Binnenland. moeder en Jane Tilden als de ver leidster Daisy maken beide van liun rollen rake creaties. Deze film is van het begin tot het einde een geslaagd gevaleen stukje leven, gezien in een lachspiegel... M. Janssen. Uitbetaling schadeloosstelling gevorderde rijwielen. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebbenden, dat uitbetaling der schadeloosstelling voor een op 20 of 21 Juli j.l. gevorderd rijwiel aan hen, die daartoe een ver zoek ten gemeentehuize hebben inge diend, zal plaats hebben op Dinsdag, 15 September a.s. des namiddags van 2 tot 4 uur ten kantore van den ge meente-ontvanger (Onder den Boog). Venray, 11 September 1942. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Venray, waar nemend de taak van Burgemeester en Wethouders der gemeente, brengt ter openbare kennis, dat hij, waarnemend de taak van den Raad dierzelfde ge meente op 3 September 1942 besloten heeft: Aan het Bestuur der A school van Venray en der Sint Angela school te Leunen ten behoeve zijner scholen te verstrekken de gelden, benoodigd voor de aanschaffing van 17 boekjes geti teld: ..Deutsches Lehr- und Lesebuch" door Blijdenstein und König, iu ver- wand met de verplichte invoering van het onderwijs in de Duitsche Taal aan genoemde scholen. Venray, 10 September 1942 De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN De Secretaris, VAN HAAREN. Rechtbank Roermond Zitting van den Economischen Rechter. J. A. H. M. 20 jaar te Venray, ver dacht van het in bezit hebben van haar niet toekomende tabakskaart; eisch en vonnis f 100 of 40 d.h. H. A. J. A. 18 jaar te Venray f 25 of 15 d.h. wegens verkoopen boter zonder bon. GEVONDEN Een portemonnaie met geld. W. Kusters, Leunscheweg 16 Een bos sleutels is bij Th. van Els, Beek weg 6a Een kinderportemonnaie met enkele centen is bij J. van Es, Maasheesche weg. MARKTOYERZICHT Op de Maandag gehouden rayon- markt werd door de B.O.V.V. over genomen 168 dieren en wel 101 koeien 8 gras- en 59 nuchtere kalveren. ZONSVERDUISTERING Donderdagmiddag van half zes tot even over zeven kon men over 't heele land een fraaie, gedeeltelijke zonsver duistering waarnemen, veroorzaakt door de maan, die zich van rechts boven naar links boven voor de zon bewoog. Om 18 minuten over 6 had do eclips haar grootsten omvang be reikt, waarna het verduisterde zonne- gedeelte weer afnam, totdat ongeveer 7 min. over 7 de zon haar ronden vorm weer geheel hernomen had. Het zeldzame natuurverschijnsel werd door velen (via een berookt stuk glas) bewonderd. Overplaatsing De Heer Coenders, Hoofd der School aan het Veulen, is benoemd tot Hoofd der School te Heel. OOSTRUM, 12 Sept. - Naar we vernemen, zal morgen Zondag, te 9 uur in de Bedevaartkerk alhier bij gelegenheid der Processiehoogmis voor do pelgrims uit Venray de muzikale indeeling als volgt zijnGreg, mis van het feest Maria Geboorte: Salve, Sancta Parens, Schola Cantorum Missa B.M.V. de Loretto (V. Goller) 4 stem. gemengd koor; Credo (Cuypers) Man nenkoor der Par. Kerk. By het Offer torium Ave Maria (V. Goller) gem. koor. Tantum Ergo (Max Filke) 4 st. gem. koor. Tot besluit een Marialied, door allen meezingen. Het 0 D Cabaret in Oostrnra Het bekende O D Cabaret, dat reeds langen tijd een tournée maakt door Brabant en Limburg, komt, zooals wij reeds eerder melden, bij gelegen heid van de Oostrumsche kermis, twee avonden verzorgen met de Zomer-Revue 1942NU NOG MOOIER Op tal van plaatsen in den omtrek hebben zij reeds opgetreden en overal waren het uitverkochte zalen. Het O D Cabaret is het meest po pulaire gezelschap van de laatste tijd en daarom is het prettig dat dit ge zelschap naar Oostrum komt om ons te laten genieten van twee origineele Hollandsche kermisavonden. Het O D Orkest met hun muzikale shows, met medewerking van de bekende Humorist Henk Geurts, de komiek Stefano en daarnaast Vic. Geurts in haar repertoire, zal ons leeren hoe wij onze zorgen kunnen vergeten en hoe wij weer echt harte lijk kunnen lachen. Alles bijeen, beloven het twee knal avonden te worden, want de zaal Linders zal twee avonden te klein zijn. Nadere bijzonderheden in achter staande advertentie. D.I.S.-nieuws. De eerste competitiewedstrijd van D.I.S. heeft hun een flinke nederlaag gebracht. B.V.V. speelde over alle linies beter en 't heele elftal vormde eon beter geheel, zoodat hun de over winning wel toekwam al spreken de cijfers 5—2 wel wat sterk. Ook D.I.S II leed -in Ysselsteyn een groote 7-2 nederlaag. Morgen moet 't eerste elftal naar "Wittenhorst dat sterk van plan is 't verloren terrein te herwinnen. We kunnen de groenwitten dus weinig kans geven. Toch verwachten we, dat ze alles in het werk zullen stel len om de nederlaag zoo eervol mo gelijk te houden. Rijlcs- VoeJselbureau Venray Leunensche weg 15 Telefoon 416 Speciale toewijzing mestvarkens Houders met een speciale toewijzing, die voor 6 October a.s. niet in het bezit zjjn van een of meer varkens voor huisslachting en voor genoem den datum bij hun P.B.H. geen aan- houdvergunning voor huisslachting hebben afgehaald, kunnen in het seizoen 1942—43, niet ineer voor huisslachting in aanmerking komen. Reclames rnndt^eleyering Degenen welke een reclame indien den tegen den aanslag veelevering 1942, kunnen heden Zaterdag op de door B.T.H. aangezegde uren monde ling hun bezwaren ten berde brengen. Aankoopen van rundvee en vervoerverbod rundvee Bii verkoop van rundvee, recht streeks van veehouder naar veehouder dient de kooper bij zijn P.B.H. een aankoopvergunning aan te vragen. Deze aankoopvergunning moet aan den verkooper worden overhandigd die dan bij zyn plaatselijke bureau houder onder overlegging hiervan een vervoerbewys aanvraagt. Verdere bijzonderheden en inlich tingen zijn te bekomen bij de P.B.H. De Bureauhouder J. CLEVERS. UITREIKING TAN NIEUWE BONKAARTEN. In het tijdvak van II Sept. tot en met 3 October. De distributiediensten der gemeen ten, waar men in het bevolkingsre gister is opgenomen, zullen op nader te bepalen tijdstippen gedurende het tijdvak van 14 September tot en met 3 October a.s. tegen overlegging van de distributiestamkaart en tegen in- ontvangstneming van een bon van het inlegvel, bonkaarten „voedings middelen 11e periode", alsmede nieuwe aardappelkaarten uitreiken. Evenals voor de vorige periode zal ook ditmaal onderscheid worden ge maakt tusschen stad- en landkaarten. De diensten zullen uitreiken: Aan houders van een inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K 108 en twee aardappelkaarten N 108; Aan houders van een inlegvel K2 of L 2 een bonkaart K 208 en drie aardappelkaarten N 108; Aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K 308 en twee aardappelkaarten N 108; Aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart K 408 en een aardappel kaart N 108. Houders van E-inlegvellen ontvan gen bovendien een toeslagkaart voor aardappelen N 208. In een aantal gemeenten dient men ter verkrijging van een aardappel- kaart een formulier MD 32 in te vul len. De plaatselijke distributiediensten zullen hierover nadere mededeelingen doen. Van zelf verzorgers voor aardappelen brood en vleesch zullen onderschei denlijk de verschuldigde aardappel-, brood- of vleeschkaarten worden in gehouden. Wat de melkveehouders betreft, zullen van de bonkaarten K 108 en K 208 onderscheidenlijk de reserve bonnen 1—57 tot en met 1—60 en 2—57 tot en met 2—60 verwijderd worden, terwijl van kinderen van melkveehouders de melkbonnen wor den ingehouden. Zij, die geboren zijn tusschen 6 Sept. en 5 Oct. van de jaren 1921, 1928 en 1938, dienen, alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen, hun inlegvellen te ruilen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat men terstond bij het in ontvangst nemen der kaarten dient te controleeren, of men alle be scheiden, waarop men recht heeft, heeft ontvangen, aangezien latere reclames uiteraard niet in behan deling kunnen worden genomen. Ook moet men er op toezien, dat slechts één bon van het inlegvel en wel degene, waarvan het num mer overeenkomt met dat der uit te reiken bonkaart, wordt verwij derd. Tevens dient men na te gaan, of op de distributiestamkaarten de af- kruising der vakjes op de juiste wij ze heeft plaats gevonden. Bij de uitreiking van een bonkaart „Voedingsmiddelen 11e periode 1942" K 108, 208, 308 of 408 moet 't vakje K 14 worden afgekruist, bij de uit reiking van 'één of meer aardappel kaarten het vakje L 14. Het afleyeriugs'verbod voor textielgoederen. De geldigheidsduur van die speci ale vergunningen, leveringsvergun ningen voor textielproducten en kou senmachtigingen, waarvan de verval datum is gelegen in de periode van 6 Sept, tot en met 24 Sept. Deze ver lenging geschiedt automatisch, zoodat men zich hiervoor niet meer tot de distributiediensten hoeft te wenden. Handel in landhouwzaaizaden. Het Bedrijfschap voor zaaizaad en pootgoed maakt bekend, dat het ver handelen van zaden van mangelwor- telen, voederbieten, landbouwwortelen. (gele en witte, met inbegrip van het ras robra) grassen en klavers slechts is toegestaan als de verpakking is voorzien van een plombe van de Ned. Algem. Keuringsdienst te Wagenin- gen, aangebracht door of namens dezen dienst. Hoeveelheden minder dan een zak mogen ongeplombeerd worden ver handeld, mits deze afkomstig zjjn van een geplombeerde partij en deze voorzien zyn van een label, vermel dende het nummer van het certificaat (eventueel de verklaring) van de oor spronkelijke standaardverpakking. SCHERPE STRIJD TEGEN DEN ZWARTEN HANDEL Heilzaam werk der Prijsbe- heersching. Zonder haar was de distributie een mislukking en leed een groot deel van ons volk gebrek Zware straffen wegens prijsopdrij ving Slachtoffers van Britsche bommen Gevallen van dysenterie te Arnhem. Wy beklemtoonden het al eens vaker: distributie zonder prysbeheer- sching zou een groote mislukking, ja een onding zijn. De prijzen zouden zoo fabelachtig hoog zijn onder den invloed der aanbiedingen van de dikke portefeuilles dat de man met het bescheiden inkomen nog niet een klein deel van zijn bonnen in levensmiddelen en goederen zou kun nen omzetten. Thans werkt gelukkig de Prijsbeheersching op volle kracht. Zij bepaalt een rechtvaardigen prijs voor de artikelen spoort overtredingen op en berecht deze op strenge en voorbeeldige wijze. Toch, zoo wordt gerepliceerd, tiert de zwarte handel welig. Dat is slechts een bevestiging van onze stelling, dat zonder prijsbeheer sching de distributie al lang een vol slagen faillure ware geweest en een groot deel van ons volk, allereerst de gewone werkers, nu al in kommer en ellende en nooddruft zou zitten, om nog maar niet te spreken van hongersnood. De prijsbeheersching toont door haar strenge straffen, ook tegen oogenschijnlyk geringe vergrijpen, dat het de Overheid ernst is met haar streven, om den onmaatschappelijken, de volkskracht ondermijnenden zwar ten handel te beteugelen en zoo mogelyk geheel uit te roeien. Er ligt aan den zwarten handel, aldus een beschouwing in de L.K., een zeer schuldige en ongezonde ik zucht ten grondslag, een grove geld zucht en 'n volkomen gemis aan sociaal gevoel. Wanneer er zulk een scherp requisitoir gehouden wordt, slaat dit niet zoozeer op den enke ling, die bij wijze van uitzondering buiten de distributie om eens poogt, voor zijn gezin iets te krijgen, maar dit is in vollen ernst en in bewuste felheid gericht tegen diegenen, die belangryke voedselvoorraden aan de circulatie onttrekken, om dan voor grof geld deze voorraden daar te ver koopen, waar men in dezen tijd niet op geld behoeft te zien. Dat is een laag en onsociaal bedrijf, een woekeren met de levensbehoeften van de armste volksgenooten. Want wat toch is het geval De overheid doet haar best, de levens middelen zoo rechtvaardig mogelijk aan allen te verdeel en, aan rijk en arm. De zwarte handel onttrekt be langrijke hoeveelheden aan de circu latie. Het gevolg is, dat de levens middelen tenslotte clandestien belan den bij degenen, die dit betalen kunnen, terwijl er voor de minder bedeelden niets te koopen overblijft, alle goede bedoelingen der overheid ten spijt. Een van onze staatslieden uit de vorige periode heeft deze van geld honger bezeten menschen eens ge kwalificeerd als „onvaderlandslievende schobbers" en die term is niet te scherp. Daarom nog eensgelukkig, dat de prijsbeheersching hard toeslaat en ingrijpt zonder aanzien des persoons. Wy konden daarvan deze week weer verschillende voorbeelden lezen. Zoo zag een textielgrossier wegens prijsopdrijving zich een boete opge legd van f 40.000, terwijl ook de meeknoeiende reizigers beboet wer den. Een groentenveiling liep wegens dezelfde overtreding een boete op van f 10.000. Wegens het achterhouden van melk, welke geleverd had moeten worden aan een melkverwerkend be drijf of standaardisatie-bedrijf, werd aan een veehouder een extra leve ringsplicht van vier koeien opgelegd buiten de gewone verplichte vee levering. Dit zyn slechts enkele belangrijke berechtingen, waarnaast er nog zeer vele staan wegens geringere over tredingen der voorschriften. Ze mogen ons volk hoe langer hoe meer inscherpen, dat de overheid geen zwarten handel duldt en dat de strijd daartegen in 't waarachtig be lang van heel ons volk is. Britsche bommen. Maandag overdag hebben Britsche vliegtuigen bommen uitgeworpen boven ons land. Door den lucht afweer konden zy hun bommen niet richten. Onder de burgerbevolking vielen veertien dooden, acht personen werden zwaar en enkele licht ge wond. Eenige materieele schade werd aangericht. Dysentrie ln Arnhem breidt het aantal geval len van dysentrie zich uit. Het Volk meldt, dat zich reeds eenige doodeljjke gevallen van dysentrie hebben voor- De bevolking wordt aangeraden, zich te onthouden van het eten van ongewasschen en ongeschild fruit en van rauwe groenten. VERMICELLI, MAÏZENA, SAGO Om de beurt verkrijgbaar Naar aanleiding van het feit, dat in de periode van 6 September tot 3 October geen maizena, sago of aardappelmeel verkrijgbaar zyn ge steld, wordt van bevoegde zjjde mede gedeeld, dat een wijziging van het bestaande systeem voor deze artikelen in voorbereiding is. Uit de practyk is namelyk geble ken, dat de vraag zich voornamelijk richtte op maizena, sago en aard appelmeel, terwijl vermicelli, pakjes kippensoep en andere keuze-artikelen minder gezocht waren. In verband hiermede wordt het beter geacht met het systeem van keuze te breken en de artikelen om beurt in een bepaal de rangorde op den bon verkrijgbaar te stellen. Koetsier wedde ox> bet beste paard. Een eenvoudige Amsterdamsche koetsier kocht in het voorbijgaan op den Dam een plankje, gokte mee.... en bleek op het allerbeste paard te hebben gewed. De man won 5000 gulden 't Lijkt een geheimzinnige geschie denis, doch het verhaal is spoedig verteld en zal aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten. De gelukkige koetsier beproefde zyn geluk natuur lijk bij een der raderen van avon tuur, welke Winterhulp Nederland alom heeft opgesteld, teneinde aan den verkoop der nieuwe loten nog een attractie te voegen. Het lot, dat ditmaal zooveel vreugde te weeg bracht, behoorde nog tot de eerste (A) serie, waarvan nog enkele loten in omloop zyn-. In de volgende vijf series bevinden zich eveneens hoofd prijzen van deze grootte, waarbij nog komt de hoofdpremie van de B-serie, de f 10.000 Maandag heeft men den gelukkigen koetsier zijn pry's in baar geld over handigd. Toen de fotograaf hem wilde vereeuwigen, bleek de man echter plotseling spoorloos verdwenen te zijn. Hij heeft deze emotie ongetwij feld in stilte willen verwerken.... Nog eens de taptemelk. Aangezien gobleken is, dat terzake zeer veel misverstand bestaat, wordt er van bevoegde zyde nogmaals de aandacht op gevestigd, dat gedurende het tijdvak van Zondag 6 Sept. tot en met heden Zaterdag 12 Sept. de bonnen „reserve 1-49" van de bon kaart voor voedingsmiddelen, welke is uitgereikt aan personen van 14 tot 21 jaar, elk recht geven op het koopen van l3/4 liter taptemelk of karnemelk of een hoeveelheid con sumptiemelkproducten, waarin l3/« liter tapte- of karnemelk is verwerkt. Bij het koopen van uit taptemelk of karnemelk bereide gortpap zullen in verband hiermede in den vervolge behalve gortbonnen, tevens de noodige bonnen voor taptemelk moeten wor den afgegeven. Verliezen der Ned. vloot De Nederlandsche admiraal Furst- ner heeft volgens de „Deutsche Zei- tung in den Niederlanden" te Washington verklaard, dat de Neder landsche marine in den strijd aan de zijde van Engeland en de Vereenigde Staten tot dusver meer dan de helft van haar personeel en bijna haar geheele vloot heeft verloren. Ter verkrijging van huishoud zeep. De bonnen „370 en 371 algemeen" tezamen inleveren. Zooals bekend, is het voor het tijd vak van 16 Augustus tot en met 30 September a.s. toegestaan, om op bon „370" van de bonkaart algemeen ongeveer 45 gram huishoudzeep te koopen, indien deze zeep nog voor radig was. Het is noodzakelijk gebleken deze bepaling te wijzigen in dien zin, dat met ingang van 10 September 1942 tegen inlevering van bon „370" al gemeen, tezamen met bon „371" al gemeen, een stuk huishoudzeep van 80 tot 90 gram kan worden betrok ken, eveneens voor zoover de winke lier deze stukken voorradig heeft. WAAR OVERWEEGT HET GROOTBEDRIJF Onder de grootste bedrijven in ons land staan de Ned. Spoorwegen vooraan met 31.032 arbeiders (opgave einde 1940), dan volgen de Staatsmij nen, de P.T.T. en de Philipsfabrieken ieder met meer dan 20.000 arbeiders. Hierbij zijn groote staatsbedrijven, waarvan wel niemand particuliere exploitatie op kleine schaal wenscht. In dit groot-bedryf schuilt een alge meen belang, dat zeker wel opweegt tegen het algemeen belang, dat een vermeerdering van kleinbedrijven door verbrokkeling dezer openbare nutsinstellingen zou opleveren. Het gaat wellicht anders in vele andere gevallen, waar dit openbaar nut niet zoo direct aanwijsbaar is en particuliere exploitatie plaats vindt. Evenwel zyn hierbij ondernemingen, waarin groote kapitaalsinvesteeringen moeten plaats vinden om ze op gang te brengen en daarom al geen klein bedrijf kunnen zijn. De ongevallenstatistiek 1940 wijst uit, dat in de textielnijverheid relatief het grootste aantal ondernemingen tot het grootbedrijf te rekenen zijn, nl. 25 pet., hierop volgen de gas- electriciteitsbedryven met 12 pet. en de papiernijverheid met 10 pet. Het grootste percentage kleinbedrijven vindt men in het bouwbedrijf nl. 87 pet., gevolgd door de leder- wasdoek en rubberindustrie met 86 en de fabricage van stoom- en andere werk tuigen met 85 pet. Het kleinste percentage kleinbedrijven treft men aan by de gas- en electriciteitsbedry ven, n.l. 38 pet. Wat het aantal arbeiders betreft, is ook weer by na het hoogste per centage, in het grootbedrijf werk zaam, té vinden in de textielindustrie (91 pet.), slechts overtroffen by het mijnbedrijf (94 pet.) en onmiddellijk gevolgd dóór dat by de fabricage van schepen en rijtuigen (82 pet.) Het hoogste percentage arbeiders in het kleinbedrijf treft men aan de voedings- en genotmiddelenindustrie (20 pet.) en de bouwbedrijven (19 pet.) Doze cyfers zouden met vele andere aan te vullen zyn, maar zy zyn al wel voldoende om té doen zien, hoe zeer het grootbedrijf in onze huidige maatschappy is ingeburgerd op allerlei gebied en tevens, dat het ten nauwste verband houdt met de werkmetho den der moderne techniek en de kapitaalsinvesteeringen, welke de toepassing daarvan vraagt. Bonnenvervalsclier ontmaskerd Met de arrestatie van twee vrouwen, die in diverse winkels te Weert ver- valschte boterbonnen inleverden, heeft de Weerter politie de hand weten te leggen op een bonnenvervalscher in Den Haag, die er den laatsten tyd werk van maakte, om niet-geldig verklaarde bonnen -zoodanig te ver- valschen, dat zij het nummer van geldige bonnen kregen. El werden ook nog ongeveer 800 vervalschte broodbonnen in beslag genomen. Een ton boete voor kruidenierszaak. De N. Y. André van Hilst te Waal wijk die 33 kruidenierszaken exploi teert, heeft in 1941 herhaaldelijk krui denierswaren te duur verkocht. Soms werden bepaaide goederen zonder eenige aanleiding in de filialen duur der verkocht dan voorheen, in andere gevallen is een artikel, meer in pry's verhoogd dan de stijging van den in koopsprijs veroorloofde. De ernstigste overtredingen zyn echter begaan, door dat artikelen van ouden en goedkoo- pen voorraad verkocht zyn tegen den prijs, welke nieuwe, duurder inge kochte goederen mochten kosten. In hooger beroep heeft het hoofd van de prijsbeheersching de N.Y.van Hilst tot een boete van f 100.000 veroordeeld, tenvyl de bekendmaking van het vonnis tevens is gelast. Inzameling bindtouw bij dorsclien. Het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat ingevolge het bindtouw- besluit 1941 iedere landbouwer ver plicht is bij het dorschen van graan, dat met de graanmaaier-zelfbinder gemaaid is, de vrijkomenüe eindjes touw in te zamelen en deze ingeza melde eindjes touw bij de daarvoor in aanmerking komende handelaren in bindtouw in te leveren. Bij den aanvang van het dorsch- seizoen 1942/194:3 wordt nogmaals de aandacht op deze verplichting geves tigd en er op gewezen dat degenen, die het vorige jaar voldoende geza meld hebben, bij de toewijzing van bindtouw voor het maaiseizoen 1942 een lageren prijs hebben betaald voor hun bindtouw, dan degenen, die niet ingezameld hadden. Berlijn wordt beu van de aanmatigende lioudiug in West-Europa. De Berljjnsche correspondent van het „Algemeen Handelsblad" schreef dezer dagen den onderstaanden brief aan zijn blad, die in ruimen kring de aandacht verdient: Rijksminister Alfred Rosenberg pu bliceert in de „Völkischer Beobachter" het hoofdblad der N.S.D.A.P., een be schouwing, waarvan men ook in Ne derland kennis dient te nemen. Een der meest vooraanstaande en invloed rijke persoonlijkheden in het nieuwe Duitschland bespreekt hier de verhou ding van Duitschland en zijnbondge- nooten tot de „bezette gebieden in het Westen". Ook wanneer Nederland in het artikel niet met name werd ge noemd, was het duidelijk dat de schrijver, wanneer hij het over de bezette gebieden in het Westen heeft, ongetwijfeld óók aan dit land heeft gedacht. De minister wijst er in zijn artikel op, dat de Westelijke democratieën vóór den oorlog een uiterst vijandige houding jegens Duitschland hebben aangenomen. Sindsdien is er onder groote groepen van de bevolking dezer democratieén nog weinig veranderd. Ondanks het feit, dat hun land mili tair werd verslagen, meenen deze groepen, aldus minister Rosenberg dat zij nog steeds eischen kunnen stellen. Men klaagt, dat midden in den oorlog- het voor-oorlogsche levenspeil niet kan worden gehandhaafd. „Yele kringen, in de bezette gebieden, die over na tuurlijke rijkdommen beschikken en daar zij buiten het groote vorkeer liggen meenen zich te kunnen af sluiten, zijn verontwaardigd, wanneer ook aan hen de eisch wordt gesteld bijdragen te leveren voor den gemeen- sehappelijken oorlog, aldus het ar tikel. „Het Duitsche antwoord op een der gelijke houding dient te luiden," aldus minister Rosenberg, „dat wanneer er al staten zijn, die recht hebben op een bijzondere behandeling en die eischen mogen stellen, het alléén Duitschland en zyn direct meestrijdende bondge- nooten zijn, Duitschland en zyn direct meestrijdende bondgenooten hebben zich by hun strijd voor geheel Europa het recht verworven, om de eischen naast zich neer te leggen, die gesteld worden door kringen, die aan Duitsch land vroeger dood en verderf toe- wenschten." Minister Rosenberg wijst er dan op, dat de kleine staten in het Oosten van Europa, die vroeger evenmin veel van Duitschland wilden weten, na een jaar bolsjewistische heerschappij thans een geheel andere houding aannemen en volledig meewerken en groote offers brengen. Wanneer het verantwoor- delijkheidsbewustzyn van Duitschland en Italië dit niet verbood, zou men aldus minister Rosenberg, breede kringen in het Westen een jaar bolsje wistische heerschappy toewenschen, want: „wanneer thans Franschen, Belgen en Nederlanders nog kunnen leven en werken, wanneer zij niet door het bolsjewisme versleept en van hun goederen beroofd zyn, dan dan ken zy dit niet aan hun regeeringen of aan Engeland, maar uitsluitend aan de in het Oosten strijdende weer macht." Uitdrukkelijk wyst de minister er ten slotte op, dat wanneer de edel moedige houding, die Duitschland na de bezetting der Westelijke gebieden heeft aangenomen, thans wordt uitgelegd als zwakheid van Duitsche zijde, het nationaal-socialisme, naar in het ver leden is gebleken, ook uiterst hard kan optreden. By den ontzaglijken stryd dien Duitschland voert en de reusachtige toekomststaten die het land vóór zich ziet, kan het niet steeds opnieuw redekavelen met lieden, die, hoe men het ook draait, niets van Duitschland en het nationaal-socialisme willen weten en liever met het bolsjewisme heulen dan Duitschland trachten te begrijpen. Het artikel van minister Rosen berg vormt als het ware een laatste waarschuwingssein. Na dit zullen er waarschijnlijk niet veel meer komen Verspilling van gas en stroom verboden. De voorzieningen, die met bet oog op den naderenden winter ten aan zien van de steenkolendistributie moe ten worden getroffen, nopen de over heid tot het nemen van maatregelen, die een vermindering van de kolen- behoefte der gas- en electriciteitsbe dry ven mogelyk maken. Te dien einde zal het verbruik van gas en electrici- teit, in de eerste plaats bij de groote industrieele bedrijven, opnieuw kri tisch worden bezien. Doch ook de particuliere verbruiker zal zyn medewerking moeten verlee- nen tot verbetering van de kolen- positie. Dat is bovendien in zyn eigen belang, teneinde te voorkomen, dat het thans voor hem geldende rant- soeneeringspercentage zou moeten worden verlaagd. In dit verband wordt de aandacht gevestigd op een tweetal aanvullingen op de gas- en electrici- teitsbeschikking, opgenomen in de Staatscourant van 7 September 1942. Daarin wordt bepaald, dat het ver boden is gas en electriciteit te ver spillen. Gedacht wordt hier b.v. aan het verzuimen van het uitschakelen van de verlichting by het verlaten van gangen en portalen, het gebruik van meer electrische lampen per vertrek dan dringend noodzakelijk is, het gebruik van ovens voor het ver warmen van borden en schalen en vele andere overbodige toepassingen. Ieder, die zich niet aan dit voor schrift houdt, loopt gevaar te worden gestraft, ook indien zyn gas- of elec- triciteitsrantsoen door die verspilling niet zou worden overschreden. Ten slotte bevat genoemde Staats courant een beschikking, waarby een kleine wijziging wordt aangebracht in degas-ey electriciteitsrantsoeneerings- regeling. Deze wijziging heeft ten doel den directeur van van het Rykskolen- bureau wat meer vrijheid te geven, om, ingeval van dringende noodzaak, onmiddellijk te kunnen overgaan tot het verhoogen of verlagen van een rantsoen van een bepaalde onderne ming of verbruiker. In dit verband wordt er nog eens uitdrukkelijk op gewezen, dat het in het voornemen ligt het rantsoeneeringspercentage voor huishoudelijk verbruik van par ticulieren zoolang mogelijk op 75 te handhaven. Yader door zijn zoon neergeschoten. Maandagavond werd de landelijke buurtschap Meu-Luntercn, onder Lun- teren, in opschudding gebracht door een moordaanslag, waarvan do 59-jarige landbouwer "VV. Bloemendaal het slacht offer werd. Tusschen vader en zoon bleken sedert eenigen tijd ernstige meenings- verschillen te hebben bestaan en deze oneenigheid schijnt den zoon tot zyn daad te hebben gebracht. Op den be- wusten avond schoot hij uit een raam der woning van zeer korten afstand, op zijn vader met een buks, mot het genoemde gevolg. De toestand van den getroffene is nog steeds critiek. De dader, die thans zeer onder den in druk is van het gebeurde, stond' gunstig bekend. STAAT EN TAAL Vermits het door U wegens de aan de adreszyde vermelde belasting verschuldigde niet op den bepaalden tyd is aangezuiverd, Verzoek ik U enz. In zulk verwrongen wetstaaltje maant de staat zyn nalatige contribu anten tot „aanzuivering" aan. Ik stel voor, om deze aanmaning geleidelijk in meer soepele, welluidonder en voor eenieder verstaanbare taal te gieten. Het zou kunnen langs de volgende etappen Daar het door U verschuldigde wegens de belasting vermeld aan de adreszyde niet op den bepaalden tyd is voldaan, verzoek ik U enz. Daar U niet op den bepaalden heeft betaald, hetgeen U schuldig is wegens de belasting, vermeld aan de adreszyde, verzoek ik U enz. U verzuimde te betalen, hetgeen U schuldig is wegens de belasting, vermeld aan de adreszyde. Ik verzoek U enz. Dat klinkt al heel wat soepeler en 't is voor den gemiddelden mensch veel duidelijker? Ik zeg maar zoode Staat moet een voorbeeld zijn in 't gebruik van onze mooie taal en in dit opzicht is er nog heel wat te zuiveren. WENKEN EN NIEUWTJES Kippen met jcalkpooten met herts hoornolie behandelen. De korsten Vallen dan na een paar dagen af. Kan ook met petroleum, maar dan oppas sen, dat ze niet op de veeren komt. Koolzaad teelt men gaarne als eerste vrucht op gescheurd grasland. Ook witte en roode klaver, vlas, vroege aardappelen en wintergerst. Kaligebrek komt by koolzaad, koolrapen en kool tot uiting, doordat de bladeren dan niet zyn bedekt met een flinke waslaag. Melde tusschen de aardappelen Neem do tijd, om ze uit te trekken (voor de varkens). Anders krijgt u er elk jaar meer. Rijk en toch doodarm In het nummer van vorige week schetst de hoofdredacteur van „Luis- tergids" een onderhoud met een 45- jarig letterzetter. Van der Putten beklaagt zich, dat zyn leven zoo eentonig en zoo intens vervelend is. Altyd hetzelfde, 's mor gens naar 't werk, 's avonds naar huis, altyd hetzelfde. Altyd aan denzelfden bok, letters pikken. Zoo gaat dat eiken dag voort, tot hij pensioen krygt. En dan: hier ligt van der Putten, hy was 50 jaar letterzetter Uit het onderhoud blijkt, dat Van der Putten zoo gezond is als een visch, nooit ziek geweest. Hy heeft een goede vrouw, ook nooit ziek, er komt geen dokter over den vloer. Drie flinke kinderen. Een prettige sfeer, dank zij zyn vrouw en kinderen, in hun aardig huisje. De man is nooit werkloos geweest. En tookhij vindt, dat hij een ver velend leven heeft, altijd hetzelfde, dood voor je tijd.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 2