Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken.' Geen sabotage. Buitenland. Provinciaal Nieuws. ïóndagsdieiiit 4)uUadótn Zaterdag 29 Augustus 1942 Drie en Zestigste Jaargang No 34 advertentieprijs Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm. Vraag en aanb. betrekk. 8 ct., alle overige 12 ct. abonnementprijs voor Venray 70 ct. buiten Venray 80 ct. per kwartaal. Afz. no. 6 ct. PEEL EN MAAS UITGAVE Fa. v. d. MUNCKHOF Drukkerij, Kant.boekh. Kengetal 2446 VENRAY Grootestraat 28 Tel. 512 Giro 150652 P 1100/1. Verantwoorde lijk voor den geheelen inhoud: W. P.A. van den Munckhof. Herhaaldelijk hebben wij In dit blad gewezen op het nuttelooze, onzinnige en misdadige van handelingen tegen de Duitsche bezettende macht. Wij betoogden, dat zulke daden onzinnig zijn. omdat ze geen enkel effect sor- teer'en en misdadig zijn, omdat ze het leven van gijzelaars in gevaar bren gen en het lot van heel ons land en volk. Hauptdienstleider Schmidt heeft in een groote rede to Amsterdam nog eens in niet mis te verstane bewoor- dingon ons volk nog eens gewaar schuwd tegen elke daad van sabotage of ordeverstoring. Na gewezen te heb ben op de herhaalde voorafgaande waarschuwingen sprak hij over het fnsilleeren van gijzelaars. Hü zei o.m.: A priori zij opgemerkt, dat het dood schieten van gijzelaars voor de oene noch voor de andere partij een aan gelegenheid is die licht kan worden opgevat. Op grond hiervan hebben de Duitsche bezettingsautoriteiten dezen stap ook zeer rijpelijk overwogen. Zij zijn zich bij de beslissing volkomen bewust van de groote beteekenis, die deze zaak uit menscholijk oogpunt heeft, en zij nemen deze beslissing uit sluitend krachtens de groote verant woordelijkheid die zij thans dragen in de beslissende worsteling om onze toekomst. Wellicht heeft de bewogen heid die bij gelegenheid hiervan Ne- derlandsche kringen heeft aangegre pen, deze voor de eerste maal eenigs- zins doen aanvoelen, welk een vree- selijk harde en vooral onverbiddelijke strijd om zjjn of niet-zijn in het Oos ten wordt uitgevochten. In het verdore verloop van zijn rede wees spr. op den strijd van Duitsch- land en de verhonden legers tegen het bolsjewisme en zijn bondgenooten Engeland en Amerika, Als onverantwoordelijke elementen dezen heiligen strijd willen belemme ren, dan zal krachtig worden toege slagen. Hoe misdadig de Engelsclie radio werkt, blijkt wel uit het feit, dat zij in den aether verspreidde, dat de Duitsche weermacht wel zeer zware verliezen bij het spoorwegongeluk moest hebben geleden. Men verheugt zich daarover vol hoon en interesseert zich niet voor de maatregelen, die nu volgen. Wij hebben herhaaldelijk ge waarschuwd en onze maatregelen aan gekondigd. Als men maar niet gelooft hier in Nederland of in Londen, dat wij ooit voor het nemen van de noodige maatregelen zullen terugdeinzen. Wij' wachten derhalve ook niet tot wellicht weer een daad van Churchill fatsoenlijke Nederlanders tot saboteurs en misdadigers laat worden. Wij waar schuwen de bevolking vroeg genoeg en kunnen haar alleen steeds weer in herinnering brengen de voorschrif ten van weermacht en bezettende macht ten strengste op te volgen. Dan zal niemand een haar worden gekrenkt. Wij beseffen volkomen de verantwoordelijkheid, die wij dragen voor de toekomst van het Duitsche volk en van geheel Europa. Het be wustzijn van deze verantwoordelijk heid verleent ons de hardheid jegens onszelf zoo sterk te blijven, dat wij alle maatregelen treffen die noodig zijn om den rug van ons front in het Oosten te dekken. Zoo willen wij hopen, dat uit deze worsteling de krachten mogen ont staan, die noodig zijn om Europa eenmaal te pacificeeren en een betere toekomst te voeren. Moge heel ons volk deze duidelijke waarschuwing verstaan en moge elke daad van sabotage tegen het Duitsche belang achterwege blijven. Nederland s ambulance aan liet Oostfront. Op duizenden kilometers van liet moederland treft men een stukje Nederland aan. Eind 1941 is de Noderlandsche am bulance naar het Oostfront vertrokken om zich in te zetten, op haar wijze, bij den strijd tegen het bolsjewisme. Eén der „Waag"-bostuurders, Dr. C. WinklerrPrins, de bekende oogarts uit Haarlem, had zich uit ideëel e over* wegingen voor deze ambulance be schikbaar gesteld niet alleen, hy was mede een derinitiatief-nemersdieden stoot tót uitzending dezer ambulance hebben gegeven. Het eerste verslag van Dr. Winkler- Prins over zyn arbeid in het Oosten is in het weekblad „De Waag" ver- schenen. Langs één der hoofdwegen, die naar het front voeren, rijden dag en nacht de militaire kolonnos in bijna onafge broken stroom oostwaarts. Duitsche gemotoriseerde eenheden van allerlei aard, maar ook troepen van alle mede strijdende naties trekken naar de plaats, waar zij ingezet zullen worden. T)aar waar de weg door de hoofd- v stad van deze streek loopt,juistwaar de eerste huizenblokken beginnen, voert een bijweg den heuvel op tus- schen het Poesjkin-park en den die rentuin. Dieren behoeft U echter in den dierentuin niet meer te zoeken: de beren, antilopen, herten, vogels on alle andere diersoorten, ten deele uit 9erre landen afkomstig, moesten in plaats van ten laste der voedselvoor ziening te leven, hun bijdrage daartoe leveren. En in het park is het niet aan te bevelen buiten de paden te wandelen, niet omdat misschien een politieagent U bekeuren zou, maar omdat wellicht bij het opruimen van de landmijnen een enkele over het hoofd gezien kan zijn. Blijven we dus liever op het asphalt van dezen zijweg, dan komen we na een paar honderd meter, juist buiten het rumoer en lawaai van den hoofd verkeersweg, aan een complex gebou wen. Dat aan een lioogen mast de Duitsche vlag wappert, zal U niet verwonderen, maar een kloine schok zal toch plotseling door U heengaan als U daarnaast aan een niet minder Imogen mast, even fier, en voor ons gevoel nog mooier van kleur, het oranje-blunje-bleu ziet waaien. De beidé schildwachten, die stram in de houding de poort bewaken, kunt U gerust in het Hollandseh aanspre ken, ongetwijfeld zult U dan ook geen moeite hebben om binnen te komen. Want hier treft ge op duizenden kilo meters van het moederland een stukje Nederland aan, dat gezien mag wor den. Hier zijn belangstellende altijd welkom. Roode Kruis-auto's rijden af en aan. Aan alles kunt LT merken, dat er hard gewerkt wordt. Wanneer U gezien had, hoe het er hier enkele maanden ge leden uitzag, dan zou U het nu nau welijks herkennen. De tuin staat ook al vol bloemen, voor zoover hij niet beplant is met aardappelen, tomaten, sla of andere groente. In de gebouwen overal een leven dige en toch ordelijke bedrijvigheid. Helder licht is het in de zalen en kraakzindelijk. Rij aan rij staan de bedden met goede matrassen, zuivere lakens en dekens. Hier komen de gewonden en zieken, direct uit do zwaarste gevechten van dezen hardsten oorlog, dien de wereld ooit beleefd heeft, plotseling in een sfeer van be haaglijke rust en zorgvolle toewijding. Een overgang, die lien werkelijk sprookjesachtig aandoet. Per ziekenauto, trein of vliegtuig worden zij hierheen gebracht, nadat j ze in een hoofdverbandplaats de eerste hulp ontvangen hebben of in een la zaret de eerste noodzakelijke operaties hebben ondergaan. Ver genoeg liggen we hier achter het front om de patiënten ongestoord enkele weken te kunnen behandelen en verplegen, zoodat ze daarna öf her steld naar hun troep terug kunnen gaan öf tenminste zoo ver op weg van herstel zijn; dat ze zonder bezwaar de verre reis naar een ziekenhuis of her stellingsoord in het vaderland kunnen afleggen. Dit ziekenhuis met- ongeveer 350 patiënten wordt verzorgd door 15 artsen specialisten, tandartsen en apothekers, "20 zusters, 25 verplegers, 135 man personeel, onder wie chauffeurs, koks, administrateurs, laboranten, timmer lui, loodgieters, electriciëns, telefonis ten, kappers, waschbazen, enz., terwijl er bovendien nog een aantal inheem- sclie dienstmeisjes en Russische krijgs gevangenen werken. Dat by zoo'n bedryf hier heel wat meer komt kijken dan in een even groot ziekenhuis in Holland, spreekt vanzelf. Ook het aantal opnamen on ontslagen is onevenredig hoog. Wan neer in één dag op de chirurgische af- 60 zwaar-gewonden worden binnen gebracht, of wanneer, zooals ook is voorgekomen, ineens in de oogheel kundige afdeeling 20 ernstige oogver wondingen per vliegtuig worden aan gevoerd, dan begrijpt men, dat er soms dag en nacht doorgewerkt moet worden. En dat kan gelukkig, omdat we hier bijna altijd water enelectri- citeit tot onze beschikking hebben. Werkelijk de ernstigste verwondin gen zien we hier, granaatscherven in den schedel, schotwonden door het ruggemerg, verontreinigd, dat zich tydens het vervoer reeds de vliegen- maden erin ontwikkeld hebben. Alle operaties kunnen dan ook hier gedaan worden en men staat dikwijls versteld hoeveel er nog terecht kan komen b.v. van verbrijzelde armen en beenen. Zoo gelukte het onlangs door middel van een moeilijke vasthech ting toch nog een been te behouden, dat anders zeker verloren zou zijn ge gaan. Ook bloedtransfusies worden vaak gegeven. Zoo was bij den jongen sol daat een voet afgeschoten, terwijl zyn andere been ook zwaar gewond was, maar misschien toch behouden zou kunnen worden. Een flinke bloeding uit den mond bracht hem echter in gevaar. Maar daar weten wo hier wel raad op. De bloeding was spoedig tot staan gebracht. Zijn bloedgroep, die bij alle soldaten in den linkeroksel ge- tatoueerd staat, was de weinig voor komende AB. Ook dat is geen be zwaar. Yan alle ambulanceleden is de bloedgroep bekend, zoodat direct een AB-er geroepen kan worden; deze keer toevallig één der doctoren. Ter con trole wordt nog vlug een kruising van hun beider bloed verricht on dan wordt volgens de directe methode door een paar buisjes 600 c.c. uit de ader van den een in den ander overge pompt, De jongen, die er eerst wat stil en bleek lag, klaart zienderoogen op en krijgt werkelijk ineens oen betere kleur. Hij voelt de warmte in zijn lichaam stroomen en is. wat trots op zijn officiersbloed, zegt hy. En de gever is bly met de flesch wijn en de extra-eieren, die hij ontvangt, zooge naamd om de verloren krachten bij te spijkeren, maar in werkelijkheid merkt hij niets van eenige verzwak king. Ook op de andere afdeelingen lig gen heel ernstige patiënten, maar over het geheel is het aantal sterfgevallen in ons ziekenhuis buitengewoon ge ring. Vanzelfsprekend zyn we daar trotsch op en zijn wij bly met het mooie resultaat van ons work. En we vergeten daarbij niet, dat juist onze bijzonder goede uitrusting ons daartoe in staat stelt. Wij zyn trouwens van de niet direct oorlogvoerende landen het eonigo, dat een dergelijk volledig uitgerust en zelfstandig werkend ziekenhuis hier in het veld heeft. Daarmoe helpen we den naam van ons land lioog te hou den en persoonlijk zijn we bly op deze wijze onzen plicht als arts te kunnen verleenen daar waar deze het drin gendst noodig is. Waardeering' voor het werk. Dat er in het vaderland velen zyn, die er anders over denken laat oils koud. Zoolang zij zelf niet ergens in een granaattrechter liggen te bloeden, kunnen ze gemakkelijk zoo praten. Ons is het om hun waardeering heusch niet te doen, wel om dio van onze patiënten, en daarvan zijn we zeker. Toch is het niet altijd even druk hier. Er zijn ook dagen, waarop we het werkelijk rustig hebben. Dan is het. een groote vreugde wanneer een militaire kapel komt spelen of „Kraft dureh Froude" een voorstelling voor de patiënten geeft. Dan ontbreekt het nooit aan grappen en ongetwijfeld hebben deze uren menigeen geholpen een sombere bui te overwinnen. Vooral do laatste dagen, nu het front zich meer oostwaarts verplaatst heeftx waardoor we wat ver achter zijn komen te liggen, is het stiller geworden. We rekenen er dan ook op de volgende maand meer naar voren te worden verplaatst, .waar we allicht in staat zullen zijn nog meer levens reddend werk te doen. Dit ziekenhuis zal dan waarschijnlijk voor lichtge wonden en herstellenden in bedryf bly'ven met enkele artsen en eenig verplegend personeel. Maar de groote troep zal dan weer zijn boeltje pakken en in de auto's laden. Dan zal er weer een kolonne oostwaarts over den breeden weg rollen, zooals er zoovele gaan. Maar toch zullen de andere troepen langs den weg dan even opkijken als zede vroolyke Hollandsche liederen uit de wagens hooren opklinken. SABOTAGEPOGING OP SPOORWEGTRAJECT BIJ DEVENTER DIRECTIE N.S. ZAL BEVEILI GING BELANGRIJK UITBREIDEN De Dienststelle van den Hoelie- ren SS- mul Polizeifuehrer Nord- west deelt mede Zondag, 23 Augustus 1942, tegen 8 uur des ochtends, is geconsta teerd, dat de rails op liet traject De venter-Apel doorn door los draaien van de schroeven en verbindingsstukken buitenwaarts verplaatst was en dat het weg genomen verbindingsstuk tusschen de vastliggende en de losgemaakte rail was geklemd, zoodat een opening ter breedte van 8 cM. was ontstaan, die voldoende zou zyn geweest om een trein tot ontsporing te brengen. Het onder zoek in deze strafbare zaak duurt voort. Met het oog op de omstandig heid, dat de Nederlandsche spoor- wegploeg baas Christian Kruit- bosch bewust, eigener beweging, terstond alles in het werk heeft gesteld om het treinverkeer te doen stoppen en derhalve door een lid van de Nederlandsche be volking de aanslag is verhinderd, is er van afgezien in dit geval gijzelaars te doen boeten. In diepgaande besprekingen bij den Hoeheren SS- und Polizei fuehrer heeft thans de Nederland sche spoorweg directie de ver- antwoordelykeid op zich genomen voor een belangrijke uitbreiding van de beveiliging. Mogelijk, (lat (le oorlog zal duren. lang Engeland „vliegkampscliii)" der Vcreenigde Staten. De geallieerden hebben nog slechts weinig kans op 'n actieve oor logsvoering. Als 't bolsjewisme bedwongen is, is de oorlog beslist. Dan: zwermen vliegtuigen naar Engeland. De lessen uit het Dieppe-drama. - Voor belangrijke beslissingen aan 't Oostfront. Stalingrad, Zwarte-Zeekust en Kaukasus. De oorlogskansen Alvorens enkele onderdooien van do oorlogsvoering onder do loupo te ne men, zullen wjj ditmaal eerst eens even stilstaan by de oorlogskansen. Duitsche politici zien de grootste moeilijkheid voor Engeland in 't feit, dat de goallieerden nog maar zeer weinig ruimte voor een actieve oor logvoering hebben. De blokkade tegen Europa heeft al veel van haar kracht en waarde ver loren. Naarmate er door het voortschrij den van de militaire operaties in het Oosten krachten van Duitsch- land en zyn bondgenooten vrij komen, wordt de kans op een nog actievere oorlogvoering groo- ter. Engeland daarentegen moet met een zekere gelatenheid de verdere ontwikkeling der dingen gadeslaan. Het zou, aldus de meening van Duitsche politici, zelfs zoo ver kun nen komen, dat Engeland alleen nog maar „vliegkampschip" van Amerika wordt/Het. „vliegkampschip" Engeland ligt echter onder bereik van de Duit sche meermacht. Weliswaar zullen van Engeland uit Engelsche en Ame- rikaansclie bommenwerpers kunnen opstygen om schade aan te richten, maar hot oogenblik zal anabreken, waarin de vijanden van Engeland in staat zullen zijn om van elk vliegveld van het westelyk conti nent zwernlen vliegtuigen vooreen aanval op Engeland te doen starten. De belangrijke centra van Engeland liggen dichter by elkaar en zijn ge makkelijker te bereiken dan die van Duitschland. Engeland mist thans den moed om vrede te sluiten. Zijn leidende mannen moeten immers den vloek van het verraden Engelsche volk vreezen. Zoodoende is het mogelijk, dat de oorlog lang zal duren. Voor Duitschlands vijanden wordt het conflict een hopeloozen en ver- schrikkelyken vernielingsoorlog. Ook voor Duitschland bereekent het een beproeving, die echter te dragen is,, omdat het Duitsche volk zeker is van de overwinning. De oorlog zal voor Duitschland en zijn bondgenooten onherroepelijk ge wonnen zyn, zoodra aan het bolsje wisme de macht ontnomen is en zoo dra de grondstoffencentra in het oos ten niet meer ter beschikking van het bolsjewisme staan. Zoodra uit het vliegkampschip „En geland" de zwarte rookwolken,' die op voortschrijdende vernietiging wij zen, zullen opstygen, zal Engeland den oorlog niet meer met een blind he roïsme verder kunnen voeren; het zal dan over de feitelijke mogelijkheden van het conflict moeten gaan na denken. Dieppe. Al het nieuws van de vorige week werd opeens op den achtergrond ge schoven door de invasiepoging aan de Fransche Kanaalkust by Dieppe op Woensdag 19 Augustus 1942. Dit was tot dusverre de meest grootscheepsche actie om te komen tot een tweede front. Van Duitsche zyde geeft men te kennen, dat ongeveer oen divisie Cpl.m. 20.000 man) bij de landings poging was betrokken en dat nog ongeveer 3 a 4 divisies op transport schepen gereed lagen om de actie voort te zetten als ze mogelijkerwijze eenig succes zou hebben. In de vroege morgenuren van 19 Aug. hadden dan landingsoperaties plaats onder bescherming van talrijke kruisers, torpedojagers en verdere marinevaartuigen en onder geleide van een sterke luchtmacht. Zoowel Noordelijk als Zuidelijk van de Fran sche stad Dieppe werd de actie ondernomen, totaal over een front van circa 25 kilometer. Engelsche, Amerikaansche, Canadeesche en Gaul listische troepen namen er aan deel 28 tanks werden aan land gezet. Onmiddellijk kwam de geweldige Duitsche kustverdediging in actie en er is een heftige stryd ontbrand, die tien uur onafgebroken aanhield, deels in gevechten van man tegen man. Om het middaguur was het reeds duidelijk, dat de Engelschen zich niet zouden kunnen handhaven en om 4 uur namiddag was geen enkele vijan delijke soldaat meer op Europeesoheu bodem, tenzy als gevangene. Door de artillerie werden drie torpedojagers, twee torpedobooten en twee transport schepen tot zinken gebraoht en verder talrijke kruisers en marinevaartumen beschadigd. -Ruim 2000 man werden gevangen genomen, waaronder ruim 600 ge wonden. In totaal \yerden 127 Brit- sche vliegtuigen omlaag geschoten. Dit was het resultaat van het tweede front, dat zich 10 uur op Franschen bodem heeft kunnen hand haven. Er moet by worden vermeld, dat de Engelschen deze invasie van den aanvang hebben voorgesteld als proef actie om ervaring op te doen. In elk geval is deze ervaring dan toch erg duur betaald. Van de 2S tanks kon er geen enkele meer worden ingescheept en de Duit- sehors hebben dit resultaat bereikt zonder dat zij van elders sterke krachten hebben behoeven aan te voeren. Van Duitsche zyde neemt men trouwens niet aan, dat deze actie alleen maar als proef bedoeld was. Daarvoor was het aantal transport schepen (circa 26) te groot, dat nog gereed lag om eveneens aan de actie deel te nemen, indien er vaster voet zou verkregen zijn. Welke conclusies zijn hieruit nu te trekken Ie. Is het onweersprekelijk vast komen te staan, dat de paraatheid van liet Duitsche leger aan de west kust van Europa zóó groot is, dat de Angelsaksors niet kunnen verwach ten, dat zelfs van een tienmaal zoo groot opgezette actie eenig succes te verwachten is. In aanmerking nemende, dat voor een tienmaal zoo groote actie ook tien maal zoo veel sckeepsruimte noodig is en de risico's ook tienmaal aan zienlijker worden, bly ft de vraag of de Angelsaksers wel in staat zyn, daarvoor de noodige sckeepsruimte vry te maken. 2e. De actie werd ingezet by na op hetzelfde oogenblik, dat de besprekin gen te Moskou tusschen Churchill en Stalin waren beëindigd. Men leidt hieruit af, dat de actie ondernomen is, onder druk van Stalin, die met nadruk van zijn bondgenoo ten hulp heeft opgeëischt voor ont lasting van zijn strijd in het Oosten. En hieruit wordt de gevolgtrekking gemaakt, dat de toestand in de Sovjet- Unie vandien aard is, dat ze, hoe dan ook, ontlasting noodig heeft. 3e. Was de actie ook weer van dien aard, dat het niet aannemelijk mag worden geacht, dat de Britsche en Amerikaansche legerleiding hier van eenig resultaat mochten hopen. Het was een wanhoopsactie, een actie zonder kans op succes en een, die vele kostbare goederen en menschen levens op het spel zette en verkwistte. Wellicht is er alleen door aange toond en duidelijk gemaakt, ook voor het geyvone volk, dat de roep om het tweede front wel gemakkelijk kan worden aangeheven en van Stalins- zijde kan worden geëischt, doch dat de moeilijkheden daaraan verbonden zóó groot zyn, dat aan een tweede front, zooals de Angelsaksers dit droomen, voorshands niet te denken valt. Ondertusschen blijft de Duitsche weermacht natuurlijk op haar hoede en blijft de wacht aan de zee van de Noordkaap tot Spanje dag en nacht paraat. Oostfront. Als bijzondere actie valt. nog van het Oostfront te melden, dat de Duit- schers westelijk van Stalingrad de rivier de Don zyn overgetrokken en een sterke linie van de Sovjets zyn doorgetrokken. Zooals men weet ligt Stalingrad aan de Wolga op het punt. waar de boog van de Don de Wolga tot op circa 70 K.M. naby komt. Stalingrad zelf is een belangrijke stad, waar groote fabrieken vanjpant- serwagens ge vestig zijn. Ook Zuidelijk van deze stad staan de Duitschers in de nabijheid en het wordt door deze acties duidelyk, dat zy door het bezit van deze stad het vervoer over de Wolga van hieruit willen controlee ren. Daarmee zou dan de laatste verbin ding van den Kaukasus met de overige Sovjet-Unie zijn afgesneden. Van den Kaukasus zelf werd be richt, dat de stad Temrjoek aan den mond van de Koeban is veroverd; daarmee is de straat van Kertsj ook aan de Oostzijde zoo goed als bereikt. In 't gebergte zelf plantten de Duit schers de oorlogsvlag op den Elbroes; den hoogsten top van het Kaukasus- gebergte, die nog circa 800 M.hooger is dan de hoogste top van de Alpen. De moeilijkheden in het hooggebergte zyn, zooals valt te begrijpen, zeer groot, doch men mag verwachten, dat binnenkort op verscheidene plaatsen tegelyk de Oostkust van de Zwarte Zeo zal worden bereikt, waarmee de grootste 'moeilijkheden van den veld tocht in Kaukasië achter den rug zijn. VENRAY, 29 Aug. 1942 ZONDAG 30 AUG. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 1 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot DR. BLOEMEN Stationsstraat 9 Telefoon 465 SLUITING MANUFACTURENWINKELS De Burgemeester van VENRAY, brengt ter voldoening aan het be paalde in artikel 9, 6e lid van het Winkelsluitingsbesluit 1941 ter open bare kennis dat by besluit van 7 Augustus 1942, no. 99, voor de manu facturenwinkels in de gemeente Ven ray ontheffing is verleend van de verplichting tot openstelling voor het publiek a. voor den Vrijdag voor het tijd vak van 9—13 uur, onder voorwaarde dat do winkels voor welke van deze ontheffing wordt gebruik gemaakt, op Maandag van 9—12.30 voor het publiek geopend zullen zyn; b. voor den Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag van 12.30—13 uur, onder voorwaarde, dat winkels, voor welke van deze ontheffing wordt gebruik gemaakt, op genoemde dagen, alsmede op Maandag en Vrydag van 14—14.30 voor het publiek geopend zullen zyn. Dit besluit is goedgekeurd by be sluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart d-d. 18 Augustus 1942, no. 44289 J.Z. en treedt 31 Augustus 1942 in werking. Venray, 28 Augustus 1942 De Burgemeester voornoemd. A. H. M. JANSSEN De Secretaris. VAN HAARÉN De Nederlandsche Volksdienst telt reeds 35.000 vrijwillige medewerkers en duizenden leden. Blijf geen huiten- staander, sluit U ook aan. Verplichte inenting tegen pokken. Het Gemeentebestuur van Venray brengt ter openbare kennis, dat in het St. Elisabeths-Ziekenhuis, Merse- losche weg alhier, gelegenheid zal worden gegeven tót kostelooze inen ting tegen de pokken op DONDER DAG 10 Sept. a.s. des namiddags om twee uur. Belanghebbenden moeten: 1. medebrengen het trouwboekje, waarin de te enten persoon staat aan- geteekend: 2. op denzelfden dag en hetzelfde uur in de week na de inenting terug konten in het Ziekenhuis, om het verloop der inenting te laten onder zoeken en daarna te ontvangen het bewijs, dat die inenting met goed gevolg heeft plaats gehad. Volgens de Inentingswet 1939 moe ten de kinderen, voordat zy den leef tijd van een jaar hebben bereikt, worden ingeënt. De kinderen moeten gezond zijn: by twijfel raadplege men den huis arts. De enting zal voor de geheele ge meente alleen in het Ziekenhuis plaats hebben. Venray, 26 Augustus 1942 Het Gemeentebestuur, De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN De Secretaris, VAN HAAREN. Rijwiel gevonden. Deze week werd een rywiel ge vonden in een perceel maïs in hot Venrayseh veld. Het was van alle banden ontdaan. Waarschijnlijk is dit hetzelfde rywiel, dat voor enkele weken aan de Paterskerk gestolen werd. TRAGISCH ONGELUK Vry dagnamiddag had in de weide van de boerderij ,,'t Roosendaal" een tragisch ongeval plaats. Eenige jon- jens vermaakten zich met een aldaar oopend paard. De 11-jarige Tonnv Verkuyl, uit den Haag hier gelogeerd, bond zichzelf met een lang touw aan het paard vast en wou er juist op springen toen het dier op hol sloeg. De jongen werd over een groote af stand meegesleept, totdat hy in de prikkeldraad bleef vasthaken. Met een ernstige hoofdwonde en zware hersenschudding werd het jeugdige slachtoffer naar het ziekenhuis over gebracht, waar hy nog denzelfden avond overleed. YALK-REYUE De wedstrijd van 1.1. Zondag tegen .Y.O. Velden werd door De Valk verdiend gewonnen met 6—3. Morgen komen de „Venlosehe Boys" op be zoek tegen De Valk I, terwyl De Valk II, Noviomagum I uit Nijmegen ontvangt. Het kunnen twee spannen de wedstrijden worden, waarbij Ao Valken alles zullen moeten inzetten, willen zy goede resultaten bereiken. De liefhebbers van goed voetbal zul len dan ook niet ontbreken. Donateurskaarten voor het nieuwe seizoen zijn a.s. Zondag aan de cassa verkrijgbaar. SERVATIUS-OMROEP Toen de rust met 1—0 in het voor deel der gasten inging, dacht iedereen dat Serv. een geslagen elftal was, doch na de rust toen Serv. inzag, dat het tempo opgevoqrd moest worden, werd deze achterstand in een klinkende 5—1-overwinning omgezet. Zondag a.s. kry'gen we de laatste generale repetitie, alvorens de groote strijd om de punten weer aanvangt. De Tegelsche 2e klasser VIOST, een goede oude bekende, zal dan fungeeren als sporting-partner. Beide clubs zullen er alles op zetten om een zoo goed mogelijk figuur te slaan. Viost zal toonen een volwaardige 2e klasser te zyn, terwyl Serv. met de meest ern stigste plannen rondloopt dit te wor den; dus een aardige krachtsmeting. Serv. II die niet volledig kon uit komen stelde nogal teleur en moest met 3—2 in D.S.S. II haar .meerdere erkennen. Het samenspel en vooral het tempo lieten nog wel eens te wen- schen over, én er werd bar slecht geschoten. Wy zyn er echter van over tuigd, dat de heeren veel en veel beter kunnen en ze zullen ook beter moeten spelen, willen ze in de com petitie een behoorlijk figuur slaan. Serv. II ontvangt Zondag a.s. Wans- sum I, de kampioen der 4e klasse. HANDBOOGSPORT. Onder groote belangstelling- hadj.l. Zondag alhier het derde Districts- Concours plaats op de banen van St. Antonius, by II. Oreemers Halfweg. Niet minder dan 37 zestallen namen aan het concours deel. De uitslag is als volgt: EERSTE ZESTALLEN, le pr. Willem Teil Oirlo 201 punt 2e pr. St. Anna Venray 198 p. 3e pr. St Antonius Halfweg 198 p. 4e pr. De Eendracht Veulen 183 p. 5e pr. H. Maria Oostrum 181 p. 6o pr. Diana Venray 180 p. 7e pr. Ons Genoegen Ysselsteyn 17

Peel en Maas | 1942 | | pagina 1