Gemengde Berichten Waarschuwing voor alle moeders! PU RO L ijle Voedsellrea PUROL Dislrikuli Kring VI b. verslag N.V. Grontmjj over het boekjaar 1940 betreffende de ontgin ning en exploitatie van de grorden in het ontginningsplan Venray-Zuld. c. besluiten van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring Raadsbe sluiten dd. 30 April j.L strekkende tot wijziging begrooting 1940 en 1941 en van de begrooting van baten en lasten van het gemeentelijk gasbe drijf 1941. d. alsvoren betreffende verpach ting van de boerderij „de Hazenhui". e. alsvoren betreffende Raads besluit van 28 Februari 1941 strek kende tot verkoop van diverse weg- strooken aan de provincie Limburg. f. schrijven van den Secretaris- Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken (met schrijven van Gedeputeerde Staten Limburg), waaruit blijkt, dat tegen de door den Gemeenteraad bij zijn besluit van 23 December 1940, no. 140/18, toegekende verhooging der loonen van de op arbeidscontract werkzaam zijnde werklieden bij gemeentewer ken, gasbedrijf en b03chcultuur en tegen de nieuwe bij hetzelfde besluit vastgestelde regeling van kindertoe lagen geen bezwaar bestaat. g. verzoekschriften van1, het R.K. Kerkbestuur tevens Schoolbe stuur der Parochie St. Petrus Ban den, 2. het Zedelijk Lichaam Ursula's Zusters. 3. het bestuur der R.K. Jongensschool van het H. Hart te Leunen. 4. het R.K. Kerkbestuur tevens Schoolbestuur van de Parochie van de H. Oda te Ysselsteyn om verhooging voor 1942 en volgende jaren van het bedrag per leerling dan ingevolge Art. 55 bis der Lager Onderwijswet 1920 zal worden vast gesteld. 3. Verzoek R. K. Slagersvereeni- ging te Venray om te bepalen, dat als uniforme sluitingstijd voor alle vleeschwinkels in deze gemeente worde vastgesteld de Maandagnamid dag vanaf dertien uur, tenzij deze dag valt in een week, waarin een erkende Christelijke feestdag voor komt, alsmede de feestdagen van Maria ten Hemelopneming en Aller heiligen, respectievelijk 15 Augustus en 1 November. 4. Verzoek om toekenning subsidie van het Comité ter bestudeering en bestrijding van Insectenplagen in bosschen. 5. Verzoek van het Borgstelllngs- fonds voor Noordelijk Limburg om wederom voor een tijdvak van vijf jaren, te rekenen van 1 Juli e.k. bij te dragen tot de inkomsten van het Fonds en wel tot een bedrag van f 0 02 per inwoner. 6. Verzoek van het Bestuur der R.K. bijzondere school te Castenray om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen der benoodigde toestellen en leermiddelen ten behoeve van het onderwijs in lichamelijke oefening aan die school. 7. Verzoek van het Bestuur der R.K. bijz. jongens- en meisjesschool te Oirlo. (zie punt 6). 8. Verzoek van het Bestuur deï st. Ursula A en B school aan den Maasheescheweg. (zie punt 6). 9. Verzoek van het Bestuur der R.K, Bijzondere Lagere School te Venray-Heide om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor de aan schaffing van nieuwe schoolboeken tot een bedrag van f 94.15. 10. Verzoek van het Bestuur der R.K, bijz. school te Merselo om de noodige gelden tot een bedrag van f 164.85 beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van nieuwe school banken. 11. Verzoek van P. Spreeuwen- berg, I 18 te Ysselsteyn om hem te verkoopen een gedeelte, groot circa 1.45 H, A. van perceel sectie H. no. 2061 12. Voorstel van B. en W. om aan het Rijk voor 5 jaren en eventueel langer, ingaande 1 April 1941 te verhuren een perceel boschgrond in het Vlakwater, groot circa 4 H.A„ gedeelte van het perceel kadastraal bekend sectie D no. 3237, tegen een jaarlijkschen huurprijs van f 60. 13. Verzoek van de afdeellng Venray der Nederlandsche Vereeni- glng tot beschermipg van dieren om vrijstelling van de betaling eener vergoeding voor de op het woon wagenkamp van gemeentewege ge bouwde paardenstal. 14. Voorstel van B. en W. tot wijziging der door den Gemeenteraad in zijne vergadering van 18 Dec. '40 vastgestelde verordening regelende den rang en de bezoldiging van de ambtenaren ter secretarie der ge meente. 15. Aanvrage der ambtenaren van politie om tegemoetkoming in de aansehaffingskosten van nieuwe kleeding enz. 16. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van bepalingen betref fende de gevallen, waarin en de voorwaarden, waaronder indiensttre ding op arbeidscontract naar bur gerlijk recht kan plaats hebben door of vanwege de gemeente. 17. Voorstel van B. en W. om het tweede lid van artikel 2 der veror dening tot het verleenen van een tijdelijke toelage aan gemeenteperso- neel met volle dagtaak als zoodanig en het tijdelijk verhoogen van kin dertoelagen, vastgesteld bij Raads besluit van 28 Febr. 1941, no. 11/18, met ingang van 1 Juli 1841 niet meer van toepassing te verklaren op de werklieden, op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht werkzaam bij den dienst van gemeentewerken, gas bedrijf en boschcultuur. 18. Voorstel van B. en W. tot verkoop van Bredero's Bouwbedrijf N.V. te Utrecht, welke voornemens is te Venray, aan Maasheescheweg, Smakterweg en Nieuwhuisweg, een complex van circa 100 woningen te bouwen (arbeiderswoningen en kleine middenstandswoningeD). 19 Voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvulling (regularisa tie) der gemeentebegrootlng 1940. 20. Voorstel van B. en W. tot wij- zlging gemeentebsgrooting 1941. 21. Behandeling Ingekomen recla me van J. H. H. Oudenhoven alhier, tegen zijn aanslag in het vergun ningsrecht 19411942. 22. Behandeling van belasting- reclames. Lossing wagens brandstoffen. Op Zondag 29 Juni a.s. zullen, in het belang van de kolenvoorzlening, wagens brandstoffen (kolen, cokes, briketten e.d.) door geadresseerden tusschen 7 en 18 uur behooren te worden gelost. Voor berekening van den vrijen lostermijn, en eventueel van staan geld, zal die Zondag worden mede- geteld. Inlichtingen aan de stations. VENRAY's MANNENKOOR Woensdag 2 Juli zullen de repetl- tie's van het Venray's Mannenkoor weer beginnen In zaal Wilhelmina half negen precies. Onder de bekwame leiding van een Heer Welting zal Venray's Man nenkoor weer groeien en bloeien. Nieuwe leden kunnen zich melden bij den seer. Jean Muis, Schoolstraat verder bij het bestuur en op Woens dag 2 Juli aan de zaal. GEVONDEN een klndervest, is bij Spuls, Sta tionsweg een sleutel aan een ketting is bij Dick Wllhelmlnastraat 7. VALK-REVUE j.L Zondag nam het tweede elftal van de Valk deel aan de nederlaag- wedstrijden uitgeschreven door de R.K.V.V. S.S.S. te Overloon. Ondanks de verzengende hitte ped delde de jongens van de Valk lustig de Brabantsche grens over. Het is daar een partij zweetvoetbal geworden waarover de Valken met 7—4 zegevierden. Voor morgen is er voor geen der elftallen iets te doen en kunnen zij uitrusten. a.s. Zondag 6 Juli neemt het 2de elftal deel aan de seriewedstrijdente Oirlo. De supporters van „De Valk" worden beleefd verzocht heden Za terdagavond aanwezig te zijn in café Schellen om half 9. Vergadering Credo Pugno Zondagnamiddag had alhier in het St. Antonlus Patronaat de heroprich tingsvergadering plaats van om de kwijnende Credo-Pugno-club nieuw leven In te blazen. De opkomst van de leden der RK. Werklledenveree- niglng was groot. De vergadering stond ond6r leiding van dhr. Verbeek van de R.K.W.V., die voorloopig de leiding van de Credo Pugnoclub zal waarnemen, totdat het bestuur is samengesteld. Als genoodigden waren aanwezig Pater Dr. W. Voesten, een van Ven ray's zonen, Bondsbeambte van Gen- nip en de Krlnglelder G. Winter. In zijn openingswoord sprak de voorzitter over de noodzakelijkheid van Credo-Pugno en hoopte, dat de sprekers van dezen middag dit de aanwezigen duidelijk zouden maken. Vervolgens spraken G. Winter, Pater Dr. W. Voesten en J. van Gennip over het mooie doel en werken van Credo-Pugno en zijn eigen genre en over het bestaan eener Credo Pugno club. Hierna dankte de voorzitter de sprekers en sprak de hoop uit, dat Credo-Pugno in een plaats als Ven ray, thans een bloeiend tijdperk tege moet zal gaan. GEZINS-WEEK 7-11 Juli. De eerste actie is Ingezet door het opnemen van ALLE deelnemen de Ouders. De daad is nu aan U, door de gedachte aan de Gezlnsweek levendig te houden. Dit komt hierop neer: 1. Werkelijk van plan zijn om de gezlnsweek te volgen. Dit moet ge beuren door ALLE katholieke ou ders. 2. We zorgen zooveel mogelijk ons daarvoor vrij te maken, ook als het een beetje lastig is. We mogen daar niet te licht over denken. 3. We zorgen zelf zooveel moge- lijk voor hulp in de huishouding, om moeder de gezlnsweek te laten vol gen. Dit kunt U regelen met familie, buren of kennissen. Vindt zooveel mogelijk zelf daar een oplossing voor. Alleen in hoogstdrlngende ge vallen zullen de K.A,-meisjes kunnen behulpzaam zijn. In de komende week krijgt U nog leder een persoonlijke toegangskaart die een laatste opwekking is voor deelname. Bbvenal moeien wij de Gezlcsweek als iets ernstigs blijven zien, afge stemd op de eveneens ernstige on derwerpen, die daar behandeld zul len worden. Het zal een groote GENADEWEEK moeten worden voor onze Parochie, die we gerust mogen voorbereiden door een har telijk gebed en een welgemeend offer van U zelf, door alle zieken en kin deren. Daarom zullen wij er ook ernstig over moeten praten, zooals het hu welijk en het gezin vol is van ver heven, goddelijke schoonheid. Onze verheven oudertaak zullen we in dat licht ook met de hoogst ernstige verantwoordelijkheid beter gaan ver vullen. Werkt allen mee, om Uw huisge zin te maken tot „een tempel, waar in de zielen zich vereenigen en steeds nader komen tot God" (Paus Pius XII). Comilé van KA. HOlisT. Begin Augustus zal het plaatselijk Groene Kruis haar 25- jarlg bestaan herdenken. Het Groene Kruis werd opgericht 6 Aug. 1916 en werd bij koninklijk besluit van 20 Oct. 1916 goedgekeurd en erkend. Bij gelegenheid van dit jubilé her denken ook de heeren Dr. L, v. d. Meerendonk, en H. Kellenaers hun 25-jarig bestuurszltting, resp. als voorzitter en secretaris dier vereeni- Horster Weekmarkt. Horst, 24 JunL Totaal aanvoer 262 dieren, waarvan 63 stuks rundvee en 199 biggen. Prijzen der biggen het zelfde als verleden week. Ook waren veel konijnen aangevoerd. Door den bliksem gedood. De ongehuwde 25 jarige timmer man M. Engelen te Hom, die met zijn twee broers en 'n opperman bezig was aan den bouw van een nieuwe woning op den berg aldaar, werd Woensdagnamiddag tijdens het hevig onweer door den bliksem ge troffen en gedood. Zijn drie mede werkers geraakten bewusteloos, doch konden eenigen tijd later naar huis terugkeeren. Zij bekwamen geen letsel. Inzegening van het nieuwe Landbouwhuis. Maandag had de plechtige inzege ning van het nieuwe Landbouwhuis te Roermond plaats. Om drie uur droeg de directeur ir. Bemelmans een plechtige Hoogmis op in de Ka thedrale kerk, welke door het hoofd bestuur, het personeel en een groot aantal leden van den LL.T.B. werd bijgewoond. Hierna verrichtte de Zeereerw. Heer Ir. Bemelmans de plechtige in zegening van het nieuwe gebouw waarin onder leiding van den voor zitter van den L.LT.B. dr. Droesen, de algemeene vergadering een aan vang nam, welke buitengewoon druk bezocht was. Vreeselijk ongeluk op de Maas. Dinsdagavond heeft zich op de Maas, te Maastricht, voorbij het Waterpoortje ter hoogte van den Maaspuntweg, voorbij da Cera- mique, een ontzettend ongeluk voor gedaan. Een roeiboot met twaalf opvaren den, waaronder acht kinderen die aan het spelevaren waren, Is daar omgesJageD, zoodat allen te water geraakten en twee der drenkelingen om het leven gekomen. Twee boerenknechts verdronken. Bij het baden In de Maas zijn ver dronken de landbouwersknechten van den heer Boekhold en C. Verhasselt, n.l. de heer L. Robben van Heijen en een afkomstig van Milsbeek. In den schafttijd bij het hooien hebben zij van de Maas gebruik ge maakt een bad te nemen, helaas met bovengemeld droevig gevolg. Jonge konijnen voor het dubbele van de 9 Mei-prijs verkocht. K. te Apeldoorn verkocht in Mei jonge konijnen voor f 1,50 per stuk. Op 9 Mei 1940 was de normale prijs echter slechts f 0,75. De inspecteur voor de prijsbeheersing te Arnhem heeft daarom K. wegens overtreding van artikel 3 der prijzenbeschikking tot f 20 boete veroordeeld. Het knoeien met levensmiddelen Op 'n persconferentie heeft de leider van het Nederlandsch Agra risch front, de heer Ro3kam, over de knoeierijen met levensmiddelen sprekende, meegedeeld, dat meer dan 300.000 varkens in enkele maanden frauduleus zijn geslacht. Wekelijks zijn er minstens 1000 koeien ver kocht bulten de gewone distributie om, om nu maar te zwijgen van eieren, granen en andere levensmid delen die dagelijks worden wegge moffeld. De heer RoBkam voegde hieraan toe, het volste vertrouwen te hebben in het rechtsbesef van ons hoeren dom en ook In de goede wil van tientallen landbouwvoormannen uit de andere organisaties. Ik vertrouw dat wij deze taak zullen volvoeren door onze gemeenschappelijke actie, die vrijwillig en spontaan moet zijn, wil zij werkelijk in overeenstemming zjjn met ons vrijheidslievend volks karakter. Het zou beneden de gees telijke stand van ons hoerendom zijn, indien de rijkscommissaris het noodig zou vinden, ook hiervoor een speciale commissie opdracht te geven. Dit kunnen en dit moeten en dit zullen wjj voorkomen. Gouden tientjes bleken vergulde halve guldens te zijn. Begin Maart bood de 32-jarige veekoopman M. O. uit Alkmaar in een café te Purmerend gouden tientjes te koop aan. Een meubel maker en een paardenhandelaar koch ten samen twaalf munten voor f 350—, doch kwamen weldra tot de ontdekking, dat zij bedrogen wa ren, want de gouden tientjes bleken vergulde halve guldens te zijn. De meubelmaker ging den verkooper achterna en zorgde er voor, dat de politie hem inrekende. De man, die veertien dagen gele den wegens oplichting voor de Haag- sche rechtbank terecht stond, hoorde acht maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. De rechbank veroor deelde hem tot een jaar gevangenis straf. Een kennis van O., de grondwer ker A. H., stond voor een dergelijk feit terecht, doch verklaarde, niet geweten te hebben, dat de munteD, die O. in zijn jaszak gestopt had met het verzoek ze te verkoopen, valsch waren. De officier had vrij spraak van dezen verdachte gevraagd Conform den elsch werd de grond werker vrijgesproken. Hooge ouderdom bij dieren. Een olifant kan 150 tot 200 jaar oui worden, wanreer hij in gunstige omstandigheden leeft. Ook onder de vogels komen hooge leeftijden voor; zoo kunnen valk, adelaar, zwaan en papegaal meer dan een eeuw oud worden. Alle dieren leggen het wat leef tijd betreft echter af tegen dezeeschild pad, die het zelfs tot drie eeuwen kan brengen. We zouden hierbij alleen willen vragen; hoe stelt men dat zon der „burgerlijken stand" vast Ruim 90 graden onder nul Ergens In Siberië ligt het koudste plekje der wereld. Daar is een tem peratuur waargenomen van 90.4 graden onder nul EEN CIJFERKUNSTJE. Iemands leeftijd bepalen. De volgende tabel met zes reeksen van cijfers dient, om den ouderdom van wien ook tot 63 jaar toe te kunnen raden. Men vraagt den be doelden persoon alleen, op te geven, in welke rij of rijen het cijfer van zijn leeftijd staat vermeld. Dan telt men de bovenste cijfers van elk lijstje, waarin het getal voorkomt, bijeen en de som daarvan is het ge tal jaren van den ouderdom, die gezocht wordt. Telt iemand b.v. 27 jaren, dan vindt men het cijfer 27 in de le, 2e 4e en 5e rij. De eerste getallen dezer vier rijen zijn 1, 2, 8 en 16, welke opgeteld 27 uitmaken. 1 2 4 8 - 16 32 3 3 5 9 17 33 5 6 6 10 18 34 7 7 7 11 19 35 9 10 12 12 20 36 11 11 13 13 21 37 13 14 14 14 22 38 15 15 15 15 23 39 17 18 20 24 24 40 19 19 21 25 25 41 21 22 22 26 26 42 23 23 23 27 27 43 25 26 28 28 28 44 27 27 29 29 29 45 29 30 30 30 30 46 31 31 31 31 31 47 33 34 36 40 48 48 35 35 37 41 49 49 37 38 38 42 50 50 39 39 39 43 51 51 41 42 44 44 52 52 43 43 45 45 53 53 45 46 46 46 54 54 47 47 47 47 55 55 49 50 52 56 56 56 51 51 53 57 57 57 53 54 54 58 58 58 55 55 55 59 59 59 57 58 60 60 60 60 59 59 61 61 61 61 61 62 62 62 62 62 63 63 63 63 63 63 Dc lippenstift vóór den zondvloed De uitgravingen te Ur (Chaldea) hebben bewezen, dat er ook voor den zondvloed reeds vrouwen bestonden, die dezelfde schoonheidsmiddelen ge bruikten als in onze dagen worden aangewend. De tentoonstelling der laatste vondsten doet verrassende onthullingen over het altijd-durende terugkeeren van het „euwig Wei bliche". De vrouwen die omstreeks 3500 jaar voor Christus het voorbeeld van koningin Schub Ab, de toenmalige heerecheres In het Rijk der Mode, volgden, hadden gitzwart haar, zacht- gebogen neuzen en kleine mondjes. De lippen waren donker rood ge kleurd, de wenkbrauwen zwart ge verfd en om de oogen droeg men groene randen, evenals tegenwoordig de tooneelspelers zich blauw schmin ken om de oogen een interessante uitdrukking te geven. De kleur der schminken die ge bruikt werd was: rood, zwart, wit, groen en geel. De koningin Schub Ab en haar hofdames droegen gouden kransen, door het haar werden gevlochten en boven op het hoofd prijkten kransen van geribde gouden bladen en bloem kronen, die met veel edelsteenen versierd waren. De halsbanden waren van goud, versierd met blauwe, roode en gouden balletjes. De toiletdoozen waren van parelmoer, de naalden hadden zilveren punten en knoppen van lapislazull. De dames van Ur wisten dus reeds 3500 jaren geleden alle kunstmid deltjes te gebruiken, waarmee de vrouwen zich thans nog aantrekke lijk trachten te makeü. HET KORF BALSPEL. Korfbal behoort tot de gemengde sport en de groote partijspeleD. 't Wordt gespeeld tusschen twee par tijen, elk van zes spelers en even zoovele speelsters, die over het speelveld van 40 btj 90 meter over drie even groote vakken zoodanig worden verdeeld, dat in elk vak twee speelsters en twee spelers van iedere partij staan. In de uiterste vakken bevindt zich aan een 31/. meter hoogen paal een bodemloozé korf en doel van het spel is nu om den bal een ge wonen voetbal van boven door den korf der tegenpartij te werpen. Het spel berust vooral op samen spel, vlugheid en het geheel meester zijn van den bal, die alleen met de handen mag worden aangeraakt. Door het loopen» springen, bukken en door het werpen en vangen van den bal geeft het korfbalspel een zeer alzijdige lichaamsoefening en wordt daarom door de autoriteiten op het gebied der lichamelijke op voeding hoog aangeslagen. In 1902 uit Zweden naar Neder land overgebracht en daar uit Ame rika geïmporteerd, is korfbal lang zamerhand een zuiver Nederlandsch spel geworden. In 1903 werd de Nederlandsche Korfbaloond opge richt, die sedert hard heeft gewerkt voor de verbetering en de uitbrei ding van het spel. SCHILLEN, DOOZEN EN LUCIFERS. De combinatie „schillen en doozen" doet elkeen denken aan aangenaam verpoozen en aan een vuile rommel- boel in een bosch. Nu zullen we van die schillen niet veel last hebben dezen zomer, omdat er weinig te schillen is. En doozen zijn overcompleet geworden, want de picnic kan na in den binnenzak. Zoodat bosch en hei er door de dis tributie op vooruit gaan. Maar de lucifers, meer speciaal de achteloos weggeworpen brandende lucifers, die kleine vurige dingen die al zooveel bosschen en heidevelden gemaakt hebben tot perceelen dorre doodsche woestijn De mannen kunnen nog steeds rooken, zoodat de lucifers nog niet den weg van schillen en doozen gaan Een natuur-llefhebber die nlet-roo- ker is, zal daar spijt van hebben. Een liefhebber van bosch en hei die wel graag rookt, zal daar niet om treuren, maar hij zal dat ook niet doen om de nieuwe strafbepaling ter voorkoming van bosch- en heide branden, waarbij het rooken op deze door de natuur gezegende plekjes is verboden. Het genot van een mooi bosch heeft steeds opgewogen tegen dat van een sigaar. Een plek bloeiende hei heeft steeds meer aantrekkelijks gehad dan een sigaret. Zoodat voor den natuurminnenden liefhebber van rooken de keuze nooit moeilijk ge weest is. Maar het schijnt dat natuurgenot de achteloosheid en argeloosheid sterk in de hand werkt. Menige huisvrouw die thuis geen snippertje papier op den grond gooit, bezoedelt het kleed der natuur met allerlei rommel, zonder dat zij daarvoor haar gevoel voor netheid en orde geweld moet aandoen. De man, die thuis de asch van zijn sigaret trouw en keurig In 't asch- bakje tipt, strooit bulten onbezonnen brandende lucifers rond. En daarom is het zoo goed, dat 't Verordeningenblad nu tot de orde roept en de sigaren en sigaretten en pijpen uit de bosschen bant. Wat een gevoel van voldoening en van rijkdom zal dat bovendien geven als men ca zoo'n heerlijken middag van natuurgenot nog met een vollen si garen of sigarettenkoker of tabaks doos thuis komt. Verordening nummer 110 neemt een eereplaats ln; zij werkt het be houd van het natuurschoon en ook de zuinigheid in de hand. Wie daaraan niet wil meewerken, verdient Inderdaad, dat hij het een poos zonder natuurgenot en zonder rookgenot moet stellen. de melkpan direct op den kelder vloer. 3. Door de fleschjes en spenen direct na 't gebruik met heet water zorgvuldig te reinigen en in zuiver water te bewaren. 4. Door 't kind op vastgestelde tijden nauwkeurig 't voedsel te geven, dat door den dokter aan geraden is. Bezoek regelmatig het Consul tatiebureau Wat moet de moeder doen, indien de zuigeling gaat braken, of dunne ontlasting krijgt. le. Geef hem dan direct op de uren, waarop hij anders zijn voed sel krijgt, 'n fleschje rijstewater. 2e. Verzuim niet daarna met het kind op 't eerstvolgend spreek uur van den dokter te komen, om verder raad te ontvangen; want het kind mag niet langer dan één dag uitsluitend rijstewater krijgen. 3e. Indien de ziekteteekenen niet na eenige uren wijken, roep dan spoedig de hulp van uw huisdokter in. Bereiding van rijstewater: Brengt 1 eetlepel vooraf ge- wasschen rijst met 1 L. (kan) water aan de kook in een open pannetje en laat het zoolang ko ken, tot de helft van het water verkookt is (ongeveer 20 min.) Giet het door een zeefje. Wan neer het te veel verkookt is, vul het dan met gekookt water tot Va Liter bij. Bewaar liet afgekoel de rijstewater in een gesloten pan of toegedekte pan. VOOR DE VROUWEN Hieronder volgt een waar schuwing uitgegeven door de R.K. Vereeniging „Het Limb. Groene Kruis, welke voor alle moeders van het grootste be lang is, wijl hierin medische adviezen voor de zuigelingen worden gegeven. Het is van groot gewicht, dat de moeders deze waarschu wing ter harte nemen. Men knippe dit stukje uit om in voorkomende gevallen de raad gevingen direct te kunnen op volgen. In de warme zomermaanden worden vele zuigelingen ernstig ziek. Deze ziekte ireedt soms plot seling op en kenmerkt zich door braken en dunne ontlasting. Borstkinderen worden door deze ziekte veel minder aangetast dan kinderen, die met de flesch ge voed worden. Als oorzaken voor 't ontstaan dezer ziekte kennen wij 1. Oververhitting van het kind door te warme en te vast aan gelegde kleeding en verblijf in een vertrek dat onvoldoende ge lucht wordt. 2. Bederf der melk, die niet voldoende versch is en niet koel bewaard wordt. 3. Verontreiniging van 't voed sel, doordat de fleschjes en speen tjes niet zorgvuldig schoonge maakt en schoongehouden worden I. Ondoelmatige voeding van het kind, vooral overdadige voe ding en onregelmatige toediening van het voedsel. Let wel I Nimmer is het door komen van tandjes oorzaak van deze ziekte! Hoe kan de moeder het optre den van deze ziekte zooveel mogelijk voorkomen la. Door het kind vooral op warme dagen te doen verblijven in'eer. frissche kamer, die goed gelucht wordt. Het raam of de deur aan de schaduwzijde flink open te zetten, ook 's nachts. lb. Door het kind op warme dagen luchtig te kleeden. Op de heete dagen kan men den gezon den zuigeling slechts met een hemdje en een luier kleeden en hem met een lakentje dekken, 't Hoofdje moet men koel houden en niet bedekken. Ook doet men goed indien men den gezonden zuigeling veel buiten brengt; bij groote hitte op een koele niet zonnige plek. 1. Door het kind dagelijks ge heel te wasschen of liever nog te baden. 2. Door de melk te koopen bij een betrouwbare inrichting of melkboer. Het voedsel van den zuigeling moet direct na ont vangst der melk bereid worden, zoo vlug mogelijk afgekoeld en in gesloten pan op een koele plaats bewaard worden. Men zet Een lekker nagerecht. Nu de vlier in menig tuint je bloeit wil ik onze lezers even attent maken de bloemen niet te plukken, want de vrucht van den vlier geeft een heerlijk, maar nog weinig bekend compote. Laat de trossen dus goed rijp worden, tot de bessen zwart zijn en gemakkelijk afgeplukt kunnen worden, dan zijn ze zeer zoet en aro matisch. Men zal wel tot Augustus moeten wachten. De bessen worden dan zonder steeltjes! met wat suiker naar smaak gestoofd tot een zacht papje. Men kan vllerbessen ook met bloem en melk en de noo dige suiker koken, waardoor men een lekker toetje krijgt. Ook voor de inmaak zijn de vlier- bessen zeer geschikt. Men kookt ze met 25 pet. suiker tot een dikke massa, vult dit in Weck-glazen en steriliseert naar de bekende recepten. Vlier Is niet hetzelfde als seringen, maar het bekende witbloeiende struikgewas of boom, uit wiens merg de balletjes voor electrlsche proeven gemaakt worden. De Fran- sche naam is „Sureau", 'de Dultsche „Holunder" LESK. L. P. Ori te Klef A I M. M. TH lo M 104 vl F. W. Arfl laan 5 van lijmei jienat ifitb< VER^RC W. P. Jjfcaish Ottersum G. P. J. die Sambeek G' p- Jfts, die Tegelen, InMtraa A. M. VtjeD) z( naar Bussu0brec L. H. Hei smtd, bree C 4 J. L. vanjjjj( die Rosmalen P. J. Seiji^beldei Tien ray D C. Seijkengd. LU naar Meerl^ay l W. H. C.| Kesst Venlo, Herwg P. M. J. wa ei bouwer, naijgrio A. F. Sta* die Maashees i;. G. A. A. t; Bors naar Venlo, jpergw Th. Beuke^rpleg Hoofdstraat 1 G. M. C. Sfc ja. naar Beugn J. P. Vemeub, dl Meerit A. 19 G. J. AWelbarlln naar Elnchove^j, v. B. J. L. Jatjn, i Venlo, Maasks 11. tegen schrijnen,stukgaan en verbrande huid. Verzacht,geneest Doos 30-60, Tube4-5ct Leunche ll. 41 Kantoorurevan 's Zaterdagen 1 Buiten dez%ant< nlemi gé Iedere teler® m aardappelen, tvar een circulaire it vei lijnen wat beft j pelen, (wit fmul (geel) voor <*av oppervlakte rc aa 1941. Hierop is doflreeti en adre^, org8aatl( pervlalte uitgibte i als deze doQ telt bij lnventarisaé va Op dit bl),t n worden ingevui-de leder soort asflapp wordt, zooals ïdus' Bintje, Elgenhimer AldJJ iDgeuld moet <Jt biljet voor bureai'worden Inge Op d' kerkdorpen Inneme van deze gehousn en wsi" al» VC Vr midcff 1 h bij X. Voor Idï'. 7ivV;et m/idag vat., Voor Mérsü&'Dp 3ig van hall 1^—li Om eventuele voorkomen wordt doch driDgendaanj op tijd in te lererei De E INKWARTIERING. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebben den, dat in het vervolg Inkwartie ringsbiljetten van leden der Dultsche Weermacht uiterlijk VOOR DEN VIERDEN van iedere maaüd OVER DE AFGELOOPEN MAAND ter secretarie dienen te wordeD inge leverd, daar anders geen betaling meer kan volgen. Dit geldt niet enkel voor hotels maar ook voor particulieren. Onder inkwartiering wordt mede verstaan het onderbrengen van auto's, wagens, paarden enz. der Dultsche Weermacht waarvoor in kwartieringsbiljetten werden of moesten worden afgegeven. Van inkwartieringen welke langer duren dan het einde der maand, moet toch IEDERE maand een in- kwartieringBblljet ter secretarie worden Ingeleverd; op den eersten van iedere maand dienen belangheb benden een nieuw Inkwartieringsbil jet aan te vragen. Zjj, die thans nog inkwartierings biljetten in hun bezit hebben, wor den verzocht, deze alsnog ten spoe- digte ter secretarie In te leveren. Venray. 27 Juni 1941, De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN Vaccmtie buiten "jy Neem dan Purol mee tegen zonnebrand, doorzitten en blarep fejMMio-tHtuae^SCT.l Ingekomen en vertrokken personen* Van 20 tot 27 Juni INGEKOMEN J. M. Peeters, dienstbode Casten- ray G 32b van Meerlo M. E. Geilen, Langeweg 27 van Slttard met gezin F. C. Wijnhoven, dienstbode Kruit- weg 21 van Maastricht K. Thijsen, landbouwer I 20a van Meijel M. G. Kerstens en gezin, verpleger Maasheesche weg 42 van Maashees »l. Spreekuur leidt beialve Zaterfog 1 Kaïtooruren: Zat« overige wskda Afhalen aaivr; voor zwarei- irbe Daar een ninwe gesteld voor bt i men van toalag slagkaarten w'or zwaren arbeid kur 30 Juni van 10 1 van 2 tot 3 m t m\iiieren wordin Deze aanvraigfc bij het afhalesdei worden overgdegc Zoowel de fcooi beider zwaren* of melijken arbeid v< uitreiking van di (C of D) benut i disnst van bedrtff is ger betrokkene zjjn f De uitreiking z plaatsen en tijdei KOM VENRAY Woensdag 2 Juli A, E Donderdag 3 Jul! IJ. N.( Vrjjdag 4 Juli 1 VOOR DE KE Castenray (p« Juli van 9—10 Oirlo (Bondsg Juli van 10 30 Oostrum (café 1 Juli van 2—3 Smakt (café Juli van 3 30— Merselo (Pat? Juli van 2—o Ysselsteyn (cé: dag 3 Juli van j Heyde (zaal I 3 Juli van 3.30 Letir5-v-- Bond Juli van -—3 3C| Veuleu (zaal 4 Juli van 4—4

Peel en Maas | 1941 | | pagina 2