Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws. Zaterdag 5 September 1942 Drie en Zestigste Jaargang No 35 ADVERTENTIEPRIJS - Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm. Vraag en aanb. betrekk. ^8 ct., alle overige 12 ct. ABONNEMENTPRIJS voor Venray 70 ct. bulten Venray 80 ct. _er kwartaal. Afz. no. 6 ct. MAAS UITGAVE Fa. v. d. MUNCKHOF Drukkerij, Kant.boekh. Kengetal 2446 VENRAY Grootestraat 28 Tel. 512 Giro 150652 P1100/1. Verantwoorde lijk voor den geheelen inhoud: W. P.A. van den Munckhof. BIJ BE INTREDE VAN HET VIERDE OORLOGSJAAR. Europa onafhankelijk Tan de overzeesclie invoer. Ameri ka en Engeland weuschcn dat niet. De nieuwe fase van den oorlog zal een verdedigend karakter dragen in 't Oosten en Westen. De ophouw der Europeesche levensruimte een ontzaglijke taak. De An- glo-Amerikaansche verliezen ter zee. Japan belieerscht den Stillen Oceaan en versterkt zijn posities rond het moeder land. We zijn deze week reeds het vier- de oorlogsjaar ingetreden en 't ergste ervan is, dat we geen van allen weten, hoeveel oorlogsjaren er nog zullen volgen. We kunnen alleen aan de hand van feiten, die niemand weerspreekt, vaststellen, hoe na drie jaar oorlog voeren de toestand is en daaruit de mogelijkheden van de toekomst min of meer beredeneeren. Hoe het precies verder gaan zal, 1 weet evemnin iemand secuur. Tenslotte blyft de Voorzienigheid de Groote Leider van de wereldge schiedenis en is ons lot uiteindelijk volkomen in Zijn hand. We hebben slechts op de plaats waar we nu eenmaal gesteld zijn, onze plichten zoo goed mogelijk te vervullen. Na drie jaar oorlog beheerscht de As onweersprekelijk het voornaamste en het grootste deel van Europa, een ruimte, die eenmaal geordend, voor ieder der millioenen bevolking be hoorlijke voeding, kleeding en huis- 1 vesting waarborgt, onafhankelijk van overzeesche aanvoeren. Dat was ongeveer het ver verwij derde doel, waarvoor Duitschland den strijd met de Westersche mo gendheden heeft aangebonden en dat doel is vrijwel bereikt. Na de inschakeling van de rijk dommen van den Kaukasus blijft er voor Europa om zoo te zeggen, niets meer te werischen over. Plet is dan een aaneengesloten blok van landen T en volken, dat uit den bodem alles kan halen voor een behoorlijk be- staan. Dat was de inzet van den strijd tegen het sjacherende Engeland en Amerika, dat tegenover gestelde belangen nastreefde. Met het bezit van nu zal Europa voor de eerste maal werkelijk vrij en onafhankelijk zijn, na een peridde van ruim drie honderd jaar, waarin het hoe langer hoe meer afhankelijk J is geworden van de handeldrijvende volken. Daaruit kan men afleiden, dat de nog volgende phase van den oorlog alleen nog zal zijn: een afronding en beveiliging van dit gebied en daarom in hoofdzaak een verdedigend karak- ter zal dragen. Want en dit is van groot be lang voor een goed begrip van het waarom van dezen oorlog, de Angelsaksische mogendheden, met name Engeland en Amerika, willen zich bij dezen stand van zaken niet neerleggen. Zij willen blijven hande len met de Europeesche volken en door dien handel hunne welvaart opbouwen, die dan in hoofdzaak be- staat uit de welvaart van een beperkt aantal millionnairs of zelfs multi- millionnairs. De nieuwe orde, die Europa na streeft, wil dat niet. Die wil een welvaart voor iedereen; die wil een grootere sociale rechtvaardigheid dan er tot dusverre bestond en in elk geval geen uitbuiting door een klein gedeelte, of een natie ten koste van een heel werelddeel. En omdat hierin de Joden een onevenredig groote rol speelden, gaat ook vooral deze stryd tegen de macht der Joden, die was samengepakt in de beurswereld van Londen en New- York. Uit do verdedigende rol, die Euro pa in het vervolg der gebeurtenissen waarschijnlijk spelen zal, volgt, dat die verdediging zal worden opge- bouwd tegen de horden van Stalin in het Oosten en tegen de geldmacht in het Westen langs de kusten van i Europa. Wat er in het Westen te verwach ten is, daarvan geeft de invasiepoging van Dieppe een goed voorbeeld. Dergelyke min of meer grootsche Ingingen moeten voor 1942-1943 en I volgende jaren nog worden tegemoet gezien. Wat de stryd in het Oosten be treft, zal hy gaan op de wyze zooals by nu al ruim acht maanden ver loopt vanaf Leningrad tot Woronesj. Aanvallen, aanvallen, en nog weer I aanvallen, tot de macht van het Bolsjewisme is verbloed. De kansen voor de Angelsaksers jn het Westen zyn niet veel grooter, boewei men op den duur moet reke nen op ontzaglijke luchtvloten en ontzaglijke gemechaniseerde legers. Doch niemand behoeft er aan te t-wyfelen, dat Duitschland en zyn bondgenooten daarvoor de noodige afweermiddelen zullen weten te vinden. f Met dit voor oogen, gaan we den vierden oorlogswinter tegemoet. Hoe lang het nog duren kan en zal hangt af van het inzicht van de leiders der volken aan den overkant, of zij deze nieuwe orde af of niet nog kunnen stukbreken. De grootste moeilijkheid van Eu ropa lijkt ons niet te liggen in de militaire situatie, maar veeleer inde moeilijkheden, die de opbouw vergt van deze ontzaglijke levensruimte, welke gepaard gaat met een strijd, die den inzet van driekwart der be volking opeischt. En hoe ziet het er op de fronten uit na drie jaar oorlog In den Kaukasus hebben de Duit- schers en Roemenen de Oostelijke kust der Zwarte Zee door de inname van Anapa bereikt. De toppen van den Kaukasus zijn overschreden en thans gaat het bergafwaarts naar de overige havensteden aldaar. Op het front van Woronesj tot en met Leningrad blijven de Sovjets nog maar steeds onder de bloedigste ver liezen en zonder noemenswaardig succes aanvallen. In het Westen wordt gewacht en gewaakt. Ter zee verloren de Angel saksers in de maand Augustus weer ruim 800.000 ton aan scheepsraimte. In Amerika en Engeland wordt met koortsachtigen haast gebouwd en maar gebouwd om ait verlies, dat al tot over de 20 millioen ton gestegen is, weer goed te maken. De Japanners hebben hunnen twee den zeeslag by de Salomonseilanden gestreden en zij blijven er by, dat de landingstroepen op enkele dier eilan den, welke door Amerika zijn bezet, tot den ondergang gedoemd zijn. Bovendien zijn zij een nieuw offen sief begonnen tegen Oostelijk Guinea, wat er volstrekt niet op wijst, dat het succes der twee zeeslagen by de Salomonseilanden aan Amerikaansche zijde was. Wy hebben het al meer gezegd de stryd in den Stillen Oceaan is een kwestie van zeeheerschappy. En er zijn nog volstrekt geen teekenen, dat üe vereenigde zeemachten van Enge land en Amerika tegen de Japansche marine zyn opgewassen. Dus... ook hier is er nog geen ky'k op, dat de Angelsaksers het halt kunnen toe roepen, dat zy zoo gaarne zouden willen doch veeleer moeten toezien, hoe het land der Rijzende Zon zijn posities versterkt en uitbouwt tot een onaantastbare verdedigingslijn rond het Moederland. OPROEP TAN HITLER VOOR IVINTERHULPWERK „Habenichtse" zullen zeker overwinnen Een oproep van den Fiïhrer by het begin van het oorlogs-winterhulp- werk voor het Duitsche volk 1942-'43 zegt o.m. „Bij het begin van het vierde jaar van den oorlog, dien het Duitsche volk om zyn of niet-zyn, voor heden en toekomst, voert, roep ik voor de tiende maal het Duitsche volk op, zyn vrijwillige offers voor het Win- terhulpwerk te brengen. In een ge bied, dat zich over de geheele wereld uitstrekt, strijden de soldaten van onze weermacht met inzet van hun leven en hun gezondheid. By hen heeft zich het grootste deel der Euro peesche volken en ook van de volken van het Verre Oosten gevoegd in een verbond van trouw, hetwelk zal ver hinderen, dat onze landen vervallen aan het bolsjewistische barbarisme of Joodsch- Angelsaksisch-kapitalistische exploitatie." „In dezen reusachtigen stryd zon der weerga nu hebben de Duitsche en verbonden soldaten dit jaar het leefgebied der Europeesche volken geweldig uitgebreid. De poging van de internationale gelukkig-makers der menschhoid, Roosevelt, Churchill en Stalin, om de Europeesche volken uit te hongeren, kan daardoor reeds thans als definitief mislukt beschouwd worden. Indien echter in dozen geweldig- sten stryd van alle tijden de Duit sche soldaten onder nauwelijks voor te stellen ontberingen in gevechten zyn zware offers brengt, dan is het vaderland juist dit jaar nog meer verplicht, ook 't hoogste aan offers te geven. Uit deze worsteling dei- volken moet en zal het Duitsche Rijk als een door en door nationaal- socialistische staat in den vrede terug- keeren. Deze krijgt zyn verwezenlij king niet slechts door de offers van front, doch ook door die van het vaderland. In 1939 en 1940, ja mis schien ook nog in 1941 mogen onze geestlooze tegenstanders gedacht heb ben, het Duitsche volk als eens in 1918 door innerlijke oneenigheid te kunnen storten in uitwendige afhan kelijkheid en daarmede in de slaver nij van een nog erger dictaat van Versailles. Het is de taak van het front en van het werkende Duitsche volk thuis om de hoop van deze in ternationale goudhyena's en bolsjewis tische heesten steeds meer te versto ren en hun duidelijk te maken, dat deze oorlog niet zal eindigen met de mogelijkheid van een verdere exploi tatie door de bezittende volken, doch met een voor de wereld beslissende overwinning der „Habenichtse" Ik ver wacht derhalve, dat het vaderland zyn plicht vervult voor het vierde Winterhulpwerk in oorlogstijd". In 't kort. De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Togo, is om persoonlijke redenen afgetreden. Minister-president Tojo heeft zijn portefeuille overgenomen. Te Tokio neemt men aan, dat hier mede waarschijnlijk geen belangrijke wijzigingen komen in de Japansche buitenlandsche politiek, vooral niet ten aanzien van het Westen. - In enkele maanden tyds zyn ruim 900.000 buitenlandsche arbeids krachten in het Duitsche bedrijfsleven ingeschakeld. Per dag komen nog slechts 10 tot 20.000 nieuwe arbeids krachten uit het buitenland aan. Verzorging van kinderen van leden der Duitsche Weermacht. 's-Gravenhage, 27 Aug. Het veror deningenblad bevat de volgende ver ordening van den Fuehrer van 28 Juli j.l. betreffende de verzorging van kinderen van leden van de Duitsche weermacht in de bezette gebieden. Artikel 1. Tot behoud en ter be scherming van het rassisch waarde volle germaansche erfgoed, wordt aan kinderen, die in de bezette Noorsche en Nederlandsche gebieden door leden van de Duitsche weer macht zijn verwekt en uit Noorsche of Nederlandsche vrouwen zijn ge boren, op verzoek der moeder, een bijzondere ondersteuning en verzor ging vanwege instanties van de Rijks commissarissen voor de bezette Noorsche en Nederlandsche gebieden toegekend. Artikel 2. De ondersteuning bestaat in het dragen van de kosten der be valling, de toekenning van steun in de kosten van levensonderhoud aan de moeder gedurende den tyd voor en na de bevalling, de uitkeering van steun in de kosten van levensonder houd voor de kinderen, de opneming der moeders in klinieken of tehuizen, en met toestemming van de moeders ook de opneming van de kinderen in tehuizen alsmede soortgelijke maatregelen. De nadere bijzonderheden worden geregeld door de rijkscommissarissen voor de bezette Noorsche en Neder landsche gebieden. Artikel 3. De verzorging van moe ders en kinderen geschiedt met het doel, dat de moeders geen enkel na deel ondervinden en de ontwikkeling van de kinderen wordt bevorderd. Desgewenscht wordt aan de moeder een passende werkkring verschaft. Artikel 4. Voor zoover in overeen stemming «met het in artikel 2 be paalde prestaties worden toegekend, gaan de wettelijke aanspraken op onderhoud op het Duitsche rijk over. Artikel 5. Op verzoek stellen de weennachtsgerechten met toepassing van het Duitsche recht vast, of het lid van de Duitsche weermacht als vader van het kind moet worden beschouwd. De gewone Duitsche gerechten zyn ten aanzien van de beslissing over de vaststelling van het vaderschap, over aanspraken op onderhoud als mede andere aanspraken ter zake van het vaderschap jegens leden van de -Duitsche weermacht onbevoegd. Artikel 6. De rijkscommissarissen voor de bezette Noorsche en Neder landsche gebieden worden gemach tigd, met toestemming van den rijks minister en chef van de rijkskanse larij, een regeling overeenkomstig die der artikelen 1 tot en met 5 te treffen ten aanzien van kinderen van andere in Noorwegen of Nederland te werk gestelde rijksduitschers. Artikel 7. De chef van het opper commando van de weermacht wordt gemachtigd de ter uitvoering en aan vulling dezer verordening noodzake lijke rechts- en administratieve voor schriften in overeenstemming met de betreffende rijksministers alsmede met de rijkscommissarissen voor de bezette Noorsche en Nederlandsche gebieden uit te vaardigen. De chef van het oppercommando van de weermacht kan in overeen stemming met den rijksminister en chef van de rijkskanselarij het gebied, waarvoor deze verordening van kracht is, geheel of gedeeltelijk tot andere bezette gebieden uitbreiden. De uitvoering van deze verordening berust bij den rijkscommissaris. Nieuwe bon voor scheerzeep. Gedurende het tijdvak van 1 Sep tember tot en met 31 December a.s. geeft de met „M" gemerkte bon der textielkaart DA, welke is uitgereikt aan mannen en jongens van 15 jaar en ouder, recht op het koopen van 45 gram scheerzeep, met een vetzuur- gelialto van 75—80 procent. Yoor zoover de winkelier nog ver pakkingen van 50 gram in voorraad heeft, mag hy deze nitverkoopen tegen in-ontvangst-neming van bo vengenoemde bon. Voorts kan men op bedoelde bon ook één pot of één tube scheercrême koopen, voor zoover deze nog voor radig zyn. Aangifte melkbussen en lettermetaal. De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied en de commissaris-generaal voor financiën en economische zaken hebben d.d. 31 Augustus de volgende bekendmaking uitgevaardigd Op grond van de paragrafen 3 en 6 van de Metaalvorordening (no. 79/ 1942) wordt bepaald, dat de eigenaar of houder van melkbussen of letter metaal in den zin van paragraaf 1 onder 5 en 10, der bedoelde verorde ning de bedoelde voorwerpen tot uiterlijk 15 September 1942 bij de „Ruestungsinspektion", afdeeling Nij verheid, Carel van Bylandtlaan 30 te 's Gravenhage, schriftelijk dient aan te geven. De aangifte van melkbussen moet bevatten1. aantal, 2. inhoud in liters, 3. adres van den persoon, die aangifte doet. De aangifte van lettermetaal moet bevatten1. gewicht in kg., 2. soort, 3. plaats waar het metaal wordt be waard, 4. adres van den persoon, die aangifte doet. De aangifte moet bevatten zoowel nieuwe als gebruikte, zich al of niet in gebruik bevindende, zoowel bruik bare als onbruikbare, mede tot ver koop of tot levering bestemde melk bussen en lettermetaal. Aangegeven dienen mede te worden alle melkbussen en lettermetaal, uiterlijk tot 15 September 1942 ver kregen. Deze bekendmaking wordt in de dagbladen afgekondigd. Zy treedt 1 September 1942 in werking. De bonnenzwendel te Beverwijk Het Duitsche Obergericht heeft het proces bohandeld tegen elf verdach ten, betrokken bij den bonnendiefstal en bonnenzwendel te Beverwijk. Hier waren in grooten omvang distributiebescheiden gestolen en verhandeld. Het ging om een hoe veelheid levensmiddelen, waarvan 800—1000 personen een jaar lang hadden kunnen leven. Tegen drie verdachten werd de doodstraf geëischt. Tegen de overigen werden zware tuchthuisstraffen ge ëischt. STELT BRANDHOUT BESCHIKBAAR Oproep aan bosclibezitters Om te voorkomen, dat in dezen tijd van brandstofschaarschte het in de bosschen aanwezige doode hout, dat voor huisbrand geschikt is, ver loren gaat, doet de productiecommis saris voor den Boschbouw en de Houtteelt een ernstig beroep op alle boscheigenaren om zooveel mogelijk de bevolking in de gelegenheid te stellen, dit hout in him bosschen te verzamelen en weg te voeren. Hier voor zouden sprokkelvergunriingen kunnen worden uitgereikt, die den houder gratis het recht geven op be paalde dagen en uren het doode lig gende hout te verzamelen. Den bosehbezitters wordt bovendien verzocht, zooveel mogelijk het rooien van stobben toe te staan, aangezien ook deze in belangrijke mate kunnen bydragen om in de behoefte aan brandhout te voorzien. Voor het rooien hiervan dient ingevolge de bepalingen der Bodemproductiebeschikking 1939 een vergunning te worden aange vraagd. Een dergelyke vergunning wordt evenwel voor loofhoutstobben als regel zonder eenige beperkende bepaling verleend. Ook het rooien van naaldhoutstobben dient zooveel moge lijk te worden bevorderd. Een ge deelte hiervan zal echter op aanwij zing van den directeur van het Rijks bureau voor hout voor de winning van houtskool bestemd moeten worden, doch overigens kunnen ook deze stobben, die in groote hoeveelheden nog in den grond zitten, voor brand hout in aanmerking komen. Het beschikbaar stellen van sprokkel- en stobbenhout is niet alleen een groot sociaal belang, doch het zal bovendien houtdiefstal, beter dan welke politio- neele maatregel ook, voorkomen. Aan boscheigenaren, die bereid zyn sprok- kelvergunningen te verleenen, wordt verzocht, hiervan vóór 15 Sept. 1942 mededeeling te doen aan den produc tiecommissaris voor den boschbouw en de houtteelt, Museumlaan 2 te Utrecht, onder opgave van de ge meenten, waarbinnen hun bezittingen zyn gelegen. Mochten er boscheigenaren zyn, die niet meewerken aan het beschikbaar stellen van brandhout op de aange geven wyze, dan zal het nemen van dwingende maatregelen niet uitblijven. Geschoolde landbouwkracliten naar Wit-Roetlienië In aansluiting op het bezoek van Rost van Tonningen in zyn functie van president der Nederlandsche Oost compagnie aan Riga, vertoeft daar thans, aldus bericht S.P.T. uit Berly'n, een Nederlandsche commissie van deskundigen, die met vertegenwoor digers van den Rijkscommissaris voor de bezette Oostelijke gebieden be sprekingen voert over de tewerk stelling van Nederlandsche boeren in het Oosten. De besprekingen hebben tot resultaat gehad, dat besloten is voorloopig slechts geschoolde krachten in den landbouw, na een korte voor bereiding, in Wit-Roethenië te work te stellen. Ruini 300 vrijwilligers naar het Oostfront Woensdag zijn weer ruim 300 Hederlandsche vrijwilligers naar het Oostfront vertrokken. Na een gron dige opleiding in de moderne Duit sche kazernes zullen zy naast hun Duitsche kameraden en vrijwilligers uit byna alle landen van Europa strijden voor een nieuw Europa en voor een nieuwe gemeenschap. Vele familieleden en bekenden hadden zich op het station verzameld. VOOR VISSCHERS. Drie K.G. hoogste vangst. De Ned. Staatscourant van Maan dag bevat het Visscherijbesluit 1942, waarbij het te koop aanbieden, ver- koopen, afleveren, be- of venverken van visschery producten wordt verbo den, uitgezonderd voor degenen, die als georganiseerden bij de Ned. Vis schery centrale zyn aangesloten. Voorts is het vervoeren en doen vervoeren van visscheryproducten verboden, uitgezonderd indien kan worden aangetoond, dat hiermede is gehandeld met inachtneming van de door de Ned. Visscherycentrale op grond van het Visscherijbesluit 1941 gegeven aanwijzingen en voor sport en gelegenheidsvisschers voorzoover het vervoerde visscherijproduct is verkregen uit eigen vangst en deze vangst een hoeveelheid van 3 kg. niet te boven gaat. Diefstallen te Eindhoven. Na vernieling van een ruit hebben dieven zich toegang verschaft tot de sigarenfabriek van Driessen aan de Woenselschestraat te Eindhoven. Zij hebben een party sigaren groot 14855 stuks gestolen, terwy'l tevens 800 doosjes, elk inhoudende 10 stuks, werden vermist. De gezamenlijke waarde van het ontvreemde is f 1200.-. Verder werd ingebroken in het fa- briekskantoor van de firma Volker aan den Kanaaldijk te Eindhoven. In het kantoor hebben zy op het sleutel blad eenige sleutels gevonden, waar mede zy het magazijn konden berei ken. Overigens werden alle deuren geforceerd. Uit het privé-kantoor werd o.a. een casette, inhoudende f 2200.— gestolen. De totale waarde van het hier ontvreemde bedraagt f2750.—. Onder de grensgemeente Goirle heeft de politie zes paarden opgevan- vangen, die frauduleus naar België zouden worden uitgevoerd. De smok kelaars zijn voortvluchtig. In de omgeving van de Lange Ecliouw te Roosendaal is een erger lijk staal van dierenmishandeling ge signaleerd. Tot op heden onbekende daders hebben een in de wei grazende koe den staart bovenaan afgesneden of afgekapt. Tengevolge van deze mis handeling is het beest doodgebloed. Y ark ensfo k k er ij in Rijen. De inwoners van het dorpje Ryen schijnen varkensvleesch bijzonder lekker te vinden. Tenminste dat kwam de politie ter oore, die onmiddellijk een onderzoek instelde naar den smaak van de dorpelingen. Het re sultaat was verrassend. Niet minder dan zes clandestiene krulstaarten werden te voorschijn gehaald. Een lederfabrikant was bang dat hij niet genoeg hadhy was bezig drie var kens vet te mesten, een woog al 150 kg.een andere lederfabrikant, bescheiden van aard, nam met één genoegen en een winkelier had er twee in het hok liggen. VENRAY, 5 Sept. 1942 4tuisadien ZONDAG 6 SEPT. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr. E. F. HOYNG 3 Patorsstraat 22 Telefoon 432 Nakeuring van springstieren De Burgemeester van VENRAY brengt ter algemeene kennis, dat de houders van springstieren, die hunne stieren aan de aanstaande nakeuring wenschen te onderwerpen, hiervan ter Secretarie aangifte moeten doen vóór DEN 15 SEPTEMBER a.s. Na genoemden datum zullen ter Secretarie geen aangiften meer wor den aangenomen. Venray, 2 September 1942 De Burgemeester van Venray. A. H. M. JANSSEN. Voor ons rookertje van 1943.... De tabaksoogst in Nederland is thans op vele plaatsen in vollen jang. Eerst wordt het z.g. aardgoed, lit zijn de onderste bladeren van de Jlant, geoogst. Deze worden dan in net midden van een lange snede /oorzien en daarna aan lange stok- cen aangespit, om vervolgens met luizenden tegelijk in de tabakschu- •en te worden opgehangen, waarna iet droogproces een aanvang neemt. Jnze foto geeft een kijkje in zoo'n abaksbedrijf waar heel wat tabaks- j laadj es voor ons rookertje van 1943, ter droging worden geborgen. Foto VNP-de Keyz er Benoeming. Mej. T. Fonck, onderwijzeres alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Eindhoven. Tot postbode alhier is benoemd de heer Hermans uit Oirlo, thans hulp besteller te Oostrum. Districts-concours. Op Zondag 20 Sept. a.s. zal het vierde districts-concours gehouden worden van den Handboogschutters- bond Venray en omstreken op de doelen van de Handboogschutterij „St. Anna" alhier. ZOMERFEEST VAN DEN NED. ARBEIDSDIENST Zaterdag j.l. vierden de Kampen 7—7 N.A.D. Vlakwater en 8—7 Ende poel hun Zomerfeest of Oogstfeest. Vrijdagavond om 7.15 werd het feest ingezet met een marsch door Venray's straten, onder de pittige muziek van het stafmuziekcorps van den N.A.D., dat speciaal was overge komen. Op het voetbal terrein werd een wedstrijd gespeeld tusschen een elftal van de N.A.D. en Servatius- combinatio. Na oen vrijwel gelijk opgaande stryd wist Servatius met 3—1 te winnen. Zaterdagmorgen om half 7 was er muzikale reveille in het. kamp en in het dorp. Voor het raadhuis werd daarby vlaggc-parade gehouden. De Commandant van het kamp gaf een uiteenzotting over de leuze van den dag: „De liefde tot zijn land is ieder aangeboren". Om half 11 marcheer den de arbeidsmannen opnieuw door Venray. Thans werd een troepen- schouw en défilé gehouden voor den commandant van het 7e corps, Ar- beidsleider Pot, en den heer Burge meester. Daarby werd aan den Bur gemeester namens de commandanten van de beide kampen, een oorkonde aangeboden. 's Middags werden in het feestelijk met vlaggen versierdo kamp 7—7 Vlakwater demonstraties en wed strijden gehouden. Een groot aantal kinderen uit Venray was opgekomen om aan de wedstrijden en spelen deel te nemen, terwijl ook vele ouderen blijk gaven van hun belang stelling. Vooraf werden door de arbeidsmannen marsch- en orde-oefe ningen gedemonstreerd, op het exercitie-terrein, alsmede gymnastiek oefeningen. Deze oefeningen werden keurig uitgevoerd en leverden een fraai gezicht op. Voor de jeugdwedstrijden in hoog springen. kruiwagenryden, zakloopen, koekhappen en verspringen waren een aantal fraaie prijzen uitgeloofd en de ambitie van de jeugd was dan ook groot. Het muziekcorps droeg het zyne by tot verhooging van de feeststemming, die dan ook prima was. Intusschen was men in staat eenige indrukken op te doen van de inrich ting van het kamp. De kamers der arbeidsmannen en het geheele kamp maakten een indruk van netheid en orde, terwijl in de met spreuken versierde en gezellig ingorichte cantino een echte sfeer van kameraadschap heerschte. 's Avonds om half negen had aan het raadhuis onder groote belangstel ling de vlaggestryking plaats, waarbij het eerste couplet van het Wilhelmus werd gezongen. Door 8—7 N.A.D. waren sportfees- ten georganiseerd op het voetbalter rein Merselona. Met de viering van het oogstfeest heeft de N.A.D. een aloude, traditie in eere hersteld en weer nieuw leven ingeblazen, waarvoor, alsmede voor de goede organisatie van het feest de leiders een woord van lof toekomt. TABAK-AMATEURS. Om uwe eigengeteelde tabak te laten fermenteeren (Shag of pypklaar te maken) kan deze worden opgezon den naar Druten, hetgeen echter niet ieder individueel kan doen: men moet aansluiten by een groep van mins tens 25 amateurs. Por amateur mag ten hoogste de teelt van 1 are inge zonden worden (dat is maximaal cir ca 50 pond). ..®.e moet thans zorgen voor hot tijdig oogsten. Dit moet geschieden zoodra de bladeren rijpheid gaan vor- toopen: het blad geelachtig wordt of bladmoes vergeelt. De onderste bla deren (zandgoed) worden het eerste rijp. Na het oogsten een snede van circa 10 a 15 cM. aanbrengen, te beginnen 2 cM. vanaf het afgebroken gedeelte van de steel, dit niet alleen om aan stokken te kunnen drogen, doch vooral om droging van de hoofd nerf te bevorderen. Het drogen nioet zeer geleidelijk gebeuren, vooral de eerste dagen in halfdonkere ruimte. Duur van droging circa 4 weken. Vooral letten op het goed gedroogd zyn van de hoofdnerf. Niet by vuur of in de zon drogen. Nadere inlichtingen betreffende prijs

Peel en Maas | 1942 | | pagina 1