l Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Waai* sch&iwmg Binnenland. i, Provinciaal Nieuws. Zenuwachtig? Zaterdag 8 Augustus 1942 Drie en Zestigste Jaargang No 31 PEEL EN MAAS Advert.prijzen: Vraag en aanbod 10 ct. per 3 mm Vraag en aanb. betrekk. 8 ct., alle overige 12 ct. UITGAVE Fa. van den MUNCKHOF VENRAY Tel. 512 Grootestraat 28 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS voor Venray 70 ct. buiten Venray 80 ct. per kwartaal. Afz. no. 6 ct. is zeer fijne boter P 1100/1. Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud: W.P.A. van den Munckhof. Uitgever en Drukker: Fa. van den Munckhof. Drukkerij en Kantoorboekhandel, Venray. K 2446. liet Bureau van den Weermachts- bevelhebber in Nederland deelt mede: Do vele woorden, die op liet oogen- blik vooral in dc vijandelijke propa ganda gewijd worden aan do oprich ting van een „tweede front" aan de Europeesche Westkust, en vermoe delijk ook wel in Nederland en de hiermede door den vijand uitgespro ken hoop, in dat geval op steun van de bevolking te kunnen rekenen', geven aanleiding, de Nederlandsche bevolking op de meest dringende wij ze te waarschuwen. Iedereen moet er zich van bewust zijn, dat hij met zijn leven speelt, wanneer hij in geval van een vijan delijke landingspoging de geringste poging zou wagen, den vijand te hel pen of hem ook slechts indirect te begunstigen. In aller herinnering zullen nog wol loven de gebeurtenissen, die plaats hebben gehad na het neerko men van Engelsche vliegers, die door de bevolking van geld en kleeding zijn voorzien en verborgen gehouden worden on welke gebeurtenissen ton slotte tot doodvonnissen tegen de be trokkenen geleid hebben. Wanneer ooit een Engelschman of een zijner bondgenooten Nederlandsch grondgebied betreedt,, hetzij aan de kust of in het achterland, dan geldt, er voor de bevolking sloclits één ge bod: iedoreen blyve thuis on zoeke bij luchtgevaar, zoo mogelijk in schuil kelders, zelf bescherming tegen de gevecht slia ndeli n gen. Wie de straat op gaat, stelt zich bloot aan het gevaar te worden dood geschoten Wie den vijand begunstigt, moot oveneens de gevolgen daarvan dragon. Dc ervaring leert, dat een derge- lijke waarschuwing nooit vroeg ge noeg kan worden verstrekt. Mocht het op Nederlandsch grond gebied tot gevechtshandelingen ko men, dan zal do bevolking door aan plakbiljetten, de radio of op andere passende wijze nog nadere nauwkeu rige voorschriften verkrijgen, hoe zij zich zal hebben te gedragen. VOOR INGELEVERDE RIJ WIELEN f 50 VERGOEDING Zon noodig een eenvondiï nieuw rijwiel zonder bijbe taling Alleen voor bon ders van een vetkaart De nieuwe Winterhulp- loterij is gestart Met betrekking tot de schadeloos stelling voor eon ingeleverde fiets en do aanschaffing van een nieuw rijwiel wordt officieel het volgende meege deeld. De schadeloosstelling voor oen ingeleverd rijwiel, dat niet terug gegeven wordt of waarvoor geen ander rijwiel wordt verstrekt, bedraagt f50. Behalve deze schadeloosstelling krijgen personen, die door liet inle veren hun eenige rywiel verloren hebben, zonder daarvoor een ander rijwiel in do plaats te krijgen, een formulier voor de aanschaffing van een nieuw rywiel, voor zoovor zij het. volgende kunnen aantoonen 1. Dat zy voor do uitoefening van hun beroep onvoorwaardelijk een rywiel noodig hebben. 2. Da t zij op andere wyze niet aan een rywiel weten te komen. Wie een dergelijk formulier ont vangt en houder van een vetkaart is, wordt op verzoek bij de aanschaffing van liet nieuwe rywiel vrijgesteld van de betaling van het verschil tus- schen de uitbetaalde schadeloosstelling en do prijs van een eenvoudig heeren- rywiel. Schadeloosstelling aanschaffingsfor mulier en bonnen zullen worden uit betaald en uitgereikt door denburge- meester, in wiens gemeonte de inle vering is geschied. De beslissingen van de burgemeesters over verzoeken tot het verstrekken van een aan schaffingsformulier en tot het- uitrei ken van een bon zyn bindend. De burgemeesters zullen nadere inlichtingen over de uitvoering van doze maatregelen bekend makei\. Men wordt verzocht, voordion goen verzoeken tot schadeloosstelling in te dienon, De nieuwe Winterhulp loterij. Wie herrinnert zich niet met een huivoring den barren winter, dien wy achter don rug hobben? Nijpende nood is geloden onder vele van onze volksgenooten, wier middelen niet toereikend waren om voor zich en hun gezin het noodige aan te schaf fen, die niet moer konden beschikken over voldoende kleeding en dekens en niet in staat waren de leemten aan te vullen. Zelfs de gelden om op do kolenbons brandstoffen te koopen, ontbraken in vele gevallen... Dit alles was beklagenswaardig, maar het was vreugdevol te ervaren, hoe van vele zijden hulp kwam op dagen. Hulp, verleend door tallooze volksgenooten, die met milde hand gaven, toen de Winterhulp-collectan ten aan hun deur klopten, maar ook door middel van de Winterhulplotery. Weer staat thans een winter voor de deur. Nog slechts luttele maanden en weer staat ons wellicht zeer felle kou te wachten met alle ongeriefc- lijklieden, daaraan verbonden. Vooral zij, wier maatschappelijke positie te wenschen overlaat, zullen hieronder te lijden hebben. Duizenden zullen weer reikhalzend uitzien naar de helpende hand, die Winterhulp Nederland hun zal toe steken. Om dit mogelijk te maken, zullen steeds meer volksgenooten moeten begrijpen, wat fiere Neder landsche burgerplicht, is: zijn naasten bijstaan, als gold het zichzelf. Daartoe zullon dan weer do periodieke collec ten worden gehouden en daartoe is Zaterdag de tweede Winterhulp-loterij gestart millioen loten zyn overal in den lande verkrijgbaar en tienduizen den prijzen- zullen door do koopers in de wacht worden gesleept. Een for tuintje van min of' moer belang: prijzen Van 5000, 1000, 500,100 gulden en nog veel meer zullon getrokken worden en de pry's per lot bedraagt slechts 50 cent. Een bijzonder aan trekkelijke lotory dus, maar in de eerste plaats een lotery georganiseerd voor oon nobel doel. Mot het aldus bijeengebrachte geld zullen weer duizenden landgenooten worden geholpen aan ontbrekende kleeding, schoeisel, brandstof of andere noodzakelijke dingen. Weer zullon duizenden landgenooten dooi de wintermaandon moeten worden heen geholpenoffer uw penningske, lezer. 81a dc hand aan don ploeg: gij moet de noodzaak hiervan inzien. En daarom koop loten, koop veel loten. Advertenties voor gebruikte goederen. Dc secretaris-generaal van het de partement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft bepaald, dat, in ver band met de beschikking van den secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, betreffende de prijzen van gebruikte goederen, vanaf Zaterdag 8 Augustus alle advertenties, waarin goederen te koop worden aangeboden clen prys dier te koop aangeboden goederen per artikel, den naam, als mede het adres van den aanbieder moeten bevatten. Deze bepaling geldt zoowel voor nieuwe als gebruikte goederen van eiken aard. Uitgezonderd hiervan zijn de ad vertenties van bekende firma's, die uitsluitend nieuwe artikelen te koop aanbieden. Voorts zijn hiervan uitgezonderd de advortenties waarin gebruikte goederen, waarvoor een afzonderlijke prijsregeling geldt of wordt getroffen of goederen, welke een verzamel- of kunstwaarde bezitten, to koop wor den aangeboden. In herinnering wordt gebracht, dat gebruikte goederen mogen worden verkocht togen ten hoogste den prijs, die in aanmerking genomen den toe stand, waarin het goed verkeert, in een redelijke verhouding staat tot den op het moment van den verkoop toelaatbaren prijs voor hetzelfde of soortgelijke goed. De voor gebruikte goederen bere kende prys mag echter in geen geval meer dan 75 pet. bodragen van den in vorenstaande zinsnede bedoelden pry's. DUITEN MOETEN WORDEN GESLACHT. In het. Verordeningenblad is opge nomen een verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gobied, houdende verbod tot het houden van duiven. Hjj, die duiven houdt, moet dezo binnen een week slachten, de poo- ten, waaraan een ring is bevestigd, bij don burgemeester inleveren en zyn slag onverwijld sluiten, waar na de burgemeester de slagen ver zegelt en onderzoekt of de ringen van allo ten gemeentehuize gere gistreerde duiven zijn ingeleverd. De in- on uitvoer van duiven is verboden. Hij, bij wion eon duif binnenvliegt of die op andere wyze een duif daad werkelijk in zyn bezit krijgt, moet deze met de zich by de duif bevin dende berichtkokers on mededeelin- gen aan den dichtsbijzynden burge meester afgeven. Pootringen en der gelijke mogen niet worden afgenomen. De burgemeester dient er voorzorg to dragen, dat duiven zonder eige naars of verwilderde duiven onver wijld worden gedood. Hij, dio opzettelijk of door zyn schuld in stryd handelt met oen be paling van deze verordening, wordt gestraft met gevangenisstraf van-ten minste drie maanden, doch ten hoogs te van vyf jaar; in bijzonder ernstige gevallen kan tuchthuisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogs te vyftien jaren worden opgelegd. Hy, die kennis krijgt van het on geoorloofde houden van duiven en zulks niet onverwijld aan den burge meester aangeeft, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vyf jaren. Geen melk aan fabriek geleverd. Dat het de overheid ernst is met het opleggen van de verplichting voor de melkveehouders om alle beschik bare melk aan de zuivelfabrieken te leveren, blijkt uit een recente uit spraak van den tuchtrechter te Til burg, die een veehouder te ^Best tot een hooge geldboete heeft veroordeeld. Do man, die in het bezit was van 10 koeien, had de dagelyksche melk productie, na aftrek van een hoeveel heid voor zyn gezin en een kalf, ge heel aan de bevolking verkocht. Van 15 Maart tot 29 Juni van dit jaar leverde hij dan ook in 't geheel geen melk aan'de fabriek, terwijl hy van 1 Januari tot 15 Maart slechts 12 liter per dag leverde. Overeenkomstig den eisch werd de nalatige veehouder door den tucht rechter veroordeeld tot een geldboete van f 2500. Tolksvoeding in (len komenden winter. Nu do tijd voor het conserveeren van producten van den nieuwen oogst, is aangebroken, heeft een redacteur van liet A. N. P. to bevocgder plaatse inlichtingen ingewonnen omtrent het geen de overheid in dit opzicht voor nemens is te doen. Voor wat de daar voor in aanmerking komende groenten betreft, is het drogen daarvan wel een van de voornaamste conserverings methoden, welke van overheidswege worden toegepast. Dit geschiedt thans op groote schaal. Groenten, die voor droging geschikt zyn, zyn nu in'ruime mate ter beschikking. Men kan een strengen winter gerust tegemoet zien. Aardappelen, winterpeen, koolrapen e.d. worden in groote massa's dooi de overheid opgeslagen, om die inde moeilyke maanden voor de bevolking verkrijgbaar te stellen. De verplichte veelevering 1943 Onvermijdelijk brengt het derdo oorlogsjaar, evenals de twee vorige, met zich mede, de veehouder den plicht heeft om het in ons land be schikbare veevoeder zooveel mogelijk ten goede te doen komen aan een passenden melkveestapel. Voor de vee houderij zyn daarom voor het komende jaar nieuwe bepalingen in het leven geroepen. In het algemeen zal het aantal runderen ouder dan één jaar, dat de veehouder mag houden, gelyk mogen zijn aan ongeveer 9/10 gedeelte van de toewijzing van het vorige jaar, doch de veehouders hebben de vrij heid, wanneer do voederpositie van het bedrijf het toelaat, vóór 15 Octo ber a.s. te verzoeken meer vee te mogen aanhouden. Deze aanvrage zal. worden beoor deeld door een speciale commissie, welke zal nagaan of een hoogore vee bezetting van het bedrijf in overeen stemming is met de voedervoorraden, waarover beschikt kan worden en of de melkveestapel zich wel zoodanig tot den jongyeestapel verhoudt, dat met aanwending van het beschikbare voeder zooveel mogelijk melk gepro duceerd wordt. Wanneer de veehouder meent min der vee te kunnen aanhouden, dan dient hy dit eveneens vóór 15 October a.s. mede te deelen, doch hij wordt daardoor geenszins ontheven van zyn verantwoordelijkheid voor een juiste aanpassing van zijn veestapel aan de voederomstandigheden op zijn bedrijf. Yoor de verplichte veelevering zal de basis worden gevonden, in het aan tal runderen, dat de veehouder mag aanhouden, en dat hij dus zelf, op grond van de voederpositie van lïet bedrijf, hoeft vastgesteld. De veehouder moet er rekening mede houden, dat een aanslag voor de verplichte levering van hooi en stroo onvermijdelijk is, dat alle granen (uitgezonderd de havertoewyzing voor de paarden op het eigen bedrijf) en de aardappelen, welke voor consump tiedoeleinden geschikt zyn, wederom moeten worden ingeleverd, dat voor rundvee en schapen geen krachtvoer aanwezig is en dat de oppervlakte bouwland gezien den scheurplicht nog aanzienlijk uitgebreid zal worden. Bijzonderheden over deze bepalingen voor de veehouderij en over de ver plichte veelevering 1943 zyn te vin don in de vakbladen en te vernemen by de plaatselijke bureauhouders, ter wijl do veehouders ten spoedigste in het bezit gesteld zullen worden van de volledige regeling. Aardappelprijs 9 ct. per kg. De prys van aardappelen, welke ten hoogste aan den consument in rekening mag worden gebracht ge durende het tydvak van 3 tot en met 15 Augustus 1942, bedraagt, naar het bedrijfschap voor aardappelen mede deelt f 0.09 per K.G. Deze prys mag zoo noodig verhoogd worden met 1 cent per K.G. voor thuisbezorgen en 1 cent per K.G., voor schrappen. Het wegen moet geschiedon voor liet schrappen. Zijn vrouw vergiftigd. De Bredasche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de Tilburgsche ver giftigingszaak en den 29-jarigen bak ker J. van H. uit Tilburg, die ervan dacht werd zyn vrouw met ratten kruit vergiftigd te hebben, veroor deeld tot een gevangenisstraf van 15 jaar en ter beschikking stelling van de regeering. De Officier van Justitie had levens lange gevangenisstraf geëischt. De verdediger had vrijspraak gevraagd. Overleden na eten van eigen gemaakte kaas. Te Hoensbroek heeft zich een ern stig geval van vergiftiging voorge daan waarvan drie personen het slachtoffer zyn geworden. Vermoedelijk na het eten van vette kaas, die do menschen zelf hadden gemaakt, zyn vergiftigingsverschijn selen opgetreden bij verschillende leden van het gezin O. aldaar. De ansichtkaart is zeventig jaar oud In de „Telegraaf' gaf onlangs Pistache een boutade ten beste naar aanleiding van het zeventigjarig be staan van de ansichtskaart. De vacantietochtjos zijn voor ieder recht geaard Nederlander aanleiding om alle vrienden en verwanten te be denken met afbeeldingen van de heerlijke oorden die hij bezocht heeft. Wij vinden tegenwoordig die kaarten een lieel gewoon iets, maar indertijd was het een revolutionnair idee. Over het ontstaan van do prentbriefkaart vertelt Pistache het volgénde Als alle kwade dingen heeft ook de ansichtskaart liaar geschiedenis. Deze geschiedenis vangt aan bij het uitbreken van den Fransch-Duitschen oorlog in 1870, toen de Oldenburgsche boekhandelaar A. Schwartz een cor- respondentiekaart uitgaf met in den linkerbovenhoek van do adreszijde een kleine afbeelding van een soldaat, die bozig is een kanon te laden. Deze kaart is te beschouwen- als een voor loopster van de ansichtskaart, welker „vader"- in Zürich woonde en J. H. Locher heette. Deze Zwitserscho uit gever liet in 1872 in Neurenberg een briefkaart drukken, waarop een stads gezicht van Zürich voorkwam. Eigen lijk is dit dus de eerste „ansicht", die de wereld verblijdde. Zij viert dus dit jaar haar zeventigjarig bestaan. Hiermede was het hek van den dam, daar de uitgevers en boekhan delaren zich vol ijver op dit nieuwtje wierpen. In 1875 liet de bovenge noemde heer Schwartz reeds een serie van 25 prentbriefkaarten vervaardigen, die grif werd verkocht en dus spoedig door nieuwe series werd gevolgd. Ei- verschenen ansichten in kleurendruk, eerst slecht en stuntelig, doch latei- van beter gehalte en toen de foto grafie zich ontwikkelde, kwam dit duidelijk op de ansichtskaarten tot uitdrukking. Jarenlang is het verzenden en ver zamelen van ansichtskaarten een rage geweest, welke omstreeks 1890 haar toppunt bereikte. Elk huisgezin bezat zijn ansichtskaartenalbum en als deze vól gestoken was dan word er ijlings een nieuwe aangeschaft. De verzame laars onderhielden ook internationaal contact onder het motto„Zend mij een kaart en ik stuur je er een terug". In Augustus 1900 heeft men in Duitschland een week lang alle ansichten geteld, die verzonden wer den. Hoewel het hoogtepunt der ver zamelwoede toen reeds voorbij was, kwam men tot oen weektotaal van 10.128.569 ansichtskaarten, hetgeen dus neerkomt op een daggemiddelde van bijna anderhalf millioen! TYPHUS. Bij welhaast geen ziekte zijn van de patiënt «alle organen zoo zeer aanged.aan als by deze. De ontlasting is de bron der besmetting. Daarom moet deze zorgvuldig onschadelijk worden gemaakt. Voorboden zijn langdurige hoofdpijn, neusbloedingen, lusteloosheid, pols niet zoo snel als men by een verhoogde temperatuur zou verwachten rose, ronde vlekjes op borst en buik, beslagen tong met helder roodo punt, diarrhee- achtige ontlasting. NETELBOOS. Netelroos kan ontstaan door ste ken van de brandnetel, van wantsen en vlooien; aanraking met harige rup sen, het gebruik van sommige spijzen en dranken, o.a. eieren, visch, kreeft, aardbeien, alcohol, koffio, ook som mige geneesmiddelen als kinine en joodkali. KORTE WENKEN EN NIEUWTJES GOED MELKEN is heel belangrijk. Daarom zijn melkcursussen zoo nuttig. KALK maakt to zure gronden ge zond, geeft stijve kleigronden en betere structuur, bevordert oen gezond bacterieleven. DOLOMIETMERGEL verdient vooral op grond, die niet vaak patentkali ontvangt, de voorkeur boven gewone. STALMEST. 20.000 kg. vorscho stal mest bevat zooveel fosforzuur als in 4 baal super of slakkenmeel aanwezig is. Ons land is door ontginning en inpoldering uit te breiden met een oppervlakte gelijk aan tweemaal de provincie Groningen. B VRAAGT TOEZENDING VAN GRATIS BROCHURES OMTRENT Het Nederlandsch Arbeidsfront P.C. Hooftstr. 180 - Amsterdam Z HET OPTREDEN VAN KOPZIEK- TE (grastetanie) verklaart men uit den plotselingen overgang van een mineraalarm stalrantsoen naar zeer eiwitrijk jong gras. KONIJNEN. Groote zindelijkheid, frisch voeder met- bijvoedering van goed hooi en zorgvuldig toezicht zijn vereischten voor oen goed konijnen- houder. HOOI dat uit het vak wordt ge haald, bevat steeds ongeveer 15 pCt. vocht en 85 pet. droge stof. Hooi, dat tijdens het inrijden veel vocht bezat, moet dus veel water uitzwee- ten. KEURING N.A.K. Jaarlijks werd door do N.A.K. ongeveer f 20.000 aan kweekers van aardappelrassen uitge keerd (bijeengebracht o.a. door de bijdragen van degenen, die hun ge wassen voor de keuring aangaven). Wie niet meedoen aan de keuringen, betalen dus ook geen bijdrage voor den kweekersarbeid, maar door het telen van de betreffende rassen pro- fiteeren ze er wel van; daar steekt oen onbillijkheid in. KONIJNEN. Lauwwarme versche ondermelk is heel geschikt voor het moederkonyn, zoolang dit de eerste 3 of 4 weken de jongen geheel heeft te voeden. WIST U DAT Rlieumatiek. Rheumatik komt in de lage landen aan do zeeen in do aangrenzende ge bieden veelvuldig voor. Arnold Zim- mer deelt mede, dat het aantal ge vallen van t.b.c. als bijna vier staat tot één. Het aantal sterfgevallen we gens t.b.c. was volgens zyn statistiek echter... 70 maal zoo hoog als dat wegens rhoumatischo aandoeningen. (R. N. M. Eykel, Arts) IN DEN MOESTUIN SPINAZIE. Nu rond zaad zaaien. ANDIJVIE kan eind Juli, begin Augustus nog worden geplant. Afstand 25 cm. RAMMENAS zaaien, rijen 20 cm. van elkaar. Later in de ry uitdunnen op 15 cm. ERWTEN EN PEULEN kunnen nu nog worden gelegd. Ze geven by een gunstig najaar nog een behoorlijke oogst. WORTELEN voor najaarsgebruik zaaien. Eerst grond goed los spitten. Ze kunnen wanneer we voor eenige 4ekking zorgen, zelfs den winter door b ijven staan. SLA. Tegen doorschieten is weinig te doen. Hangt van het weer af. Komt vooral in hoog gelegen tuinen voor. Kan ook gevolg van overplan ten zyn. Sla moet regelmatig kunnen groeien. MEIRAPEN kunnen met succes nog half Augustus gezaaid worden (eind October oogsten). ZAAIUIEN in Augustus zaaien, 10—12 gram zaad op een vierk. meter. Half Maart volgend jaar op rijen uit- planten. LATE BLOEMKOOL moet nu noodig geplant worden. Oogst half October. Afstand 75 x 75 cm. VOOR DE VROUWEN Let hierop bij liet inmaken JAMPOTTEN met plaatje, ring en schroefdekselmits de sluiting goed past en niet roest, kan men hierin goed steriliseeren. De schroefdeksel werkt hier als klem. GUMMIRINGEN moeten soepel zyn en mogen geen barstjes vertoonen. Harde, brooze ringen zyn voor het steriliseeren waardeloos. EEN THERMOMETER is voor het pasteuriseeren onmisbaar. INMAAKGLAZEN en deksels in heet sodawater wasschen. GUMMIRINGEN met koud soda water opzetten en vyf minuten koken. Nieuwe ringen 15 min. Zet deze een paar maal met schoon sodawater op. RING EN DEKSEL zeer nauwkeu rig op 't glas leggen. DE BEUGEL mag niet te vast zitten (kans op springen van het glas). INMAAKGLAZEN voor het vullen eenige tjjd in heet water loggen. VUL DE GLAZEN tot twee cm. onder de rand. Oogst van zomerhoning. Wanneer wy by de verschillende imkers in Twente infonneeren naai de opbrengst van den zomerhoning, dan is overal de uitspraak, dat deze veel minder- is dan 't vorig jaar. Was de voorjaarsontwikkeling" der byen tjj dons don bloei der paardenbloem zeer goed te noemen, de opbrengst aan klaver en korenbloem heeft we gens het slechte weer in de betref fende periode teleurgesteld. De lindeboom heeft wegens liet slechte weer tijdens den bloei slechts in het begin een paar dagen nectar geleverd, zoodat de oogst hiervan ook hiervan ook weinig is geweest. Zeer veel honing schijnt te zyn gebaald van den Vuilboom, die hiorin Twente in groote hoeveelheden groeit. De korfvolken, die niet al te kaal zyn afgezwermd, bevinden zich over het. algemeen in zeer behoorlijke conditie, zoodat het bij velen mis schien aanbeveling verdient deze vol ken reeds na dan zomerhoning te oogsten en weer op,te voeren voor heidodracht. Wanneer het weer, dat nu een lange periode zeer nat is geweest, nog wil verbeteren en de heide, die er goed voor staat, voor zoover nog aanwezig, mag bloeien in een droge periode, dan is het voor verschillende imkers nog mogelijkdat de heideoogst meevalt. In een periode als deze. nu elk voe dingsmiddel zeer weikóm is, is na tuurlijk een overvloedige honingoogst zeer gowenscht. De imkers moeten dan ook niet nalaten na het oogsten van den zo merhoning hun by'en door voeren weer aan te zetton^tot groote broeduit- breiding. Op deze wyze toch is het mogelijk met sterke volken op de heide te arriveeren. Opvoering der kersenprodnetie in Brabant Naar de Echo verneemt, ligt het in de bedoeling, de productie van kersen in het Brabantsche kersenland, de streek rondom Uden en Mierlo, aan zienlijk op te voeren en wel door het vergrooten van het aantal bijenvolken die voor bestuiving noodig zyn. Interessante proeven, welke in den loop van de laatste jaren zyn geno men, hebben aangetoond, dat de geringe productie der kersenboom- gaarden te wyten is aan hot gebrek aan byen. Door het opvoeren van het aantal bijenvolken verwacht men de pro ductie, welke tot nog toe in deze streek plm. 200.000 kg. bedroeg, te kunnen verhoogen tot ongeveer 2.000.000 kg. VENRAY, 8 Aug. 1942 2eitdaqsdieitit 4fuisacÜen ZONDAG 9 AUG. Te rekenen vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur kan men zich voor medische hulp in dringende gevallen wenden tot: DR. BLOEMEN Stationsstraat 9 Telefoon 465 EXAMENS Te Roermond slaagde voor de hoofd acts J. J. Vollebergh, Venray. Voor hoofdacte A: G. W. de Ponti, Oirlo. Te Breda slaagde voor de hoofd.acte onze oud-dorpsgenoot Br. Vortunianus (A. v.d. Bekerom) Op de te Utrecht gehouden examens voor het diploma gezel-huisschilder V.V.A. slaagde de heer Ant. Nelissen te Oirlo. Te Tilburg slaagde voor het diplo ma Vestigingwet huischilders de heer Ant. Kateman te Venray. Op het te Nijmegen gehouden examen voor 't R.K. Mulo-diploma zyn geslaagd: Nelly Hoedemakers van Venray en Mia Gielen van Merselo, beiden leerlingen van de R.K. Mulo- school voor meisjes Huize „de Wyer" te Boxmeer. Maandag slaagde voor hot diploma Machinescliryven te Boxmeer Jo Hendriks te Venray. TALK-RETUE De Valk bericht, dat op Zaterdag 15 en Zondag 16 Augustus liet seizoen zal geopend worden met do volgendo wedstrijden 15 Augustus De Valk combinatie—Sevenum I De Valk 4—Merselona I 16 Augustus De Valk I—R.V.V. I, Roermond De Valk 3—R.K.L.S.V. I, Leunen Voor nadere bijzonderheden zie ad vertentie a.s. Zaterdag in dit blad. Deze wedstrijden zullen gespeeld worden voor liet trainingsfonds, en wy verwachten, dat velen een kijkje komen nemen of do training resultaat heeft opgeleverd. Voor deze wedstrijden zyn kaartjes in voorverkoop verkrijgbaar by 'de leden. Het bestuur doet een beroep op alle vrienden van de Valk om door aankoop van deze kaartjes het finan cieels succes te waarborgen,- zulks om de hoge onkosten van de training te helpen dekken. De leden worden venvacht Zater dag 8 Aug. half 9 in het clubhuis Schellen, waar do kaartjes worden uitgereikt. Tevens zorge elk lid om de training van 12 Augustus mode te maken, daar de. samenstelling van de elftallen daarna zal geschieden. Het verdere program ma in Augus tus zal nog nader worden bekend gemaakt. TTli/nfia/zdt'S Zanut vtaBCetten iken en houden U kalm. Buisje 75ct

Peel en Maas | 1942 | | pagina 1