Provinciaal Nieuws. Binnenland. YENRAY, 10 Oct. 1942 2cndaq$diai6t 4tui$acUen ZONDAG 11 OCTOBER Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr. E. F. HOYNG Patorsstraat 22 Telefoon 432 Hout sprokkelen in de gemeentelijke bossclicn. Het Gemeentebestuur van Yenray, brengt ter openbare kennis, dat de genen, die meenen in aanmerking te komen voor een gratis vergunning- tot het halen van dor sprokkelhout uit de gemeentebosschen. zich daar toe voor de laatste maal kunnen mel den onder het Raadhuis, op Maandag 12 October a.s. des namiddags van 2 tot 6 uur en van 7 tot 9 uur. Er kan dan een vergunning worden afge geven om op bepaalde dagen, uren en plaatsen onder toezicht hout te verzamelen en mede te nemen. Zonder in het bezit te zijn van een dergelijke vergunning mag niemand hout in de bosschen halen of daar vertoeven. Yenray, 8 October 1942. Hot Gemeentebestuur voornoemd, De Burgemeester, A. H. M. Janssen. De secretaris, VAN HAAREN HUISSLACHTINGEN. By besluit van den Waarnemend Secretaris-Generaal van Sociale Zaken van 29 Augustus 1942 (Ned. Stert no. 168) zijn met ingang van 1 Oct. 1942 de ontheffingen, verleend op grond van artikel 6a der Vleesch- keuringswet S 1919 No. 524. ingetrok ken. Dit wil zeggen, dat sedert 1 October ook voor het slachten van varkens, schapen en geiten,'die niet gestorven of in nood gedood zijn eii waarvan het vleeseh uitsluitend be- stemd is of gebezigd wordt voor huise lijk gebruik (de z.g. zuivere huis slachtingen dus) de gewone bepalin gen der wet gelden en dus van het voornemen daartoe tevoren aangifte moet worden gedaan en de dieren zoowel vóór als na het slachten aan keuring zijn onderworpen. In verband hiermede is van ge meentewege de navolgende regeling terzake getroffen: De slachting mag voortaan niet meer aan huis geschieden, doch slechts op een der centrale slachtplaatsen. Als zoodanig zijn aangewezen alle erkende slagerijen te Yenray en Kerkdorpen en voor Merselo de noodslachtplaats. Op welke van deze slachtplaatsen men wil doen slachten wordt aan belang hebbende zelf overgelaten ieder is dus in de keuze daarvan vrij, mits hij zich houde aan de gestelde dagen en tijden voor de keuring. Hiertoe zal gelegenheid gegeven worden eiken Maandag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag, behalve wanneer op die dagen een erkende feestdag valt. Op Zon dagen, le en 2e Kerstdag, Nieuw jaarsdag, Dinsdagen en Zaterdagen wordt derhalve niet gekeurd. Op de voor de keuring aangewezen dagen moeten dieren daartoe bij de uitge kozen slachtplaats zijn aangevoerd voor de levende keuring: te Merselo uiterlijk 81/» uur te Leunen 9x/« uur te Oirlo 10 uur te Oostrum lO'/s uur te Yenray (Kom) 11 uur Eerst na de levende keuring mogen de dieren, WAARVOOR DAARBIJ SCHRIFTELIJKE VERGUNNING OF VOORWAARDELIJKE VERGUN- NING TOT SLACHTEN ISGEGEVEN geslacht worden, hetgeen moet ge schieden in dezelfde slachtplaats, waar de levende keuring heeft plaats gehad. Na het slachten moeten de geslachte dieren daar blijven tot de geslachte keuring is geschied. Deze zal daar denzelfde'n dag worden gedaan en wel te Merselo om 14 uur te Leunen om 15 uur te Oirlo om 16 uur te Oostrum om 17 uur te Yenray (Kom) om 18 uur Eenieder drage dus zorg, dat de dieren, welke men wil doen slachten, op den daarvoor bestemden dag op de gekozen keu: ingsplaats in den voormiddag tydig ter plaatse zijn aangevoerd voor de keuring vóór het slachten. Dieren, waarmee men te laat is voor de keuring, d.i. na het aangegeven tijdstip, moeten onher roepelijk wachten tot den volgenden keuringsdag. De keurloonen, die bij de aangifte ter keuring moeten voldaan worden, bod ragen voor een varken f 2.50 voor een schaap f 1.— voor een geit f 0.75 Venray, 8 October 1942 De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. Veilig verkeer. De Yerkeersweek behoort weer tot liet verleden. Geslaagd JaOp de eerste plaats geslaagd, omdat de be langstelling voor „Veilig Verkeer" is gewekt bij de jeugd, hetgeen geble- kon is uit de ongeveer 800 oplossin gen van het verkeersprysraadsel, die bij de Commissie binnenkwamen. Ca. 260 pryzen werden onder de goede oplossers verloot. Op de tweede plaats geslaagd, om dat ook het publiek van zyn belang stelling blijk heeft gegeven door groote deelname aan de prijsvraag en medewerking, overal, waar die ge vraagd werd en door gewillig gehoor te geven aan de raadgevingen en wonken, door rijks- en gemeentepo litie op tactische wyze gegeven, wan neer men niet precies volgens de verkeersregelen handelde. Aan allen hartelijk dank voor de zeer gowaardeerde medewerking en steun in den vorm van beschikbaar gestelde pryzen. voor het welslagen der Verkeersweek en tot allen het verzoek: „Blijft in de weer Voor Veilig Verkeer opdat niet het opvoedend werk der Verkeersweek weer spoedig te niet is gedaan. DE COMMISSIE. Marktoverzichten Op de Maandag gehouden biggen- markt werden aangevoerd 109 biggen. Verkocht werden 44 biggen. Deprys varieerde van 10 tot 25 gulden. Op de alhier gehouden rayonmarkt werden aangevoerd 323 dieren; te weten 170 runderen; 38 graskalveren; 81 nuchtere kalveren en 34 schapen. GEVONDEN Een zilver kruisje, een damescentuur en een sjaal, zijn op 't politiebureau. Zes zeepbonnen zijn bij den Rijks ontvanger, Stationsweg No. 7; Een rozenkranszakje met 2 rozenkransen en 1 Gerardusbeeldje, terug te beko men bij De Jong, Oude Oostr.weg 20 VALK-REVUE In een spannende wedstrijd, welke eindigde in gelijk spel, kampten Ser- vatius en De Valk om de suprematie van Venray. Voor het verloop van dezen wedstrijd verwijzen wij naar het verslag elders in dit blad. Morgen komt F.C.V. op bezoek, en als De Valk speelt als verleden Zondag blijven de punten in Venray. De Valk 2 won tegen D.S.S. II met 4—3, terwijl De Valk 3 de punten meebracht uit Grubbenvorst en De Valk 4 kon nog steeds geen overwin ning boeken en kreeg klop met 5—2. Morgen trekt De Valk 2 naar S.V.B. 2 het derde ontvang* Kronenberg en De Valk 4 is vrij. SER VATIUS-OM ROEP Ruim 2000 toeschouwers zyn getuige geweest van een derby welke uiterst spannend en soms ook wel fraaie momenten had. Met een gelijk spel mag Servatius tevreden zijn. Ze had den zeker niet verdiend te winnen, want o.i. kroop Servatius door het oog der naald en speelde de slechtste wedstrijd van dit seizoen. Het spel was slordig en zenuwachtig, het ploegverband was zoek, en ze lieten zich door haar tegenstanders het tempo opleggen. Hoe is 't mogelijk De Valk speelde de wedstryd van haar leven. Frisch en enthousiast was hun spel en ze zaten als duivels op den bal. De Valk-voorhoede was vaak een groot gevaar voor het Servatius-doel. Door het op halve kracht spelen van de Servatius-spil was de verde diging nog al eens de kluts kwijt. De Servatius-voorhoede bracht er al heel weinig van terecht, hier zat absoluut geen stootkracht in. Jammer dat Servatius voor deze wedstryd niet volledig kon uitkomen. Laat deze wedstrijd voor Servatius een ernstige waarschuwing zyn voor de toekomst, want zóó spelend komt men er niet. De rustdag voor a.s. Zondag zal hen goed doen. Op 18 October komt het sterke Ivo op bezoek. Servatius II snoepte Steyl II in Tegelen een puntje af. Zondag a.s. komt Tegelen II op bezoek, dit elftal geldt als het sterkste der afdeeling zoodat Servatius hieraan een zeer. zware kluif zal hebben. Dit kan een zeer spannende ontmoeting worden. Servatius IV deed meer dan haar sportieve plicht en dwong Servatius III tot een gelijk spel 3—3. Zondag ontvangt Servatius III Meerlo I op bezoek. Om in de running te blijven mag men voorloopig geen wedstryd meer verliezen. Ook Servatius V by L.V.S. II op bezoek, boekte een zeer eervol gelyk spel. Zondag a.s. Oostrum II—Serv. V hetwelk door Servatius V kan gewon nen worden. Servatius VI sneuvelde eervol tegen Ysselsteyn I met 3—1. Servatius IV en VI zijn Zondag vry. Wij zagen ook SERVATIUS-DE VALK Onder de belangstelling van meer dan 2000 toeschouwers werd Zondag 1.1. deze derby in het Servatius-sport- park gespeeld. De thuisclub was na vier gewonnen wedstrijden favoriet voor de zege. Deze middag echter speelde de Valk een -buitengewoon goede wedstrijd, terwyl de Servatius-ploeg te zenuw achtig scheen om haar beste spel te ontplooien. Servatius werd volkomen overrompeld door het ontembaar ent housiasme waarmee het gehele Valk team van het begin tot het einde speelde. Direct reeds na het begin van den wedstryd werd door de Valk-aanvals- linie een reeks van gevaarlijke aan vallen opgebouwd, waarbij spoedig reeds uit een hard schot van de middenvoor een goal ontstond via een der S.-backs. De tweede goal liet niet lang op zich wachten, ze ontstond op ongeveer dezelfde wyze. Daarmede had de Valk zich een nuttige 2—0 voorsprong veroverd. Het spel bleef snel op en neer golven, doch de ver dedigers bleven aan beide zijden de baas. Na de rust was het Servatius, dat zich enigen tjjd meer in den aanval bevond, en de linksbuiten wist daar bij met een onverwacht en hard schot (o.i. echter vanuit buitenspelpositie) tusschen de handen van den keeper door, den achterstand te verkleinen. Aangemoedigd door het publiek waren thans beurtelings beide partijen in den aanval, doch zonder succes. Een schot van de Servatius-aanvallers ging juist óver de lat en de handen van den keeper. De scheidsrechter gaf corner. De Valk-spil was zoo on voorzichtig zyn handen naar de bal uit te steken, hetgeen Servatius een strafschop bezorgde. De Servatius-spil wist deze strafschop goed te benut ten zoodat de stand 2—2 werd. De Valk scheen niet voornemens het hierbij te laten, want opnieuw was zij in tempo en spel de meerdere van haar tegenstander. In een reeks van felle en gevaarlijke aanvallen ont snapte 't Servaas-doel ternauwernood aan. een doorboring. De rechtsbuiten der Valken miste een opgelegde kans voor het open doel en schoot naast. Vooral de schotvaardige linksbuiten speelde in dit gedeelte een fraaie partij voetbal, zooals trouwens het "ïeele Valkteam haar besten wed strijd speelde. Tot in de laatste mi nuut werd er snel en goed gespeeld van beide zyden, doch de Valk bleef in den aanval. Met den uitslag 2—2 kan Servatius werkelijk tevreden zyn, want de Val ken waren in deze wedstryd zeker béter als hun dorpsgenooten. Technisch behoeft de Valk niet veel meer voor Servatius onder te doen en als zij steeds speelden met het enthousiasme en het tempo van Zondag dan zou de Valk Servatius' aspiraties nog lelijk in den weg kun nen staan. Servatius zal zich daarover echter niet bang maken, en wy ver wachten ook niet dat de Valk zulke wedstrijden tot oen gewoonte zal maken, of misschien tóch „H.C.V."-nienws De eerste competitiewedstrijden hebben voor „H.C.V." een gunstig verloop gehad. Een overwinning en een gelyk spel is een zeer goed begin. By de heren toonde H.C.V. zich zich van het begin af sterker als Concordia. Voor rust scoorde de wit- zwarte middenvoor eenmaal, terwijl hij na de rust.de stand op 3—0 bracht. Heftige aanvallen van Concordia wer den door do achterhoede van H.V.C. allen afgeslagen. Een verdiende over winning. Bij de dames waren de beide ploe gen aan elkaar gewaagd. „Blue Star" nam de leiding, maar by een goed opgezette aanval produceerde de links binnen de gelijkmaker. Er werd de gehele wedstrijd hard gespeeld, doch de beide verdedigingen waren het sterkste. A.s. Zondag spelen de heren tegen het sterke „Carry on" in Maastricht. Het zal een zware wedstrijd worden en wij wagen ons niet dan een voor spelling. Hetzelfde geldt voor de da mes, die in Helmond zich gaan meten met Uno Animo 2. Afwachten is de boodschap. D.I.S.-nieuws. In een spannende faire kamp heeft D.I.S. in Wanssum van de kampioenen gewonnen. Er werd in zeer snel tempo gespeeld waardoor het plaatsen en de afwerking van de aanvallen soms wel eens te wenschen overliet. Met de rust leide D.I.S. met 1—0. Al gauw na de hervattinge maakte Wanssum gelijk maar door midvoor en links buiten werd het 4—1. Dat was Wans sum te bar en ze liepen de achter stand tot 4—3 in.- D.I.S. II won in Venray van de Valk 4 met 5—2. Morgen ontvangt D.I.S. Sevenum, vorig jaar kampioen van afd.'F en thans nog de eenige ongeslagen club van de afdeeling. De groenwitten zul len hun supporters ongetwijfeld laten zien dat ze nog wel moetellen zoodat we een spannende strijd mogen ver wachten. Spelen ze zooals in Wans sum dan is er wel een kansje op succes. Diefstal. OVERLOON. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd ten na- deele van den knecht van H. H. een rywiel gestolen uit een bergplaats. Later op den dag werd het rijwiel, gedeeltelijk vernield en met stuk gesneden banden, op eenigen afsand van de woning teruggevonden. OVERLOON. Morgen Zondag zul len vanwege de verduistering de H. Missen beginnen als volgteerste H. Mis om 8 uur, tweede H. Mis om half 11. Rijwielen ontvreemd. Ty'dens de kermisdagen te Wans sum werd achter de woning van A. van de Ven een tweetal rijwielen ontvreemd. De karretjes, ontdaan van de banden, werden later terugge vonden in de kweekeryen van A. Hanckx. Burgerlijke Stand IVanssnm. Geboren Gerarda L. M., dochter van G. J. E. Rutten en M. A. M. HendrickxJohanna J. L. M., dochter van H. W. W. J. Jenniskens en M. G. A. Litjens. HuwelijkenJohannes Antonius Janssen te Dreumel en Huberta An- tonia Theeuwen te Wanssum. Jongveekeuring. Begunstigd door mooi herfstweer had te Wanssum de tweede jong veekeuring plaats, die schitterend geslaagd mag heeten. Het aangevoer de vee was volgens het oordeel der jury goed tot zeer goed. Na afloop gaf de heer van Oers, assistent Ryksveeteeltconsulent zyn groote tevredenheid te kennen over den vooruitgang, die bereikt was sinds de vorige jongveekeuring, ondanks de minder gunstige tijdsomstandigheden. Horster weekmarkt Horst, 6 October. Totaal aanvoer 356 dieren, waarvan 96 stuks rund vee, 4 schapen en 256 biggen. Dooi de N.V.C. werden overgenomen 46 stuks grootvee, 50 kalveren en 4 schapen. Prijsbelieersehing in Limburg. Kleurrijk overzicht van duizenden overtredingen. Het groote aantal overtredingen, dat nog steeds tegen de prijs voor schriften wordt begaan, blijkt duide lijk uit een onlangs ter Inspectie voor de Prysbeheersching te 's Hertogen bosch verschenen statistiek, welke een overzicht biedt van den aard, het aantal en de soort der overtredingen. Deze gevallen demonstreeren tevens, dat de opsporingsdienst van de Prys beheersching zich ook in deze pro vincie geen rust gunt, om het scha delijk euvel der prijsopdrijving zoo veel mogelijk te beperken. Deze dienst treedt met groote voort varendheid op, ondanks de vele moei lijkheden, die hy ondervindt, tenge volge van ongemotiveerde en daarom dos te betreurenswaardiger vooroor- deolen, welke helaas bij een groot gedeelte van het Limburgsche publiek nog altijd ten aanzien van de Prijs- beheersching bestaan. Vanaf medio December 1941 tot 1 September werden in totaal 4695 Limburgsche zaken in behandeling genomen. Het totale bedrag der voor overtredingen der prysvoorschriften opgelegde boeten bedraagt ruim 200 duizend gulden, waarvan 12 boeten van f 1000, 8 van f 2000, 1 van f 3000 en 1 van f 6000. Zooals ook de boeten tengevolge van den aard der verschillende ver grijpen zeer sterk uiteenloopen, zoo bestaat er ook een groote verschei denheid van artikelen, waarmede die vergrijpen worden begaan, namelijk 400 in getal, waarvan de hoofdschotel vanzelfsprekend wordt gevormd dooi de levensmiddelen. Er werden o.m. 220 overtredingen van de prijzen van boter in behan deling genomen, 200 van groenten, 128 van brood, 118 van eieren en 145 van vleeseh. Een „geliefd" object voor prysover- tredingèn zijn ook de rookartikelen: 88 sigaren- en 117 sigaretten-.,zaken" werden door den Inspecteur voor de Prysbeheersching behandeld, alsmede 46 van rijwielen en 38 van rijwiel banden. Ook de waanzinnige pryzen, waar voor o.m. koffie- en schoenen vaak worden verhandeld, hebben tot een groote waakzaamheid van de zijde der opsporing ten aanzien van den zwar ten handel in deze artikelen aanlei ding gegevenzoo werden 76 knoeie rijen met koffie en 34 met schoenen behandeld. De Inspecteur voor de Prysbeheer sching deed verder uitspraak tegen 107 overtreders van de prijsvoorschrif- ten voor textiel waren. Hieronder vallen alle bedenkbare artikelen, van babyvvol tot mijnwerkerskleeding. Ook het huurpriizenbesluit is veel vuldig overtreden, zoodat tegen 61 verhuurders van huizen vonnis moest- worden gewezen. Zelfs van lucifers, voetballen en bioscoop-entrées weiden soms de pryzen onrechtmatig verhoogd. Ge vallen van elk dezer overtredingen zyn in deze 9 maanden afgedaan. Het zwaarst is in Limburg even wel gezondigd tegen hot Prijsaandui- dingsbesluit, ten aanzien waarvan blijkbaar nog onvoldoende oplettend heid wordt betracht en in sommige gevallen zelfs onwil in het spel be staat. In totaal werden 930 overtre ders van dit besluit, dat het opzicht- bare wyze prijzen voorschrijft van te koop aangeboden artikelen, beboet. Al deze gevallen mogen wellicht een waarschuwing inhouden tot die genen. die tot nog toe meenden onge merkt de vastgestelde prijzen te kunnen verhoogen, voordat zij de onaangename ervaring opdoen van een gevoelige bestraffing door den Inspecteur voor de Prysbeheersching. Ontrouwe postbode gesnapt. De gemeentepolitie te Venlo heeft Dinsdag op het postkantoor aldaar aangehouden de 46-jarige postbode J. J. wonende te Blerik, die zich gedu- .lende den laatsten tyd aan verduis tering van brieven heeft schuldig ge maakt. Het waren in hoofdzaak brieven, die distributiebescheiden bevatten, welke werden vermist. Tal van brie ven van familieleden en kennissen, die elkander distributiebonnen, welke zy over hadden, toezonden, werden vermist. De aangehoudene was reeds circa 30 jaren in dienst van de posteryen. IN HET OOSTEN Ergens in het Oosten werkt de Nederlandsche Ambulance. Ergens in het Oosten worden do gewonde strijders liefderijk opgenomen en verzorgd. Ergens in het Oosten toont Nederland zyn waren aard, daar wordt met de daad bewezen, dat Nederland een land is waar de lief dadigheid, de hulpvaardigheid en de offerzin hoog gehouden worden. Ook op U. Nederlander, rust de plicht er voor te zorgen, dat het deze Ambulance aan niets ontbreekt. Stort daarom Uw bijdrage op girorekening 87600 Nederlandsche Am bulance, Koninginnegracht 22, 's-Gra- venhage. LUXOR-THEATER 1 „IMMER NUR - DU" In deze film gaat het om twee be roemde filmsterren, die voor de eerste maal gezamenlijk zullen optreden in een grootsche revue. De kennisma king tusschen beide sterren is van dien aard, dat het bij gewone sterve lingen zeker tot een huwelijk zou zyn gekomen, maar by filmsterren spelen concurentievrees en eigenlief de een groote rol. Dank zy de twee managers komt er tenslotte toch nog een huwelyk van, dat echter reeds den eersten dag bedreigd wordt door een wrijving tusschen de beide echt- genooten. Het is dan ook eerst na veel complicaties dat Loni Carrel zich weer met haar man verzoent, zij be loofd zelfs, dat zij na het einde der operette voorstellingen nooit meer zingen. De film brengt vele humoristische scènes, want de regisseur heeft alle ernst en waarschijnlijkheid in de film vermeden. Prachtige revue-shows en vele nieuwe liedjes volmaken deze film tot een bijzonder amusement. Dora Komar en Johan Heesters zyn de verliefde sterren. Paul Kemp, Fita Benkoff en Paul Henckels zorgen voor de vrolijke vertolking van de bijrollen. Een zeer geslaagde rolprent. K. Swinkels. Bestrijding Tan MOND- EN KLAUWZEER Oproep aan de veehouders De bestrijding van het mond- en klauwzeer ander het vee blijft de bij zondere aandacht houden van de daarvoor aangewezen instantie d.i. de veeartsoiiykundige dienst, liet on der dezen dienst ressorteerende staats- veeartseny-kundig onderzookingsin- stituut, het z.g. Mond- en Klauwzeer- Instituut te Amsterdam, zal een on derzoek instellen omtrent het voor komen van bedrijven, waar het vee voor aantasting van mond- en klauw zeer steeds gespaard is gebleven. Er wordt daarom aan veehouders, wier vee ondanks besmettingskansen op opvallende wijze steeds van de ziekte bevrijd is gebleven, verzocht verzocht daarvan schriftelijk melding te maken, onder opgaaf van de grootte van hun veestapel en den duur van hun ervaring, aan het staats-veeart- sënij ku ndi g onderzoeki ngsi nstit u ut, Groote Kattenburgerstraat 7, Amster dam. Daar 't onderzoek van zeer groot belang is; wordt iedere veehou der tot medewerken aangespoord. BOMMEN OP NEDERLANDSCH GEBIED. In don nacht van Maandag- op Dinsdag hebben de Britten wederom boven Noderlandsch gebied gevlogen. Van de burgerbevolking werden 20 personen gedood en 13 zwaar gewond. Bovendien werd een groot aantal personen licht gewond. Enkele per sonen worden nog vermist. Een aantal gebouwen, waaronder twee ziekenhuizen, zijn verniold. In den nacht van Dinsdag op Woens dag hebben opnieuw Britsche vlieg tuigen boven Nederlandsch gebied gevlogen. Lukraak werden er bommen uitgeworpen, die slechts geringe ma terieels schade aanrichtten. Een bur ger werd gedood, een ander ernstig en verscheidene licht gewond. Ter (lood veroordeeld wegens verboden bezit van wapenen. De Nederlander Voltus van Ham- me is bij vonnis van het Duitsehe hooggerechtshof in de bezette Ne derlandsche gebieden dd. 3 October 1942, wegens verboden bezit van wapens ter dood veroordeeld. Van Hamme heeft in strijd met alle oproepen tot inlevering van de wapens twee pistolen en een vry grooto hoeveelheid, munitie nog in Mei van dit jaar tot zich ge trokken en in zyn bezit gehouden, Het vonnis vormt een nieuwe ernstige en dringende waarschu wing aan allen, die er zich on danks de steeds weer gegeven waarschuwingen en aanwijzingen nog steeds niet van bewust zijn, dat zy alleen reeds door het lou tere bezit van een vuurwapen hun leven op het spel hebben gezet. MUSSERT SPREEKT TOT VROUWEN EN MOEDERS VAN FRONTSTRIJDERS Utrecht, 7 October De persdienst der N.S.B. meldt o.m.: In een der zalen van het N.V.-Huis aan de Oude Gracht te Utrecht werd een bijeenkomst gehouden voor de vrouwen, verloofden en moeders van de Nederlandsche strijders aan het Oostelijk front. Na hen kort begroetingswoord van de districtsvertegenwoordigster van Hulp en Bijstand", wees de N.S.Y.O.- leidster, mevrouw O. De Ruiter—van Lankeren Matthes er op, dat de strijd in het Oosten niet alleen moeilijk is voor hen die zich als vrijwilliger heb ben gemeld, maar dat deze ook een groot offer vraagt van hen, die ach terblijven. Spr. betoogde, dat de levens houding van denationaal-socialistische vrouwen een voorbeeld moet zijn voor de anderen. Nooit mag voor den frontsoldaat de terugkeer een teleur stelling brengen. Mussert stelde vast, dat de Neder landsche nationaal-socialisten, even als hun Duitsehe kameraden, den oorlogstoestand van 1940 nooit hebben gewild. Het is niet onze schuld, aldus de leider, dat er hier geen nat.-soc. regeering bestond, maar de schuld van hen, die dit hebben tegengehouden. "Wanneer men een oogenblik aan neemt, dat de oorlog aan Nederland voorby zee zyn gegaan en er dus geen bezetting was, dan zou het geen vraag meer zyn, waar het tweede front zou worden gevormd. Dat zou natuurlijk hier geschieden aan de Nederlandsche kust. De op richting van zulk een front in Neder- noemde Mussert het ergste wat ons vaderland nog zou kunnen overkomen, het zou het sluitstuk van onze ellende zijn. Zy, die daarop hopen, zijn, vaak zonder dat ze het weten, de slechtste Nederlanders. Van 1920 tot 1936 zwelgde de wereld in pacifisme. Dui zenden meenden iets goeds te doen door met een gebroken geweertje te loopen. Zy wisten niet, dat tegelijkertijd in de onmetelijke vlakten van Rusland 180 millioen menschen de eenvoudigste levensbehoeften moesten missen, om dat alles werd ingesteld op de wapen- fabricage Het parool van bolsjewisten en joden was; wapenen in Rusland, het gebroken geweertje in Europa. Gelukkig, aldus spr., is het nationaal- socialismo en facisme gekomen om Europa te beschermen. Het is ontzaglijk moeilijk den oor log te winnen, maar het zal nog veel moeilijker zijn, om den vrede te win nen, want dat kan alleen door ge rechtigheid. De vrouwen hebben ook de taak daaraan mede te werken. Aannemende, dat de vrede op basis van rechtvaardigheid zal worden ge vestigd, doe ik, aldus Mussert, al wat in myn vermógen is, om Nederland zijn plaats te doen innemen. Wij wil len een behoorlijk stuk van Europa worden, dat zyn plicht doet en zijn recht eischt, omdat het zyn plicht -doet Na de - pauze werden nog eenige films vertoond. Acht- en vijftig gulden voor één kilo tabak Een wijdvertakte kettinghandel heeft de economische recherche te Ede ontdekt en ontmaskerd. Onge veer 3 weken geleden kreeg de recherche een draad in handen, toen zy don reiziger S. uit een naburige gemeente aanhield en een party ongebanderolleerde sigaren, die hij vervoerdo in beslag nam. Leverancier dezer sigaren bleek te zijn de gros sier L. uit die gemeente. In de boeken van den grossier kreeg de recherche de namen en adressen der afnemers onder de oogen. Het totaal aantal verdachten bedraagt zes-en-zestig. De verhandelde tabak had oor spronkelijk een gebanderolleerden pry's van f 4.70 per kg., welk bedrag evenwel tot f 58 per kg. was gestegen. Wijziging van persoonsbewijzen verboden In den laatsten tyd is herhaalde lijk geconstateerd, dat personen onbe voegd wijzigingen of toevoegingen hebben aangebracht in hun persoons bewijs. Van bevoegde zyde wordt de aandacht erop gevestigd, dat het aanbrengen van wijzigingen of toe voegingen, van welken aard dan ook, uitsluitend mag geschieden door een, daartoe door den burgemeester aan gewezen ambtenaar. Afgezien nog van de overige onaangename gevolgen, verbonden aan het onbevoegd wijzi gen van 'n persoonsbewijs, wordt overtreding van bovenvermeld verbod gestraft met hooge boete. Indien dus in een persoonsbewijs, volgens oordeel van den houder, wijzigingen aangebracht moeten wor den '"dan kan dit alleen geschieden op liet stadhuis, afd. bevolking. Op het aanbrengen van wijzigingen op eigon gelegenheid volgt onherroe pelijk proces-verbaal. Dure dronkenschap. Dezer dagen kreeg de gemeente politie van Nuland bericht, dat er een man dood langs den weg lag, badend in zyn bloed. Bij onderzoek bleek, dat de man niet dood, doch smoordron ken was, badend in den jenever, af komstig van een flesch. welke hy ge broken in zyn zak had. De man werd meegenomen naar het gemeentehuis en daar ingesloten. By de gebruikelijke fouilleering, welke aan de insluiting vooraf gaat, vond' de veldwachter een briefje, dat aan wijzingen bevat te nopens clandestiene slachtingen. Bij huiszoeking werd in zijn woning een groote hoeveelheid vleeseh en vet aangetroffen. Ook liet erf werd onderzocht en daarbij ont dekte de politie op een afstand van ongeveer honderd meter van de woning een zeer goed gecamoufleerde onder- grondsche slachtplaats, welke van alle moderne slacht werktuigen was voor zien. In de omgeving werd een'groote hoeveelheid beenderen aangetroffen, welke deed vermoeden, dat in deze ondergrondsche slachtplaats ongeveer honderd beesten zijn geslacht. Het parket uit 's-Hertogenbosch heefteen onderzoek ingesteld in tegenwoordig heid van den Procureur Generaal en van de Duitsehe politie-autoriteiten. De aangehoudene, zekere V. uit Brugge (onder Rosmalen), ontkent iets van deze slachtingen te weten. Hij is niettemin ingesloten in het huis van bewaring, terwijl'ook nog enkele familieleden van hem zyn gearresteerd. Geheime slachterij ontdekt. De gemeente-politie te Boxtel heeft in samenwerking met ambtenaren van den G.C.D. uit Eindhoven te Boxtel een geheime slachterij ontdekt. In totaal zyn thans reeds negen per sonen gean-esteerd. Vijftien runderen heeft men clandestien "geslacht. Alle verdachten hebben een volledige be kentenis afgelegd. De runderen, die links Qn rechts werden opgekocht, slachtte men in de keuken van een perceel aan de Breukelsche straat. Begraven in den tuin vonden de amb tenaren de afvallen der runderen. Daarbij bevonden zich ook twee bijna voldragen kalveren. Verschillende koopers van het clan destiene vleeseh zyn eveneens inge rekend. Men verwacht in verband met deze zaak nog meerdere arrestaties. Als nasleep van deze zaak verricht ten de ambtenaren bij verschillende koopers van het vleeseh een huis zoeking. Flinke voorraden vleeseh en andere levensmiddelen werden hierbij in beslag genomen. Zware straffen roor belcediging van Oostfrontstrijders en hun familieleden. D köhere SS- und Polizei Führer te 's-Gravenliage deelt mede: Het SS- und Polizeigericht heeft de Nederlandsche staatsburgers mevrouw Schol lard, mevrouw Snikkers en Chris tian Oonk, allen uit Rotterdam, tot gevangenisstraffen, van een jaar ver oordeeld. Zij hebben in luide en kwaad willige gesprekken Nederlandsche leden van de SS en van het Vrijwil ligerslegioen Nederland beleedigd en familieleden van hen met niet weer te geven woorden beleedigd. Het SS- und Polizeigericht zal on verbiddelijk dergelijke vergrijpen ver volgen. Germaansche vrijwilligers, die schou der aan schouder met Duitsehe sol daten in het Oosten tegen het bol sjewisme strijden, staan in dit opzicht onder de bijzondere bescherming van de eer der Waffen SS. Op Zondag 4 October werd ook in Nederland het dankfeest voor den oogst gevierd. De leider der N.S.B., Mussert en Stabsleitor Fr. Schmidt, een der voornaamste medewerkers van Rijksminister Rosenberg, voerden het woord in den Dierentuin te Den Haag. Op Zaterdag 3 October heeft mr. J. A. Zondervan, die is teruggeekeerd van het Oostfront, het commando van de W.A. weer op zich genomen. Hy kondigde aan, dat in het vervolg van alle kaderleden der W.A., van de ven delcommandanten af, een verklaring zal worden geëischt, dat zy bereid zijn op wensch van den leider der N.S.B. dienst te nemen bij de Waffen SS of het Vrijwilligerslegioen Neder land, om aan het Oostfront deel te nemen aan de verdediging van Europa. De termijn voor de vrijwillige aanmelding voor den Nederlandschen Arbeidsdienst sluit op 31 October a.s, Een 70-jarige man heeft in het Tehuis voor Ouden van Dagen te Dusseivde zuster, die hem zyn ont bijt bracht, een 53-jarige non, den hals afgesneden.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 2