Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter De bouwbedrijvig- heid hier te lande. Beveiliging van den boerenstand. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 7 December 1940 Ben en Zestigste Jaargang No 49 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS^: 1—8 regels 60 cent, 7Va ct. per regel, bij contract groote reductie. UITGAVE Fa. van den MUNCKHOF VENRAY Tel. 512 Grootestraat 28 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS: voor Venray 65 ct. buiten Venray 75 ct. per kwartaal. Afz. no. 5 ct. Vermeende en werkelijke moeilijkheden. In aansluiting op een verklariDg van dr. Fischboeck aan de Deut sche Zeitung in den Nlederlanden omtrent te groote bedachtzaam heid, welke de bouwbedrijviglield hier te lande onnoodig remt, heeft men ons van de zijde van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw een uiteenzetting gegeven van de vermeende en wer kelijke moeilijkheden in de bouw nijverheid. Uit de kringen van particuliere bouwnijverheid worden stemmen ge hoord, dat het regeeringscommis- sariaat voor den wederopbouw rem mend werkt op de particuliere bouw activiteit, omdat voor alle werken goedkeuriog van den algemeen ge machtigde noodzakelijk is en deze goedkeuring in vele gevallen niet zou worden verleend. Deze opvatting is, naar ons werd verzekerd, volko men onjuist en gemakkelijk aan de hand 7an de cijfers te weerleggen. Van het totale aantal aanvragen, dat over Augustus, September en October is binnengekomen, is tus schen de 95 en 96 pet. goedgekeurd Naar de geld-bedragen, welke ermede gemoeid zijn, gerekend, is dit ge schied met ca. 80 pet. van de aan vragen. De aanvragen voor woning bouw (nieuwbouw, verbouw en onder houd) en voor kleine bedrijfsgebouwen worden zoo goed als alle goedgekeurd. Uit het feit dat 95 tot 96 pet. van het aaatal aanvragen correspondee- ren met 80 pet. van de geldbedragen, blijkt reeds dat de bouw van groote representatieve gebouwen, behalve dan in zeer dringende gevalleD, niet is toegestaan. De formaliteiten kunnen dus nooit een verklaring voor de geringe bouwactiviteit zijn. Wel zijn er twee andere factoren, die inderdaad zeer reëel zgn. Vergoeding der geleden schade. In de eerste plaats is er de on zekerheid ten aanzien van de ver goeding der geleden schade. Deze onzekerheid zal spoedig tot het verleden behooren. Het besluit immers, waarin da bijdrage van rijks wege in de oorlogsschade wordt geregeld, zal nu zeer binnenkort verschijnen, en ieder weet dan, waar hij aan toe is. In de tweede plaats werkt de onzekerheid ten aanzien van de materiaalpositie remmend. Inder daad moet worden erkend, dat de materialen, vooral hout, staal en betonijzer, schaarsch zijn. Daarbij is een zeer bijzondere moeilijkheid, dat enkele maten en sorteeringen prac tlsch niet meer te krijgen zijn. Voor hout zijn dit voornamelijk de lange en zware maten en hout op vaste lengten. Deze werden aangevoerd uit het voormalige Polen en Tsjecho- Slowakrje en deze aanvoer staat thans practlsch stop. Echter wordt er nog wel uit Zweden en Finland hout van kort tot lang aangevoerd. Men is nu bezig om proeven te nemen met het aan elkaar lasschen van balken om op deze wijze de bezwaren te overwinnen. Vooruitzichten niet ongunstig. In het algemeen kan gezegd wor den, dat de vooruitzichten niet on gunstig zijn. Indien men de mate- riaalbesparende voorschriften, welke de algemeen gemachtigde heeft uit gevaardigd, in acht neemt, kan men er zeker van zijn, dat er in ons land nog voldoende hout aanwezig Is om in een snel tempo met den bouw voort te gaan tot het aanstaande voorjaar. En met reden mag ver wacht worden, dat de aanvoer dan aanmerkelijk zal toenemen. pv„Indien men de materiaalbesparen- de voorschriften In acht neemt." Deze richtlijnen van materiaalbespa ring behoeven voor geen enkelen architect of bouwer onoverkomelijke hinderpalen te zijn. Zij stellen alleen aan hun vindlngrijkneid iets hoogere eischeu. Echter "doet men~wel de ervaring op, dat de menschen in het algemeen nog onvoldoende ingescho ten zijn en het groote deel nog niet de kunst verstaat om met deze richtlijnen zoo economisch en efficient mogelijk te werken. Mocht" blijken, dat een bouwer tengevolge van bijzondere omstandigheden met een bepaald project niet uit kan komen, dan is men bij den wederopbouw soepel genoeg om den man te helpen (vooral op het platteland komt men nog wel eens aan materiaalbesparing tegemoet). Materiaalbesparing. In vele gevallen zal echter gebruik gemaakt moeten worden van ver vangingsmaterialen. Op dit gebied is al veel bereikt en indien men de moeite neemt om inderdaad te on derzoeken of-; bepaalde voorwerpen van materiaal, dat schaarsch is, ver vangen kunnen worden, zal men nog tot vele verrassende ontdekkingen komen. Enkele voorbeelden van ma teriaalbesparing mogen hier volgen: Lood voor waterleidingen vervan gen door gebltumeerd; lood en zink voor dakbedekking door bltumen- profïucteD; balklagen zijn zeer goed *s vervangen door holle baksteen- vloeren, betonbalken, cassettenplaten, gasbetonplaten; houten vloeren door monolytby vloeren (beton), welke tegen geluld, vocht en warmte kun nen worden geïsoleerd; dakbeschot doos» houtvezelplaten. Binnenkort komt in den handel een kraan, waarbij messing (geel koper) zooveel mogelijk vervangen is door een alliage. Voor staal en betonijzer is de situatie Inderdaad moeilijk, doch er bestaat gegronde hoop, dat wij ook in dit opzicht door de grootste moei lijkhedec heen geholpen zullen wor- den. Ter besparing van betonijzer Is Baustahlgewebe een zeer goed ar tikel. Sociale hulp. Naast deze factoren is er echter nog een derde, welke wellicht door de belanghebbenden wel wordt aan gevoeld, doch die nog niet zoo zeer gemeengoed is geworden, n.l. dat zich naast het eigenlijke wederop- bouwwerk ontwikkelt een taak van sociale hulp. Het blijkt hoe langer hoe meer, dat het niet voldoende is voor iemand een huis te bouwen, doch dat het noodig is den man ook weer in het zadel te helpen. De herbouwkosten zullen de waarde van het huls op het oogenblik van de vernieling immers overtreffen. Een bypoteek verleening voor het meer dere is niet doeltreffend, daar ver grooting van hypotheekschuld ver zwaring van lasten bet eekent, welke in vele gevallen onmogelijk kan wor den opgebracht. Dikwijls moet bovendien een zekere fioancleele saneering plaats vinden en dit schept taliooze moeilijkheden. Het is dus niet alleen meer de vraag hoe het huls van den man op te bouwen, maar ook, hoe den man zelf weer op de been te helpen, Hier moet geval voor geval bekeken wor den. Dit heeft in het bijzonder betrekking op toestanden op het platteland, waar menschen met groote gezinnen van kleine Inkomens moe ten leven en dat in vele gevallen konden doen, omdat zij een eigen huisje hadden op een klein stukje grond. Voor den wederopbouw en voor de functie van den algemeen gemach tlgde geldt wellicht meer dan voor wie ook, dat het onmogelijk is ieder een tevreden te stellen. De algemeen gemachtigde stapte in een volledigen chaos, toen hij dit werk aanving. Dat hg er na eenlge maanden in geslaagd is het geheel samen te bundelen Is een prestatie op zich zelf. Hij staat echter open voor alle critiek en ook, voor nieuwe ideeën. Indien in de practijk moeilijkheden zouden bestaan, is men op het re- gesiriDgs-commlssariaat, zoo werd ons verzekerd, allesbehalve formalistisch. Op ambtelijke stroefheid behoeft men daar niet te rekenen. Het besluit van de secretarissen- generaal van landbouw en visscherij, financiën en justitie, waarbij verkoop van cultuurgrond aan een vergun- nlDg is onderworpen en waarbij ver der bepaald is, dat deze vergunning zal worden verleend, indien de be dongen prijs niet hooger is dan in 1939 en Indien ook de kooper het boerenbedrijf uitoefent, Is van prin cipieels beteeksnls voor den opbouw van den Nederlandschen boerenstand. Het is zelfs het eerste besluit van zoo groote principieels beteekenls, dat sinds jaren in Nederland is ge nomen. De motiveering van het besluit vermeldr, een grond, welke als on- middelijke aanleiding tot de veror dening is op te vatten, n.l. deze, dat de prijsstijging, welke de laatste maanden in den landhandel merk baar was, niet meer in overeenstem ming is met de productiecapaciteit van den grond en dientengevolge tot ernstige prijsverschulvingen aanlei ding kon geven, welke den boeren stand dreigen te desorganiseeren. En van prlnclpleele beteekenls is de toevoeging, dat „land niet maar zoo een koopwaar is, doch de basis voor een gezonden landbouw en daarmede voor een gezond volksleven". Inderdaad dreigde den laatsten tijd een ernstige wanorde in den boeren stand. Er is op het oogenblik in Nederland weer zeer veel vrij kapi taal, dat naar een belegging zoekt en wel naar een belegging, welke zoo min mogelijk risico meebrengt. De „vlucht in het "land" nam steeds grooter omvang aan en~delaatste weken kon men in de verschillende landbouwbladen geheele reeksen ad vertenties zien van boeren, die hun land en hun boerdergen'te koop aan boden. Van bepaalde zijden werd dit ver schijnsel nog aangemoedigd onder het motief, dat de boeren thans een gelegenheid hadden, vsn de zware lasten, die hooge hypotheken hun oplegden, met ééc slag bevrijd te raken, Dit is op zich zelf juist, maar heeft men wel overwogen wat de boer met het bedrag in contanten, dat hij aldus in handen krijgt moet doen Elders grond koopen Is wel uitge sloten te achten bij het algemeene gebrek aan cultuurgrond in Neder land, terwijl de gestegen prijzen hem uit toch ook zouden verhinderen. Dan blijft de eenlge oplossing, dat de boer ofwel zijn beroep vaarwel zegt en iets anders begint waartoe hij slechts in de zeldzaamste gevallen geschikt zal zgn ofwel, dat hij verder als pachter zal optreden op zijn eigen land. Hiermede zou hij, wel is waar voor den boerenstand zijn behouden en bovendien van onmiddellijke zorgen bevrijd zijn, maar de toekomst zou er voor hem allerminst rooskleurig uitzien. Allereerst is eigen grond bezit voor lederen boer toch het eigen lijke levensdoel, maar ook zou hij groote kans .loopen wederom in fioan cleele moeilijkheden te geraken. De stijgende grondprijzen immers zullen de nieuwe eigenaars dwingen een zoo hoog mogelijke pacht te bere kenen, hetgeen den pachtboer weldra in moeilijkheden kan brengen. Bovendien zal de nieuwe heer en hiermee raken wij de kern van het kwaad van het z g. „absenteisme van den landheer" gezien den reeds netaalden hoogen prijs en gezien het feit, dat hij het land uitsluitend voor geldbelegging heeft gekocht, voor verbetering van het land en de outil lage zeer weinig gevoelen, hetgeen op den duur tot lager opbrengsten en dus tot nieuwe moeilijkheden voor den pachter moet lelden. Het is te begrijpen, dat de boer, die in ernstige financieele moeilijk heden zit, naar het redmiddel van gereeden verkoop van zijn grond grijpt, ongeacht welke de gevolgen in de toekomst e? van zullen zijn. Maar dan moet de boer tegen zich. zelf worden beschermd en dit juist doet nu de nieuwe verordening. Het Britsche offensieve vermogen. Vriend en vijand van Engeland zijn het er over eens, dat Albion moedig volharde in het doorstaaD van het lijden, dat het gevolg is van de Duitsche mokerslagen vanuit de lucht. Terwijl niets er op wijst, dat de Britsche aanvallen op Duitsch- land doeltreffender zouden worden en in staat om de Duitsche oorlogs machine uit haar toerental te slaan, vergroot zich van nacht op nacht het Britsche gebied,dat door de massale Duitsche luchtaanvallen wordt omploegd. Het uithoudings vermogen der Britten moge aan zienlijk zijn, een oorlog wordt ten slotte niet gewonnen door hem te verdragen, maar door de verplette ring van den vijand. Welnu, hoe staat het met Engeland's offensieve ver- mogens De Britten hebben altijd beweerd, dat hun offensieve kracht ter zee lag en in zekeren z n was dat vroe ger ook zoo, toen de Britsche mili taire plannen steunden op de samen werking met de legers van mogend heden op het Europeesche vasteland. De Britten Isoleerden dan een even- tueelen tegenstander van de zeezijde, terwijl de bondgenooten te land een ring vormden rond het gebied van den gemeenschappelijken vijand. De blokkade was het machtigste Brit sche "oorlogswapen. Thans echter heeft Duitschland dien cirkel teJand niet enkel verbroken, maar het ge bied der vroegere tegenstanders als mede van een aantal neutrale mogendheden met het eigen terri toir tot eeD eigen economische zelf standigheid Ingericht, waaruit vol doende kan worden geput om den oorlog al zal er dan geen over vloed zijn een onbeperkten tijd te kunnen uithouden. Wil Engeland den oorlog In deze gewijzigde omstandigheden toch nog kunnen winnen, dan zal het zich dus een nieuwe offensieve kracht moeten scheppen en ondertusschen het eigen uithoudingsvermogen op peil zien te houden. Ten behoeve van het eerste is een groot leger noodig. Engeland kan dezen oorlog niet meer winneD, tenzij het In staat Is om de Dultschers te land te ver- slaaD. En daarop is het uitzicht al uiterst gering. De Duitsche ieger- techniek kan moeilijk worden over troffen en bovendien is de bevol: king8verhouding tusschen beidé landen te zeer ln het nadeel van Engeland dan dat er ooit sprake zal kunnen zijn, dat Engeland het Duitsche leger In tal van menschen- materiaal zal kunnen overtreffen. Dat ziel men te Londen natuurlijk wel ln en daarom blijft men daar speculeeren op de uiteindelijke tus- schenkom3t van een'andere groot macht, de Ver. Staten of (en) Rusland Buiten het Britsche eilandenrijk ge looft echter geen onbevooroordeeld mensch aan de waarde van deze speculatie. Intusschen zal Engeland den oor log bovendien moeten kunnen blijven verdragende blokkade als oorlogs wapen heeft zich tegen het Britsche rijk gekeerd. Leek het er aanvanke lijk op, dat de nieuwbouw en aan koop van schepen de geleden en te lijden verliezen zouden kunnen blijven dekken, in de laatste weken is de toestand, wat dat betreft, geheel gewijzigd. Nu de Dultschers te land niet meer te strijden hebben, con- centreeren ze ai hun krachten aan de oorlogvoering ter zee. In een verrassend snel tempo brengen ze groote aantallen snelle motorbooten te water, die in samenwerking met een zich steeds uitbreidende duik- bootenvloot en tot ver in den Atlan- tlschen Oceaan opereerende vlieg tuigeskaders, aan de Britsche han delsvloot zulke groote verliezen toebrengen, dat men ook in regee- rlngskringen te Londen zich over de gevolgen begint te verontrusten. Men prakkezeert van alles om het evenwicht te herstellen tusschen ver lies en nieuwen aanwas; dokken worden gebouwd ln de domions en groote orders tracht men te plaat sen In de Ver. Staten. Maar Inmiddels worden de ver liezen van week tot week zwaarder; de aanvoer van oorlogsmateriaal uit Amerika stagneert, omdat zoovele schepen, daarmee beladeD, nimmer hun doel bereiken. Bovendien begint de voedselvoorziening in gevaar te komen. En al deze zorgen moet een groot deel van het Britsche volk verdra gen, terwg'1 het als ratten ln holen leeft, zich alle nachten moetende dekken tegen de gevaren vanuit de lucht. Slechts interventie van andere krachten of verwarring op het Eu ropeesche vasteland zou Engeland nog van den ondergang kunnen redden. Voor wat dit laatste betreft, in teresseeren de Britten zich natuurlijk in het bijzonder voor de gebeurte- nisson in het Albaneesch-Grieksche oorlogsgebied, waar de Italianen zich op heden nog in een verdedigende positie bevinden en zich op eigen (Albaneesch) territoir hebben moeten terugtrekken. Toen de Italianen aan Frankrijk den oorlog verklaarden, hebben zij zeer zeker niet verwacht, dat deze nog lang zou duren. Ds economische vermogens van het land zijn gering en de tekorten aan velerlei zijn groot. De Italianen hebben meerdere tegenslagen moeten boeken en op meerdere punten het tekort aan of fensieve kracht van leger en vloot moeten erkennen. Het is te begrijpen, dat Londen hoopt op een verzwakking van den oorlogsgeest in Italië, maar wij volkeren van het vasteland heb ben het leeren Inzien, dat Dultsch land de situatie zal weten te be- heerschen, als een der lotsverbonde- nen werke'ijk gevaar dreigt. Duitschland schiep een Europeesche solidariteit, welke het bijkans niet mogelijk maakt, dat eeulg lid van Europeeschen Statenbond voor Al bion zal moeten capltuleeren wegens gebrek aan krachten, in welken vorm deze zich ook openbaart. Sinterklaasverrassingen. De Sinterklaastijd, welke we nu zoo juist weer hebben besloten, heeft ons "een aantal verrassingen gebracht en ze waren niet allen van even prettigen aard. Hopen we er 't bes te van voor de toekomst! Nieuwe departementen Het departement van Onderwijs, K. en W. werd in tweeën gesplitst en het is de heer Dr. Goedewagen, een vooraanstaand lid der N.S.B, aan wie de volksvoorlichting en de cultuurvorming werd toevertrouwd. Onder hem zal o.m. pers en radio ressorteeren. Hij stelde op radloge- bled een belangrijke wijziging ln het omroepstelsel in het vooruitzicht. Prof. van Dam zal onderwijs en op voeding onder zijn hoede nemen. Bjj de aanvaarding van zijn ambt richt te hij zich in een inhoudvolle reden tot de leerende en studeerende jeugd haar wijzende op haar taak in het heden ten bate van een eigen geluk kige toekomst. Hij verklaarde voorts de noodzaak, welke zich heeft laten gelden, dat een aantal leerboeken voorlopig buiten gebruik zfln ge steld om ze te zuiveren van teksten welke beleedigend worden geacht voor het Duitsche volk en een ver broedering met dit volk in den weg staan. Sluiting van hoogescholen Prof. van Dam vermaande voorts de studenten om af te zien van po- lieke agitatie, zooals die zich gericht heeft tegen het ontslag van Joden uit openbare ambten, ook die van het hoogleeraarschap. Om reden van dit ontslag hadden de Leldsche en Dalft- sche studenten gedurende 48 uur het loopen van colleges gestaakt, welke maatregel is gevolgd door een slui ting de Delftsche en de Leldsche hoogeschool voor onbepaalden tijd. Elders, b.v. te Amsterdam, heeft men de studenten vervroegd met Kerst- vacantie gestuurd om ongewenschte betoogingen te voorkomen. Andere benoemingen Andere belangrijke benoemingen zjja die van Gemachtigde voor de Prjjzen, als hoedanig de heer Mr. H. G. Schokker is aangewezen en van een Directeur van het Postwezen, in welke functie de heer N. Oosterbaan is benoemd. Deze laatste is lid van de N.S.B. Controle op loonsverhooging. Een nieuwe regeling, collectieve contracten betreffende, bepaalt o.m. dat verbooging van salarissen de goedkeuring vooraf moet worden verkregen van Sociale Zaken. Blauw licht in de duisternis* Herziene verdulsterlngsvoorschrif- ten leggen ons o.m. den plicht op om donker-blauw licht te gebruiken in die ruimten van woningen, als gangen en vertrekken, die een directe verbinding met da buitenlucht heb ben, waar het licht naar bulten komt te schgaen, als er een deur of iets dergelijks wordt geopend. Overigens blijft de verplichting gehandhaafd om deze vertrekken normaal af te schermen ter verduistering. Rgwlellantaarns mogen de opening niet meer in het onderste deel heb ben, maar in het bovenste deel en de ilchtsleuf mag nog maar 3 cM. bjj 0,4 cM. groot zijn. Bovendien moet het licht naar boven worden afge schermd. Men is echter overal van af en kan zgn lantaarn normaal ge bruiken, als men een Phlllps-verduis- teringslampje Inschroeft. Winkels mogen aan den buitenkant in blauw licht een aanduiding geven van naam en aard der onderneming. Er zijn voorts nieuwe bepalingen afgekondigd inzake het gebruik van voetgangerslantaarns. Deze mogen ook nog maar enkel blauw licht voeren en niet naar boven worden gericht. Distributienicuws* Tenslotte kwam er een heele reeks nieuwe distributiebepalingen af. De geldigheidsduur van de kolenbonnen van November Is met 14 dagen ver lengd en er zijn nog geen nieuwe bonnen voor huisbrand geldig ver klaard. Sommige bonnen van de boter- of vetkaart zal men kunnen gaan gebruiken voor het koopen van 2 ons gesmolten vet, voor zoover de voorraad strekt. Op bon 21 krijgt men, onder hetzelfde voorbehoud bin nenkort desgewenseht een halve liter slaolie. Kaasbonnen worden voortaan me! vier tegelijk, dus voor een gebruik over vier weken, aangewnzen waar door het mogelijk zal zgn om zich een heel kaasje aan te schaffen. Vleesch blgft schaarsch; bekend gemaakt werd, dat levers, nieren, tongeD, har'.en e.d. eveneens slechts op bon mogen worden verstrekt. De veehouders kregen een aanmaning om meer slachtvee aan te bieden, daar anders tot opvordering zal wor den overgegaan. Men krijgt in dezen lijd wel respect voor de taak van de huisvrouw, die heel wat aan haar hoofd heeft ge kregen. Ze heeft een prettig nieuwtje voor de kinderen in Rotterdam zijn de eerste wagons met bonvrge sinaasappelen uit Italië aangekomen en verwacht mag worden, dat deze zend'.Dgen zullen aanhouden. .Commissaris van N Holland overleden. Op 75-jarlgen leeftijd overleed plotseling te Haarlem Mr. Dr. A baron Roëll, commissaris der pro vincie Noord-Holland, een bekwame en markante figuur uit het Neder- landsche openbare leven. Oordeelt niet... Het volgende behartigenswaardige stukje ontleenen weaan „De Tijd": Kwaadspreken is zoo gemakke lijk zoo goedkoop. Er zullen weinig menschen zijn, die van zich zelf kunnen getuigen, dat zij zulks nooit hebben gedaan. Helaas zijn er echter voorbeelden te over om aan te toonen, dat door kwaadsprekerij reeds veel, ja zeer veel onheil is gesticht. Den ken dergelijke menschen er echter wel eens over na, dat zg in veel gevallen de oorzaak zijn van het ongeluk van bun medemensch, dat door bun schuld Iemands goede naam door het slijk wordt gehaald, dat zij soms onmiddellijk aanleiding zijn geweest van de verwoesting van het huiselijk geluk van an deren Jammer, dat de meesten in hun domheid de gevolgen van hun daad niet overzien; ware dit wel het ge val, dan zou de wereld voor veel ellende worden gespaard. Het is echter een feit, dat zij ook dikwijls de waarheid zeggen, maar hebben zij wel bet recht om op „hun eigen manier" een oordeel te vellen over anderen Oordeelt niet, opdat, gij niet geoordeeld worde, maar trekt eerst den balk uit uw eigen oog. God laat geen daad ongestraft. Oordeelt dus niet, anderen, die daar toe gerechtigd zijn, zullen dat wel voor u doen. Kiest dus den verstan- dlgen weg en praat alleen dan, indien zulks nuttig of noodzakelijk is. Veel is naar de maan, maar... we hebben nog onze maan. Wat hebben we je lang miskend, Verwaarloosd en vergeten Wie wist nog dat jouw zilv'ren schijn Ook half en heel en kwart kon zijn. En nieuwe maan kon heeten Wat hadden wg met donk're maan Of eerst kwartier te maken We hadden 'n kunstmatigen schijn, Zoo kon jouw licht, 't zij groot of klein In 't vergeetboek raken. Toen gingen onze lampen uit En is jouw trouw gebleken, Want voor geen krijgsrumoer beducht Kwam j' even rustig in de lucht Door 't wolkèndek gekeken. En nu we leven bij jouw licht, We tellen je kwartieren, En rekenend enkel met jouw stand Durven bij vrienden of verwant, We 'n heel klein feest te vieren. O, blijf toch met je" zilv'ren glans Ons vage pad beschijnen Jouw licht doet zoo kalmeerend aan, Want Luna veel is naar de maan, En nog meer ls aan 't kwijnen. O, blijf toch met je mllden schijn Ons zoekende schreden richten! En wachter In dees donk'ren nacht, Moog straks je met je zilv'ren pracht, Een betere aard belichten. Ingekomen en vertrokken personen. Van 22 Nov. tot 4 Dec. INGEKOMEN P. J. van Rengs, St. Odastraat 21 van Horst M 87 A. Lltjens, Meraelo M 36a van Vierlingsbeek A 57 M. Smarius, verpleegster, St. An- nalaan 5 van Tilburg G. Janssen, landbouwer, Veltum L 15 van Maashees c.a. M. Wijnhoven, huishoudster, Hen- 8eniusplein 2 van Den Haag P. Gerards, coiffeur, PatersBtraat 5 van Venlo E. van Hest, Overloonsche weg 2 van Nijmegen J. Spee, dienstbode, Paterslaan 13 van Geldrop P. Cuppen, arbeider, Lull C 12 van Aldekerk Dl. W. van Bracht, Elndstraat 10 van Bergen L. Fr; Vaske, automonteur, Mersel. weg lid van Zwolle T. Lambrechtse, marechaussee, Langstraat 39 van Arcen en Velden J. Fr. Blonk, landbouwer, Oostrum D 2 van Boxmeer P. J. Keijzers, Veulen H 33b van Horst Th. A. van Geneggen, landbouwer, Leunscheweg l van Weert H. M. L. Aspers, Elndstraat 10 van Ubach over Worms J. A. Delissen en gezin, Opper wachtmeester der marechaussee, Langstraat 41 van Venlo Th. Fr. Cornellssen, verpleger, Station3weg 32 van Bergen(L.) H. Martens, marechaussee, Lang straat 39 van Venlo J. A. M. Muijres, landbouwer, Sta tionsweg 32 van Kessel C. Bongers, St. Annalaan 5 van Nijmegen Tb. J. Olrlo, E 84 van Maasbracht M. A. de Riet, landbouwer, Heuvel straat 17 van Nieukerk Did. P. J. J. Janssen, landbouwer, Hoen derstraat 34 van Venlo J. Ch. Janssen, broodbakker, Hof straat 4 van Mill VENRAY, 7 Dec. 1940 De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat de Raad dezer gemeente In zgne ver gadering van 22 November j.I. be sloten heeft te bepalen, dat de vast stelling van een plan van uitbreiding der gemeente ln hoofdzaken wordt voorbereid. Venray, 30 November 1940. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. Janssen VERPLICHTE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat in het St. Eilsabeths-Ziekenhuis, Merseloscheweg alhier, gelegenheid' zal worden gegeven tot kostelooze Inenting op Vrijdag 13 December a.s. des namiddags van half 2 tot 3 uur. Belanghebbenden moeten 1. medebrengen het trouwboekje, waarin den te enten persoon staat aangeteekend. 2 op denzelfden dag en hetzelfde uur in de week na de inenting terug komen in het Ziekenhuis, om het verloop der inenting te laten onder zoeken ei daarna te ontvangen het bewijs, dat die inenting met goed gevolg heeft plaats gehad. Volgens de Inentlngswet 1939 moeten de kinderen, voordat zij den leeftijd van één jaar hebben bereikt worden ingeënt. De kinderen moeten gezond zijn, bjj twijfel raadplege men den huis arts. De enting zal voor de geheele ge meente ALLEEN in het Ziekenhuis plaats hebben. Venray, 3 December 1940. Burgemeester en Wethouders v.nd. A. H. M. JANSSEN De Secretaris, VAN HAAREN

Peel en Maas | 1940 | | pagina 1