Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws. Zaterdag l7|October 1942 Drie en Zestigste Jaargang No 41 advertentieprijs Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm, Vraag en aanb. betrekk. 8 ct., alle overige 12 ct. abonnementprijs voor Venray 70 ct. buiten Venray 80 ct. per kwartaal. Afz. no. 6 ct. PEEL EN MAAS UITGAVE Fa. v. d. MUNCKHOF Drukkerij, Kant.boekh. Kengetal 2446 VENRAY Grootestraat 28 Tel. 512 Giro 150652 P 110Ö/1. Verantwoorde lijk voor den geheelen inhoud: W. P.A. van den Munckhof. FANTASTISCH KRIJGSPLAN Do strijd tegen de Sovjet-Unie De Duitsche weermacht heeft haar doeleinden in Europa zoo goed als bereikt Daarna een grootsch veldtochtplan tegen 't Midden-Oosten De aantrek kelijkheid van zoo'n geweldige campagne Grootsch en fantas tisch, maar volstrekt niet on mogelijk. De strijd om Stalingrad duurt voort. Om elk gebouw en elke straat en elke puinhoop wordt nog heftig gestreden, doch men mag aannemen, dat by het voortschrijden van den herfst en het naderen van den win ter ook die strijd geleidelijk zal ver flauwen. De Duitschers hebben hun doel bereikt nu zy in staat zyn het scheepvaartverkeer op de Wolga te beletten. In den Kaukasus wordt nog steeds verder opgerukt. De strijd woedt op het oogenblik voornamelijk op twee plaatsen en wel om 't petroleumge- bied, dat zich in de buurt van Gros- ny uitstrekt en op de tweede plaats in de buurt van de volgende voorna me haven aan de Zwarte zee, n.l. Toeapse. Men zou geneigd zijn aan te nemen, dat zoowel Grosny als Toeapse op het punt staan in Duit sche handen te vallen. Wat dan verder geschieden zal Of ook een doordringen tot het eigenlijke petroleumgebied van Bakoe op het program staat Of daarmee in het voornemen van de Duitschers en verbonden troepen ligt^ om 't land aan gene zijde van den Kaukasus te bezetten tot aan de grenzen van Tur kije en Iran, blijft voor ons een niet te beantwoorden vraag. Zeker is echter, dat de Duitschers over den Kaukasus op nieuwen tegen stand zouden stooten en wel op dien van Engelschen en Amerikanen, die zich in het neutrale Iran genesteld hebben. De stryd ten Zuiden van den Kau kasus zou zelfs in den winter niet behoeven stil te staan; omdat deze streken alweer zooveel zuidelijker liggen, dat de winterkoude geen on overkomelijke moeilijkheden oplevert. Daartegenover staat echter, dat de hooge bergen en kale plateau's zon der weg of steg zooveel hinderpalen in don weg leggen aan een modern uitgerust leger, dat de moeilijkheden voor een opmarsch eerder toe- dan af zouden nemen. Daarbij komt dan nog de moeilijk heden van de ver uitgereikte toe voerwegen over land, *die tot in de duizenden kilometers loopen. Dat alles veroorzaakt wel dat voor- loopig nog wel van geen grootsoh opgezet veldtochtsplan voor het mid den-Oosten sprake zal zijn; doch de voordeelen aan dit plan verbonden, zijn zoo aanlokkelijk, dat zij in het brein van den vermetelen veldheer moeten opkomen, die ook naar de uitvoering moet streven indien hot slechts eenige kans van slagen zou hebben. Een veldtocht over den Kaukasus zou immers onmiddellijk de rijke petroleumbronnen van Moesoel en Susa, die thans in Engelseh-Ameri- kaansche handen zy'n, in gevaar brengen. Het zou de mogelijkheid openen de hand te reiken aan den bondgenoot Japan, die ter zee over de Perzische golf Basra kan bereiken. En niet het minstehet zou met een gelijktijdig offensief van Maar schalk Rommel geheel 't midden- Oosten aan de Engelsch-Amerikaan- sche macht kunnen ontrukken. Daar mee zou aan de Angelsaksers een onherstelbare slag zijn toegebracht. En daartegenover zouden de as- mogendheden over een overvloed aan petroleum beschikken en door het contact met Japan, tevens den toe gang hebben tot de onuitputtelijke voorraden rubber, die zich in enkele jaren zoowel in Nederl. Indië als in Malakka moeten hebben opgestapeld. En het plan is niet zoo gemakkelijk als het oppervlakkig wel lijkt. Maarschalk Rommel was in staat een eerste klas uitgeruste Engelsche legermacht 700 kilometer naar het Oosten voor zich uit te drijven tot vlak voor de poorten van Egypte. Het Duitsche leger legde een nog grootere afstand af onder de hard nekkigste verdediging van een wan- hopigen vy'and. En beziet men nu de kaart, dan staat Erwin Rommel na een tocht van 700 K.M. hemelsbreed gemeten, by Aleppo en het Duitsche leger, dat nu aan de Terek strijdt, na een tocht over den Kaukasus en door Iran, Irak en Syrië, eveneens. Wy weten heel wel, dat onze be schouwingen nog allen grond van verwezenlijking missen, doch men moet overigens niet vergeten, dat in dezen oorlog al zooveel verwezenlijkt is, dat voordien onmogelijk leek, dat men niet gauw moet zeggenO, dat is niet mogelijk. Zoo is b.v. de af stand van het Duitsche leger vanaf zyn uitgangspunt in Juni 1941 tot den Kaukasus ruim zoo ver als de afstand, die deze legers van de strijd krachten van veldmaarschalk Rommel voor de poorten van Alexandrië scheiden. Daarbij komt, dat Duitschland en de met Duitschland verbonden troepen op hier en daar een afronding na, hun oorlogsdoeleinden in Europa hebben bereikt. De verdere strijd moet uitloopen op een krachtsinspanning omtrent de verdere invloedsferen van de tegen standers. Die van het midden-Oosten liggen thans om zoo to zeggen voor het grijpen. Als men daarbij dan nog bedenkt dat de andere medewerker Japan in de buurt zit, dan behoeft men zulk een onderneming nog vol strekt niet als onuitvoerbaar en onmogelijk torzyde te schuiven. WENKEN TOOK DE HUISMOEDER Moeilijkheden bij den inmaak Door gemis aan inmaakmateriaal en voldoende brandstof gaan vele huisvrouwen er toe over groenten en vruchten met behulp van inmaak- tablotten en inmaakdruppels voor den winter houdbaar te maken. Deze preparaten bestaan by na alle uit verbindingen van benzoezuur of bevatten salicylzuur. Aan deze stoffen danken zy hun conserveerendc wer king, die maakt, dat bederfkiemen zich in den inmaak niet kunnen ont wikkelen. In het algemeen is het gebruik van deze praeparaten niet aan te raden. Het is begrijpelijk, dat de huisvrouw in dezen tiju uitziet naar middelen om in te maken met weinig brandstof en weinig suiker. Men kan echter beter het gebruik nalaten, dan er een onjuist gebruik van te maken. Yoegt men n.l. een grootere hoeveel heid aan den inmaak toe, dan op de gebruiksaanwijzing staat aangegeven, dan kan hot gebeuren, dat de gezond heid er schade van ondervind, indien men deze inmaak geregeld gebruikt. Eveneens is het af te raden, kleine kinderen veelvuldig groenten en vruchten te geven, welke met con serveermiddelen zijn ingemaakt. Met nadruk wyzen wy er op, dat men by het inmaken 'met deze prae paraten uiterst nauwkeurig te werk moet gaan. Het is niet alleen voldoende, dat de juiste hoeveelheid van het conser veermiddel toegevoegd wordt, doch men moet bovendien alles zoo hygië nisch mogelijk behandelen en zorgen, dat al het inmaakmateriaal, "zooals potten en glazen zorgvuldig schoon gemaakt is. Wordt niet de grootste zindelijkheid betracht, dan is do kans groot, dat de met conserveermiddelen ingemaakte levensmiddelen, zooal niet spoedig, dan toch na eenigen tyd bederven. Er zyn vele gevallen be kend geworden, waar door onnauw keurig werken de inmaak bedorven is. Een goede bewaarplaats is boven dien van groot belang voor hetgoed- houden van den inmaak. Zij dient droog, koel, maar vorstvry en donker te zyn. Zoowel kasten als kelders kunnen aan deze eischen voldoen. Een geregelde controle van het inge maakte is noodzakolijk. Ingemaakte vruchten, welke een begin van schim mel of gisten vertoonen, kunnen bijna altijd nog gebruikt worden, gistende vruchten kan men even doorkoken, torwyl men schimmel eenvoudig kan verwijderen. Wij waarschuwen dringend tegen alle methoden, waarbij men gekookte groenten (zonder toevoeging van een conserveermiddel) in glazen doet en deze luchtdicht afsluit met behulp van brandende alcohol of andere middelen. De aldus ingemaakte groen ten zijn wel luchtdicht verpakt, steriel, d.w.z. vrij van bederfkiemen zijn zij in het geheel niet. Men kan er zeker van zyn, dat na eenigen tyd deze inmaak bederft. Van verschillende zijden vernamen wy, dat men tomaten in waterglas ingelegd heeft. Deze vruchten zijn absoluut onbruikbaar voor de con sumptie, omdat waterglas schadelijk is. Voor den inmaak van eieren is het wel te gebruiken, omdat slechts de stevige eierschaal er mede in aanraking komt. Het tomatenschil- letje is vrij teer, zoodat ook het waterglas tot op het vruchtvleesch doordringt. Degenen, die groenten inmaakten in Keulsehe potten, waarin vroeger in waterglas ingelegde eieren zijn geweest, kunnen echter gerust zyn. Wanneer al het waterglas er maar zooveel mogelijk uitgeschuurd is, of met een sterk zuur er uit ver wijderd, dreigt geen gevaar, dat de inmaak onbruikbaar wordt/ Inning contributie Amusements en orkestmusici en instelling Yoorzieningsfonds De president der Nederlandsche Kultuurkamer heeft bepaald, dat op 11 October a.s. aan alle ontspannings- en orkestmusici, een voorloopig lid- maatsckapsbewijs zal worden uitge reikt, terwy'1 van dien datum er met de inning van de voor deze groep kultuurwerkers vastgestelde contri butie zal worden aangevangen. Tevens heeft de president ingesteld een voor zieningsfonds, met de uitvoering waar van het hoofd der afdeeling Sociale Zaken der Nederlandsche Kultuur kamer is belast. Het doel van dit fonds zal zijn het verschaffen vanuitkeering by werkloosheid, ondersteuning en bijzondere gevallen, overlydens- en begrafenisuitkeering, enz. Alle ont- spannings- en orkestmusici worden automatisch lid van het voorzienings fonds. Voor de leden van den voormaligen Nederlandsclien toonkunstenaarsbond geldt het volgende: Zij die van den datum van opheffing van den Neder landsclien Toonkunstenaarsbond, 29 Juni j.l., tot 10 October 1942 geen contributie hebben voldaan, zullen op een daartoe gesteld verzoek alsnog in de gelegenheid worden gesteld, deze binnen een bepaalden termijn te voldoen, waarna zij hun rechten zul len behouden. Zy, die zich als lid van het-N.A.F. hebben doen inschrijven, zullen per 11 October 1942 door de Nederland sche Kultuurkamer worden opgeno men. Ten aanzien van de uitreiking van de voorloopige lidmaatschapskaarten der Nederlandsche Kultuurkamer wordt er in het belang van betrok kenen de aandacht op gevestigd, dat- alle tot bovengenoemde groepen be- hoorende musici, die op 17 October 1942 niet in het bezit gesteld zijn van bedoeld bewijs, zich onmiddellijk dienen te wenden tot de Nederlandsche Kul tuurkamer, afd. ledenregistratie, 2de van den Boschstraat 46. Den Haag. Bij uitoefening van het beroep zon der een op naam gesteld voorloopig lidmaatschapsbewys zullen zich aan een strafrechtelijke vervolging bloot stellen. Verplichte opgave voor telers van aardappelen. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Limburg maakt bekend: dat de telers verplicht zijn den PI. Bureauhouder bericht te geven zoodra alle door hen geteelde aardappelen zyn gerooid en voorts den PI. Bureau der ervan in kennis te stellen wan neer de hoeveelheid aardappelen welke zy voorhanden of in voorraad hebben in gewicht en/of hoeveelheid sterker achteruitgaat dan in normale om standigheden en bij gezonde aardap- pelon het geval pleegt te zyn, b.v. door rotting, bevriezing enz. Kappen van houtwallen en hagen behoeft vergunning. Onlangs werd vanwege het Depar tement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming een mededee- ling gepubliceerd, waarin er op werd gewezen, dat houtwallen, heggen en in het cultuurland verspreid staande boschjes en boomgroepen niet alleen zeer aantrekkelijke elementen in het landschap vormen, maar tevens een uiterst nuttige functie vervullen door dat zy het verstuiven van akkergron den, waardoor vaak groote schade wordt aangericht, op doeltreffende wyze tegengaan. In verband hiermede wordt in herinnering gebracht, dat het op grond .van de bodemproductie- beschikking verboden is houtwallen en houtopstanden te kappen of te rooien zonder vergunning van den productiecommissaris voor den bosch- bouw en de houtteelt te Utrecht. Keuringen voor de IVaffen-S.S. en het legioen Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waf- fen S.S. en het legioen zich op on derstaande data by de genoemde adressen kunnen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst bui ten Nederland te vervullen, dat thans dc mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataillon. Do opleiding vindt in Nederland plaats terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waj- fen S.S. en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche S.S. Nederland (Nederland sche S.S.) willen toetreden. 18.10.42 14 uur: Venlo, Deutches Haus, Emmastraat. 19.10.42 11 uur: Eindhoven, huis Maria, Kruisstraat. Geen liuisslachtiugen meer Sedert eeuwen heerscht in boeren gezinnen de gewoonte een of meer dere varkens te mesten en te slach ten, de z.g. huisslachtingen. Uiter aard wordt aan het „vette" varken de noodige zorg besteed en wordt er aandacht geschonken aan den ge zondheidstoestand van dezen viervoe ter. Varkens die in „huisslachtiug" geslacht worden, zyn, uitzonderingen daargelaten, kerngezond en by het slachten zelf wordt de noodige rein heid betracht. Het zou een beleediging zyn van de boerin als men het anders stelde. Het kan ook niet anders gesteld wor den, aldus een artikel in De Land stand. Zelfs in een tyd, dat de waarden die er verankerd liggen in den boe renstand, weinig werden erkend, is men er in hoogere kringen niet toe overgegaan om de huisslachtingen af te schaffen. Alle pogingen, in die richting ondernomen, leden schipbreuk In de Vleeschkeuringswet werd dan ook een bepaling opgenomen, waarbij de zuivere huisslachtingen van var kens en schapen, van keuring wer den vrygesteld. Sinds 1 October is die vry stelling vervallen en zullen alle dieren in daartoe ingerichte slachtplaatsen moe ten worden geslacht en het vleesch worden gekeurd. D.e boer zal by het slachten van een eigen varken hoo gere onkosten te betalen krijgen en veel last, terwijl liy ook de kans beleopt verschillende bestanddeelen zooals het bloed kwyt te raken. Zijn varken moet eerst levend ön daarna geslacht gekeurd worden. Tijd en geld wordt van den boer gevraagd voor iets wat de eeuwen door op zijn eigen bedrijf heeft plaats gevonden' zonder dat er misstanden op hygiënisch gebied optraden. Het is te hopen, dat door het toe doen van den Nederlandsclien Land stand dit „gevaar" wordt afgewend, aldus besluit het blad. Roskam over boeren-onrecht. Halve prijs voor leveringsvee. Op den Landdag te Alkmaar sprak boerenleider Roskam over 't onrecht, dat den boeren is en wordt aange daan en wat de Landstand tot her stel van boerenrecht en hoereneer in zyn program voert. Wy citeeren uit deze rede Ik ben hier niet gekomen om met schoone woorden onrecht recht te noemen. Een eind moet er worden gemaakt aan den wantoestand, dat, terwijl de arbeider een hoog loon verdient, de boer voor halven prijs zyn „leveringskoe" moet afschepen. Ik verzeker u, dat onze strijd in zyn diepste wezen niet alleen wordt ge streden ter verkrijging van een betere prijspolitiek, maar bovenal om den boer in zijn volle eer te herstellen; om hem weer de plaats te geven, welke hem toekomt, naar ouden boerenaa: d, die niet zwicht of buigt voor wie dan ook, dan voor den Schepper. Verzuim kost geld. Stuur tijdig uw kinderbijslag- lasten in. Het blijkt, dat de arbeiders, die voor kinderbijslag in aanmerking ko men, er nog steeds niet alles van op de hoogte zijn, dat bij niet tijdig in dienen der betreffende lijsten het recht op den kinderbijslag komt te vervallen. Het betreffende wetsartikel bepaalt dat de bijslag verjaart, indien de lijsten niet binnen vier maanden na het kwartaal, waarvoor" bijslag wordt aangevraagd, zijn ingediend. Bij de uitbetaling over het eerste kwartaal van dit jaar moest voor het eerst met deze bepaling rekening worden gehouden. Men heelt echter aangenomen, dat nog niet alle recht hebbenden hiervan op de hoogte wa ren en heeft aan velen, die met de inzending van hun lijsten te laat waren, alsnog hun bijslag uitbetaald. Bij de uitkeering over het tweede kwartaal zal men echter de betref fende wettelijke' voorschriften streng toepassen. Op 1 Nov. a.s. loopt de termijn van indiening voor de lijsten over het tweede kwartaal van 1942 af, dus over de maanden April, Mei en Juni. Belanghebbenden dienen er dus voor te zorgen, dat de lysten over het tweede kwartaal op tijd, dus uiterlijk op 31 October a.s. by het betrokken orgaan volledig ingevuld zyn toege zonden. Verzuim kost hier geld. - De Ziektewet is thans ook van toepassing verklaard op huishoudelijk personeel. - De zwarte handel trekt toch ook letterlyk alle artikelen in zyn greep. Een groote bende opereerde tegen fantastische prijzen met zeem leer. Twee honderd personen werden gearresteerd. - IJzer- en staalvoorraden van 10 ton en meer moeten worden aange geven uiterlijk 25 Oct. a.s. Op deze voorraden is een beschikkingsverbod gelegd; ze kunnen verbeurd worden verklaard. - Boter mag in den winkel ook per 125 gram worden afgeleverd, waartoe een pakje van kg- wordt doorgesneden. - Onvoorzichtigheid met een on- ontploft projectiel kostte teWylre in Zuid-Limburg aan drie personen het leven. Biuneu een jaar verdwenen in het Gooi vijf kinderen. Binnen het Gooi zyn in het tijds verloop van een jaar vjjf kinderen vermist. Daar nog steeds geen spoor van deze kinderen kon worden ge vonden, is de angstige spanning hier niet weinig toegenomen. AANPASSING TAN DEN PLUIMTEESTAPEL Met ingang van 15 October mogen, naar het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd mededeelt, de pluimveehouders, die in de ge legenheid zijn geweest, jonge dieren, broed 1942, te verkrijgen, ten hoogste zooveel kippen aanhouden als over eenkomt met het getal dieren, dat op grond van het geleverde aantal eieren mag worden gehouden. De pluimveehouders, die geen jonge dieren hebben, moeten den stapel onmid- lyk aanpassen. Eenden, ganzen en kalkoenen, broed 1942, mogen tot 1 Januari 1943 boven tallig worden gehouden. De eerste sigaren van beetwortel bi ad Naar De Tyd verneemt, hebben de voortgezette proefnemingen met de sigarenfabricage uit beetwortelblad ertoe geleid, dat dezer dagen een eerste kwantum van deze sigaren in den handel verkrijgbaar zal worden gesteld. Het gefermenteerde blad toont sterke overeenkomst met tabak, terwijl mede door het suikergehalte van dit rookkruid de smaak doet denken aan dien van een braziel sigaar, by welker bereiding van rhum gebruik wordt gemaakt. De nieuwe sigaar brandt uitstekend. Bjj het ver vaardigen van omblad uit beetwortel- loof deden zich echter 'moeilijkheden voor, welke nog niet geheel overwon nen zyn, zoodat deze eerste party „beetwortel-sigaren" nog met een papieren omblad wordt afgeleverd. De fabricage van „beetwortel-tabak" zal voorloopig nog niet in den om vang geschieden als aanvankelijk in de bedoeling lag. Uit landbouwkringen zyn stemmen opgegaan, die waar schuwden tegen het onttrekken in groote hoeveelheid van waardevol veevoedsel aan de beschikbare voor raden, welke o.a. met het oog op de melkvoorziening in den komenden winter van het grootste belang zyn. GRAAN UIT EIGEN OOGST Belangrijke datum voor zelf- verzorgersook landarbeiders behooren er bij. Met ingang van 1 November zullen de zelfverzorgers graan uit eigen oogst 1942 kunnen gebruiken voor brood. Daartoe is echter noodig, dat zy de broodkaarten inleveren, waarvoor zij in ruil een maalvergunning en een zelfverzorgingstoewijzing ontvangen. Hiertoe zullen de plaatselijke bureauhouders van de Voedselcom- missariaten vóór 20 October a.s. zit dagen houden. Wie na den datum van 20 October niet in liet bezit is van een toewijzingsformulier, kan ?een toewijzing meer krijgen voor jroodgraan uit eigen oogst. Uitzonde ringen hierop worden niet gemaakt. Het is dus zaak, dat eenieder die hiervoor in aanmerking komt (telers van granen en ook de landarbeiders in dienst van de telers met al hun gezinsleden) zelf aandacht schenkt aan de zitdagen, in de plaats van inwoning. Distributiestamkaarten moeten ter afstempeling worden meegebracht. De toewijzing voor graan uit eigen oogst, geldt voor een heel jaar. Uit zonderingen en afwijkingen worden er niet gemaakt. Alleen kan bjjv. één gezinslid de broodbonnen behouden naast de toewijzing voor graan uit eigen oogst, wanneer kan worden aangetoond, dat dit noodzakelijk is, by'v. omdat die persoon vaak op reis moet voor liet bedryf. Maandag a.s. beginnen de zitdagen, men lette zelf op, wanneer men aan de beurt is. De vleeschkaarten behoeven nog niet te worden ingeleverd, wanneer van de vorige slachtperiode geen schuld meer openstaat. Ruilen van inlegvellen In afwijking van het vroeger ge publiceerde moeten personen, die geboren zijn tusschen 4 October en 2 November van de jaren 1921, 1928 en 1938, hun inlegvellen ruilen, alvorens hun bonkaarten voor voedings middelen 12e periode 1942 in ontvangst te nemen. Bonaanwijzing petroleum voor verlichting Gedurende het tijdvak van 11 Oct. 1942 tot en met 21 November 1942 geven de met „01 verlichting", „02 verlichting" en „08 verlichting" ge kenmerkte bonnen der bonkaart S 108 en de met „25 verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart S 208 elk recht op het koopen van 2 liter petroleum. Halveeren van pakjes boter toegestaan De geldende bepalingen betreffende het uitspitten van boter en het ver- koopen en afleveren van boter zonder merk stonden niet toe, dat de leve rancier, wanneer dit noodig was, een pakje van 250 gram door kon snijden en de beide helften afzonderlijk kon verkoopen. Daar zich tengevolge van de huidige distributiebepalingen gevallen kunnen voordoen, dat het aantal bonnen, dat de klant kan overleggen, doorsnijden onvermijdelijk maakt, is thans, naar het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd mededeelt, be paald, dat in dergelijke gevallen, in afwyking van de voorschriften, afleve ring van 125 gram boter, na door snijden van een pakje van 250 gram, is toegestaan. Nieuwe punten van (le textiel- kaart geldig verklaard Met ingang van 12 October 1942 kunnen van alle textielkaarten, welke per 1 November 1941 zyn uitgegeven, de punten 21 t.m. 40 voor den aan koop van textielproducten worden gebruikt (zooals bekend, zyn de textielkaarten voor kinderen beneden den leeftyd van 1 jaar reeds volledig geldig). Bovendien kunnen met ingang van 12 October, tegen gelijktijdige afgifte van het vereischte aantal punten, kousen en sokken worden gekocht op alle niet geldig verklaarde kousen bonnen, welke bestemd zijn voor den aankoop van kousen en sokken, met uitzondering van skisokjes en van kousen en sokjes voor kinderen be neden den leeftyd van 3 jaar. Ski sokjes en kousen en sokjes voor kinderen beneden de 3 jaar moeten in alle kwaliteiten, welke voorradig zyn, worden afgeleverd, alleen op punten doch zonder kousenbonnen. Aan de familieleden van de Nederlandsche vrijwilligers in de Waffen S.S. en het Legioen Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede Door de geweldige toename van vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het Legioen Nederland wordt het aantal te -verzenden brieven en pakjes steeds grooter. Dit is een verheugend teeken, echter moet er ook voor ge zorgd 'worden, dat de vrijwilligers inderdaad hun post zonder vertraging ontvangen. In het belang van een goede en snelle postverzending wordt DRINGEND verzocht van het onder staande goede nota te nemen Pakjes moeten zoo goed mogelijk ingepakt worden, het liefst in stevig carton. Verzend nooit artikelen, die aan bederf onderhevig zijn b.v. fruit. Ook niets wat breekbaar is b.v. pot ten jam of glaswerk. Bedenk, dat het pakket een lange reis heeft af te leggen. Schrijf vooral duidelijk naam en adresdoet men dit niet, dan is het gevolg dikwijls niet aankomen of in ieder geval veel vertraging. Brieven en pakjes moeten geadres seerd worden als volgt An das S.S. Ersatzkommando, Ne derland, Don Haag, Stadhouderslaan 132. Te zenden aan Rang Naam Veldpostnummer of adres Indien U dezen weg volgt, is dit een garantie, dat onze vrijwilligers hun post zoo snel mogelyk in hun bezit krijgen. Crisiscontroleurs van hun vrijheid beroofd. Twee broers uit Hoensbroek, var kenshandelaars, stonden Maandag voor het Bossche Hof terecht, omdat zij twee controleurs van de Landbouw- crisiswet gedurende een half uur van hun vrijheid hadden beroofd. De recht bank te Maastricht had hen deswege tot 8 dagen gevangenisstraf veroor deeld. Allereerst werden de twee contro leurs als getuigen gehoord. Zy hadden een onderzoek moeten instellen in de zaak van de twee broers en hadden zich aan één van hen, Johannes, als controleurs bekend gemaakt. Die had hun gezegd even te wachten, want zijn broer Thomas was in gesprek met een belastingambtenaar. De contro leurs die dachten dat er iets niet in den haak was, gingen toch naar bin nen en vonden daar inderdaad broer Thomas met een bezoeker. Thomas keek heelemaal niet vriendelijk, ver telde een der getuigen. De president: „Hij was dan ook met een belastingambtenaar bezig". Er ont stond een korte twist, waarbij Tho mas de gevleugelde woorden sprak: „Wie met geweld hier binnendringt, jaat er met geweld weer uit". De jroers lieten zich 'echter overreden de controleurs hun plicht te laten doen. Deze doorzochten het geheele bedryf en vonden alles in orde. Toen zy weer wilden gaan, was het hek gesloten en verklaarde een der broers, die in de meening verkeerde, dat de ambtenaren zich onrechtmatig toegang hadden verschaft, dat hij de mare chaussee had gewaarschuwd en de heeren maar even moesten wachten. Daar inmiddels een geheele menigte voor het hek was samengestroomd, die nu niet direct een vriendelijke houding aannam, vonden de contro leurs het maar het beste rustig te wachten en bezaten hun ziel in lijd zaamheid tot de marechaussees ver schenen. De advocaat-generaal mr. Van Vel- zen, wees erop, dat de opsporings ambtenaren van de Landbouwcrisis- wet een zeer gevaarlijk beroep uit oefenen. Zy mogen dan ook op geen enkele wijze by hun werk worden ge hinderd en het O. M. dient hun hierin ten volle terzijde te staan. Spr. wilde dan ook een straf opleg gen, die voelbaar was, doch achtte gevangenisstraf niet noodzakelijk in dit geval, weshalve hy tegen beide broers 100 gulden boete eischte. Uitspraak over 14 dagen. VENRAY, 17 Oct. 1942 ïóndaqsdlenist 4fuUaet6en ZONDAG 18 OCTOBER Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot: DR. BLOEMEN Stationsstraat 9 Telefoon 465 A.N.W.B.-ondersclieiding uitgereikt In de Zaterdagmiddag, 10 October, te Sittard gehouden vergadering van de afdeeling Limburg van den Neder- landschen Toeristenbond (A.N.W.B.)

Peel en Maas | 1942 | | pagina 1