Binnenland. Vrijstelling vordering rijwielen. Do Burgemeester van Ycnray brengt tor openbare kennis, dat op Maandag 10 Augustus van 14—17 uur op liet politiebureau onder het Raadhuis VOOR DE LAATSTE MAAL gelegen heid zal worden gegeven voor het aanvragen van vrijstelling van vor dering van heerenrijwielen. Bij de in „Peel 011 Maas" aangekon digde uitreiking van bewijzen op G en 7 Augustus hebben velen, voor wie oc-n bewijs is uitgeschreven, verzuimd dat toen af te halen. Hun zal NOG EENMAAL de gelegenheid daartoe worden gegeven en wel op Donder dag 13 Augustus. Alsdan worden ook de bewyzen uitgereikt aan hen, die na 5 en vóór J1 Augustus alsnog eene aanvrage hebben gedaan en voor vrijstelling in aanmerking komen. Dien dag (13 Augustus) komen voor het afhalen: van 9—10.30 uur de letters A—G van 10.30—12 uur de letters II—L van 14 15.30 uur de letters M—R van 15.30—17 uur de letters S—Z Steeds by het afhalen medebrengen persoonsbewijs en een briefje, waarop duidelijk staat aangegeven merk en nummer van het rijwiel, soort van reminrichting en of er al dan niet een kettingkast en jasbeschermer zich aan het rijwiel bevinden. Iedereen houdo zich stipt aan de bepaalde dagen en uren en aan de voorschriften, wijl hy anders niet geholpen wordt doch eenvoudig door gestuurd. Na Maandag 10 Augustus kan geen aanvrage om vrijstelling meer worden gedaan; na Donderdag 13 Augustus worden geen bewyzen meer uitge reikt. Iedereen heeft dan voldoende gelegenheid gehad om, voorzoo ver hy voor vrijstelling in aanmerking komt, zich van bewijs te voorzien. Venray, 8 Augustus 1942. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Mark to verzicht Op do rayonmarkt van Maandag werden aangevoerd 154 dieren93 runderen, 5 graskalveren en 56 nuch ter kalveren. Nieuwe dienstregeling der Spoorwegen. Naar wy van offieieele zijde verno men zal per 24 Aug. a.s. een nieuwe reisgids der Spoorwegen verschijnen. Fiets gestolen. De heer S. alhier, kwam dezer dagen tot de onaangename ontdekking, dat zijn fiets welke in een gangetje naai de woning was geplaatst, ontvreemd was. Zilveren kloosterjubileum. Bloeder Adrianus Peeters, geboren to Weert en thans in het Minder broedersklooster alhier zaP op 16 Nov. a.s. zijn 25-jarig kloosterjubileum her denken. Noveen voor den vrede De besturen van de Vereeniging tot samenstelling van Ned. bedevaar ten, de Stichting geestelijke Bedevaart naar O. L. Vr. v. Lourdes en de Lim- burgsche bedevaart naar Lourdes doen onder krachtige aanbeveling van het Ned. Episcopaat een dringend beroep op Katholiek Nederland, om van 7 tot en met 15 Aug. deel te nemen aan de noveen tot O. L. Vrouw van Lour des, opdat God de wereld van het leed en de ellende van den oorlog zal bevrijden. LEUNEN. Het 10-jarig zoontje van S. had het ongeluk, uit het raam van do 1ste verdieping te vallen. Hot jongetje kwam zoo ongelukkig terecht, dat overbrenging naar het St. Elisa- beth-ziekenhuis noodzakelijk bleek en oen arm geamputeerd werd. .Het jongetje is voorzien .van de laatste H. Sacramenten. LUXOR-THEATER Na-kermis brengt Luxor het succes stuk: Quax de Brokkenpiloot, een uiterst amusante film, met Heinz Rühman op zyn allerbest. Door 't winnen van een prijsvraag komt hij bij do vliegeropleiding, maar door zijn öigenwyzigheid en eigengereidheid mislukt alles en gaat hy terug naar huis, hier wordt hy echter weer ge dwongen terug te gaan, maar de instructeur is hem moe en maakt Quax 't leven zuur, ondanks dit zet hy door en met succes. Tusschen deze bedrijven door ziet Quax nog kans er met een ballon t usschen uit te trekken en een meisje, Marianne, na veel wederwaardigheden tén huwelijk te vragen. Dit alles wordt in 't bekende tempo afgedraaid en de kleine man zal ook deze keer ondanks al zijn opschepperij en eigenwijzigheid ten slotte weer do harten van de bezoekers stelen. De directie heeft dan ook gemeend oen ioder in de gelegenheid te moe ten stellen om deze film to zien en draait daarom Maandagavond om 8 uur, buiten de gewone uren op Zaterdag en Zondag, deze film nog eens, ter wijl ook de kinderen in de gelegen heid gesteld worden met de geestige Heinz Rühman kennis te maken in oen aparte kindervoorstelling Zondag om 3 uur. Wy raden deze film sterk aan, wie lachen wil aarzele niet, Quax zal hem aan do lopende band laten schateren. GEVONDEN op -3 Augustus 1 bos sleutels, met kaartje, waarop de naam Meyers, een armbandje, een parapluie, ach tergelaten bij Pyls, alles op het poli tiebureau, een sjaal, is bij Gossens, Ilofstr. 9. inlegvel no. 1573 is by Jans-Boken, Bosweg, evenals een kinderrozenkrans HORSTER WEEKMARKT. Horst, 4 Augustus. Totaal aanvoer 300 dieren waarvan' 111 stuks rund vee en 189 biggen. Door de N. V. C. werden overgeno men 111 dieren on wel 77 stuks groot vee en 34 kalveren. Plechtige eerste H. Mis. De parochie Well had Zondag w-eer 't voorrecht-, een harer zonen zijn plechtige eerste H. Mis aan God te zien opdragen. De uitverkorene was de Wel.Ecrw. Pater Wilhelmus Ver dy'k van de Orde der Carmelieten. Het hoele dorp had gezorgd voor een smaakvolle versiering. De straat was getooid met vlaggetjes en guir landes. Aan de ouderlijke woning was 'n prachtige eereboog opgericht. Van alle huizen wapperden de vlaggen. Familiedrama te Yenlo. Woensdag heeft zich te Venlo een tragisch familiedrama afgespeeld, waarvan de 25-jarige Chr. K. het slachtoffer is geworden. In de woning van zijn oom, M. K., een koopman, wonende aan de Maas straat, werd Chr. K. tijdens een twist zoo ernstig met een mes verwond, dat hy vrijwel op slag dood was. De oom, M. K., is gearresteerd en de politie heeft het lijk van het slacht offer in beslag genomen. Vermoedelijk is de daad geploegd onder invloed van drank. Oom ten neef waren des ochtends om tien uur op stap gegaan. Zy be zochten verschillende café's en er werd flink gedronkeu. Omstreeks twee uur keerde het tweetal in de beste ver standhouding naar huis terug. Eenmaal thuis, wilde oom een uurtje gaan slapen, waartegen de neef zich zich verzette. Zij begonnen samen te worstelen, in het begin nog voor de grap, doch later werd het ernst. De oom greep zyn neef by de keel en trok plotseling een mes, waarmede hij den doodelijken steek toebracht. Afschrikwekkend voorbeeld. Eon venter van de melkinrichting „Hygia" te Roermond, had zich meer malen schuldig gemaakt aan hetver- koopen van boter zonder bon. Woens dag moest hij zich voor den economi- sehen rechter, mr. H. Diephuis, ver antwoorden De officier van justitie eischte tegen den venter een jaar ge vangenisstraf; de economische rechter veroordeelde hem tot drie maanden. Eerste N.Y.D.-Jeugdkamp geopend. Dinsdag is op het kasteel te Hoens- broek het eerste jeugdkamp in Neder land, dat op initiatief van den Ned. Volksdienst tot stand is gekomen, geopend. Dit kamp, dat in de z.g. Economie- ebouwen van het mooie kasteel is ondergebracht, wordt thans door 225 jongens, uit Amsterdam, Don Haag, Rotterdam en Zeeland bewoond, om er een prettige vacantie door te bren gen. Men heeft het zich als een aange- namon plicht opgelegd, de belang stelling van de stadsjeugd vooral gaande te maken voor hetgeen op het land en in de natuur leeft, haar vertrouwd te maken met 't boeren bedrijf, dat zy op het kasteel zoo van naby kan leeren. Bij de opening had zich een klein gezelschap in de ontvangkamer ver- eenigd, en de eerste, die hier het woord voerde, was de heer Duqué, die de bedoeling van de inrichting van zomerkampen door den N.V.D. in het licht stelde, n.l. den kinderen gezondheid bij te brengen. Do leider van hot zomerkamp, de heer Steegmans, vertelde, dat het plan tot stichting van zomerkampen in den afgeloopen winter was opge komen, toen onder de jeugd van de groote steden lichamelijke en moreele nood heerschte. Vervolgens brachten de aanwezigen een bezoek aan de verblijfplaats van de jongens om zich daarna in de ontvangkamer aan een warmen maal tijd te vereenigen. Hier uitten ver scheidene heeren hun vreugde over de totstandkoming van dit eerste zomerkamp. DE WINKELSLUITING Per wqek is er voortaan voor de meeste winkels hoogstens één „vrije" halve (lag In de Staatscourant van 5 Augustus is opgenomen een op 17 Augustus a.s. ingaande wijziging in de thans inge volge het Winkelsluitingsbesluit 1941 geldende regeling, inzake de verplich ting tot openstelling van winkels, in dien zin, dat winkels, voor welke voor een ander tijdvak dan den Maandagmorgen toepassing is-gegeven aan het bepaalde in artikel 6 der Winkelsluitingswet (sluiting geduren de een hal ven werkdag per week, in verband met de verplichting, om ingevolge de Arbeidswet aan het per soneel gedurende een gelijken tyd per week vry to verleenen), des Maandags van 9 tot 13 uur voor 't publiek geopend moeten zyn, voor zoover de verplichting hiertoe tot dusverre nog niet voor die winkels bestond. Per week is er voortaan voor iederen winkel dus hoogstens één „vrye" halve dag, behoudens voor de bakkers-, kruideniers-, melk slagers-, en groenten- en fruitwinkels, voor welke de huidige regeling blijft gelden. Reist niet op Zaterdagmiddag In verband met de overstelpende drukte, welke de spoorwegen door de tienduizenden vacantiegangers te ver werken krijgen, wordt van bevoegde zijde op het volgende gewezen Den vacantiogangers wordt, in hun eigen belang verzocht, zoo weinig mogelijk gebruik te maken van don Zaterdagmiddag om te reizen, daal de treinen dan overbelast zijn. Aan hen, die absoluut Zaterdags middags moeten reizen wordt aange raden van de speciale „seizoentreinen" gebruik te maken, die in verband met- de vacantiespreiding, reeds van 4 Juli al' in dienst gesteld zijn. Voor de andere reizigers verdient het aanbeveling te trachten Zater dagsmiddags voor 12 uur de plaats van bestemming te bereiken, of te reizen na 19 uur. Zondags worde bij voorkeur tusschen 6 en 10 uur, of tusschen 12 en 17 uur, gereisd. Echter niet na 19 uur. Bussen rijden er, zoo als bekend, Zondags niet. WEHR MACHTSBONN EN NIET MEER GELDIG Volgens een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied zyn dc in om loop zynde weermachtsbonnen voor levensmiddelen met ingang van 1 Aug. 1942 niet meer geldig. Zy mogen dus na dit tijdstip voor den inkoop van levensmiddelen en voor het nuttigen van spijzen niet meer worden gebruikt. Wie losse weer machtbonnen, die den opdruk dragen Deutsche Wohrmachtmarke Nieder ïande" uitgeeft of in ontvangst neemt is strafbaar. Een uitzondering bestaat slechts voor de nieuwe, roode bon voor ge bak, die den zwarten opdruk draagt Deutsche Wehrmachtmarke Nieder ïande 25 gr. Kuchen", die bij ge noemde verordening wordt ingevoerd. Evonzoo blijven de groene levens middelenkaarten der Duitsche weer macht in Nederland verder geldig. Vaste brandstoffen voor kookdoeleinden Van 1 Aug. t/m 30 April '43 kan men op de met 03 KF gemerkte bon nen der kookkaarten voor vaste Brandstoffen één eenheid vaste Brand stoffen betrekken, met uitzondering van anthraciet en fabrieksturf. Men dient er rekening mede te houden, dat men met de op deze bon betrokken brandstoffen tot 15 Septem ber 1942 dient uit te komen, aange zien eerst op genoomden datum wederom een bon zal worden aange wezen. Paardenfokdag in Gemert. Op Maandag 7 September zal er te Gemert een grooto paardenfokdag worden gehouden. Voor deze fokdag bestaat in Oost-Brabant groote belang stelling. ARBEIDSDIENSTPLICHT leerlingen voor a.s. Middelbaar N.O. In de Staatscourant van Woensdag is een besluit opgenomen, volgens hetwelk de secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken bevoegd is tot het doen ver vullen van arbeidsdienstplicht of tot medewerking aan een onderzoeknaar hun geschiktheid daarvoor door op te roepen personen, in 't bezit van een in 1942 verworven einddiploma van het gymnasium of de hoogero burgerschool B. of van een met zoo danig diploma gelijkgesteld getuig schrift, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en zich hebben opge geven of nog zullen opgeven voor den in September a.s. beginnenden cursus van scholen voor middelbaar nijver heidsonderwijs, of met het oog op dien cursus eenige practische voor opleiding hebben gevolgd of zullen volgen. Zorg voor onze voedselvoor ziening in den «a.s. winter. De Overheid heeft alle maatre gelen genomen en trok lessen uit de ervaring van den strengen winter. Weinig verwachting van vervangings-ry wielbanden. Minder faillissementen. V oedsel-voorzorg. In den barren winter zag het menschdom met groot verlangen uit naar voorjaar en zomor. Ze zijn ge komen en hoe gaarne we, vooral onder de huidige moeilijke omstan digheden, zouden blijven toeven in de mildheid van den zomer, de wen teling der seizoenen gaat onverbid delijk voort en nu komt een be schouwing over onze voedselvoor ziening in den a.s. winter er ons aan herinneren, dat we met rassche schreden een nieuw koud seizoen tegemoQt gaan. Er is op deze wereld nu eenmaal niets bestendiger dan de onbestendigheid. Dusonze gedachten gericht op ons voedsel voor den a.s. winter. De Overheid heeft daarvoor wijse lijk reeds haar maatregelen genomen. In de eerste plaatsop groote schaal worden groenten gedroogd deze zijn in ruime mate ter beschik king, zoodat men een strengen winter rustig tegemoet kan zien. Aardappelen, winterpeen, koolrapen e.d. worden in groote massa's dooi de overheid opgeslagen om die in de moeilijke maanden voor de bevolking verkrijgbaar te stellen. (April tot en met Juni). Aardappelen zijn or thans vol doondedo distributie wordt alleen gehandhaafd om verspilling, b.v. door particuliere aardappelmeel-fabr i cage, te voorkomen. Mogelijk krygen particulieren ge legenheid tot aardappelbevoorrading. Voorwaarde zal o.m. zijn het bezit van een doelmatige bewaargelegen- heid. Er wordt' gestreefd naar een verdeel ingsmethodo van groen ten, appelen e.d., die niet op de bon komen, doch wel geschikt zijn voor bewaring tijdens den winter. Tenslotte zullen artikelen als jam en stroop, zij het in dezelfde beperkte mate als tot nu toe, op de bon ver krijgbaar gesteld blijven. Ook slachtproducten worden dooi de overheid in groote hoeveelheden geconserveerd en wel in de koel- en vrieshuizen, waardoor de distributie van vleesch enz. gedurende den win ter niet behoeft te stagneeren. Boter en margarine-grondstoffen zijn even eens op ruime schaal ten behoeve van de bevolking ingeslagen. De verwerking van melk tot melk poeder gaat geregeld door, een methode, die het transport aanmer kelijk vereenvoudigt en het mogelijk maakt, in den winter dit poeder weder om te zetten in melk. Zoo wordt voor onze voeding ge zorgd on profijt getrokken uit de lessen van den afgeloopen buitenge woon strengen winter. Y eiwangings-rijwielbaiid en. De prijsvraag naar een rijwielband die den normalen rubberband zou kunnen vervangen, heeft heel veel oplossingen geleverd. Er zyn bruik bare en uitvoerbare oplossingen bij, maar door do schaarschte aan ma terialen en vervangingsmaterialen zal massa-aanmaak wel onmogelijk zijn. In ieder geval zullen de ver vangingsbanden distributiegoederen bly'ven. "Wellicht zou alleen de kans op toewijzing iets ruimer worden, maar zelfs dit staat niet vast. Faillissementen. 1-Iet aantal déraillementen in het zakenleven blijft nog steeds afnemen. Dit jaar werden van 1 Jan. tot 1 Aug. uitgesproken 243 faillissemen ten. In dezelfde periode van het vorige jaar was hot. aantal nog 453. Extra-winsten niet yerant woord. Door klachten van afnemers was eenigen tijd geledon aan het licht ge komen, dat do kaashandel N.V. van den Broek en van Goffen te 's-Her- togenbosch stelselmatig te hooge prij zen had berekend. Teneinde ontdok king te voorkomen, worden bij de notities slechts de offieieele verkoop prijzen opgenomen, terwijl de extra- winstbedragen afzonderlijk werden geboekt. Deze extra-winst, welke oen aan zienlijk bedrag beliep, namen de direc teuren privé op. Door de knoeierijen in do administratie kon het juiste bedrag niet worden vastgesteld. De inspecteur van do Prysbeheersching te 's-Hertogenbosch heeft de firma thans een boete van 5000 gld. opge legd. Moord te Mierde Te Hooge en Lage Mierde is uit het Choorven het lyk opgehaald van een onbekenden man. Voeten en knieön waren met een touw bijeen gebonden en bovendien waren aan hals en voeten eenige baksteenen vastgemaakt. Het lijk verkeerde reeds in het beginstadium van ontbinding. Er waren geen aanwijzingen, waaruit de identiteit kon worden vastgesteld. Daar aan moord wordt gedacht, is het lyk in beslag genomen. Woensdagmorgen heeft dr. Hulst uit Leiden sectie op het lijk verricht in tegenwoordigheid van den substituut- officier by de rechtbank te Breda on van den heer Stevens, inspecteur dei- recherche te Tilburg. De-heide in de omgeving van het ven wordt afgezocht met politiehonden, om te trachten kleeren te vinden, waaruit de iden titeit van den man zou kunnen wor den vastgesteld. Dengenen, die meenen inlichtingen te kunnen verstrekken, wordt ver zocht zich te wenden tot den burge- meeester der gemeente Hooge en Lage Mierde (N.Br.) of tot den commandant der marechaussee te Hilvarenboek. De onbekende is ongeveer 24 a 25 jaar oiid, heeft blond krullend haar en bruine oogen en 'n flink postuur. AMSTERDAM IN TREK Al sinds enkele dagen en in steeds toenemende mate wordt het stads beeld van Amsterdam beheerscht door vacantiegangers van buiten, die voor kort of langer verlof in de hoofdstad vertier komen zoeken. Reeds in Hil- debrand's dagen gold, dat ieder Neder lander wel een neef of nicht in Am sterdam heeft wonen en deze Am- sterdamsche neven en nichten moeten thans wel van familiezin blaken. Anders is het onbegrijpelijk, waar al die provincialen een toevlucht vinden. Want dagjesmenschen zijn het slechts deels, getuige het overdrukke bezoek aan theaters en bioscopen Carré en City bijvoorbeeld uitverkocht ter wijl toch de hotels vry'wel doorlopend zyn volgeboekt, In de winkelstraten, de waren huizen, de populaire restaurants, overal hetzelfde beeld van scharen zomerscho menschen, die er eens uit zyn. In Artis kon men de drukte haast niet aan. Hier werden Donder dag 10 tot 20.000 bezoekers verwacht, een ongewoon hoog cyfer voor de Augustusmaand. Ook in het Koloni aal Instituut is de toeloop enorm. Verder is do trek naar 't Rijksmu seum en het hier onlangs geinstal- leerde Spoorwegmuseum, naar „Stad en Land" in het Stedelijk Museum en vooral ook naar de Spoorweg speelkamer in het Centraal Station, waar 4 tot 500 personen daags zich komen vermaken, kinderon van Am sterdammers on groote menschen van buiten; het laatste wyst or weer op, dat inderdaad de groote drukte door vacantiegangers van elders, wordt ge bracht. Overgroot is ook de belangstelling voor Marken on Volendam. De boot over het IJselmeer voer dos morgens reeds een uur voor tijd stampvol af. Bij 't trambootje van de N.Z.H.T.M. achter hot Oostelijk viaduct vormden zich files van over do duizend wach tenden. De Am sterdamsche Y.Y.V., die reeds sinds jaar en dag naar deze ideale vacantiedrukto heeft gestreefd, is daar ook op voorbereid en ononder broken actief in het voorlichten van bezoekers, hoe zy" hun tijd in de hoofdstad zoo goed en zoo nuttig mo gelijk kunnen besteden. BIJEN EN KERSEN Belangrijke resultaten te Uden In liet Oostelijk gedeelte van Brabant is de omgeving van Uden een bekend kcrsenland. In deze gemeente, alsmede in de aan grenzende dorpen Zeeland, Volkel, Nistelrodo en Mariahoide komen ongeveer 300 IT.A. kersen voor, die echter tot voor kort een zeer geringe opbrengst gaven. Dit was voor den Tuinbonwvoorlichtings* dionst reden om een onderzoek naar de oorzaken in te stellen, Hierbij is gebleken, dat de voor naamste oorzaak van de geringe op brengst te zoeken is in de omstan digheid, dat in dezo omgeving zoete kersen zgn. krieken geteeld woruon, welke zelfsteriel zyn en dus kruisbestuiving noodig hebben. Er komen in deze streek drie soorten voor, en wel do basterddikke, de Udensche zwarte en do Udensche Spaansche. De bloeitijd van deze drie soorten valt slechts gedeeltelijk samen, zoodat de basterddikke gedurende dó eerste helft van haar bloeitijd, do Spaansche gedurende do laatste helft niet bestoven kunnen worden. De zwarte, welker bloeitijd gedeeltelijk samenvalt met dien der basterddikke en gedeeltelijk met dien der Spaan sche, heeft daarom de beste opbrengst. Het eenige middel, in dezen toe stand verandering te brengen, is het houden van veel bijen. De bijen houder ij was in dezo streek sterk afgenomen on de fruittelers droegen er do gevolgen van. In deze omge ving zouden zeker drieduizend bijen volken noodig zyn en er waren er in 1941 niet meer dan driehonderd. Dit jaar is dit aantal opgevoerd tot negenhonderd. En men heeft er de resultaten reeds van gezien. Want leverden voorheen de 300 H.A. een oogst op van 200.000 K.G., dit jaar was dezo roods gestegen tot ongeveer één millioen. Nu was 1942 wel een zeer goed kersenjaar, maar hot is toch opvallend, dat in Mierlo, waar dezelfde omstandig heden gelden als in Uden, doch waar men het aantal bijenvolken niet heeft verhoogd, practisch geen enkele kers geoogst is. En in Uden zooveel, dat men er moeite mee gehad Hooft. Want daar is een dool der kersen aan de boomen verrot. Gedeeltelijk door het slechte weer, gedeeltelijk ook, omdat men met het aantal plukkers en mandjes niet gerekend had op zoo'n grooten oogst. Ook de veiling to Uden was er niet op berekend, maar daarin is veran dering gekomen, omdat Uden zich hoeft aangesloten bij de Coöperatieve Veilingvereeniging De Meierij. In Uden ziet men thans het nut dor bijen in. De veiling houdt per kg. kersen 1 cent van de boeron in, en dat geld zal men hot volgend jaar gebruiken om bijen te leveren. Tevens is het bestemd om er een fonds van te vormen, dat dienen moét om in dit korsengebiod een tiental bijenhouders te plaatsen met elk 300 volken en om met hon contracten op langen termijn voor het huren dor bjjon af te sluiten, terwijl boeren, die zelf bijen houden, uit dit fonds een soort premie krygen, gelijk aan hun afgehouden gold. Een andere oorzaak van de geringe opbrengst der kersen is de vretery van den wintervlinder en van de luizen. Dit kan voorkomen worden door bospuiting met carbolineum in den winter en mot calciumarsenaat voor en na den bloei. Hiervoor ont breken echter de motorspuiten, zoo dat men contracten moet afsluiten met loonsproeiers. Bij een bijenstand van tien volken per ha. kan de kersenoogst hier toe nemen tot twee millioen kg., in goede jaren zelfs tot drie millioen. Omdat de kersenteelt voor deze streek van veel belang is, heeft de Tuinbouwvoorlichtingsdienst besloten in dit najaar te Uden een fruitteelt- school te openen, waardoor de boeren KOFFIE HET MEEST GEROEMD TIJDELIJK UITSTEKEND SURROGAAT DeGruyterV 'gelegenheid krijgen de kwaliteit van hun product te verlioogen. HET GEYAAR YAN ONTBOSSCHING. Dat het gevaar voor ontbossching in oorlogstijd niet denkbeeldig is, moge blijken uit het droevige voorbeeld, dat Frankrijk in 1914—1918 stelde. Houtgebrek vorderde in groote ge deelten van het land do boomen en struiken op, waarbij men do nieuwe aanplant verwaarloosde. En do gevol gen hiervan waren schrikbarend. In hot vlakke, onbebouwde land hebben wind en water nog immer vry spel. Het regenwater, dat onbe lemmerd den grond bereikt, weekt dezen los, en de wind, door geen hin dernissen gestuit, brengt den grond tot verstuiving. Zonder boomen of struiken wordt het land een'woestijn „Economische Voorlichting" haalt in dit'verband een beschouwing aan van Major F. Brauer in de „Interna- tionaler Hol/markt", waarin dezo er op wijst, dat ook thans rekening moet worden gehouden met eon steecis toenemende behoefte aan hout in de toekomst, zoowel voor huisvesting als voor brandstof en kleeding (syn thetische vezels). Hieruit volgt, dat de maatregelen dienen te worden genomen, om ons bosclibezit op peil te houden. Vooreerst moet de verhouding tus schen kap en aanplanting zoodanig zyn, dat een duurzame uitbreiding van het woud verzekerd is. Voorts is een rationeele distributie van het beschikbare hout over de verschillen de afnemers van het grootste belang. En-tenslotte blijft oen juiste behan deling van het hout eveneens nood zakelijk. opdat een zoo rationeel en dus zoo zuinig mogelijk gebruik wordt gemaakt van het ter beschikking komende materiaal. Ons land bezit speciale organen, die zich bezig houden met dc wetenschap pelijke zijde van den bosehbouw. zoo als de Landbouwhoogeschool, en licha men als Staatsboschbeheer en het Rijksbureau voor hout. Majoor Brauer wijst er nu op, dat de behoefte be staat aan een spociale instantie, lig gende tusschen de wetenschappelijke en economische organen, wol ko voor lichting moet geven over en bekend kendheid aan alles, wat op bosch en liout betrekking hóeft. In Duitschland wordt deze functie vervuld door de „Reichsarbeidsgemeinschaft IIolz". Ook de Nederlandsche bosschen vertoone% reeds hier en daar beden kelijke gapingen. Ook ten onzent zal een als door Majoor Brauer besproken voorlichtingsinstituut zyn bestaans recht zeer zeker kunnen bewijzen. Hoeden wij ons voor de kip met de gouden eieren te slachten. Bloote-beenenpai-ade. Het hoort blijkbaar by den tijd en by het jaargetijde, dat demonstreeren van kousenloozo beenen door de dames. Het verschijnsel begint in hot. straat beeld zoo algoraeen to worden, dat we er al aardig aan wennen. Nog niet zoo heel veel jaren geledon was zoo'n bloote-boenonparade oen vloek geweest tegen onze Holland- sche degelykhoid. En ze ware veroor deeld geweest als een uiting van tast bare armoede. Waaraan de vry algemeene kousen loosheid, vooral bij de jongeren van het schoone geslacht toe to"schrijven Gebrek aan kousen, zegt de een. Voor een heel klein deeltje kunnen we dat beamen. Maar: dan ware men begonnen met kousenloosheid thuis. En in de tweede plaats: als kousen- gebrek do oorzaak was, zou dan de kuitenparade niet allereerst begonnen zijn by do minst kapitaalkrachtigen En dat is stellig niet het geval. Moeten we denken aan een gewij zigde, puur vrouwelijke mentaliteit Wy meonén van wel. De vrouwen het meisje loopen blijkbaar graag met bloote boenen; als ze het zoo noode deden, dan ware de „dracht" of beter gezegd do niet-dracht - nog lang niet aan do orde geweest. Zouden ze het ook doen wat een onbescheiden mannelijke veronderstel ling! om het sterke geslacht te behagen Laten ze in dat geval maar weer gauw haar kousen aanschieten, want over 't algemeen vinden we het leelyk Wij verzoenen ons er pas mee, wan neer er camouflage in 't spel is nl. wanneer de beenen de kleur van de kousen benaderen. Is dat conservatisme? Neen, dat is nu onze mentaliteit Willen de dames dus in 't gevlei komen, dan: Hollandsch-degelijk, met kousen aan Dan loopt men ook niet het gevaar van de bolachelyk-inconsequente figuur zooals we onlangs zagen: ontbloote beenen en zorgvuldig gehandschoende handen. Verbeeld je ook eens hot verwy't van een dame: dat zo niet gekleed zou zijn. DE HONDSDAGEN. We zitten midden in de Honds dagen (23 Juli-29 Aug.), meestal do tyd van ongewone hitte. Zoowel dit jaar als het vorige maken hierop een uitzondering, daar noch het vorige noch dit een eigenlijk snikheeton dag heeft gebracht. Wat niet is kan nog komen, maar dan moet het met den stroom van hemelwater toch spoodig ophouden. Ondertusschen is het koren ge rijpt en de boer zwaait den sikkel naar den voet der roggearen. De akkers staan weer dicht bezet met het goede graan, dat straks ons brood levert. Zoo wentelt do gang der seizoenen over de wereld. Wind noch weer, zon noch regen trekken zich iets aan van het oorlogsgeweld, dat nu al bijna drie jaar over de wereld woedt. De boer leeft zyn leven in nauwe verbondenheid met dezen onverstoor- baren gang der natuur en neemt daarvan goleidelyk iets over in ge moed en karakter, waardoor hy,als de natuür, oven onverstoorbaar over zijn akkers schrijdt on zicli het minst door den geweldigen ^fing der his torie uit zijn evenwicht laat brengen. Hy zaait en oogst dit jaar, gelijk hij zaaide en oogstte het vorige en

Peel en Maas | 1942 | | pagina 2