Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws. Zaterdag 12 September 1942 Drie en Zestigste Jaargang No 36 advertentieprijs Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm, Vraag en aanb. betrekk. 8 ct., alle overige 12 ct. abonnementprijs voor Venray 70 ct. buiten Venray 80 ct, per kwartaal. Afz. no. 6 ct. EN MAAS UITGAVE Fa. v. d. MUNCKHOF Drukkerij, Kant,boekh. Kengetal 2446 VENRAY Grootestraat 28 Tel. 512 Giro 150652 P1100/1. Verantwoorde lijk voor den geheelen inhoud: W. P.A. van den Munckhof. DE VERWOEDE STRIJD TUSSCHEN TWEE CONTINENTEN. Hij bergt (le mogelijkheid in zich van een langen duur. De beslissende strijd om Sta lingrad. Eindpunt van den veldtocht in 't Oosten Afsnijding van Kankasië met zijn aardolie en ertsen. Het lot der roode vloot in de Zwarte Zee. De oorlog in China. De gevechten In den'Grooten Oceaan. We moeten nog een enkel woord zeggen over Brazilië, dat op 23 Aug. den oorlog aan de As verklaarde en daardoor zich geschaard heeft aan de zijde der Geallieerden. Dit is wel in hoofdzaak het gevolg van Ameri- kaansche ophitser ij. Want eigenlijke tegenstellingen bestaan er tussehen Europa en Brazilië niet. Als er weer eens ooit vrede zijn zal, zullen wij even goed als vóór 1940 van de Bra- ziliaansche koffie genieten. Hoewel Brazilië circa 24 maal zoo groot is als Nederland en ruim 40 millioen inwoners telt, moeten we die oorlogsdeelname aan de zijde van Engeland en Amerika niet zoo hoog aanslaan. Het leger beteekent niet veel en de vloot evenmin. De voornaamste waarde van Bra zilië ligt in zijn mogelijkheden voor de toekomst. Het is een vruchtbaar en rijk land en Amerika zal wel zijn best doen om zich in Brazilië zoo veel mogelijk schadeloos te stellen voor het verlies van de Philippijnen, Nederl. Indië en Malakka, als grond stoffen- en handelsgebieden. Trouwens, de As-mogendheden moeten er op rekenen, op den duur geheel Zuid-Amerika tegen zich te krijgen vanwege de kracht der dollars het aanzien van den oorlog zal er echter weinig door veranderen. We hebben nu eenmaal reeds den oorlog tussehen twee continenten, waarvoor we reeds twee jaar lang gevreesd hebben, en die de mogelijk heid meebrengt van een onbeperkt langen, duur van het conflict. Ook Japan uitte zich reeds in dien geest. Een lichtpunt is thans nog nergens te zien, al duurt de strijd dan ook reeds meer dan drie jaar. In het Oosten gaat de strijd onver poosd verder. Vooral wordt er op vreeselijke wijze gevochten om het bezit van Stalingrad, dat een der ge wichtigste strategische punten van het Oostelijk front is. Men mag aam nemen, dat de Duitschers dit als eindpunt van hun veldtocht in het Oosten zullen beschouwen en vandaar langs do Wolga tot aan de Kaspische Zee hun verdedigingswap willen op werpen. Daarmee is dé Kaukasus van het overige der Sovjet Unie afgesneden met alle gevolgen van dien, vooral belangrijk door do afsnijding van den aardolie-aanvoer en de rijke ertsen uit het gebergte. Ondertusschen schuiven de Duit schers en Roemeenen langs de Oost kust der .Zwarte Zee naar het Zuiden. Na Anapa is nu ook Novorossisk in hunne handen, welke plaats het laatste sterke oorlogssteunpunt voor de vloot der Sovjets aan de Zwarte Zee was. Do overige havens, als Toeapse, Poti en Batoem, zijn van minder belang en ook minder ge schikt. Het is reeds een onderwerp van druk geschrijf geweest, wat de vrij sterke Sovjet-vloot zal doen, indien ze al haar steunpunten aan de Zwarte Zee zal verloren hebben. Het meest voor de hand ligt, dat zy zich in de Turksche havens zal laten internee ren, ofschoon het evenzeer mogelijk is, dat zy pogen zal de Dardanellen heimelijk door te komen, als eenmaal de nood aan den man komt. Doch we mogen aannemen, dat de Turksche militaire overheid op haar hoedo is, evenzeer als de as-mogend- heden op hunne hoede zullen zyn, om te voorkomen, dat de vloot zich heelhuids met de Britsche in Alexan- drië vereenigt. Nog een merkwaardigheid valt er te vermelden, nl. dat Tsjoenking- China plotseling tot het offensief is kunnen overgaan en tot op 40 K.M. de belangrijke stad Kanton heeft kunnen naderen. De Japanners beweren, dat zo uit eigen beweging deze terugtocht-actie hebben volvoerd, nadat hun militaire doelen waren bereikt. Over het alge meen is de oorlog in het Verre Oosten voor ons erg onoverzichtelijk. De afstanden en verhoudingen zyn daar zoo geheel anders dan in Europa, dat er vaak geen touw aan vast te knoopen is. Iets dergelijks is het ook met de gevechten ter zee. We kennen nu reeds een zeeslag in de Koraalzee, de lo zeeslag bij de Salomonseilanden en de 2e zeeslag by de Salomons- - eilanden. De Amerikanen zyn voor of tijdens üen eersten slag op enkele der Salo monseilanden geland en de Japanners blijven „ijskoud" beweren, dat de landingstroepen hun ondergang nood wendig togemoet gaan, eenvoudig omdat zy kunnen verhinderen, dat de Amerikanen regelmatig voor aan voer van munitie en levensmiddelen zorgen. Zoo zeggen zy, was de tweede zeeslag by de Salomonseilanden een gevolg van de poging der Amerikanen om hunne landgenooten te hulp te komen en zoo is hot zéér waar schijnlijk, dat er nog een derde of zelfs een vierde slag by de Salomons eilanden volgen zal, omdat het Ame rikaansdie prestige verbiedt, dat zy hun 10.000 krijgers, die geland zyn, zoo maar in den steek laten. Wie de zee beheerscht, speelt in dezen eilandenrijken oceaan de eerste viool en de naaste toekomst zal wel uitwijzen, welke zijde de waarheid heeft verkondigd. Want Amerika spreekt natuurlijk even sterk over zyn overwinningen in deze buurt, als de Japanners dat doen. En in den regel is de werkelijke overwin ning toch maar aan éénen kant. De toestand is daar voor ons in elk geval minder duidelijk dan bij Dieppe, waarvan de Britten ook al druk be weren, dat het voordeel aan hunnen kant was; ofschoon het voor ieder vastelander volkomen duidelijk is, dat de Britsche leeuw daar een ge weldigen tikop zijn neus heeft ge had. En zoo gaan we den Herfst in. We mogen er op rekenen, dat aan het Oostfront nog een paar maanden stevig gevochten zal worden, waarna de winterkwartieren weer moeten betrokken worden. Slagen de Duitsche en Roemecn- sche legers er echter voor dien tijd in, het" Kaukasusgebergte over te trekken, dan komen zy in streken met een veel milder klimaat, waai de oorlog ook verder gedurende de wintermaanden zou kunnen voort gezet worden. Doch de Kaukasus is zoo'n woest en ontoegankelijk gebergte, dat de op- marschmoeilykheden voor een leger tot het onbeschrijfelijke stijgen. Trouwens, heel Kaukasië, dat is de streek tussehen Zwarte en Kas pische Zee is zoo'n eigenaardige on gevarieerde landstreek, dathet"tot de merkwaardigste streken der aarde behoort. Op een bevolking van circa 12 mil lioen zielen worden 40 verschillende talen gesproken, en evenzooveel ras sen zyn in ontoegankelijke dalen over gebied, dat ongeveer 12 maal zoo groot als Nederland is, verspreid, 't Meerendeel der bevolking is Maho- medaansch. Ze zijn evenmin Russen als wij het zijn. Zooals de meeste bergvolken zijn ze vrijheidlievend en gehard en de Sovjets zyn er dan ook niet in kunnen slagen, na 25 jaar heerschappij van het Bolsjewisme, hier hunne leer te doen doordringen. Alleen de randen langs de zeeën en de gebergten werden door hen be heerscht. I VRAAGT TOEZENDING VAN GRATIS BROCHURES OMTRENT Het Nederlandse!) Arbeidsfront P.C. Hooftstr. 180 - Amsterdam Z Nieuwe regeling Tan de jacht voorbereid. De jaren lange voorbereiding tot een herziening der Jachtwetgeving hebben er toe geleid, dat men in des kundige kringen tot geheel nieuwe denkbeelden is gekomen en zich voor stelt de jacht op een wyze te organi- seeren, zooals hiér bij het groote pu bliek nog vrijwel onbekend is. Het „Vaderland" bericht nu, dat het invoeren van vastgestelde jacht velden wettelijk verplicht zal worden en genoemd „het vormen van jacht schappen. •De aanwezige gronden worden, zon der rekening te houden met de ver deeling van den grondeigendom, ge vormd tot jachtvelden met wildkun- dig juiste grenzen. De Algemeene Nederlandsche Jagers- vereeniging zal met de regeling be last worden en om hiertoe in staat te zyn wordt de vereeniging gereor ganiseerd tot een publiekrechtelijk lichaam met verordenende bevoegd heid, terwijl een groot corps van functionarissen (hoofdzakelijk eere ambten) wordt aangesteld. Het is de bedoeling, dat aan het hoofd van de vereeniging een land- jagermeester komt, die zeer vergaande bevoegdheden op jachtgebied krijgt en de jacht in Nederland zal leiden. Aan het hoofd van iedere provincie komt een gewestelijk jagermeester, die op zyn beurt de provincie in streken on derverdeelt en daarvoor streekjager- meesters en plaatsvervangende streek- jagermeesters benoemt. De landjager- meester stolt voorts in ieder gewest nog- een gewestelijk secretaris aan, die een gesalarieerd ambtenaar der vereeniging is. Het is de taak van deze functionarissen de jacht tot m onderdeelen te regelen en de provin cies op de juiste wyze in jachtschap- pen in te deelen., waarbij natuurlijk bestaande goede velden gehandhaafd zullen worden. Overwogen wordt, over hetgeheele land jachtopzichters aan te stellen die dan misschien voor een deel door de overheid betaald kunnen worden en voor het andere deel door de pach ters van jachtschappen. Zoo'n opzich ter zou dan een aantal jachtschappen toegewezen krijgen als zyn gebied Worden de schoenen goedkooper Tot nu toe heerschten er vrij zon derlinge toestanden op pryzengobied in den schoenenhandel. Zoo kon het gebeuren, dat een luxe schoentje, dat voor f 25.— was ingekocht, voor f70 werd geëtaleerd en ook verkocht. Maar ook op hot terrein van het minder modieuze schoeisel kwamen misstan den voor, welke energieke bestrijding behoefden. De nieuwe regeling, welke in dc Staatscourant van 7 September 1942 gepubliceerd is, zal er ongetwijfeld toe leiden, dat de prijzen voor schoeisel lager worden. In deze regeling wor den de marges vastgesteld, welke de winkeliers berekenen mogen, zoodat thans aan de hand van de inkoopfac turen op eenvoudige wijze de prijzen gecontroleerd kunnen worden. Tn deze regeling zijn alle soorten schoeisel be grepen, behalve klompen, waarvoor reeds vroeger prijzen zyn vastgesteld. Indien het thans voorkomt, dat voor een eenvoudig paar schoenen, sandalen of pantoffels een te hooge pry's wordt gevraagd, kan snel en afdoonde wor den ingegrepen om aan deze onge- wenschte praktijken oen einde te maken. ONZE TABAKSPOSITIE. By de uitreiking van de nieuwe tabakskaart deden geruchten de ronde, dat de* kaart waarschijnlijk niet in haar geheel gehonoreerd zou kunnen worden. De Haagsche reducteur van De Tijd heeft zich daaromtrent ver staan met de bevoegde instanties, die de juistheid van deze geruchten niet konden bevestigen. Integendeel, wij kregen eerder den indruk, dat het wel degelijk in de bedoeling van de overheid ligt de rantsoenen voor rook waren, welke thans worden verstrekt, te handhaven. Met hot oog op de be schikbare voorraden lijkt dit ook wel mogelijk. Aan den anderen kant evenwel staan eenige factoren, die de mogelijk- openen, dat de overheid toch nog te zy'ner tijd een vermindering van rant soenen moet invoeren. Zoo is er de onzekerheid b.v. omtrent het aantal snoep- en rookerskaarten, dat nu is uitgereikt. Indien er aanzienlijk meer rookerskaarten in gebruik zoudenteyn gekomen, kan dit van invloed zyn op de tabaksdistributio. Daar komt nog bij do onzekerheid omtrent den aanvoer. Immers siga retten- en rooktabak komt nog steeds zij het mondjesmaat uit het Zuid-Oosten van Europa; daar liggen voor ons land nog zekere voorraden opgeslagen die, indien geen onoverkomelijk transport moeilijkheden ontstaan, onzen voor raad minder snel zullen doen slinken. En dan heeft men nog te maken met het volgende feit: de kwaliteit dei- sigaren gaat steeds achteruit en dien tengevolge nemen de rookers hun toe vlucht tot rooktabak, die echter steeds moeilijker verkrijgbaar wordt. Wan neer er geen rooktabak te verkrijgen is, gaan velen over tot hot rooken van sigaretten. En al te groote vraag naar sigaretten zou straks tot een verlaging van rantsoenen kunnen leiden. By het publiek is de vraag gerezen of er nog extra-rantsoonen beschikbaar zullen worden gesteld. Eigenlijk is deze vraag door het bovenstaande reeds beantwoord. Is in de eerste maanden een reserve-bon voor sigaren aangewezen, het feit, dat in de tweede periode een nieuwe aanwijzing voor extraverstrekking van sigaren te elfder ure is afgelast, wyst er bovendien nog op, dat er geen overvloed aan rookmateriaal meer aanwezig is. Het lijkt derhalve wel uitgesloten dat van de tegenwoordige rookers- kaart nog een reservebon zal worden aangewezen voor een extra-rantsoen. Rundvet op bon 48 Op de bonnen „46" van de boter- kaart en van de vetkaart, welke gel dig zullen zyn geduronde het tijdvak van Vrijdag 25 September tot en met Dinsdag 6 October 1942, zal dosge- wenscht rundvet verkrijgbaar zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrokken. Zij, die rundvet wenschen te ont vangen, dienen de genoemde bonnen by hun slager in te leveren, desge- wenscht tegen ontvangstbewijs, in het tydvak van Woensdag 9 tot en met Zaterdag 12 September 1942. Zy. dia gedurende bovengenoemd tydvak bon 48 niet by hun slager hebben in geleverd, kunnen daarop geen rund vet betrekken, doch uitsluitend de artikelen ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het afleveren van het rundvet eerst is toegestaan met ingang van 25 September 1942. >Teeliouder verplicht tot extra-veeinle vering De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visschery is onlangs opgetreden tegen enkele veehouders in de provincies Gelder land, Zeeland, Limburg en Drente, daar deze gedurende geruimen tyd melk hadden achtergehouden, hoewel' zij volgens de geldende bepalingen verplicht waren deze melk bij een melkverwefkend of standaardisatie- bedrijf in te leveren. Thans is ook in de provincie O very- sel een dergelijke maatregel genomen: de secretaris-generaal heeft aan een veehouder in Olst een extra inlev ringsplicht van vee opgelegd. Deze man zal nu boven den normalen aan slag in de verplichte veelevering vier koeien moeten afstaan. DOODVONNIS Wegens bezit van wapenen 's-GRAVENHAGE, 9 Sept. Het Duit sche Obergerielit iu het bezette Xederlanilsehe gebied heeft denNeder- landsehen staatsburger Pieter Johan v a u L o o ii uit Rotterdam wegens het bezit van wapenen ter dood ver oordeeld. De thans 53-jarige beklaagde Pieter Johan van Loon was eigenaar van een cafébedrijf te Rotterdam. Op 21 April 1942 was de beklaagde in zyn café met een man in twist geraakt. Toen de man aanstalten maakte het café te verlaten, liep de beklaagde naar zijn slaapkamer en haalde daar een met zes scherpe patronen geladen pistool. De beklaagde volgde denman op straat en loste een schot in de lucht om hem schrik aan te jagen. Hoewel de beklaagde op de hoogte was van de voorschriften inzake het bezit van wapenen en van de zware straffen, die in verband hiermede zijn vastgesteld, had hy het bijna twee jaar opzettelijk, achterwege gelaten, do pistool en de* munitie in te leveren en had hij het wapen in zyn bezit gehouden. Het Duitsche Obergericht heeft zich derhalve genoopt gezien, de zwaarste straf toe te passen, die de wet voorschrijft. Ook dit geval beteekent een drin gende waarschuwing aan alle Neder landers ook bij het bezit van een vuurwapen dreigt de doodstraf. NIEUWE KEURINGEN Yoor Waffen-SS en Vrijwilli gerslegioen „Nederland" Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waf fen-SS en het legioen zich op onder staande data bij de genoemde adres sen kunnen vervoegen, teneinde ge keurd te worden 15.942 10 uur RotterdamDeutches Haus; 16 uur Tilburg: Werklieden- vereeniging, Tuinstraat 68. 16.9.42 10 uur Den Bosch: Hotel Noord-Brabant, Markt 4516 uur Eindhovenhuis Maria, Kruisstraat. 17.9.42 iOuur Roermond N.S.D.A.P. Swalmerstraat 6116 uurArnhem Weberstraat 16b. 18.9.42 10 uur Hengelo Deutsches Haus; 16 uur Zwolle: School Turf markt. 19.9.42 10 uur Assen: Dienstgebouw, Vaart 16114 uur GroningenCon certhuis, Poelestraat. 20.9.42 10 uur Leeuwarden Huize Schaaf, Breedstraat. 21.9.42 10 uur Amsterdam School Iepen weg 1316 uur UtrechtWehr- maclithcim, Mariaplaats. 22.9.42 10 uur Amersfoort: Dienst gebouw, Kapelweg. 23.9.42 10 uur Den Haag Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Intrekken van geldstukken Bij beschikking van den secretaris generaal van het Departement van Financiën zyn met ingang van 5 Sep tember de in omloop zijnde gangbare zilveren rijksdaalders, guldens, halve guldens, kwartjes en dubbeltjes en de bronzen halve stuivers buiten om loop gesteld. Deze munten en de reéds op 6 Maart jl. ingetrokken nikkelen stui vers en bronzen centen kunnen tot en met 19 September a.s. worden ingewisseld by de kantoren van de Nederlandsche Bank, de postkantoren, de bijkantoren en de hulpkantoren der posterijen en de poststations. Aangifteplicht voor inkomsten- en vermogensbelasting De wnd. secretaris-generaal van het Departement van Financiën, de heer H. Postma, deelt mede Velen zullen in de afgeloopen maan den reeds een biljet hebben ontvan gen, waarop zy aangifte moesten doen van het inkomen, dat zy in 1941 hebben genoten. Zij. die een dergelijk aangifte-biljet-tot dusver niet hebben ontvangen zyn verplicht het eigener beweging ten spoedigste als nog aan te vragen en wel door mid del van een brief of briefkaart aan den inspecteur der belastingen over de plaats, waar zij op 31 December jl. woonden. Van bevoegde zijde wijst men er op, dat van deze verplichting slechts ontslagen zyn degenen, die voor 1941 reeds (voorloopig of defini tief) zyn aangeslagen en degenen, die redelijkerwijs kunnen aannemen, over 1941 naar de wettelijke bepalingen geen inkomstenbelasting verschuldigd te zyn. Wie daaromtrent twijfelt wende zich tot den inspecteur der belastingen. Nalatigheid in de vervul ling van de bedoelde verplichting wordt gestraft met een geldboete, die f 2000 kan beloopen. Gelijke verplichting tot het aan vragen van een aangiftebiljet berust op hen, die naar den toestand op 1 Januari 1942 voor een aanslag in de vermogensbelasting in aanmerking- komen, doch aan wie voor dit jaar nog geen aangiftebiljet is uitgereikt. Hierbij zy er nogmaals op gewezen, dat voor bepaalde groepen van perso nen (o.a. de meeste ongehuwden) thans naar een vermogen van f 8000. reeds belasting verschuldigd is. In Overloon, in Limburg, werd door de Arbeidsmannen een groot Zomer feest georganiseerd, dat zeer veel belangstelling trok van de Overloonsche bevolking. Arbeidsmannen op weg naar het terrein waar het feest werd gehouden. (V.P.B.-N.A.D./Stam/V.N.P.-s) ZIJ MAAKTEN HET MOGELIJK.... Zij maakten het mogelijk, al dio duizenden Nederlanders, die trouw hun bydrage stortten voor de Neder landsche Ambulance. Zij maakten het mogelijk, dat or thans een volledig uitgeruste hulp expeditie aan het Oostfront staat, die hulp kan bieden aan de gewonde strijders. Maar zij maakten en maken het ook mogelijk, dat die hulpexpeditie haar taak op de meest effectieve wijze kan verrichten. Immers het is lang geen geheim meer, dat de Nederlandsche Ambulance de beste is, die. ooit door ons land werd uitge zonden. Het ontbreekt de manschap pen en den medici aan niets... Laat dat zoo blijven Blijft daarom de Nederlandsche Ambulance steunen, juist nu, nu zy te velde staat en nu er zoo veel geld noodig is. Stort daarom Uw bijdrage op giro rekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravonhage Brabant telt ruim een millioen inwoners. 31 December 1941 telde de provincie Noord-Brabant in totaal 1.068.755 zie len, van wie 539.318 mannen en 529.437 vrouwen. Tascli met vier mille yerdwenen. De 27-jarige koopman C. J. van der K., te Den Haag, die bij zijn vader in een groentenwinkel werkt, trof daar Dinsdag een oude boodschappentasch aan, waarin zich een doosje bevond. Het had er allen schyn van, dat een vergeetachtige klant de tasch had achtergelaten. K. bekeek het doosje, meende het wel als tabaksdoos te kunnen gebruiken en wierp de tasch achteloos onder de toonbank. Toon hij 's avonds thuis de doos echter opende, trof hy daarin f 4000 aan. Hij verzuimde onmiddellijk aangifte te doen bij de politie en begaf zich naar een vriend, dien hy van de vondst op de hoogte bracht. Naar huis teruggekeerd werd hy daar later aan gehouden. De tasch bleek in den "win kel achtergelaten door de weduwe J. N. N., die dien dag nergens anders was geweest en van de vermissing aangifte had gedaan bij de politie. Het geld had de oude vrouw byeenge- spaard en zy droeg het alty'd by zich. Zij weet echter niet precies hoeveel er in hét doosje is geweest. Daarin werd f 3750 aangetroffen. K. dio oon schoon strafregister heeft, is voorloo pig in bewaring gesteld. YENRAY, 12 Sept. 1942 ïcndaqscUwltt 4luisad6M ZONDAG 13 SEPT. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot Dr VERCAUTEREN. Groote straat 11 Telefoon 353 OPENBARE BEKENDMAKING De Burgemeester, plaatselijk Lucht beschermingsleider te YENRAY, maakt op grond van de artikelen 7 en 8 van de Luchtbeschermingsver- ordening (no. 13/1942) het volgende bekend Aangezien gebleken is, dat door vele ingezetenen nog steeds onvol doende verduisterd wordt, zal een intensieve en scherpe controle wor den uitgeoefend op het naleven der verduisteringsvoorschriften. Bij constateering van overtredingen zal van heden af naast het opmaken van proces-verbaal hetgeen een strafoplegging van 150 gulden boete of 4 weken hechtenis tengevolge kan hebben onmiddellijk worden over gegaan tot het afsnijden van den toevoer van de lichtvoorziening voor een tijdvak van drie dagen. Venray, den 4e Sept. 1942 De Burgemeester, plaatselijk Luchtbeschermingsleider A. H. M. JANSSEN VALK-REVUE De eerste Zondag in do competitie was voor de Valk een dag van gelijk spelen, \yant zoowol het oerste als het tweede elftal konden het niet tot een overwinning brengen. De sterkte van do respectieve tegenstanders in aanmerking genomen, is dit resultaat overigens lang niet slecht. De Valkl uit tegen l.Y.O. speelde 3-3, terwyl de wedstrijd De Valk 2 Steyl 2 met 1 1 eindigde. Het derde elftal klopte Sevenum 2 met 3—1, doch de Valk 4 werd door Merselona met 13—1 ingemaakt. Wy verwachten echter voortaan beter. Morgen de eerste thuiswedstrijd tegen Panningen I. De Valk wil na tuurlijk op eigen terrein de punten binnenhalen, maar wij wagen ons niet aan een voorpeiling. Hier zal blijken of de training resultaten op levert. De verder komende wedstrijden zyn nog niet bekend, zoodat wy daar over niets kunnen melden. Deze week houdt de Valk haar jaarvergadering, en in ons volgend overzicht hopon wy hierop nader te rug te komen. SERVATIUS-OMROEP Onder zeer groote belangstelling startte Serv. tegen de Venl. Boys en behaalde een verdiende 4—2 over winning. Het spel was van weerskanten zeer matig. Er werd zenuwachtig en slor dig gespeeld. De Boys lieten op ons geon grootschen indruk na. Serv. speelde iets beter dan haar tegen stander, doch bleef ver beneden haar gewoon spel. Ook de scheidsrechter liep steeds naar zyn „form" te zoe ken. Het spel leed hiermede ten zeerste. Intusschen is het eerste schaap over den dam. Met do rust leide Serv. reeds met 3—0. Zondag a.s. moet Serv. naar het Niersstadje om aldaar „Gennep" te ontmoeten op het groene veld. Gen nep was voor Serv. steeds een zeer lastige doch faire tegenstander, zoodat wc ons aan een pittig partytje voet bal kunnen verwachten. Indien Serv. van haar „oude kwaal" het onder schatten van een tegenstander ge nezen is dan kan er gewonnen wor den, üiaar... dan moet er beter ge speeld worden dan Zondag j.l. Serv. uw talrijke supporters rekenen op oen overwinning. Serv. II dat met enkele invallers moest uitkomen, liep in Blerick een gevoelige nederlaag op. Van dit elftal hadden we beslist andere verwachtin gen. Of is S.V.B. II zoo sterk Serv. 3 leed een 4—6 nederlaag tegen het „potige" L.V.S. Zondag a.s. ka» het zich herstellen als G.F.C. II op bezoek komt. Serv. IV sleepte op het laatste mo ment een 4—3 overwinning uit het vuur tegen Wittenhorst 3. Serv. V verpletterde Serv. VI met 13-4. Beiden zyn Zondag vry. LUXOR-THEATER DE GEPROLONGEERDE ECHTGENOOT In deze film laat Heinz Ruehmann zien, dat een licht blijspel hem eigen lijk beter ligt dan een klucht, want hjj heeft behoudens de dronken on slaperige passages, die hem bijzonder liggen, in de meer ernstige oogen- blikken ook gevoelig spel gegeven, meer dan in veel vroegere films, waarin li ij speelde. Bijzonder goed is de scène, waarin Ruehmann, aangeschoten, zich laat vertroetelen. Een keten van weder waardigheden met vaart en plezier aan elkaar geklonken, houdt een lachende zaal in spanning. Hertha Feilei' vormt met Heinz Ruehmann een leuk, ideaal paar hun avonturon zyn gevormd uit veel werkelijkheid en een behoorlijk dosis bioscoop-romantiek. Ida Wuest is een stokende schoon-

Peel en Maas | 1942 | | pagina 1