Jaarmarkt te Venray CASTREEREN. RIJWIELEN ZONDER BON G. MULDERS BLYENBEEK VERZEKERINGEN GEBR. MARTENS Drukkerij Fa. v. d. Munckhof Officieel® Lancfbouwmededeelingen Boerenleenbank Venray. te koop kinderwagen T omaf enplanf en en een electrische waschmachine L. C. VAN ERP. Caslreur. NIJMEGEN I sluit uw VERZEKERINGEN B. KRUIJSEN, Markt 8, VENRAY Beionlabriek F. H. v. ENCKEVORT WANSSUM. Telefoon 214 Rijwielen Gebr. Lucassen Bouwmaterialenhandel Venray betrekken a"" Drukwerk Maandag 18 Mei. FEUILLETON Slapeloos? VOOR DE PROVINCIE LIMBURG. Inscharen van vee. Het inncharen van vee komt thans In onze provincie ook veelvuldig voor en wy wijzen er belanghebben den op, dat hiervoor behalve de goedkeuring van de Grondkamer ook vergunning noodig is van de Land- bouw-Crisls-Organisatie voor Llm burg. Het inscharen dient te ge schleden onder toezicht van de LC. O., terwijl van het lngeschaarde vee een administratie dient te worden gehouden. Veehouders, die vee inscharen, dienen zich voor nadere inlichtingen tot den pl. Bureauhouder te wendeD. Melasse voor inkuilen. Voor georganieeerden.die met me lasse inkuilen, zal dit jaar, evenals in het vorige jaar in beperkte mate melasse ter beschikking worden ge steld. Zij, die melasse voor genoemd doel wenschen te betrekken, dienen voor 18 Mei a.s. hiervoor een aan vrage in te dienen by den Provinci alen Voedselcommissaris voor Llm burg, afd, Veevoederdistributie te Roermond. Inleveren granen en peul vruchten oogst 1942. Voor 1 Juni schuren schoon! Dit Bakkerij- Winkel- inventaris en Inboedel te OIRLO. Notaris Holtus te Horst zal op Donderdag 21 Mei 1942 nam. half 3 ten huize en ten verzoeke van den heer W. H Martens te Olrlo, publiek a CONTANT ver koopen Wittebroodmachine, speculaas- machine, broodmachine, snelweger, etalagekast, broodpannen, een party vuurvaste oventegels, oliestookappa- raat met motor, weegBChaal met gewichten, ovenyzers met schieters, vlaplaten, trommels, tafels, stoelen, 2 fauteuils, accordeon, 30 prima klapstoelen (Dultsch-Winkelmann), een afbraak-auto met motor en wat verder ten verkoop zal worden aan geboden. werd u reeds meermalen voorgehou den en toch zyn er nog altyd boeren, die nog granen, zaden of peulvruch ten welke geleverd moeten worden, in voorraad houden. Thans wyzen wy U voor de laat ste maal op Uwleverlogspllcht want de controle zal streng worden door gevoerd en niemand kaa dus nu nog zeggen dat hy hiervan niet op de hoogte was. Geleverd moeten worden ALLE granen, peulvruchten en restanten zaalzaden met inbegrip van boek welt, wikken en lupinen. Op dfze leverlng8pllcht zyn alleen uitgezonderd 1. Producten welke de teler voor eigen gezlnsverbrulk mag aanwen den, dus maximaal de gezinstoewy zing verminderd met de reeds ver strekte maal vergunning n 2. Hoogstens 1/5 gedeelte van de haver welke van de oogst 1941 ulr eigen verbouw voor de paarden Is toegewezen. Granen of peulvruchten, w.o. de zaaizaadoverschotten welke vóór 20 April 1942 zyn gedorschen en welke door de telers nog ln voorraad worden gehouden moeten voor leve ring aan de P.I.C A. vóór 24 Mel a s. by de plaataeiyke Bureauhouders zjjn opgegeven. P.V.C. VOOR LIMBURG. Dennentophout en Takkenbossen te Venray Overloonscheweg. Notaris Holtus te Horst zal op Woensdag 20 Mei 1942 nam. half 4 ln café Bultenzlcht van den Heer W. Swinkels te Venray, Over loonscheweg, voor den Heer Eug. Esser, publiek CONTANT ver koopen Circa 200 nos. dennentopbout- takkenbossen. gelegen op het afge kapte dennenbosch van W. Hermans ln 't Scharven onder de gemeente Overloon. A.s. MAANDAG 18 MEI is het KANTOOR GESLOTEN. De Kassier, J. PIJPERS. wegens plaatsgebrek, een zoo goed als nieuwe Adres bureau van dit blad. Verkrijgbaar 2 H. Tacken, Schoolstraat TE KOOP Perzisch tafelkleed Adres bureau van dit blad. ONTVANGEN Wit celofaan Papier ter bescher ming van tafellakens. Kastranden in diverse kleuren. Crêpe Cache-pots (etuis voor bloempot) in diverse formaten en kleuren. Firma van den Munckhof H.H. Veehouders van Venray en omstreken, voor het castreeren van paarden, stieren, varkens, wende men zich tol de van ouds bekende castreur VAN ERP. Bestellingen kan men ook opgeven le Venray bij J. v.d. Munckhof, café „De Engel" en te Oostrum in café Hulsman. Beleefd aanbevelend, Graatscheweg 483 Telefoon 25170 by het Assurantiekantoor Kruijsen-Meesters OOSTSINGEL 12 VENRAY TELEFOON 462 VERZEKERINGEN Blliyke premie OP ELK vjEBIED Uitstekende voorwaarden Vlotte schaderegeling Inlichtingen gratis en zonder verplichting. kunnen wij U niet leveren, maar wel Uw rijwiel geheel opknappen als nieuw. JAN E. POELS-i anssen wendt U dan tot Vertegenwoordigt uitsluitend prima Maatschappijen. Geregeld in voorraad ALLE BOUWMATERIALEN en. BETON-ART1KELEN. Riviergrind, zand en tuingrind. Vraagt eens prijsl Wenscht U inlich tingen omtrent FRANS BEERKENS Bakkerij Draalstraat en Onderdeden. Huishoudel. artikelen, Philips en Osram Lampen. LEUNEN Telefoon 4851 ik Damast Tafelkleedjes formaat 60 x 60 cm- ter besparing van linnengoed. Firma van den Munckhof Een Mulders' Spaarkookketel Is onovertroffen in kwaliteit en prys! Speciaal volgens de nieuwste Btook- technlscheervariogen. Leverbaar tn elke inhoud Let op onze firmanaam! Spaarkookketelfabriek Oostrum-Venray Telefoon 504 Steenwijk. Eedsaflegging op den Führer door 400 Ned. Arbeidsdiei 4 welke zich vrijwillig voor het Oosten meldden V.P.B.-H. Heukels-m.) Sinds 15 Januari mogen wy iDgevolge verordening van het Ryksbureau voor de Grafische Industrie geen drukwerk meer vervaardigen zonder speciale vergunning. De volgende druk werken zyn hiervan vrijgesteld Verlovings^ en Huwelijksbrieven en -kaarten, Rouw* circulaires en Rouwkaarten, Bidprentjes, Gedachte nisprentjes en Geboorteaankondigingen, Drukwerken waaraan niet meer dan 5 kg. papier gebruikt wordt. De .onder a en b genoemde drukwerken kunnen wy dus vry voor U vervaardigen. Wat die onder b betreftuit 5 kg. papier kunnen wy nog een flink kwantum briefpapier, rekeningen, kwitanties, briefkaarten, programma's, entrée-kaart en etc. leveren, kortom alles wat U aan familie-, handeis- en reclame-drukwerk en aan vereenlglngs- drukwerk voor Uw organisatie noodig heeft. Wanneer U in één bestelling meer noodig heeft dan uit 5 kg. papier kan gemaakt worden, bestel dan vooral tydig, want de daarvoor noodige vergunning kan circa drie dagen elschen. Wy geven gaarne nadere inlichtingen en staan U met raad en daad by. Aanbevelend, Telefoon 512 VENRAY Historische roman van het Kasteel BIyenbeek by Afferden. Vry naar het Dultsch door B.B. De heeren echter gingen in de hal zitten en spraken onder steeds toenemende vroolijkheid het edele druivensap nog eens geducht aan. De oude Mathias noodigde mij uit een kleine wandeling te maken door den tuin, wat ik heel aardig vond. We daalden de trappen af en kwamen op het slotplein, waar wij een oogenblik naar de dansenden bleven kijken, die nog steeds met hun zware klompen den deel aan 't bewerken waren. Na al die droeve oorlogstijden is zulk een vroolijke dag hun van harte gegund, zeide de dappere Mathias. en wie weet wat er nog allemaal voor de deur staat. Ja, zeide ik. de Erfmaarschalk schijnt ook al donkere voorgevoelens te hebben. Hij schijnt wel van raeening, dat na den dood van onzen kinderloo zen koning, een nieuwe gruwelijke oorlogsbrand om de Spaansche erf- heerschappij zal uitbreken. De goede God moge ons daarvoor bewaren. Anders een buitengewoon verstandig, vroom en voorzichtig man, die Mar kies van Hoensbroek. Hij heeft me daar zoo ontroerend gesproken, als ik van P 1100/1. Verantwoordeiyk voor den geheelen Inhoud: W P. A. van den Munckhof, Venray. Uitgever en druk ker Firma van den Munckhof, druk kery en kantoorboekhandel, Groote straat 28 Venray, K 2446. mijn leven niet gehoord heb. Ja, zei Mathias, de erfmaarschalk is een buitengewoon verstandig en door en door goede man. We mogen hem wel de tweede vader noemen van onzen heer Arnold, want gij kunt op verre na niet vermoeden hoeveel goeds hij hem reeds bewezen heeft. Vanmor gen hebt ge me gevraagd, waarom 't huwelijk, nu bijna twee jaar geleden, zoo in alle stilte was voltrokken. Dit en alles wat daarmede samenhangt, zal ik je nu eens vertellen, dan zult ge onzen erfmaarschalk nog beter leeren kennen en waardeeren. Het is ook maar beter dat gij het nu hoort dan nader hand. Het is een treurige geschiedenis en ik ben nog altijd maar bang, dat dit eens een schaduw zal werpen op het geluk van onzen slotheer en slot- vrouw. Ik weet, dat gij het goed meent met onze edelvrouw en daarom 'kunt ge misschien helpen waken en oppas sen. Als het moet met mijn loven, gaf ik ten antwoord, die woorden hadden hadden mij bijna doen ontstellen van schrik. Laten we met ons beiden naar de walgang gaan, daar kan ik je alles beter vertellen. De oude man, die ik anders altijd erg stil en teruggetrokken gevonden bad, was op die bewuste avond buiten- gewooq praatzaam. Ik blijf er buiten of dit misschien te wijten was aan de edele wijn of aan de algemeene feest vreugde of een zeker voorgevoel hem daartoe bewoog. Hij vertelde mij van den ouden heer Christoffel, den vader van onzen heer Arnold, die ondanks zijne vele en goede eigenschappen een heftig en dikwijls zeer strijdlustig man was. Hij was met den erfmaarschalk zelf in strijd geweest, omdat hij hem het recht bestreed om voot te zitten in de vergaderingen der Qeldersche staten. Tenslotte hebben de heeren van het hoog gerechtshof bet proces, dat met niet geringe kosten aan geld en goed voortdurend heen en weer bleef schom melen, aldus beslecht, dat zonder de minste twijfel den erfmaarschalk het voorzitterschap toekwam, maar dat daarentegen bij zijne afwezigheid de Schenken als heeren van Hillenrath de eerst plaats moesten innemen. Niemand zou dus ooit hebben kun nen denken, dat de beide vijandige families zich zoo spoedig zouden ver zoenen en zelfs door den echt aan elkaar verbonden werden. - En toch, zoo ging de oude Mathias voort, heeft de erfmaarschalk niet al leen den zoon van zijn tegenstander van een groot ongelukbevrijd, maar is ook hij tevens de bewerker geweest van het groote geluk, dat het echt paar heden smaakt. Dit was zoo. Toen heer Christoffel stierf, was onze tegen woordige Arnold slechts zeventien jaar oud. Het is echter maar zelden goed op zulk een jeugdigen leeftijd zijn eigen heer en meester te zijn en be zitter van zulke groote en uitgestrekte goederen. Daarom zal het je dan ook niet ver wonderen, dat de overigens edele en goede jonker de speelbal werd van meer geslepenen dan hij en zich ten slotte in een leelijk zaakje gewikkeld zag Zoo iets gebeurde dan helaas in 1682, toen hij naar het land van Julich was gegaan, om daar een bezoek te brengen aan zijn familie. Ik was bij hem en 't is eigenlijk mijn schuld geweest, ik had mijn oogen open moeten houden. Toentertijd was het nog een beeldschoone jongeling, kent zijn portret, dat in de bal hangt. Ge weet, dat ik die mooie afbeel ding heel goed ken, zei ik. Ze is zèer mooi en goed geschilderd, maar onze jonker is sinds dien tijd kolossaal ver anderd. Hij ziet nu zoo bleek en heeft ingevallen wangen en van die vroeg tijdige rimpels, dat ik al dikwijls ge dacht heb, dat hij sinds zijn jeugd be paald veel moet geleden hebben. Ja, zei Mathias, hij heeft een bittere kelk moeten drinken. Luister maar eens. Daar in het land van Julich ontmoette hij een Francaise, die zich voor gravin uitgaf en zeide, dat ze de weduwe was van een zekeren graaf de Bruay Een mooie, knappe, maar aller gevaarlijkste vrouw. Ik wil hier niet verder uitweiden over haar liederlijk leven. Ik heb haar altijd voor 'n echte heks gehouden en ik geloof zeker, dat ze met een of ander helsch toovermid- del het hart van den jonker aan zich gebonden hield en tegelijk ook mijne oogen verblindde. Want ik had anders toch moeten zien, vertelde de oude Mathias verder, hoe zij, evenals een vogelvanger een vink, alles in bet werk stelde om dien jongeling in hare netten te vangen. Toen ik het tenslotte bemerkte, was 't te laat. Om kort te gaan: zij had hem over gehaald in 't geheim met haar te trouwen en nu meende de koekoek zich voor goed een plaats verzekerd te hebben in het warme nest. Maar zooals te begrijpen was, nu kwam het spoedig uit, ;wie die zoogenaamde Gravin van Bruay was. Zij was niets meer dan de dochter van een kwakzalver uit de omstreken van Artois, die fn de Fransche legers ziin twijfelachtige practijken uitoefende. Meer wil ik niet Zeggen, ik hoop maar dat onze genadige vrouw nooit iets van deze verbintenis met dit onzalig wijf te hooren krijgt. - Dat leelijke wijf is natuurlijk reeds lang dood, vroeg ik zoo langs mijn neus weg. - Zoover ik weet, leeft zij helaas nog. Ik gaf mijn kleinen vinger, als ik daarmede dat ongelukswijf van de we reld kon verbannen 1 Dit huwelijk was natuurlijk weliswaar om meer dan een rede ongeldig, maar ik had den moed niet om heer Arnold zijn toestand voor oogen te brengen en hem openlijk te zeggen, wie eigenlijk die zoogenaamde gravin was. De jonke. had heelemaal ter goeder trouw gehandeld Maar gelukkig vernam ik, dat de erfmaarschalk hier in de buurt op een kasteel vertoefde. Daar ik hem altijd voor een goede en verstandige edel man heb gehouden, vatte ik moed en ging in 't geheim naar hem en vertelde hem alles wat er gebeurd was Ik be merkte al spoedig, dat ik mij in dien rechtschapen man niet vergist had. Hij dacht niet meer aan de oude vijandschap tusschen hem en Schenk maar ging direct zonder talmen een bezoek brengen bij onzen heer Arnold Ik-was in de voorkamer, toen hij den jongeling kalm maar ernstig zijn ver- schrikkelijken toestand onder de oogen bracht en het duurde lang. Eindelijk ging de deur open en beide mannen kwamen er uit. Jonker Arnold zag bleek ah de dood, zijne oogen stonden vol traften. Hij kon niet pralen, snikkend nam hij de hand van den Erfmaarschalk en drukte er een kus op. Deze zeide hem echter moed in sprekend: Alles kan wederom goed worden, handel nu echter als een goed christen en edelman. Zijt er van overtuigd, dat ik u naar beste krachten zal helpen, alsof ge mijn eigen zoon waart, Gij zijt werkelijk als een vader tot mij gekomen, antwoordde heer Ar nold, in sombere droefheid, maar er is nu toch niets meer aan te doen. Die bedriegster en mijn eigen lichtzinnig heid hebben voor goed mijn levens geluk geknakt. Kom, kom, troostte hem de erf maarschalk, met Gods hulp zal die wonde wel genezen Laat den menschen zien, dat het van uw kant meer licht zinnigheid en onervarenheid geweest is dan kwade wil dan zal men zoo iets aan uw jeugd gaarne vergeven. Aldus troostte en vermaande hemde Erfmaarschalk met vaderlijke goedheid en reed ten slotte langzaam weg. Nauwelijks was hij uit het gezicht of mijn jonge beer beval direct de koffers te pakken en zoo snel mogelijk de paarden te zadelen. Een uur later reden wij zonder vah iemand afscheid te nemen, van daar. Sindsdien heeft heer Arnold die Emerentiana Dausque dit was de ware naam van die zoo genaamde gravin van Bruay geen oogenblik meer gezien. Dit was toch werkelijk eervol en waardig gehandeld, onderbrak ik hem. -- Dit was het zeker. Denzelfden dag nog, het was op 7 December 1682, vaardigde hij van Huize Dilborn een plechtig protest uit tegen zijne verbin tenis met die bedriegster en maakte het proces bij de geestelijke rechtbank te Julich aanhangig. Maar sinds dien dag was onze heer Arnold een gebroken man. Aan kwade, booze tongen is er natuurlijk nooit ge brek, daarom ontbrak 't ook niet aan schimpscheuten, stekelige toespelingen en andere oorblazerijen. Dit deed hem zeer veel pijn. Hij meende zijn edele stam een groote smaad had aange daan. Hij begon zich zoo te schamen voor de lieden van zijn stand, dat hij eiken omgang met hen begon te ver mijden en erg zwaarmoedig en bijna geheel menschenschuw werd. Toen het volgend jaar gansch Europa in anjjst en nood verkeerde vanwege de Turken, die Weenen belegerden, maakte hij zijn testament, met het be sluit zijn leven voor de goede zaak tegen de erfvijanden der christenen op te offeren. Wordt vervolgdf 1IVfTi/uvidt'ó Z&tiLiw tafi&tfort 'bevorderen een goede nachtrust Bulsje75ct

Peel en Maas | 1942 | | pagina 4