ik ^AKKERTJE KLOOSTERBALSEM VERZEKERINGEN GEBR. MARTENS Venray HOEST ABDIJSIROOP mmmm HUIS, Tuin en Inboedel TURF. Circa 100 sl. turf. 4 gemerkte biggen LOi FEUILLETON BLYENBEEK. Rijwielen Gebr. Lucassen G. MULDERS Belonfabrielc F. H. v. ENCKEVORT WANSSUM. Telefoon 214 Bouwmaterialenhandel RIJWIELEN ZONDER BON Jaarmarkt Venray Maandag 20 April Officieele Landkouwmededeelingen in alle vormen f Probeerdun ONS brood! te VENRAY. Notaris Holfus te Horsl zal op Woensdag 15 April 1942 ten verzoeke van Mej. de Wed. Fr. Kappel en kinderen, publiek ver- koopen A nam. 2 uur ten huize aan de Langstraat 58, CONTANT Hulsmeubels als: kasteD, tafels, stoelen, divan, kachel, fornuis, ledi kanten, schilderijen, spiegels, lam penkappen, potten, pannen, inmaak- potten, porceleln, keukengerlef verder kruiwagen, tuin- en akker- gereedschappen, schaafbank, slijp steen, timmergereedschappen, trap- ladder, ladders, takkebosschen eD wat verder ten verkoop zal worden aangeboden. B nam. 5 uur in café P. Hoede nmakers, Henseniuspleln Een huls met opvaart en grooten tuin met vruchtboomen, gelegen te Venray Langstraat 58, kad. Sectie C 4887 en 5092, groot 17.55 aren te vellen in 2 perceelen en in massa. Aanvaarding direct. Op Woensdag 15 en Donder dag 16 April a.s. van 1—6 uur nam. zuilen ter plaatse tusschen de Hazenhut en de Crayenhut worden verpacht: THOONEN, Ysselsteyn, Kemp- kensberg. TB KOOP Jos. Asselberghs, B 13a, Smakt TE KOOP bijna voldragen koe of vaars G. van Rijswijck, Merseio. TE KOOP 2 hokkelingen 10 en 9 mnd. oud, ook te ruilen tegen drachtige vaars. A, Claessen, A 144, Overloon TE KOOP prima gebr. werkkielen en paardenhamen. Fant. en Sajetsokken A. Scheepers-Geubbels, Schoolstraat 22,1 Venray 2y Reumatische pijpen Duldeloos, maar niet hope loos, mits AKKERTJES in huis. De AKKERTJES ne- men wel niet de oorzaak, maar wel die vervelende pijnen verrassend snel weg. AKKERTJES stillen direct alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat voelen. De Nederlandsche Pijns tiller Historische roman van het Kasteel Blyenbeek bjj Afferden. Vrü naar het Duitsch door B.B. „Caelum peto" Westwaarts van het stadjj Goch leidt door vruchtbare velden een weg naar de Hollandsche grens. Binnen een klein uurtje kan men ge makkelijk de oude Augustijner-stichting Qaesdonk bereiken, welke later door Bisschop Johan George van Munster in een studie-inrichting is omgezet. Haar trotsche hoofdvleugel met den toren, welke voor sterrenkundige waar nemingen bestemd is geweest, be- heerscht wijd en zijd het vlakke land schap. Een beek, vlak achter Gaesdonk vormt hier de grens tusschen Pruisen en Holland. Nauwelijks een honderd meter verder verandert de vruchtbare bodem snel in kale droge heide. Hier en daar hebben arme bezembinders tusschen kwijnende dennenbosschen, en doorweekte, moe rassige plekken weiland, waarop ar moedig vee het laatste zure grassprietje staat af te grazen, de een of andere hoove in een aardappelveld hervormd of met een beetje rogge bezaaid. Stamnummer P 1100 Verantwoordelijk voor den geheele inhoud: W.P. A' v. d. Manckhof, Venray- Op 8 Mei a.s. geliefde Ouders hopen" onze Jacobus Hub.Tkomassan Anna CertrucJa Custers den dag hunner 25-jarige echt- vereeniging te herdenken. Dat God hen nog vele jaren in goede gezondheid moge sparen, is de wensch van hun dankbare kinderen. TE KOOP 3 gemerkte biggen M. C. de Rijck, K 105, Scheide Gevraagd nette huishoudster voor 1 Mei. Adres bureau dezer. Gevraagd dienstbode 16-17 j Jac. Claessen, Boschhuizen C 61 Gevraagd boerenknecht tegen goed loon. Gebr. Schmeils Guttecoven bij Sittard. Heeren KippenhoudersNog gelegenheid tot bestellen van 6-7weeksche hennetjes Spoedige bestelling gewenscht. Beleefd aanbevelend, JOH. VAN LANKVELD Hoenderstraat 28. TE KOOP 2 beste biggen en partij konijnen J. van Meijel, Deurnescheweg KNEUZINGEN Tegen kneuzingen is Klooster balsem 't middel bij uitnemend heid, want deze heeft gelijk tijdig een dubbele werking: als huidherstellend middel dat de gewonde huid geneest en tege lijk diep in de beschadigde weef sels dringt en daar zijn weefsel- herstellende werking verricht. Kloosterbalsem is een ideaal wrijf middel tegen stijve spieren, rheumatische pijnen, spit in den rug, spierpijn, stramheid. en Onderdeelen. Huishoudel. artikelen, Philips en Osram Lampen. LEUNEN Telefoon 485 Maar al spoedig worden ook deze kleine woningen hoe langer hoe scbaar- scher en dan is er bijna twee uur ver tot aan den beneden-oever der Maas niets dan beide, hier en daar onder broken door zandduinen en moerassen. Ongeveer in het midden van deze eenzame, verlaten landstreek ligt het Slot Blijenbeek. Het is een echt Nederlandsch kas teel, omgeven door groote grachten, welke in vroeger tijden zijn sterkte uitmaakten. In de onmiddelijke nabijheid van het slot heeft menschelijke vlijt en arbeid de karige bodem in velden her schapen. Breede eiken lanen vormen schaduw rijke gangen naar de bosschen van jijnboomen en loofhout, welke de kale ïeide aan het oog onttrekken. De slot tuin zelf, die zijn donkere taxusboomen en frischgroene loofgangen, zijn scha duwrijke linden en rossige kastanjes in de breede watervlakten van de gracht weerspiegelt, is veel mooier dan de eenzame wandelaar na een vermoeien de tocht door de heide wel zou ver moeden. De oude burcht met zijn verweerde tichelsteenen muren, zijn reusachtig leiendak, met zijn vierkante toren in het midden, welke in steeds smaller wordende afdeelingen de gouden wa penleeuw van de weerhaan hoog boven alles uit de heide-oase omhoog steekt, heeft nog altijd zijn indrukwekkend aanzien behouden. Het gebouw munt overigens niet uit door grootte of ouderdom en is, ook architectonisch oogpunt beschouwd, niet bijzonder merkwaardig. Alleen aan de zuidzijde ligt een breede steenen brug over de bijna vijverachtige bui tenste gracht. Boven in de boog van de poort, waardoor men in het buitenste slot- Een Mulders' Spaarkookketel is onovertroffen In kwaliteit en prijs! Speciaal volgens de nieuwste stook- technlsche^ervaringen. Leverbaar in elke inhoud Let op onse firmanaam Spaarkookketelfabriek Oostrum-Venray Telefoon 504 Wenscht U inlich tingen omtrent wendt U dan tot B. KRUIJSEN, Markt 8, VENRAY Vertegenwoordigt uitsluitend prima Maatschappijen. sluit uw VERZEKERINGEN bjj he' Assurantiekantoor Kruijsen-Meesters OOSTSINGEL 12 VENRAY TELEFOON 462 VERZEKERINGEN Billijke premie OP ELK GEBIED Uitstekende voorwaarden Vlotte schaderegeling Inlichtingen gratis en zonder verplichting. Geregeld in voorraad ALLE BOUWMATERIALEN en BETON-ARTIKELEN. Riviergrind, zand en tuingrind. Vraagt eens prijs! vruchtenjam van versch fruit en suiker dus gezond en voedzaam kunnen wij U niet Ievereu, maar wel Uw rijwiel geheel opknappenaals nieuw. JAN E. POELS-Janssen VOOR DE PROVINCIE LIMBURG. >lein betreedt, steken nu nog kanon- cogels, welke de Spanjaarden er onder de Markies van Barambon in den zomer vad 1539 in geschoten hebben. De burcht ligt op den achtergrond en langs de overige drie zijden staan tegenwoordig een pachterswoning, het huis van den rentmeester en eenige economische gebouwen. Hier ligt weer rondom de burcht een groote, breede gracht, welke tegenwoordig echter droog ligt en deels met sierplanten en bloemen beplant is. Een tweede brug voert ons hiernaar den ingang van het slot. De eerste helft van de brug bestaat uit hout als herinnering aan de vanouds bekende ophaalbrug De burcht vormt een mas sief vierkant blok met een enge bin nenplaats door bogen omgeven Half in de noordelijke vleugel ingebouwd, verheft zich de machtige, tamelijk hooge toren boven de zware daken Dit is dus het slot Bleyenbeek. Het wapen, een rechtop voortschrijdende gouden leeuw op zwart veld, met markiezen-kroon op den kop en vast gehouden door een zilveren leeuw en zilveren draak, is in den gevel van het in renaissance-stijl opgetrokken portaal ingemetseld en geeft ons te kennen, dat de burcht eens aan Schenk van Nydeggen heeft toebehoord. Inderdaad behoorde deze heerlijkheid eeuwenlang aan dit oude vasallenge- slacht van den hertog van Julich, tot dat het een tweehonderd jaren geleden door omstandigheden en gebeurtenissen welke wij aanstonds uitvoerig zullen verhalen, In het bezit kwam van den markies van en tot Hoensbroek, wiens eigendom hei tot voor weinige jaren nog was. Meer dan een dozijn jaren bewoonden Jezuitendeze oude burcht. Sinds jaren wonen zij er echter niet meer. Ombouw van landbouwtractoren Op verschillende bedrijven bestaat een tekort aan paardenkracht. Zoo wel voor het scheuren van grasland a!s voor het bewerken van het land sal daarom de tractor voor vele een iltkomst zijn en zal ook ln de toe komst voor het verrichten van land- bouwwerkzaamheden een rol van beteekenls gaan spelen. Niet alleen de loondorschers, maar ook de landbouwers zullen dus ver handig doen er zoo spoedig mogelijk werk van te maken dat hun tractor wordt omgehouwd op gas, waartoe '-Ü zich dienen ta wenden tot het Rijksbureau voor gasgeneratoren en tankgas, Bszuldenhoutscheweg 39 te 's Gravenhage. Zij slellen zich daardoor tevens veilig dat hun tractor ten behoeve van de voedselvoorziening niet zal worden gevorderd. Maatregelen zijn genomen om voor omgebouwde tractoren de noodige vaste brandstoffen ter beschikklDg e stellen, welke dienen te worden aangevraagd bij den Voedselcommls- sarls op daarvoor bij de bureau- houders verkrijgbaar gestelde for. muiieren. Hierbij ls startbenzine nbegrepen en behoeft dus niet afzonderlijk te worden aangevraagd. P.V.C. voor Limburg. Pachtovereenkomsten Op 25 November 1941 1b het Paeht- beslult, dat vroegere regelingen op pachtgebled vervangt, ln werking getreden. Dit pachtbesluit schrijft bindend voor, dat een pachtovereen komst schriftelijk moet worden aan gegaan. Is er uitsluitend een monde linge pachtovereenkomst, dan ls de pachter Diet gehouden den pacht prijs te voldoen hij kan echter het gebruik "an het gepachte behouden. Wanneer er slechts een mondelinge pachtover eenkomst bestaat en de pachter toch den pachtprijs, die hij wettelijk niet verschuldigd is, betaalt, kan bij den pachtprijs terugvorderen. Volgens de regeliDg van het pachtbesluit heeft dus vooral de verpachter belang bij een schriftelijk contract. Meermalen komt het voor, dat pachter of verpachter de pachtover eenkomst schriftelijk wenscht aan te gaan, doch de wederpartij zulks niet wenscht. Ia een dergelijk geval kan degene, die een schriftelijk contract wenscht, zich tot de Grond kamer, die voor Limburg gevestigd ls te Roermond, Wiihelminaslngel no. 25, wenden, en haar verzoeken de mondelinge pachtovereenkomst schriftelijk vast te leggen. Een verzoek tot schriftelijke vast- egglDg kan derhalve slechts dan met succes gedaan worden, indien sonder twijfel vaststaat, dat pachter en verpachter mondeling: een pacht overeenkomst gesloten hebben. Staat niet vast, dat er een mon delinge pachtovereenkomst bestaat, dan kan de Grondkamer ook niet overgaan tot een schriftelijke vast legging. In een dergelijk geval moet eerst de rechter, dl. In dit geval de Pachtkamer, beslissen, of inderdaad mondeling overeengekomen werd. Degene, die schriftelijke vastleg ging van een pachtovereenkomst aan de Grondkamer verzoekt, dient derhalve de overtuiging te hebben, dat er Inderdaad een mondelinge overeenkomst bestaat, GRAS EN HOOI. Een tweetal weken geleden werd bekend gemaakt, dat de Grondka mer voor Limburg voor den verkoop van gras en hooi richtlijnen zou vaststellen. Deze richtlijnen hebben Inmiddels de goedkeuring van den Secretaris- Generaal verkregen. Degene, die gras wenscht te koo pen of weiland voor niet langer dan het weideseizoen 1942 wenscht te pachten, zal bij den eigenaar, notaris rentmeester e.d. een Inschrijvings biljet ln tweevoud moeten indienen, waarop het perceel dat hij wenscht te koopen of te pachten, de grootte en zijn bouw- en weiland en zijn veestapel moet vermeld worden. Degene, die öe gelegenheid tot In schrijving openstelt, verstrekt de inschrijvingsbiljetten aan de ge gadigden. Nadat de eigenaar, notaris, rent meester, e.d. de inschrijvingsbiljetten verzameld heeft, zullen door hem de perceelen worden toegewezen. De toewijzing zal aldus dienen te ge schieden, dat degene die op grond van de behoefte van zijn bedrijf gras of hooi het meest dringend noodig heeft, op de eerste plaatB voor toe wijzing in aanmerking dient te ko men. Er bestaat dus geen verplich ting om toe te wijten aan dengenen, die voorgaande jaren een perceel gehad hebben. De toewijzing, die de eigenaar, notaris, rentmeester e.d. heeft gedaan, wordt aan de grond kamer gezonden. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan de Grond kamer in de toewijzing verandering aanbrengen. Waarschijnlijk zal er meer vraag naar gras dan aanbod zijn, zoodat niet te voorkomen ls, dat een aantal personen teleurgesteld moet worden. Personen aan wie de eigenaar, nota ris, rentmeester e.d. niets heeft kunnen toewijzeD, kunnen zich uiter lijk vóór 1 Mei 1942 en voorzoover het naweide betreft vóór 1 Juli 1942 bij de Grondkamer melden onder op gave van de oppervlakte hooi of wel land, die zjj behoeven, hoeveel stuks vee zij hadden ln de periode 1 De cember 1941 t/m Februari 1942 en hoeveel hooi- of weiland zij Inde ja ren 1940 en/of 1941 hebben gepacht. De Grondkamer welke een over zicht heeft van het totaal aantal te verpachten perceelen en het totaal aantal gegadigden, kan nagaan, of de aanvankelijk teleurgestelden als nog: een perceel toegewezen Kan worden. De bedoeling van de richtlijnen ls het ter beschikking staande gras zoo billijk mogelijk tusschen de gegadlg- l den te verdeelen. De Grondkamer voor Limburg. veroorzaakt door 'n kou gebruike men Abdijsiroop die de vastzittende slijm zal doen loskomen en Uw hoest snel zal verdrijven. Vanouds beproefd bü hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S Zoo is het gekomen dat ik zes jaar op dit eenzaam kasteel woonde en dit slot met zijn vreedzame omgeving lief heb gekregen. Wat men echter bemind, wil men ook leeren kennen en zoo trachlte ik in mijn vrije uren het een en ander te weten te komen over het verleden van het slot eri zijn voormalige bewo ners. Hoe dikwijls heb ik dit oude muurwerk niet bekeken, dat zoovele veranderingen en verbouwingen spreekt. Ik vroeg mij af, wie toch wel die oude boogvensters, die nu nog kenbaar zijn en die smalle onregelmatig verdeelde luiken liet toemetselen om een gelijke, regelmatige breking te krijgen tusschen de groote Fransche vensters. Dan zagen wij weer vanaf de muren eenige oude familieportretten aan van uit de vorige eeuwen. De geweldigste, maar daarom niet de bevalligste, zijn de groote portretten van den krijgs overste Martin Schenk van Nydeggen en zijn gemalin Maria van Gelre. Daar staat hij in zijn lederen harnas, omgord met breede zijden sjerp, waaraan een rijkversierde zwaardenhanger. Somber en donker blikt hij voor zich uit. Met zijn rechterhand in zware ridderhandschoenen gestoken, steunt hij op een tafel, waarop een helm ligt, versierd met wuivende vederbos Zijn linkerhand houdt hij uitdagend in de zijde gedrukt. Het beeld van de in het zwart ge- kleede vrouw, met de krachtige kop op die stijve boornkraag, past niet slecht bij die vermetele ridder. Niettegenstaande bijbel en gebeden boek, wplke voor haar op tafel liggen, maakt zij nu juist niet den indruk, dat zij uitmunt door christelijke liefde. Ongetwijleld heeft Blyenbeek onder dit paai de meest bewogen en histo risch gedenkwaardigste dagen beleefd, Maar de even beruchte, als beroemde vechtersbaars. die nu eens in Spaan- chen dienst, onder Parma, den weer als Veldheer van de Generale Staten, nu eens onder Leicester, in dienst van Elisabeth van Engeland, dan weer als veldmaarschalk van den afgevallen Aartsbisschop Truchsess van Keulen, niet zelden voor eigen rekening bran dend en verwoestend het land doortrok, die nooit zou gelachen hebben en in wapengeweld en gedruisch zijn hoogste roem bevocht, die naar gelang 't hem voordeel bracht, zijn krijgsheeren ver ried en het geloof zijner vaderen af zwoer, die tenslotte bij een mislukte overrompeling tegen Nijmegen in 1589 een ellendigen dood vond in de golven van de Waal, wiens lijk door beulen werd gevierendeeld.deze man wekt veeleer afschuw dan liefdevolle deel neming. Hij was dezelfde, op wiens bevel in 1588 Venray werd platgebrand. Hoe geheel anders ziet het portret van dien lachende knaap, met de buks in de hand er uit, dat er naast hangt in een vermolmde lijst. Die blonde, golvende lokken, die onder zijn rijkbepluimde vedermuts te voorschijn komen, die blauwe oogen, die schitterend als sterren, zoo levens lustig onder het reine voorhoofd de wijde wereld inzien, die lachende en frischroode mond, welke schijnt te vragen: Ben ik met wambuis en weitasch en hooge kaplaarzen geen echte jager Heel dit heerlijk reine beeld bracht mij de vraag op de lippen: Welke zou toch wel de levens geschiedenis van deze jongen geweest zijn, die met zijn vroolijke stem de oude vertrekken hier voor 200 jaren bezielde Toen ik het portret van den knaap <j£l FRANS BEERKENS Bakkerij Draalstraat vergeleek met de Diana in goudbro- cade, kon -ik in het vriendelijk lachend gelaat, zijne moeder niet herkennen, De zwarte lokken echter van de edele vrouw, welke zacht glanzend op haar schouders neervallen, de warme don kere oogen, pasten niet bij de blonde haren en oogen van den knaap. Die zal hij dan van zijn vader hebben, die naar wij vermoeden, degene is, die daarnaast op een ander schilderij is voorgesteld. Het is een jonge man, van zeldzame schoonheid. Vriendelijk ziet hij op u neer met zijn zachte, heldere oogen. De eenvoudig gescheiden, lichtbruine pruik, daalt met de natuurlijkheid van echt haar in zachte golvingen op zijn schouders neer en omlijnt een bevallig gelaat. Deze edele vrouw, die vriendelijke man en die vroolijke knaap wekten in hooge mate mijne bewondering. Ik trachtte hun namen en levensge schiedenis na te vorschen. Hunne namen kon men mij zeggen: het is de laatste Schenk van Nydeggen, Arnold, Markies tot Hillenrath, Heer te Bleyenbeek enz., zijne echtelijke ge malin Maria Catharina, gravin van en tot Hoensbroek en hun zoon Christoffel V Arnold Adriaan. Over hun lotgevallen is niet zooveel opgeteekend als ik wel gewenscht had. Het een en ander berust ook op mon delinge overleving. Maar wat ik hoorde en las en met de tot heden toe bewaarde gedenk- teekenen uit dien tijd, die daarmede in verband staan, is het voldoende een eenvoudig beeld van hun leven te vormen, hetwelk volgens Gods raads- k besluit en toelating niet zoo zonder doornen verliep, als de portretten wel^ zouden doen vermoeden. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1942 | | pagina 4