Binnenland. 2 doelpunten op, zoo dat bij het einde de Valk de puntjes binnen had. Het tweede verloor met 4—2 in Tegelen, terwijl do Valk 3 met Wit- tenliorst 3 geen last had. en hen een 8—0 nederlaag bezorgde. Het vierde elftal verloor met 10-4 van Serv. 5. Morgen gaat het eerste elftal op bezoek bij Servatius. en wy verwach ten dat zy beter in form zijn dan verleden Zondag, anders zal die op gave te zwaar zijn. Het tweede speelt thuis tegen D.S.S. 2, het derde trapt naar R.K.G.F.C., en de benjamins spelen thuis tegen D.I.S. 2. BEKENDMAKING. Do Burgemeester van Ven ray brengt ter algemeene kennis, dat het verbod tot liet verkoopen of anderszins af leveren van rijwielen door kleinhan delaren, wordt geacht met ingang van 1 October 1942 te zyn opgeheven, voor zoover betreft de aflevering van fietsen en de nog in omloop zijnde distributiebonnen. Nieuwe bonnen zullen voorloopig niet worden uitge reikt. Tot genoemden datum kunnen de rijwielhandelaren derhalve weder rijwielbestel- en afleveringsbonnen in ontvangst nemen en daarop hetzij uit voorraad, hetzij na het betrekken door bestelling per bestelbon, van een fabrikant of grossier, tourry wielen aan het publiek verkoopen en af leveren. Hierbij dient in aanmerking geno men te worden, dat de geldigheids duur, zoowel van bestel- als van af leveringsbonnen voorzoover daarop oen in Augustus 1942 vallende datum is vermeld moet worden geacht te zijn verlengd tot 31 October 1942. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN LUCHTBESCHERMING. De blokploeg-organisatie Velen van U zullen zich afvragen: „Wat is een blokploeg?". In 't kort gezegd verstaat men daaronder een groep van ongeveer 12 menschen, die bij bominslag onmiddellijk hulp kan verleenen. In onze gemeente zijn ver schillende blokploegen gevormd, die elk. voor een bepaald gedeelte der ge meente zyn aangewezen, om indien noodïg de helpende hand te reiken. Opdat 't mogelijk zij in geval van bominslag direct goed te kunnen in grijpen voor bevrijding van eventueéle slachtoffers, is het gewenscht, dat elke blokploeg van haar rayon de schuilplaats der gezinnen kent. De komende weken zullen de hoof den der blokploegen de huizen van „blok" bezoeken, teneinde een opgaaf te ontvangen van do ligging dei- schuilplaats en haar uitgangen. Het is wensehelijk, dat de blok ploegen in het bezit zijn van eenig materiaal. De aanschaffing van het materiaal moet bekostigd worden door de N.V.L. zelf'. De inkomsten dezer vereeniging bestaan hoofdzake lijk uit de contributies van de leden. Iedereen kan hieruit beslliiten, dat het een belang onzer gemeente is, een afdeeling der N.V.L. te bezitten, die vele leden telt. We verzoeken dan ook ieder zich als lid te melden. Dit kan eenvoudig geschieden door U op te geven als lid aan 't blokhoofd, dat een der komende .dagen U bezoekt. De contributie bedraagt f 1. U ont vangt dan tevens het orgaan der N.V.L.: „Luchtgevaar", waarin U een en ander kunt lezen over zelfbe scherming. Rijwielbanden van erisis- controleur vernield. Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen het 18-jarig meisje H. C. J., wonende te Venray, dat alhier op 15 April ten nadeele van den crisis- controleur M. Duyf opzettelijk de ban den van diens rijwiel heeft stuk ge sneden. Door den Politierechter te Roermond is het meisje voor deze vernieling veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. In hooger beroep heeft het meisje van het Hof, conform den eisch van den advocaat-generaal, een geldboete gekregen van f 60 subs. 80 dagen hechtenis. Marktoverziclit Op de deze week gehouden over- namemarkt werden aangevoerd 226 dieren, t.w. 106 runderen, 70 nuch tere kalveren, 22- graskalveren, 28 schapen. Diefstallen. In den nacht van Maandag op Dins dag zijn onder Ysselsteyn op een drie tal plaatsen diefstallen gepleegd. Eenige rijwielbanden, pomp enz. wer den meegenomen. Van een landbouwer op de Hiept werd oen partij witte kool gestolen. PRIJSVRAAG VERKEERS- WEEK 20-26 Sept. HEEREN 1. Henri Laurensse, Hofstraat 10 2. Wibo de Broek, Gymnasium 3. Antoon Janssen, Willemstraat 5 4. Pierre v.d. Putten, Kruisstraat 10 5. J. Gommans, Marktstraat 3 6. Jac. Coenen, Gymnasium 7. Th. v. Waardenburg, Gymnasium DAMES 1. J. A. van Dyck, Langstraat 18a 2. Jacqueline Janssen, Willemstr. 5 3. P. F. M. Kappel, Kruisstraat 20 4. Fie Wintels, Henseniusstraat 1 5. Annie Coenen, Hofstraat 5 U.L.O.: 1. H. Odcnhoven, Overloonscheweg 4 2. Leo Janssen, Willemstraat 5 De prijzen moeten worden afgehaald bij dlir. Deltssen, Opperwachtmeester der Marechaussee. De Commissie. Rechtbank Roermond Vonnissen van den economische»! Rechter W. 0. v. H. 31 jaar te Venray, vrij gesproken van het voorhanden heb ben van textielgoederen zonder ver gunning. J. K. 49 jaar te Venray f 60 of 20 dagen hechtenis wegens het koopen van rijwielbanden zonder bonnen. Th. J. C. 45 jaar te Venray f 60 of 30 dagen hechtenis wegens koopen van rijwielbanden zonder bonnen. GEVONDEN een knipmes en een sleutel, zijn op het politiebureau eén paar kinderklompen, bij Kruy- sen, Oostsingel een ceintuur, by J. v. d. Heuvel. Leünscheweg 15; een armband, by I. Min, bosch wachter glacé damoshandschoey, bij Albert Heijn een kinderbeurs, bii F. Vermaaten, I Stationsweg 41. Vertrek yan meester H. Coenders. VEULEN. Eenige tijd geleden be reikte ons het bericht, dat de Heer Coenders was gepromoveerd tot hoofd onderwijzer aan het St Annagescliicht te Heel. Nadat Woensdagavond de K.A. hem al een onvergetelijke avond had bereid, had Maandag 1.1. het officiëele afscheid plaats van schoolbestuur en kinderen. De dag werd ingezet met een plech tige hoogmis en algemeene H. Com munie van de kinderen tot intentie van den meester. Onder leiding van juffrouw Ver- straelen zongen de kinderen op keurige wijze een tweestemmig lied, terwijl kleineren hier een leuke samenspraak aan toevoegden. De Z.E.H. Vostermans, sprak namens geestelijkheid, schoolbestuur, ouders, kinderen en de vele belangstellenden, en dankte dhr. Coenders voor het goede dat hij deed. Een goede onder wijzer is een weldaad Gods, en dhr. Coenders was een goed onderwijzer, een zoo noodig strenge maar goede opvoèder waaraan de ouders en de kinderen veel te danken hebben. De Z. E. Heer Pastoor dankde hem tevens voor het goede en het vele dat hy deed voor do parochie van Leunen: hy was n.l. parochiëele leider van de katholieke Actie en hoofdprefect van de H. Familie. De heer Coenders dankte tenslotte mijnheer pastoor voor zijn waardee- rende woorden, dankte geestelijkheid, schoolbestuur, collega's en ouders voor de prettige samenwerking die er altijd geweest was. Hij zal het Veulen waar liij vanaf de oprichting van de school, dus HVi jaar. werkzaam was, nooit vergeten. Als herinnering aan het Veulen werden hem enkele mooie eadeaux aangeboden. Moge het dhr. Coenders in zijn nieu we standplaats goed gaan. Cursus-ziekenverzorging; in liuis. LEUNEN. Donderdag 8 October om kwart voor 3 begint in het patronaat een Cursus over ziekenverzorging voor de meisjes van Leunen, die zich daar toe hebben opgegeven. De lessen zullen gegeven worden door Zuster B. Houben. SERV ATIUS-OMROEP SERVATIUS-DE VALK. Ook F.C.V. moest op eigen veld de huidige kracht van Servatius onder vinden en werd met. 2—0 aan derzeive zegekar gebonden. Zoo zoetjesaan beginnen .we te gelooven, dat 't met Servatius plannen ernst gaat worden. Men is in elk geval op de goede weg. Zondag a.s. komt De Valk op be zoek. Wat dat beteek ent weet iedere voetballiefhebber. Een echte onver valste derby, welke reeds dagen lang het gesprek van de dag vormt. Indien het weer dan ook meewerkt, zal 't storm-loopen op het Servatius-sport- park, want iedereen wil dit evene ment meemaken. Dan worden voor een paar uurtjes alle zorgen eens opzij gezet en iedereen moedigt zijn favorieten aan. En dit is juist het typische van een derby-sfeer. Beide elftallen zullen zich natuurlijk tot het uiterste inspannen, doch laten we hopen dat de wedstrijd fairblyve en sportief. Servatius II behaalde een goede 4—1 overwinning op de Venl. Boys II. Of ze Zondag ook beide puntjes in Steijl tegen de reserve van die naam zullen veroveren, moeten we afwach ten. Servatius III en IV spelen onder ling een partijtje voor de competitie dat moet III winnen. Servatius IV verloor Zondag j.l. in Sevenum met 7—1. Servatius V klopte De Valk IV uiet 9-4 en moet Zondag a.s. in Leunen L.V.S. II bekampen. Servatius VI ontvangt Ysselsteyn I en zal wel het onderspit moeten delven. „H.C.Y."-nieuws Morgen, Zondag zal voor H.C.V. een belangrijke dag zijn daar zij dan de eerste competitie wedstrijden mag spelen. De H.C.V.-heerenafd. mag morgen tegen het sterke „Concordia" Roer mond, dat de reis naar Venray mag maken. De wedstrijd welke om 11.3C begint zal een spannend verloop heb ben want „Concordia" is snel en licht. Heeren zet Uw beste beentje voor, het gaat om de punten. De I-I.C.V.-damesafd. moet tegen de Venlosche damesafd. van „Blue Star". Deze club welke het vorige jaar zeer goed geklasseerd stond zal morgen haar best doen om de puntjes mee naar huis te kunnen nemen. Maar dames laat zien wat je kunt en zorg ervo9r dat er toch zeker een puntje thuis blijft als het er geen twee zijn, De wedstrijd begint om 3 uur. Denkt allen aan het spreekwoord „Een goed begin is het halve werk". D.I.S.-nieuws. D.I.S. liep direct hard van stapel en na 5 minuten stond 't reeds 2—0 door mid voor en rechtsbuiten. Vlak voor rust doelpuntten beide partijen nogmaals. In de tweede helft werd het door een prachtschot van de midvoor 4—1 Doch ook G.F.C. antwoordde met een doelpunt. Het laatste half uur speelde D.I.S. met slechts 10 man. Grubben- vorst wist gelijk te maken en we vreesden reeds het ergste. De groen- witten dachten echter anders, maak ten nog drie goals en wonnen ver diend met 7—4. Morgen gaat de reis naar Wans- sum.- Deze club heeft zich na 'n zwak begin goed hersteld en D.I.S. krijgt ongetwijfeld een zware pijp te rookon. Toch kunnen ze o.i wel een puntje meebrengen. Afdekken van graanmijten Het is thans van het hoogste belang dat de graanmijten tijdig en behoor lijk zyn afgedekt, zoodat van de graanoogst niets verloren gaat. Alle graanmijten dienen dan ook vóór 15 October a.s. van een behoorlijke „kap" en vóór 1 November 1942 van een volledige afdekking te zijn voorzien. Onvoldoend verzorgde graanmijten zullen dan ook na 1 November 1942 zonder verdere waarschuwing in bezit genomen worden. Speciale toewijzingen. Aan houders van speciale toewij zingen, die vóór 6 October a.s. niet in het bezit zyn van varkens, kan geen huisslachting worden verleend. LUXOR-THEATER Al jaren bezit dansmeester Karl in z'n wijk 't monopolie voor het onderwijs in polka- en danspassen. Totdat zich op zekeren dag een concurrent gaat vestigen. - Een ander dringt de wijk van Hofeneder binnen en die ander is niemand minder dan Georges Rou ble, die 22 jaar geleden Hofeneder schaakmat zette, toen beiden op het zelfde meisje verliefd waren. Rouble won niet alleen den strijd, er kwam ook een knap dochtertje, Sylvia Sylvia kan vrijwel alles van haar vader gedaan krijgen. Alleen niet, dat zo op zijn school dansles krijgt. Het meisje, gaat opgestookt door vrien dinnen, heimelijk de dansschool van Hofeneder bezoeken. Dit is voor Xandl Hartehau," zoon uit een oud Weensch geslacht, aanleiding om ook leerling )y Hofeneder te worden en hij laat zich zelfs als assistent by Hofneder engageeren. Weliswaar heeft Hofene der daarmee andere bedoelingen, want deze dansmeester vindt, dat hij af en toe ook wel eens als huwelijksbemid delaar moet spelen, maar het blijkt al spoedig, dat Xandl niet veel ïoelt voor de candidate, die Hofeneder voor hem heeft uitgezocht. Door een ongelukkig (of misschien gelukkig?) toeval worden op zekeren avond Xandl en Sylvia in Hofeneder's dans-instituut opgesloten, juist als Rouble een gemaskerd bal geeft. Op dat bal verzoenen Hefender en Rouble zich en wanneer zy, in vroolijk ge zelschap, na afloop nog met Hofene der meegaan, wordt het jonge paar in de danszaal ontdekt. Roublé is woe dend en denkt, dat Hofeneder dit op zettelijk heeft gedaan en iedereen maakt zich boos. Ook Xandl's vader, die' voor de zooveelste maal besluit dat zyn zoon met de rijke Helga Lauenstein moet gaan trouwen. Als Sylvia dit hoort-is ze diep ongeluk kig. Het schandaal in de dansschool vormt het gesprek van heel Weenen, maar tenslotte is het Hofeneder, die voor Xandl en Sylvia opkomt. Niet zonder een heele reeks moeilijkheden gelukt het hem Roublé met z'n doch ter te verzoenen, Xandl loopt van z'n verlovingsfeest, weg, zoodat zyn vader zich - om de eer op te houden met Helga's moeder verlooft en na al deze misverstanden, verlovingen en verzoeningen vindt de film een blij einde in het verlovingsfeest van Sylvia en Xandl, dat gevierd wordt tijdens een bal van de.... Yereenigde Dans scholen Hofeneder en Roublé Ufa-circulaire Horster weekmarkt Horst, 29 September. Totaal aanvoer 289 dieren, waarvan 71 stuks rundvee en 218 biggen. Door de N.V.C. werden overgenomen 18 stuks groot vee en 53 kalveren. Landbouwers bestraft. Voor den Roermondschen Econo- mischen rechter stonden dezer dagen twee landbouwers uit Horst terecht, die ieder meer dan zes maanden in gebreke waren gebleven de melk van koeien by de hun daartoe door den Prov. Yoedselcommissaris aangewezen melkfabriek te leveren. In plaats hiervan hadden de landbouwers, de een van 8 en de andere van 12 kooien, de melk gewoon aan hun oude klan ten als volle melk uitgevent. Beide landbouwers deden het voor komen of zy den ernst van hun da den niet hadden ingezien te meer aangezien zy nimmer van de zijde der fabriek waren gewaarschuwd, dat zy hun melk bij de fabriek moesten inleveren. De Econom. Rechter oordeelde de gevallen echter zeer ernstig en ging zelfs nog aanmerkelijk uit boven den eisch van den Officier van Justitie en zoo hoorde landbouwer P. zich tot f 2000 boete of 5 maanden hechtenis en landbouwer C. zich tot f 1500 boete of 3 maanden hechtenis veroordeelen. Beiden nullen er nog eens over denken om by het Economische Ge rechtshof te Den Haag er wat minder duur vanaf te komen. Doodslag to Yenlo. Dinsdag werd voor de Roermond- sche rechtbank in behandeling geno men de zaak tegen den 45-jarigen Mich. H. R. K., koopman te Venlo, thans gedetineerd, verdacht van het in den namiddag van 5 Augustus j.l. in zijn woning aan de Maasstraat te Venlo toebrengen van een doodelyken steek aan zyn 25-jarigeri gehuwden neef Christ. Kohlen. De rechtbank stelde de verdere be handeling uit tot 13 Oct. a.s. Tijdens rit te paard overleden. "Woensdagmorgen omstreeks elf uur maakte adjudant W. C. Bynagto, waarn. afdeelingscommandant dor Ned. Marechaussee te Roermond oen rit te paard. Onderweg werd dhr. Bij- nagte plotseling onwel en storte dood van zijn rijdier. Dit tragisch gebeuren had te Herten plaats, waar toege schoten hulp onmiddellijk ter plaatse was. Telefonisch werd de marechaus seekazerne te Roermond van het tra gische gebeuren op de hoogte gesteld en zeer voorzichtig werd de familie van het droevig feit in kennis gesteld. Per auto van de gemeentepolitie te Roermond, werd het stoffelijk over schot naar' Roermond overgebracht. OCTOBER ROZENKRANS- MAAND De Rozenkrans is een klein beeld van 's menschen -leven. In de vreugdevolle mysteriën zien wij een beeld der kindsheid met haar onschuldige vermaken, met het ruime hart der jeugdige jaren, waarin men zoo gemakkelijk Jezus vinden kan in een aandachtig gebed. De smartvolle mysteriën zijn een beeld van de jaren der zorgen, waarin men meer dan anders ondervindt, hoe zwaar het valt zyn kruis te dragen. En de glorievolle Rozenkrans Is hy niet een beeld des levens van vele vrome oude lieden, voor wie in het bidden en geduldig verdragen het leven de schoonste afsluiting vindt? Zoo innig is het Rozenkransgebed met ons leven saamgovlochten. Daarom ook moet dit gebed voor ons Christelijk gemoed een ware be hoefte zyn. WINTERHULP KLOPT AAN Deze week eerste collecte De Jeugdstorm yerjaarde Arbeiders naar Dnitscli- land - Het Opvoedersgilde Gezin en Kerk moeten hij de opvoeding hun deel licbhen Pioniers naar Oostland Wanneer wij deze week een samen vatting gaan geven van de voor naamste gebeurtenissen, die ieders aandacht verdienen, dan stormen de onderwerpen op ons losde Winter hulp hervat haar actie en vraagt ieders belangstelling; de Jeugdstorm vierde zijn 8-jarig bestaanduizenden arbeiders worden aangewezen voor werk in Duitsehland het Opvoeders- gilde hield zijn tweede jaarvergade ring en daarbij werden markante woorden gesprokener werd druk gesproken over onze arbeidstaak in liet Oosten en er werden maatregelen genomen tot de beteugeling van de speculatie. Ziedaar een reeks van onderwerpen, welke ieder op zich een beschouwing waard zijn, en de heele ruimte kun nen opeischen, welke ons hier ter beschikking staat-. We moeten dus een keuzo doen en ons daarbij nog drastisch beperken. - Winterhulp klopt aan ons aller deur en vraagt opening van ons hart on onze beurs. Als goede burgers, wien 't lot van den evenmenscli ter harte gaat en vooral als Christenen, die onzen naaste metterdaad moeten beminnen gelijk ons zelf, moeten we allen over eventueele vormbezwaren heenstappen en de W.H.N. met een werkelijk offer steunen. Zy toch is thans het eenige kanaal, waarlangs de giften naar de behoeftigen vloeien om hun nooddruft te lenigen. Lijden de moeders en kinderen doen middels W.H.N. een beroep op ons allen en het zou een nationale schande zyn, wanneer wij hen ongeholpen in hun armoede lieten zitten. Daaromallen een offer brengen voor Winterhulp. De Jeugdstorm vierde zyn acht jarig bestaan en natuurlijk beluistor- den wij ook hier klanken, die wij zen op onzen snellen gang naar een nieuwen tijd. Hoofdstormer Van Geelkerken zei het kernachtig: wij willen de jeugd van ons volk richten op de toekomst door haar het geloof te hergeven in die toekomst van ons vaderland. Een glanspunt in de viering was de kranslegging op een graf van een Nederlandschen en een Duitschen soldaat op het heldenkerkhof op den Grebbeberg onder de belofte, dat deze broedervolken nooit meer het zwaard tegen elkander zullen trekken. - Do inzet van Nederlandsche arbeiders in Duitsehland is thans weer hoogst actueel geworden, nu in vrijwel alle bedrijven en ook in de lichamen der Overheid arbeidskrach ten worden aangewezen voor Duitseh land. Dat wekt beroering in de be trokken kringen, omdat de Neder lander aan de zijnen en aan zijn omgeving sterk is gehecht. Waar Duitsehland strijdt om het zijn of niet zyn, ook ton bate van heel Europa, om ons werelddeel te vrij waren voor het noodlot van de bolsjewistische vloedgolf, kan het geen gevoelsargumenten laten wegen. De harde noodzaak dwingt liet tot opvoeren der productie en daarom moet het een beroep doen op de Nederlandsche arbeidskrachten, die als gelijkwaardig aan hun Duitsche collega's daar onder dezelfde sociale verhoudingen te werk zullen worden - Het Opvoedersgilde van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden hield zyn jaarvergade ring, waaraan relief werd verleend door een rede van Mussert. We moeten volstaan met een paar mar kante uitspraken van den leider Het gezin en de Kerk moeten bij de opvoeding hun deel hebben. De Staat is er echter niet alleen om te betalen. Dit zal zeer spoedig blijken, nadat een nationaal-socialistische regeering is gevormd. Spr. hoopt, dat deze regeering het volgende jaar reeds aan het werk zal zyn. Niet alleen de arbeiders, die thans in Duitsehland gaan werken, helpen mee om ons land straks een rechtmatig aandeel te geven in de mogelijkheden in het nieuwe Europa, dat doen ook onzo pioniers in de Oostelijke gebieden die zich inzetten met hoofd en hand om daar den levensgrondslag der Germaansche volken te verbreeden en te versterken. Daar fis plaats voor allen, wien 't hier te eng en te benauwd is, die geen ruimte hebben voor de ont- ploding van hun arbeidskracht en hun droomen, die werken willen en de bezwaren van een pioniersleven willen dragen ter wille van de ont wikkelingsvrijheid en de toeko'mst van ons land. Bakkersarbeid en bezorging van brood op Zaterdag. Volgens een bekendmaking in de Staatscourant hoeft de secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken voor het tijdvak van 15 October 1942 tot 15 Maart 1943 een nadere regeling vastgesteld voor den bakkersarbeid en de broodbezor ging op den Zaterdag. Deze regeling, welke gelijkluidend is aan die voor het overeenkomstige tijdvak van 1941/42 komt in hoofdzaak hierop neer, dat op Zaterdag des och tends twee uur vroeger dan normaal met den bakkersarbeid mag worden aangevangen. Voorts is, wat de brood bezorging betreft, bepaald, dat de bakkers deeg en brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag- gebakken of opgowarmd is, godurende het tijdvak, waarvoor deze regeling geldt, op Zaterdag des ochtends van 8 uur af mogen vervoeren, terwijl de verkoop of aflevering óm 9 uur mag beginnen. Ycrgunningen voor tweed- mantels en -jassen Het is gebleken, dat onder bepaalde groepen der bevolking de indruk be staat dat voor tweodmantels en -jassen geen speciale vergunningen worden verstrekt. Deze opvatting is onjuist, aangezien voor tweedmantels van 1 September tot en met 31 October 1942 en voor tweedjassen van 1 Mei tot en met 31 October 1942 speciale ver gunningen kunnen worden aange vraagd. Het indienen van aanvragen kan uitsluitend geschieden bij den distri- butiedienst- der gemeente, waar aan vrager in het bevolkingsregister is in geschreven. Do aanvragen moeten worden vol daan op een formulier MD 102, dat op verzoek door den distributiedienst gratis wordt verstrekt. In het belang van een spoedige en juiste behande ling moet het in te dienen formulier zoo volledig en correct mogelyk wor den ingevuld. Tewerkstelling van vrouwel ijk e werkkrachten Yorige week deelde de Tijd mede, dat de leider van de Hauptabteiling Sociale Verwaltung van liet Rijks commissariaat, president dr. Böhning hoopte geen gebruik te behoeven ma ken van de dienstplichtverordening. Slechts in 1600 gevallen heeft men dit wel moeten doen, doch het betrof dan nimmer vrouwen. Men zal bij het te werk stellen van vrouwen van deze verordening slechts gebruik maken in de twee volgende gevallen: 1. By het plaatsen van vrouwelijke Nederlandsche werkkrachten in de textielindustrie in de grensstreken, waarby men er voor zal zorg dragen, dat cle aldus bemiddelden indien mo- ;elijk dagelijks, op zyn minst echter ieder weekeinde, naar huis kunnen terugkeeren. 2. Bij liet plaatsen van vrouwelijke werkkrachten in de confectie-industrie in Amsterdam, Rotterdam en Don Haag Ook hier betreft het feitelijk slechts arbeidsters, die in werkelijkheid in de confectiebedrijven thuis hooren, doch die sedert eenigen tyd op andere wijze werkzaam zijn. Het ligt in het voornemen, der arbeidskrachten ver der te werk te stellen in bedrijven te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, teneinde aldaar dringende werk zaamheden ten behoeve van het Duit sche en Nederlandsche bedrijfsleven te verichten. Kaarsou voor stal- en voer tuigen verlichting. In het winterseizoen 1942 '43 wor den wederom kaarsen voor verlich ting van stallen en voor verlichting van handkarren on door dieren getrok ken voertuigen beschikbaar gesteld. Betrokken verbruikers van kaarsen tot bovengenoemd doel kunnen in het tijdvak van 1 October tot 17 October 1942 een aanvraag bij de distributje- diensten op de formulieren MD 10 (voor stalverlichting) en MD 11 (voor voertuigenverlichting) indienen. De distributiediensten zullen, bij het in dienen van bovenbedoelde aanvrage, aan do verbruikers van kaarsen voor stalverlichting do helft der voor het tijdvak van 1 October—1 December toe te kennen rantsoenbonnen uitrei ken en nadat de aanvragen aan een controle zyn onderworpen, het restant, terwijl aan verbruikers van kaarsen voor verlichting van voertuigen na 31 October 1942 eveneens voor verbruik tot 1 December uitreiking zal geschie den van vijf rantsoenbonnen per voer tuig, dat gedurende de duisternis moet worden gebruikt. Omtrent de beschikbaarstelling van kaarsen na 1 December 1942 zullen nog nadere mededeelingen worden gepubliceerd. De bovengenoemde rant soenbonnen, waarop vermeld staat „een rantsoen kaarsen" zijn voor on- bepaalden tyd geldig en geven elk recht op het koopen van 1 pak van "10 gram kaarsen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat voor verlichting van auto's carriers, bakfietsen en gewone fietsen geen kaarsen zullen worden verstrekt. Afwikkeling vau de rijwiel vordering. De secretaris-generaal van het de' partement van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters een cir culaire gezonden in verband met het feit, dat de vordering van heerenrij wielen thans is afgeloopen. Onder meer blijkt uit deze circulaire, dat tot uiterlijk 5 October a.s. aan alle personen, van wie een rijwiel werd gevorderd, gelegenheid geboden dient te worden (alsnog) een verzoek tot hot verkrijgen van een vergoeding of een rywiel in te dienen. Indien van gevorderde rijwielen onderdeelen zijn afgenomen, om daar mede andere fietsen voor de Duitsche weermacht acceptabel te maken, kun nen de eigenaars schadeloos gesteld worden door teruggave van het res tant van lmn rijwiel en toekenning van een vergoeding voor het afge nomen onderdeel. Deze vergoeding zal gebaseerd worden op de geschat te gemiddelde waarde van een rijwiel, te weten vyfeig gulden. Indien een eigenaar als hier be doeld recht heeft op het weder ver krijgen van een bruikbaar rywiel, wordt de van hem gevorderde fiets vanwege de gemeente weder in bruik- baren staat gebracht en aan den be langhebbende teruggegeven. Indien onderdeelen van rijwielen afzonderlijk zijn gevorderd, wordt hiervoor eveneens een vergoeding toegekend. Voor ieder onderdeel wordt een vaste waarde bepaald. Brie jongens door een landmijn gedood. Zes jongens hebben zich aan het verbod het spergebied te betreden niet gestoord. Zy kwamen in een mijnenveld, met liet gevolg, dat drie hunner op slag werden gedood en de drie anderen gewond, van wie een ernstig. Uit keer ing bij bevalling. Do Centrale Persdienst van liet Ned. Arbeidsfront meldt o.m.: Nu de uitkeering van f 55.— by bevalling sinds eenigen tijd wordt verstrekt, blykt uit de practyk, dat de tegemoetkoming nogal eens wordt benut voor andere doeleinden dan waarvoor zij wordt verstrekt. Vooral op het platteland komt het vaak voor, dat de vader niet alleen op don dag der bevalling, doch ook nog een week of langer daarna thuis blijft. Vroeger toen nog geen f 55 werd uitgekeerd, zou do man er niet aan gedacht heb ben, by gezinsvermeer dering na de bevalling nog een week of langer thuis te blijven: liy verspeelde hier door immers zijn loon. Mocht thans voor do bedryfsyer- eenigingen of Raden van Arbeid wor den gecontroleerd, dat do vader voor verpleegster of huishoudster gaat spelen, dan zullen de maatregelen hiertegen niet uitblijven. De kraamverzorging blijft de taak van wijkverpleging, Groene Kruis enz., terwijl ook burenhulp te waar- deeren valt. In liet Oosten een toekomst voor de boeren. Boerenleider Roskam is naar de Oostelijke gebieden wezen kijken. Hij heeft dat gedaan om zich met eigen oogen te kunnen overtuigen van den werkelykèn toestand van land en volk. Ook stelde hij een onderzoek in naar de resten van de Hollandsche boerenfamilie's, die daar in vroegere eeuwen naar toe getrokken waren. Inderdaad had hy nog enkele fami lies van Nederlandsche afstamming kunnen opsporen en hy beweert, dat de oorzaak van het feit, dat de Oe- kraine jarenlang de korenschuur van Europa was, te danken is aan de nederzettingen van die Nederlandsche families. Overigens draait hy er geen doek jes om. Hy zegt, dat men niet moet meenen, dat de gebraden duiven daar de menschen in den mond vliegen of dat het een soort luilekkerland is. Er zal integendeel hard moeten worden gewerkt. Het land biedt nog een eincleloozen en vrij .troosteloozen aanblik. Doch met hard werken is daar wat te bereiken, evenzeer als met hard werken eertijds wat té bereiken was in Amerika en Canada. De grond is er uitermate vrucht baar, doch hij wordt nu nog zoo slecht bewerkt, dat hy nauwelijks één der van de oogsten oplevert, die een akker oplevert in Nederland. Ook moet men niet meenen, dat men nu reeds grooto grondstukken kan toegewezen krijgen. Dat is een zaak voor na den oorlog. Thans moe ten moedige leiders worden gevonden, die het oppertoezicht over 5000 tot 10000 H.A. aandurven, om daardoor mede te werken de voedselvoorzie ning van Europa veilig te stellen. Ook andere harde werkers zyn van noode. Doch over het geheel vindt hij de Oostelijke gebieden het land van de toekomst, waarheen de overvloed van jonge boeren van Nederland een schoone toekomst voor zich en kunne nazaten kunnen bereiden, zonder be vreesd behoeven te zyn, dat de kin deren niet in de mogelijkheid zullen zijn, het vaderlijk beroep te volgen. In Nederland is dit thans reeds uit gesloten en zyn de boerenkinderen gedwongen het land te verlaten om in andere beroepen hun heil, dat is hun bestaan te vinden. Voor wie den boerenstand liefheeft en zijn kroost wil behoeden voor af wijking naar andere beroepen, ligt in het Oosten inderdaad een toekomst. Zooals reeds meer gezegd: mis schien is de diepere zin van dezen verschrikkolijkon oorlog wel doze, dat de deur voor een hoopvoller toe komst voor den boerenstand wordt opengestooten. TAAK YOOR DE SCHOOLJEUGD Eenigen tijd geleden verscheen van de zijde van liet aan- en verkoopbu reau van de Nederlandsche Akker- bouwcentrale de mededeeling, dat dat ook dit jaar de inzameling van eikels, beukenoten en kastanjes van overheidswege wordt geregeld. Een succesvolle verzameling van den over- vloedigen oogst, dien de boomen dit jaar opleveren, kan oen belangrijke bijdrage in de voedselvoorziening voor dezen winter vormer- Het zoexen en rapen van deze vinchten is niet alleen een lichte en zeer geschikte, maar ook zeer prettige bezigheid voor kinderen. Daarom zal dit ook voornamelijk door scholieren kunnen worden verricht. Do burge meesters der gemeenten hebben op dracht gekregen iedere lagere school in de gemeente een oogstterrein aan te wijzen. Onder leiding van de leer krachten kan daarop op geregelde tijden door de jongens en meisjes ge zocht worden naar de afgevallen vruchten. ""Vruchten welke van de boomen getrokken worden hebben geen waarde, omdat zij nog niet rijp

Peel en Maas | 1942 | | pagina 2