ima Bedveei Ehherink \$U>itekaabtle& Diukkeiii tyicma v.d. Iilunckkc^, Voor de Winter Jan Poelssjanssen EMPO of JUNCKER RIJWIEL <4 Mi et affeen.... Wilt ge Uw geld Jos. Hencfrifcx Zonen I 6500.- w. u. P. J. Jacobs Zn. Bloemisterij Sem per f lorens H. Oudenhoven Lzn. R.K. Keukenmeisje GEVRAAGD Huishoudster prima plukiadders, A. W. HERMANS Dank aan O.L. Vr. en H. Antonius Ook in dezen iiid n Hoed of Pef Ebberinlc een Huishoudster ongemerkte biggen Te koop gevraagd oude gouden pennen Petkuser zaairogge dis Ned. Landhauwbank N.V. BIJKANTOOR VENRAY Aan- en Verkoop van Duilsche Kerkelijke OUigaiiën. Assurantiekantoor T. A. M. VAN RENSCH, HORST Betonfabriek F. H. v. Enckevort -M Tel. 214 WANSSUM as- Bouwmaterialen Beton - artikelen TOT 15 OCTOBER a.s. mogen nog Electrische Lampen Carbid Lampen Rijwiel Lampen Batterijen Indien U plezier wilt hebben Een Bruidsbouquet, Bloemenmand, Grafkrans, Cuslers Woninginrichting Hef vrolijk geklepper beginf Schoenen mei houien zolen Op 1 October hopen onze geliefde Ouders van Ooi Catharina Alten bun 40-jarige echlvereeniging te herdenken. Dat God hen nog vele jaren moge sparen, is de wensch van hunne dankbare Kinderen. Veulen, Sept. 1941. Gevraagd als hypotheek op boerderij gr. 5.20 H.A (nieuw gebouw). Adres bureau van dit blad. Mevr. AUKES VAN THIEL, Wesselmanlaan 3, Helmond, vraagt voor 1 October een goed kunnende koken en goed kunnende werken. eenvoudige op een stille pastorie. 2 Adres bureau van dit blad. H.H. Landbouwers en Fruittelers. Nog leverbaar trapladders en schuilladders. Te zien op prijscourant in ver schillende maten. Beleefd aanbevelend, Langstraat 60c, Venray. voor verkregen gunst. N. N. natuurlijk van GEVRAAGD voor klein boerengezin. Adres bureau van dit blad. Biedt zich aan net werkmeisje voor eenige dagen in de week. Adres bureau van dit blad. Gevraagd boerenknecht voor lerstond in dienst te treden Tevens te koop een partij A. Gerrits, Smakt. Te pachten 3.15 H. bouwland aan één stuk gelegen, gedeelt. geschikt voor weide Dadelijk te aanvaarden. H. Martens, Veulen. van vulpenhouders, tegen de hoogste prijzen Boekh. Firma v.d. Munckhof TJB KOOP le nabouw goedgekeurde met certificaat en plombe N.A.K af 16 75 per 100 kg M. Jenniskens, Overbroek K 113 noodtg zonder punten zonder vergunning heelt ze nog voor FEUILLETON. Misdaad en recht rond de Plasmolen. 16 Door de deur kon zij goen blik naar buiten werpen, want met een medelij dend gevoel stonden de lieden zoo, dat zij haar als insloten. Nand integendeel zag er uit alsof hij op den eersten den besten zou losgaan. Woest rolden de oogen door het hoofd; hij trok zijn borstelige wenkbrauwen zoo omlaag dat men zijn oogen niet meer zien kon, en werkte met de vuis ten, alsof hij alles vernieren ging. Daar kwamen ze aan. Ella had de oogen wijd geopend en luisterde naar het paardengetrappel in de vei te Het kwam steeds dichterbij. De vier soldaten hadden hun paar den uit den stal gehaald en maakten zich gereed om zich bij de overige af- deeling aan te sluiten. Daar zijn ze voor de huizinge Zij moeten er immers vaneenen kant voorbij, om den weg naar het dorp in te slaan. Wie vliegt daar op eens de deur uit t door de soldaten en de paarden heen, en valt Theo om den hals? „Mijn kind 1" Moeder 1 Moeder 1 wat doet gij toch En zij nam hem in haar armen en kuste hem aanhoudend, en streek zijn haar dat verwilderd hing, met moeder lijke zorgvuldigheid van zijn voorhoofd en blikte hem aan en spiak, alsof ze alleen in de groene kamer zaten en zich niet tusschen vijanden en vrienden bevonden. De troep was blijven stilstaan. De officier, die nog steeds zijn ver Ioren manschappen betreurde, vloekte en raasde en sprong te paard op moe der en zoon aan. „Zal die komedie ophouden Wel laat hem gaan 1 hij zal den keizer die nen, en leeren gehoorzamen, ha. ha- dat heertje zal er aan moeten, laat hem maar eerst de uniform aan hebben." Ella keerde zich even na r hem om, terwijl haar arm Theo omklemd hield „Het is tijd, laat hem gaan 1 hoort gel" En Ella had Theo losgelaten, en was voor den officier op de knieën gevallen en bad en smeekte, zoo zacht, alsof zij weende met ieder woord, alsof zij in ieder woord alle tranen van het moe derhart had uitgegoten „Heer 1 Heer 1 heb medelijden, mede lijden met een arme moeder Heer 1 ik heb maar één kind, één zoon, en ik heb hem zoo oneindig lief, hij is mijn leven en mijn alles, mijn hoop en mijn troost. Heer 1 maar één, ik heb er maar één. Andere moeders zijn rijk, hebben vele kinderen, maar ik maar één. Heer, heb toch medelijden met mij. Hij, mijn vleesch en bloed, laat hem toch vrij, hij heeft immers niets gedaan. Zonder hem moeten ook wij sterven, zijn vader en zijn moeder ook." En zij had de teugels gevat en zag zoo innig, zoo smeekend tot hem op, dat de krijgers, tot de oudsten, de volhardsten toe, bewogen waren. Tegen die moedersmart waren zij niet bestand. Ella's haar was losgeraakt en golfde wit gestreept over haar schouders. Zij weende niet, maar elk woord viel u gloeiend op het hart, en zij sprak zoo zacht, maar zoo zoet, dat er iets on beschrijfelijk weemoedigs omging in aller gemoed. Het was een onbeschrijfelijk roerend tooneel, die arme moeder smeekend op de knieën, met loshangende haren, bleek, het leven en de vrijheid afbid- Hoofdkantoor te Amsterdam Koersen worden op aanvrage gaarne verstrekt. Levensverzekeringen, Collectieve Pensioenen, Aanvullende verzekeringen op de Onge vallenwet en Ziektewet, Verzekeringen ingevolge artt. 14011407 Burgerl. Wetboek (Wett. aansprakelijkh.) TEL. 25 GEREGELD IN VOORRAAD cement, poederkalk, gips, drrjfateen gresbulren, asbestbuizsn en -platen, dakpannen, enz. enz. bulzen, regenputten, drinkwa'erbak- ken, trottoirbanden, tuinmuren, steenen, beton- en basal tine tegels RIVIERGRIND, ZAND, TUINGRIND. VRAAGT EENS PRIJS geleverd worden. BESTEL ZE DAAROM NU dene! van haar kind 1 „Theo 1" ging zij voort, „kom, kniel met mij neer, Nand, de vader van mijn kind, kom, smeek met mij, dan kan hij het ons niet afslaan, want ik zie het." Hij denkt aan zijn moeder... Een ruk, hei paard steigerde, lang genoeg 1 vooruit 1 wijvenpraat, acht op den gevangene 1 Ella viel bewusteloos in het zand van den weg. Theo stortte op zijn moe der. „Moeder! Moeder 1" Maar de tou wen sleurden hem op, en mede, en hij liep meer dan hij ging te midden der dragonders Toen vlogen Nand en de knechts te hulp. Niet dat Nand niet wilde, zijn vrouw en kind verdedigen, neen, want de knechts hadden hem niet dan met de uiterste moeite terug gehouden in het huis. Hij wilde op de Franschen los, al kostte het hem en hun aller leven. Een stofwolk in de verte duidde de richting aan welke de stoet genomen had. Voor het huis stond Nand, met ge balde vuist de Franschen bedreigend, woedend om zijn machteloosheid en weenend om zijn leed. „Ella 1" riep hij met zachte stem, „Ella, ik ben hier, uw man, Nand, de vader van onzen Theo". „Theo Theo waar is Theo riep de arme moeder. Niemand antwoordde. Zii richtte zich op. „Theo 1 Theo waar is Theo Zij zag wild in het rond. „Ach!" en zij strekte de armen reik halzend uit naar het dorp, .daar gaat Theo, mijn kind, mijn eenig kind, ver oordeeld Nand, Nand 1 Theo gaat ster ven 1" En zij liet zich zonder tegenstand naar huis brengen. Het ging den weg op naar het dorp De officier binnensmond vloekend en razend. De soldaten in stilte volgende. Zij schenen diep getroffen te zijn door het voorgevallene Van tijd tot tijd hoorde men hoe de een of ander hard op hoestte en de krop afslikte, die hem in zijn keel zat, terwijl zij blikken op hun aanvoerder wierpen, die niet veel goeds voorspelden. Als zij gedurfd hadden. Elk oogenblik dan klonk het: voor uit maar langzaam spoorden zij hun rossen, want anders had Theo steeds moeten loopen om bij te houden. Toch ging het tamelijk gauw vooruit. Maar voor de heggen en tuinen van het dorp kwam daar de pastoor aan getreden. Bliksemsnel had zich de droevige tijding door het dorp verspreid. De edele grijsaard ook vernam het m zijn stille woning. Hij stond op knielde een oogenblik voor het groote kruisbeeld, dat in zijn studeervertrek hing en stapte voort in de richting van'den molen. „TheoTheo murmelde hij in zich zeiven. Daar stond hij midden op den weg, onbewegelijk, maar met vlammend oog. Hij week niet van de plek. „Uit den weg. uit den weg, oude dweeper!" brulde hem de officier tege moet. „Neen, niet, nooit 1" riep de priester met luider stemme, laat af, mijnheer, behandel dien armen jongeling toch menschelijk en niet als een dier dat ter slachtbank wordt gevoerdHeer, heb medelijden. God zal u straffen's Hoe ren vloek zal over u komen Wee u wee u! Gij weet dat hij onschuldig is. Uw haat alleen vervolgt hem! Theo! Theo arme zoonmijn kindo kon ik u redden, kon ik sterven voor!..." Een zweepslag gonsde door de lucht en trof den grijsaard midden door het gelaat en teekende het met een blauwe striem. „Vervloekte priester vervloekt ras: brulde de aanvoerder hoonlachend. Hoog richtte hij zich op in de stijg beugels, hoog steigerde het paard en met één sprong was hij over den pries- van uw rijwiel, koopt dan een Dan bent U verzekerd van eerste klas afwerking, zooals geen ander merk De prezen zjjn uiterst laag. Maasheeschewcg 19 Telefoon 405 of ander gefegenheidsbloemstuk, zal, In afwerking en prjjs, zeker tot uw volle tevredenheid zijn, als U ze laat verzorgen in W. VAN HAM STATIONSTRAAT 8 TELEFOON 368 Vele soorten POT- en SNIJBLOEMEN, PALMEN, VARENS, PERK. BLOEMEN, en planten, welke het seizoen oplevert, Aanleg en onderhoud van Tuinen met bijlcvering alsook SNOEIEN EN SPROEIEN van alle soorten Boomen, Heesters en Planten. Tuin, Bloem en Landbouwzaden, van „Nunhem's" Selectie-bedrijf. het beste en modernste, maar ook nog steeds het goedkoopst is 'n MEUBILERING van Stationstraat 3 Telefoon 282 Ite». De zaak met ervaring. goed besteden 1 Laat dan Uw huis mo- derniseeren. Speciaal inrichten van Bad- hu kamers en Bruinzeel-keukens. Aanbevelend, AANNEMER - BOUWMATERIALEN lioenderstraat 81 Tf lef con 53 met en zonder bon, in verschillende keuze Dames schoenen. Geven een grote besparing aan reparatie en langer levensduur voor Uw betere schoenen. ZIE ETALAGE. Maasheesche weg 4 B ter heen die op de knieën was gevallen. De dragonders weken op zij. De pastoor lag met bloedend hoofd op den weg, het paard van den officier had het grijze hoofd des priesters met de hoeve geraakt. Theo moest aan hem voorbij. „Vaarwel, vader, vaarwel Soldaten en Theo verdwenen tus schen de heggen. „Heer Pastoor, Heer Pasloor! kom tot U, zij zijn weg. Ik ben het, Hendrik, ik zal u naar huis brengen." „Gij, Hendrik fluisterde hij zacht. Bleek en met bloed overstroomd stond de grijsaard op en begaf zich op zijn arm leunend naar de pastorie. Voor de deur van den Burgemeester hield de troep een oogenblik stil. Er was echter in het dorp iets in aantocht dat op een naderend onweder geleek. Dreigende stemmen werden overal gehoord. Dat ook merkte de aanvoerder. Hij vreesde dat zijn prooi en zijn wraak hem zouden ontsnappen. Spoedig was zijn besluit genomen. „Allen gereed! dadelijk uitrukken! Wapens in de hand- de gevangene in het midden vooruit En zij verdwenen weldra aan den ge zichtseinder. Toen zij voor de woning van den burgemeester stonden, naderde Hendrik tot Theo, de soldaten deden alsof ze niets zagen. „Moed, Theo! moed! niet bang zr\n, wij" zullen allen voor u zorgen, moed en vertrouw op God Groet kleine Hen drik, als gij hem ziet." Hij drukte hem de hand en een beurs met goud in den zak, en weg was hij Langzaam keerde hij weer langs den gelen weg. Boven op den molen stak een grijn zend gelaat uit het kijkggt. Dat was zwarte Dries. XVII. DE REUZENSTRIJD. Lang nog zou het dorp, zelfs de streek onder den indruk blijven van de gebeurtenissen, die wij verhaald heb ben. Het was als een nagalm van de Fransche heerschappij, in den tijd der Sansculottes. Een soort van schrikbewind. Dat alles kon toen en kon straffeloos. Aller oogen en geest was naar het Oosten gericht. Daar werd op het groot© ijzeren schaakbord van den oorlog, het lot der wereld beslisi. Twee machtige Keizers, twee reuzen- machten, reuzenlegers en het slagveld een reuzenrijk. Voor een oogenblik stond het leven der volkeren stil. Het hartbloed klopte alleen nog in de onmetelijke ijs- en sneeuwvlakten van Rusland. De inzet was de wereldheerschappij. Voor Frankrijks keizer zijn of niet zijn. Niet zijn zou de uitslag zijn. Hij had den Paus gevangen wegge sleurd, had de roekelooze hand gesla gen aan den gezalfden des Heeren; hij had de kerk onderdrukt en haar pries ters vervolgd. Het lot aller kerkvervolgers zou het zijne wezen: vailen en sterven. Vallen, hoe ijzingwekkend hoog hij gestegen was, hij het kind des geluks, sterven op een eenzaam eilandje, een rots te .midden van den oceaan, ver laten van allen, eenzaam en alleen, ter wijl de golven van het strand hem zijn graflied zouden zingen, 6n hij te ver geefs zou droomen van Frankrijk, het geliefde land, zijn land, zijn vaderland. Toen, op het oogenblik dat wij dit schreven, stond hij te Smolensk op de grenzen van Rusland. (Wordt vervolgd.)

Peel en Maas | 1941 | | pagina 4