Auto werkuur CITAX Fotografie bel op no.550 Provinciaal Nieuws Binnenland. DAGELIJKS Adverteert in de Weekbladen! Slapeloos? Foto-artikelen van Bergen Fa. StootsSeelen Jac. Verstegen Telefoon 415 Rijwielen Gebr. Lucassen Inkoop van OUD GOUD H. CAMPS opfi'ekerle Omzetbelasting BOEKHOUDING G. W. MUSKENS 270.000 van f 1 en 540.000 van 50 cent of z.g. „eigen geld". Het bijzondere van deze loterij is, dat men na trekking uit een bak direct na opening van het lot kan zien, of men een prijs heeft gewonnen en welke. De menging van de loten is geschied onder toezicht en onder controle van ambtenaren der rijksrecherche van het departement van justitie, terwijl bij de loten de envelop pen zoodanig zijn gevouwen en geri'st, dat men niets van het gedrukte op het lot kan zien, zonder het geheel te beschadi gen. Ten slotte zal na verkoop van alle loten een premietrekking plaats hebben om 103 premies, waarvan 1 van f 5000 "en de andere van f 500 en f 100. Aan deze premielrekking doen alle loten mee,, dus ook die, waarop reeds een prijs is geval len. Daarvoor dient men een aan het lot gehecht strookje te be waren. Moge deze loterij succes hebben ten bate van Winterhulp Nederland. Erg Nerveus? TtUfnfiwult'S Z&ruviviaGCett&n stillen en sterken de zenuwen. Buisj'e 75 ct. VENRAY, 10 Mei 1941 KOFFIE IN BESLAG GENOMEN. Ambtenaren van den Crisis-con troledienst hebben alhier wederom een aanhouding gedaan in verband met kettinghandel in Koffie. Ditmaal was het de bakker W K. van hier, die een 80 kg. koffie tegen den prijs van f 15.per kilo in andere handen had doen overgaan, uit den aard der zaak zonder bonnen of andere distributiebescheiden. Ten huize van K. werd de geheele voorraad in beslag genomen. Rechtbank Roermond. G V. 69 jaar, te Venray, verdacht van het slachten van een varken zonder verdoovlng. Elsch en vonnis vrijspraak. AANHOUDING. De landbouwer H. aan het Schoor alhier werd door de maréchaussees aangehouden en naar Roermond overgebiacht, verdacht van het ver koopen van aardappelen zonder daar voor de vereiactue vergunning te hebben. Crisis-controle-dienst. De directeur van den centralen crlslscontroledien3t te 'sGravenhage heeft aangesteld als controleur bij de L C.O.N. de hear P. J A. Crooy mans uit Overloon. LUXOR-THEATER vertoont U deze week een sublie me film „GIER-WALLY". Ia Tyrol ligt de boerderij van Fen der, een rijk bezit, sedert vele ge slachten eigendom dezer familie. Doch thans ontbreekt een erfge naam. De oude Fender heeft een dochter, Wally geheeten. Als een zoon heeft hij haar doen opgroeleD, maar nu zij volwassen is en zeker niet onderdoet voor eenigen man in het dorp wat betreft vlijt en werk kracht, nu ziet de vader haar toch niet voor vol aan. Een gier, die zyu nest met osn jong, aan den stellen rotswand hedft veroorzaakt onrust in het dorp door zijn rooftochten onder het vee en Wally grijpt deze gelegenheid aan om haar vader te bewijzen, dat sy inderdaad „haar mannetje staat". Zij laat zich zakken langs den stellen rotswand en bindt den strijd met het woedende dier aan. Ondanks den te hulp gesnelden vader en zijn vrien den zou haar dezen strijd toch wel licht noodlottig zijn geworden, als niet Jozef, de beren jager, het dier met een goed-gerlcht schot geveld had. Haar vader is trotsch op ha .r, doch Jozef overlaadt haar met ruwen spot om haar onvrouwelijk gedrag en besluit met den hoonenden uit roep: Gler-Wally! Deze spotnaam blijft haar bij en steeds herinnert hjj haar aan den geen, die haar dien naam gaf. Zy zou het nooit willen toegeven maar het is terwille van Jozef dat zij het huwelijk met den rijken boerenzoon Vinzens botweg van de hand slaat, Om haar tegenstand te breken zendt haar vader haar naar een blokhut hoog in de Alpen. In zwijgenden trots gaat zy, ver gezeld van den jongen gier, dien zy destijds uit het nest heeft meegeno men en die haar overal trouw vo'gt. Als Wally hoort, dat haar vader ziek is en dat Vinzens elgeamachMg de boerderij beheert, alsof hy daar reeds meester was, gaat zy naar beneden, naar de boerderij. Het komt tot een botsing tusschen hen beldeD. De woedende vader wil haar door door zijn knechts laten binden, maar Wally verdedigt zich met een brandend stuk hout. Dan gaat zy terug naar de blok hut, vergezeld van haar onafschei- delijken gier. De oude boer Fender sterft en Wally is nu de rijkste boerin van het dal. Onder haar krachtige leiding komt het bedrijf tot bloei als nooit tevoren. Als het rouwjaar om Is, besluit Wally op een feestdag naar 't dorp te gaan, alwaar dramatische gebeur tenissen elkaar opvolgen en eindigen met het huwelijk van Wally en Jozef INBRAAK TE WEERT. 10 000 gulden gestolen. Maandagnacht Is een inbraak ge pleegd in de pastorie van Deken Souren te Weert, waarbij een bedrag van f 10 000 uit de brandkast is ontvreemd. De daders .wisten zich toegang te verschaffen door een poortje, dat een gangetje tusschen pastorie en kerk afsluit. Vandaar utt zijn zy door een venster in de pastorie binnen ge drongen. Zij hebben zich toen rechtstreeks naar de slaapkamer van den deken begeven, waar zij de sleutels van de brandkast uit diens kieeren haalden. Daarmede hebben zy toen de brand kast geopend. Daarin lag een bedrag van f 10 000, dat zy meenamen. Gewoonlijk heeft de deken niet dergelijke groote geldbedragen in huls, doch door de viering van zijn gouden jubileum was hy nog niet in staat geweest het geld weg te brengen. De politie heeft de zaak in on derzoek. PIET VINK HEEFT VENLO VERLATEN Piet Vink, da directeur van de tooneelgroep van dien naam, heeft Venlo verlaten. Achttien jaren lang is hij inwoner geweest van Venlo en in dien tijd heeft hy niet alleen in die stad, maar ook en misschien vooral in tientallen plaatsen in geheel de provincie en in geheel Noord-Bra bant en een belangrijk deel van Zeeland, een zeer goede bekendheid gevestigd. Al die jaren lang heeft Piet Vink feitelijk op de planken gestaanhij is een ras-artist, die is voortgeko men uit een echte rederijkersfamilie en wiens familieleden geen anderen weg dan die van de planken kozen. Kon het dan ook anders of ook zijn vrouw voelde zich pas op het too- neel thuis. Piet ViDk is, we zelden het reeds, een geboren tooneelspeler. Dat voelt men reeds onmiddellijk als men met hem in contact treedt. Hg heeft ook la het dagelijksch leven zoo de manier van een woord te onder strepen met passende gebaren; niet alleen gesticuleert hij metfzyn han den, maar ook zijn gelaat "verleven digt ieder gesproken woord. Thans gaat hy „in ruste". Hy heeft zich*sinds eeüige dagen in het landelijke Deurne gevestigd, waar hij een bioscoop heeft geopend. Zyja naam zal echter in de tooneel- wereld blijven leven; zij a broer Theo Vink heeft zich belast met de artistieke leiding van de tooneel- groep, terwijl Piet Vink zelf de zakelijke leiding blijft behouden Het bioscoopgebouw te Deurne zal echter paa ia het najaar gereed kunnen zija, zoodan den komenden ï.omer nog de „oude" tooneelgroep Piet Vink dorp en s?ad in Zuid- Nederland zal bezoeken, om voor 't laatst in deze samenstelling den velen bewonderaars, die men overal gemaakt heeft, van hun spel te laten genieten. Piet Vink heeft steeds een eigen repertoire gehad. Hij heeft zich steeds gehouden aan de meer een voudige stukken, waarvan men wist, dat ze Insloegen. Trouwensexperl- menteereD, zooals tooneeJgroepen dat wel eens plegen te doen, waagde Piet Vink niet. Want bij kent ook het publiek, waarvoor hij speelt. Aldus weerde hij zorgvuldig de moderne stukken, die uit handen van tooneelsclr.ijvers kwamen. Hg richtte zich naar den aard van zijn toehoorders en hg zorgde er wel voor, dat zijn programma aldus rijk was aan „klassieke" stukken. Of was „De voddenraper van Parijs" niet een tooneelstuk, dat het altijd weer deed Maar cok buiten deze aaD emo tioneele wendingen rijke sentimenteel- dramatische creaties had Piet Vink een programma, dat er zijn mocht. Noemen we „Kinderen van ons volk", getrokken uit het bekende boek van Antoon Coolen. „De vrome leugen" van Ballinge, „De KcibbebiJter" van Max Rhelmann, „De schoonmoeder uit de duizenden" van den Vlaming H van Daelen, alle succesnummers, waarmede ViDk ia dorp en stad vele lauweren heeft geoogst. Minder ge slaagd doch toch nog vrij goed was Gerard Walschap3 „De Spaansche gebroeders"' doch dan stond daar tegenover, dat Vink ook aan de jeugd dacht. Wie al eens een op voering van „Dik Trom" in zyn tent heeft meegemaakt en wie getuige is geweest van het uitgelaten pleizier, dat er dan door de jeugd was ge varen, begrypt iets van de vreugde van den artist, die de titelrol creëerde. Er liggen vele uren van goed tooneelgenot In deze contreien te sluimeren, dank zij Plet Vink en zijn troep. Men zal dat pas ten volle kunnen waardeeren, wanneer we hem moeten missen... Onrustig WijnJiarutt'i Z&ruvuïtaG&tt&il brengen zelfbeheersching en rust.Buisje75ct. Verhooging van het broodrantsoen. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij maakt "het volgende bekend met betrekking tot de distributie van brood. Zooals bekend is In verband met de aardappelendistributie vanaf 28 April het broodrantsoen tijdelijk ver hoogd door inkortiDg van de distri butieperiode van 7 tot 6 dageD, het geen neerkomt op een verhooging van het normale rantsoen met 48 gram per dag. Besloten is thans, ter aanvulling van het aardappelrantsoen, nogmaals een extra broodrantsoen te verstrek ken. Aangezien het nogmaals Inkor ten van de distributieperiode op technische bezwaren stuit, zal dit extra rantsoen versterkt worden door het aanwijzen van een extra bon van de broodkaart voor de verbrulks- periode van 4 Mei j.l. tot en met 24 Mei a s., dat is dus een periode van drie weken. Vleesch op bon 14. Aangezien in de praktijk gebleken is, dat het moeilijkheden oplevert, Indien de bonnen van de vleeschkaart worden aangewezen voor een ver- bruiksperiode van zestien dagen, is thans de volgende regeling getroffen: De bonnen van de vleeschkaart zullen worden aangewezen voor een verbruik8periode van 8 dagen, ter wijl de hoeveelheid vleesch of vleesch- waren, we.'ke per bon gekocht kan worden, een half rantsoen zal bedra gen. Het totaal beschikbare vleesch rantsoen gedurende een tijdvak van 16 dagen blijft hierdoor dus onge wijzigd. Voor het koopen van een rantsoen vleesch van 100 gram of een rantsoen vleeschwaren dienen in den vervolge twee bonnen van de vleeschkaart te worden ingeleverd. De met „een rantsoen vleesch" en „een rantsoen vleeschwaren" ge merkte bonnen blijven recht geven op een rantsoen vleesch of vleesch waren. De wisselbon voor „een kwart rantsoen vleesch" blijft recht geven op een kwart rantsoen. Onwillige landeigenaren. Tal van veehouders op de N.W.- Veluwe wa:en er tot dusver niet in geslaagd wel- en hooiland voor het komende seizoen te huren. Daar tegenover stond, dat er boeren waren, die veel meer land hadden gepacht dan zy redelijkerwijs voor hun vee stapel noodig hadden. Het geval had reed tot veel wrijving aanleiding gegeven en niet ten onrechte maak ten de gedupeerde veehouders zich ongerust over de komende maanden. Tenslotte hebben de burgemeesters uit het betrokken gebied de zaak aan zich getrokken en voorgelegd aan den secretaris-generaal van hei departement van Landbouw, die op zijn beurt overleg heeft gepleegd met den rijkslandbouwconsulent voor Gelderland. Het gevolg van een en ander Is geweest, dat de productiecommissaris voor den akker- en weidebouw in de provincie Gelderland bekend heeft gemaakt, dat, op grond van het al gemeen vorderlngsbealult 1940, hij al het grasland ln de gemeenten Olde- broek, Doornspijk, Eiburg, Harder wijk en Ermelo vordert, opdat men op deze wijze tot een billijke verdee- ÜDg zal kunnen komen. De landeigenaren en -pachters, die aan dezen maatregel geen mede werking zouden verleenen, worden van de toewijzing van land uitge sloten en kunnen ook op andere wijze worden gestraft. HUISKNECHT MET f 20000 ER VAN DOOR Een 23-jarige huisknecht, in dienst bij een Haagsche firma is spoorloos verdwenen met medeneming van een bedrag van f 20 000. Van h9t feit, dat de brandkast, welke zich in het kantoor bevindt een oogenblik geopend was, moet de man gebruik hebben gemaakt. Hy zag kans f 20.000.— ln biljetten van f 100 f 50.—, f 25.— en f 10.—, welke daarin warea opgeborgen, weg te nemen. BEPERKING VAN DEN VEESTAPEL. Het Rijksbureau vcor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd deelt het volgende mede: Om de vleesch voorziening zeker te stellen en met het oog op de voederpositie werd er reeds in vroegere persberichten op gewezen, dat een zekere vermindering van den rundveestapel noodzakelijk is. Da voederpositie voor den vee stapel in den vorlgen winter heeft duidelijk getoond, dat de voorgeno men beperking beslist noodzakelijk is, wli men bereiken, dat voldoende productievoeder voor de melkkoeien en dus voor het zekerstellen van de melk- en vetvoorzleoing overblijft. Het is bovendien noodzakelijk, den aanslag zóó te doen plaats vinden, dat het vormen van een reserve voor den winter 1941—1942 mogelijk is. De leveringsperiode van vee vao 25-11—1940 tot 28—2—1941 en van 1-3—1941 tot 1—7—1941 werd thans verlengd tot 1—12—1941. Bij het vaststellen van de totale levering en by de voor elk bedrijf apart vast te stellen verplichting tot levering, wordt rekening gehouden met de leveringen, die tot nu toe plaats vonden. Het Dormale percentage slacht- runderen bedraagt globaal 20 pet. der dieren, die meer dan éen jaar oud zijD. Bovendien heeft de aanslag ten doel, een vermindering van den sta pel van meer dan een jaar oud met circa 20 pet., wat hetzelfde aantal slachtdieren oplevert als het nor male percentage. Het aantal stuks vee boven een jaar, dat elk bedrijf moet leverenen dat op elk bedrijf op 1 December 1941 hoogstens aanwezig mag zyc, zal aan de belanghebbenden zoo spoedig mogelijk worden bekend ge maakt. Voor een gedeelte van den aanslag zullen voor latere levering contrac ten worden afgesloten. komen ze aan Uw deur, de reizigers van firma's, die naamartikelen pousseeren. Wijst hun er op, dat ze het publiek moeten bewer ken met advertenties. Zegt hun telkens weer lïli/niia/icU'ó Z&itivw taGTottmi bevorderen een goede nachlrustBuisje75d Voor Boeren en Tuinders, SNEL ROULEEREND BEDRIJFSKAPITAAL. 't Is tegenwoordig al maar opvoe ren van bodemproductie wat de klok siaat. En dat terecht, want we zijn wat de voedselvoorziening aangaat, aangewezen op de voortbrengselen vön eigen land. Het al maar roepen om verhooging van de productie in land- en tuin bouw is dus meer dan een gewone frase: het is droeve noodzaak. En het is te prijzen ia ons volk, dat het tot In verschillende bijzonder heden aan deze roep gehoor wil geven. Zoo zien we dan, dat op bol- lengronden aardappels geteeld wor den en de paden zelfs benut worden voor den verbouw van gewassen, hiervoor vrij gegeven. Zoo zien we verschillende braakliggende gronden gebruikt door zoogenaamde volks- tulnders (die ook wel andere dan braakliggende gronden ln gebruik hebben). Zoo hoort men telkens weer den roep om verhoogiDg van de graslandop bren gs ten. Aan dit laatste hebben we ook reeds meermalen ln onze artikelen meegedaan. We weten, dat door toepassen van het omweldsysteem, door inkuilen en zoo mogelijk door graadrogen en door hooien, als de Lyd er voor aangebroken is, veel meer voedereenheden van het gras land kunnen worden gehaald, dan tot dusverre wel het geval was. Maar daarbij Is het noodzakelijk, dat regelmatig een weinig stikstof wordt gegeven na ieder afgrazen of afmaaien. Die den vorigen oorlog, van 1914— 1918, hebben meegemaakt, herinne ren zich nog wel hoe moeilijk we toen met de stikatof zaten. We waardeeren nu zooveel te meer de luchtstlka tof meststoffen, die we toen niet kenden en die het thans moge lijk makeD, dat, al Is het niet in die mate als we willen, we bij zuinig gebruik toch nog wat kunnen ach ter houden om het grasland regel matig iets te geven. Dat regelmatig geven beteekent een Bleeds weer gebruik maken van het voor stikstof gereserveerde be dryf&kapitaal. Het geld voor stikstof uitgegeven, keert namelijk heel snel by ons terug, in den vorm van melkgeld. Men kan wel rekenen met twee maanden en dikwijls nog eer der, waarna het weer gebruikt kan worden. In den tuinbouw heeft men dat snel rouleeren van het bedrijfs kapitaal ook, maar anders komt het voor zoover wij kunnen nagaan nergens voor. Het is een belangrijke zaak, die wel waard is om onthou den te worden. Da opvoering van de graaland- productie met behulp van stikstof giften behoeft dus geen opoffering voor den veehouder te zijn. Integen deel, het is voor hem persoonlijk een voordeel én voor de geheele samen leving én voor het grasland zelf van nut. AGRICOLA. ADVERTENTIEN Vergrootingen en Olieverf-Portretten. LANGS! IAAT VENRAY Bezoel ons Atelier 1 3NederIandsche Hechtmachines met 4Hechtmogelijk- heden Nederlandsch Fabrikaat Voor alle doeleinden geschikt. Zie de etalage van Boekhandel Fa. van den Munckhof HANDEL in alle soorten Steenkolen en Brandstoffen tan scherp concurreerende prijzen Aan huis bezorgd en ook in kleine hoeveelheden op pakhuis te bekomen Overloonscheweg. LUXE- M. H. STOKS is toch voordeeliger VENRAY. Üe cjtjrolgen iron I Wj7 i Pr, Ah pi d ten utiü in ec/i ge opende •u.ooÜp-uA een haoh-j-TocluAO. en taielhei hoopen uon ew cjoedan bü£ bij dfknü. Campi te Venray Burgers, Mustang, Simplex en Onderdeelen. SPAARKETELS met koperen blnnenketels v. wasch en veevoede r WASCHMACHINES en WRINGER voor electr. en handkracht. GLAS, PORCELEIN en AARDE WERK, KOFFIE- EN THEE SERVIEZEN. Emaille- en Gegalvan. artikelen. Concurreerende prijzen. iEUNEN Telefoon 485 aan de hoogste waarde. Bij in ruil beduidend hooger. De per 1 Januari ingevoerde vraagt van elk bedrijf, dus ook van landbouwbedrijven, eene Voor aanleggen en bijhouden beveelt zich beleefd aan VENRAY Telf. 513 Tevens adviezen over Loon belasting.

Peel en Maas | 1941 | | pagina 7