tweede blad van peet, en maas Inkrimping van den pluimveestapel IJDELHEID. Binnenland. "Zenuypli" "AKKERTJES. Zaterdag 23 Augustus 1941 Tweeden Zestigste Jaargang No 34 Maximum tien stuks per gezinshoofd Ia aansluiting op de verklaring van den directeur-generaal voor de Voedselvoorziening, omtrent de slechte voederpositie, die o.m. nood zakelijk maakt den jplulmveestapel belangrijk ln te krimpen, deelt het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening nog het volgende mede Met Ingang van 15 September a.s. zal de voedertoewijzing voo* kippen en eenden a®n8le°S? worden verminderd. Van dien datum af ral practUcb een voedertoewiJilng worden uitgereikt voor het pluimvee op de erkende fok- en vermeerde- rlngsbedrijven en voor het in standhouden van een aantal dieren van Oud-Hollandsche ras- Ben e.d. De voederpositie maakt het noodzakelijk, dat ook het totaal aantal der dieren op de fok- en vermeerdiringsbedryven aan een maximum te binden. Voorzoover dit aantal nog niet Is bereikt zal tot 25 Augustus a.s. ge. legenheld bestaan nog een nieuwe erkenning als fokker of als houder van vermeerderlDgsbedrijf aan te vragen bij de Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee te De Bilt. Anderen zullen geen voedertoe- wyzing ontvangen doch wel ln de gelegenheid worden gesteld, zelf een zeker aantal dieren te houden om voedselresten en afvallen zooveel mogelijk tot waarde te kunnen brengen. Fokkers en houders van vermeer- derlngsbedrjjven zijn verplicht alle voor afzet beschikbare eieren in te leveren op door de Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee aan te geven wyze. Niet voldoen aan deze verplichting heeft o.m. ten gevolge, dat- geen verdere voeder- toewyzlng plaats vindt. DegeneD, die een voedertoewyzing voor hun pluim vee krijgen, zullen niet meer dieren mogen houden dan het aantal waar voor voeder wordt toegewezen. Aan anderen zal, zooals reeds vermeld, om voedselresten en afvallen tot waarde te brengen, worden toegestaan een aantal kippen of eenden te houden. Uit den aard der zaak kan dit aan tal niet groot zyu en is bepaald op maximum 10 stuks per ge zinshoofd. Alleen voor bedreven met meer dan 10 HA. cultuurgrond Sb dit maximum op 15 stuks gesteld en voor landbouwers, die kunnen aan- toonen, dat zij beschikken over vol doende afvalvoer en die geen ander vee kunnen houden dan pluimvee, kan een hooger aantal door de Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee worden vastgesteld. Van 29 September af mag niemand meer kippen of eenden hebben dan het voor hem bepaalde aantal. De voedselresten en afvallen zullen over het algemeen weinig eiwit be vatten. In verband hiermede zullen gedroogde garnalen, die eiwitrijk zjjo, worden gedistribueerd. Voor landbouwers dus de bij een Jand- bouw-crlsls-organlsatie ingeschreve nen - zal, ter aanvulling van het rantsoen, gelegenheid bestaaD, op de reglstratiekaart van begin Septem ber a.s. een toewijzing van gedroog de garnalen aan te vragen. Degenen, die voor hun pluimvee geen of geen andere vosdertoewy- zlng dan garnalen ontvangen, mogen de eieren voor eigen gezinsverbrulk behouden. Voor dezen bestaat dus geen lnleverlngspllcht van eieren, evenwei met dien verstande, dat eieren, die niet voor gezinsverbrulk worden gebezigd, Ingeleverd moeten worden. FEUILLETON. Misdaad en reelii rond de Plasmolen. ,fldi - eni ee» 12 De oude pastoor kon den krop in zijn keel niet meester worden, wanneer hij zich omkeerde naar die stampvolle, stille kerk. Toen het oogenblik der H. Commu nie gekomen was en hij het H. Ciborie jnet het H. Sacrament in de bevende hand wilde nemen en den jongelingen een woord van afscheid toespreken, toen had hij geen stem en fluisterend sprak hij de H. Woorden, terwijl tra nen over de wangen rolden. De heele kerk was ontroerd, terwijl de jonge soldaten hun best deden om een mannelijke kracht te toonen. Hun heele moed bezweek echter bij Priesters laatste zegen, die met machtige stem over al die gebogen hoofden weerklonk: zegene de Vad^r, de Zoon en de H. Geest! Was een aandoenlijk tooneel. ooni! iWerd het uit het geheugen der aanwezigen gewischt. '©gen negen uur schetterden de Mil op het kleine marktplein. „J5e; l0°men tred kwamen de nieuwe soldaten aan, ieder in het midden der horiH *aar er een aankwam, wiens 11 door een andere vrouw ge houden werd, dat was zeker, dan had mj geen moeder meer. Eén kwam alleen, maar scheen alle- mans goede vriend. Dat was een soort van vreemdeling, door rondreizende kermisreizigers voor jaren achtergela ten en die als 't ware het algemeen EEN Eï VOOR TWEE WEKEN. Einde van eierendistributie in ziebt. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visacherij maakt bekend, dat gedurende de week van 17 tot en met 23 Augustus a.s. de met „31 eieren" gemerkte distributie bon recht geeft op het koopen van een el. Deze bon behoudt ook gedurende de week van 24 tot en met 30 Augustus a.s. zyn geldigheid. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat voor de week van 24 tot en met 30 Augustus a.s. geen nieuwe bon voor het koopen van eieren zal worden aange wezen. De directeur-generaal van de voed selvoorziening heeft oniangs reeds gewezen op de slechte veevoeder positie, waardoor het onvermijdelijk is geworden om op korten termijn over te gaan tot inkrimping van den pluimveestapel. Deze zal tot onge veer een derde van den huldigen omvang terug moeten worden ge bracht. Dit beteekent, dat wij over zeer weinig eieren zullen kunnen beschikken, te weinig om de distri butie van een ei per week te kunnen volhouden. Het moment, waarop de distributie gestaakt zal moeten worden, komt dan ook in zicht. De eieren, waarover wij nog zullen kunnen beschikken, zijn bestemd voor bijzondere instellingen en bij zondere omstandigheden. In de eerste plaats zullen natuurlijk de zieken huizen en de zieken eieren ontvan gen. Nu komt er nog zooals uit bovenstaand bericht blijkt een ei ln de veertien dagen. Wellicht komt er daarna nog een keer een ei ln de maand. NA HET BINNEN HALEN VAN DEN OOGST Dat was het tijdstip, waarop de Sovjet-oorlogsmachine door Stalin ln beweging gezet zou worden. De oogst ln de Sovjet-Unie, speciaal in de Oekraine, wordt binnengehaald maar zal niet door de handlangers van Stalin aan het volk onthouden worden. Daarvoor zorgen de Duttsche bezettingstroepen. Adoif Hitler wachtte niet af, maar wierp de bolsjewistische horden terug, Terwijl de legers van Stalin door de Duitsche weermacht vervolgd en vernietigd wordeD, werken reeds duizenden achter het front aan den opbouw, worden de door de bolsje wistische terreur geslagen wonden zooveel mogelijk geheeld. Vernietiging van den aartsvijand der beschaving, dlreót daarop vesti ging van de nieuwe ordening. Zie hier, Nederlanders, een werk, waar aan u met eere kunt deelnemen, waaraan u verplicht bent deel te nemen, omdat dit werk voor het nieuwe Europa en dus ook voor ons land ijzeren noodzaak ia. Daarom zijn duizenden landge- nooten reeds vertrokken naar het Oostfront, daarom dient ook u zich te bezinnen op de ware beteekenls van den strijd tegen het bolsjewisme. De ware beteekeDis van dien strijd en het doelhet vernietigen van het bolsjewisme en het instellen van de nieuwe orde, vragen alle beachlkbare krachten: ook uw krachten. Meldt u dus aan by het Vrijwilligerslegioen Nederland Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage dorpskind werd geheeten. Hij zag er zwart en donker uit met zijn vurige oogen en men noemde hem in de wandeling „Heiden ToonVan hem wist men, dat hij dikwijls uren lang ging zitten en weenen op den steen, waarbij men hem gevonden had en dan zeide men in het dorp: hij heeft het weer en als men hem dan vroeg, waarom hij zoo weende, dan zeide hij altijd: Ik denk aan mijn moeder en hij had zijn moeder nooit gekend. De officier gaf weldra teekenen van ongeduld. Maar ziet, hij telt de namen der lijst, het getal der aanwezigen en springt met een vloek op den burgemeester aan: Hond van een boer, waar is die ééne buldert hij. Zoo goed hij kon deed hem de bur gemeester verstaan, dat hij getrouwd was, en dat het die man was, van wien hij gisteren tot hem gesproken had, en voor wien de pastoor ook reeds een goed en ernstig woord had ge daan. Zoo hij niet binnen vijf minuten hier is, getrouwd of ongetrouwd of wij niet wisten wat een leugen pak gij hier zijt dan gaat gij gevangen mee naar de stad Daar zullen wij wel af rekenen, hoonde hij. Een dreigend gemompel ging door de rijen der dorpelingen. De officier werd het gewaar. Hij verbleekte, niet dat hij de minste vrees koesterde met zijn dozijn ruiters maar van verbeten woede. Schijnbaar zag hij doodbedaard op zijn horloge, maar de manier waarop hij zijn knevel met handen en lippen bewerkte en met zijn sabel sloeg, voorspelde niets goeds Het is tijd 1 de minuten zijn om, soldaten, neemt dezen tusschen u in. De soldaten treden vooruit toen opeens van alle kanten de kreet op ging: daar komen ze met den Heer Pastoor, De vingerafdrukken, vergezeld van twee gelijke foto's worden eerst daags van ons allen verlangd. Ook van de vrouw en den man, die op het laatste moment den foto winkel binnenstormen om hun con- terfeitsei ln ontvangst te nemen. Buiten gekomen haalt de man zyn gelijkenis uit de enveloppe te voor schijn. De man en de vrouw hebben van te voren woorden gehad en die woorden zyn oorzaak dat de man nu zeurend, zagend, dreinend, zanikt Bin ik dat 't Liekt gen steek. Prul van enne fotograaf. Zie Ik er zoo uut Ha-ha-ha lacht de vrouw hate lijk, verdiept in de aanschouwlDg van haar eigen beeltenis, knap bin de nooit gewist, dat nie. Vural niet, as ge zo'n zoereproeme gezicht trekt as nouw. 'n Gezicht as enne oorwurm. Een en al rimpel Nee, geej welpareert de man stuursch. Geej bint de Fenus van Melaan. Heurde meej dat zeggen Mer geej wordt knoijerlg, gsej wordt aid das alles... Geej bint negentien, Is 't nouw goe...oed schampert de man ln zyn wiek geschoten. Das kwats, dat weet ik net zo goed as geej, Mer zie ik er zo uut? Dat vroeg ik net ok, hapt de man, mer toen hadde er wat van te zeg<?e. De vrouw haar ydelheld Is ge kwetst. Heb ik zo'n neus 't Liekt wel enne komkommer. As ik zo'n gezicht, haaj, zeuj ik meej schame um len den spiegel te kieken. Ge het ouw èige nie gemakt. De vrouw tuurt nog even vol af grijzen naar het kleine portret. Dan beveelt ze plotseling heesch van ge kwetste schoonheid en drift Hent gaot naor blnne en vraog het geld terug. Ik laot ze erges anders make. Daor hedde genne tied mer vur. Want um tien uur motte ze op 't Raodhuus enne vingerafdruk van ouw gezicht hebbe. 't Kan nog goed... en wederom beveelt de vrouw nog heerscher en schorriger - Hent, gaot de winkel len en vraog de cente terug. De man kykt zyn vrouw schaap achtig aan, dan over zijn schouder naar de spiegelende ruiten van de fotozaal. Jao, dat doen ze zoo mer. Ze zien gek. As ik m'n elge goed be- kl6k, vlend ik mlene kop nog zo slecht nie. Wat kan meej ouwe kop schllle barst de vrouw nydlg uit. Dat geej vur gek wilt loepe, motte zelf wleëte, mer ik loop nie vur schandaol mit zo'n apengezicht op mien persoons bewies. Kiek die neus nouw ls, die verkenseugskes, die hangwange. Ik zeg nie dat ik moj bin, mer zo lèlik bin ik nie. Ziedde geej dat zelf dan nie De man, die met haar ijverig de foto heeft bestudeerd, gelaten heeft meegekeken en by Iedere vermelding der tekortkomingen, hevig bevesti gend heeft staan ja-knlkkeD, zegt dociel Nouw ge 't zegt zo erg is 't nie! 't Kon beroerder.... De vrouw werpt hem een blik toe, geladen met venijn en zure verbol genheid en zegtAs geej ouw zelf goed vlendt... dat motte zelf wleëte, gaot dan naor blnne en vraogt de cente vur de mien terug... Och schroet, weeklaagt de man, ik zeg ouw toch de cents krledenie terug. Ik dlnk er nie aan um nao binnen te gaon. Oowe kop hebbe ze toch enkel mer neudig vur den vin gerafdruk. De vrouw zegt niets. Een zwijgen dat welsprekender is dan woorden. Dat biykt. Ze draait zlph om en stort zich als het ware den winkel binnen, den man ln bedremmelden en ver legen toestand achterlatend. Vijf minuten verstrijken. Dan keert de vrouw terug. Ze is spierwit en haar kleine oog jes schieten stralen van haat en woede. Dan werpt ze een laatsten blik op haar drie kiekjes, alvorens deze met ruwe bewegingen tot snip pers te scheuren. Ze zegge, da'k er geflappeerd op staoj, de pasfoto's nie geretoe- seerd meuge worre en da'k moj liek.,.. WIJ BLIJVEN NIET ACHTER In den geweldigen slag, die ln het Oosten van Europa woedt, vallen slachtoffers. Aan beide zyden zyn gewonden t$ betreuren, gewonden, die dringend hulp en verzorging nopdig hebben. MenscheD, voor wie een snelle hulpverleening de redding van hun leven beteekent. Vlak achter de linies zijn de laza retten, veldhospitalen, noodverband- plaatsen, hulpposten, waar doktoren en verpleegsters hun hellzamen arbeid verrichten, veelal onder zeer moeilijke omstandigheden. Straks zullen daar ook Nederland sche doktoren en verpleegsters by zyn. Want Nederland blijft niet achter als het gaat om de hulpverleening aan oorlogsgewonden. Nederland zendt een eigen Neder landsche ambulance naar het Oost front. Daar is geld voor noodig, veel geld, maar dat geld zal er komen. Duizenden stortten reeds hun bijdrage op het bekende giro nummer 87600 Uw bijdrage wordt ook verwacht. Maak het vandaag nog ln orde. Stort op gironummer 87600 Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage Limburgsche Land- en Tuinbouwbond. In het jongste nummer van „Land en Vee" (Vrijdag, 14 Aug.) lezen wy de volgende mededeeling: „De Ka tholieke Nederlandsche Boeren- en Tuladerabond (K.N.B.T.B) ontving een schrijven van den heer Rijks commissaris, waarin werd medege deeld, dat de heer O. R. J. Damave te Voorburg met Ingang vaD 6 Aug. 1941 benoemd is tot commissaris van genoemden bond. In deze hoedanig heid is de heer Damave bevoegd alle zaken van het Bestuur van den Bond waar te nemeD, terwyl het Bestuur zich van iedere werkzaamheid heeft te onthouden voor zoover de com missaris niet belemmerd door de be palingen van de statuten van deD Bond, noch door eventueele overeen komsten met derden. Dit Is voor het Bestuur van den Limb. Land- en Tuinbouwbond aan leiding gewee9t om het lidmaatschap van den KN.B.T.B, op te zeggen, aangezien het onmogelijk is voor een katholieke organisatie om lid te blyven van een vereeniglng welke onder natlonaal-soclallstische leiding staat. Zooals men weet is de KN.B.T.B. een federatie van vier geheele auto nome gewesteiyke boerenbonden, de K.N.B.T.B. heeft dus slechts 4 ge wone leden, waarvan onze bond er een is. WERK VOOR LIMBURG SCHE LANDARBEIDERS. In den loop van Augustus en Inderdaad, het was een kleine tref fende groep. Zij kwamen van de pas torie. Daar hadden zij hun laatste toe vlucht gezocht. Hij, die hun alles was geweest en nog was, zou hij hen nu ook niet kunnen beschermen Tevergeefs had de pasfoor alle stap pen gedaan, tevergeefs had de vrouw met de kinderen zich voor den officier op de knieën geworpen - tevergeefs had de man en vader zich ook nog daartoe laten vinden, al kookte het in zijn hait tevergeefs had de burge meester alle verklaringen gegeven en al!es nog in het werk gesteld hij of gij! klonk het op 't laatst. En daar kwamen ze nu aan. Voor het laatst had hij het oudste zijner drie kinderen op den arm, de vrouw, de beide anderen en hij jam merde: Vaartwel, voor het laatst, vrouw, zorg voor de kinderen tot ik terugkom. Het is tijd I maak een eind aan dat gezanik, wees een man, toon moed, in het gelid vooruit 1" De dorpelingen waren dichter bij ge komen en vormden een kring om de soldaten en de recruten. „Achteruiten gauw ook I" „Zijt gij gereed Het jammeren nam geen einde. Vaar wel, vergeet mij niet, ween niet, ik kom immers terug, bid voor ons en troost elkander. Gereed Ach, meneer, nog één woord moet het zijn, dat ze dan meegaan, maar dezen niet, laat het hem hier, 't is een vergissing. De recruten keerden zich om en August en Theo stonden dicht bij. Gij ziet het zelve, heer officier Kunt gij dat aanzien? dezen zqnjonge lingen, maar hij is echtgenoot en va der van drie kinderen.... Wat nu brulde de officier 1 wat nu voor een komedie, oude dwaas, verspil geen woorden meer, vooruit 1 September zullen in den Noord Oost polder de ontginnings- en landbouw- werkzaamheden beginneD, waarvoor vele arbeidskrachten noodig zullen zyn. De plaatsing van deze arbeids krachten, uitsluitend landarbeiders, die met den akkerbouw bekend zyn, zal slechts mogelijk zyn door de gewestelijke arbeidsbureaux en de bijkantoren. Bulten de arbeidsbureaux om wordt geen personeel aangenomen. Gega digden moeten zich dus tot deze bureaux wenden, waar zy volledig kunnen worden ingelicht omtrent de arbeidsvoorwaarden, de huisvesting, de te verrichten werkzaamheden eDz. Uitdrukkelijk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat slechts land arbeiders voor plaatsing in aanmer king kunnen komen. Daar In de eerste maanden het werk hoofdzakelijk zal bestaan uit het In cultuur brengen der gronden, moet er op gerekend worden, dat veel zftvaar grondwerk moet verricht worden. Eventueele gegadigden kun nen zich hiervoor wenden tot het GeweBtelyk Arbeidsbureau VENLO of bykantoor VENRAY. DRAMA TE EST. 24-jarige man slachtoffer van moordaanslag. Zondagavond werd het dorp Est (by Geldermalsen) opgeschrikt door een moordaanslag. De 24 jarige Scheffer bleek, op weg Daar huis, komende van een buurtavond, midden in het dorp door den caféhouder S. te zyn aangevallen, die hem zware steekwonden toebracht. Het slacht offer is na ongeveer een half uur hieraan overleden. De dader meldde zich zelf by de politie. Het ïyk werd overgebracht naar het ly ken huisje op de begraaf plaats te Est. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaken van dit drama. Gesteriliseerde melk. Per liter een cent duurder. De gemachtigde voor de pry zen maakt bekend, dat de pry's van ge steriliseerde melk en melkproducten per liter een cent hooger gesteld mag worden dan voor niet gesteri liseerde melk en melkproducten in flesschen. Voor het geval, dat de verkoop geschiedt ln flesschen met een andere inhoudsmaat dan 1 liter, mogen ten hoogste dienovereenkomstige prijzen worden berekend. By het vaststellen van den prijs dezer flesschen ls a£- rondiog Daar boven tot op een hal ven cent toegestaan. Op de etiketten van flesschen, welke gesteilUseerde melk of melk producten bevatten, dient dit duide lijk aangegeven te zyn. donderde hij. Ach, mijnheer, zie ik kniel voor u neer, nooit knielde ik dan voor God maar voor deze mijne arme kinderen, doe ik alles. Genade, voor vrouw en kinderen. En de man en de vrouw en de kin deren knielden neer en smeekten met den grijzen herder. Een oogenblik wilde de priester zijn hand vast nemen. Wat nu 1 schreeuwde hij, bevend van woede, gaat het zoover en meteen stiet hij den priester bijna om ver. Maar in minder dan een oogwenk werd er een kreet gehoord: Dat niet, raak den priester niet, en Theo was vooruit geschoten en stiet den officier terug, dat hij in het zand tui melde. Heerlijk stond hij daar, met vlam mend oog en opgeheven hand als een straffende engel, een oogenblik slechts temidden der algemeene verbazing. Theo, vlucht 1 vlucht! zoo klonk't. En weg was hij, verdwenen door de deur van een tuin, die op het kerkhof uitkwam en die achter hem dichtviel. De soldaten hadden het bevel niet afgewacht van hun aanvoerder; een paar schoten te laat afgevuurd uit de pistolen, die in de holsters staken, aan de zadels op de paarden vastgemaakt, deden geen kwaad. Twee hunner stormden hem achterna Weldra kwamen de soldaten, welke ter vervolging waren afgestuurd, vloe kend en onverrichter zake terug. De burgemeester stond te midden der soldaten. Legt hem de boeien aan, zoo klonk het bevel. Gij blijft mij borg voor dien vluchteling. Hij of gij 1 En hij knarste van spijt op de tanden. Wij zullen hem wel in onze macht krijgen, brulde de officier. Wacht maar. Vooruit nu 1 Het volk morde en vloekte weldra BEKENDMAKING. Herhaaldelijk heb lk de Nederland sche bevolking ervoor gewaarschuwd op eenlgerlei wijze de vijanden van Dultschland te begunstigen. Deson danks is weer een ernBtig geval van begunstiging van den vyand voor gekomen. Op 7 Augustus j.l. moest op Nederlandsch gebied een Britsch gevechtsvliegtuig een noodlanding maken. De ongedeerd gebleven be manning, bestaande uit 6 personen, kreeg by haar poging om te vluch ten steun van Nederlanders, die geld gaven, levensmiddelen en- burger- kleeding. Nog dienzelfden dag wer den de Engelschen gevangen geno men. Da personen, die hulp verleend hadden by de poging om te vluchten, zyn terstond voor een Dultschen Krygsraad gebracht. Deze veroor deelde vyf hunner ter dood en drie anderen tot langdurige, deels levens lange gevangenisstraf. Den Haag, 14 Aug. 1941. w.g. FR. CHRISTIANSEN, Generaal der vliegers. luid. Maar de pastoor die best wist, welke de gevolgen van een opstand zouden zijn, spande met zachte stem alles in het werk, om de uitbarsting der volkswoede te voorkomen. En de mannen stonden daar met bliksemend oog, en dreigende vuist, en toch, zij gehoorzaamden. Ook bleven zij op het marklplein toen de soldaten de recruten in hun midden met den burgemeester voort dreven den weg op naar de stad. Het was een allerdroevigst tooneel. Met oog en hand volgden de dorpe lingen hun kinderen, totdat ze verdwe nen om den hoek. Komt, kinderen sprak de pastoor, laten wij gaan bidden voor hen en voor ons, God zal ons helpen en bij staan Zij begaven zich ter kerke. XIII. Het was tegen den avond van dien noodlotiigen dag, toen het heele dorp nog eens in rep en roer raakte door het binnenrukken van een vijftigtal dragonders. O wee I wee I klonk het van' alle zijden. Wat zal er nu gebeuren Moge de goede God ons bijstaan en sparen. Dezelfde officier voerde het bevel. Wat het dorp te wachten stond stond ook te lezen ihtzijn barsche, stroeve trekken. Hij was niet oud, hoogstens een goede dertig zijn epauletten had hij verdiend op het slagveld. Maar er sprak uit zijn geheele wezen iets geheel gewoons, eigenlijk wat wij zouden heeten, iets ploertigs, niets van dat ridderlijke of ruiterlijke ten minste, zoo eigen aan officieren van de cava lerie. Bij den burgemeester werd hij inge kwartierd. De andere ruiters en paarden werden bij de inwoners ingedeeld. De Piasmolen werd rijkelijk bedacht, zij kreeg er vier. en spierpijn kunnen tot een kwelling worden. Neem in zoo'n geval een "AKKERTJE" en de pijn valt van U af' DOODEN EN GEWONDEN BIJ LUCHTAANVALLEN. Achttien woonhuizen vernield. Ia het afgeloopen weekeinde vloog een tamelyk groot aantal Brltsche vliegtuigen boven ons land. Tal van brisant- en brandbommen werden neergeworpen. In totaal zyn 18 woon huizen vernield; daarbij werden 4 personen gedood, 14 zwaar en 9 licht gewond. Ook kreeg een groot aantal hulzen glasschade. Voorts werden nog eenlge koeien en paarden ln de welde door bommen gedood. NU DE NIEUWE AARD APPELEN ER ZIJN. Een Jaar of vijftig geleden wer den door de boeren in het Noor den van ons land de aardappelen reed3 ln de schil gekookt; omdat er door het vele werk voor schil len eenvoudig geen tyd over bleef. Het koken van aardappelen In de schil is een groote bezuiniging en geeft ook uit voedingsoogpunt bezien een sterke besparing. Hoewel talrijke gezinnen de aldus bereide aardappelen als iets heel ge woons beschouwen, schrikt men er in vele andere nog steeds voor terug. Niettegenstaande er al veel over het koken van aardappelen ln de schil geschreven is, volgen ter aan moediging van degenen, die er nog niet toe kwamen ze zoo te gebruiken, eenlge opmerkingen. Door het schillen gaat ongeveer een vijfde van het gewicht van de aardappelen verloren, by oude aard appelen zelfs byna de helft, zoo dat tegen het einde van den winter, 3 kg. in de schil gekookte aardap pelen zeker 5 kg. geschilde aard appelen vervangen. Ook is de voedingswaarde van onr geschilde gekookte aardappelen hoo ger dan van geschilde gekookte aardappelen. Terwyl er anders veel met de schil en het kookwater ver loren gaat, blyven de zouten en vi taminen nu grootendeels behouden. De aardappelen, die er thans zyn, de nieuwe dus, hebben een dunne schil. Laat men het bewerkeJyke schrappen achterwege en boent men de aardappelen schoon, dan zal men na het koken weinig van het schil letje proeven. Nu is het oogenblik dus aange broken, waarop men met het koken van aardappelen ln de schil begin nen moet. Wanneer het seizoen van de nieuwe aardappelen eindigt en de zomer- en winteraardappelen volgen, kan men vrijwel ongemerkt met deze berel- voortgaan. Door de nieuwe aardap pelen ls men in de gelegenheid aan de ln de schil gekookte aardappelen te wennen. Nieuwe aardappelen en ln de schil gekookte aardapelen ver schillen weinig in smaak. Wanneer men het 't gezicht wil nu eenmaal ook wat minder pret tig vindt, de aardappelen ln hun schil op tafel te zleD, dan kan men ze vóór het opdienen in de keuken laten pellen of de hulsvrouw kan dat zelf doen, wanneer ze zulks smake lijker vindt. Het dunne schilletje laat van de warme aardappelen gemak kelijk los. Behalve dat de voedings waarde volledig behouden blijft is dit pellen minder tydroovend dan het tevoren schillen. Dat was een plaag, een ware plaag Overal was het een kwelling, maar hier was het een werkelijke plaag. Eten en drinken geven kan de Pias molenaar niet schelen maar geen mogelijkheid van iets geheim te houden, of in het geheim te doen. En dat was toch zoo noodig. Want waar was Theo De vlucht had hij genomen en ont snapt was hij, dat is waar, en de Fran- schen hadden spoedig ingezien, dat ze in den doolhof van heggen en tuinen en steegjes, langs het kerkhof, onmo gelijk zijn spoor konden vinden. En dat was ook zoo. Theo zat in den eersten tuin geborgen en dat in een hollen vlierboom die ln den hoek stond, waar twee heggen zich kruisend een groenen viersprong vormden, en waar hij als kind zoo dikwijls verstoppertje had ge speeld met de kinderen van den bakker, wien het huis toebehoorde, en die een beste klam van zijn vader, den baas in de Piasmolen, was. Die vlierboom boog zijn takken over den bakoven en de holte was met een sprong op den oven te bereiken. En Hendrik, waar was hij gebleven? Het is avond geworden en op de Plasmolen was het werk bijna ge ëindigd. Het zoogenaamd molenwerk. Het huiswerk ging zijn gewonen gang en waren de meiden en de knechts in hun dagelijkschen doen, op de molentrap zat Hendrik, toen een jonge krachtige man. Hij zag er bedroefd uit. Zijn zoon, kleine Hendrik was weg, weg naar het leger. Hij weende in stilte. Over de gezonde wangen, verbleekt door zorg en kommer, gingen zoo stil de tranen, als uit een onuitputbare fontein. Ze afdrogen, daar dacht hij niet aan. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1941 | | pagina 5