmede de broodwagen liepen ernstige averij op. De heer H. H. werd met ernstige kneuzingen inliet ziekenhuis te Venlo opgenomen. Gepeperde straf. Woensdag veroordeelde de Roer- mondsche Economische Rechter den groentehandelaar O. de G. uit Roer mond tot een geldboete van ze-ven honderd vyftig gulden. Deze groente handelaar had een partij groenten en fruit, welke voor de Roermondsche bevolking bestemd was, aan een bui tenlander verkocht. De Officier van Justitie hadf. 5000 boete geëischt. Zeven-en-negentig dooden in Linibnrg. De laaghartige aanval, door Britsche vliegers ep vreedzame woonwijken van Limburgsche mijnwerkers onder nomen, heeft slachtoffers geëischt, waarvan het aantal eerst thans, als naar menschelyke berekening defini tief vaststaand kan worden beschouwd. Door den dood van nog meer zwaar gewonden is het aantal dooden tot 97 in totaal gestegen. Van de zwaar gewonden, die thans nog in de zie kenhuizen liggen, kan worden ver wacht, dat zy er het leven zullen af brengen. De zwaar-beproefde Nederlandsche bevolking kan er zeker van zijn, dat by de eind-afrekening met de Brit sche oorlogshitsers deze post niet ver geten zal worden. Burgemeester van Weert geïnstalleerd. Op plechtige wijze is Woensdag middag dó heer J. H. W. Rösener Maiiz geïnstalleerd als burgemeester van Weert. In de raadzaal waren o.m. aan wezig de Gommissaris der provincie, diverse burgemeesters uit de omge ving, de ambtenaren en hoofden van diensten der gemeente, de W.A. e.a. Allereerst sprak graaf Marschant d'Ansembourg, die wees op de groote en verantwoordelijke taak van de huidige burgemeesters, nu zy byna zelfstandig besluiten moeten nemen. Voorts wees spr. op de taak van den nationaal-socialistischen burgemeester Vervolgens werd de heer Rösener Manz geïnstalleerd. De nieuwbenoemde burgemeester sprak woorden van dank. Spr. wil de gemeente nog ver der doen uitbloeien en ontvouwde daartoe een plan, zoowel voor de ar beiders als de boeren. MOLENTJES IN LIMBURG. Heden Zaterdag, zijn de molentjes weer in het land. Niet de molentjes van de kermis, want de Najaarsker missen hebben we nu al weer zoo zoetjes aan achter den rug. Na de vreugde, die wij allen aan de kermis gehad hebben, mogen we echter ook wel weer eens aan wat vreugde, of minstens aan wat-minder-leed van anderen denken. Daarom zijn morgen weer de molentjes in het land. Van noord tot zuid in onze Provincie zal men ze weer zien en voor een kleine of groote gave kunnen koopen. Het zijn de molentjes van Winter hulp. Die molentjes zijn een klein, aardig en eenvoudig sieraadje. Maar dat is niet het voornaamste. Het voornaamste is, dat ook Limburg weer toont, dat het meer besef ge kregen heeft voor het groote werk van Winterhulp. Het is allemaal niet moeilijk te begrijpen, wat Winterhulp wil en wat zy metterdaad reeds gedaan heeft. Maar er zyn natuurlijk van die kleine bezwaartjes, die men moet overwin nen. Er zijn menschen, die bang zijn voor elkander, zei de heer Van Vloten. En dat is wel een groot euvel, dat men moet overwinnen. En zoo zullen er ook nu nog wel menschen zijn, die meenen, dat zy toch moeilijk met- het teeken van Winterhulp kunnen loo- pen. Tenminste, zulke menschen waren er bij vorige gelegenheden nog wel. Maar dat aantal slinkt en misschien is de tijd niet ver meer, dat iedereen, die zonder Winterhulp-teeken loopt, in den kijk loopt. Laten we ons niet aanstellenLa ten wij, als ons morgen een molentje wordt aangeboden, wèl aan onze land- genooten denken. Maar niet aan die zonderlingen, die staan te staren, of wy ook een molentje koopen, maar aan de velen, wier leven een beetje opgefleurd moet worden met onze ge zamenlijke gaven. Omdat zij het arm hebben en omdat het ons allen zoo innig met elkaar zal verbinden, als de eene landgenoot voor den ander iets over heeft. 100.000 en 50.000 er uit. In de vijfde klasse van de Staats loterij viel de 100.000 op lot no. 12584, terwijl op lot no. 17650 de 50.000 met ■de premie van f 30.000 viel. Schoolcursussen over <len Arbeidsdienst. Naar de Tyd verneemt zal geduren de het loopende cursusjaar voor de leerlingen van de hoogste twee klas sen der scholen voor middelbaar en hooger onderwijs een uiteenzetting worden gegeven over doel en wezen van den Nedorlandschen Arbeidsdienst. In elke gemeente zal kunnen worden volstaan met het organiseeren van één lezing voor alle leerlingen, die daarvoor in aanmerking komen, te zamen. Steun voor gezinnen waarvan de vader in Duitscliland werkt. De gemeente 's-Gravenhage heeft de noodzakelijkheid gevoeld iets te doen voor de gezinnen, waarvan de vader in Duitschland te werk is ge steld. Aan arbeiders, die in Duitschland werk aanvaarden, kan door het ge westelijk arbeidsbureau gedurende drie weken een gezinsuitkeering wor den verstrekt. Dit gebeurt dan, om dat de vader niet altijd in staat is onmiddellijk een bedrag naar huis te zenden, dat voldoende is voor onder houd van het gezin. Nu gebeurt het vaak, dat ook na drie weken de vader nog niet in de gelegenheid is geld te zenden. Aangezien het Rijk slechts in be paalde gevallen dan nog een socialen by'slag kan geven, komen deze gezin nen tijdelijk in den steun te vallen, uitgezonderd die, waarvan de man by een gemeentebedrijf ter stede werkzaam was. Voor deze gezinnen geldt, dat, wanneer het Ryk na drie weken ophoudt te betalen, de ge meente er voor zorgt, dat de gezin nen 60 pet. van het loon, met inacht neming van een bepaald minimum, uitgekeerd krijgen. De arbeider be taalt dit deel van het loon dan aan de gemeente terug. Tevens wordt gezocht naar een regeling voor hen, die thans nog in den steun komen. Naast het geven van dezen finan- cieelen steun heeft de gemeente haar zorgen ook uitgestrekt tot de moreele omstandigheden der gezinnen, waar van de kostwinners voor arbeid in Duitschland geroepen zijn. Om een en ander vlot te doen verloopen, heeft de gemeente ingesteld een „afdee ling verzorging" als onderdeel van het gemeentelijk sociaal bureau voor in het buitenland geplaatsten. Deze afdeeling heeft tot taak, alle dusda nig getroffen gezinnen en in het bij zonder de huismoeders moreel te hel pen en ook over die gezinnen te waken, teneinde dat gezin intact te houden. Alle moeilijkheden, die deze huismoeders ondervinden, kunnen zij aan de nieuwe afdeeling voorleggen. YERKOOP EN AFLEVERING VAN AANTAL ARTIKELEN Yoorloopig verbod voor groot-, tussclienhandel en industrie Binnen het kader van de door de overheid op economisch gebied ge troffen maatregelen is in de Staats courant- van Woensdag gepubliceerd oen beschikking van den secretaris generaal van het departement van Handel, Ny verheid en Scheepvaart, waarby de verkoop en aflevering door industrie, groot- en tusschenhandel van een aantal artikelen met ingang van heden voorloopig is verboden. Daarby zyn fabrikanten, groot- en tusschenhandelaren tevens verplicht, hun voorraden en wel naar aard, hoeveelheid en pry's van deze artike len op daarvoor vast te stellen formulieren op te geven. Deze formu lieren zullen binnen eenige dagen beschikbaar worden gesteld. Hierover zullen nadere mededeelingen volgen. Bovendien zyn alle vóór deze be schikking afgegeven verkoop- en afleveringsvergunningen en verleende dispensaties van een verkoop- en afleveringsverbod vervallen. De goederen, waarvan de verkoop en aflevering door industrie, groot- en tusschenhandel (dus niet door den detailhandel) met ingang van heden zyn verboden, zyn Antiquiteiten, antieke stoffen, gobe lins, draperieën, speciale weefsels, badmutsen, haarnetjes, parapluies, parasols, geweven tasschen, knoopen, byv. parelmoer, hoorn, notenbasten, kunsthars, kunsthoorn, cellui oidderi- vaten enz., kammen van kunsthars, kunsthoorn, celluloidderivaten enz., reisdekens en voetmatten (niet van machinaal gesponnen stoffen) manden vlechtwerk, bezems, borstelwerk, kwasten, naainaalden, luxe artikelen (bijv. artikelen van ivoor, resp. imita ties van schildpad of imitaties van parelmoer of imitaties wasparelen of imitaties), Japansche artikelen (van hout of steen) en andere kunstnjjver- heidsartikelen, imitatiesieraden, ijzeren en verzilverde sieraden, kunstbloemen van weefsels of papier, fotografische artikelen, artikelen van dierlyke sloffen vervaardigd, bamboestokken, huishoudelijke artikelen van hout, speelgoederen, houten en ijzeren sportartikelen, badkuipen (bijv. bidets, spoelbakken, waschbakken enz-), haarden, kachels, groote en kleine bylen, hamers, broodsnijmachines, vleeschhak machines, koffiezetmachi nes, yslepels, tafelmessen, vorken, couverts, strykyzers, uit ijzer en staal vervaardigde sanitaire artikelen, schaatsen, rolschaatsen, zakmessen, aschbakken, schilderyen en prenten, gplyst of ongelyst met een verkoop prijs van minder dan f 100, lampen, standaards van lampen enlampekap- pen, muziekinstrumenten, losse meu- bèlen. Eau de cologne, parfums en andere reukmiddelen, haar- en mondwater, poeder, schmink, tandpoeder entand- pasta, cloches (ruwe hoedenvormen), v'eeren, passementen, kanten, stoffen en sluiers. Reistasschen en handkoffers van leder of imitatieleder, tasschen, portemonnaies, acte- en boekentas- schen, portefeuilles, reisnecessaires van leder- of handweefstoffen, alsmede gedeeltelijk vervaardigd uit machinaal gesponnen stoffen, voor zoover deze niet de overhand hebben, pelterijen, leeren handschoenen. Steenen siervazen en vaatwerk, aardewerkartikelen, porseleinen arti kelen (tafelgerei, siervazen, enz.) Gebruiksvoorwerpen van edelmetaal (byv. van zilver, verguld). Postpapier. Niet-nakoming van deze verboden kan gestraft worden op grond van het Economisch Sanctiebèsluit. TABAKSPOSITIE YAN NEDERLAND YERBETERD. Fabricage van sigaren met drie maanden verlengd. Naar het „Brabantsch- Nieuwsblad" uit goede bron verneemt, is er in de tabakspositie van Nederland onver wacht een verbetering gekomen, als gevolg waarvan de sigarenfabricage, welke aanvankelijk op 21 December zou worden stopgezet, met nog ongeveer drie maanden kan worden verlengd. Er bestaat dus alle kans dat de liefhebbers van sigaar of sigaret nog ettelijke maanden langer van het rooken kunnen genieten. Yader vermoordt zijn kind. In het St. Jozefziekenhuis te Eind hoven is overleden het vier weken oud zynde kindje van de familie A., wo nende in de Varenstraat aldaar, dat Dinsdagmorgen uit de ouderlijke wo ning werd vermist. De moeder liet aangifte doen by de politie, waarop onmiddellyk een onderzoek werd in gesteld. De vader, die zich naar zyn werk begeven had, scheen van het verdwenen kind meer te weten. De politie heeft daarom den man aangehouden en aan een verhoor on derworpen. Hy ontkende echter ten stelligste iets van het verdwenen kind te weten. Intusschen zocht de politie huis en omgeving af en in een aan het huis grenzend schuurtje werd een afschuwelijke vondst gedaan. Dit berg hok bevatte o.a. een ouden wasch- ketel, welke tot vuilnisvat diende. By het openen van den ketel ontdekte men dekentjes, welke op het bedje van het kind gelegen hadden. Onmid^ dellijk werd het vuilnisvat leegge haald. Onderin bevond zich het kind met een strop om den hals. De dader had getracht het kind op deze wijze van het leven te berooven, vervolgens de dekentjes op het lichaampje ge duwd en den ketel met het deksel dicht afgesloten. Het kind, dat onge veer zes uur in den ketel gelegen had, gaf nog teekenen van leven, doch is 'smorgens overleden. De vader, die 'n psychopathischen indruk maakt, is gearresteerd. Nota's verplicht bij thuis bezorgd vleesch. De gemachtigde voor de prijzen heeft bepaald, dat slagers met ingang van 13 November a.s. verplicht zijn goederen, welke zy aan het huis van den kooper afleveren, te doen ver gezellen van een nota, welke ten minste de volgende gegevens bevat: datum van levering, naam en adres van den leverancier en van den af nemer, omschrijving van het goed met aanduiding van de kwaliteit, hoeveel heid en pry's per eenheid. Betaling luisterbijdrage per giro. De berichten over de betaling per giro van de luisterbijdrage schijnen by een deel van het publiek tot mis verstand geleid te hebben. De zaak is, dat de bezitters van een eigen ont vangtoestel de verschuldigde luister bijdrage na 1 November a.s. niet meer per giro zullen kunnen voldoen. Men zy er dus op bedacht, dat het over het jaar 1942 eventueel nog verschul digde bedrag tot 1 November a.s. nog kan worden overgemaakt op postgiro- nummer 400200; dit nummer wordt op dien datum opgeheven. Uitdrukkelijk wordt erop gewezen, dat voor den aangeslotenen by de Ryksradiodistributie aan de wijze van betaling der contributie niets ver andert. Het spareu bij de boereu- leenbauken. Het A.N.P. heeft van bevoegde zijde vernomen, dat hot spaartegoed bij de boerenleenbanken per 30 Juni 1942 een bedrag van f 527 millioen had bereikt en dus het half milliard had overschreden. Er werd in het eerste half jaar van 1942 f 56 millioen meer ingelegd dan terugbetaald, terwijl bij de rijkspostspaarbank maar ruim f25 millioen en bij de bijzondere spaar banken slechts byna f 27 millioen, dus tezamen f 52 millioen meer werd ingelegd dan terugbetaald. De boeren leenbanken laten daarmee de andere spaarinstellingen achter zich. Reeds over '41 bleek bij de boeren leenbanken 't spaarsaldo een stijging te vertoonen, terwijl dat bij de andere spaarbanken nog een daling te zien gaf. T.oen werd n.l. met een spaarte goed van f 481 millioen een nieuw record gevestigd. Zoekt men een ver klaring voor dit gunstiger verloop bij de boerenleenbanken,, dan zal men wel allereerst aandacht moeten besteden aan haar coöperatief karakter, dat het vertrouwen van de spaarders in de bank met hun eigen bostuurders zeer in de hand werkt. Verder speelt het karakter van het landbouwbedrijf hier een rol, dat tijdelijke belegging van grootere bedragen in den oogsttijd be vorderd. Daar komt nu verder nog by, dat de productenpryzen zyn gestegen en ook by de boeren vanwege de in krimping van den veestapel door liquidaties gelden zijn vrij gekomen. Tenslotte kan er nog op gewezen worden, dat in den landbouw minder behoefte bestaat aan het koopen van hamstervoorraden. Dit alles werkt er dan aan mee om het sparen in den landbouw te doen toenemen. Geestelijke excursie De kunst om goed te sterven, is de gewichtigste onder de kunsten. In die kunst schieten velen te kort hun sterven is broddelwerk. Op elk ander kunstgebied kunnen we proef werk leveren, maar op dit niet. We kunnen het niet overdoen. Mislukt het, dan is alle kans op slagen voor goed verkeken, Daarom: het oog gericht houden op het einde. Einde goed, al goed. Leven we daarom zoo, als we zul len wenschen geleefd te hebben als de dood bij ons aanklopt. Dan zal ons sterven een kunstwerk zyn. Strijdt mee tegen liet bolsjewisme Sedert meer dan twintig jaar is Rusland angstvallig voor de buiten wereld afgesloten geweest, alleen voor speciale reisgezelschappen was het toegankelijk. Dan mocht men het „Paradijs van den arbeider" onder leiding van gidsen, bezichtigen, goed in het oog gehouden zonder veel kans te hebben de werkelijkheid te zien. Zij, die terzijde hadden gekeken, kwa men ontgoocheld terug; ook als zij )artijgenooten waren. Een walging Dekroop hen by zooveel cynische zedeloosheid, zooveel haat tegen God en Godsdienst, en zooveel fanatiek geloof in de toekomstige wereldver nietiging. Gelooft U werkelijk, dat, als deze bolsjewistische oorlogsma chine haar kans gekregen had, bij Neerlands grenzen halt gehouden had Nee, de vernietiging had zich ook over ons land voltrokken. Duizenden flinke kerels hebben dit begrepen en strijden voor de toekomst van ons vaderland aan het Oostfront. Toont U een waar achtig Nederlander en meldt U als vrijwilliger, strijdt mede naast LTw kameraden voor een nieuwe toekomst. Paul Nieuwenhuis, Ziekerstraat 66 Nijmegen is gaarne bereid U zonder eenige verplichting alle gewensehte inlichtingen over de gunstigevoor waarden van dienstneming in de Waffen-SS of het vrijwilligerslegioen „Nederland" te geven. ZWARTE HANDEL EN MORALITEIT Over den zwarten handel hebben wy in de kolommen van ons blad al herhaaldelijk het onze gezegd. De bedrijvers daarvan zijn aangetast door een ontembare geldhonger en hun laat 't Siberisch koud, op welke wijze zij hun dikke winst maken, al worgen zij er economisch hun evemuensch mee, ja al gaat ,'t ten koste van den zwaksten volksgenoot. Deze handel bevordert ook de zede loosheid en de misdadigheid en is op 't punt van moraliteit zeer gevaarlijk. Ook onder een deel der katholieken heerscht dienaangaande een opvatting die betreurenswaardig is in vele ge vallen zelfs ergerlijk is. Toch dienden juist zy ervan doordrongen te zyn, dat zij door den zwarten handel on getwijfeld vaak zeer ernstig in stryd kunnen handelen met het gebod der naastenliefde. De „Nieuwe Koerier" citeert in dit verband uit de Encycliek „Quadrage- simo Anno" van Z.H. den Paus Pius XI„Het gemak, waarmee iedereen in een absoluut' vrijen handel geld kan verdienen, verleidt zeer velen tot het handeldrij ven in allerlei goederen; daar hun eenige streven is met den minst mogelijken arbeid, gemakkelijke winsten te maken, voeren zij een wilde speculatie, door de prijzen naar willekeur en hebzucht nu e6ns te laten stijgen dan weer te doen dalen.' In dezelfde Encycliek zegt de PI. Vader, dat deze „onverzadelyke zucht naar rijkdom en bezit" de menschen ertoe brengt „Gods wetten te ver krachten" en „de rechten van den menseh met de voeten te treden." Zy, onder de katholieken, die 't met den sluikhandel zoo nauw niet nemen, mogen deze pauselijke woor den wel eens terdege overwegen. Zy kunnen eruit leeren, dat de zwarte handel wel degelijk in strijd kan zyn met de naastenliefde en een groot geestelijk gevaar kan be- teekenen voor lien, die op deze onverzadelyke wijze ten koste van den evenmensch streven naar rijkdom en bezit. Yader Cats Vader Cats kon 't monschdom toch maar raak de les lezen. In vele van zijn gedichtjes vinden we raadgevin gen en lessen, die ons van groot nut kunnen zyn. Lees en overweeg maar eens het volgende Wilt ghy bemint en eorlick leven? Vier dingen dient ghy wel te weten: Geleden onrecht haest vergeten, Ontvangen weldaet lang gedenken, Geen menseh door achterklap te krencken, En hebt ghy lust u leot te wreken, Soo gaet en betert u gebreken. Ik zeg maar zoo: als we eerlijk zyn tegenover ons zelf, dan zit er in dezen raad van Cats iets, dat voor ons per soonlijk bestemd is. Nuttige wenken. Tafelzeiltje afnemen met doek, ge doopt in warm water. Geen warme schalen of borden er op! Verven. Wol, zyde en kunstzijde (behalve shantung en acetaatzij) laten zich goed verven. Met linnen en katoen is 't resultaat dikwijls teleurstellend. Ondergoed. Gebruik voor goed dat vaak gewasschen wordt, en dus ge makkelijk weer eens geverfd kan worden, zoals gekleurde ondergoederen, een zoutwaterverfstof. Neem anders liever 'n kookverfstof; deze is kleur vast. Waterglas uit inmaakpot verwy- deren? Neem zand of tuinaarde. Inmaakvat lek Zet het in een teil water en giet er water in. Nu en dan bijvullen. Spons kleverig Een tydje in lauw water met borax, citroensap of azyn leggen. Uitspoelen in schoon water. Zeep zonder bon I. Kook 125 gram klimopblaren 5 minuten in 2 liter water. Doe er 6 liter regenwater bij en ge hebt een bruikbaar waschmid- del voor donkere wollen en zijden goederen. Koud gebruiken. Voor wol len goederen lauw. Zeep zonder bon II: Zes wilde kas tanjes raspen of heel fijn snijden. Giet er 4 liter regenwater op en laat alles vier uur staan. Daarna zeven door een doek en verwarmen. Dan hebt u een vloeistof gekregen, die schuimt en reinigt als goed zeepwa ter. Zeer geschikt voor het wasschen van kousen, blouses en andere fijne wasch. Ook voor het afnemen van ongeverfd hout. Voor lichte stoffen eerst de kastanjes pellen. Landbouw en veeteelt. Het beste pootgoed kost den boer thans 20 cent per kilo: dat is wel heel duur, schrijft een abonné. Inderdaad, maar het slechte poot- joed van 3—4 ct. per kilo is nog ïeelwat duurder. Geen korrel niet ontsmet zaaizaad mag aan den grond worden toever- vertrouwd. Roode tarwerassen hebben in het algemeen minder last van schot dan witte. Suikerbietenloof met koppen inkui len Dan hoeft geen zuur te worden Knolgroen groeit als kool. Menig een zal daarvan half Nov. nog wat kunnen inkuilen. Op niet te schoon land wordt het al tijd om het koolzaad tusschen de rijen door te schoffelen. Ook aanaar den kan worden aanbevolen. Een hectare best knolgroen kan 25000 kg. leveren. Maak een ronde kuil ter diepte van 60— 70 cm en met een middellijn van ongeveer 5Va me ter. Knolgroen kan zonder zuren wor den ingekuild, als de knollen behoor lijk zyn ontwikkeld. Reuk en smaak worden echter verbeterd, als wat sterke zuren worden toegevoegd (half zooveel zuur als bij gras). Tanden Prov. Yoedsel-Comm. Invulling Registratiekaarten. Nogmaals Avijzen wy georganiseer- den op de juiste en volledige invul-

Peel en Maas | 1942 | | pagina 2