Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Korfe Wenken Binnenland. iüfidagsdietut 4}ui$adóen Zaterdag 15 Augustus 1942 Drie en Zestigste Jaargang No 32 advertentieprijs Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm. Vraag en aanb. betrekk. 8 ct., alle overige 12 ct. abonnementprijs voor Venray 70 ct. buiten Venray 80 ct. per kwartaal. Afz. no. 6 ct. PEEL EN MAAS UITGAVE Fa. v. d. MUNCKHOF Drukkerij, Kant.boekh. Kengetal 2446 VENRAY Grootestraat 28 Tel. 512 Giro 150652 P 1101/1. Verantwoorde lijk voor den geheelen inhoud: W. P.A. van den Munckhof. Uitreiking nieuwe bonkaarten. Stedelinzeil en plattelanders krijgen verschillende kaarten. Men kan zijn keuze tusschen rooken of snoepen veranderen.. De distributiediensten der gemeen ten, waar men in liet bevolkingsre gister is opgenomen, zullen op nacler to bepalen tijdstippen gedurende liet tijdvak van i 7 Augustus tot en met September a.s. tegen overlegging- van de distributiestamkaart en tegen in ontvangstneming van een bon van liet. inlegvel, bonkaarten „voedings middelen 10c periode 1942", benevens nieuwe aardappelkaarten uitreiken. De bonnen zullen naar gelang zij in de stad of ten platteland uitge reikt worden, oen opdruk in verschil lende kleur hebben, n.l. rood voor de „stad"-kaarten en zwart voor de „land"-kaarten. Zelfvcrzorgers voor aardappelen, brood, vleesch en melk zullen onder scheidenlijk geen aardappel-, brood-, vleesch-, of melkkaarten ontvangen. Van zelfverzorgers voor melk, op wier bonkaarten geen melkbonncn voor komen, zal oen viertal „reserve' bonnen worden ingehouden. In een aantal gemeenten dient men ter verkrijging van een aardappel- kaart een formulier MD 32 in te vullen. De plaatselijke distributie- diensten zullen hierover nadere mede- deelingen doen. Zij, die geboren zijn tusschen 9 Aug. en 7 Sept. van de jaren 1921, 1928 en 1938, dienen, alvorens hun bonkaarten in ontvangst to nemen, hun inlegvellen te ruilen. Voorts zullen tegelijk met de bon kaarten voor voedingsmiddelen nieuwe tabaks-, cigaretten- en versnaperings- kaarten worden uitgereikt. Hiervoor behoeven geen bonnen van de thans in gebruik zijnde kaarten te worden ingeleverd. Dientengevolge zullen ook zij, aan wie de vorige keer geen kaarten werden verstrekt, nieuwe rook- of versnapcringenkaarten ontvangen, terwijl bovendien mannelijke personen geboren vóór 7 Sept. 1924, en vrouwe lijke personen, geboren vóór 7 Sept. 1918 opnieuw hun keuskunnen bepalen tusschen versnapcringenkaart eener zij ds en tabaks- of sigaretkaart anderz- De aandacht wordt er op gevestigd, dat men terstond bjj liet in ontvangst nemen der kaarten dient te contro- leeren of men alle bescheiden, waar op men recht, heeft, heeft ontvangen, aangezien latere reclames uiteraard niet in behandeling kunnen worden genomen. Tevens dient men na to gaan oi op de distributiestamkaarten de afkrui- sing der vakjes op de juiste wijze heeft plaats gehad. Bij do uitreiking van oen bonkaart „voedingsmiddelen 10e periode 1942" K of L 107, 207, 307 of 407 moet hot vakje L 13, terwijl bij verstrekking van een versnaperingenkaart, een tabakskaart en een sigarettenkaart in het vakje A.A. 2 van de distribu tiestamkaart onderscheidenlijk de let ters X, Y en Z geplaatst dienen te worden. o— Familie op het platteland is door de stedelingen nog nooit zoo gewaar deerd als in dezen distributietijd. Geon wonder, want de plattelanders zijn nog weieens bereid, een paar bonnen af te staan voor ée familie in de stad. Het is begrijpelijk, dat deze bonnen dankbaar worden aanvaard, doch het is ook duidelijk, dat hot ongewensclit is, dat de eeno stadsbewoner meer bonnen heeft dan de ander. De minder bevoorrechten -zullen dit speciaal ervaren als de winkelvoor raad bjj den leverancier in de stad wel toereikend is om de rechtmatige rantsoenen aan de gegadigden te le veren, doch niet berekend is op het verstrekken van extra porties. Daar om heeft men besloten, verschillende levensmiddelen- en aardappelkaarten uit te reiken voor de stad en het platteland. In gemoenten mot een uitgespro ken stedelijk karakter worden bjj de eerstkomende uitreiking kaarten af gegeven met rooden opdruk, terwijl in plaatsen met een typisch landelijk karakter kaarten met zwarten opdruk zullen worden uitgereikt. „Stad"- en „Land"-kaarten dus. Do „Land"-kaarten zullen in de stad niet geldig zijn, de stadkaarton daar entegen wel ten plattelande. Houders van kaarten met zwarten opdruk zullen deze dus niet kunnen gebruiken, als zij in de stad gaan logeeren. Natuurlijk beteekent dit niet, dat het verblijf in de stad hun onmogelijk wordt gemaakt. De be doeling is slechts, dat het bovenver melde kwaad zooveel mogelijk wordt ondervangen. Daarom geldt de nieuwe regeling dan ook alleen voor dié weekartikelen welke in den regel speciaal in de plaats van inwoning, meestal van een vasten leverancier worden be trokken, b.v. aardappelen. Om tech nische rodenen is echter de geheele kaart van een opdruk in eenzelfde kleur voorzien. Wie dus een dagje naar de stad gaat, zal van de regeling geen hinder ondorvinden. Do plattelander, die een weekjo in dc.'stad gaat logeeren, zal in de gelegenheid worden gesteld- de noodige bonnen in te ruilen bij den plaatselijken distributiedienst. Bij de uitreiking zal menigeen zich verbazen roode kaarten te ontvangen, terwijl hij zwarte had verwacht. Ook het omgekeerde kan het geval zijn. Bij de indeeling wordt namelijk spe ciaal gelet op het typisch karakter van den betrokken kring, die vaak meerdere gemeenten omvat. Zoo worden b.v. Sneek en Harlin- gen als stad beschouwd, Franoker als een landelijke gemeente. In Geldrop worden stadkaarten uitgereikt, omdat het tot clou 'kring' Eindhoven behoort, in Zutphen on Harderwijk ontvangt men 'landkaarten. Op" clcze wijze wordt voorkomen, dat do winkelstand wordt gedupeerd. Winkeliers met bezorgdiensten in de stad en op hot land behoeven zich dus niet ongerust te maken. Nadere bijzonderheden omtrent de nieuwe regeling zullen tijdig worden bekend gemaakt. Men valle cle distributiediensten dus niet lastig met verzoeken om inlich tingen, doch waclïte do nadere mede deel ingen af. niet aangeslagen waren. Van de hamels (weeren) geboren vóór 1942 en andere schapen bedraagt de aanslag 100 pet. voorzoover deze nog niet zjjn aangeslagen, en voor de fokram- mon 100 pet. van het totaal aanwe zige aantal schapen. Van de jongere schapen, geboren in 1942 bedraagt deze aanslag 80 pet. voor niet geregistreerde ramlammeren en 20 pet. voor geregistreerde ram lammeren, terwijl voor dezo hamels de aanslag eveneens 100 pet. bedraagt. van den Prov. Voedsel- commissaris te Roermond Bijbetaling tarwe oogst 1939 Telers zullen' binnenkort op de door hou ingeleverde tarwe van oogst 1939 por 100 kg. 9 ets. uitbetaald krijgen, zijnde het batig saldo van deze oogst. Hooi toewijzing voor paarden Voor paarden van particuliere paar- denhouders die over geen grasland of groenvoeder beschikken kan een voorlopige toewijzing voor hooi ver leend worden. Aanvraagformulieren worden U op verzoek toegezonden door de P.I.C.A. Afd. Hooi en Stroo, Landbouwhuis, Roermond. Aardappelcnvervoer van tuintjes I-Iouders van volkstuintjes en parti culiere tuinen moeten voor het ver voer van hun aardappelen in het. bezit zijn van een vervoerb'ewys, aan to vragen bij den Bureauhouder. Volkstuinhouders aangesloten bij een vereeniging of gepacht zijn van een gemeente moeten via do vereeniging of gemeente hun vorvoerbewijs bi den Bureauhouder aanvragen. Intrekking van alle aankoop- vergunningen voor paarden Met ingang van 1 Augustus zijn alle aankoopvergunningen voor paai den ongeldig verklaard. Nieuwe aankoopverguuningen wor den nog slechts in zeer dringende gevallen uitgegeven. Rundvee-levering De Veehandelaren en Veehouders worden nogmaals in hun eigen belang aangeraden, het vee dat op een markt wordt aangevoerd te voorzien van een bolraap koptouw. Dezo touwen zijn bij don handel verkrijgbaar, ter wijl bij niet opvolgen van dit voor schrift hiertegen maatregelen geno men zullen worden dio van minder prettigen aard zijn. Dorsclien van rogge en tarwe In de maand Augustus zal zooveel mogelijk rogge en tarwe moeten worden gedorschon. Wij hopen, dat iedere teler don ernst van den toe stand inziet en al het mogelijke zal doen om de broodgraanvoorziening veilig te stellen. Toewijzing liaver uit eigen oogst Telers van haver die' voor hun paarden haver uit eigen oogst wen- schen te behouden gedurende het tijdvak van 6 Sept. '42—12 Juni '43 dienden zulks kenbaar te maken op de registratiekaart van 26 Juli 1942. Geörganiseerden die zulks hebben nagelaten worden alsnog in de ge legenheid gesteld dit. to doen, wan neer zij zich ten spoedigste tot den Burcauhoiider wenden. Ruiulvccprijzen uit te betalen (loor B.Ó.Y.Y. Prijzen geldend mot ingang van 1 Aug. 1942. Runderen klasse AA A B C CC DD 63-68 56-61 49-54 43-47 41-42 33-40 Kalveren, andere klasse dan nuchtere Al A2 A3 A4 A5 50 44 39 33 30 Nuchtere kalveren, tot 30 kg. 30-35 kg. 36-40 kg. b. 40 kg. 33 39 44 48 Voor runderen geleverd op weide- ossencontraot worden do nieuwe prijzen uitbetaald, voor runderen ge leverd op mest- en opzetters-contract of op aanslag 1941 de oude prijzen van vóór 31 Juli j.l. Overdragen van Kg. op do leveringsplicht _In het vervolg zal het niet meer niogelyk zijn, om van dieren welke S Augustus a.s. aan de B.O.V.Y. geleverd worden, Kg. over te dragen aan derden, behoudens in zoor uit zonderlijke gevallen. De Kg. welke op de aanslag 1942 te veel geleverd worden, zullen in mindering gebracht worden op de aanslag 1943. Seliapenlovering najaar 1912 Schapenhouders zullen nog een najaarsaanslag ontvangen, berekend naar de per 26 Juli j.l. op hun bedrijf aanwezige schapen en tot nu toe IVINTER Hl LP-LOTERIJ 1942 Deelname beteekent: kans op geldprijzen en zekerheid van de voldoening der goede daad ten bate van den noodlijdenden eveninensch. LAAT DEN INGANG VRIJ! Blijf niet by den ingang staan in tram of bus, want dan belemmert U het vlug in- en uitstappen. Het geeft by elke halte onnodig oponthoud, wanneer de reizigers zich door do menigte heen moeten wringen. De conducteur maant aanhoudend; „doorlopen naar binnen". Laat hot hem niet tevergeefs vragen. Als U bij do halte staat en het is druk, vorm dan zelf een file. Dring niet op als do tram of bus aankomt, maar geef eerst de reizigers, die er uit moeten, behoorlijk ruimte om uit te stappen. Spring niet op een rijdende tram, er komen herhaaldelijk ongelukken uit voort. Wees inschikkelijk in tram, trein en bus. EEN BOEK TAN HENRY FORD Over den Internationalen Jood Men schrijft ons: In 1920 verscheen inliet veelgolezen tijdschrift „The Dearborn Intenendent" een artikel: „Do joocl haar karakter ii hot bedrijfsleven" van Henry Ford, den bekenden Amerikaanschen auto-koning. Nog nimmer was in Amerika het jodenprobleem op zulk een openhartige wijze, zooals Henry Ford het hier deed, behandeld. Het tijdschrift nam een ongekende vlucht, De oplage steeg na het eerste artikel tot 200.000. Dit aantal nam toe tot 300.000 naarmate Ford zyn publicaties over hetzelfde onderwerp, dit wa ren de eerste hoofdstukken van zijn over de gelieele wereld vermaard ge worden boek „Do internationale jood" voortzette. Op een voor een Amerikaan vooral ten aanzien van het jodenbrobleem ongekend vrijmoedige wyze, hesprak Henry Ford hier de vele vraagstuk ken, die als gevolg van het optreden der joden zich op alle gebieden van het maatschappelijk leven voordoen. Talloos zijn de pogingen geweest, om te trachten, de uitgave en versprei ding van dit boek van Henry Ford tegen te gaan en onmogelijk te ma- kenj Al hun internationale verbindin gen riepen do. Joden in het geweer om dit boek, dat geen schotschrift is, doch dat op objectieve wijze de vele aspecten van het jodenprobleem be licht, tegen te werken. Het mocht allemaal niet baten. Het werd over de geheele wereld verspreid en verscheen in zeer vele talen, o.a. ook in het Nederlandsch, Duitsch en Fransch. Zyn opvattingen over de joden culmineeren in de uitspraak: De jood heeft steeds, de niet-joodsche wereld van het gezichtspuut uit be zien, hoe hy deze wereld en zijn levens ki-achten aan zich dienstbaar kan maken. Ook in den jongsten ty'd zijn de jodon niet van elkaar, doch van de volkeren, waarbij zy hun gastvrijheid genoten, ryk geworden. De joodsche wet veroorlooft den joden met een niet-jood volgens andere gedragsregelen zaken te drijven dan met zijn eigen joodsche „naasten". Dat is het oordeel van den automo bielkoning Henry Ford in zyn opzien- boek „De internationale jood", dat in 1920 -verscheen en dat nadien vrijwel in alle talen der wereld het licht zag. Van dit boek bestaan ook Nederland- sche en Duitscho vertalingen. Vraagt er naar by uw boekhandel. Dit boek geeft u een goed inzicht in de Jood sche praktijken en in het net van wijd vertakte verbindingen, die ze over de geheele wereld gespannen hebben. Kind uit den trein gevallen Maandag j.l. viel een 4-jarig kind uit don in volle vaart zynden snel trein op het traject Weert-Eindhoven. Door het openstaande raampje tui melde het ventje op den berm naast de spoorlijn. Do trein stopte onmid dellijk en toen bleek, dat de kleine wonder boven wonder, niet het ge ringste letsel had opgeloopen. Hoe voed ik mijn konijnen i Do Rijksvoorlichtingsdienst voor de Pluimveeteelt van do directie van den 'andbouw, afd. „konijnen" verstrekt op aanvrage gratis vlugschriftjes met beschrijving en teokening van voor de konijnenvoeding belangrijke on kruiden. Men kan dezo brochures per brief kaart aanvragen. 'Hot adros van den afzender moot in blokletters worden vermeld. Bouwteekeningen voor konynliok- ken zijn eveneens gratis te verkrijgen. HET NUT YAN DE CITROEN De citroen is een heerlijke, veel te weinig gewaardeerde vrucht. Ook ten opzichte van hygiëne en huiselijk ge bruik kan zij ons voortreffelijke diens ten bewijzen, Men kan b.v. een zeer aangenaam bad verkrijgen door 3 of 4 citroenen in de kuip uit te persen. Het water moet dan echter nog minstens een half uur blijven staan, opdat liet sap zich goed daarmede zal kunnen ver mengen. Men krijgt door zulk een bad een heerlijk gevoel van frischhoid en de huid wordt bijzonder zacht. In West-ïndiö wordt een citroen dikwijls inplaats van zeep gebruikt, Als de inboorlingen hunne handen willen wasschen, besproeien zij die'met citroensap en wrijven ze flink in het water af tot zij goed schoon zijn. Citroensap hoeft een zeer gunstige werking op de gelaatskleur. Een paar druppels daarvan in liet waschwater doen alle vettige glans van het aan: gezicht verdwijnen en maken do huid zacht als fluweel en frisch. Door een weinig citroensap, dat men voor het naar bed gaan op het ge zicht wrijft "en laat indrogen, zullen alle vlekken naar men zegt ook zomersproeten verdwijnen. Doetmen dat dikwijls, dan zal men geen last meer hebben van eenigen uitslag, of die moest uit een of andere ziekte voortkomen. Citroenen zijn ook goed voor do tanden. Eenige druppels citroensap oen glas water als mondspoeling werken versterkend op het tand- vleeseh en de slijmvliezen. Wascht men het hoofd mot zulk een citroen water, dan verdwijnen de lastige roosschilfers' en het haar wordt zachter en voller dan te voren Om aangesneden citroenen voor be schimmelen te vrijwaren, waar ze in dit jaargetijde heel gauw toe geraken, moet men ze niet neerlegge maar op hangen. Men rijgt, door den den dik ken knop van de citroen een draad, knoopt de uiteinden samen en hangt de vrucht aan een spijker zóó datzij tegen niets kan aanstooten en geen enkel vlak aanroert. De citroen zegt een Duitscli tijdschrift^ droogt wel wat langzaam uit, maar beschimmelt niet, In September rundvet op bon 44. Op de bonnen „44" van de boter- kaart en van de vetkaart. welkeg__ dig zullen zyn gedurende het. tijdvak van Dinsdag 1 September tot en met Zaterdag 12 September, zal desge- wenscht rundvet verkrijgbaar zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zy, die rundvet wenschen te ont vangen, dienen de genoemde bonnen by hun slager in te leveren, desge- wensclit tegen ontvangstbewijs, in het tijdvak van Woensdag 12 tot en met Zaterdag 15 Augustus 1942. Zij, die gedurende bovengenoemd tijdvak bon 44 niet by hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet betrekken, doch uitslui tend de artikelen ter verkrijging waar van deze bon nader zal worden aan gewezen. Do aandacht wordt er op gevestigd dat het afleveren van liet rundvet eerst is toegestaan met ingang van Dinsdag 1 September 1942. „De kninekes hebben de tupkes van de boerenkool gevreten". In derdaad gebeurt dit thans, doordat in Overijsel en Gelderland zeer veel wild voorkomt door het jachtverbod. De boeren vinden 's mor gens de kool afgevreten door de konijnen. Door een paar groote glasscherven in het koolveld te plaatsen blijven ze 's nachts echter ^herroepelijk weg. - r> t) _v.N.P.-Zeylemaker-s) Provinciaal Nieuws. VENRAY, 15 Aug. 1942 ZONDAG 16 AUG. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot: Dr A. YERCAUTEREN Groote straat 11 Telefoon 353 Hoofdacte-examen. Te Roermond slaagde Mej. E. H. Camps, onderwijzeres te Oostrum. Plechtige Mariafeestmis in St. Petrus-Banden Venray Heden Zaterdag 15 Augustus, Hoog feest Maria Hemelvaart, wordt in de Parochiekerk alhier uitgevoerd de „Missa in honorem B.M.V. de Loretto" van Vincent Goller voor 4 stemmig gemengd Koor en Orgel. Het Kerkelijk Zangkoor, bestaande uit ongeveer 30 Heeren en een gelijk aantal jongens heeft onder do be kwame leiding van haar directeur, den heer PI. Welting, met groote toewijding en spontane liefde voor de Musica Sacra deze beroemde en algemeen beminde Maria-mis in studie genomen, om ook van hunnen kant er toe by te dragen, hetgeen Vader- Bisschop op liet Diocesaancongres te Maastricht zoo van hartegrond wensch- te met de woorden: „Geen lof en jubelzang kan machtig en schoon ge noeg zijn, 's Hemels Koningin die eere te verschaffen welke haar toe komt." En werkelijk, Vincent Goller heeft, getracht zyn Compositie zoo luisterrijk en ontroerend schoon te gestalten, dat eenieder, die dit werk het geluk heeft te aanhooren, onder den indruk komt en blijde wordt in het bewust zijn 'n Mariakind te mogen zyn. Mogen dan heden Zaterdag velen getuigen zyn uit Venray en omstreken van deze stichtende misuitvoering. die ongetwijfeld op elkeen een onver- getelijken indruk maken zal. De plechtige Hoogmis begint om 10 uur. VALK-REVUE Nu wy weer staan aan den voor avond van een nieuw voetbalseizoen, zal De Valk het openen door het spelen van onderstaande wedstrijden. Zaterdag komt als eerste op bezoek Merselona I togen De Valk 4. waar mede dan weer de bal aan het rollen Daarna speelt een sterke Valk combinatie tegen Seven um I. Deze wedstrijd zal een zware opgave zijn voor De Valkcombinatie, want Sove- num behaalde in het afgelopen seizoen het kampioenschap in haar afdeeling. stond reeds met een been in de klasse N.V.B., doch door een gelijk spel tegen Swift Roermond ging die kans teniet. Met de beste voornemens bezielt starten zij in dit nieuwe seizoen, en wij zyn benieuwd wat of zy zullen prestoeren. Daar zij dezen zomer getraind heb ben onder den Heer Bijl, verwachten wij een spannende wedstrijd. Zondag komt R.K.L.V.S. Leunen als eerste aan bod tegen De Valk 3. waarna De Valk I, in haar nieuwe Opstelling, den strijd zal aanbinden tegen R.V.V. Roermond. Deze wed strijd zal aantoonen, of de training vruchtbaar is geweest, en of De Val ken liun spelpeil hebben verbeterd. Moge de omstandigheden medewerken, om de .opening van het seizoen té doen slagen, daar de wedstrijden ge speeld worden voor het trainingsfonds. In verband daarmee doet De Valk een beroep op allen, ook Donateurs en Supporters, om door aankoop van een kaartje, daadwerkelijk steun te verleenen. Moge vele daaraan gehoor geven. SERVATIUS-OMROEP Hoera, het gesloten seizoen is weer voorbij, zoo juicht de echte voetbal liefhebber. Zondag rolt de bal weer en zooals steeds is ook Servatius weer paraat. Serv. heeft geducht getraind, trouw zijn de leden opgekomen en dan is van onzen trainer, den Heer Byl, heel wat te leeren. Het publiek zal de eerste verrichtingen met belangstel ling gadeslaan en zich willen over tuigen:,, Wat zal Serv. in de komende competitie doen". Wij kunnen niet beter doen. dan te zeggen: Venraysche sportliefhebbers komt. Uzelf overtui gen. Het elftal is klaar en belust U te doen genieten van een heerlijke sportmiddag. Zij willen het vertrou wen wat U in hen stelt niet bescha men. Van deze eerste wedstrijd af. zullen zij laten zien, dat techniek en tempo beter en hooger opgevoerd zyn dan het afgeloopen jaar. Het bestuur heeft ook niet stil ge zeten, maar ervoor gezorgd een rijk gevarieerd programma samen te stel len. Wy beginnen deze wedstryden reeks met een wedstrijd tegen een N.E.C.-combinatie. N.E.C. is een N.ij- meegsche vereeniging, welke in cle Oostelijke le klasse een vooraanstaan de rol speelt. De reserves van N.E.C. spelen in de reserve-eerste-klasse en bezetten daarin dit jaar de tweede plaats. Verder commentaar lijkt mij overbodig. Een ding is zeker, wy hebben Zon dag een spannende wedstrijd in het verschiet met hoogstaand spel. Wij verwachten op het schitterend terrein dan ook een gezellige drukte. 23 Aug. komt D.S.S. I en II tegen Servatius I en II. 30 Aug. krijgen wij Wit-Zwart de pas gepromoveerde tweede klasser uit Weert op bezoek. Eon programma dat er mag zijn. Het tweede gaat naar do Serie in Ovorloon. Wy wenschen hun veel succes. Voor het derde en vierde elftal zyn de onderhandelingen op dit moment nog bezig voor het spelen van een wedstrijd. Het vijfde gaat op bezoek bij Oos trum II en onzo nieuwste aanwinst Servatius VI speelt thuis tegen Leu nen 3. Servatius-Boys voel succes. De afdeeling Athletiek is Zondag naar Vierlingsbeek geweest on wij mogen zeggen met succes. Zes leden hadden ingeschreven en hebben oon eerste, 'n tweede on tweo derde prij zen meegebracht. Bovendien wist een ander clublid nóg beslag te leggen op de 100 M. liardloopen. Erg jammer was *t dat bij de tweede wisseling op de 4 x 100 M. estafetto het stokje verloren werd, daar de twee eerste loopers ruim met voorsprong aan de kop gingen. Vermoedelijk was ook dit een overwinning geworden. Moge dit begin voor de leden een aanmoediging zijn, om nog beter hun bost to doen. Indien er zijn, die alsnog-lid willen worden van de Athlctiok-afdeeling, kunnen zij zich olke Vrijdagavond melden, 't Is heelemaal geen ver plichting voetballer te zijn. Goede clubleden zyn altijd welkom. Begin September worden de onder linge kampioenschappon op de ver schillende nummers gehouden. LUXOR-T HEATER Wij zijn niet zoo bijzonder op de hoogte met wat do Italiaansclic film industrie presteert. De film, die heden Zaterdag in het Luxor Theater draait, „EEN ONVERGETELIJKE NACHT", bevestigt de goede indruk, die wij bij „Piraten', kregen, zij hot dan ook, dat dit een totaal andergenro is. Deze film stemt tot bezinning om zich door een romantisch avontuur niet uit de juiste levenskoers te laten sturen en het oog gericht te houden op het bereikbare geluk. Dit is in het kort ook het geheele thema van deze wondermooie film, die door de acteurs op diep-menschelyke, onge dwongen wyze wordt gespeeld. Het is geen daverende avonturenfilm, maar eer een goede, boeiende roman, die van het begin tot het-einde ge bannen houdt in zijn eigen sfeer. „PANTSERKRUISER SEBASTO POL" welke Zondag en Maandag ge draaid wordt, geeft een spannende uitbeelding van een der verschrikke lijkste bladzijden uit het aan binnen- landsche beroeringen zoo rijke ge schiedboek van het Russische ryk. Zoowel de ezaristische ofticieren aan boord van den kruiser worden boeiend getypeerd als de samen zwerende elementen in de havenstad. Boeiend beschrijft de film hoe overal op de schepen, kroegen en fabrieken de communistische agitatie werkt: tot op de pantserkruiser „Sebastopol" de hel losbreekt wanneer do muiten de matrozen hun machinegeweren leegschieten op hel dek op do dansen de officieren en hun gaston. Met lal van spannende scones ver volgt do film het lugubere spel op leven en dood der hoofdpersonen tot aan de uiteindelijke ontsnapping uit Sebastopol en de hol der revolutie. De romantiek maakte dit verhaal een ontspanning, de realistische on- Ondanks alle moeilijkheden en de onophoudelijke tynarschen laat de stemming niets te wenschen over. (V.P.B.-Zander PK.Kipper-s)

Peel en Maas | 1942 | | pagina 1