Binnenland. en te volgen gedragslijn kan men bekomen by A. Coopmans, Lang straat 44 Venray. GEVONDEN een leeren jas, is bij K. Jeuken, 17, Oirlo. 1 inlegvel stamkaart no. 47175, by O. Telosen, Langstraat 40. een koffietuit, is bij A. Janssen, Maasheesche weg 5: een dameshorloge, is bij M. Ver stegen, Castenray G 25; een kerkboek, is by A. Theuws, Langeweg 12; een gulden, is bij P. Goumans, Molenhof; een buikband, is bij Rongen, Ys- solsteyn; een rozenkrans, is by Wed. van de Steenstraten, Hoenderstraat 17; 2 sleutels, zijn bij F. van Els, Broekweg 6a. Marktoverzicht. Op de Maandag gehouden rayon- markt werd door de B.O.V.V. over genomen 262 dieren en wel: 166 run deren, 12 graskalveren en 84 nuchter kalveren. VALK-REVUE Verleden Zondag maakte De Valk een goede beurt en de Venlosche Boys moesten een nederlaag incasseeren. Wedstrijd met goede momenten, doch de warmte deed zich geducht voelen. Het tweede speelde matig, en zal morgen moeten toohen, wat meer in de mars te hebben, willen zij succes behalen. Morgen begint de strijd om de punten en De Valk trekt naar I.V.O. Velden en kan daar succes behalen. Het tweede elftal speelt thuis tegen Steyl II, terwijl het derde den strijd inzet tegen Sevenum II. Nu de onderlinge krachtsverhou dingen totaal gewijzigd kunnen zijn. wachten wy maar eens rustig dé eerste uitslagen af. SER V ATIU S-OMROEP Met een geflatteerde 4-2-overwin- ning moest VIOST in Serv. haar meerdere erkennen. Voor de rust domineerde VIOST terwijl na de rust Serv. iets sterker was en vooral over meer uithoudingsvermogen beschikte, 't Was een goede generale repetitie voor de opening van het seizoen, het welk Zondag a.s. begint met de ont moeting: Servatius I—Venl. Boysl. Aanvang 2 uur. De twee meest heftige rivalen van t vorig jaar komen nu reeds tegen over elkaar in het strijdperk. Men kan dan ook een sensationeele en uiterst spannende wedstrijd verwachten. Wie zal 't winnen Toen in Boxmeer de beslissingswedstrijd gespeeld werd. waren ruim 3000 sportliefhebbers aan wezig. Ook nu zal niemand deze wed strijd van de dag willen missen. In dien Serv. haar beste spel speelt, geven we haar de volle kans op de eerste1 twee dubbel kostbare puntjes. Servatius, veel succesen het wacht woord is: Tempe, tempo! Serv. II trekt naar S.V.B. om de reserve van die naam te bekampen, We zijn uiterst benieuwd hoe Serv. II zich in deze zware afd. zal gedragen. Serv. 3 moet naar R.K.L.V.S. I. Servatius 4 ontvangt Wittenhorst 3 Aanvang 2.30 uur Serv. 5—Serv. 6. Aanvang 1 uur D.I.S.-nieuws. Het gesloten seizoen is alweer oenige weken voorbij en de clubs hebben zich in diverse beker- en vriendschappelijke wedstrijden kunnen voorbereiden voor de competitie, die morgen op volle toeren begint te draaien. Ook D.I.S. heeft de laatste Zondagen benut door 't spelen van oefenwedstrijden maar de resultaten bleven ver beneden de verwachting. In ieder geval zal er in de competitie anders aangepakt moeten worden, willen ze een goed figuur slaan. De samenstelling van de 4de klasse F is dit jaar sterker dan ooit. Servatius II en Wittenhorst II zyn overgeplaatst naar de Res. 2de klas; Sevenum en R.K.G.F.C. en de degra dant van de 3de klasse Wittenhorst zyn er by ingedeeld. D.I.S. begint de competitie met een thuiswedstrijd tegen B.V.Y. Aan een voorspelling wagen we ons maarniet, doch hopen dat de groenwitten hun uiterste best zullen doen om de competitie zoo goed mogelijk te beginnen. LUXOR-THEATER „Een leven vol muziek" In deze Terra-film der Ufa toont de regisseur Rabenalt het gemoede lijke leven anno 1895. Heel die tyd ryst in de rijk gemonteerde film op voor onze oogen, zijn balletten en naieve maar gracieuze dansen, zyn gemoedelijke levenslust en zorgelooze gezelligheid. In die sfeer ziet men het leven en streven van een jong componist, die vrolijk en impulsief is maar eeuwig zonder geld. Dit histo rietje is gekruid met de bekende en aantrekkelijke muziek van Walter Kollo en Willy Fritsch geeft in de hoofdrol uitstekend spel ten beste, terwijl Adelheid Seeck een gevoelige en teere tegenspeelster is. Ook de verdere rollen zijn uitstekend bezet. Een film in grooten stijl, schitterend gemonteerd, zoodat ze de vergelijking met de beste Amerikaansche revue films glansrijk kan doorstaan. M. Janssen. VERGOEDING INGELEVERDE RIJWIELEN. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van degenen, van wie b(j de op 20 en 21 Juli j.l. gehouden vordering van rijwielen in deze ge meente een rijwiel gevorderd werd, dat thans een regeling is tot stand gekomen met betrekking tot de schade loosstelling voor ingeleverde rijwielen welke regeling is als volgt: I Voor ieder rijwiel dat gevorderd is, en niet inmiddels is teruggegeven, of waarvoor niet inmiddels een ander voor dat doel ter beschikking staand rijwiel is teruggegeven, wordt aan belanghebbenden een schadeloosstel ling toegekend van f 50.-. II. Zy, wier EENIG rywiel is ge vorderd. zonder dat dit rijwiel, dan. wel een ander rijwiel inmiddels teruggegeven, kunnen, indien zy aan toonen, dat zij voor de UITOEFE NING VAN HUN BEROEP ON VOORWAARDELIJK een rywiel noodig hebben en niet op andere wyze aan een rywiel weten te ko men, instede van op de vergoeding van f 50.— aanspraak maken op het wveder verkrijgen van een rijwiel. Ad I. Aan de belanghebbenden wordt een schadeloosstelling van f 50.— uitgekeerd, waarmede hun aanspraken volledig zijn gekweten. Het verzoek tot het ontvangen van deze schadeloosstelling moet ZOO SPOEDIG MOGELIJK maar uiterlijk op 10 September a.s. worden inge diend bij den burgemeester van de gemeente, waar de vordering is ge schied. Voor het geval, dat de vor dering heeft plaats gevonden in een andere gemeente dan die, waar de belanghebbende is opgenomen in het bevolkingsregister, moet het verzoek worden ingediend in laatstbedoelde gemeente. Daarbij moet worden overgelegd het vorderingsbewys, of, indien dit niet verstrekt werd, ander deugdelijk bewijsmateriaal bijv. getuigenverkla ringen, waaruit blykt, dat het rywiel gevorderd is. Ad II. De verzoeken om weder in het bezit van een rywiel te worden gesteld, moeten eveneens ZOO SPOEDIG MOGELIJK, maar uiterlijk op 10 September a.s. worden inge diend bij den burgemeester der ge meente, waar de vordering is ge schied; voor het geval, dat de vor dering in een andere gemeente heeft plaats gevonden dan die, waar de belanghebbende is opgenomen in het bevolkingsregister, wordt liet verzoek ingediend in laatstbedoelde gemeente. Daarbij moet hetzelfde bewijsmate riaal worden overgelegd als hierboven onder „Ad I" aangeduid en DAAREN BOVEN ZOODANIGE BESCHEIDEN, waaruit blykt, dat de belanghebbende voor de uitoefening van zijn beroep ONVOORWAARDELIJK een rijwiel noodig heeft en zich dat niet op andere wijze kan verschaffen. In verband met het vorenstaande worden belanghebbenden verzocht hun verzoek om schadeloosstelling, gezeld van vorderingsbewys ander bewijsmateriaal, alsmede het sub II bedoelde geval van de aldaar bedoelde bescheiden, ZOO SPOEDIG MOGELIJK ten gemeente huize, en wel ter secretarie, in te dienen, opdat voor een snelle afwik keling kan worden zorg gedragen. (Secretarie is geopend van 9—12 uur voormiddag en 2—4 uur nam.) Venray, 27 Aug. 1942. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. 0. D. Cabaret. Het bekende O. D. Cabaret zal met- Oostrumsche kermis enkele opvoe ringen ten beste geven in Zaal Lin- ders te Oostrum. Horster weekmarkt Horst, 1 September. Totaal aanvoer 355 dieren, waarvan 139 stuks rund vee, 215 biggen en 1 schaap. Door de N.V.C. werden overgeno men 140 dieren, waarvan 92 stuks grootvee, 11 graskalven, 36 nuchtere kalveren en 1 schaap. Burgerlijke Stand Wanssum. GeborenMaria A. dochter van J. van Deursen en M. J. Verstegen; Mechelina M. L. dochter van G. H. Gooren en G. A. Rutten. WANSSUM. De W.E. Heer H. Naus, kapelaan alhier, werd als zoo danig benoemd te Horst. Tot kape laan alhier is benoemd de W.E. Heer Jacobs uit Helden. Razzia te Yenlo. Donderdag heeft de gemeentepolitie, in samenwerking met de recherche, den specialen dienst, en den Crisis Controle dienst, een razzia in Venlo gehouden op clandestiene koopwaar. Twee eafé's en een groot aantal winkels werden bezocht en verschil lende ervan werden leeggehaald. O.m. konden twee vrachtauto's vol koop waar van allerlei aard worden weg gevoerd; er waren daarbij veel kazen ';abak, suiker enz. Aanvankelijk werd een veertigtal lersonen gearresteerd voor nader ver loor. In den loop van den avond werden er vijftien arrestanten weder om op vrije voeten gesteld, zoodat er zich Jnog vyf-en-twintig personen in arrest bevinden. Het onderzoek in deze zeer uitgebreide zaak duurt nog voort, terwijl het niet uitgesloten ge acht moet worden, dat de verkregen gegevens zullen leiden tot andere ar restaties of wel tot het in beslag nemen van andere partijen goederen. De publieke belangstelling voor deze razzia die nogal opschudding in de stad verwekte, was uiteraard zeer groot. Nieuw Ziekenhuis te Maastricht. Het bericht, dat de bouw van het nieuwe ziekenhuis te Maastricht ver der' kan voortgaan, heeft algemeene voldoening gewekt. zaaidoeleinden worden gebezigd, ter wijl de kastanjes zullen worden ver werkt tot veevoeder, evenals de res ten van de beukenootjes, nadat de olie eraan is onttrokken. Eenieder, die dit wil kan rapen. Men heeft daartoe geen vergunning noodig en men zal een nader vast te stellen prys van den agent ontvangen by in levering. Natuurlijk zullen de vruch ten moeten voldoen aan de eischen, die de agenten zunen stellen. Yerkeersweek iu N.-Brabaut eu Limburg. Door het verhond van Vereenigin gen voor Veilig Verkeer zal, in sa menwerking met de Vereenigingen voor Veilig Verkeer in de provincies Noord-Brabant en Limburg van 20 September a.s. een Verkeersweek worden gehouden. De bedoeling van deze Verkeersweek is om door aan wending van tal van propaganda middelen de weggebruikers voor zoover noodig bekend te maken met de verkeersvoorschriften. DIEFSTAL EN OPLICHTERIJ TEN KOSTE DER GEMEENSCHAP Drie personen ter dood ver oordeeld en vele andere tot zware tuchthuisstraffen Zevende en achtste leerjaar Meer leerkrachten en geen onderwijzers met fooi Distributie-ambtenaren veroordeeld wegens diefstal van distributiebeschei den, drie doodvonnissen en hooge tuchthuisstraffen in een distributie proces, 65 koeien frauduleus geslacht, duizenden sigaren gestolen, diefstal van veldvruchten, kalf uit de weide vermist Ziedaar lezer, een bloemlezing van koppen van berichten van een dagblad van deze weekEr stonden nog een stel kleinere vergrijpen tegen het eigendomsrecht en tegen de belangen der gemeenschap in vermeld, maar de hier opgesomde zijn al voldoende om aan te toonen, dat een belangrijke zoom van onze samenleving er tegen woordig op uit is om met zoo weinig mogelijk moeite zooveel mogelyk te verdienen in den kortst mogelijken tijd. De geldhonger inspireert alle daden van deze menschen; de gemeen- het belang en het leven van hun èvenmenschen laat hen steenkoud. Veel geld „verdienen" en uit de han den der politie blijven, dat zijn de twee eenigste opdrachten, welke zy zichzelf gegeven hebben en met ge raffineerde sluwheid, grenzelooze bru taliteit en totaal gemis aan meegevoel met hun naasten voeren zij hun ope raties uit. Tot het opsporings-apparaat der Overheid hen te pakken krijgt, gelijk in de boven gesignaleerde gevallen, die in de krant stonden. Maar inmiddels zetten duizenden an deren, dieven, oplichters en zwart handelaren, hun luguber bedrijf voort. Zij zyn nog niet gesnapt en stappen met opgeheven hoofd vry rond, wel licht met een meewarigen blik op de vele werkers die van hun schamel inkomen nog nauwelijks of niet de levensmiddelen-rantsoenen kunnen koopen, waarop zij recht hebben. Het is een triest beeld, dat deze schelmen en schoften bieden, bescha mend voor ons volk, dat gelukkig echter in zijn groote lagen zich verre houdt van deze practijken. We kunnen ons slechts verheugen, dat de Overheid alles in 't werk stelt, om deze geldbende te ontmaskeren en dat zy door stevige straffen af schrikwekkende voorbeelden stelt. Gelijk in het distributieproces te Beverwijk, waarde drie hoofdverdach ten ter dood werden veroordeeld en de overigen tuchthuisstraffen kregen >gelegd van 2 tot 9 jaar. Deze knapen hadden in enkele dagen voor f 170.000 aan bonnen verhandeld. Duizenden menschen hadden een jaar kunnen leven van de door de gestolen distributiebescheiden vertegenwoor- gde hoeveelheden levensmiddelen. Zonder speciale maatregelen had heel Beverwijk (20.000 zielen) 18 dagen zonder levensmiddelen gezeten Maar wat kan dat de schurken deren: als zij maar geld verdienen Zij gaan daartoe desnoods over lyken Rijksinzameling Tan eikels, beukenootjes en kastanjes Evenals het vorig jaar is ook nu weer de inzameling van eikels, beu kenootjes en kastanjes van rijkswege geregeld. Vele ijverige rapers hebben den vorigen nazomer een aardig dag- geldje verdiend en de overheid heeft de beschikking gekregen over een aanmerkelijke hoeveelheid van deze boschvruchten. Thans staat de oogst van deze vruchten er, naar men verwacht, heel wat beter voor dan toen, zoodat de nieuwe inzamelcam- pagne een aanmerkelijke bydrage kan ziju voor de voedselvoorziening van ons volk. Immers, de beukennootjes zullen, behoudens een klein gedeelte dat voor zaaidoeleinden zal worden gebruikt, olie kunnen opleveren. De eikels zullen lioofzakelyk voor Inlevering stroo oogst 1942. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Limburg maakt bekend: dat de telers verplicht zijn de stroo- opbrengst van hun bedrijf van oogst 1942 onder aftrek van de ontvangen toewijzingen voor eigen gebruik uit sluitend in te leveren by die land- handelaren, alwaar aflevering hij oogst 1941 plaats vond. Op schriftelijke aanwijzing van het Provinciaal Kan toor van den Handel, Swalmerstraat ""te Roermond, zijn de telers echter verplicht bij den door dit kantoor aan te wijzen landhandelaar te leveren, Voor reclames, deze voorschriften betreffende, dienen de telers zich te wenden tot voornoemd Kantoor van den Handel. Leeren voor het leven Door de invoering van het achtste leerjaar en de uitbreiding van de leerplicht tot acht jaar, hoopt men te bereiken, dat de normale leerling na het verlaten der school en bij zijn intrede in de maatschappij een bree- dere ontwikkeling zal hebben bereikt en een voor het maatschappelijk leven meer bruikbaar mensch zal zijn dan. zyn huidige collega, die na zeven aar onderwijs zijn intrede in het even aanvangt. Dit achtste leerjaar wordt bij voor keur niet toegevoegd aan de huidige school, met zeven klassen, doch zal, waar zulks mogelyk is, met het zevende leerjaar een afzonderlijke school voor „voortgezet onderwijs" vormen, alwaar een geheel eigen leer- flan er voor waakt dat een meer op iet maatschappelijk leven ingesteld onderwijs zal worden gegeven. Daar, waar niet voldoende leerlingen aan wezig zijn tot vorming van een eigen school, zullen deze zevende en achtste leerjaren aan de gewone lagere scholen verhonden moeten worden, in het vertrouwen echter, dat de leiding van deze scholen zich goed zal reali- seeren, dat zy voor deze leerjaren een meer daarvoor bedoeld onderwijs zal weten op te bouwen. Of de resultaten, welke men met de invoering van het achtste leerjaar beoogt, zullen worden bereikt, zal dan ook geheel afhangen van hen, die met de leiding van deze leerlin gen worden belast. Dat zy, zoo zulks nog niet het geval is, spoedig ervan doordrongen zullen geraken, dat het onderwijs in het zevende en achtste leerjaar voortaan niet meer een sim- )ele voortzetting zal mogen zijn van iet onderwijs der zes daaraan voor afgaande jaren, is daartoe de eenige vereischte. De invoering van dit achtste leer jaar is voor de scholen afhankelijk van den aanvang van het nieuwe schooljaar of van den nieuwen school- 'cursus. Eerst by den aanvang van het nieuwe schooljaar of den nieuwen school cursus, aanvangende na den 'datum van inwerkingtreding van de betreffende verordening, zijnde na 26 Aug. 1942, wordt de invoering van het achtste leerjaar of van de school voor voortgezet onderwijs voor het zevende en achtste leerjaar verplicht- Reorganisatie van de school, midden in het schooljaar of den schoolcursus brengt het voorschrift dus niet mede. Meer leerkrachten By de nieuwe onderwysmaatregelen, die de secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, "Weten schap en Kuituurbescherming heeft afgekondigd, mag ten zeerste het punt toegejuicht worden, waarbij weereen maximum-grens wordt gesteld voor de grootte van de klassen en wordt bepaald, dat voor elk dertigtal leer lingen boven de een en dertig een onderwijzer méér wordt vereisclit. Dit brengt met zich meemeer leerkrachten in functie. Verder verdwijnt gelukkig het onwaarachtige systeem van den „onderwijzer met fooi", ten onrechte kweekeling met akte genoemd. Daar mede is een einde gemaakt aan een schreeuwend onrecht. Indien er geen prijsbeheer selling bestoud... Een ieder stelle zich de vraag, welke prijzen zouden gelden voor het eenvoudige distributiepakket, indien er geen prysbeheersching bestond. Wat zou men dan te betalen krygen Eenig denkbeeld kan men zich daar van vormen aan de hand van de pryzen, welke thans gelden op de zwarte markt. Daarop betaalt men voor gesmolten rundvet 25 tot 30 gulden per kg. boter 12.50 tot 17.50 per kg., aardap pelen f' 2A50 tot f 35 per mud, rogge f 2 tot f 2.75 per kg., maizena f 1.50 per pakje, suiker f 3.50 tot f 4.20 per kg. en voor bruine boonen f 2 tot f 2.75 per kg. Volgens mij werken prijsvorming en prijsbeheersching dan ook zoowel naar binnen als naar buiten. De prijs beheersching raakte het onmiddellijk belang van iederen volksgenoot. Voor den zakenman beteokent zij de dek king van zyn directe levensonder houd... nieuwe duurdere zendingen aankwa men, was een vaste gewoonte in dit bedrijf. Ook waren er voor-oorlogsche goederen, zooals meubelen, rijwielen, haarden, kleedingstukken enz. zonder aanleiding ver boven den voor-oorlog- schen pry's verkocht. De veel gunsti ger voorwaarden, waaronder de afbe- talingshandel in de laatste jaren heeft kunnen werken immers men kan vaak a contant leveren of in elk ge val aan zorgvuldig uitgezochte afne mers en met een korter crediet dan voorheen hebben in de prijzen, wolke in de zaken van Korpershoek werden gevraagd, in het geheel geen of een volstrekt onvoldoenden weer slag gevonden. Aan de hierdoor nood zakelijk geworden prijsverlaging of grootere korting werd meestentijds zelfs niet gedacht. Het feit, dat in de afbetalingsbran che zaken gedaan worden met het minst draagkrachtige deel van de bevolking, maakte het gewenscht, dat de prysbeheersching, zooals" nu ook is gebeurd, aan bovengenoemde prak tijken definitief een einde markte. YOOR DEN TUCHTRECHTER Hooge boeten opgelegd Landbouwers en veehouders, die hun plichten ten aanzien van de voed selvoorziening van ons volk in ern stige mate verzaken, hebben zich, by ontdekking van hun met de voor hen geldende voorschriften strijdige han delingen, voor den tuchtrechter te verantwoorden. Met het nijpender worden van de voedselpositie worden bedoelde handelingen hun steeds zwaarder aangerekend. Reeds eerder zyn gevallen gemeld, waarin vee houders, die niet al hun beschikbare melk aan een melkverwerkend of standaardisatiebedryf aflevenden, zich hooge boeten zagen opgelegd. Dezer dagen veroordeelde de tucht rechter te Assen een veehouder te Meppel voor bovengenoemd feit tot f 1000 boete. De tuchtrechter te Arn hem legde een landbouwster te Haat ten voor hetzelfde feit eveneens een geldboete van f 1000 op; zij had boven dien, terwijl zij daartoe niet gemach tigd was, een hoeveelheid kaas bereid. een ernstiger geval veroordeelde de tuchtrechter te Alkmaar twee ge broeders, landbouwers te Sloten (gem. Amsterdam) resp. tot een geldboete van f 6000 en f 3000. Een landbouwer te Winterswijk had gedurende een lange periode zelf zonder vergunning melk gestandaardiseerd en deze melk, zonder daarvoor distributiebescheiden in ontvangst te nemen, verkocht. Hij zag zich door den tuchtrechter te Arnhem een geldboete van f 2000 op gelegd. Een boete van f 7000 werd opge legd aan een kaashandelaar te Arn hem, die op een hem door de zuivel- centrale toegezonden formulier moest opgeven de hoeveelheid kaas, die hij van bepaalde categorieën handelaren had aangekocht. Deze hoeveelheden had hij veel te hoog opgegeven. Be halve met een boete van f 7000 werd hij nog gestraft met onvoorwaardelijke schrapping als georganiseerde bij de zuivelcentrale voor den tyd van een jaar* Afbetalingsmagazijn gesloten. De inspecteur voor de prysbeheer sching heeft den eigenaar van het afbetalingsmagazijn A. C. Korpershoek te Rotterdam met f 50.000 beboet, terwijl de goederen, welke voorradig waren in de 12 door hem geëxploi teerde filialen zijn verbeurd verklaard. Alle zaken in Rotterdam en elders zyn verder voorgoed gesloten enKor- pershoeks bedrijfsmiddelen definitief stilgelegd, terwijl het hem bovendien verboden is gedurende 2 jaren een nieuw afbetalingsmagazijn te vestigen of zich met den afbetalingshandel in te laten. Het vonnis gelast tenslotte tot de openbaarmaking van deze straffen en betaling van f 10.000 pro ceskosten. Aanleiding tot deze veroordeeling was de voortgezette prijsopdrijving, welke op verschillende wijzen gedu rende twee jaren na Mei 1940 is ge- jd. Het tegen de prysvoorschrif- ten in bijprijzen van de reeds voor radige goedkoope goederen als er Holland, een draversland met toekomst. In de Deutsche Zeitung in den Niederlanden verscheen een interview van Dr. Fr. Scliwarz met den Hol- landschen paardenexpert Jan Kruit hof. Deze deed over het „Amerikaan sche" bloed van de renpaarden de volgende belangwekkende uitlating „Zooals bekend, waren in Amerika paarden reeds lang uitgestorven toen er blanken overzee kwamen en het waren Hollanders, die de eerste paarden naar Nieuw Amsterdam (New York) en verder het land in met zich meebrachten. Nu komen de afstam melingen daarvan weer naar hier. Het is uiteindelijk Friesch soort, dat we uit Amerika importeerden. En ik kan U reeds nu vertellen, dat Neder land 't draversland van Europa wordt". TE WEINIG HAYER EN ERWTEN INGELEVERD Landbouwer tot f 2000.— boete veroordeeld Niet alleen veehouders, die te weinig melk inleveren, worden krach tig aangepakt, doch ook landbouwers, die een gedeelte van hun oogst langs onwettige kanalen van de hand doen niet bij de Provinciale inkoop centrale van akkerbouwproducten inleveren, zien zich den laatsten tijd tot hooge hoeten veroordeeld. Zoo heeft zich dezer dagen voor den tuchtrechter te Tilburg een landbou wer uit Zegge (gem. Rucphon) te verantwoorden gehad, die op grond van de dorsehcjjfers van zyn bedrijf en andere factoren een hoeveelheid haver en erwten van oogst 1941 voor handen of in voorraad had moeten hebben, die hij dien dag echter niet ter beschikking van de P.I.C.A. had. De tuchtrechter heeft den man op dien grond veroordeeld tot betaling van een geldboete van f 2000.— Hoiult onze industrie aan liet werk Eenige duizenden openbare en by zondere scholen voorlager, uitgebreid lager en meer uitgebreid lager onder wijs hebben reeds vrijwillig aan het Ryksbureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen te 's-Gravenhage doen weten, dat zy zullen medewerken aan de schoolinzameling van oud papier en andere grondstoffen voor de Nederlandsche Industrie die 1 Sept. 1942 is begonnen, en nog steeds stroomen de aanmeldingen bij de Afdeeling Propaganda van het R.O.M. E.A. binnen. Een aardig aanplakbiljet, wordt aan alle deelnemende scholen toegezonden. Laten nu ook alle Nederlanders medewerken én hun kinderen alle oud papier, karton, lompen, rubber enz. meegeven, opdat deze inzameling een succes worde. Terwille van het gevaar voor verwondingen geve men l oud blik en glasscherven aan kinderen mee. Daarover zal de wijkophaler, die eens per week langs de huizen komt, zich wel ontfermen. De Nederlandsche industrie roept om grondstoffen! En.... afvalstoffen zyn grondstoffen! Bij kanotocht verdronken Te zamen met eenige vrienden was de 22-jarigo Van Gelder uit Oss eenige dagen geleden, eenkanotocht gaan maken op de Waal. By het passeeren van een aak, sloeg van G. te water. De vrienden van den jonge man, die snel afgedreven waren, zagen hem niet meer, doch meenden, dat hij door de aak was opgepikt, daar zij iemand zagen wuiven. By nader onderzoek bleek echter geen enkel schip den jongeman aan boord te hebben genomen. Thans is aan alle onzekerheid over het lot van den denlceling een einde gekomen, aange zien nabij Rossum zijn lijk is opge- dregd. JEUGDSTORM ZAL MEER NAAR BUITEN OPTREDEN Tot dusverre heeft de Jeugdstorm zyn kracht gezocht in den opbouw van een goed gefundeerde basis, van waaruit verder uitgebouwd zou kun nen worden. Om een geheel nieuwe jeugdorganisatie op nationaal-socialis- tischen grondslag als het ware uit den grond te stampen, daartoe was niet alleen durf noodig, doch meer nog bekwaamheid om datgene, wat men zich voor oogen had gesteld, volledig ten uitvoer te brengen. Doch het hoofdkwartier van den Jeugdstorm meent, dat thans het oogenblik is aangebroken om naar büiten van zich te doen spreken. In het kort komt het hierop neer, dat de Jeugdstorm zich in den ko menden tijd op revolutionnaire wijze zal inzetten om de geheele jeugd van Nederland voor zich te winnen en daardoor een eenheid in de. jeugdge- lederen te brengen. De ervaring van de laatste maanden is, dat de jeugd, die zich nog niet by den Jeugdstorm aansloot, wel degelijk belangstelling gaat toonen voor ons werk en wy mogen,.ja wy moeten dus thans met kracht onze idealen naar buiten uit dragen, opdat de drommen jongens en meisjes, die nog niet tot ons zijn gekomen, voor den Jeugdstorm wor den gewonnen. Als begin van onze nieuwe werk periode zal de Jeugdstorm voor het eerst op de straten met zijn bladen „Stormmeeuw" en „Stormvlag" gaan colporteeren. De plaatsvervangende leider van den Jeugdstorm, opperban- heer Quispel (die kortelings van het Oostfront is teruggekeerd) zal a.s. Zaterdag een dagorder uitgeven, waarin hy den geheelen Jeugdstorm zal oproepen zich in te zetten voor de propaganda. Zaterdag zal derhalve in alle deelen van het land de eerste landelijke Jeugdstormcolportage wor den gehouden. STRIJD TEGEN DEN VER DRINKINGSDOOD. Op 16 September a.s. zal het zwem- mend redden 25 jaar landelijk zyn georganiseerd door den voormaligen Ned. Bond tot het redden van dren kelingen, nu gefuseerd met den Ned. Zwembond onder den naam van Ned. Zwem- en Reddingshond, verkort N.Z.R.B. Eerstgenoemde bond is gesticht door vyf kleine brigades, Den Bosch, Amsterdam, Haarlem, Den Haag. en Bred^i, met het sociale doel de ge meenschap te dienen. Door middel van de radio, de pers, door voorlich tingsavonden met lantaarnplaten, ook films, door demonstraties, enz. hoeft de bond zijn organisatie uitge breid tot omstreeks 100 brigades, met 15000 mannen en vrouwen, be reid en paraat, ook bij nacht en onty, hulp te bieden aan den in nood verkeerenden evenmensch. Vergoe ding of dank wordt niet verlangd. Gevallen van te water geraken zyn vele. Ongevallen, overboord geraken, te water geraken by diepe duisternis in grachten, kanalen, rivieren, door zakken door het ijs, in een wak ryden, baden en zwemmen in zee en in binnenwater met een auto, bus of taxi te water rijden, enz. enz. In samenwerking met de maat schappij tot redding van drenkelin gen, met den Ned. Zwembond, met het Oranje Kruis, heeft de N.B.R.D. krachtdadig aangepakt in velerlei richtingen om den verdrinkingsdood to bestrijden, met het resultaat uitbreiding der zwemkunst, 2. be langrijke daling van het aantal ver drinkingsongevallen, 3. het aantal reddingen uit het water is ten zeerste verhoogd. Mogen we wijzen op enkele cijfers De eerste ons bekende statistiek is afkomstig van dr. C. J. Mijnlieff te Amsterdam, loopende over het tijdvak 1903 tot 1910, in welk tijdvak ook de oprichting der eerste red dingsbrigade viel, n.l. Den Bosch in 1908. In het genoemde tijdvak ver dronken 5678 mannen, vrouwen en kinderen, dus gemiddeld 939 dooden per jaar. Nemen we nu weer hetlaatste tijdvak van zeven jaar, van 1936 tot 'en met 1941, statistiek van don Bond, dan vielen er 4231 dooden te betreu ren, of gemiddeld 605 per jaar. Bedenken we nu, dat de jaren met verduisteringsplicht, 1940 en" 1941, zeer - hooge verdrinlcingscyfers gaven en dat do bevolking tusschen die beide tijdvakken is toegenomen met meer dan 2.500.000 zielen, dan is relatief de verhouding tusschen vroe ger en thans nog véél gunstiger. Nu nog een paar cijfers. De bond is in 1933 overgegaan tot het aan- van een statistiek over red- dingsgevallen, welke in ons land niet bestond. We nemen weer een tijdvak van zeven jaar van 1935 tot en met 1941. Gered zyn -6244 personen, ge middeld per jaar 892. Het aller grootste deel werd door zwemmers en zwemmende redders (ook zwem sters en redsters) gered, het aller kleinste deel wist zichzelf in veilig heid te brengen. De strijd tegen den verdrinkings dood moet worden voortgezet. Bon den of vereenigingen, die een voor lichtingsavond of filmavond wenschen, kunnen zich richten tot het secre tariaat van den N.Z.R.B., Kleine Houtweg 139a, Haarlem. w^tanf ERNSTKA.] Goede aardappeloogst iu Duitschlaud.' De Rijksminister voor de voedsel- voorzieding heeft uitvoeringsbepalin gen voor de distributie van consump tie-aardappelen in Duitschland uit gevaardigd. De vroege aardappelen oogst is goed en ten deele zelfs zeer goed uitgevallen en volgens den hul digen stand van de late aardappelen kan ook hier met een goede opbrengst rekening worden gehouden. De toewijzingen van aardappelen zullen geleidelijk aan worden ver hoogd tot 47» kg. per hoofd per week. Nieuws in enkele regels De politie te Kerkrade heeft naar aanleiding van de aanhouding van de 26-jarige mej. v. L., bij een poging tot verboden uitvoer van textiel- ren, in een winkel te Heerlen den geheelen voorraad textielgoederen genomen. De politie te Nijmegen heeft de laatste dagen niet minder dan veertien personen aangehouden wegens het plegen van diefstallen, meestal van levensmiddelen. Het moreel van den Sovjet-soldaat Men meldt uit Berlijn: Den laatsten tyd wordt in de Duit- sche pers vry veel belangstelling aan den dag gelegd voor de vraag, of het moreel der Sovjet-soldaten beter of slechter is dan in 1941. Een duidelijk antwoord op deze hoogst interessante vraag wordt echter niet gegeven, daar de individueele waarnemingen slechts betrekking hebben op bepaalde frontsectoren, waarin, al naar gelang de nationale samenstelling der vijan delijke divisies, op geheel verschil lende wyze weerstand geboden wordt. In sommige fasen van den strijd, by'v. bij de verdediging van de vesting Sebastopol, was 't verzet ongemeen hevig. Daar ^ataat echter tegenover, dat de militaire steunpunten ten Noorden en ten Zuiden van den Don Wenken on Van versé zi Nederlandareer scherming jere reikt ova- s1 nijnen. Inie b zelfs gesper van „konjji. Welke i gemakkelijk lijkheid bes$] ly'ke ziekte zeer gevrees loopt ondej rhee.De-1 door of door zoek op têpa: inrichting fdar is het zaaKe c te zonderen Het is )ok dat in dewoc vele niet-vaien den, al te pe 1 dieren doelen, vergeten, inei ben aan i k! luchtige Mie en vocht rijn. Ook is heitg voer niet diïat zich onder dei Weliswaar oni planten nieher doch waning* eten zy otter zondheid kuha dus goed ojilit voeren gras Tevens aen broeid of me gevoederd, i a door telkeime; den dan \be_ noodif dr zonvrye platig 01 In trein <ku: nog van flïg hebben. Jet zeischap tm raken in ng groote meeiov can en wit' d korten vandat der distribffik van den 1 licht van pk de zorgs d< scho dage»! Wij trofl va een lange jit gewoon go?n sprek gingV diepgaande^© quenties <jP 1 moeilykhef ven door jaai Onze zien,# van den $©n tische lcijlfng alle moeilP1 bezorgden fpni uit den ki> maar naar|J©£ keren hen» Lezer, ijuw compiimei Ouze t$ e' zwartkijken misten, affi.61" en de ho<j' J,al speelbal ;:Fcle standighei^2 omgeving fn nutteloos Zoo'n li^. zaten van^iu: en aan de?te pers der En ze A"' loovigen i- Voorziert# i( en die wdjji hoop in op-

Peel en Maas | 1942 | | pagina 2