„Assr „ASSI" Eindhoven HENK EFFING HENK EFFING ABDIJSIROOP BLYENBEEK VERZEKERINGEN RECLAME-MAAND. MOEILIJKHEDEN roofaardappelen. OORLOGSSCHADE G. MULDER! Dieprik kef- nette Dienstbode Verhuisd AKKERTJE FEUILLETON DOUWE EGBERTS Rijwielen Gebr. Lucassen Door stagnatie bij de Gastank stations is het voor ons tot NA DER ORDER ONMOGELIJK Uw wasch te halen of te bezorgen. U komt er uit als U schrijft aan Oflicieele Landbouwmededeelingen. H. TACKEN. Schoolslraal fc. Venray Belonfabriek F. H. v. ENCKEVOR1 Telefoon 214 Gebr. MARTENS, Tel. 52? M. JEUKEN Grootestraat 24 h TE„KOOP 5 zw. gem, biggen en een maalkalf van 2 maanden. W. Smeets, Ysselsteyn. TE KOOP partij biggen J. Janssen-van Meijel, M 84, Weverslo. TE KOOP dragende vaars 14 Oct. aan telling. J. Derks, Veltum L 14. wordt veroorzaakt door ontstoken slijmvliezen. Neem dan Abdijsiroop, die de slijm doet loskomen, de hoestprikkel wegneemt Uw hoest doet ophouden, Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER's kvmmmm'mtamim MEVROUW BRANDSMA, Spoorstraat 22, Nijmegen, vraagl een voor dag en nacht, bekend met koken, Brieven onder no 77 bureau van dit blad. van Stationsweg C 6a naar Sclioolsiraa! 10 CfNEDIfC Manden- UEKIVd makerij Nog voorhanden: Inkten, Inktkokers, Inktlappen, Inktlinten voor schrijfmachines Inktpotlooden, Inktstellen en -garnituren. Inktvloei, Inpak- en Kaftpapier, en:. Firma v.d. Munckhof Bijna niet in staat uw dagelij kach werk te doen? "AKKERTJES" zullen U weer spoedig en heele- maal kunnen opknappen. Klaag daarom niet, maar: De Nedertandsche Pijnstiller Historische roman van het Kasteel Blyenbeek by Afferden. Vrij naar het Duitsch door B, B. SLOT. Mijn hart kromp ineen, als ik dacht aan de smart en droefheid van de ouders bij die tijding. Meermalen had ik zelfs het besluit genomen om voor goed weg te loopen, omdat ik de moed niet had om met hun eenig, stervend kind, hetwelk ik beloofd had als my 11 oogappel te be waken, voor myn genadige Heer en de lieve Vrouw Catharina te ver schijnen. 0, dat toch duizendmaal liever de dood my had gotroffen De liefde voor myn doodelyk wonden Christoffel hield my echter terug van dien stap. Het oogenblik van de treurige ontmoeting met zijn ouders heb ik mij zelf als een kleine boete opgelegd voor myne nalatig heid, de hoofdschuldige van al dit ontzettend harteleed. Toen ik meende, dat de bode het slot ongeveer moest hebben bereikt, voeren wy langzaam verder en met oon zwaar hart volbrachten we het laatste stuk van de reis. We behoefden niet lang te wachten aan het veer van Afferden... de be woners van Blyenbeek kwamen er reeds in de verte-aan., Voor allen liep onze genadige Heer Arnold en de arme edele Vrouw Catharina. Ach, lieve lezer, de smart., droef heid en jammer, die ik toen beleefde, kan en wil ik niet beschrijven. Heer Arnold wilde eerst niet gelooven, dat liet zoo ernstig was, maar toen hij uit de verwarde woorden van den knaap, die hem zelfs niet eens her kende, het gevaarlijke van den toe stand beter inzag, stond hij sprake loos van smart. De moeder knielde neder naast haar stervend kind en fluisterde haar oonigen lieveling de zoetste en liefste woordjes in, welke smart en liefde maar kunnen uit denken. TE KOOP dennen schansen J. v.d. Laar, Maasheescheweg 26. BROOD uit onzen oven daar ;ast niets boven Het is het allerfijnste brood dat van het tegenwoordige meel gebakken kan worden FRANS BEERKENS Bakkerij Draalstraat Telefoon 218. De schoorsteenvegers hebben het druk. Een geveegde schoorsteen geeft brandstofbesparing en beperkt brandgevaar. V-P.B.-Stevens-s en Onderdeelen. Huishoudel. artikelen, Philips en Osram Lampen. LEUNEN Telefoon 485 En het was alsof de stem van de moeder de dwalende geest van het kind voor een oogenblik terugriep, want het kind opende zyn oogen en zeide heel vertrouwelijk „Moeder". Toen verviel hij weer in zijn koorts- droomen en fluisterde Ziet ge dien wonderschoonen vogel niet? O, jaag hem toch niet weg! Hij komt hoe langer hoe dich ter naar my toe. Zie toch eens, hoe mooi zijn gouden veoren glinsteren in de zonMeester Thyssen, gij moet hem na schilderen als vader de nieuwe kapel laat bouwen waar moeder om gevraagd heeft. Toen legde hij het vingertje van zijn linkerhand op zyn lippen en zei Stil! Stil! Nu is hy heel dicht by. Moeder, hij gaat op uw schouders zitten en zingt zoo mooi zacht. Hoort hem niet? Coelum peto, coelum peto, zingt liy... Naar den hemel, naar den hemelJa, ik kom, ik kom. Vader, moeder, Meester Thysse, leef wel... Adeus... Aeus... Dit waren de laatste woorden, welke ik van den lieven, stervenden knaap heb opgevangen. Hij zonk op zyn bedje terug en sloot zijn oogen. Men legde hem nu op do draagbaar en droeg hem langs de Blyenbeek over do heide naar het Slot. Den ge- keelen weg langs begeleiden ons de weenende en jammerende menschen van Afferden, die door den lieven knaap met zyn moeder zoo dikwijls geholpen en getroost waren. Toen is het mij duidelijk geworden, dat de goede God niet beloont zooals de menschen beloonen, die slechts een korte spanne tijds hier op de wereld vertoeven, maar dat God be loont voor de eeuwigheid. Volgens mensckolyk oordeel had de knaap evenals zyn ouders een lang leven en veel geluk en zegen op deze aarde verdiend. De Heer echter, in wiens oogen alle aardsche geluk slechts een ij dele glinsterende zeepbel is heeft hem in de dagen van zijn onschuld tot zich genomen om zijn eigen loon in den hemel te zyn... Denzelfden avond ontsliep de kleine Christoffel, zonder weer tot bewust zijn te zijn gekomen. Wy legden hem zacht en teer als oen engeltje op een baar in de „Para dijskamer", juist onder den adelaar met het wapen en de spreuk „Coelum tegen Oorlogsschade, Brand en inbraak, Ziekenhuis en operatie, Dokter en apotheker, Ziekte en On geval, Rijwieldiefstal, Paarden- en Veeverzekering, Leven- en Spaarverzekering, Bouw- Spaarkas, Spaar „Hypotheekfonds" enz. Het kost U BIJNA niets als U schrijft aan POSTBUS VENRAY (Horsterweg 2S0 Venlo) Mantel Regenjas Colbert Costuum Japon wol Japon zijde stoonien f 2 85 f 2 85 f 2 85 f 1.55 I 1.80 f 4.65 f 4.65 f 5.65 f 2 85 f 3 25 Prima afwerking. ROELOFFZEN TILBURG DepotWed. Schellen, Henseniusstraat, Venray met Inkomstenbelasting, Winstbelasting, Loonbelas ting, Aangifte der belasting, Administratiën, Pachten, Huur en Verhuur, Koop en Verkoop van onroerende zaken, enz. enz. 1 1 (Horsterweg 250 Venlo) POSTBUS VENRAY deto ik streef naar den hemel". De standbeelden van de vier jaar getijden en de wanden van de zaal waren met zwart rouwfloers bekleed. Daar lag de knaap midden tussehen de donkere kleuren van de anders zoo vroolijke zaal op een bed van bloemen, zelf de allerschoonste, maar helaas geknakte bloem, welke de stam van Nydeggen had voortgebracht. Aan zyn voeten stond de wapen tafel met alle titels en de zestien schilden van zyn voorouders van moederskant, rechts en links die van vaderskant; dezelfden, dié eens zoo vroolijk met guirlandes omkranst op het Slotplein hingen, bij zijn feeste lijke ontvangst eenigo jaren geleden. Hoe schoon en lief lag hij daar op zijn laatste rustbedjo... Zijn moeder had zijn goudgele, krullende lokken over de wonde van zijn voorhoofdje gekamd en de laatste herfstrozen er in gevlochten. Ik probeerde hem nog eenmaal zoo uit te schilderen, maar hetging niet meer... mijn hand begon te sidderen, en myn oogen werden verduisterd door myn tranen. Zoo werd onze jonker begraven en het duurde nog lang, voordat de eerste hevige smart plaats maakte voor een mildere droefheid. Vrouw Catharina vond het eerst rust in God en over geving aan zyn H. Wil. Een liefdevolle, troostrijke brief van Angelina droeg daar veel too bij. Op aanraden van deze vrome kloosterlinge maakte zij met my een bedevaart naar de Troosteres der bedrukten te Kevelaer, waar zy ook deze keer wederom kracht en sterkte ontving. Toen wy over de heide huiswaarts reden, vatte ik moed en begon haar onder heete tranen te bidden en te smeeken, dat zij mijn gebrek aan waakzaamheid, die de schuld was geweest van den dood van haar liefd kind, omwille van Gods barm hartigheid zou vergeven en dat zij by haar gemaal een goed woordje om vergiffenis zou doen. In haar goedheid liet zij mij echter niet eens uitspreken. Zij troostte my zelfs heel minzaam en zeide„Dit was Gods wil en beschikking! Het gaat nu eenmaal niet, wanneer men op aarde een Paradijs wil stichten. De lieve God zorgt er wel voor, dat het verwoest wordt, om den men schen goed te doen gevoelen, waar Benzine voor scheuren van grasland. Voor het scheuren van grasland is een kleine hoeveelheid benzine be schikbaar gesteld. Deze benzine zal worden verdeeld over die tractoren, die niet voor ombouw in aanmerking komen en niet door de NICA voor het dorschplan zyn gevorderd. Wanneer men uit do beschikbare hoeveelheid zyn deel wil ontvangen, kan men over een aanvraagfoimuiier bij den Pl. Bureauhouder beschikken, (het z.g. roode BI formulier). Dit ingevulde formulier moet uiter lijk voor 13 October a.s. in het bezit zyn van don Productiecommissaris, Steegstraat te Roermond. Formulieren, welke na dezen datum worden ingezonden, worden niet meer het dal van tranen en waar het eeuwige Paradijs is. In het vervolg legde Vrouw Catha rina zich nog meer toe op werken van naastenliefde en godvruchtige oefeningen. Daarbij stelde zij alles in het werk om haar echtgenoot op te beuren in zijn diepe smart. Wekenlang zwierf hij eenzaam rond op de gure, winterachtige heide en tussehen de afgelegenste bosschen, zoogenaamd om te jagen, maar in werkelijkheid om zich ongestoord aan zijn hartzeer, dat hem geheel en al had overmeesterd, te kunnen over geven. Toen hy vernam, dat de dood van zijn lief kind een wraakneming van die onzalige Dausquo geweest was, schreef hij alle schuld aan zich zelf toe. „Al dit onheil vloeit voort uit de vergiftigde bron van mijn jeugdige lichtzinnigheid" zoo zeide hij eens toen ik hem wilde troosten. Het duurde lang voor zijn smart ook maar eon beetje verminderde, zoo dat ik bang was, dat hij wederom in zyn vroegere menschenschuwheid en zwaarmoedigheid zou terugvallen. Ik hoopte echter, dat de liefde en zachtmoedigheid van zijne gemalin die duistere vijand tenslotte zou overwinnen. Maar tot heden gaat hij nog steeds als een schaduw langs de muur en ik twijfel, of hij dien ver- schrikkelijken slag nog wol ooit zal te boven komen. „Meester Tyssen", zeide hij kort goleden, „bewaar de wapentafel, welke gij voor mijn lieven Christoffel hebt geschilderd, want de goede God zou het wel eens zoo kunnen beschikken, dat hij binnenkort bij mijn lijk moet worden geplaatst. Ik ben de laatste van mijn stam, gij behoeft de namen slechts te veranderen." Toen ik hem zulke gedachten uit het hoofd wilde praten en hem wilde troosten met de hoop op een nieuwen stamhouder, schudde hy treurig het hoofd en zeide „Met my is .het gedaan. Ik hoop in den hemel gelukkig te worden, hier benoden venvacht ik niets meer. Het kaartenhuis, dat ik hier op aarde had willen opbouwen, is, zooals mijn vrouw heeft voorspeld, tot den grond toe verwoest." In het voorjaar van 1704 liet hy. ofschoon dit vanwege de zware oor logstijden met groote onkosten en VOOR DE PROVINCIE LIMBURG. in behandeling genomen. Vaste brandstof. Voor het scheuren van graslani kunnen ook omgebouwde tractorei worden gebruikt, die het eigendon zijn van de landbouwers zelf. Indien zij deze tractoren op eigen kosten hebben laten ombouwen en voor zoo ver zy deze niet op het eigen bedrjj noodig hebben of door don Voedsel commissaris niet in het dorschplai zijn ingeschakeld, kunnen deze trac toren voor het scheuren van graslani gebruikt worden. Hiervoor zal dan vaste brandstof verkrijgbaar gesteld worden, welke eveneens aan mij; adres moet worden aangevraagd o; daartoe bestemde formulieren (wit formulier V.B.L.) De wd. Productiecommissaris. Alle soorten van goedgekeurde kleigrond verkrijgbaar bij Fa. C. SWAGER C. Azn., Slooterbeekslraal 9, VENLO. Bestellingen voor Venray en omliggende dorper worden aangenomen door onzen agent432 Geregeld in voorraad ALLE BOUWMATERIALE! en BETON-ART1KELEN Riviergrind, zand ei tuingrind. Vraagt eens prijtj HET IS IN UW BELANG B. Uw Ongevallen-, Ziekenhuis-, Levens-, Dienstboden Wettelijke aansprakelijkheid- en alle andere Ver. zekeringen te sluiten bij ie klas Maatschappijen en he; sedert vele jaren bestaande agentschap van KRUIJSEN-THIELEN, Markt 8, VENRAY Denkt U ook aan verzekering tegen Oorlogsschade Ook persoonlijke Molestverzekering na half 7 no. 21! Handel in alle Bouwmaterialen. Leveren alle voorkomonde Bouwmaterialen als: Cement, Cementkalk, Kalt Dakpannen, Steenen, Dryfsteenen, Gresbuizen, Asbestbuizen, Kluitkalk a Landbouwpoederkalk enz. enz. Verder aan onze loswal te Maashees verkrijgbaar rivierzand en riviergrind. VOORKOM DIT GROOT RISICO EN VERZEKER UW BEDRIJF. Vlotte schaderegeling. Vraagt inlichtingen ALLE VERZEKERINGEN Een Mulders' Spaarkookkete is onovertroffen in kwaliteiten prijs Speciaal volgens de nieuwste stoo technische ervaringen. Leverbaar in elke inhoi Let op onze firmanaam Spaarkookketelfabriek Telefoon 504 offers gepaard ging, dc Slotkapel bouwen, waar zijn gemalin hem vroeger om had gevraagd. Een groote steen met de beide wapens van den Schenk en Hoensbroek, en het jaartal erin gegrift, werd aan den buitonkant ingemetseld. Zoodra de kalkbepleistering van het gewelf klaar was, zette ik mij aan het werk. om er een fresco op te schilderen, nil. een balustrade van marmer met tapijten en.vruchtguir landes versierd, op den achtergrond een roodgloeiende avondhemel en daarboven helder blauw met voorbij trekkende zwarte onweerswolken,, met gouden randen, waaruit engelen met bloemen en vruchtkransen naar beneden zweefden. Vlak bij hot altaar schilderde ik den wondervogel, waar van Christoffel in den nacht voor het ongeluk had gedroomd en dien by by zijn dood meende te zien. En toen ik hem zoo mooi mogelijk had geschilderd, wierp ik penseel en palet in het vuur, pakte mijn wandel staf en verliet het mij zoo dierbare Slot Blyenbeek, de goede edele vrouw Catharina en den zwaar getroffen Heer Arnold. Vol liefde wilden zy my van dit doel terughouden, maar toen ik hen zeide, dat ik opname ge vonden had by de bekende Heilige Orde van den Berg Carmel, toen lieten zij mij in vrede gaan en wensch- ton mij alle geluk voor tijd en eeuwig heid. Vrouw Oatharina zeido zolfs nog glimlachend „Meester Tijssen, nu gaat ge naar het ware aardsche paradijs." „En in hemelsch Paradijs hopen we elkaar allen weer te zien", ant woordde ik. „Bid, goede Vrouwe, dat de wondervogel van Christoffel ons allen eens daarheen roept 1" En toen nam ik afscheid. Het was in het jaar Onzes Heeren 1704, op den feestdag van den H. Paulus.... Lieve lezer, gij die de geschiedenis van het „Paradijs" hebt gelezen, bidt een „Avo Maria" voor den schrijver (en den vertaler Tot zoover de vertelling van Mees ter Tyssen. We behoeven er slechts weinige woorden bjj te voeden. De harde slag welke den Markies heeft getroffen, schijnt hem werkelijk voor goed geknakt te hebben, stierf te Blyenbeek op den 3lé Augustus 1709. Do wapentafel, welke bij zijn doodt baar heeft gestaan, heb ik nog zet goed onderhouden op den zolder va; het kasteel teruggevonden. Eveneen de. precies dezelfde geschilderd wapentafel van zijne edele gemalii Catharina, geboren gravin HoensbroeV De edele vrouw sehynt nog ze veel goed hier op aarde te hebty gedaan, want wegens hare grot verdiensten werd zy in 1707 d< keizerin Eleonora Magdalena Then met de Sterkruisorde vereerd, stierf in 1736. Door haar kwam de erfenis va den Schenk van Nydeggen nl. In kasteel van Bleyenbeek en Hillenra aan de familie Hoensbroek. De Paradijskamer op Bleyenbeek nog heel goed onderhouden, voor het snijwerk op de fries met c hertenjacht van don kleinen Ohristoj fel en'de chaminée-versieringen mf de slang en do zuil van de Dian De schilderingen op het plafond zy nog zeer frisch gebleven de koppt van de vier werelddeelen, de adela. met het wapen en het lint met spreuk, maar bijzonder goed zyn bloem en vruchtkransen gebleve Het schy'nt bij na, dat ze later en v door bekwame hand opnieuw opg frischt zijn, want de kleuren zijn z sterk, dat' men zou meenen, dat nog kort geleden geschilderd wan Het schilderwerk in het midden ochtor niet meer kenbaar en standbeelden der vier jaargetijd' zijn verwijderd, daar ze voor li tegenwoordig gebruik van de zaal veel ruimte innemen. Zij staan echter nog goed ondf houden op zolder en kunnen c oogenblik weer op hun plaats word gezet en dan zou de Paradij skam met de oude Gobelins (Franscli 1 hangsoltapyt met figuren) in plas van het nieuwe behangselpapier, nog heden precies hetzelfde uitz als in de dagen, dat onze joni Christoffel ei; als kind werd bin! gedragen, als knaap in speelde en* laatste spruit van de stam van S deggen er in den dood rustte ond» den Adelaar van het Wapen. EINDE.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 4