Openbare Vergadering van den Raad der gemeente VENRAY, gehouden op VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1941, des namiddags 3 uur» (SLOT) Hierna stelt de VOORZITTER aan de orde punt 18 der agenda Benoeming van een lid van het Algemeen Burgerlijk Armbe stuur in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van den Hoogeerw. Heer Deken W. Berden. Voorgedragen wordt, gehoord het Algemeen Burgerlijk Armbe stuur, door Burgemeester en Wethouders het navolgende dubbel- ta\ P T. G. Wismans, landbouwer, Heyde L 28 2 H Goumans, landbouwer, Stationsweg G 1. Tot stemopnemers worden door den VOORZITTER aangewe zen de heeren van Dijck en Wintels. Na de stemming blijkt, dat zijn uitgebracht: 13 stemmen op den Heer Wismans en 2 stemmen op den Heer Goumans, zoo dat de Heer Wismans is benoemd. Hierna komt in behandeling punt 19 der agenda: Voorstel van Burgemeester en Wethouders om 1. aan den openbaren dienst te onttrekken den Hoogen Scheiweg en gedeelten van den Steenweg, den Veulenschen Grindweg en den Nieuwen Horsterdijk. Het voornemen hiertoe is reeds het vorig jaar op 22 October op de voorgeschreven wijze ter openbare kennis gebracht. 2. te verkoopen van genoemde wegen tegen een prijs, bere kend naar f 400.— per H.A. aan M. Derks,, landbouwer, Leunen K 17, het op de bij het besluit behoorende teekening in rood aangegeven gedeelte van den ongenummerden en ongenaamden weg, loopende van den hoek van den Steenweg naar de Beek, groot circa 0.06.24 H.A. aan A. H. van Dijk, landbouwer, O verbroek K108, den Hoogen Scheiweg, genummerd 177, kadastraal ongenummerd en een ge deelte van den Steenweg, genummerd 178, kad. Sectie G 591, een en ander op de bij het besluit behoorende teekening in geel aangegeven, te samen groot circa 1.07.20 H.A. aan G. Thielen, landbouwer te Sevenum, een gedeelte van den Steenweg, genummerd 178, kad. Sectie G no. 591, op de bij het besluit behoorende teekening in bruin aangegeven, groot circa 0.44.49 H.A. 3. af te staan aan sub 2 genoemden A. H. van Dijk de op de bij het besluit behoorende teekening in groen aangegeven gedeelten: a. van den ongenummerden en ongenaamden weg, loopende van den hoek van den Steenweg naar de Beek, b. van den Steenweg, genummerd 178, c. van den Veulensche grintweg en d. van den Nieuwen Horsterdijk, genummerd 186, te samen groot circa 0.51.31 H.A., in ruil voor de op genoemde teekening in paars aangegeven, nader ter plaatse tot een overal minstens 16 M. breede strook voor de omlegging van den weg af te palen gedeelten van perceelen, kad. G. 466, 2017 en 505, te samen groot circa 0.36.40 H.A., met dien verstande, dat de grondafstand, wat betreft den Veulensche grintweg eerst dan zal ingaan, als de omlegging als weg voor het verkeer is open gesteld, waarna dan het vervallen gedeelte van den Veulenschen grintweg van gemeentewege zoo spoedig mogelijk inzoodanigen toestand zal worden gebracht, dat het kan gebruikt worden als bouwland. een en ander met bepaling, dat Burgemeester en Wethouders aan dezen verkoop en ruiling alle nadere voorwaarden en bepa lingen kunnen verbinden, welke zij in het belang der Gemeente noodig of gewenscht achten. Door de ruiling met van Dijk kan een voor het verkeer lastige bocht uit den verharden weg naar het Veulen worden wegge nomen en de weg ter plaatse verbreed worden tot 16 M. eene breedte, welke op den duur de geheele weg zal dienen te krij gen. De op te heffen en te verkoopen weggedeelten waren al sedert lang van geen belang meer voor het verkeer en hebben ook voor de Gemeente in het algemeen hoegenaamd geen waarde meer. Alles bij elkaar genomen zijn deze verschillende transacties in het algemeen belang der gemeente te achten. Zonder hoofdelijke stemming besluit de Raad overeenkomstig de voorstellen. Dan stelt de VOORZITTER aan de orde punt 20 der agenda: Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van bouw terreinen aan Bredero's Bouwbedrijf N.V. te Utrecht en bevor dering van het verkrijgen van voorschotten door deze N.V. krachtens de Rijkshypotheekregeling voor den bouw van wonin gen op die terreinen. In de vorige Raadsvergadering werd eenzelfde voorstel aange houden en voor nader onderzoek en rapport eene commissie uit den Raad aangewezen. Deze Commissie heeft na overleg met het Bouwbedrijf een rapport uitgebracht, hetwelk voor de Heeren Raadsleden ter inzage is gelegd. Vrijwel in overeenstemming met dit rapport, heeft het Bouwbedrijf de plannen nu belangrijk ge wijzigd en een nieuw verzoek ingediend. Verzoek met plannen en exploitieberekeningen hebben mede voor de Heeren Raadsleden ter inzage gelegen. Volgens deze plannen zullen nu niet meer circa 100 woningen worden gebouwd op het terrein aan den Maasheescheweg, doch slechts 32, waarvan 2 van type AAI met een huurprijs van f 31.— per maand en 10 van type A A met een huurprijs van f 28.50 per maand kleine middenstands woningen dus aan den Maasheescheweg, 12 van type R.R. met een huurprijs van f 4.50 per week (arbeiderswoningen) aan een nieuw aan te leggen weg Oost-West over het terrein, en 8 van type D.D. met een huurprijs van f 3.95 (arbeiderswonin gen voor een klein gezin) aan den Smakterweg. Van het bijna 7.5 H.A. groot terrein is nu uiteraard ook slechts een gedeelte noodig, n.l. circa 2.25 H.A.; de rest blijft eigen dom der Gemeente. In overeenstemming met de Raadscommissie hebben Burgemeester en Wethouders een prijs weten te bedin gen van gemiddeld f 20.— per Are voor den grond aan den Maasheescheweg en gemiddeld f 10.— voor den overigen be- noodigden grond. In totaal komt dit neer op ruim f 3000.—. Daarbij komt, dat de kosten van het bouwrijp maken van het terrein, door den aanleg van straten en rioleering en het aan leggen van eenige beplanting, welke kosten voor rekening der Gemeente blijven, vanzelfsprekend nu ook in belangrijke mate zijn gereduceerd. Werden deze bij het vorig voorstel nog bere kend op nagenoeg f32.000.— inclusief de kosten voor den aan leg van een nieuwe vuilnisbelt, thans worden deze, blijkens het rapport van den Directeur van gemeentewerken veel lager. Naar evenredigheid worden thans echter nu er slechts 32 woningen zullen gebouwd worden de baten, welke toen op f 1400.— per jaar werden geraamd, lager. Deze zullen nu naar schatting nog ongeveer f 480.— bedragen. Burgemeester en Wethouders zijn van oordeel, dat het aanbod van Bredero's Bouwbedrijf nu alleszins aannemelijk is te achten. Gezien het groote belang der gemeente bij het zoo spoedig mo gelijk voorzien althans weer voor een deel in de heerschende dagelijks grooter wordenden woningnood, stellen zij dan ook onder verwijziging voor zoover nog geldig naar de motiveering van hun voorstel in de vorige vergadering den Raad thans aan de hand van bovenstaande voor, te besluiten: 1. tot het: aan Bredero's Bouwbedrijf N.V. te Utrecht verkoopen van circa 1.06 H.A. van perceel kad. gemeente Venray Sectie G Nr. 2443, en circa 1.19 H.A. van perceel kad. gemeente Venray Sectie C Nr. 2440, tezamen dus circa 2.25 H.A. van het woest liggend terrein (stortplaats) aan den Maasheescheweg zulks voor een prijs, berekend naar gemiddeld f 10.per Are voor de bouwterreinen, die grenzen aan den Maasheescheweg (in totaal, circa 0.76.5 H.A.) en naar gemiddeld f 20.— per are voor de overige (in totaal circa 1.48.5 H.A.) en wel m.m. onder de voorwaarden en bepa lingen zooals deze zijn opgenomen in het zich onder destukken bevindend schrijven van Burgemeester en Wethouders d.d. 24 Juni 1941, Nr. 1085/161, met dien verstande, dat de daargenoemde maximum-bouwtermijn van 5 jaren wordt ingekrompen tot 2 jaar en dat er woningen worden gebouwd volgens een nader in on derling overleg met den Limburgschen streekplannendienst vast te stellen types waarvan de huurprijs per woning hoogstens mag bedragen: voor 2 der geprojecteerde woningen aan den Maas heescheweg f 31.— per maand, voor 10 der geprojecteerde wo ningen aan den Maasheescheweg f 28.50 per maand, voor de 12 aan den volgens het plan aan te leggen weg over het terrein geprojecteerde woningen f 4.50 per week en voor de acht aan den Smakterweg geprojecteerde woningen f 3.95 per week, ter wijl verder Burgemeester en Wethouders alle voorwaarden en bepalingen kunnen stellen, welke zij in het belang der gemeente nader noodig of gewenscht achten. 2. bevorderen van de toepassing der Hypotheekregeling ten opzichte van de op voornoemde terreinen te stichten woningen, zulks op de wijze, die zonder schade of schadegevaar voor de gemeente voor het Bouwbedrijf het meest voordeelig is te achten en onder de voorwaarden en bepalingen omtrent rente, aflossing, renteloos deel van het voorschot enz. als door het Rijk tegenover de gemeente zullen worden bedongen en gesteld, of als overigens door Burgemeester en Wethouders noodig of ge wenscht worden geacht. 3. verleenen van de noodige credieten voor het bouwrijp maken van den grond en den aanleg van eenige beplanting en rond f 140.000.— voor de toepassing der Rijks-Hypotheekregeling, welk laatste echter geheel gedekt wordt door het Rijks voorschot aan de gemeente, hetwelk tot eenzelfde bedrag wordt verstrekt als door de gemeente gegeven wordt aan het Bouwbedrijf; 4. wijzigen en aanvullen der gemeentebegrooting 1941 in ver band met sub 3. In aansluiting op de toegezonden agenda en aanvullingsagenda voor de Raadsvergadering kan de VOORZITTER nog mededeelen, dat thans alsnog zijn ingekomen de plannen voor den bouw van 10 woningen aan den Merseloscheweg. De bedoelingen is, deze woningen te bouwen op het aan de gemeente toebehoorend terrein aan den Merseloscheweg (naast oud-boschwachter Min), groot circa een halve H.A. ged. van perceel kad. C 383, waarvoor een prijs is gedacht, berekend naar f 100.— per Are. De verkoopwaarde der woningen is geraamd op f 6850.— per woning, de huurprijs op f 8.— per week. De kosten voor bouwrijp maken van het terrein zijn hier niet noemenswaard, terwijl echter wèl een belastingopbrengst van circa f 120.— verwacht mag worden. Gezien de groote behoefte, welke er ook aan woningen als het geprojecteerde type is in Venray, stellen Burgemeester en Wet houders na eene terzake gehouden uitvoerige bespreking met vertegenwoordigers van den Limburgschen Streekplannendienst en van Bredero's Bouwbedrijf, den Raad voor, mede ten aanzien van deze woningen een besluit te nemen als in de aanvullings agenda voorgesteld met betrekking tot de woningen aan den Maasheescheweg, derhalve; a. den bovenomschreven grond aan den Merseloscheweg te verkoopen van Bredero's Bouwbedrijf voor den prijs van f100.— per Are; b. te bevorderen de toepassing van de Rijkshypotheekregeling ten opzichte van de op dat terrein te stichten woningen op de sub 2 van punt 20 der aanvullingsagenda omschreven wijze tot hoogstens f 6100.— per woning, derhalve in totaal f 61.000. waarvan f 15.000.— renteloos, een en ander uiteraard naar gelang door het Rijk wordt gegeven aan de Gemeente en onder de voorwaarden en bepalingen als door het Rijk tegenover de Ge meente worden bedongen en gesteld. c. het sub 3 van sub 20 der aanvullingsagenda bedoeld crediet van f 140.000— te verhoogen tot hoogstens f 198.6Ö0.— Burgemeester en Wethouders bevelen deze voor de Gemeente bij den nijpenden woningnood zoo belangrijke aangelegenheid ten zeerste in de hoogste belangstelling en aandacht van den Raad aan en vertrouwen, dat tegen aanneming van het voorstel nu wel geen bezwaar meer zal worden gemaakt. Zonder hoofdelijke stemming vereenigt de Raad zich met het voorstel. De Heer WINTELS vraagt of de mogelijkheid niet bestaat onder dezelfde gunstige voorwaarden ook in het Uitbreidingsplan te bouwen. Dat is daarvoor minder geeigend, antwoordt de VOORZITTER bedoeling is het Uitbreidingsplan meer te laten aan het particulier initiatief. Trouwens de nieuwe hypotheekregeling is er enkel ter bevordering van den bouw van arbeiders- en kleine midden standswoningen, getuige de maximum kubieke inhoud van 275 M3, en daarvoor zijn de gronden in het Uitbreidingsplan veel te hoog in prijs, zeker althans die van blok A, waar de Gemeente haar bouwterreinen heeft liggen. Punt 21 der agenda„wijziging en aanvulling der gemeente- begrooting 1941", wordt hierna op voorstel van den VOOR ZITTER zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vervolgens schorst de VOORZITTER de openbare vergade ring en gaat de Raad in geheime zitting over ter behandeling van belasting-reclames. Na heropening der vergadering stelt de VOORZITTER aan de orde Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der instructie voor den hulpkeurmeester in de gemeente Venray, zoo danig, dat de kinderbijslag gerekend vanaf 1 Juli 1941, voortaan wordt gegeven vanaf het eerste kind, welk voorstel straks is aan gehouden. Zonder hoofdelijke stemming vereenigt de Raad zich met dit voorstel. Vervolgens besluit de Raad zonder hoofdelijke stemming afwij zend te beschikken op een ingekomen verzoek der kantonniers om Ioonsverhooging. Nog wordt bij wijze van uitzondering algemeen goedgevonden, dat de voor opzegging der hypotheek Aarts in de akte gestelde termijn van 3 maanden bij de berekening der rente niet in aan merking zal worden genomen. De Heer VAN DIJCK vraagt, of het niet mogelijk is de pach ters van turf wat tegemoet te komen voor den afvoer van den turf door lijntjes beschikbaar te stellen of zelf te leggen. Door het hooge water is het anders ondoenlijk den turf weg te voeren. De VOORZITTER zegt, dit eens te zullen onderzoeken. Wethouder PUBBEN zegt, dat het turf ruimen altijd geschiedt door de kuilen. Deze staan echter door het voortdurende natte weer nu geregeld onder water. Daarom was, als het gaat, lijntjes leggen toch wel goed en dan om beurten aan den eenen en den anderen kant der kuilen. Spreker is er dan ook voor deze kwestie eens te bespreken met de Grontmij. De Heer STEEGHS heeft gehoord, dat dit bij de turfverpach- ting ook is toegezegd. De VOORZITTER zegt, dat deze zaak bij B. en W. in over weging is en zal gezien worden, in overleg met de Grontmij., wat kan gedaan worden. De Heer VAN DIJCK wijst dan op de mogelijkheid de boeren, die buiten hun schuld uitgeboerd zijn, weer boer te doen worden in Peelplan Zuid. Spreker zou de gecultiveerde gronden zooveel mogelijk aan den man willen brengen. Dit is in het voordeel der gemeente en tevens een goede daad. De Heer STEEGHS wijst er op, dat het puin te Castenray nog steeds niet is opgeruimd en er nog geen borden geplaatst zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat hierover de vorige verga dering ook reeds gesproken is. Gemeentewerken zou het puin reeds lang hebben doen ruimen als de plaats, waar liet naar toe moet, maar was opgegeven. De Heer Steeghs zou naar een ge schikte plaats uitzien en deze aan B. en W. meedeelen, doch dit is tot heden nog steeds niet gebeurd. De Heer ODENHOVEN spreekt de hoop uit, dat aan de door Bredero te bouwen woningen zooveel mogelijk Venraysche vaklieden en arbeiders zullen worden tewerkgesteld. Verder geeft hij in overweging het puin van nu af reeds naar de nieuwe puinplaats te brengen, en ook een bordje tot verbod van puin enz. storten te plaatsen op de vroegere algemeene begraafplaats aan den Overloonscheweg. Spreker vraagt voorts, of het niet mogelijk is wat meer plaatsen aan te wijzen voor het storten van puin, zoo mogelijk wat dichter bij de Kom. De VOORZITTER antwoordt, dat dit moeilijk is en ook niet tot verfraaiing van de plaats bijdraagt. Waarom, aldus Spreker, sluiten de menschen zich niet meer aan bij den Reinigingsdienst De kosten hiervan bedragen slechts f5.per jaar. De Heer CAMPS zou willen, dat ten spoedigste de geculti veerde gronden in het Peelplan Zuid aan de boeren in exploi tatie werden gegeven. Het is nu trouwens de tijd voor bebou wing. De Heer PIJLS gelooft wel, dat de gronden geschikt zijn voor exploitatie, doch wijst op de moeilijkheid van boerderijenbouw. De Heer CAMPS meent, dat de menschen met toepassing der hypotheekregeling toch alvast een klein woninkje kunnen bouwen, dan kunnen er later nog de stallingen enz. worden bijgebouwd. De VOORZITTER antwoordt, dat wij er geen prutswerk van moeten maken. De Heer VAN DIJCK is het met den Heer Camps eens, dat een boer zich gemakkelijk kan behelpen, eventueel wel met een noodwoning. Wij zouden de gronden desnoods kunnen verkoo pen onder voorwaarde, dat b.v. binnen een jaar of langer na afloop van den oorlog een boerderij moet worden gesticht. Wethouder PUBBEN zegt, dat Burgemeester en Wethouders plannen hebben in die richting en reeds opdracht hebben gegeven om eens begrooting te maken voor boerderijenbouw. Er zouden er dan 3 of wellicht 4 kunnen worden uitgegeven als het zoover is. De Heer REINTJES voelt er weinig voor, dat de gemeente thans boerderijen zou gaan bouwen; pachtboerderijen zijn niet gewenscht voor de gemeente, dat heeft de ervaring geleerd. Spreker zou liever de gronden verkoopen en dan de menschen zelf laten bouwen. Die bouwen ook nog veel voordeeliger dan de gemeente. De Heer WINTELS hoopt, dat B. en W\ in ernstige overwe ging zullen nemen er van te maken wat ervan te maken is, doch op de voor de gemeente meest voordeelige wijze en onder verplichting, van te bouwen. Spreker meent voorts, dat onze aannemers dat ook nog kunnen. De VOORZITTER zegt, dat de uitgifte van 3 of 4 stukken bij Burgemeester en Wethouders in ernstige overweging is. De Heer ODENHOVEN wijdt vervolgens een woord aan de nagedachtenis van Piet Derks, onzen concierge en bode, die hier zoo lang den Raad diende. Laat ons Pietje steeds blijven gedenken, aldus Spreker. Vervolgens richt de VOORZITTER de volgende woorden tot den Raad „Alvorens deze vergadering te sluiten wensch ik nog een enkel woord te wijden aan de nagedachtenis van hem, die on langs van ons is heengegaan, te weten aan wijlen den heer Derks, in leven agent van Politie tevens bode dezer gemeente, in welke laatste functie hij ook vaak met uwen Raad in aanraking kwam. Meer dan 25 jaren heeft hij onze gemeente trouw en eerlijk ge diend en ik wil hier dan ook een woord van dank uitspreken voor al hetgeen hij voor de gemeente heeft gedaan, welken dank wij hem het beste kunnen bewijzen door hem vaak in onze ge beden te gedenken. Ik sluit mij dan ook gaarne aan bij de woorden van den heer Odenhoven en beveel den overledene in Uwe gebeden aan. Vervolgens, Mijne Heeren, rest op mij de plicht, alvorens deze laatste vergadering, welk ik met Uwen Raad mag houden, te sluiten een woord van afscheid te richten tot U, onze Raads leden. Zooals U allen bekend, zullen de werkzaamheden van de ge meenteraden en van de Provinciale Staten krachtens de verorde ning no. 152/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied met ingang van 1 September a.s. blijven rusten, hetgeen dus zeggen wil, dat geen vergaderingen van Uwen Raad meer zullen plaats hebben. Alvorens nu tot sluiting dezer historische vergadering over te gaan wil ik U Mijne Heeren van ganscher harte danken voor al hetgeen gij voor onze dierbare gemeente gedaan hebt. Ja, Mijne Heeren, op voorbeeldige wijze hebt gij steeds de belangen onzer gemeente gediend en ik maak mij dan ook mede tot tolk onzer gemeentenaren wanneer ik hiervoor een woord van dank tot U richt. Speciaal wil ik U mijnerzijds danken voor de prettige wijze van samenwerking welke ik steeds bij de behartiging van vorengenoemde belangen zijdens U heb mogen ondervinden. En al hebben wij hierbij vaker van meening verschild, toch wisten wij steeds op aangename wijze eene goede oplossing te bereiken. Een bijzonder woord van dank komt hier toe aan de Heeren Wethouders met wie ik uiteraard steeds in nauwer contact heb gestaan en die mij steeds bij de vervulling mijner taak met woord en daad trouw hebben

Peel en Maas | 1941 | | pagina 5