Binnenland. ALLEEN BOTER is boter GEVONDEN een bruine heeronschoên, een broekriem met sleuteltje, een hoofd doek, een mes en een piip. Alles terug te bekomen op het politiebureau. Marktoverzicht. Op de Maandag gehouden jaarmarkt werden aangevoerd 51 biggen. Ver kocht werden 12 biggen, aan pryzen varieerend van 24 tot 35 gulden. Door de N.V.C. werden overgeno men 171 dieren en wel 112 runderen, 10 graskalveren en 49 nuchter kal veren. Zilveren Priesterfeest. De Z.E. Pater Dr. Renatus Ritzen, te Heerlen, vroeger leeraar aan het Gymnasium te Venrav, hoopt op 26 Aug. a.s. zijn zilveren priesterfeest te vieren. LUCHTBESCHERMING. In de publicatie der N.V.L. afd. Venray is een vergissing geslópen, wat betreft de technische commissie van Venray—Dorp. Deze commissie is als volgt: H. Oudenhoven, Leunsche, weg, J. Oudenhoven, Groote Markt. J. Martens, Stationstraat. Opgave van kelderkeuringen kun nen voor Venray—Dorp, Leunen en Heide alléén geschieden bij H. Ou denhoven, Leunsche weg. Voor Oostrum kan men zich wen den voor het keuren van kelders tot den heer Raedts, aannomer te Oos trum. Het Bestuur der N.V.L., afd. Venray GESLAAGD Voor het op 12 en 13 Aug. te Venlo gehouden examen voor Diploma A (onder Rijkstoezicht gediplomeerd schoenliersteller) slaagde onze dorps genoot de heer Jos. Voennans. Te Utrecht slaagden voor het di ploma „Kleermakersgezel A" do heeren J. Beuyssen, Schoolstraat en Martin Arts, Kruitweg alhier. Voor het Mulo-diploma A slaagde Moj. Reintjes te Leunen. LUXOR-THEATER Luxor vertoont weer volgens ge woonte een prima Terra-film der Ufa „Tot ziens Franciska", waarin we Hans Söhnker zien optreden als jour nalist, maar niet als journalist alleen, ook als de onweerstaanbare minnaar van Marianne Hoppe. Hij voert ons door zyn beroep van het oone span nende moment naar het andere, maar telkens zien we hem toch weer by zijn geliefde terugkeeren. Later zien we hem optreden als frontsoldaat en bewonderen wij het prachtige spel van Marianne Hoppe, die vol liefde voor haar man en kind zich geheel aan beide geeft. Wij raden deze film sterk aan en verzekeren U, dat ge van een bezoek aan deze film geen spyt zult hebben. Treinverkeer ingrijpend gewijzigd. In de bestaande dienstregeling der Ned. Spoorwegen worden ingaand 24 Augustus a.s. verschillende ingrijpende wijzigingen gebracht, die niet door middel van wijzigingsbladen ter kennis van de reizigers gebracht kunnen wor den. Een aantal treinen vervalt, an dere worden vervroegd of, later ge steld. Dit beteekent, dat het nieuwe spoorboekje in belangrijke mate af wijkt van het thans geldende. Ter voorkoming van teleurstelling zal men een nieuw spoorboekje dienen aan te schaffen. Van Station Venray vertrekken Richting Nijmegen8.20, 10.56, 15.20, 19.20. Richting Venlo9.44, 13.44, 17.44, 19.44. VALK-REVUE Na enkele maanden verstoken te zy'n geweest van vbetbalwedstrijden, was het in de zomersche hitte, dat wij voor het eerst getuigen mochten zijn van de capriolen met het bruine monster. Dat het raar kan loopen bleek reeds spoedig, want zoowel de eerste wedstrijd, als de daaropvolgen de, De Valk comb.—„Sevenum" wer den gevoelige nederiagen. Wat stak het spel der Valken af tegen een club als Sevenum. De Valken traag en ondoordacht en slordig spelend, waren niet opgewassen tegen de keurig werkende en soliede „Spartas- ploeg. De eerste helft konden de Valken de balans nog wat in even wicht houden, doch na do rust was het met hen gedaan en de technische kwaliteiten van Sevenum kraakte het elftal der Valken in elkaar. Sparta is een ploeg welke in staat is om elke 3e klasser de handen vol te geven; wy hopen hen nog eens terug te zien, maar dan tegen een compleet eerste elftal. Was het Zaterdag een tegenvaller, Zondag zat er echter muziek in, want reeds het derde elftal deed dien dag keurig werk en sloeg Leunen met 4-1. Daarna kwam het eerste elftal op liet, veld, met als tegenstander K.V.V. Roermond. Spoedig bleok dat hier twee elftallen aan bod waren, die el kaar de overwinning niet cadeau zouden geven. Het spel golfde snel op en neer en dikwyls werden er goede staaltjes voetbal vertoond. Bij eon doorbraak van De Valk stelde de keeper van R.V.V. zich verkeerd op en moest den bal uit het net halen. De gasten legden er nog een schepje op en de rechtsbinnen van R.V.V. gaf Jeu het nakyken, toen hy van korton afstand den bal in de touwen joeg. De Valken lieten echter niet af en ook nu namen zy weer de leiding, met een keurige schuiver maakte de rechtsbinnen het tweede doelpunt. Tot hot einde bleef het spannen. Il.V.V. vocht om gelijk spel en De Valk wildo do voorsprong vorgrooten, doch dank zy het goede verdedigen de spel aan beide zijden bleef de stand 2 1. Morgen zal De Valk den strijd aan binden met I.V.O. (Velden). Het zal een spannende stry'd kunnen worden want I.V.O. is een hard werkende ploeg, die zich niet gauw gewonnen geeft. Wij zullen maar weer eens gaan kijken. SERVATIUS-OMROEP Onder flinke belangstelling werd het voetbalseizoen geopend. De wed strijd Serv. I— N.E.C.-eomb. was het aanzien ten volle waard. Beide ploe gen waren volkomen aan elkaar ge waagd en voor de rust gaf Serv. zelfs de toon aan. Met voldoening consta teerden we dat het spelpeil aanmer kelijk is vooruitgegaan. Er werd zuiver geplaatst, het samenspel was goed en er zat tempo in het spel. De rechter vleugel was prima, de jeugdige rechts binnen zal zoo spelend z'n weg wel vinden. De linkervleugel bleef ver beneden z'n kunnen, terwijl de mid- voor hoe ambitieus ook nog veel routine ontbreekt. Er zyn nog enkele wedstrijden voor de competitie begint, zoodat hij zigh. nog wel kan acclima- tiseeren. De middenlinie was zeer goed met rechtshalf als uitblinker. Ook de beide backs waren van het goede hout en do doelman heeft een goede indruk ach tergelaten. Wat de uitslag: 2—4 betreft, deze is wel iets geflatteerd vöor de Nijme- genaren. Voor de rust had Serv. meer dan een puntje verdiend. Al met al kan men over het spel tevreden zijn en met een gerust hart zien we dan ook de toekomst tegemoet. Serv. II behaalde verdiend de eerste prijs op de serie te Overloon. Sam- beek en Overloon moesten er- met 4—0 en 5—2 aan gelooven. Ook Serv. 4 opende met. een over winning op Oostrum 2. Hier was de uitslag: 6—3. Serv. 6 klopte R.K.L.V.S 3 met: 5—1. Duidelijk kwam hier het verschil aan de dag tusschen een geoefend en een ongeoefend elftal. Zondag a.s. komt D.S.S. I en II op bezoek om resp. Serv. I en H party te geven. D.S.S. beschikt momenteel over een zeer sterk jeugdig elftal, waaraan Serv. de handen en voeten meer dan vol zal hebben. Dit kan ook gezegd worden van het D.S.S.-reserve- elftal. In ieder geval kan men Zondag a.s. wederom een paar fraaie ontmoetin gen verwachten, welke zeker de belang stelling van het publiek zullen trekken. Het verdere programma voor deze Zondag is: Servatius 3 trekt naar Tienray om T.O.P. I te bekampen. Servatius 3 zal zich goed moeten gevoelen om een dragelijk resultaat te bereiken. Met een gely'k spel of kleine nederlaag zyn wij meer dan tevreden. Het vierde speelt thuis om 2.30 uur tegen Erica 2. Dit zijn twee kampioenen van de 3e klasse. Een goede kracht meting om te zien, welke aldeeling het sterkste is. Het vijfde speelt thuis tegen T.O.P. 2 om 1 uur. Daar Zondag j.l. dit elftal een buitengewoon goede wedstrijd speelde, verwachten wij nu ook een overwinning. Het zesde behaalde zoowaar een flinke overwinning op Leunen 3. Pro ficiat boys. Een goed begin, zorg ook in de competitie zoo voor den dag te komen. Vermoedelijk gaat a.s. Zondag de reis naar Ysselsteyn om daar het 2e elftal te bekampen. Wy wenschen alle elftallen veel succes. De Athletiek-afdeeling zal onderling do eerste week in September uitma ken, wie kampioen wordt op de ver schillende nummers. Voor Vrijdag 4 Sept. staat op het programma: 1500 M. hardloopen, kogel stoten en ver-springen. Wij verwachten, dat er veel deel nemers zullen zijn, alsook een behoor lijke belangstelling. De Sportkroniek publiceerde de competitie-indeeling van den N.V.B. district IV. Wij geven hierbij de voor ons blad belangrijkste indeelingen. 3e klasse F Reserve 2e klasse D Boxmeer D.S.S. 2 F.C.V. Servatius 2 Gennep Steyl 2 I.V.O. S.V.B. 2 Panningen De Valk 26' 2 D.E.V. Venlosche Boys 2 Servatius V.V.V. 3 De Valk 1926 Tegelen 2 Venlosche Boys Weert 2 Wittenhorst 2 Ongeluk Het driejarig dochtertje van P. D. te Castenray werd tijdens het haver maaien door de machine gegrepen en raakte er tusschen bekneld. Een der voetjes van de kleine werd byna ge heel afgerukt. Doktershulp werd in geroepen en was spoedig ter plaatse. Dr. Vercauteren, die het kindje, de eerste hulp verleende, adviseerde overbrenging naar het ziekenhuis te Venlo. Het meisje maakt het daar redelijk wel. Doodelijk mijnongeluk Dinsdagavond had in de ondergrond- sche werken der mijn Oranje Nassau III te Heerlerheide een doodelijk ongeluk plaats, doordat plotseling een instorting plaats had, waaronder de sleeper v. Ryzewyk uit Heerlen werd bedolven. De overledene was 21 jaar oud en ongehuwd. EET SU AARDAPPELEN IN SCHIL Groote voordeelen en de nieuwe aardappelen leenen zicli er nitstekend toe Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad schrijft: Het is noodig, dat iedere huisvrouw er voor zorgt, dat de gedistribueerde voedingsmiddelen zoo goed mogelijk klaargemaakt worden, zoodat *t maxi mum van de voedingswaarde aan het lichaam ten goede komt. Dit geldt zeer zeker ook voor de aardappel. Voor diegenen onder u, die nog steeds niet konden komen tot het eten van aardappelen in de schil is nu hét beste moment aangebroken om het eens te probeeren. Niet alleen te probeeren, doch ook door te zet ten. De eerste nieuwe aardappelen worden altijd door iedereen met vreug de begroet, En geheel terecht, want zy smaken veel beter dan de oude aardappelen. Bovendien bevatten de nieuwe vitamine C. Nu moet men echter ook zorgen, dat door oordeel kundig klaarmaken het hooger vita mine C-gehalte aan het lichaam ten goede komt. Welke bereidingswijze zal de huis vrouw nu toepassen schrappen of in de schil klaarmaken Misschien hoeft zy zelf al aarzelend voor deze keuze gestaan. Wil men ten volle van de aardappel als voedingsmiddel pro- fiteeren, dan kiest men het laatste. De redenen waarom het eten van in de schil gekookte aardappelen zooveel beter is dan van geschrapte of ge schilde soorten zynu wellicht bekend. De voordeelen Door het eten van aardappelen met hun jasje aan heeft er geen gewichts verlies plaats. Dit beteekent zoowel besparing van geld als van voedings stoffen. Bovendien geven aard appelen op deze manier bereid een grooter verzadigingsgevoel, vooral in gezinnen met opgroeiende kinderen of waar de man zwaar werk verricht, van groot belang. Een derde belangrijk voordeel is. dat door deze bereidingswijze geen of nagenoeg geen verlies van vitamine C, eiwit en zouten (o.a. jodium, ijzer-en kalkzouten) plaats vindt, Door het koken van geschilde aardappelen gaat n.l. 60 pet, van liet vitamine C verlo ren, terwijl ook de oplosbare eiwitten en de zouten in het kookvocht over gaan. Door het schrappen gaat even eens een deel dezer stoffen verloren. Het is nu de beste tijd 0111 niet het éten van aardappelen in de schil te beginnen. Het schilletje is uiterst'dun, zoodat men het nauwelijks merkt en de smaak van de aardappel wordt er eerder iets beter dan minder van, n.l. pittiger. In de komende maanden wordt het schilletje geleidelijk dikker - in die tusschentyd went men ongemerkt aan de gekookte aardappelen „op zyn aller best". Aardappelkoek. 500 g. koude gekookte aardappelen, boter of vet. De gekookte koude aardappelen op een grove rasp fijn verdoelen. Een weinig boter of vet in de koekepan heet laten worden en do kom met geraspte aardappelen boven do pan omkeeren. Met een pannekoeksmes de massa glad strijken en heel licht aandruk ken. De pan even heen en weer schud den en de koek op een zacht vuur bruin laten bakken, pl.m. 10 min. Daarna met'n pannekoeksmes de koek losmaken, op een deksel laten glijden en voorzichtig keeren. Do tweede kant kan iets sneller gebakken worden. Afhankelijk van de rest aardappolen is deze koek meer of minder dik te maken. In stukken gesneden en warm op gegeten met vruchtenmoes of appel moes is dit een heerlijk hapje om or het brood mee aan te vullen. Deze koek kan ook hartig gemaakt worden door voor het bakken b.v. geraspte kaas, selderij, zout, gehakte groeno kruiden, een gesnipperd uitje of preitje een groente- of een vleeschrest d ooi- het mengsel te roeren. EMIGRATIE NOODZAKELIJK Ditmaal vragen we hier allereerst de aandacht, vooral van onze jonge boeren, voor het volgend citaat: „Boerenzoons en boerendochters, die geen kans zien zich in het vaderland in een of anderen stand te vestigen, die bovendien niet van plan zijn, ongehuwd ter blij ven, zullen genoodzaakt zyn, hun vaderland te verlaten. Groote ge varen en moei lij khedon gaan zij tegemoet, maar liever in .een vreemd land een onzekere toekomst tegemoet dan hier volstrekt geen toekomst." Propaganda van de Duitsche auto riteiten of van den Landstand voor 't vertrek van boeren naar het Oosten Neen lezer, dit citaat is uit 't jaar 1922, toen er nog niemand dacht aan Duitsche bezetting en Landstand Het is van niemand minder dan de beroemde boerenapostel Pater van den Elzen, die reeds in 1922, dus 20 jaar geleden, een juist begrip toonde voor het nijpende vraagstuk van de overbevolking van ons land en het onoplosbare probleem, om vestiging te vinden voor duizenden boerenzoons, voor wie toen reeds geen bouwgrond beschikbaar was om zich zelfstandig te zetten. En we herinneren ons de bóeren- vergadering op den Katholiekendag, eenige jaren geleden te Nijmegen ge houden, waar de inleiders tot de con clusie kwamen, dat zonder emigratie het vraagstuk van onze boeren-over- bevolking niet is op te lossen, zelfs niet na uitputting van alle andere middelen. Toen sprak men reeds van 35000 jonge booren, die volkomen in staat zijn een bedryf in te richten en te leiden en die daartoe geen kans krij gen. En daarbij komt nog het kleine- boerenvraagstuk, dat nimmer een radicale oplossing heeft gevonden, een oplossing, welke naar veler meening alleen kan liggen in een zoodanige samenvoeging van bedryfjes, dat daar door levensvatbaarheid en volkomen rentabiliteit wordt verkregen. Ook dat zou weer vele krachten vrijmaken. Hoe het ook zy: emigratie zal ab soluut noodzakelijk zyn voor een sa neering van onzen boerenstand. Daar aan is niet te. ontkomen. De weg is thans gewezen: naar Oost- land, waar uitgestrekte landerijen, goede vruchtbare grond braak liggen of verwaarloosd en verwilderd. Daar zullen onze boeren kolonisatie' arbeid hebben te verrichten en dat land zal hun tweede vaderland moe ten worden. Dat vraagt van hen vele en zware offers, maar oen oplossing van het vraagstuk is urgent en welke tegen stander van deze plannen deed al eens een andere oplossing aan de hand Hoeveel radio-ontvang- inrichtingen 1 P.T.T.-nieuws meldt, dat op 81 Juli 1942 het aantal radio-luistervergun ningen 1.287.445 bedroeg. Er waren 1.187.512 ontvangtoestellen of 2684 meer dan de vorige maand. Er waren 269.473 aangeslotenen bij de radio-distributiebedrijven of 2717 meer dan vorige maand. Op 31 Juli waren er in totaal 1.456.9S5 ontvang- inrichtingen (eigen toestellen en dis tributie-aansluitingen samen). ZUIGELINGENSTERFTE Omtrent de zuigelingensterfte heeft de hoofdinspectie v.oorde Volksge zondheid merkwaardige cijfers gepu bliceerd. Tot 1940 was de zuigelingensterfte regelmatig dalende. De sterfte van kinderen beneden een jaar bedroeg per 1000 levend ge borenen in 1936 38.9; in 1937 38.1: in 1938 38.5in 1939 33.7 Toen kwam echter het jaar 1940 met 39.6 en 1941 zelfs met 43.6, een groote stijging dus, die zich vooral aftcekende in de maanden Januari tot en met April. D„e aanvankelijke conclusie luidde, dab dó oorlog met daarnaast de strenge'winter en de slechte voeding hier "de schuldigen waren. Het jaar 1942 gaf zeker nog een veel slechte- ren winter te zien en de voeding was zeker ook minder dan vorige jaren. Wat zien we nu echter De maanden Januari—Mei van dit jaar leverden plotseling een aanmerkelijk lager sterftecijfer op dan de eerste maanden van 1941. Voor de eerste vijfmaanden van 1941 bedroeg de sterfte beneden een jaar per 1000 levend geborenen Januari 55.5, Februari 61.3, Maart 55.5, April 50.2, Mei 48.5, terwijl deze cyfers voor het zeer ongunstige jaar 1942 waren resp. 57.4, 57.1, 45.6, 43.3, 38.2. Vooral wat cle laatste maanden betreft, kan men hier dus spreken van een aanzienlijke daling. Intusschon is de conclusie, dat de oorlog met al zijn nadoelen en moeilijkheden de oorzaak dor grooterc sterfte van de laatste 5aren zou zijn, omvergeworpen, door de cyfers, welke dit jaar tot heden opgeleverd heeft. Kind in zwembassin verdronken •In de gemeentelijke openlucht- zweminrichting „De IJzeren Man" bemerkte Dinsdagmiddag' een baad ster, die zich in het ondiepe bassin begaf, dat een kind op den bodem lag. Na langdurige pogingen om het kind tot bewustzijn te brengen, moest de ontboden dokter den dood eonsta- teeren. De verdronkene bleek een 8-jarig zoontje van de familie van Vlerken uit Eindhoven te zyn. Waarschijnlijk heeft, liet ventje reeds ongeveer 5 a 7 minuten onder water gelegen voor dat het ongeluk bemerkt werd. De heide bloeit De zonneschijn van de laatste dagen zoo schrijft do Ncd. Toeristenbond (A.N.W.B.), heeft het in bloei komen van dé heide krachtig bevorderd. De paarse kleur van de velden breidt zich thans snel uit en zoowel op de Veluwe als in Twente en Drente,het Gooi en Noord-Brabant, kan het hoogte punt van den bloei de volgende week worden tegemoet gezien. Ook thans staan reeds deelen van het land in vollen bloei, zooals de Strybeéksche heide bij Breda, de heide in Dwinge- loo, Olterterp (by Beesterzwaag) en Borger. In sommige streken, zooals bij Vorden, heeft de heide veel van de vorst in den afgeloopen winter te lijden gehad. Niettemin zal men in taj van gebieden nog volop van het feest van de bloeiende heide kunnen genieten. Achter (le schermen De stryd tegen de bolsjewistische misdadigers is een stry'd die niet achter de schermen wordt uitgevoch ten, maar op de slagvelden in het Oosten. Hier speelt de diplomatie geen rol, hier is geen compromis mogelijk. Hier spreekt het zwaard, totdat er geen bolsjewisme meer zal bestaan. Achter de schermen trachten Roosevelt en Churchill, de boezem vrienden van Stalin, Europa aan het bolsjewisme uit te leveren. Op de slagvelden in het Oosten echter strij den dappere kerels. Zij voegen nieuwe overwinningen toe aan de reeks die zij reeds behaalden en zij zullen ook do eindoverwinning bevechten. Achter de schermen fluisteren en hitsen „Nederlanders". Zy beschimpen zelfs onze dappere Oostfrontstrijders. Land genoot, komt vanachter die schermen, treedt woor het voetlicht, meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Neder land", Koninginnegracht 22 te 's-Gra- venhage. Bij bet baden verdronken. Woensdagavond is 20-jarige J. Maas akkers te Cuyk in de Maas by het baden verdronken. Toen men den drenkeling op den oever had, werd onmiddellijk kunstmatige ademhaling toegepast. Het mocht echter niet meer gelukken, de levensgeesten op te wekken. Door den bliksem gedood. Woensdagavond is te Ulestraten de landbouwer E. toen hij op het veld werkzaamheden verrichtte, door den bliksem getroffen en onmiddellijk ge dood. Een tweede persoon, die by hem werkte, werd bewusteloos geslagen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Ketel ontploft. In een fabriek aan de Oostenburger- middenstraat te Amsterdam is Woens dagmiddag een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Door onbekende oorzaak explodeerde oen ketel. Een 50-jarige man, die in de nabijheid werkzaam heden verrichtte, werd door een stuk ijzer getroffen. Hy kreeg een groote hoofdwonde en een hersenschudding. Aan de gevolgen van hot ongeluk is de man overleden. Een andere 30-jarige werkman, bekwam brandwonden aan rug en beenen. Volkstuinders moeten ingeschreven worden. De houder van een volkstuin kan, naar de productiecömmisaris voor den tuinbouw en de ooftteèlt mededeelt, tot en met Zaterdag 22 Augustus 1942 nog de inschrijving van zijn volks tuin aanvragen. Den volkstuinder, die zyn tuin nog niet heeft doen inschrij ven, wordt aangeraden dit alsnog te doen, aangezien het gebruiken van een niet-ingeschreven volkstuin ver boden is. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de desbetreffen de officieele publicatie. Rechten en plichten van Ziekenfondsleden De centrale persdienst van N.A.F. meldt: Eenige maanden geleden werd er reeds de aandacht op gevestigd, dat bij de uitvoering van Ziekenfond- senbesluit dikwijls moeilijkheden ont staan, doordat verzekerden er zich niet voldoende rekenschap van geven, dat zij niet alleen rechten, doch ook plich ten hebben. In het bijzonder werd daarbij gewezen op het feit, dat dik wijls opneming in een ziekenhuis plaats heeft, zonder dat de behandelen de geneesheer de opneming noodzake lijk acht en zonder dat het fonds door inlevering van de daarvoor bestemde formulieren van dé opneming in ken nis is gesteld. Het ziekenfonds is niet gehouden de kosten, aan de behandeling en de opneming in een ziekenhuis verbon den, voor zijn rekening te nemen, wanneer hiervan niet op de voorge schreven wy'ze word kennis gegeven. Tot liet bittere einde De stryd in het Oosten tegen den aartsvijand van de beschaafde 'Euro- peesehè volkeren zal door de Duitsche weermacht en haar bondgenooten tot het bittere einde uitgevochten worden. Tot het bittere einde, tot liet bolsje wisme volkomen vernietigd is. Alleen dan zal het mogelijk zijn een nieuw Europa te bouwen. Landgenoot, het zou oneervol zijn onze maiinen aan het Oostfront alleen dozen strijd tot het bittere einde te laten uitvechten. Maakt u gereed uw aandeel te le veren. Bewijst, dat ook gij pal staat voor een betere toekomst van ons land en volk. Meldt u aan by het Vrijwilligerslegioen Nederland Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage Nieuws in enkele regels. Te Beuningen bij Nymegen is de 46jarige mej. W. Willems van de trap gevallen. Zij werd met een zware hersenschudding opgenomen en is na eenigen tyd overleden. Te Oss is een. èerecomilé gevormd voor den jaarlijksclien gecombineer- den rundvee- en paardenfokdag, die dit jaar op r September in hot sport park aldaar wordt gehouden. Dinsdagmiddag is de - 17jarige Ver hoef uit -Waalwijk in aanraking ge komen met de stroomdraden vaneen lantaarnpaal, waarin hij tydens het spel was geklommen. Hy stortte dood naar beneden. De moeilijkheden bij de groentenvoorzieniiig. Ook thans komt het nog voor, dat de groentenhandelaar zijn klanten slechts in zeer beperkte mate kan bedienen, om niet te spreken van het onaangename wachten „in de ry" waartoe degenen, die gewoon waren hun boonen of wortelen zelf te halen, gedwongen worden. Weliswaar heeft men reeds eenige maanden geleden medegedeeld, dat de groentenschaar- schte van voorby gaanden aard was, dit wilde echter niet zeggen, dat wy na dit onaangename intermezzo weer over overvloed zouden kunnen be schikken. Alhoewel van overheidswege en van de zijde der tuinders en boeren al het mogelyke wordt gedaan onze voedselpositie in het goede spoor te houden, zyn er dit jaar vele niet te onderschatten factoren in het spel, die den bodembewerker en den con sument voor onverwachte stagnaties plaatsen. Vooreerst is daar het weer, dat ons niet steeds een opgeruimd zonnig ge zicht toonde. De boonenoogst heeft daarvan te lijden gehad en ook de bloemkool en peen stellen te leur. Toch zyn deze laatste producten in beperkte mate voorhanden. En de oogst van tomaten laat zelfs niets te wenschen over. In verband met de groote vraag, veroorzaakt door een tekort aan andere groenten, is het vanzelfsprekend, dat zelfs degene, wat als in normale jaren ter markt verschijnt, thans eveneens niet in on beperkte hoeveelheden verkrijgbaar is. En de komkommers? Daar gooien ze je mee dood, zegt de volksmond. En het is een feit-, dat de komkom- meroogst dit jaar zoo overvloedig is, dat vele groentenhandelaren hun klanten vaak voor de keuze stellen, by de door hen gevraagde groenten komkommers te koopen of in het geheel niets te ontvangen. In dit verband lijkt het goed er nog eens met nadruk op te wijzen, dat koppelverkoop, in welken vorm ook, absoluut verboden is. Zeer vele groen tenhandelaren zaten met groote voor raden komkommers, doch zij hebben deze vrijwillig gekocht. Op de veilin gen is koppelverkoop evenmin toege staan. De verkoop van komkommers kan dus ook normaal geschieden. Ten aanzien van de andijvie ten slotte kan men hopen, dat deze straks aan de markt zal komen. Hoe de oogst zal zijn, moet worden afge wacht. Een tweede belangrijke oorzaak die tot moeilijkheden in de groenten- positie heeft geleid, is de sterk ge stegen vraag naar groenten en wel vanwege de thans in vele gezinnen heerschende gewoonte, tweemaal per dag te eten, om brood uit te sparen. De veronderstelling, dat veel groen ten verkocht zouden worden, om door het publiek zelf geconserveerd te worden, is onjuist. Do groenten, die thans worden aangeboden, leenen zich niet goed voor wecken. Daarbij komt, dat tengevolge van het gebrek aan gummiringen en de distributie van gas het wecken toch maar op zeer beperkte schaal kan geschieden. Tenslotte is hot groentenverbruik ook toegenomen tengevolge van het feit, dat de particuliere voorraden aan hun eind zijn gekomen. En do moge lijkheid de voorraad blikgroenten aan te vullen bestaat niet meer. Het publiek dient thans vooral ook te beseffen, dat men niet op afwisse ling van groenten kan rekenen als voorheen. De wensch om een bepaal de soort te bemachtigen, brengt mee, dat men zich de moeite moet ge troosten langen tijd in de rij voor den winkel to staan, terwijl men aan de groentensoorten, die in ruimer mate voorradig zyn, klaarblijkelijk niet de voorkeur geeft. Er wordt gestreefd naar een zoo goed mogelijke voorziening. Zoo wor den bepaalde groenten, die op een gegeven oogenblik in ruime mate aanwezig zyn en een snelle afzet behoeven, naar de groote steden ge dirigeerd. Gedurende eenige weken zal men dan een bepaalde groente in tamely k behoorlijke hoeveelheden kunnen krijgen. Er zyn groentenhandelaren. die er over klagen, in dagen geen groenten te hebben kunnen koopen. Waarom hoort alleen het publiek deze klach ten Laat men zö ter kennis van de daarvoor aangewezen instanties bren gen en werkelijk, bevatten zij grond van waarheid, dan zullen zij zeker onderzocht worden. Dat ook de clandestiene handel veel kwïtad berokkend aan de groenten- voorziening mag wel als bekend ver ondersteld worden. Niet voor niets nam de overheid vele maatregelen om dit kwaad te bestrijden. Het is natuurlijk niet mogelijk by iederen tuinder een controleur op wacht te zetten, doch iedere tuinder dient er van overtuigd te zijn, dat hij zich bij overtreding, dor geldende bepalingen aan strenge straffen blootstelt. Tenslotte nog eenige woorden over de fruitoogst. Deze laat zich gunstig aanzien. Er is echter veel fruit noodig voor de jamfabricage. En dat niet overal bepaalde vruchten voorradig zyn, vindt ook zyn oorzaak in de vervoersmoeilykheden en den nood- zakelyken snellen afzet in verband met de bederfkansen. Roode bessen en aardbeien zyn, evenals kersen, in groote hoeveelheden in de normale consumptie gebracht. Men kan een goede pruimenoogst verwachten, hoe wel natuurlijk ten aanzien van de weersomstandigheden voorspellingen altijd gevaarlijk zijn. Aan de hand having der vastgestelde prijzen ten slotte wordt natuurlijk streng de hand gehouden. In dit verband zij gewezen op het kortgeleden versche nen voorschrift, dat ook op de groen- tenkarren de artikelen geprijsd moe ten worden.' Do afgeloopen week in Nederland. Voor het Obergerioht te Utrecht stonden 21 verdachten terecht, waar onder een groot aantal joden, die een clandestienen handel hebben gedreven in suikertoowijzingen voor 8500 kg. welke door een PTT-ambtenaar wa ren ontvreemd. Tegen den hoofddador werd 3 jaar en 6 maanden geeischt, de overige daders werden veroordeeld tot straffen, varieerend tusschen drie jaar en drie maanden. Er is dezer dagen hard en snel op getreden tegen knoeiers met groen ten- en fruitprijzon. Een groot aantal van de in Gelderland en Overysel gecontroleerde groenten- en fruitbe- drijven, zoowel grossiers als detaillis ten, bleken in overtreding te zijn van de prijsvoorschriften. Zy werden on- middelijk voor den Inspecteur voor dePrysbeheerschingte Arnhem geleid en hoorden zware straffen tegen zich uitspreken. Er worden boeten opge legd tot 7500 gulden en verscheidene zaken werden gesloten. Ook de koo- pers van te "dure groenten en fruit werden beboet. Zoo werd een tandarts uit Venlo, die een kwartje teveel had betaald voor een pond pruimen, be boet met 500 gulden. In en rondom de groote steden wordt eveneens met kracht opgetreden. De Haagsche In specteur berechtte meer dan- 20 in Rotterdam en Den Haag wonende detaiftisten. In verschillende gevallen werd sluiting van de zaak gedurende een bepaalden tyd gelast, in andere gevallen werd volstaan met een geld; boete. In Loosdrecht kon men zyn distributiezorgen vergeten. Het be kende watersportcentrum bleek een broeinest van zwarte handel te zyn. Op de levensmiddelenbons was niets te krijgen, daarentegen verkocht men letterlijk alles zonder bon, natuurlijk tegen gepeperde pryzen. Een dubbele uitsmijter kostte er zes en een halve gulden, gebak één gulden per portie, cake tachtig cent het ons. Opsporings ambtenaren hielden groote schoon maak .en namen o.m. vierduizend eieren in beslag. Talrijke processen- verbaal werden opgemaakt en later bleek, dat er letterlijk geen overtre ding van de distributiebepalingen kon bestaan of de Loosdrechtènaars had den zich er aan bezondigd. Aan dezen onduldbaren toestand is thans een definitief einde gemaakt. In Loosdrecht zyn de normale verhoudingen weer gekeerd. LANDBOUW EN VEETEELT KAAS. „Kort" ontstaat door te veel vocht„wrongel te zuur gewor den. STOPPELLAND. Elk stukje ge bruiken. Zorgt voor den winter Wenken voor zeepbesparing. Zeep en zeeppoeder wordon ver vaardigd van grondstoffen, die ook andere voor den oorlog belangrijke doeleinden dienen. Daaruit volgt, dat het civiele verbruik zich beperkingen moet opleggen. Wij nemen daarom alle middelen te baat, die ons zeep helpen besparen zonder dat hetTwaschgoed wordt aan getast. Twee van dergelijke middelen die onze grootmoeders reeds hebben

Peel en Maas | 1942 | | pagina 2