TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Openbare Vergadering van den Raad der gemeente VENRAY, Zaterdag 20 September 1941 Twee en Zestigste Jaargang No 38 alsvoren betreffende verordening tot heffing van precariorech- gehouden op VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1941, des namiddags 3 uur* Voorzitter: Mr. A. H. M. Janssen, Burgemeester. Secretaris: de Heer A. F. M. van Haaren. Tegenwoordig alle leden. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed en gaat over tot het trekken van een nummer, waarna blijkt, dat No. 1 der presentielijst, i.e. de Heer Wethouder Janssen, bij eventueele stemmingen in deze vergadering het eerst zijn stem moet uitbrengen. Hierna stelt de VOORZITTER aan de orde punt 1 der agenda: Notulen der openbare en die der besloten vergadering van 28 Juni jl. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten deze notulen on gewijzigd vast te stellen. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 2 der agenda Ingeldmen stukken: a. danlbetuiging Borgstellingsfonds voor Noordelijk Limburg voor mee ingang van 1 Juli j.l. voor een tijdvak van 5 jaren verleende bijdrage tot de inkomsten van het Fonds tot een be drag van 2 cent per inwoner. b. schrijven van den Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit d.d. 28 Juni j.l. tot vaststelling eener ver ordening tot wijziging en aanvulling der Winkelsluitingsverorde ning. c. schrijven van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken (met schrijven van Gedeputeerde Sta ten van Limburg), houdende goedkeuring van het door den Ge- meenteraad in zijne vergadering van 28 Juni j.l. genomen besluit tot wijziging der verordening ex artikel 223, 3e lid, der gemeen tewet d. ten.. e. besluit van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring raadsbe sluit d.d. 30 April j.l. tot verkoop van een weggedeelte (Grooten Volensche weg) aan J. Burgers e.a. f. alsvoren betreffende verkoop grond te Ysselsteyn aan Wed. Th. Cremer-s te Roermond. g. idem betreffende raadsbesluiten d.d. 28 Juni j.l. tot wijzi ging der gemeentebegrooting voor 1940. h. idem betreffende belegging van een kapitaal van f 1850.— onder hypothecair verband in handen van J. Th. van Els. i. idem betreffende belegging van een kapitaal van f 2700.— onder hypothecair verband in handen van P. J. H. van Maris. j. mededeeling van J. Comuth-Nooteboom te Venlo, dat hij het onder hypothecair verband geleend bedrag van de gemeente (f 8500.in zijn geheel wenscht af te lossen. Deze aflossing is inmiddels reeds geschied, k. mededeeling van Jos. Sanders, Hoenderstraat, dat hij het hem onder hypothecair verband geleend bedrag van de gemeente (f 3500.-) in zijn geheel wenscht af te lossen. Dez aflossing is inmiddels reeds geschied. 1. mededeeling van L. M. Nijssen, Ysselsteyn, dat hij het hem onder hypothecair verband geleend bedrag van de gemeente (f 5500.—in zijn geheel wenscht af te lossen. m. mededeeling van M. J. Aarts, Veulen, dat hij het hem onder hypothecair verband geleend bedrag van de gemeente (f 6500.— in zijn geheel wenscht af te lossen. Zonder hoofdelijke stemming besluit de Raad deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. n. mededeeling van den Hoog Eerwaarden Heer Deken W. Berden, dat hij wegens drukke werkzaamheden ontslag neemt als lid en voorzitter van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Burgemeester en Wethouders stellen voor den Hoog Eerwaar den Heer Deken dank te betuigen voor het vele en goede werk, dat hij als lid en voorzitter van het Algemeen Armbestuur heeft verricht. Zonder hoofdelijke stemming vereenigt de Raad zich met dit voorstel. o. mededeeling Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, dat is goed gevonden de vergoeding bedoeld in art. 101 der L.O. wet 1920 over het jaar 1941 voor school Castenray vast te stellen op £8.08 per leerling. p. idem voor meisjesschool Oirlo op f 11.60 per leerling. Burgemeester en Wethouders stellen voor de vergoedingen voor de sub o en p bedoelde scholen voor 1941 tot resp. f8.08 en f 11.60 per leerling te verhoogen en den betreffenden Be- grootingspost dienovereenkomstig voorzoover noodig aan te vullen. Zonder hoofdelijke stemming vereenigt de Raad zich met dit voorstel. q. mededeeling Algemeen Burgerlijk Armbestuur dat als voor zitter is benoemd de Heer Dr. H. J. H. Sala. r. proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger over het 3e kwartaal 1941. Zonder hoofdelijke stemming besluit de Raad deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. s. verzoekschrift van het R.K. Schoolbestuur der Parochie St. Mathias te Castenray om verhooging voor 1942 en volgende jaren van het bedrag per leerling dat ingevolge Art. 55 bis der Lager Onderwijswet 1920 zal worden vastgesteld. Wordt algemeen goedgevonden dit verzoek in handen te stel len van Burgemeester en Wethouders ter voorbereiding van be handeling bij de begrooting 1942. De VOORZITTER stelt daarna aan de orde punt 3 der agenda: Verzoek van J. M. O. Sluyers, wonende te Venray, Langeweg 2a, om eervol ontslag als gemeente-vroedvrouw. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het gevraagde ont slag eervol tq verleenen met ingang van 1 November 1941 onder dankbetuiging voor de in de vele jaren, dat zij als verloskundige, speciaal belast met de armenpraktijk, fungeerde, als zoodanig be wezen diensten. Zonder hoofdelijke stemming vereenigt de Raad zich met dit voorstel. Hierna wordt behandeld punt 5 der agenda: Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der instructie voor den hulpkeurmeester in de gemeente Venray, zoo danig, dat de kinderbijslag, berekend vanaf 1 Juli 1941, voortaan wordt gegeven vanaf het eerste kind. Door den hulpkeurmeester van vee en vleesch M. Verschuuren wordt verzocht, voor hem den kinderbijslag, evenals voor de andere administratieve ambtenaren te doen ingaan bij het eerste kind. Burgemeester en Wethouders achten, hoewel de keurmees ter nog woningtoelage .geniet, welke voor de met hem steeds vergeleken groep van ambtenaren, de gemeente-politie, is inge trokken evenals voor de ambtenaren ter secretarie, tegelijk met de verbetering van den kinderbijslag, het toch wel billijk mede ook omdat de jaarwedde in vergelijking met andere gemeenten niet aan den hoogen kant geacht kan worden voor den hulp keurmeester den kinderbijslag eveneens te doen ingaan met het eerste kind, doch dan de leeftijdsgrens te laten zooals deze thans is, n.l. 15 jaar. De Heer WINTELS vraagt, of deze leeftijdsgrens voor andere soortgelijke ambtenaren ook 15 jaar bedraagt, waarop de VOOR ZITTER ontkennend antwoordt, onder mededeeling, dat deze echter geen woningtoelage genieten. De Heer WINTELS zou dan ook hier gaarne de leeftijdsgrens gebracht zien op 18 jaar. Op voorstel van den VOORZITTER wordt algemeen goed gevonden dit punt aan te houden tot na de straks te houden besloten vergadering. Vervolgens is aan de orde punt 6 der agenda: Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te mach tigen krachtens art. 212 der Gemeentewet tot het vaststellen van het uurloon, het weekloon of de vergoeding voor de arbeids contractanten, in dienst der gemeente. Het concept voor de regeling is bij de agenda gevoegd. Zonder hoofdelijke stemming vereenigt de Raad zich met dit voorstel, terwijl de inwerkingtreding wordt bepaald op 29 Augus tus 1941. De VOORZITTER stelt dan aan de orde punt 7 der agenda Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener Verordening, regelende de loonen der werklieden, op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht met volledige dagtaak werkzaam in dienst der gemeente Venray bij gemeentewerken, gasbedrijf en boschcultuur. Het concept voor deze verordening werd bij de agenda ge voegd. De Heer MANDERS vraagt of het geen aanbeveling verdient de periodieke verhoogingen vast te leggen. De VOORZITTER meent, dat het meer in het voordeel der goede arbeiders kan zijn, dit niet in de verordening te zetten. Neem b.v. het geval dat een arbeider goed voldoet en pas in dienst is, dan zouden wij hem niet meer kunnen geven hec minimum, terwijl wij nu na enkele maanden proef a l direct flOOger kunnen gaan in daaitöe leidende gevallen. Bovendien, aldus Spreker, hebben de meeste onzer arbeiders reeds het maximum. Zonder hoofdelijke stemming vereenigt de Rand zich V.ictn.1, met dit voorstel. Hierna is aan de orde punt 8 der agenda Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een „Arbeidsovereenkomstenbesluit voor het personeel van de vaste kern van den Luchtbeschermingsdienst.'' Zonder hoofdelijke stemming vereenigt de Raad zich met dit voorstel. Vervolgens wordt behandeld punt 13 der agenda Voorstel van Burgemeester en Wethouders om het aan F. M. Jacobs, Oirlo E 17, onder hypothecair verband geleend bedrag van f 2000.— te verhoogen tot f 3350.en de hypotheekrente voor het geheel te brengen op 41/* pet. De aanvrage en staat van schatting naar normale tijden liggen voor de heeren Raadsleden ter inzage. Burgemeester en Wet houders zijn van oordeel, dat de overwaarde nog voldoende is. Zonder hoofdelijke stemming besluit de Raad overeenkomstig dit voorstel. Dan komt in behandeling punt 14 der agenda Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om de vrachtauto der gemeente te voorzien van een lichtgas-installatie. Wegens de benzineschaarste is het niet mogelijk de vracht auto der gemeente ook maar in eenigszins voldoende mate in bedrijf te houden. Wanneer in het najaar het werk aan de wegen weer zal toenemen, zal het onmogelijk zijn in het vervoer van materialen te voorzien, wanneer niet geregeld over de vrachtauto kan worden beschikt. Hierbij komt nog, dat sedert enkele maan den de gemeente, aangezien van andere zijde geen vervoermid del te verkrijgen was, heeft moeten voorzien in het vervoer van steenkolen enz. voor het gasbedrijf, en dit zal voorloopig wel zoo blijven. Teneinde nu te voorkomen, dat stagnatie in het werk ontstaat, stellen Burgemeester en Wethouders voor een gasgenerator op de vrachtauto te doen monteeren, welke zijn gas kan ontvangen aan onze fabriek en waardoor dan de auto geregeld in dage- lijksch gebruik kan blijven. De kosten, die geraamd worden op hoogstens f 1400.zijn weliswaar niet onbelangrijk te noemen, maar het komt Burgemeester en Wethouders toch beter voor de kosten te voteeren, dan het groote risico te loopen, dat te eeniger tijd de vrachtauto wellicht geheel zou moeten worden stilgelegd. De Heer ODENHOVEN vraagt of dit wel beslist noodig is. De VOORZITTER antwoordt, dit moeilijk te kunnen zeggen, want het is zoo'n onzekere tijd en de oorlog kan misschien nog jaren duren. In elk geval zullen de benzinetoewijzigingen nog schaarscher worden. De Heer ODENHOVEN meent, dat ons voerwerk voorloopig wel met paardentractie kan gebeuren. De Heer MILLEN meent, dat dit nog duurder zal uitkomen. Wethouder PUBBEN zegt, dat Burgemeester en Wethouders juist omdat de installatie nogal duur is, zoo lang geaarzeld heb ben met dit voorstel te komen, doch het niet verantwoord achten nu nog langer te wachten. Zonder hoofdelijke stemming besluit de Raad overeenkomstig het voorstel. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 15 der agenda Verzoek van het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van St. Petrus Banden, tevens bestuur der R.K. Lagere Jongensschool te Venray- K.om. om de noodige beschikbaar te stellen, tot een be drag van f 1060.50, voor de aanschaffing van nieuwe school meubelen, voor eerste inrichting van twee nieuwe klaslokalen, in verband met de uitbreiding jvi i i ingang van 1 September 1941, aan genoemde school. Burgemeester en Wethouders stellen voor te besluiten mede- In het schrijven van den heer Secretaris-Generaal van hetI werking te verleenen en de noodige gelden beschikbaar te stellen. Dan stelt de VOORZITTER aan de orde punt 4 der agenda: Benoeming van een lid van het Algemeen Burgerlijk Armbe stuur wegens periodieke aftreding van het lid N. Min. Door Burgemeester en Wethouders wordt, gehoord het Alge meen Burgerlijk Armbestuur, voorgedragen het navolgende dub beltal: N. Min, Oud-BoschwachterStaatsboschbeheer,MerseIoscheweg 9 J. P. Schols, leider bijkantoor Venray van het Gewestelijk Ar beidsbureau, Schoolstraat 18. Tot stemopnemers worden door den VOORZITTER aange wezen de Heeren van Dijck en Wintels. Na de stemming blijkt, dat zijn uitgebracht: 14 stemmen op Departement van Binnenlandsche Zaken d.d. 28 Juli 1941 wordt hieromtrent o.m. het volgende medegedeeld„In verband met de groote verscheidenheid in de bepalingen van gemeentelijke arbeidsovereenkomstenbesluiten is het noodzakelijk, dat, voor het personeel, dat behoort tot de vaste kern van den luchtbescher mingsdienst in alle gemeenten een uniforme regeling geldt. Thans is het moment aangebroken om de reeds gegeven voor schriften in één regeling samen te vatten, in verband waarmede modelarbeidsovereenkomstenbesluit hetwelk voor de heeren Raadsleden ter inzage heeft gelegen is gevoegd, bij boven aangehaald schrijven. Ten slotte verzocht voornoemde heer Secretaris-Generaal dit besluit ongewijzigd door den Raad der gemeente te doen vast stellen en tevens te bevorderen, dat zulks zoo tijdig geschiedt, dat in werking treding op 1 September 1941 mogelijk zij Zonder hoofdelijke stemming vereenigt de Raad zich met dit voorstel. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 9 der agenda Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener verordening betreffende het bewaren en ter beschikking stellen van beenderen, bedoeld in de Afvallenbesluiten 1940 I en II. Thans is van het Departement van Landbouw en Visscherij be richt ontvangen, dat voor deze gemeente geen ontheffing wordt verleend van de verplichting tot inzamelen van huishoud- en slagersbeenderen. Dientengevolge is een verordening noodig, waarin een regeling terzake wordt opgenomen. Een concept-besluit heeft voor de Heeren Raadsleden ter in zage gelegen. Zonder hoofdelijke stemming vereenigt de Raad zich met dit voorstel. Hierna wordt behandeld punt 10 der agenda Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling der Algemeene Politieverordening Venray met bepalingen betreffende het wegruimen van sneeuw.en ijs. De desbetreffende stukken met concept voor de in telasschen bepalingen hebben voor de Heeren Raadsleden ter inzage ge legen. Zonder hoofdelijke stemming vereenigt de Raad zich met dit voorstel. De VOORZITTER stelt daarna aan de orde punt 11 der agenda Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan M. J. Arts, wiens pacht van de boerderij Zwartwater met 30 April 1942 afloopt, deze boerderij ingaande 1 Mei 1942 opnieuw te ver pachten. Voorgesteld wordt, den pachtprijs en ook de pachtvoorwaarden en bepalingen dezelfde te laten, (de pachtprijs is thans f 32.— per H.A.). Zonder hoofdelijke ^stemming vereenigt de Raad zich met dit voorstel. Dan stelt de VOORZITTER aan de orde punt 12 der agenda Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan het Rijk voor 5 jaren en eventueel langer ingaande 1 April 1941 te verhuren een perceel boschgrond in den Endepoel, groot circa 6 H.A., gedeelte van perceel kad. Sectie H nr. 1238, tegen een jaarlijkschen huurprijs van f 120.—. Het terrein is bestemd voor den Nederlandschen Arbeidsdienst den Heer Min en 1 stem op den Heer Schols, zoodat de Heer (barakkenkamp). Situatieteekening en concept-voorwaarden hebben Min is benoemd. |voor de Heeren Raadsleden ter inzage gelegen. Nog is heden ingekomen ter aanvulling van het verzoek, be doeld sub 15 der agenda, eene aanvrage van het Bestuur der R. K. Lagere Jongensschool in de Kom te Venray om de noodige gelden voor aanschaffing van de benoodigde schoolmeubelen voor de eerste inrichting van twee klaslokalen in verband met de uitbreiding van het aantal leerkrachten. Burgemeester en Wethouders stellen Uwen Raad voor deze aanvrage alsnog te behandelen tegelijk met punt 15 der agenda en daarop eveneens gunstig te beschikken. Ook deze aanvullings- aanvrage heeft met het advies van den Inspecteur ter inzage gelegen voor de Heeren Raadsleden. De VOORZITTER zegt, dat overleg terzake met het School bestuur en den Inspecteur van het L.O. is gepleegd en overeen stemming is verkregen, waarna met algemeene stemmen wordt besloten de gelden te verstrekken, benoodigd voor de aanschaf fing van schoolmeubelen voor de eerste inrichting van twee nieuwe klaslokalen tot maximale bedragen van f 1060.50 en 152.25. Dan komt in behandeling punt 16 der agenda Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het treffen van ^en regeling met de gemeenten Venlo en Deurne, omtrent de toelating van kinderen uit deze gemeente op de openbare scholen in die gemeenten. Een door den Heer Commissaris in de Provincie Limburg in gesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat naar den toestand op 1 April 1941 in de gemeente Venray 24 kinderen waren, voor wie openbaar onderwijs gewenscht wordt, zoodat de gelegenheid tot het ontvangen daarvan door de gemeente dient te worden opengesteld. Hierin kan het best worden voorzien door het vaststellen van een regeling tot toelating van de betreffende kinderen op de openbare lagere school te Venlo en te Deurne. Immers in de gemeente Venray is geen bestaand gebouw als schoolgebouw beschikbaar. Een nieuw te stichten openbare school voor 24 leerlingen zou worden een éénmansschool met al haar nadeelen degelijk onderwijs der kinderen. Wegens de bestaande trein- en autobusverbindingen tusschen Venray en Venlo en de autobusverbinding VenrayDeurne, biedt het vervoer der kin deren geen grootere moeilijkheden dat het vervoer uit de ver schillende deelen en gehuchten onzer uitgebreide gemeente naar een centrale school in de kom der gemeente ook zal bieden. B. en W. mogen daarom adviseeren tot het aangaan van regelingen met de gemeente Venlo en Deurne volgens de con cepten, welke ter inzage hebben gelegen voor de heeren Raads leden. Zonder hoofdelijke stemming vereenigt de Raad zich met dit voorstel. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 17 der agenda Verzoek van het Bestuur der R.K. Meisjesschool te Leunen om krachtens art. 72 der Lager-Onderwijswet de noodige gelden beschikbaar te stellen voor het verven van den buitenkant der school en het verven van een partij schoolbanken. In overeenstemming met het voor de Heeren Raadsleden ter inzage gelegd advies van den Heer Inspecteur stellen Burge meester en Wethouders voor de gevraagde medewerking te wei geren, aangezien bedoelde kosten vallen onder de gewone onder houdskosten als bedoeld in art. 55 letter e en f der Lager- Onderwijswet 1920 en dus moeten betreden worden uit de jaar- lijksche vergoeding volgens artikel 101 dier wet. Wordt algemeen goedgevonden afwijzend op het verzoek te beschikken. (Slot volgende week).

Peel en Maas | 1941 | | pagina 5