Binnenland. 8e pr. St Hubertus Merselo 177 p. 9e pr. St Oda Venray 147 p. 10e pr. De Batavieren Castenray 141 p. lie pr. St Joris Leunen 132 p. 12e pr. Ons Genoegen America 130 p. 13e pr. St. Jozef Holthees 130 p. 14e pr. St. Agatha Agatha 98 p. TWEEDE ZESTALLEN. Ie pr. St. Anna Venray 176 p. 2e pr. Willem Tell 172 p. 3e pr. St. Antonius 148 p. 4e pr. De Batavieren 140 p. 5e pr. Ons Genoegen 138 p. 6e pr. H. Maria 137 p. 7e pr. De Eendracht 122 p. 8è pr. St Oda 118 p. 9e pr. Diana 114 p. 10e pr. St. Hubertus 111 p. lie pr. St. Joris 98 p. 12e pr. St. Jozef 83 p. 13e pr. St. Agatha 79 p. DERDE ZESTALLEN, le pr. Ons Genoegen 134 p. 2e pr. St. Anna 124 p. 3e pr. St. Antonius 122 p. 4e pr. Willem Tell 98 p. 5e pr. Ons Genoegen 97 p. 6e pr. St. Oda 96 p. 7e pr. Diana 86 p. 8e pr. Willem Tell 82 p. 9e pr. De Batavieren 80 p. 10e pr. De Eendracht 78 p. PERSONEELE WEDSTRIJD, le pr. J. Arts Merselo 26 p. 2e pr. J. Arts Ysselsteyn 4 rozen 3e pr. H. de Lauw Veulen 5 vieren 4e pr. J. Koenen Veulen 5 drieën 5e pr. L. Wijnhoven Holthees 4 tweeën 6e pr. L. Zegers Merselo 3 eenen DRIETALLEN le pr. St. Hubertus Merselo 62 p. 2e pr. St. Anna Venray 56 p. 3e pr. Ons Genoegen Ysselsteyn 56 p. Organisatie der zelfbescher- mingsmaatregelen tegen brand in gebouwen. De Burgemeester, Plaatselijk Lucht beschermingsleider te Venray, maakt op grond van artikel 8 van de Lucht beschermingsverordening (nr. 13/1942) het volgende bekend: 1. De zolders of bovenste verdie ping van openbare en particuliere ge bouwen, kantoren en bedrijven, als bedoeld in artikel 1, sub 4 en 5 der Luchtbeschermingsverordening, moe ten worden OPGERUIMD. Hiertoe moeten de zich aldaar bevindende licht brandbare voorwerpen worden verwijderd. Andere kleine, al dan niet brandbare voorwerpen moeten hetzij verwijderd, hetzij in kisten worden verpakt, welke met deksel gesloten en ordelijk zoo moeten worden opge steld, dat ze aan alle kanten te be reiken zijn. Alle hoeken van de hier bedoelde vertrekken moeten gemak kelijk bereikbaar zijn. 2. Op de zolders en alle andere verdiepingen dor bovenbedoelde ge bouwen, kantoren en bedrijven, met inbegrip van de ruimten, welke ge lijkvloers of in kelders of sousterrains zijn gelegen, moet een voldoende voorraad zand en water gereed wor den gehouden, alsmede een of meer voorwerpen, welke in het kader van de zelfbescherming als hulpmiddelen ter bestrijding* van een begin van brand nuttig kunnen zijn (b.v. een schop, een hark, een tuinslang, een vuurzweep, enz.) 3. Indien de bovenste verdieping der bovenbedoelde gebouwen, kanto ren en bedrijven als woon-, slaap- of werkvertrek wordt gebruikt, moeten in verband met den aard van het gebruik overeenkomstige maatregelen, als onder 1 en 2 aangegeven, getrof fen worden. 4. Voor het nakomen van de on der 1 t.e.m. 3 genoemde verplichtin gen is in beginsel verantwoordelijk de eigenaar van het betreffende ge bouw, kantoor of bedrijf. Hij, die het gebouw, kantoor of bedrijf, daadwer kelijk in zijn bezit heeft (b.v. bezitter vertegenwoordiger, bestuurder) is in plaats van den eigenaar verantwoor- lijk, Het benoodigde zand kan door belanghebbenden gratis worden ge haald op de navolgende gemeentelijke terreinen: a. op het terrein aan den Smakter- weg tegenover P. J. Denissen (kadas traal bekend sectie C 2440) b. op het terrein in de Boschhuizer- bergen ten oosten van de spoorlijn Yenlo—Nijmegen (kadastraal bekend E 2650) c. op het terrein genaamd „de Paar- dekop" te Ysselsteyn (kadastraal be kend sectie H 2095) d. op het terrein gelegen aan het zoogenaamde Castenraysch gemeente bosch (kadastraal bekend sectie H1225) 6. Het niet nakomen van boven bedoelde verplichtingen kan ingevolge artikel 15 van de luchtbeschermings verordening worden gestraft met hech tenis van ten hoogste zes maanden en met een geldboete van ten hoogste duizend gulden of met één dezer straffen. In enstige gevallen kan een gevangenisstraf van ten hoogste 8 jaren en een geldboete van onbeperkte 'hoogte of één dezer straffen worden Venray, 27 Augustus 1942. De Burgemeester, Plaatselijk Luchtbeschenningsleider. A. H. M. Janssen. VERGOEDING INGELEVERDE RIJWIELEN. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van degenen, van wie bij de op 20 en 21 Juli jl. ge houden vordering van rijwielen in deze gemeente een rijwiel gevorderd werd, dat thans een regeling is tot stand gekomen met betrekking tot de schadeloosstelling voor ingeleverde rijwielen, welke regeling is als volgt: I. Voor ieder rijwiel, dat gevor derd is en niet inmiddels is terug gegeven, of waarvoor niet inmiddels een ander voor dat doel ter beschik king staand rijwiel is teruggegeven, wordt aan belanghebbende een scha deloosstelling toegekend van f 50.— II. Zy, wier EENIG rijwiel is ge vorderd, zonder dat dit rijwiel, dan wel een ander rijwiel inmiddels is teruggegeven, kunnen, indien zij aan toonen, dat zij voor de UITOEFE NING VAN HUN BEROEP ON VOORWAARDELIJK een rijwiel noodig hebben en niet op andere wy'ze aan een rijwiel weten te ko men, instede van op de vergoeding van f 50.—, aanspraak maken op het weder verkrijgen van een rijwiel. Ad I. Aan de belanghebbenden wordt een schadeloosstelling van f 50,— uitgekeerd, waarmede hun aanspraken volledig zijn gekweten. Het verzoek tot het ontvangen van deze schadeloosstelling moet ZOO SPOEDIG MOGELIJK maar uiterlijk op 10 September a.s. worden inge diend bij den burgemeester van de gemeente, waar de vordering is ge schied. Voor het geval, dat de vor dering heeft plaats gevonden in een andere gemeente dan die, waar de belanghebbende is opgenomen in het bevolkingsregister, moet het verzoek worden ingediend in laatstbedoelde gemeente. Daarbij moet worden overgelegd het vorderingsbewijs, of. indien dit niet verstrekt werd, ander deugdelijk bewijsmateriaal bijv. getuigenverkla ringen, waaruit blijkt, dat het rijwiel gevorderd is. Ad II. De verzoeken om weder in het bezit van een rijwiel te wor den gesteld, moeten eveneens ZOO SPOEDIG MOGELIJK, maar uiterlijk op 10 September a.s. worden inge diend by den burgemeester der ge meente, waar de vordering is ge schied voor het geval, dat de vor dering in een andere gemeente heeft plaats gevonden dan die, waar de belanghebbende is opgenomen in het bevolkingsregister, wordt het verzoek ingediend in laatstbedoelde gemeente. Daarbij moet hetzelfde bewijsmate riaal worden overgelegd als hierboven onder „Ad I" aangeduid en DAAREN BOVEN ZOODANIGE BESCHEIDEN, waaruit blijkt, dat de belanghebbende voor de uitoefening van zijn beroep ONVOORWAARDELIJK een rijwiel noodig heeft en zich dat niet op andere wijze kan verschaffen. In verband met het vorenstaande worden belanghebbenden verzocht hun verzoek om schadeloosstelling, vergezeld van vorderingsbewijs en ander bewijsmateriaal, alsmede -in het sub II 'bedoelde geval van de al daar bedoelde bescheiden, ZOO SPOEDIG MOGELIJK ten gemeente huize, en wel ter secretarie, in te dienen, opdat voor een snelle afwik keling kan worden zorg gedragen. (Secretarie is geopend van 9—12 uur voormiddag en 2—4 uur nam.) Venray, 27 Aug. 1942. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. Oogstfeest in de Kampen van den Nederl. Arbeidsdienst. Heden Zaterdag vieren de kampen 7—7 N.A.D. Vlakwater en 8—7N.A.D. Endepoel-Merselo hun oogstfeest. Het is een aloude traditie, op het hoogte punt van den oogst in een plechtig oogenblik dankbaar de vele goede vruchten, die moeder aarde aan de menschen schonk, aan liet geestesoog te doen voorbijgaan, om direct daarop dan zijn feestelijk verheugen daar over ongebreideld baan te geven. In vele landen kennen wij deze instelling, zoo in Duitschland, Frank rijk en Spanje b.v. de feésten bij het inhalen van den wijnoogst. In Roe menië b.v. in eenigszins overdrachte lijken zin de 'wijding en viering van het zoo vischryk gebleken water. In ons land hadden wij vroeger in di verse streken soortgelijke plechtig heden. Jammer genoeg heeft hot mo dernisme veel locale kleur en folklore doen te loor gaan. Hoeveel waarlijk levende rijkdom is daarmede niet te niet gegaan De N.A.D. acht 't zich tot plicht die aloude vaderlandsche tradities in eere te herstellen, ze nieuw leven in te blazen, ze weer aan het volk eigen en bewust te maken. Werkende aan, op en in den vader- landschen bodem kan zulk een pogen van die zijde toch nauwelijks be vreemding wekken. Uitgestrooid over Nederlandsche landouwen van schier alle provincie's, hebben de arbeids dienstkampen daarin wortel gescho ten; zijn de bewoners daarvan zich na aan de omwonenden gaan voelen, hebben zij begrip gekregen voor het wel en wee daarvan. Daarom ons oogstfeest! Het programma van beide kampen bevat een gezamenlijk optreden naar buiten, blijkende uit een plechtige vlaggeparade op het Marktplein te Venray, een défilé en een plechtige vlagstrijking. Voor het overige wordt binnenkamps de dag doorgebracht met sportieve verrichtingen. De toe gang tot deze demonstraties en de deelneming aan wedstrijden staat voor de omwonenden vrij. Een en ander zal door de N.A.D leiding hoogeljjk worden gewaardeerd. De commandanten van 7—7 en 8—7 N.A.D. noodigen U derhalve vrien pely'k uit op 29 Augustus a.s. van 12.00 tot avondsluiting in hun kam pen te gast te zijn. LUXOR-THEATER „Moederliefde" In deze film speelt Benjamino Gig- li de rol van een zanger, die in een ernstig huwelijksconflict verwikkeld raakt, waaruit zijn moeder hem met groote opoffering weet te redden. De film geeft Gigli gelegenheid eenige glansstukken uit zijn repertoire ten gehoore te brengen. Doch de film brengt bovendien nog een tweede verassing: het eerste optreden voor de film van Italië's grootste toneel speelster Emma Gramatica. Zij ver tolkt de rol van de moeder van den zanger op ontroerende wijze. Haar zoon is na een langdurige tournee door Amerika in Italië terug- gebeerd. Aan zijn zijde is een jonge vrouw, die hij tijdens zijn kunstreis aan de andere zijde van den oceaan getrouwd heeft. In het vaderland wachten hem reeds weer nieuwe en gagementen en hij moet zijn vrouw achterlaten in de hoede van zy*n moeder. De nieuwe, veel eenvoudigere omgeving, waarin allengs de verveling binnensluipt, doet de jonge vrouw langzaam vervreemden van haar man. die door zijn beroep weinig tyd heeft zich aan haar te wijden. Zoo kan het gebeuren, dat zy voor een jongen buurman, dien zij reeds aan boord heeft leeren kennen moer belang stelling aan den dag legt, dan voor een goed huwelijk wenschelijk is. De moeder merkt alles. Zij weet hoezeer haar zoon deze vrouw liefheoft en dat haar verliezen zyn dood zou be- teekenen. Daarom mag hij hiervan nimmer iets ervaren. Met groote tact en schranderheid weet zij de jonge vrouw weer in het goede spoor te brengen. Maar deze zware taak, die de oude vrouw uit liefde voor haar zoon op zich nam is meer dan het moederhart kan verdragen. Do eer van haar kinderen is gered, maar zij zelf mag dit geluk niet meer beleven. (circulaire Tobis) GEVONDEN een rozenkrans, is bij Dr. Bloemen, Stationsweg; een portemonnaic met centen en broodbonnen, is by Voer- mans, Kruisstraat S: twee bankbil jetten van f 10.-, zijn bij L. Custers, Boschhuizen C 65a. Een leren regenjas is by K. Jeuken, Overloon E 17 Mark to verzicht. Op de Maandag gehouden rayon- markt werd door de B.O.V.V. over genomen 190 dieren en wel: 115 run deren, 8 graskalveren en 67 nuchter- kal veren. LEUNEN. De heer Joli. Janssen behaalde te Eindhoven het R.E.M.E.C.- diploma motor- en rijwielhersteller. Benoeming te Horst. Tot kapelaan aan de parochiekerk van den H. Lambertus. werd door Zyne Hoogw. Excellentie de Bisschop j van Roermond benoemd, den weleerw. heer II. Naus, thans kapelaan te Wanssum. Ongeval Tijdens cfe wisselbekerwedstrijden te Blitterswijk op Zondag j.l. heeft zich in den wedstryd F.C.E.B. Oos trum een ongeval voorgedaan bij een der spelers van de vereen. Oostrum, een zekere V. Het ongeval liet zich zoo ernstig aanzien, dat medische hulp noodzakelijk bleek. Schilder van een ladder dood gevallen Donderdagmiddag had de 65-jarige ongehuwde schilder G. van Bergen, uit Gennep, by werkzaamheden in Heyen, het ongeluk van een ladder te vallen. Hy' bekwam hierbij zoo danige verwondingen, dat hy eenige oogenblikken later overleed. GRONDWERKERS VOOR DEN N.O.-POLDER Mr. J. N. Metz, directeur van het Gewestelyk Arbeidsbureau Heerlen, schrijft als volgt Door de drooglegging van den N.O. Polder is circa 48.000 H.A. goede grond aan de oppervlakte van ons land toe gevoegd. Inderdaad een pracht-werk van Nederlandsche energie en inge nieurkunst. Hiervan is thans pl.m. 3000 H.A. in cultuur gebrachtde overige 45.000 1I.A. wachten nog op een eenvoudige grondbewerking, alvo rens te kunnen worden ingezaaid, nl. op het z.g. -greppelen", d.i. het op een bepaalden afstand, afhankelijk van de grondsoort, graven van de primaire slooten. Op een excursie van directeuren van de gewestelijke arbeidsbureaus in Nederland naar den N.O. Polder op 13 Augustus j.l. heb ik met eigen oogen deze schitterende landwinst mogen aanschouwen. Het land is eentonig vlak en nog eindeloos kaalmodder, wind en een zaamheid, ziedaar wat arbeiders daar te wachten staatDoch wat een vol doening moet het voor die stoere werkers daar zyn, dat zij door hun verbeten volhouden op korten termijn brood aan hongerende Nederlanders kunnen brengen Ir, Kretschma van Veen, van de directie van den Polder deelde mij mede, dat iedere arbeider per jaar werken 5 H.A. kan „grep- pelen"; dan kan het land worden ingezaaid en uit de opbrengst aan 100 Nederlanders een jaar lang het benoodigde brood worden gegeven. Men zegt zoo vaak, dat de arbei dende mensch tegenwoordig maar een onbeduidende schakel is in een gemechaniseerd arbeidsproces, dat de enkeling niet weet, waarvoor hy werk; doch waar ligt het rechtstreek- sche nut van den arbeid voor de gemeenschap duidelijker dan hier Zeker, de arbeid is zwaar, hoewel niet bovenmatig zwaar; wel zeer zwaar is de eentonigheid van dat steeds hetzelfde „greppelen" door nietige menschen in een eindelooze vlakte. Om dat vol te houden bij iedere weersgesteldheid, moet men „roeping" hebben, moet men een ideaal, een doel, voor oogen hebben Ik hoop toch zoo, dat ook Limburg, en vooral Zuid-Limburg, de benoodigde werkers zal weten te geven. Er is een sehrynend en dreigend tekort De voeding is zoo „goed en zooveel mogelijk als naar omstandigheden kan worden verstrekt de loonenzyn behoorlijk. De landbouwbemiddelaar van het Gewestelyk Arbeidsbureau Heerlen kent den N,0. Polder eveneens uit eigen aanschouwinginlichtingen worden door-hem gaarne verstrekt. Ernstige vechtpartijen. Woensdagnacht ontstond to Kerk- rade—Chrevemont een ernstige vecht partij, waarbij vy'f personen waren betrokken. Met mes en bijl werd ge vochten. Vrouw P. en haar zoon wer den ernstig, doch niet levensgevaar lijk gewond, naar het ziekenhuis over gebracht. De dader, een zekere C., werd gearresteerd. Mes en by] wer den in beslag genomen. In een logement te Spekholzerheide ontstond een hevige vechtpartij tus- schen twee logeergasten tusschen twee logeergasten A en B. Met een mes werd B. diepe sneden aan de keel toe gebracht. De dader werd gearresteerd, het mes in beslag genomen. „VENRAY" BOTER is zeer fijne boter GEEN TEXTIEL VAN «—14 SEPTEMBER Wegens inventarisatie De secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat in de week van 6—,14 September 1942 een algeheele inventarisatie van de voor raden textielproducten bij deindustiie en den handel zal worden gehoudon. Óp grond van het bovenstaande is het genoemden ondernemingen ver boden, gedurende de periode van 6—14 September 1942 textielproduc ten te koopen, te verkoopen, af te leveren, te vervoeren of te doen ver voeren en is het dus geoorloofd de verkoopmagazijnen of afdeelingen van magazijnen te sluiten. ERNSTIGE WAARSCHUWING VOOR VEEHOUDERS Bij de jongste afkondiging van nieuwe bevoegdheden voor don secre taris-generaal van Landbouw en Vis- schery schreven wij, dat de daarbij in het oog gevatte maatregelen dras tisch waren en afdoende zouden kun nen blijken. Zy hielden immers in, dat boeren, die kennelijk onwillig waren om zich aan do offlcieele voor schriften inzake levering van veeteelt en akkerbouwproducten te houden, zouden kunnen worden verplicht tot een extra veelevering of zelfs uit hun bedrijf ontzet zouden kunnen worden. Het is dezer dagen gebleken, dat het de overheid ernst is met de toe passing van deze maatregelen. Aan 13 veehouders is de verplichting op gelegd tot inlevering van een deel van hun veestapel naast, en boven hetgeen zy reeds volgens den alge- meenen leveringsplicht moesten af staan. Dat beteekent, dat hun vee stapels van overheidswege extra ver minderd worden. Ongetwijfeld is dit voor deze veehouders bij een toch al beperkten veestapel een gevoelig ver lies. Wat hun overkomen is, moge nu toch een waarschuwing zijn ook voor alle anderen. De voedselvoorziening moet voor het g e h e e 1 e Nederland sche volk gewaarborgd worden. Dat doel kan en mag niet door ontdui king en particulier winstbejag worden verijdeld. VENTVERBOD VOOR GROENTEN EN FRUIT Geen yersch ooft in restaurants e.d. In het belang van een zoo recht-' vaardig mogelijke verdeeling van de beschikbare hoeveelheden groenten en fruit over de Nederlandsche huis houdens dient, naar het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oor logstijd mededeelt, de verkoop van versehe groenten en fruit anders dan in de winkels welke de normale kanalen geacht moeten worden, waar langs groente en fruit de huishoudens bereiken verder te worden beperkt. Te dien einde heeft de secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij met ingang van 27 Augustus 1942 het volgende bepaald le. Het venten met groenten en fruit is verboden, onder welk verbod tevens valt het hebben van een stand plaats voor den verkoop van ovenge noemde producten. Dit verbod geldt niet alleen voor den vérkoop op of aan den openbaren weg, maar ook op voor het publiek toegankelijke perrons van stations. Onder dit verbod valt niet liet be zorgen door groentenhandelaar aan vaste klanten. 2e. Voorts is in alle eetgelegen- heden zooals restaurants, restauraties van stations en treinen en cafetaria's de verkoop van versch fruit verboden. 3e. De verkoop van fruit door telers rechtstreeks aan particulieren is voortaan in het geheele land verboden. Dit verbod geldt dus ook voor hoe veelheden minder dan 2y2 kilo, zoo wel als voor verkoop aan particulieren woonachtig binnen de eigen gemeente van den teler. 4e. In boomgaarden of fruitteelt- bedrijven zijn de eetgelegenheden van fruit niet meer toegestaan. Petroleum voor verlichting De distributiediensten zullen alsnog gelegenheid geven tot het aanvragen van petroleum voor verlichting. Aan vragen hiertoe kunnen worden inge diend door personen, die in het seizoen 1941/42 een petroleumkaart S of S en T ontvingen, of die in verband met nieuwe vestiging meenen, hier voor thans in aanmerking te komen. Zy zullen hierbij echter overtuigend moeten kunnen aantoonen, dat zy vóór 22 Augustus 1942 niet in staat waren hun aanvraag in te dienen. Vestigingsverbod stoffeerders en behangers. Met ingang van 25 Augustus is het Vestigingsverbod van toepassing op 't stoffeerders- en behangersbedryf. De vestiging, overneming, verplaatsing enz. van dit soort bedrijven zonder vergunning van den secretaris-generaal is hiermede verboden. Vergunning paardentractie De secretaris-generaal van hot Departement van Waterstaat maakt bekend, dat binnen afzienbaren tyd een vergunningsstelsel voor het ver voer, door middel van paardentractie van goederen ten behoeve van derden, ingevoerd zal worden. Het vervoer voor eigen bedry'f wordt in dit ver gunningsstelsel niet aan een vergun ning onderworpen. Het gaat alleen om vervoer langs den weg. Het vervoer van melk van de boor- deryen naar de fabriek valt voorloopig niet onder dit vergunningsstelsel, tenzij het contractueel aangenomen melkritten betreft, welke aan een vergunning worden gebonden. In deze streken zal dus practisch het melkvervoer naar de fabriek per kar wel onder het vergunningsstelsel vallen. Houders van paarden en voertuigen, waarmede vervoer van goederen langs den weg wordt verricht, zullen inge volge deze regeling tot bepaalde ver voeren kunnen worden verplicht. Voor een vergunning zullen in be ginsel slechts in aanmerking komen, zy, die reeds van 1 Sept. 1939 af als hun hoofdberoep vervoer van goede ren langs den weg ten behoeve van derden, hebben verricht. Surrogaten voor levensmiddelen mogen niet vrij worden vervaardigd. In de ^Staatscourant is opgenomen liet Vervangingsmiddelonbesluit v.v.o. 1942, waardoor een wettelijke basis is geschonken aan een reeds lang ge dachte regeling voor de fabricage van surrogaten van eet- en drinkwaren, waardoor op dit omvangrijk terrein regelend opgetreden kan worden cn tegen verspilling of ondoelmatig ver- j bruik van grondstoffen gewaakt. Van nu af aan zal dus voor de fabricage van levensmiddelensurrogaten een vergunning vereischt zyn. Eerste trekking Winterhulp loterij Donderdag 27 Augustus heeft de eerste premietrekking van do nieuwe Winterhulplo.terij plaats, gehad. Op 1 Aug. j.l. begonnen, is reeds in de eerste weken gebleken, dat de tweede Winterhulploterij haar voor gangster in succes verre zal overtrof fen. Het blijkt- wel dat het publiek groote belangstelling koestert voor deze aantrekkelijke loterij en vooral voor de talrijke groote geldprijzen, welke in elke serie voorkomen. De eerste serie van de W.H.N.-lotc- rij, die in totaal uit zes series van elk een millioen loten bestaat, moest in enkele weken aan den man ge bracht worden, zoo had men zich voorgesteld. Elke maand ongeveer een serie en de W.II.N.-loterij 1942 is in een maand achter de rug. En in dezen opzet blijkt men glansrijk te slagen. Reeds onmiddelijk na het startschot steeg de verkoop der loten met den dag en wel in zulk tempo, dat de verkoop door de straatver- koopers nog even moest worden uit gesteld. Het rad van avontuur is wel een groot succes geworden. Zoo was spoedig te bemerken, dat reeds bin nen een maand reeds de eerste serie vrijwel uitverkocht zou zijn en met de eerste premietrekking begonnen zou kunnen worden. Bij de eerste trekking van premies was een hoofdprijs van f 10.000 en 70 premies van f 100 elk. Moge de loterij ook verder vlot verloopen dank zij ieders medewer king, want zij levert ëen van de middelen, om in den a.s. winter weer vele behoeftige volksgenooten van het noodzakelijkste te voorzien. Ruim honderd arrestaties te Oss en omgeving Na een uitgebreid onderzoek, dat ruim één maand in beslag heeft ge nomen, is de Ossche politie er in geslaagd, een wijdvertakt complot van zwendelaars met distributiebon nen te ontmaskeren, als gevolg waar van reeds ruim honderd personen zijn aangehouden. Velen hebben reeds een bekentenis afgelegd, zoodat doze weer op vrye voeten werden gestold. Slechts een vijftal, dat hardnekkig ontkende, werd na verhoor in arrest gehouden en zal te zijner tijd ter be schikking van de justitie worden gesteld. Landbouwers door maai machine gegrepen Twee landbouwers, de gebr. K., te Deurne waren bezig met een niaai- machine het koren te maaien, toen plotseling het nog zeer jonge paard, dat voor hot eerst voor dit werkje werd gebruikt, schichtig werd en op hpl sloeg. Het sprong tegen een dei- broers op, die voor de maaimaehine kwam te vallon en werd meegesleurd. De andere broer, die op de maai maehine zat, geraakte met een been tusschen de machine. Eerst na 200 meter kwam het paard tot stilstand. Beide slachtoffers bleken er zeer ernstig aan toe te zyn. Beiden zyn naar het ziekenhuis overgebracht. Hun toestand is ernstig. Op rolschaatsen door Nederland De „Ijsvogels" Benjamins en Moo- lenijzer uit Amsterdam hebben hun tocht op rolschaatsen door Nederland beëindigd. Dinsdagmiddag zyn ze in Rotter dam „binnengeloopen". Aan de lunch, welke voor hen in een der lunch rooms van de binnenstad was gereed gemaakt, hebben ze verteld van de gastvrijheid, welke hen overal ten deel was gevallen. Het was tot- dus verre een voorspoedige tocht, al ging niet elke kilometer „op rolletjes". Op 'de betonwegen en hellingen van Limburg hebben ze het prettigst ge reden. Van het hooggeroemd asphalt hadden ze niet terug. Dat werd op warme dagen zóó zacht, dat do rol schaatsen er op vorderden als auto's in het woestijnzand. Gewapend met een vonnis van den kantonrechter, dat hun rolschaatstocht geen „kinderspel" is, noch gevaar voor liet verkeer beteekent, hebben de toeristen eiken vorm van proces, verbaal op hun reis kunnen vermijden- Nederlamlscli verdwijnt hij onderwijs op Java. Uit Batavia wordt vernomen, dat, op Java do Nederlandsche taal als algemeene onderwystaal zal worden afgeschaft. Op de scholen zal het on derricht in de Maleische taal dat in het Nederlandsch vervangen. De Japan- taal daarentegen zal als verplicht- leervak worden ingevoerd. Als scholieren zullen voorloopig slechts Javanen worden toegelaten, doch waarsehynlyk zal dit in de toe komst ook het geval zijn met Chi- neesche en Arabische kinderen. Op Java zullen per 1 Sept. a.s. vierentwintig middelbare scholen wor den geopend. In Batavia, Bandoeng, Semarang, Djokjakarta en eenige groote plaatsen en bovendien vier kweekscholen waaronder een voor vrouwelyko leerkrachten. Vrijgelaten In verband met de gedisciplineerde ALLEEN BOTER is boter houding der Fransche autoriteiten en de bewoners van hot den in stryd betrokken gebied tijdens de geallieer de landingspoging by Dieppe heeft do FQhrer bepaald, dat de Fransche krijgsgevangenen, die woonachtig zyn te Dieppe, Neuville, Hautot-sur-Mer, Tourvilte, Petit Atteville en Arques-la Bataille vrijgelaten zullen worden. W-A-MAN VERMOORD f 5.000 belooning voor waarde volle aanwijzingen Zondagmiddag tusschen 16.30 en 17 uur is op den dyk tusschen Wer- vershoof en Medemblik het lyk ge vonden van den weerman der W.A. Kragt, manufacturenhandelaar en antiquair uit Medemblik, die door revolverschoten om het leven was gebracht. Het onderzoek naar de(n) dader(s) en de motieven van dezen moord is gaande. Omtrent eenigen politieken achtergrond staat nog niets vast. Nieuwe A.N.W.B.-kaart van Noord-li i-aliant-Oost De derde kaart in de reeks van drie, welke de Ned. Toeristenbond A.N.W.B. dezen zomer uitgeeft, is zoo juist verschenen. Zij omvat het ooste lijk deel van de provincie Noord- Brabant en bestrykt het gebied van Culemborg tot 's-Heerenberg en zuid waarts tot Weert. Noord-Brabant-Oost vormt met de kaarten vandeVeluwe Qii Limburg óön geheel en de drie kaarten tezamen geven het Neder landsche grondgebied van Kampen tot Maastricht in een schaal van 1 op 100.000 weer. Dozo laatst verschenen kaart van den Bond ziet er weer mooi en rustig uit, met in het noor den het breede, blauwe lint van do Waal en met een fraaie verdeeling van acht kleuren, waarin zij is uit gevoerd. De kaart omvat een veelheid van gegevens, die op geen andere kaarten wordt aangetroffen. Er zijn alleen reeds ongeveer 20 verschillende soor ten wegen op aangegeven; alle merk waardigheden in het landschap, zoo als uitzichtpunten, monumenten e.d. zyn erop vermeld. De kaart is een toerist,enkaart in den ruimsten zin van het woord en omvat alles wat zoowel de wielrijders en wandelaars, als de ruiters en kampeerders noodig kunnen hebben en belang kan inboe zemen. Laffe oplichter De politic van Utrecht heeft op transport naar Haarlem gesteld een 26-jarigen schilder uit Zwyndreeht, die in verschillende plaatsen van ous land personen heeft opgelicht voor geldbedragen door te beweren, dathy kon bewerkstelligen dat familieleden uit een concentratiekamp werden ont slagen. HOOGE BOETEN YOOR MELKVEEHOUDERS Steeds straffer worden de melkvee houders, die de door hen gewonnen melk niet op regelmatige wy'ze in het distributieproces brengen, aange pakt. Wanneer vastgesteld wordt, dat een melkveehouder in stryd met de bepalingen, die voorschrijven, dat hy de melk, die hy niet voor gebruik in eigen gezin of op eigen bedry'f noodig heeft, aan een zuivelfabriek of standaardisatiebedryf moet leveren, zijn melk aflevert aan slijters of rechtstreeks aan verbruikers, dan zal hij zich, nadat een tuchtrechtelijke verklaring is opgemaakt, voor den tuchtrechter hebben te verantwoor- den. Zoo verscheen dezer dagen voor den tuchtrechter te Arnhem een melkvee houder uit Zoelen (Gelderland), dio van 1 December 1941 tot 4 Mei 1942 de op z'n bedryf gewonnen melk aan een melkslyter had afgeleverd. Hij is veroordeeld tot betaling van een geldboete van 1000 gulden. Denzelfden dag stond voor den tuchtrechter te Arnhem terecht een melkveehouder uit Tiel, die van 7 October 1941 tot 1 Juni 1942 het zelfde ieit had gepleegd en boveddien van den slijter, aan wien hij de melk leverde, een lioogeren prijs voor zijn melk bedong, dan hij van de fabriek zou hebben ontvangen. Deze man werd veroordeeld tot 1500 gulden boete. OORLOG TOT DE OVERWINNING De werkelijke machtsver houdingen Hauptdienstleiter Schmidt liet in een groote rede te Amsterdam den kringen, die nog steeds verblind staren op de door de vijandelijke agitatie verbreide getallen, teneinde daaruit een overmacht van de vijan delijke mogendheden over de spil- mogendheden af te leiden, op indruk wekkende wy'ze de werkelijke machts verhoudingen zien, zooals dezo na de geweldige successen van Duitschland, Italië en Japan zich thans voordoen. Nu Britsch-Indië met zijn 358 mil lioen menschen zich gereed maakt zijn lot zelf in handen te nemen, en China met zyn 440 millioen men schen volkomen van Engeland en Amerika is afgesneden, alsook na het verlies van Nederlandsch-Indië zyn by'na een milliard menschen niet meer voor het oorlogspotentieel der vijan delijke mogendheden beschikbaar. Terwy'l anderzijds de meeste Chinee- zen en volksgemeenschappen van den Indischen en Stillen Oceaan, behalve Australië, thans reeds ingeschakeld zijn in 't oorlogspotentieel van het verbonden Jü^an. Aldus staan tegenover de 50 mil-

Peel en Maas | 1942 | | pagina 2