Een Detective Kassa BLYENBEEK ABDIJSIROOP NemnAKKERTJE De Gruyter VERZEKERINGEN GEBR. MARTENS Venray RIJWIELEN ZONDER BON sluit uw VERZEKERINGEN Firma van den Munckhof G. MULDERS nette dienstbode flink dienstmeisje Eerstelingen klas A gouden vulpen Openlijk dank 400^ gulden „Silo Dusaril A. W. Hermans FEUILLETON f 10.000 ASTHMA. BÓRST- BENAUWDHEID. maummmmuMUÊ Rijwielen Gebr. Lucassen Ollicieele LandbouwmecJedeelingen Bloem- Tuin- en Landbouwzaden J. KEIJZERS B. KRUIJSEN, Markt 8, VENRAY Belonfabrielc F. H. v. ENCKEVORT WANSSUM. Telefoon 214 maalcf liet U gemakkelijk Mevr. D. ERAS—SMEETS, Noor- derpark 25, Tilburg, vraagt per 1 Mei een degelijk R. K. Keukenmeisje goed kunnende koken eD netjes wer ken. V. g. g. v., hoog loon, tweede meisje aanw. Wasch buitenshuis, Gevraagd jongen 16-18 jaar voor boerenwerk, per 1 Mei. Adres bureau van dit blad. Gevraagd voor huishouding en behulpzaam te zijn in de winkel, circa 20 j Adres bureau van dit blad. Gevraagd pl.m. 17 jaar, voor 1 Mei J. Oooymans-v Duren, Overloon Nog verkrijgbaar maat 25/28 m m. uitsluitend op bestelbon, v.d. Boom. Leunen. 8 T33 KOOP pootaardappelen Eigenheimers en Bintjes, A gewas van Dijck, Wanssum B 98. TE KOOP 10 gem. biggen H. van Ass-Driessen, Ysselsteyn Gevonden Ant. Heidens, Steegsbroek. Verloren wiel van kinderwagen van J. Thijssen S'eegsbroek tot Leunen. Adres :J. Poels-Janssen, Stationsweg C 18a, Oostrum. aan O. L. Vrouw en H. An- tonius voor verkregen gunsten, na het houden van de Noveen der Drie Weesgegroeten. Te huur gevraagd een bovenwoning of zit- en slaapkamer. Adres bureau van dit blad. ter leen gevraagd, op maande- lijksche afbetaling, pi. rente. Adres bureau van dit blad. H.H. Landbouwers Steeds gelegenheid tot best. van voor inmaak van groenvoeder. Alleenverkoop voor Venray en omstreken. Nog leverb. sproeim. in Sine voor 't bestr. van onkruid. Beleefd aanbevelend, 2 Langstraat 60c Venray Historische roman van het Kasteel Blyenbeek bij Afferden. Vrjj naar het Dultsch door B.B. Zij schijnen geschilderd te zijn, voor dat de golven van smart en leed. welke hun edele zielen in bitterheid dompelden, maar later ook zouden louteren en verheerlijken, geheel onver wacht over hen losbraken. De oude meester, die hun portretten schilderde, zal ons hun lotgevallen en boproevingen vertellen. Zooals de vele sporen van zijn werk zaamheid getuigen, moet hij jarenlang op Blyenbeek gewoond hebben. We zullen zooveel mogelijk de oude trouw hartige taal haar rechten laten gelden, de tallooze vreemde woorden echter, waar de Duitschers in die tijden zoo In vielen, zullen wij zooveel mogelijk vermijden. I. HOE IK NAAR BLYENBEEK KWAM DAAR EEN PARADIJS SCHILDERDE EN HOE FEESTELIJK DE JONKER CHR1STOFFEL ONTVANGEN WERD P 1100/1. Verantwoordelijk voor der geheelen Inhoud: W P. A. van den Munckhof, Venray. Uitgever en druk ker Firma van den Munckhof, druk kerty en kantoorboekhandel, Groote straat 28 Venray, K 2446. als eerste hypolheek direct aan geboden, liefst op boerderij. Lage .rente. Adres Bureau van dit blad. waarbij slijm op de borst vast zit, zal Abdijsiroop de slijm doen loskomen en borst en keel verzachten. Vanouds beproefd bü hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S en Opderdeelen. Huishoudel. artikelen, Philips en Osram Lampen. Telefoon 485 FRANS BEERKENS Bakkerl) Draalstraat je dan niet gedaan wat ik je vanmorgen reeds heb aangeraden, om toch AKKERTJES te nemen, waar ik zelf altijd, wan neer ik hoofdpijn voel, on middellijk baat bij vind? Neem er toch vlug een, wij moeten uit en eer je gekleed bent hebben de AKKERTJES hun werk gedaan en is je hoofdpijn over, want AKKERTJES zijn uniek, ook voor kies pijn, of andere pijnen. Den besten raad dien ik je in zulke gevallen geven kan isdadelijk AKKERTJES De Neder/andsche Pijnstiller Ik, Meester Jan Thijssen, schilderen houtsnijder van beroep, heb mij voor genomen, om ter eere Gods, van Zijne lofwaardige Moeder en tot mijn eigen stichting en aandenken, in dit boekje op te teekenen, al wat zich hier op slot Blyenbeek heefi afgespeeld en voorgevallen is met mijn beminde jonge Heer en leerling, de edele Jonker Christoffel. Alvorens ik echter over hem ga schrijven, moet ik eerst vertellen, hoe en wanneer ik in het slot Blijenbeek ben aangekomen. Toen ik mijn leertijd, die weliswaar vanwege mijn groote armoe niet lang geduurd heeft, voleind had, schilderde ik mijn eerste altaarstuk voor de Paters Jezuiten te Brussel. Het was nogal tamelijk goed uitgevallen en erg goed koop en de P. Jezuïeten hebben mij daarom aanbevolen aan den Veldmaar schalk Caspar Schenk van Nijdeggen, een hoog aanzienlijk man in Spaanschen dienst, die toondertijd in Brussel ver toefde. Deze Heer was ridder van de Duit- scbe Orde en op zijn ouden dag bij zonder vroom geworden, godvruchtig en weldadig. Door Frater Reginaldus Gronigensis, de Provinciaal der Capu- cijnen, was hij deelachtig gemaakt aan alle gunsten en genaden van de eer biedwaardige Orde der Capucijnen Hij deed veel goed aan kloosters en ker ken, waarvoor de Heer hem het eeuwige leven moge schenken. Amen. Deze veldmaarschalk nu liet mij een altaarstuk voor de kerk van Swalmen schilderen. In 1686 had ik het tot zijn tevredenheid voltooid, waarna ik het zelf naar Swalmen bracht en het daar opstelde. Toen hij (waarschijnlijk van de P. Jezuieten) hoorde, dat ik op het punt stond in Brussel met andere jonge schilders een lichtzinnig leven te be ginnen, zei hij. toen hij mij de 54 goud guldens voor het altaarstuk uitbetaalde: Meester Jan, je bent nog jong en VOOR DE PROVINCIE LIMBURG. Bloemisterij-Zaadhandel PT Schoolstraat 2 Tel. 450 „ECUWlgC LCIlte Alle soorten Bloemen en Planten v. kamer en tuin BLOEMWERKEN voor alle gelegenheden. als mangelen, stoppel- en roode wortelen, gras- en klaverzaden enz. Beleefd aanbevelend, 3 Wenscht U inlich tingen omtrent wendt U dan tot Vertegenwoordigt uitsluitend prima Maatschappijen. Geregeld in voorraaa ALLE BOUWMATERIALEN en BETON-ART1KELEN. Rlviergrind, zand en tuingrind. Vraagt eens prijs! A Bouwmaterialenhandel kunnen wij U niet leveren, maar wel Uw rijwiel geheel opknappen als nieuw. JAN E. POELS-Janssen onervaren en ge weet niet, hoe licht de lieve onschuld, die uit je blauwe oogen straalt, in een stad als Brussel en vooral achter de wijnkan van schil der-schenkers verloren gaat. Zie naar mijne grijze haren en laat ik je een goede raad geven. Verlaat je Brussel- sche kameraden, want anders gaat het niet goed met je! Nu moet ik toegeven, dat ik dat al meermalen tegen mezelf gezegd had en ook van mijn biechtvader dezelfde raad ontvangen had. Maar, lieve hemel wat moest ik aanvangen Een eerlijk schilder kan toch zijn brood niet verdienen in de woestijn en evenmin bij de boeren op het platte land. Hieruit volgt dus, dat ik, op gevaar af mijn arme ziel te verliezen, mijn dagelijks onderhoud moest gaan ver dienen op hoven en in de steden waar de schoone kunsten in gunst en aan zien staan. Dit zeide ik dan ook aan den veld maarschalk. Toen streek hij eens kalm langs zijn snorrebaard en vroeg of ik bereid was naar een woestijn te gaan, waar hij mij voor vele jaren werk in overvloed zou verschaffen en toen ik daarmede accoord ging, waren wij het samen spoedig eens. Mijn beschermer zond mij dan met een brief naar zijn neef Arnold Schenk van Nydeggen te Blyenbeek, hetwelk de oude maarschalk toentertijd op eigen kosten liet verbouwen. In ruwe lijnen was het gebouw reeds klaar. Het moest nog een weinig afge werkt, ingericht en opgeknapt worden en ik moest daarbij met raad en daad bijstaan. Zoo kwam ik dus op Blyen beek terecht en heb op dit eenzaam slot, dat daar als een oase midden in de oase ligt, bijna heimwee gehad naar de vleeschpotten van Egyote, d.w.z. naar het vroolijke leven in Brussel. Ik had hier echter werk in overvloed en dat verdreef mijn grillen. Het eerste werk wat ik begon en ook voltooide, Aankoop jonge hennen DegeneD, die de aanwezige kippen of eenden willen vervangen door Jonge leghennen, hebben zich moge lijkerwijze al afgevraagd, hoe dat nu moet gaan. Hiervoor is een regeling getroffen volgens welke fokkers er> de houders van vermeerderlngs- bedrjjven in de gelegenheid zullen worden gesteld een beperkt aan»al kuikens op te fokken ten behoeve van de vervanging van bet op de landbouwbedrijven aanwezige pluim vee. Daanoe zullen deze fokkers en houders van vermeerderlngsbedrgven een voedertoewrjziog krijgen om voldoende kuikens op te fokken tot den leeftijd van zeven weken en jonge eenden tot den leef rijd van zes weken. Voor den verderen opfok zal geen voeder meer worden toege wezen. Op boerenbedrijven, waar men zelf wil broeden, mag men ten hoogste 25 kuikens uitbroeden en deze moeten vóór 15 September a.s. zijn Inge voegd in het totaal aantal kippen dat men mag bóaden, zoodac dit totaalcijfer nooit boven het toege stane maximum mag uitkomen. De overige boeren kunnen dus jonge hennen of legeenden bq de fokkers en vermeerderingsbedrqven koopen en men zal goed doen, met de bestelling niet te lang tewach'en. Een landbouwer, die niet meer dan 10 of 15 kippen mag houden, kan niet meer dan 12 stuks jonge dieren koopen ter aanvulling en vervanging van zqn aantal kippen en daar deze ultsluhend bestemd zqn ter VER VANGING moeten de overjarige kippen (eenden) uiterlijk 15 Sep tember a.s. van het landbouwbedrijf verwijderd zijn, en het bedrijf weder zjjn aaDgepaBt. Vóór 1 Juni schoone schuren 1 Van hoogerhand zullen maatrege len getroffen worden, volgens welke bepaald zal zijn, dat het verboden is om na 1 Juni a.s. nog granen, zaden en peulvruchten in voorraad te hebben, hetzij gedoracht hetzij bij het Assurantiekantoor Kruijsen-Meesters OOSTSINGEL 12 VENRAY TELEFOON 462 VERZEKERINGEN Billijke premie OP ELK GEBIED Uitstekende voorwaarden Vlotte schaderegeling Inlichtingen gratis en zonder verplichting. was het snijwerk op de nieuwe eiken houten slotdeur. Boven in den boog van de deur sneed ik op een door bladwerk om geven schild het jaar 1688. De beide deurvleugels versierde ik met den wapenleeuw van den Schenk, met lau rierkransen omsingeld Die lauwerkrans heb ik er bij g6voegd, omdat de slot heer kort te voren roemrijk uit den Turkenoorlog was teruggekeerd. Helaas beteekende het jaartal, dat ik in de deur had gesneden, niet alleen de voltooiing van het gebouw, maar ook het stervensjaar van den edelen veldmaarschalk, mijn hoogvereerden be gunstiger, welke het slot had laten opbouwen. Nog maar juist hadden we de laatste deur er in gezet, toen een bode uit Brussel het slotplein kwam oprijden en ons het doodsbericht bracht. Tevens deelde hij mede, dat het lijk, volgens den wil van den afgestorvene, naar Afferden zou gebracht worden, op at het dèar zou rusten, waar zijn ziel door het H. Doopsel voor God was wedergeboren. Inderdaad kwam de lieve doode op den achtsten dag met groote praal op een wagen met zes paarden bespannen en begeleid door twee Paters Jezuïten hier op Bleyenbeek aan. Een hofgeneesheer had het lijk zeer kunstvol gebalsemd, zoodoende konden we de doodkist openen en had ik tevens den troost om mijn goeden wel doener nog eenmaal te zien. De lieve afgestorvene zag er met zijn grijze haren en in ziin wit Ordekleed met zwart kruis heel vredig en rustig uit De tranen schoten mij in de oogen, toen ik hem daar zoo zag liggen en in mijn binnenste hoorde ik weer de woorden, welke hij te Brussel mijn jeugdige lichtzinnigheid had toegeroe pen„Ge weet niet, hoe gemakkelijk de lieve onschuld verloren gaaf, blijf niet bij die vrienden, anders zal het niet goed met je afloopen." orgedorscht op de bedreven of elders In opslagplaats. (A» Voor 1 Mei a.s. moet alles zfln afgedorschen en voor 1 Juni a.s. moeten de scburen schoon zjjn. Dit geldr voor alle granen, ook voor restanten zaaigranen, met Inbegrip van boekweit, wikken en lupinen voor peulvruchten, koolzaad, blauwe maanzaad, karwjjzaad, kanariezaad, moaterzaad en lijnzaad Ook geldt dit verbod om nog voorraden te hebben van producten waarvan de zoojuist genoemde granen een be standdeel uitmaken, uitgezonderd natuurlijk het mengvoeder voorzoo ver dit op regelmatige wijze door den landbouwer ls betrokken. Ook mag men vanzelfsprekend de tarwe eD/of rogge voor eigen gebruik (zelfverzorging) In voorraad hebben aismede ook ten hoogste nog 1/5 gedéelte van de haver, welke van oogst 1941 uit eigen teelt voor de paarden ls toegewezen. De hoeveelheid tarwe en/of rogge voor eigen gebruik mag nletgrooter zqa dan voor het gezin noodtg ls om van te leven tot. en met October. Wanneer de P.I.C.A. een vroeger»»*, datum beef? gesteld voor de lDleve- ring van een der bovengenoemde producten, dan geldt vanzelfsprekend die datum en is men daaraan gebon den. De t ijd van 1 Mei afgedorschen en voor 1 Juni schoone schuren, ls de uiterste termijn waar men zich aan te houden heeft. Bq overtredingen zullen de zwaar ste straffen worden toegepast. P.V.C. voor Limburg. Prikkeldraad Nog steeds komen bij denProduc- tlecommlssaila aanvragen binnen om landbouwgereedschappen. Dit ls tijd, papier en energie verspillen, want prikkeldraad e d. kan men ln den vrijen handel koopen. Mocht het zijD, dat de handelaar U niet kan helpen, dan moet men zich UITSLUITEND wenden tot het Centraal Bureau voor den Kleln- ijzerwarenhandel. Nassau Ouwerker- straat no. 3, 's Gravenhage. De Productiecommissaris voor Limburg. Uw juiste omzet aan te toonen, in verband met de aan giften voor Omzet- en Inkomstenbelasting. i De „DETECT1VE"-KASSA wordt zonder eenige verplichting gedemonstreerd. Reeds tientallen kassa's werden g* plaatst en werken tot groote tevredenheid van de gf' bruikers. Alleenverkoop voor Venray j Een Mulders' Spaarkookketel ls onovertroffen ln kwaliteit en prijs! Speciaal volgens da nieuwste stook- technlsche ervaringen. Leverbaar in elke Inhoud Let op onze firmanaam! Spaarkookketelfabriek Oostrum-Venray Telefoon 504 Een van de Jezuïten hield zulk een roerende toespraak voor al die vele adelijken, die op de begrafenis waren gekomen, over de woorden „Sic tran sit gloria mundi", zoo vergaat alle wereldsche grootheid, dat men van alle kanten begon te weenen en te snikken, zoodat het een steen bad kunnen ver murwen. Diep getroffen knielde ik neer bqde doodkist en deed aan God de gelofie Hem in afzondering te gaan dienen en in een of andere heilige Orde te treden, indien mijn biechtvader zulks goed keurde. Toen ik nu in de biecht een Pater Jezuït daarover ondervroeg, wilde bij nu nog niets van de gelofte weten (waarschijnlijk vond hij mij nog te wan kelmoedig). Hij meende, dat het ge noeg was, indien ik voorioopig op mijn plaats in Blyenbeek bleef, aangezien het slot even eenzaam en verlaten lag als het klooster van S. Paulus in de woestijn van Thebats. Zoo heb ik toenmaals dan hel vaste besluit genomen op de heide te blijven zoolang ik hier niet door God klaar blijkelijk tot een andere levensstaat geroepen werd. Van toen af ben ik met de genade Gods steeds op Blyenbeek gebleven en nu ben ik reeds 16 jaren hier. Ik kan echter moeilijk gelooven, dat ik het hier zoo lang zcujhebben uitgehouden, indien door het huwelijk van den slot heer en de geboorte van den lieven jongeling niet wat meer leven in dit stille huis gekomen was. Het huwelijk van den hoogedelen Heer Arnold Schenk van Nydeggen met de niet minder edele gravin Catharina van en tot Hoensbroek. dochter van den hoogberoemden Erfmaarschalk van Gelderland, werd in alle stilte voltrok ken, iets waarover ik mij niet weinig verwonderd heb Het had plaats in het jaar 1694 en dit jaar moest ik mij buitengewoon in spannen om op tijd klaar te komen met de schildering van de Pronk kamer. Deze kamer moest n I. een soorl paradijs voorstellen en werd daarom ook later Paradijskamer genoemd. Midden in was een zaal en aan beide kanten een zijkamer, welke te samen als het ware een geheel vorm den. Nu moest ik in de middenruimte de vier jaargetijden schilderen, op de eene kamer de vier werelddeelen en op de andere de vier wereldstreken. Ik begon dus in Gods naam met de vier werelddeelen en schilderde in vier cirkels bij wijze van medaillons of ge denkpenningen, in elke cirkel een kop op roode achtergrond. Voor Europa, de heerscheres over alle andere werelddeelen, nam ik vol gens recht en billijkheid hare Ma jestelt de Keizerin; voor Azië de Grootturk met indrukwekkende tulband; voor Afrika een Morenkoning en voor Ame- lika een Indianenhoofdman met een groote muts vol zwierige pluimen. Daaromheen bracht ik verguld en zilver bladwerk aan, schilderde er takken van wijnloof, klimop, eiken en laurierbladeren omheen, tusschen de koppen plaatste ik porfieren vazen, die toen juist in de mode waren, verder nog schelpen, slakkenhuizen enz., zoo dat menigeen het heel aardig vond. Het meest plezior had de slotheer ■cbter ln het middenstuk van het pla fond. Daar had ik een balustrade ge schilderd, waarachter een zachtblauwe hemel zich uitspreidde. Midden in die blauwe hemel hield een arend met wijd uitgespreide vleugels in zijn klau wen het wapen van den Schenk en tevens een vrooliik fladderend lint, waarop een spreuk stond geschreven. Het wapen van den Schenk nu is een klimmende leeuw van goud, juist hetzelfde als het wapen van de herto- gen van Brabant en daarom zijn de Schenks ook van meening, dat zij een» zijtak zijn van dit oeroud hertogelijk Huis. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 4