PIJNLOOS BLYENBEEK Schildersschool fe Horst. RECLAME-MAAND. OORLOGSSCHADE 3 kamers, boven- of benedenwoning. Winter besproeiïng A. W. HERMANS JOS. VOERMANS Rijwielen FEUILLETON Befonlabrielc F. H. v. ENCKEVORT Telefoon 214 M. JEUKEN Grootestraat 24 b Gebr. MARTENS, Tel. 528 Officieele LandbouwmedecJeelinaen. Gevraagd llinlce boerenknecht en hoerendiensimeid voor terstond. 2 Adres bureau van dit blad. TE KOOP inmaakvaatjes, houten emmers, houten gieters, afwaschbakjes Jacq v.d. Tillaart, Stationsweg. TE KOOP Petkuser zaairogge le nabouw, gekeurd met 4x9 pnt., aan vastgestelde prijs, en hengst- en merrieveulen M. Jenniskens, Overbroek K 113 TE KOOP jonge konijnen Merseloscheweg 26a. TE KOOE partij zware gemerkte biggen P. J. Janssen, Boschhuizen. Jong net echtpaar zonder kinderen zoekt Adres bureau van dit.blad. Te koop gevraagd wandelwagentje in goeden staat. Adres bureau van dit blad. Nog voorhanden Gegomd linnen voor lijstjes, Gekleurde inkten en potiooden Gekleurd schoolbordkrijt, Gezwaveld krijt, Gluton kleefpasta, Goudinkt, enz. Firma van den Munckhof H.H. Landbouwers en Fruittelers Wacht niet langer, bestel nu Uw Schell WU 117, Selinon, Kleurstof, Calcium, Koper- en Uitvloeier. SILO DUSARIT aan huis. Langstraat 60c. 318 verwijderen van eelt, likdoorns, ingegroeide, verhoornde en kalknagels, enz. Beleefd aanbevelend, Gedipl. Pedicure en Voetkundige Langeweg 20. Spreekuur Zaterdags 4—5 nm. Zondags 10—12 v m Ook aan huis te ontbieden volgens afspraak. en Onderdeelen. Huishoudel. artikelen, Philips en Osram Lampen. Gebr. Lucassen LEUNEN Telefoon 485 BROOD uit onzen oven daar gaat niets boven Het is het allerfijnste brood dat van het tegenwoordige meel gebakken kan worden FRANS BEERKENS Bakkerij Draalstraal Telefoon 218. De Rijksoorlogsvlag op den Elbroes. Een schitterend wapenfeit ver richtte een afdeeling Duitsche bergjagers door, ondanks vijandelijk verzet en een sneeuwstorm, den 5630 meter hoogen Elbroes in den Kaukasus te bestijgen. (V.P.B.-Scherl-P. K. Kintscher-s) Historische roman van het Kasteel Blyenbeek bij Afferden. Yrij naar het Duitsch door B. B. 22 Mijn jongen heeft zo echter, ik gaf hem een teeken, rechtsaf in het moeras gevoerd, terwijl ik tijd vond vooruit to loopen en te waarschuwen. Een marketenster, zegt gij- Hoe ziet zij er uit? Jong of oud, vroeg Heer Arnold. Niet jong meer, maar groot en sterk. Ik meen dat ze haar Tooke of Dogge noemden. Bij die woorden verbleekte Heer Arnold zichtbaar, hij herstelde zich echter terstond, gaf den boer een Brabantschen daalder voor zijn trou wen dienst en beval de Slotbrug op te trekken, de poort te barricadeeren en aan allen knechten en bedienden zich te wapenen. Zoo gemakkelijk zullen zij ons den rooden haan niet op ons dak sturen, zeide hij en de kleine Christof fel riep: HoeraIk ga mijn buks halen Den heelon nacht bleven wij aldus wachten. Maar ofschoon in het Wes ten en Zuiden tallooze huizen den hemel verlichten on men ook van den kant van de Maas het verre schieten kon hooren, zoo brak de vroege zomer ochtend aan zonder dat zich con vijand voor het Slot had getoond. Toen zond Heer Arnold eenige verkenners naar Afferden en die brachten de boodschap, dat de Franschen van de duisternis gebruik, Venlo af te marcheerén en dat dc verbonden troepen reeds aan den anderen kant van de Maas ston den. De goede God had dit gevaar dus afgewend en ik koesterde de stille hoop, dat die Emerentiana Dausque nu voor eens en voor altijd met de Franschen uit het land gejaagd was, daar Maarschalk Malbourough de Boufflers de troepen van den Hertog van Bourgogne als hazen voor zich uitdreef. Yenlo. Stevensweert, Roermond werd het een na het ander genomen, terwijl de sterke vestingen Rheins- berg en Geldern alleen nog in het bezit der Franschen bleven. Afferden was overigens niet de eenige heerlijk heid van onzen Heer welke vernield was. Ook Asselt deelde in hetzelfde lot en het dorp Swalmen dat hij de heerlijkheid Hillenrath behoort, werd den 28sten Juli geheel platgebrand. Zooals ik later hoorde moeten ook daar een sergeant en een soldatenwijf het leeuwenaandeel gehad hebben in die moord en brandpartijen. Iedereen begrijpt dat onze goede Heer Arnold door al die rampen en misdaden zeer zwaar getroffen werd. Niet alleen was een groot deel van zijn vermogen vernietigd, maar zijn onderhoorigen waren eveneens tot den bedelstaf gebracht. Vele jaren zouden zij niet in staat zijn hun tienden en rente te betalen. Daarbij kwamen nog de bijzondere oorlogs contributies, welke onze Heer eerst aan de Franschen en toen aan de verbondenen en ten slotte aan de Pruisen moest betalen. Zyn openbare positie en politieke werkzaamheid had den nu door den oorlog geen reden van bestaan meer. Het was dus niet te verwonderen, dat onze edele Heer onder ernstige zorgen en kommer De cursus voor het schildersambacht tot toe passing van de Vestigingswet begint Oct. a.s. Leerlingen kunnen zich aanmelden bij P. M. BAETZEN, M 34, Tel. 79, te HORST. Inlichtingen en prospectus op aanvraag. Mantel Regenjas Colbert Costuum Japon wol Japon zijde Prima afwerking. stoomen f 2 85 verven f 4.65 f 2.85 f 4.65 f 2 85 1 5.65 f 1.55 f 2.85 f 1.80 f 3.25 ROELOFFZEN TILBURG DepotWed. Schellen, Henseniusstraat, Venray 'DOÜWE EGBERTS HET IS IN UW BELANG Uw Ongevallen-, Ziekenhuis-, Levens-, Dienstboden- Wettelijke aansprakelijkheid- en alle andere Ver zekeringen te sluiten bij le klas Maatschappijen en hel sedert vele jaren bestaande agentschap van B. KRUIJSEN-THIELEN, Markt 8, VENRAY Denkt U ook aan verzekering tegen Oorlogsschade Ook persoonlijke Molestverzekering Geregeld in voorraad ALLE BOUWMATERIALEN en BETON-ART1KELEN. Riviergrind, zand en tuingrind. Vraagt eens prijs! VOORKOM DIT GROOT RISICO EN VERZEKER UW BEDRIJF. Vlotte schaderegeling. Vraagt inlichtingen ALLE VERZEKERINGEN Een Mulders' Spaarkookketel is onovertroffen in kwaliteit en prijs Speciaal volgens de nieuwste stook- technische ervaringen. Leverbaar in elke inhoud Let op onze firmanaam! Spaarkookketelfabriek Telefoon 504 na half 7 no. 212 Handel in alle Bouwmaterialen. Leveren alle voorkomende Bouwmaterialen als: Cement, Cementkalk, Kalk, Dakpannen, Steenen, Drijfsteenen, Grcsbuizen, Asbestbuizen, Kluitkalk en Landbouwpoederkalk enz. enz. Verder aan onze los wal to Maashees verkrijgbaar rivierzand en riviergrind. bukt ging, toen dit gruwelijke oorlogs jaar ten einde liep. Maar zijn trouwe gemalin trachtte hem zooveel mogelijk te troosten en op te beuren. - Al hadden we ook al onze aard- sche goederen verloren zeide zij. dan zou ik er nog geen traan om laten. Ik gevoel meer medelijden met den nood en ellende van onze arme onder hoorigen, die hulp van ons verwach ten. Dat ge van die eindelooze zorgen als staatsraad ontheven zyt, zie ik eigenlijk niet ongaarne, daar gij nu ten minste weer eenigentyd zult vin den om by ons to blyvon. Gy zyt de laatste jaren bijna een vreemdeling hier in Blyenbeek geworden. En den grootsten schat, die hier op aarde ons Paradijs uitmaakt heeft de goede God ons nog gelaten, n.l. onze wederzijd- sche liefde en de vrucht van onze liefde, ons allerliefst kind. Toen greep Heer Arnold de hand van zijn vrouw en zeide, terwijl hem tranen in de oogen kwamen: Ja, ik weet niet wat ik doen zou als de kleine Christoffel ons ont nomen werd Gy hebt gelijk vrouw, we moeten den moed niet laten zin ken en evenmin ondankbaar zijn jegens God, die ons in ons kind zulk een grooten schat heeft toevertrouwd.' Tot overmaat van ramp brak er dit jaar ook nog een harde winter aan. Een buitengewoon strenge vorst, zware en hevige sneeuwval deden den nood en ellende onder die arme menschen ten top stijgen. Toen liet onze genadige vrouw al het koren, dat men kon op- dry ven tot brood bakken en verpandde zelfs haar sieraden en edelgesteenten by den jood Joël om zoodoende voed sel, warme dekens en geneesmiddelen voor de vele zwakken en zieken te kunnen koopen. Heer Arnold had haar vroeger eens op haar vornaamsdag een wonder schoon toiletkastje geschonken, dat ofwel door don beroemden Charles Boulo tin Parijs zelf was vervaardigd of op zijn minst volgons zyn stijl zeer fijn en kunstvol was nagemaakt. De voorkant is geheel met verguld blad zilver en schildpad bedekt. Het kunst- gegraveerd metaal wisselt zóó af met het schildpad, dat het oene de teeke- ning, het andere don achtergrond van het btïitengewoon sierlijke renaissance stuk vormt. Verder was liet met fijn gedreven koppen en knoppen bewerkt zoowel de gedraaide diorpooten als de kroon lijst boven waren zulk schoon snij werk en op zulk kostbaar hout inge sneden, dat ik mijn werk daarbij niet zou durven vergelijken. In die bittere winter liet vrouw Catharina my oens op haar kamer roepen, waar die prachtkast stond. Zij vroeg my of dit goud en zilver van dit schoone Boule-werk niet van de kast kon worden losgeschroefd. Ik sloeg mijn handen boven mijn hoofd in elkaar en smeekte haar, dat zij mij toch niet zou dwingen dit heerlijk kunstwerk te vernielen. - Later zullen wij het er wel weer inzetten, zeide zij, de jood Joëlzal mij daar wel een honderd Brabant- sche guldens voorschot op willen geven Daar kunnen we wellicht een paar arme menschen mee redden van den hongerdood. Als gij mij niet helpen wilt, zal ik zelf probeeren de metaal- stukken er uit te krijgen. En werkelijk begon ze voor myn oogen met een mes een stuk van het kunstvol gegraveerde metaal beslag om te buigen. Haar hand gleed uit, zoodat ze een groote kras maakte op de teekening. In Gods naam nam ik haar toen maar het mes uit de hand en begon de heel kleine schroefjes VOOR DE PROVINCIE LIMBURG. BELANGRIJK NIEUWS OP HET GEBIED TAN VEETEELT Rundveecoutracteu voor leveriug in 1943. Evenals het vorig jaar is voor vee houders, die over voldoende rmvvoe- der beschikken ook thans de mogelijk heid opengesteld om contracten voor rundvee af te sluiten. Hiervoor zullen twee soortén. contracten worden uit gegeven A. Mestcontracten 1942 Van deze runderen moet 1/3 ge deelte geleverd worden vóór 15 Maart 1943, 1/3 gedeelte voor 15 April 1943 en 1/3 gedeelte voor 15 Mei 1943, terwijl deze contracten kunnen worden afgesloten voor eigen vee, voor op de vrije markt aangekocht voe en voor Vee door de B.O.V.V. op de over- namemarkten beschikbaar gesteld. B. Opzetterscontracten 1942. Dit zijn contracten met langoren looptijd. Zij kunnen zoowel door mesters als door weiders worden afgesloten, die over voldoende ruw- voedor beschikken om gedurende den winter vee aan te houden. Hiervan kan echter slechts een beperkt aantal afgesloten worden.. De uiterste leveringsdatums dezer contracten zijn 1/2 voor 15 Augustus 1943 en de andore helft voor 15 No vember 1943. De runderen voor deze opzetterscontracten kunnen echter niet uit de overnamemarkten der B.O.V.V. worden betrokken doch dienen van eigen of aangekocht vee te worden afgesloten. De aandacht zij verder erop geves tigd, dat beide soorten contracten slechts kunnen worden afgesloten voor runderen welke nog geleverd moeten worden op do leveringsplicht 1942. Zij kunnen dus niet worden afgesloten in mindering op do leve ring 1943. De runderen, waarvoor contract wordt afgesloten moeten by levering- minstens 350 kg. wegen. Voor wrakke dieren b.v. kunnen dus geen contrac ten worden aangevraagd. Het afsluiten van bovenomschreven contracten is van bijzonder belang voor veehouders, die lam aanslag 1942 moeten voldoen door levering van kooien, welke momenteel nog te veel melk geven en hun voederpositie van dien aard is, dat zij de koeien nog een tijdje kunnen aanhouden. Deze veehouders doen goed een mestcon- tract aan te vragen. Aanvragen die nen bij de PI. Bureauhouders te ge schieden voor 26 Sept-, a.s. Yervoerverbod voor rundvee. Vanaf 7 September jl. is het ver voer van rundvee zonder geleidebiljet verboden. Hierop gelden de volgende uitzonderingenGeen vervoerbewijs is noodig: a. voor nuchtere kalveren, wegende 60 kg.' of minder. Deze moeten wel gemerkt zyn. b. indien het vervoer plaats vindt loopend of gedreven over een weg- afstand van ten hoogste 5 km. Ver voer naar een markt en binnen de bebouwde kom van een marktplaats op den dag- van de markt en den dag daarvoor moet echter steeds door een geleidebiljet zijn gedekt. Bij afvoer van een bedrijf dus by verkoop en by inschaling is echter steeds een ge leidebiljet noodig, ook al is de afstand kleiner dan 5 km. Gaat een veehouder dus met zyn vee naar een stier, over een afstand verder dan 5 km., dan moet een ge leidebiljet worden gehaald. indien het transport van slacht vee betreft, voorzien van slachtvee mark tmerken. By vervoer per trein of tram moet echter hiervoor wel een geleidebiljet aanwezig zyn, hetgeen aan den vracht brief moet worden gehecht. Voor het vervoer naar een markt of naar een veehouder zyn de gelei- debiljetten verkrijgbaar by de PI. Bureauhoudors; voor hot vervoer van een markt bij het marktpersoneel. Bij verkoop rechtstreeks van vee houder naar veehouder, dient de koo- pende veehouder bij dén PI. Bureau houder bovendien een 'aankoopver gunning aan te vragen. Deze dient hij aan den verkooper te overhan- handigen. Deze laatste, kan danondet'- oyerlegging van do aankoopvergun. ning bij zijn PI. Bureauhouder een vervoerbewij s aanvragen. Aan handelaren, die zich kunnen; legitimeeren met hot handelaarszak boekje en het persoonsbewijs kan een geleidebiljet afgegeven worden zonder dat een aankoopvergunning wordt overgelegd. Voor het inscharen en opstallen van vee moet ook een aankoopver gunning worden aangevraagd. Bij het aanvragen van geleidebil- jetten moet steeds het veeboekje of zakboekje worden overgelegd. De geleidebiljetten moeten binnen 2 x'24j uren doch uiterlijk binnen 8 dagen na datum van afgifte bij den PI. Bureau- houder die ze heeft afgegeven worden ingeleverd, ook wederom onder over legging van het veeboekje of zak boekje. Huisslacliting; seizoen 1942/1943 A. Uitsluitend lanbouwers In zeer speciale gevallen kan aan uitsluitend landbouwers, die reeds i over een of twee vergunningen v^ het aanhouden van varkens voot I huisslachting beschikken, maar voor wie dit aantal in verband met de gezinsgrootte niet toereikend is om voldoende vleesch te verkrijgen tot de weer daaropvolgende huisslach- tingsperiode, nog een derde huisslach- tingsvergunning worden uitgereikt, mits de toewijzing mestvarkens zulks toelaat. Het voorgaande is echter niet van toepassing voor houders van speciale toewijzingen. B. Houders met speciale toe wijzingen Houders met een speciale toewijzing, i die vóór 6 October a.s. niet in liet bezit zyn van het of de varken(s) voor huisslachting en vóór genoem- den datum bij hun PI. Bureauhouder geen aanhoudvergunning voor huis- slachting hebben afgehaald kunnen in het seizoen 1942/1943 niet meer voor huisslachting in aanmerking komen. Door houders van een speciale toewijzing kunnen nooit meer huis slachtingen verricht worden dan hun varkens zijn toegewezen. Huisslacliting schapen De mogelijkheid zal worden open gesteld om in do plaats van een var ken een schaap te mogen slachten mits dit vanaf 23 Augustus j.l. in het bezit van den aanvrager is geweest. Om dus in dit geval een schaap te mogen slachten moet een huisslach ting van een varken worden afge staan. Schapenhouders, aan wie in 1941- 1942 een vergunning is verstrekt voor het slachten van schapen zullen dit in de toekomst ondor dezelfó® voorwaarden kunnen blijven doen. Nadere inlichtingen over het voor- f gaande zijn verkrijgbaar bij de PI. Bureauhouders. Toewijzing voeder voor huis- si ach ti ngs varkens Voor huisslachtingsvarkens welke mogen worden aangehouden opgrond van een vóór 23 Augustus j.l. ver leende aanhoudvergunning zal oen toewijzing van 30 kg. grint/zemelen per varken per 4 weken worden ver strekt. Voor deze toewijting komen echter niet in aanmerking varkens bestemd voor huisslachting aangehou-1 den op speciale toewijzingen. Yoeder te verstrekken na 1 September 1942 voor contractvarkens Deze zal als volgt geschieden Varkens, waarvoor een mestcontract van de tweede serie is afgesloten, zullen, mits het desbetreffende varken reeds op het bedrijf aanwezig is en voor 1 Januari 1943 moet worden geleverd in totaal 200 kg. grintzeme- len Z ontvangen. Per periode wordt echter maximaal 50 kg. toegewezen, De contractvarkens, welke na 1 Januari 1943 zullen worden geleverd, ontvangen pas in een volgende periode voeder. P.V.C. voor Limburg los te draaien waarmede het metaal aan het kout bevestigd was. In dien tussehentyd maakte onze jonker dien winter en het daarop volgende voorjaar zulke groote vor deringen in iiet lezen, schrijven en rekenen, dat het een lust was zijn schrijfboek te zien. Ook zyn hartje opende zich meer en meer en ont look als Veen schoone bloem in lief lijke lente. Daar kunnen de zwakken en zieken en de arme hutjes waar hij met zyn moeder naar toe ging over mee praten. Wanneer hij van die bijna dagelijksclie bezoeken thuis keerde en my van dè vreugde en dankbaarheid van die arme menschen vertelde, dan straalden zijn oogen van heilige blijheid. Zoo ging dan het voorjaar en de zomer van het jaar 1703 voorby. De Pruisen belegerden met een groote macht onder het bevel van den graaf van Lottum de vesting Geldern, welke door den Spanjaard Don Domingo de Betis zoo dapper mogelyk werd ver dedigd. Het overige Gelderland was geheel en al in handen van de verbondenen. Blyenbeek kreeg nog voordurend be zoek van stroopendo Hollanders en Pruisen, die levensmiddelen en paar- denvoer voor de belegeraars kwamen halen. Zij dwongen de boeren om schansen te maken, zoodat zy byna geen tyd hadden om aan zaaien te denken. Dit heeft er zeker veel toe bijge dragen den Markies te doen besluiten den goeden jonker Christoffel werke lijk naar Roermond by de Paters Jezuiten te zenden. Daar zou hy rus tiger, kalmer en zekerder de voor een edelman meer passende school en vorming kunnen ontvangen. Zelf zou hy ook graag_van woonplaats veran derd hebben, maar zyne gemalin wild£" niets weten van een verhuizing naar Hillenrath. Zij kon liet niet over zich verkrij gen die arme menschen daar rondom Blyenbèek aan hun lot over te laten. Daarom getroostte zij zich liever, of schoon met bloedend hart de scheiding van haar geliefd kind Christoffel. Opdat onze goede vrouw Chatharina haar kind niet heelemaal uit het oog zou verliezen, schilderde ik een levens groot portret van Christoffel, zijn hoed met pluimen op, zijn vuursteenbuks in de hand. Al zeg ik het zelf, nog nooit is mij een portret zoo goed gelukt als dit gelaat van Christoffel. Hoe zacht en vriendelijk zien die blauwe oogen u aan, golvend in lichte krullingen val len zyn blonde lokken rondom zyn engelenkopje neer op zijn schouders, lieve onschuld en innige goedheid stralen u tegen uit dit engelen gelaat, zijn frissche mond schijnt u vriende lijk eri vroolijk toe te spreken. Het bijwerk kon ik niet op tijd klaar krijgen, ik had nog slechts de ondergrond geschilderd, toen de dag van scheiding aanbrak. Zyn moeder echter was zeer blij met het portret en het is zeker een byzondero be schikking van de Voorzienigheid ge weest, want later zou ik het niet meer hebben kunnen doen. In het begin van September ging ik dan met den kleinen jonker en den Markies op weg naar Roermond. I In het „Paradijs" was te voren een klein huiselijk afscheidsfeestje gevierd zonder eenige luister. Moeder wees haar kind nog eens op hun wapenspreuk „Coelum peto, ik streef naar den hemel" kuste hem met tranen in de oogen en maakte het heilig kruisteeken op zijn voor-*»- hoofd. Wordt vervolgd

Peel en Maas | 1942 | | pagina 4