Gemengde Berichten Buitenland. BEKENDMAKING. De Burgemeester van VENEAY brengt ter openbare kennis, dat het bevel tot sluiting der café's enz. ten 22 uur en het verbod aan het publiek om zich van 22.1524 uur op straat te bevinden, MET INGANG VAN HEDEN IS OPGEHEVEN. Venray, 11 Augustus 1941. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor het examen Engelsch M O, de heer Ant. Zwltserlood, onderwijzer te Yssel- steyn. GEVONDEN een beurs met centen, ls bij H, Oudenhoven, Hoenderstraat 31: een beurs met centen, ls bij Wed. Adriaans, Langstraat 20; een beurs met centeD, Is op het politiebureau -.drie papleren guldens, zijn op het politiebureau een beurB met geld, ls bij Th. van Els, Overloonscheweg 15 een klnder-armband, bij Joh. Boom, Oude Oostrumscheweg, Muziekuitvoering Zondag 17 Augustus geeft Venray's Harmonie een muziekuitvoering op de Groote Markt. Aanvang 7 uur. LUXOR-THEATER vertoont U Vrijdag: „ROODE OR CHIDEEËN". Wat gebeurde er in de nacht van den 14en April op de F.N.G.-Werken Zijn de belde ingeneurs schuldig hebben zij werksplonnage en daar mede Hoogverraad gepleegd Deze vragen moeten door de Recht bank beantwoord wordeD. De verklaringen van den nacht waker Bruns zijn zeer bezwarend voor de belde ingenieurs. De beklaagden, hoofdingenieur Ni- ca en zijn assistent Laurenz worden schuldig bevonden. Het vonnis luidt: „De doodstraf 1" Nlca ls gevlucht hij wordt bij verstek veroordeeld. Zijn assistent Laurenz betuigt nog eens zijn on schuld. Liegt hij? Spreekt hij de waarheid Begaat de Justltlö een fout Eén persoon is er, die opheldering kan geven, n.l. Hoofdinspecteur Moras, met wien Nica voor zijp vlucht gesproken heeft en wien hij verteld heeft wat er in de nacht van den 14en April in werkelijkheid gebeurd is. Op Zaterdag en Zondag wordt vertoont „JE HEBT 'T OF JE HEBT 'T NIET". Graaf Othmar von Erlenburg heefi de tot zijn kasteel behoorende lan derijen aan een zekeren Lugauer verpacht. Anton, den zeer conserva tieven kamerdienaar van den ouden stempel is de familie Lugauer me1, haar rumoerige kinderschaar een doorn in het oog. Zijn afkeer wordt tot woede, als Lugauer den moed heeft een beekje, dat door den pachtgrond en den kas teeltuin stroomt, af te lelden en voor de aanzetting van zijn landbouw machines productief te maken. Anton voelt zich zeer benadeeld en begint in z'n eentje een proces tegen Lu gauer, in 't minst niet gesteund door den jongen graaf Willy, die in hst geheim Leni Lugauer, de oudate dochter van den pachter, liefheeft. Ook graaf Othmar is slechts matig geïnteresseerd bij Anton's bemoeiin gen, aangezien hij al zijn vrijen tijd noodlg heeft om een jonge barones, die hij met haar tante op een van zijn reizen ontmoet heeft, het hof te maken. Terwijl Anton met zijn aanhanke lijkheid aan alles, wat deftig en adellijk is, in gestadige bewondering voor baroneB Clarissa verkeert, kan de jeugdige Wüly niets voelen voor deze kleine nietsnut, die slechts op het geld van zijn vader uit is. En wanneer hij zijn vader zijn liefde voor Leni Lugauer bekent en deze wil hem met betrekking op de fijne, hoogmoedige Clarissa geen toestem ming tot 'n huwelijk gever, komt 't snel tot een breuk tusschen vader en zoon! Onze Harmonie bij de mannen van Rotterdam Op initiatief van het „Comité Limburg" heeft de Venraysche Har monie onder de begeesterende leiding van de heer Welting een muziek uitvoering gegeven op de werkkam pen van de Rijkswerkverruiming. Een van de leden van het Comité dankte de Harmonie: „De mannen van de Kampen zijn er de Venraysche mannen dankbaar voor dat ze op deze afgelegen werkkampen zijn ko men spelen ondanks het slechte weer. Hieruit blijkt dat de Venraysche ge meenschap veel over heeft voor deze mannen uit Holland". De president van de Harmonie, de Heer Dr. H. Sala, antwoordde hierop in ongeveer deze bewoordingen „Wij zijn daarom zoo graag naar de Kampen gekomen juist omdat wij deze mannen uit Holland dankbaar zijn. Immers wat zij hier doen, dat is het land ontginnen voor ónze zonen, zoodat de boeren van Venray zich hier later kunnen vestigen en de grond die deze mannen ontgon nen kunnen bebouwen." In ademlooze stilte luisterden de mannen van Rotterdam toe. Ja, die heer sprak van hart tot hart, en uit dankbaarheid viel den Heer Sala een hartelijk applaus ten deel. En nu moet ons nog iets andeis van het hart. Wanneer er rond de Peel nog meer vereenigingen zijn die ook 'ns iets voor deze mannen uit Holland willen doen, dan gelleven zij zich in verbinding te stellen met de Secre taris van het „Comité Limburg. (Adres: Pater S. van Swelm. Leun- scheweg 1, Venray.) Ongeluk. Het zoontje van den landbouwer P. te Merselo gleed uit over een aardappel en brak hierbij een been Horster Weekmarkt Horst, 12 Augustus. Totaal aan voer 266 dlereD, waarvan 73 stuks rundvee, 2 schapen en 191 biggen. De prijzen der biggen bedroegen van f 9tot f 18.per stuk. Door de Veehouderij-Centrale werden over genomen 75 dieren. Hiervan 62 stuks grootvee, 2 schapen en 11 kalveren. 25-jarig bestaan Groene Kruis Zondagnamiddag werd in het Pa tronaat het 25-jarig bestaan van het Groene Kruis herdacht. De belang stelling was groot. Dr. L. van den Meerendonk en den heer H. Kellenaers herdachten bij deze gelegenheid hun zilveren jubi leum, resp. als voorzitter en secre taris. Fraude met distributie bescheiden. Als verdacht van het stelen van distributiebescheiden, alsmede van het vervalscheD van den geldigheids duur van toewijzingen, werd op last van de justitie te Venlo aangehou den en gevankelijk naar het huis van bewaring te Roermond overge bracht, de Inmiddels ontslagen amb tenaar van den distrlbutiedienst te Venlo J. G. R. aldaar. Een nader onderzoek wordt nog Ingesteld. Rijwielen te duur en banden zonder bon verkocht. Wegens overtreding van het prjjs- beheerschingsbesluit heeft de ge meentepolitie procesverbaal opge maakt tegen den rijwielhandelaar C. te Venlo, Kind verdronken. Dinsdagmiddag omstreeks twaalf uur raakte het vijfjarig zoontje van den mijnwerker M.P. te Panheel (L in een onbewaakt oogeDbllk te water in de beek nabij den moleD. Toen zijn broertje en zusje, die hiervan getuigen waren, de ouders gingen waarschuwen was het reeds te laat. De levensgeesten waren reeds ge weken, toen het kind opgehaald werd. Opsporing van minderjarigen verzocht. Namens de ouders verzoekt de commissaris van politie teKerkrade opsporing, aanhouding en terug brenging van de navolgende minder jarigen: le. Ruyters Anna Maria Sophia, geb. te Kerfcrade, 23 Mei 1926, wo nende bij hare ouders aan de Ham- mjjnstraat no. 47 te Kerkrade. Signalement: lang 160 M., donker blond, gekleed met lichtgelen wollen mantel, lange zwarte of lange beige kousen. 2. Ruyters Anna Maria Catharlna (genaamd tien) geb. te Heerlen 15 Juni 1927, wonende te Kerkrade, Hammijnstraat no. 47. Signalement: lang 1 50 M. licht blond haar, gekleed met kort, blauw jasje. Deze minderjarigen hebben In den voormiddag van 8 Aug. 1941, om streeks 7 uur de ouderlijke woning verlaten en zijn hierin tot op heden niet teruggekeerd. Uit een door ben achtergelaten brief kan vermoed worden, dat zij naar Venray zijn vertrokken alwaar haar moeder in het St. Annagesticht wordt verpleegd. In dien brief staat verder, dat zij zich In Venray het leven willen be nemen. Zij zijn in het bezit vaD een bruin koffertje waarin zeer vermoedelijk kleeren zijn geborgen. DIs'r butie- bescheiden hebben zij niet bij zich Transportkosten kunnen gedeeltelijk worden vergoed. Aardappel-rantsoen tijdelijk gehalveerd. In ons vorig nummer wijdden we reeds een beschouwing aan de tijde lijke moeilijkheden bij de aardappel- voorziening op 't oogenblik. De moeilijkheden hebben gelukkig niets gemeen met de voorraden, welke dit jaar uiteindelijk ter be schikking zullen komen. Deze voor raden zullen zeker voldoende zijn voor de voorziening van een ruim rantsoen voor de geheele Nederland- sche bevolking tot aan den volgen den oogst. Inmiddels zijn de tijdelijke moei lijkheden door het aanhoudende slechte weer nog niet overwonnen. Deswege werd de aardappelbon verleden week verlengd tot en met 16 Augustus, terwijl op de nieuwe bon 30, die geldig verklaard werd slechts lVz kg. verkrijgbaar zal zijn. Het tijdelijk tekort zal in de naaste toekomst worden ingehaald door een extra bon of een tijdelijk verhoogd rantsoen. Eenige slachtoffers van luchtaanvallen* In den nacht van Dinsdag op Woensdag vloog een aantal Britsche vliegtuigen boven ons land. Zooaio reeds zoo vaak geschied is, werd ook dezen keer een aantal brisant- en brandbommen zeer willekeurig en blijkbaar zonder bewust doel neer geworpen. Er werd een boerderij verwoestdaarbij werd een man ge dood. Aan de kust werd een visscher met machinegeweervuur bestookten gewond. Voorts werd aan diverse hulzen glasschade aangericht. Iu een stad in Noord-Holland werd een elftal huizen min of meer zwaar beschadigd; daarbij werden een kind gedood, een vrouw en drie kinderen zwaar gewond. Opperwachtmeester doodelijk getroffen. De opperwachtmeester der mare chaussee te 's Hertogenbosch, L. de Kort, is het slachtoffer geworden van een ongeluk met een revolver, welke hij wilde schoonmaken. Ter wijl hij met die revolver in de weer giDg het wapen af sn het schot trof den opperwachtmeester doodelijk. UITREIKING VAN NIEUWE BOTER- EN VETKAARTEN De nieuwe boter- en vetkaarten (de 3a serie) zullen In de verschil lende gemeenten worden uitgereikt in het tijdvak van 18 tot 30 Augus tus. Ook bij deze uitreiking is het ver krijgen van een boterkaart of een vetkaart afhankelijk van het gezins inkomen. Bepaald is, dat diegenen in aan merking komen voor een vetkaart, wier gezamenlijk inkomen ligt bene den de volgende normen: 1 gezinslid minder dan 1000 gulden, 2 gezinsleden minder dan f 1100, 3 gezinsleden f 1200, 4 gezinsleden f 1300, 5 gezinsleden f 1400, 6 gezinsleden f 1500, 7 gezinsleden f 1600 enz. Landbouwverlof voorloopig gehandhaafd. In enkele bladen Is aangedrongen op schrapping van het tweeweeksch landbouwverlof uit de Leerplichtwet. Naar aanleiding hiervan wordt opgemerkt, dat men in landbouw- kringen ervan overtuigd ls, dat ook In den landbouw de kinderarbeid moet worden geweerd, doch dat ver schillende lichte bezigheden, onder toezicht van de ouders, zonder ern stig bezwaar wel door kinderen, zi het met mate, kunnen worden uit»- gevoerd. Door hen deze bezigheden te laten verrichten, kan dan arbeid voor volwassenen, die nuttiger aan wending vinden kan, worden vrijge maakt. Nu er minder volwassen arbeids krachten voor het landbouwbedrijf beschikbaar zjjn dan gewoonlijk het geval is en de oogatwerkzaamheden bovendien dit jaar meer arbeid vor deren dan anders, is het gewenscht, het landbouwverlof voorshands te handhaven. Een definitieve regeling kan bij het terugkeeren van normale om standigheden een onderwerp van overleg vormen. Geen theeverkoop meer, Op de aangewezen bon 108 zal uitsluitend koffieaurrogaat mogen worden verkocht. De restant voor raden bij de detaillisten mogen tot nader order niet worden verkocht. Kind door molenwiek dood geslagen. Toen het 8jarlg zoontje van den molenaar R. te Terheijden Dinsdag middag te dicht bij den molen kwam, kreeg het jongetje een klap van een der wieken tegen het hoofd. Het ventje overleed in het ziekenhuis te Breda, minder minder minder minder minder Uitsluitend deze normen aanmerking dan dan dan dan dan zij die op grond van voor een vetkaart ln komen, moeten een daartoe strekkend formulier indie nen bij de uitreiking der kaarten. Deze formulieren kunnen de ge heele volgende week tijdens de kan tooruren worden afgehaald op het distributiebureau te Venray. Levert men geen formulier in, dan ontvangt men boterkaart en. Voorts is de leeftijdsgrens ten ein de in aanmerking te komen voor een heele dan wei een halve boter of vetkaart, thans bepaald op 4 jaren derhalve gelijk gesteld aan de leeftijdsgrens van distributiekaarten voor brood en vleesch. De personen die na 1 September 1937 geboren zijn, ontvangen derhalve slechts een halve boter-, resp. vetkaart. het bereiken van de Finsche Golf, noordelijk daarvan. Daarmee is de Russische leger macht westelijk daarvan, rondom de belangrijke haven Reval, van het overige Rusland afgesneden en heeft alleen nog een geringe ontsnappings mogelijkheid over zee. De Dultsche legers bedreigen hier Pet rograd op ernstige wijze, dat zij reeds in een grooten boog westelijk en zuidelijk van Narva tot het Ilmen- meer, omspannen. Het terrein ls hier echter buitengewoon moeilijk wegens de aanwezigheid van uitgestrekte moerassen. Bovendien meenen wij uit de tot dusverre bekend gemaakte gegevens te mogen opmaken, dat het Russische leger dat dit deel van het front verdedigt, het minst zware verliezen heeft geleden. 2e. Van het front in het centrum, rondom Smolensk, is op 8 Augustus bekend gemaakt, dat zich een ingeslo ten Sovjet-leger van 38.000 man heeft overgegeven bij de stad Roslaw. Deze stad ligt ongeveer 100 kilometer zuid oostelijk van Smolensk en circa 300 KM. van Moskou. Uit deze berichtgeving, volgt, dat de Duitschers thans op een front van ruim 300 K.M. de Russische hoofd stad ernstig bedreigen. Doch het voornaamste Is, dat de hier strijdende Sovjet-legers het zwaarst geleden hebben en het meeste materiaal hebben ingeboet. Er staat tegenover, dat da Russen ongetwijfeld alle resteerende krach ten zullen inspannen om hunne hoofd stad te redden, temeer, daarMo3kou niet alleen een middelpunt Is van de bewapeningsindustrie, maar ook voor Europeesch Rusland de rol speelt, die Parijs speelt voor Frankrijk. De stad is het natuurlijke centrum van het land, waar van uit alle rich tingen de spoorlijnen samen komen, en waar ook de voornaamste indus trieën zijn gevestigd. Men kan wel redeneeren, dat het Russische leger nog een onbeperkt gebied heeft voor zijn terugtocht, doch de weerstandskracht van een modern leger zakt onherroepelijk snel ineen, zoodra het van zijn hulp bronnen is afgesneden en waar die alle thans onder de onmiddellijke bedreiging van de Duitsche legers liggen, zal hier heel binnenkort de beslissing over de verdere mogelijk heid tot tegenstand moeten vallen. Zuidwestelijk van Moskou liggen immers rijke steenkolenvelden en is de metaalnijverheid gevestigd, o— 3e. op het Zuidelijke front is de toestand voor de Russen nog veel ernstiger. Het legerberlcht van 9 Augustus toch meldde de gevangenname van niet minder dan 103 000 man met de aanvoerders van legerkorpsen In de buurt der stad 08man, welke circa 200 K.M, ten Zuiden van Klew ligt. Waar algemeen wordt aangeno men, dat de verliezen aan dooden en gewonden in den Russischen veld tocht eenige malen het getal der gevangenen betreft, is daarmee een 'lialf. millioen Sovjet-troepen uitge schakeld. Het gebied in den Dnjepr-boog tot aan de Zwarte Zse met de belang rijke steden Odessa en Wjernoleminsk wordt thans ernstig bedreigd als mede de bruinkool- en ijzermijnen, welke hier in rijke mate voorkomen. Alles hangt verder af van het feit, ln hoeverre het Russische leger nog overeind staat, of het zijn verliezen aan menschen en materiaal kan aanvullen. De gevangenneming van 103 000 man wijst er echter op, dat hier zeer zware slagen zijn toegebracht en dat het waarschijnlijk wordt, dat dit front het eerst zal ineenstorten. BESCHOUWINGEN OVER DEN TWEEDEN WERELDOORLOG. De vorige week hebben we allen kennis kunnen nemen van de samen vattende berichten over het verloop der operaties tegen Rusland gedu rende de laatste weken. Het is de tweede maal, dat de Duitsche legerleiding zulk een over zicht bekend maakte Bedert de strijd tegen het Bolsjewisme, Reeds na de eerste samenvattende berichtgeving, thans ruim vier weken geleden, en wel na het doorbreken van de grensversterkingen, waren wij met vele anderen, van meening, dat daarmee de kracht van het Rus- sieche leger was gebroken. De verloopen vier weken hebben wel anders geleerd. In al de veldtochten, die het Duit sche leger sedert 1 Sept. 1939 onder nam, is nergens van zoo'n hardnek- klgen tegenstand sprake geweest, waar dan nog bijkomt, de uitgestrekt heid van het terrein en de bekende wegenloosheid van het land. In deze vier weken zijn echter In onafgebroken opeenvolging weerzóo zware slagen aan de Russische leger macht toegebracht, dat men onwille keurig tot de gevolgtrekking komen moet, dat het met den ernstlgen tegenstand van de Sovjetmacht wel haast gedaan moet zijn. Trouwens, de leger berichten, die na Woensdag 6 Aug. zijn uitgegeven, wijzen daar heel sterk op, Er is namelijk sedert weer bekend geworden: le. Op het noordelijk front aaD het Peipus-meer de gevangenneming van 10.000 man met materiaal en de inname van de stad Wesenberg en ook dat niet zoo gemakkelijk zal zijD, daar het Kanaal naar Moer- mansk door de Dultsch-Finsche troepen onder ernstige bedreiging ligt en de luchtvloot natuurlijk ook steeds een oogje in het zeil houdt. Dat de Duitschers echter de vloot geheel of gedeeltelijk zullen kunnen buit maken, Is echter voor ons twij felachtig, omdat de Russen en En- gelschen er alles op zullen zetten om te voorkomen, dat op deze wijze de Duitsche vloot eenlger mate zou versterkt worden. Wat Churchill zegt. Bekijken we nu de situatie aan de andere zijde van Europa, dan ls daar allereerst de merkwaardige verklarlDg van den heer Churchill tegenover een Amerükaansche jour nalist. Het is het eerste persgesprek dat de Eogelsche premier heeft toege staan, sedert het uitbreken van den oorlog en is Zaterdag der vorige week In een Amerlkaansch blad ge publiceerd. En wat zeide Wlston Churchill nu „Op de vraag, hoe Engeland den oorlog wilde winnen, antwoordde de Engelsche premier, dat men voor loopig eerst moet zorgen hem niet te verliezen. Als de oorlog eenmaal ten einde is valt er nog veel te doen. Dan kan er een prachtige wereld, een puinhoop of een gevangenis ontstaan. De prachtige wereld kan evenwel slechts met behulp van de Amerika nen worden geschapen. Het Engelsche volk lijdt zeer, maar klaagt niet. Het lijdt zeer onder dezen dwazen oorlog, die nooit had mogen beginnen, als Engeland maar niet zoo blind was geweest. Deze oorlog had gewonnen moeten worden, vóór hij uitbrak. Thans moet echter tot het einde worden doorgestreden." Alles samengevat zijn er teekeneD, dat de kracht der Russische legers is gebroken. Het getal der gevangenen is thans reeds ver over het millioen gestegen en ln aanmerking genomen het taaie verzet en de bloedige gevechten, mag men de Russische verliezen met vrij groote zekerheid tusschen de 4 en 5 millioen man stellen. Men kan beweren dat Rusland met gemak 10 millioen man op de been kan brengen en dat wellicht ook doen zal, doch er is weinig twijfel, of de kracht van het Russi sche leger Is gebroken, omdat zijn beste troepen zijn vernietigd. Daarbij zullen die overige vijf millioen sol daten moeten verdeeld worden over zoo'n uitgestrekt front, dat dit toch nog maar matig bezet kan worden. De moeilijkheden voor bewapening uitrustiDg blijven, terwijl de Duitsche legers op het punt staan d§ centra's van de pij verheid te be zetten. Uit het voorgaande kan men op maken, dat wij meenen, dat de be slissende phase van den oorlog tegen het Bolsjewisme reeds voorbij is, en spoedig daarvan de teekenen zullen zien ln de positle's op het front. o Het lot der Russische vloot, In verband met het Noordelijk front moeten we nog mededeelen, dat reeds van velerlei zijden het lot van de Russische Oostzeevloot ls besproken. Van Engelsche zijde ls de raad gegeven om de kleinere eenheden In elk geval over de Newa en het daarbij aansluitende kanaal naar het Ladoga- meer en vandaar over het Kanaal naar Moermansk naar de Noordelijke IJszee in veiligheid te brengen, Voor grootere eenheden ls de weg onbruikbaar. Rusland heeft twee oude slagschepen en twee kruisers van circa 8000 ton als kern der vloot in de Finsche golf, die dezen weg in geen geval zouden kunnen afleggen, wegens hun te groote diepgaDg. Torpedobooten en derge lijke alsmede de circa 70 onderzee booten zouden wellicht op deze wijze nog aan een totale vernietiging of overgave kunnen ontkomen, ofschoon 3e. beperking Inzake de koersen van aandeelen en obligaties. 4e. maatregelen inzake de waar deering van aandeelen en obligaties van corporatieve ondernemingen. DISTRIBUTIEKRING BOXMEER. De Leld6r v. d. Distrlbutiedienst n de kring Boxmeer maakt bekend a. Grensgangers, die in Duitsch- land een extra-kaart voor zwaren zeer zwaren arbeid ontvangen heb- ben, kunnen deze kaarten Inwisselen op het distributiekantoor Boxmeer op alle werkdagen, voorna, van 9 tot 12 uur, uitgez. Zaterdag. b. Beroepstelers van aardappelen kunnen ln de week van 18 t/m 22 Aug. formulieren afhalen ter ver krijging van rantsoenbonnen voor aardappelen op den zitdag in de gemeente hunner Inwoning en op het distributiekantoor te Boxmeer. Er zal nader worden bekend ge maakt, wanneer deze formulieren ngeleverd moeten worden. De Leider v.d. Distrlbutiedienst, G. J. J. SCHÖNBERGER. Uit andere berichten kan men trouwens ook reeds opmaken, dat de stemming ln Engeland omtrent den oorlog op het oogenblik allerminst rooskleurig is. Of het komt, omdat van Briteche zijde feitelijk de oorlog beperkt blijft tot aanvallen van de luchtmacht op het vasteland, waarbij dan nog uit zonderlijk hooge verliezen worden geleden, of het komt, omdat de hoop op Russische successen ln rook ver vlogen zijn, wij weten het niet. Maar Churchill heeft gelijk, dat het een dwaze oorlog ls, en dat, vooral de voortzetting van dezen oorlog door Engeland dwaas ge noemd moet worden. De vraag, hoe Engeland den oor log zal moeten winnen, werd heel handig ontweken, doch daarmede hebben wij, evenmin als de Ameri kanen een antwoord op die inder daad brandende vraag, waar hee) de wereld op wacht. Engeland moet doorvechten tot het bittere einde. Hoe dat einde «al worden bereikt, of wanneer, niemand weet Tiet, nie mand kan het zeggen en de nuch tere Engelschman heeft dat natuur lijk allang begrepen. Het wordt een oorlog van langen duur. Het is reeds een oorlog van langen duur, terwijl niemand ter wereld een voorspelling kan of ver mag te maken hoe de afloop zal zijn. Vroeger paaide men ons met het jaar 1941 als het beslissende jaar, ln Engeland hebben ze gesproken over 1942 en 1943, doch daarbij worden niet geraadpleegd de volken, die tenslotte den vollen last van den oorlog moeten drageD. Amerika moet voor Engeland de redding brengen en dat zal de hoop op de overwinning nog wel eenigen tijd levendig houden. Hoe die overwinning er uit zal zien, of hoe ze bevochten moet worden, Churchill weet het niet en dat is vergeeflijk, want op het con tinent weet men ook niet, hoe de Angelsaksische rijken ooit in staat zullen zijn de Duitsche en de met Dultschland verbonden legers te verslaan. Zoo beschouwd ls het Inderdaad een dwaze oorlog. Men had er nooit aan moeten be ginnen. Wie zal er een einde aan maken Het schijnt, dat alleen de totale overwinning van een der strijdende het einde zijn zal, doch voor 't ge val Amerika neutraal blijft, Is dat zonder twijfel Engeland en indien het meedoet, wordt het een oorlog zonder eind, de zoo gevreesde strijd tusschen twee continenten, zonder uitzicht en dwaas in hooge mate. Tenzij de volken het juk afwer pen... maar waar Tenzij God me. delijden heeft met de gekwelde menschheld en onverwachte gebeur tenissen het einde nabij voeren. o— Het Verre Oosten. De toestand in het Verre Oosten blijft nog steeds gespannen, al is hij niet ernstiger geworden. De erken ning van Mandsjoekwo door Thailand heeft protesten uitgelokt van de Ver. Staten en Engeland, welke protesten door de geheele Japansche pers als tegen haar gerichte dreigementen scherp van de hand worden gewezen. In Tokio maakt men zich meer en meer bezorgd over de omsingeling van Japao, wijl de van Engeland ge nomen maatregelen ln die richting dulden. Een Japansch blad zegt, dat de Ver. Staten de volle verantwoor delijkheid dragen voor de ontwikke ling der gebeurtenissen in den Stillen Oceaan. Japan houdt met alle mogelijk heden rekening. Daarvan getuigt wel de goedkeuring van een viertal decreten, die ten doel hebben Japan economisch volledig op den voet van oorlogstijd te brengen. De decreten zullen omvatten: le. Herziening van de wet op de prijscontrole. 2e. herziening der controle op het vervoer ter zee, zomer-he ongeveer dend en geert d?_^ om dat i Het tt-d weg.tl:et voer or- noodlg ding, terjj zooveel i jongvee 1 worden. Het w*eft weinig gL mag tam^j eiwttrgke du, koeien eiLori, Geeft edel voe;~ lg met de ajtie. eisch vai i8 werkpaai^n arbeidspri Dat belctig krachtig den prestatle£aar edel en tfoei PAARD EN PRODUCTIESLAG. Houdt bij de voeding rekening met de prestaties De tijd, waarin van onze brave medestrijder ln de productieslag het paard de grootste Inspanning gevergd wordt, ls thans aangebro ken. Het zware oogstwerk is immers begonnen, terwijl de herfstwerk- zaamheden voor de deur staan. Onze piarden krijgen het ru zwaar te verduren. Alles dient dus In het werk gesteld te worden om eenerzijds de paarden in zoo goed mogelijke conditie te krijgen en te houden, eu anderzijds het werk voor paarden zoo licht mogelijk te maken. Zoowel voor het een als voor het ander staan ons verschillende mid delen ten dienste. De heer C. Zwagerman, rijkszui- vel- en veeteeltconsulent voor Zee land, schrijft hierover o.m. het volgende „De tijdsomstandigheden zijn oorzaak, dat een zeer belangrijke vermindering van het aantal werk paarden seditt 1939 samenvalt met het grootendeels verdwijnen der motortractle. Daarom ls een ratio neel uil buiten van het arbeidsver mogen der overgebleven werkpaaf- den een dringende noodzakelijkheid geworden. Wanneer we de arbeidskracht van onze werkpaarden zoo doelmatig mogelijk willen benutten, moeten onxo maatregelen In r^h ting daarop Ingesteld worden Vooreerst vraagt de zorg voor goede leiding en een maximale werkconditle van het paard aller eerst onze aandacht. Hiertoe is een goede beheerschte leiding noodlg, ten tweede een passende voedings conditie en niet in de laatste plaats regelmatig kammen en borstelen, evenals goed beslag. Op de tweede plaats moet ge streefd worden naar een betere verdeeling van het paardenwerk over het jaar. Speciaal de spits tijden moeten worden ontlast. In de weidegebieden geeft de toepassing van het moderne weide- systeem, gepaard aan moderne gras- ensllage, voorwelden en later hooien, aanleiding tot een betere verdeeling van het paardenwerk. De geforceerde ouderwetsche hooibouw gaf daaren tegen een grootere ophoopiDg van paardenwerk. Op de gemengde, vooral groote, bedrijven, bevorderen een juiste gewassen- en varlëteltenkeuze zeer de betere verdeeling van het paar denwerk. Door een wat veranderde werkindeellng kan men dikwijls werk van drukke perloden naar minder drukke verschuiven. Oa. komen ln aanmerking: in- kulllng op het bouwland, het voor loopig opbergen van vruchten ln zomer en herfst in de schuur of op het land, terwijl afdorschen, sortee- ren en afleveren meer naar den winter verschoven worden. Op de derde plaats noemt de heer Zwagerman de maatregelen, die een grooter arbeidsprestatie per paard tengevolge hebben en welke ten slotte het voornaamste en dank baarste voor de rationalisatie van de paardenarbeid zijn. Hiertoe worden gerekend een wel overwogen samenstelling van het span; het tijdelijk opvoeren van de prestatie per paard met 30 procent in periode van groote drukte; het doelmatig gebruik van luchtbanden wagens; het combineeren van werk tuigen en tenslotte het bijeenbrengen van een grooter aantal paarden In een span (meerspan). Het vraagstuk van de rationalisatie van de paar denarbeid verdient vooral in deze tijd de bijzondere aandacht. Over dé voeding van het werk paard geeft de heer C. Zwagerman een aantal gegevens want meer dan ooit dient thans de voeding van onze werkpaarden zoo rationeel mogelijk te zijn, waarbij vooral met de twee volgende feiten rekening gehouden moet worden: Allereerst dient ln aanmerking ge nomen te worden, dat de paarden- stapel en de motortractle belangrijk beperkt zijn. We staan dus voor het feit, dat met veel minder paarden veel meer werk verricht moet wor den. Als de voeding daarmede niet behoorlijk rekening houdt, zal aan deze verhoogde preatatie-elschen niet voldaan kunnen worden. Een melkrijke koe reageert op te weinig krachtvoer en een te weinig edel rantsoen door veel minder melk te geven. Een werkpaard, dat ln een akkerbouwgebied ln Juli voor de middelde 0^

Peel en Maas | 1941 | | pagina 2