ÜPTJT titvt HJt AA© JL JuJulj Hill IY1Ü.Ü.O 'Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Tof samenwerking bereid. Buitenland. Binnenland. Zaterdag 12 October 1940 Een enfZestigste"Jaargang No 41 ADVERTENTIEPRIJS1-8 regels 60 cent, 71/» ct. per regel, bij contract groote reductie. UITGAVE Fa. van den MUNCKHOF VENRAY Tel. 512 Grootestraat 28 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS: voor Venray 65 ct. buiten Venray 75 ct. per kwartaal. Afz. no. 5 ct. is zeer fijne boter „Mits er gewerkt wordt voor het Neder- landsche volk op Nederlandsche wijze." De Nederlandsche Unie is geen schuilplaats voor de behoudsgezinde elementen. Integendeel. Zij ls er diep van overtuigd, dat een revolution- naire verandering dringend noodig is voor velen uit ons volk. Geen re- volutionnaire wijzigingen in de eers te plaats in ons politiek bestel, maar revolutionnaire wijzigingen vooral in de geestelijke houding van zeer velen. Eenleder moet leeren beseffen, dat tenslotte iedere politiek van dit oogenblik gaat om nationale en so ciale waarden. Om nationale, omdat het welzij q van de volksgemeenschap uitgangspunt en einddoel is van alle politiek beleid, waaraan het welzijn van den enkeling ondergeschikt is. Om sociale, omdat het vraagstuk van den arbeid en niet dat van het geld of wat dan ook, fundamenteel is voor het volksbestaan. Deze na tionale en sociale opbouw dient over een te stemmen met den eigen aard van ons volk en gedragen te worden door de eeuwige beginselen van het Christendom Hiernaast Is De Nederlandsche Unie ervan overtuigd, dat het gaat om de vestiging van een nieuwe Europeesche orde. Ook in de sa menleving der volkeren had zich een individualisme baan gebroken, dat den Volkenbond niet is kunnen overbrugd worden. Het Is de wensch van De Nederlandsche Unie ernstig aan een nieuwe Europeesche or dening mede te werken. Al dit werk nu kan niet blijven liggen, tot de oorlog is afgeloopen. Deze vernieuwing is noodzakelijk, hoe ook de afloop van den oorlog zijn zal en zij zal zich moeten doorzetten tot lederen prijs. Als men nu niet begint, gezamenlijk en met vereende krachten, komt men te laat, als het uur daar is. Het feit echter, dat wij hier op het oogenblik leven in een bezet land, levert bijzondere moeilijkheden op om aan de verwezenlijking van deze nieuwe orde te arbeiden. De Neder landsche Unie staat op het stand punt, dat het geheel onjuist zou zijn op het oogenblik hier een regeering te vormen. Van den anderen kant erkent zij, dat er een vacuum bestaat tusschen de bezettende overheid, en ons ambtenaren apparaat, dat in geen enkel opz'cht gedragen wordt door den volkswil, omdat er tusschen den ambtenaar en het volk geen en kele band bestaat. De oplossing van dit vraagstuk lijkt niet zoo gemakkelijk. Er be staat namelijk de behoefte aan een instantie, die het Nederlandsche volk vertegenwoordigt en die instantie be staat op het oogenblik niet. Nu is er den laatsten tijd van ver schillende zijden de gedachte geuit, dat er, van de zijde der bezettiDgs autoriteiten, een college van advies zou kunnen worden ingesteld onder leiding van een buiten en boven de partgen staand persoon. Die persoon zou het vertrouwen dienen te genieten zoowel van de bezettende overheid als van het Ne derlandsche volk. Uit de beste posi tieve krachten van de verschillende groepeeringen zou een keuze kun nen worden gedaan om met dezen persoon samen te werken. In het belang van de volkszaak zullen eigen aspiraties en belangen van eigen groep ondergeschikt ge maakt moeten worden aan het alge meen belang. De laatste wéken is een dergelijke oplossing in verschil lende schakeeringen, van meerdere zijden voorgesteld. De Nederlandsche Unie verklaart, dat zij tegenover een dergelgke ontwikkeling niet bij voor baat afwijzend zou staan, aangezien zg van meening ls dat op het oogen blik het contact tusschen het Neder landsche Volk en de Duitsche Over heid onvoldoende Is. Hieraan moet echter de absolute voorwaarde worden verbonden, dat intusschen de politieke wilsvor ming van ons volk zich vrij verder kan ontwikkelen, overeenkomstig den aard en den wensch van ons volk. Van Duitsche zijde is er her haaldelijk op gewezen, dat door haar hierop geen invloed zou wor den uitgeoefend. Het zou een on- duldbaren toestand geven, mocht van de nieuwe situatie door bln- nenlandsche groepeeringen gebruik worden gemaakt om die politieke vorming door onjuiste middelen te beïnvloeden. En juist op dit laatste punt nu zjjn wij niet erg gerust. Die onge rustheid geldt zoowel ten aanzien van de N.S.B. als van Nationaal Front. Ten aanzien van de N.S.B. kan het volgende worden vastgesteld: In de eerste plaats heeft N.S.B.-pers voor De Nederlandsche Unie nog nimmer andere woorden gehad dan van hoon, laster en verdachtmaking. Dit begon al daags na de oprichting van de Unie zelf, nog vóór er van haar pro gram ook maar één punt bekend was. Er zijn tallooze voorbeelden van aan te halen. De meest minderwaardige is zeker haar gescherm met „Churchtil- Unie", om op die manier een bewe ging, die op Nederlandsche wijze ons volk naar een nieuwe toekomst wil lelden, verdacht te maken bij de bezettende overheid. Als onverdrage- lijk moeten worden bestempeld de intimidatie pogingen, die zijn aan gewend, om ondanks de slechte voor uitzichten het Arbeidsfront toch nog een kans van slagen te geven. Naast dit optreden van officleele partij-Instanties staan de individueele terreurhandellDgen van talrijke leden der N.S.B. die een groot gevaar in houden voor ons volk en op den duur zullen lelden tot een desorganisatie van ons openbare leven. Tal van voorbeelden zijn ons hiervan bekend. Van de twee één. Of wel dit optre den wordt gedekt door de officleele partij-Instanties, of wel deze zijo niet in staat ze te voorkomen. Hoe het zg. het een zoowel als het andere veroordeelen wg ten scherpste. Hierbg zg terloops opgemerkt, dat in gevallen als bovengenoemd ook door officieele instanties dikwijls ge brek aan ruggegraat werd getoond. Wij wenschen hier een uitdrukke lijk beroep te doen op de fierheid en het zelfbewustzijn van lederen Ne derlander. Een dergelijk terroristisch optreden wordt door geen enkele Nederlandsche of Duitsche instantie gedekt en ieder toegeven werkt de anarchie Blechts in de hand. Da Nederlandsche Unie neemt tegen deze dingen op de scherpste wijze stelling en zal niet nalaten het hare te doen om ze in de toekomst onmogelijk te maken. Het is bedroevend te zien, hoe, met name op het terrein van de fluis- ter-campagnes, ook Nationaal Front menig onbehoorlijk middel aangrijpt om zijn doel te bereiken. Wat Na- tiocaal Front onder het volk heeft gebracht aan persoonlijke verdacht making, is beneden iedere crltlek. Vast staat dat een beweging, die niet langer door innerlijke kracht en overtuiging, maar door leugen en verdachtmaking moet probeeren eeni- gen Invloed te verkrijgen, zichzelf veroordeelt. Al deze dingen, zoowel die van de N.S B. als die van Nationaal Front, zijn op zichzelf, stuk voor stuk, niet zoo erg belangrijk. Maar ze zijn tee kenend voor een mentaliteit. Een mentaliteit, die alle middelen aan vaardbaar acht om niet de zaak van het volk, maar die van de eigen groep te dienen. Een mentaliteit, die mis bruik maakt van den noodtoestand, waarin ons volk verkeert. Een men taliteit ten slotte, die het openbare leven in ons land brengt op het hel lend vlak naar de anarchie. Het parool van De Nederlandsche Unie is: Nederlandsch in het ideaal, Neder- landsch in de daad. De Nederland sche z'aak ls niet gebaat met dingen, die op zichzelf on-Nederlandsch zijn. Zg zjjn een misdaad, begaan aan de volkszaak. Want in dezen hache- ljjken tijd kan ons volk alleen maar in eenheid sterk zgn en deze dingen remmen den groei naar de eenheid. In plaats van dichter bijeen te bren gen maken zij de verhoudingen steeds scherper en moeilijker. Daar om nemen wij stelling daartegen, niet ter wille van de Unie, maar ter wille van ons volk. Ons volk moet tegen die dingen in bescherming worden genomen op de meest stellige wijze. De Nederlandsche Unie is het zij nogmaals met nadruk vastgesteld bereid met alle positieve krachten In ons volk samen te werken, mits voldaan wordt aan deze uitdrukke lijke voorwaarde: dat er gewerkt wordt voor het Nederlandsche volk op Nederlandsche wijze. L. EINTHOVEN J. LINTHORST HOMAN J. E. DE QUAY In aansluiting op bovenstaand ar tikel van het driemanschap der Ne derlandsche Unie, waarover de Maas bode zich zeer waardeerend uitliet, teekent deN.RCrt. o.m. het volgende aan: De Nederlandsche Unie gaat dit maal in de ontwikkeling van haar denkbeelden veel verder dan vroeger. Zg wordt al duidelijker, als zij zegt, dat iedere politiek van dit oogenblik gaat om nationale en sociale waar den. En al laat zij het na, om onze betrekking tot het Duitsche Rijk nader aan te duideD, zij verklaart zich overtuigd, dat het gaat om de vestiging van een nieuwe Europee sche orde en noemt het haar wensch ernstig aan een nieuwe Europeesehe ordening mee te werken. „Al dit werk kan nu niet blijven liggen, tot de oorlog is afgeloopen. Deze vernieuwing ls noodzakelijk, hoe ook de afloop van den oorlog zijn zal en zg zal zich moeten door zetten tot lederen prijs. Als men nu niet begint, gezamelijk en met ver eende krachten, komt men te laat. als het uur daar is". Dat Is een uitspraak, welke velen met dankbaarheid zoo duidelijk van het driemanschap zullen hebben ver nomen. Ook wij. Dat zij zich op het standpunt stelt, dat het geheel onjuist zou zijn op het oogenblik hier een regeering te vormen, ligt voor de hand. Waartoe zouden wij de constitutioneele posi tie van ons land, die toch al inge wikkeld genoeg Is, nog meer vertroe belen Zg ziet echter ook een va cuum tusschen de bezettende overheid en ons ambtenaarsapparaat, dat niet geacht kan worden door den volks wil te worden gedragen en verklaart niet bij voorbaat afwijzend te staan tegenover een van verschillende kanten aanbevolen, door de bezet tingsautoriteiten te stellen college van advies, dat onder leiding van een buiten en boven de partijen staand persoon de beste positieve krachten van de verschillende groe peeringen zou vereenigen. Dit dan onder de absolute voorwaarde, dat Intusschen de politieke wilsvorming van ons volk zich vrg verder kan ontwikkelen. De Duitsche overheid is misschien niet geneigd om in de instelling van zulk een adviescollege een definitie ve oplossing te zien. Maar zou zij haar niet kunnen aangrijpen als middel om dieper nog dan tot dus ver inzicht te gewinnen in de struc tuur en de gedachtengangen van ons volk Zou dat niet juist daar mogelijk zijn, waar ernstig willende en zeer van hun verantwoordelijkheid be wuste mannen bijeen kwamen om omtrent de hoogste belangen van ons volk van raad te dienen Geen van de groepen, welke het hun taak rekenen ons volk leiding te geven, zou zulk een college, meenen wij, schuwen. Voor elk zou daar de gelegenheid zijn om de kracht hunner overtuigingen ten- volle uit te meten. En Indien zij waarlijk vertegenwoordigd zouden zgn door kloeke, rechte mannen, zoo vol lof van zelfvertrouwen, dat zg ten einde toe naar een ander kunnen luisteren, zouden zg dan hun aller kracht niet tot één streng, een zwaren kabel, ineen kunnen vlechten? De voogden van Europa. Nader tot hun doel 1 Hitler en Mussolini hebben elkaar weer eens aan den Brenner ontmoet en men kan er zeker van zijn, dat wanneer de twee groote leiders van de bestemming der Europeesche volkeren het noodig vinden om elkaar in vollen oorlogstijd van hun zienswijzen op de hoogte te stellen en deze door besprekingen in over eenstemming tot elkaar te brengen, dat het dan om gewichtige beslis singen gaat. Welke deze zija geweest, wordt uit den aard van (oorlogs) zaken, niet openbaar gemaakt. De feiten zullen dat straks eerst ach teraf uitwijzen. Natuurlijk worden er gissingen gemaakt. Men denkt onwillekeurig terug aan de vorige ontmoeting tusschen den Führer en den Duce, toen de voorwaarden werden opgesteld, waarop de Fran- schen een wapenstilstand, waarom zij gevraagd haddeff, konden beko men. En zoo liepen deze week in Zuidoost-Europeesche hoofdsteden geruchten, als zou binnenkort van de zijde der Engelsche regeering een vraag zijn te verwachten naar be kendmaking van de voorwaarden voor vredesonderhandelingen. Zijnde groote voogden van het Nieuwe Europa Inderdaad reeds zoo na aan hun doel gekomen? De persoonswisselingen-' in het Engelsche kabinet wijzen daar oi. niet op. Van deze wisseling is de verdwijning van Chamberlain uit de regeering zeer merkwaardig, omdat met hem degene heengaat, die als voorstander van een politiek van bemiddeling werd gekenmerkt. Het oorlogskabinet te Londen Is voorts uitgebreid met een paar militante vertegenwoordigers van de Arbei derspartij, die tot taak schijnen te hebben om den moed er in te houden onder de Britsche arbeiders In de oorlogsindustrie, die door de voort durende Duitsche luchtaanvallen teekenen van moreele Ineenstorting zouden hebben gegeven. In Engelsche kringen acht men de veranderingen in de regeering een aanwijzing van het besluit om den Btrijd energieker voort te zetten en tot meer offensieve acties over te gaan. Daarop zou ook wijzen de verandering in het opperbevel over de luchtmacht, welk opperbevel thans in handen is gelegd van een generaal, die voorstander ls van een systematische bombardement van Berlijn, in antwoord op de Duitsche luchtaanvallen boven de Britsche hoofdstad. Inderdaad hebben Britsche luchteskaders deze week eenige nachtelijke luchtaanvallen gedaan op Berlijn, waarbij het gewicht der uitgeworpen bommen grooter was dan ooit te voren, maar ook het systeem van bombardeeren wille keuriger dan voorheen. Er moeten vrij veel slachtoffers zijn geweest, maar de Britten hebben er slechts mee bereikt, dat Londen nu de scbrikwekkendste teisteriDg moest ondergaan. Over den toestand In de Britsche hoofdstad heeft een niet genoemd neutraal diplomaat, die dezer dagen uit Engeland in Zwitserland aan kwam, een schril beeld opgehangen. Volgens het D.N.B. zou het weldra niet meer noodig zijn om de bom bardementen te blijven uitvoeren, daar Londen binnen enkele weken zoo grondig vernield zal zijn als eens in de geschiedenis het geval was met Carthago. Het ls daarom niet onmogelijk, dat de Britten aan het einde van hun verdedigingskrachten zjjn gekomen. Dat men te Londen nog in anderen zin getuigt, is na tuurlijk een tactische noodzaak. Het blijft inmiddels toch van be lang te weten, wat de Ver. Staten van plan zjjn te doen, als straks de presidentsverkiezing achter den rug is. In Washington verzekert men met nadruk, dat men zich niet laat in- timideeren door het Dultsch-Ita- liaansch-Japansch verdrag. De Ver. Staten heeten een volledig embargo (verbod van uitvoer) naar Japan voor te bereiden en Londen stelt In uitzicht, dat over eenige dagen den weg door Birma heen naar het China van Tsjang Kai Sjek weer zal worden opengesteld ter uit voer van oorlogstuig. De Japansche regeering beseft vol ledig de moeilijkheden, welke het door een en ander zou worden bereid, maar stelt daartegenover een krach tig verweer In uitzicht. Het Japan sche dagblad „Asahi Sjinboen" ver zekert, dat Japan „niet gedwee den dood zal aanvaarden". Zal het dus uitdraaien op een strijd in het Verre Oosten tusschen Japan en de Ver. Staten Amerika stelt het voor, dat het dezen strijd niet zal trachten te ont gaan, als hij wordt opgedrongen, ook al begrijpt men te Washington, dat oorlog met Duitechland en Italië er mede het gevolg van zal zjjn. Uit dat besef is het besluit der Amerikaansche regeering geboren tot het samenstellen van een nieuwe vlootformatie in den Atlantlschen Oceaan, welke den naam „patril force" zal dragen en tesamen 125 moderne, In de vaart teruggebrachte en tot oorlogsschepen iDgerichte handelsschepen zal bevatten. Deze vloot zou dan bestemd zgn om met de Engelsche samen te werken, ter wijl de eigenlijke vloot volledig tegen Japan zou kunnen worden Ingezet. Laten we hopen, dat het alles zoo'n vaart niet gaat loopen en dat Engeland zoowel als zgn tegenstan ders ter vermijding van een ontzet- tenden wereldstrijd, waaruit voor geen enkele partij Iets goeds kan voortkomeri, den weg naar vreed zaam overleg zal terugvinden, den weg, waarop de regeering te Londen een jaar geleden geweigerd heeft den Führer van het Duitsche rijk tegemoet te treden, toen deze hem zoo ver was opgegaan. CHURCHILL SPRAK De Britsche premier heeft In het Lagerhuis een rede gehouden, waar in hij o m. ook sprak over de Britsche verliezen bij de Duitsche luchtaanval len op Engeland. Tot Zaterdag hadden de Duit- luchtaanvallen op Engeland 8500 dooden en 13 000 gewon den geëlscht. Ten aanzien van de door zekere kringen gewenschte represailles te gen Dultschland zeide Churchill Engelands doel moet zijn om het Duitsche vermogen om den oorlog voort te zetten een maximum van schade te berokkenen. Churchill deed nog een belangrijke mededeeling en wel deze, dat na 17 October de weg Birma—China zal heropend worden. Het gaat hier om leveranties aan China. Zooals bekend, houdt het ver bond Dultschland—ItaliëJapan een bepaling in, volgens welke een vij andige daad tegenover een der mo gendheden oorlog bet eekent met al le drie. Het gevolg van Britsche in menging in het JapanschChineesch conflct zou dan ook wel eens oorlog tusschen Japan en Engeland kunnen beteekeuen. Omzetbelasting. Dank zij de actie, door verschil lende organisaties gevoerd, zal de voorgenomen heffing van 6 pet. om zet belasting op boeken, weekbladen en andere periodieke geschriften tot nader order niet worden ingevoerd. Daarmede, is een van de meest reactlonnaire maatregelen van den laatsten tijd ongedaan gemaakt en we kunnen slechts hopen, dat hij nimmer meer opduikt. Minder faillissementen. Het getal faillissementen blijft nog altjjd afnemen. In de eerste 9 maanden van 1939 bedroeg het 1710 en in dezelfde periode van dit jaar slechts 989. Toch vreezen we, dat onder den druk der omstandigheden het getal zakenderalllementen weldra weer zal gaan stijgen. De petroleumdistributie. Het waarnemende hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 9 Oct. a.s. tot en met Zondag 10 Nov. a.s. de met „periode A" ge merkte zegel van de serie, welke ls uitgereikt ten behoeve van hen, die voor verlichting in het huishouden uitsluitend op het gebruik van pe troleum zijn aangewezen, recht geeft op het koopen van 2 liter petroleum. De distributie van vaste brandstoffen. Met Ingang van Woensdag Is een aanvang gemaakt met de distributie van vaste brandstoffen, zoodat te beginnen met dien datum alleen tegen afgifte van bonnen vaste brandstoffen kan bekomen. Gedurende de maand October geven de met 01, 02 en 03 gemerkte bonnen van de „bonkaart" distributie vaste brandstoffen haarden, kachels", alsmede de met 01, 02, 03,04, 05 en 06 gemerkte bonnen van de bon kaart distributie-centrale verwar ming en voorts de met „brandstoffen een eenheid le periode", alsmede de met „cokes, een eenheid, le periode" gemerkte bonnen elk recht op het koopen van 1 eenheid vaste brand stoffen. De aan de houders van identiteits kaarten uitgereikte toewijzingen ge ven gedurende de maand October recht op het koopen van het daarop vermelde aantal eenheden. 1 eenbeid isl HL. is (max. 75 KG. anthraclet, steenkolen, industrie- of eierbriketten; 1 eenheid Is 2y2 H.L. kolenslik; 1 eenheid ls 2H.L. (max. 100 Kg.) cokes (ook gascokes); 1 eenheid is 110 Kg. bruinkool-bri ketten; 1 eenheid ls 450 stuks (200 KG.) baggerturf; 1 eenheid Is 300 stuks (195 KG.) persturf; 1 eenheid ia 175 KG. fabrleksturf; 1 eenheid ls 200 KG. overige soor ten turf. Vervoerverbod van appelen. Met ingang van 7 Oct. is het ver voeren, veilen, verhandelen of ex- por teeren van versche appelen ver boden. Winkeliers en kleinhandelaren mo gen ten hoogste 5 kg. per keer en per afnemer afleveren. Het vervoer van fruit vanaf den boomgaard naar de opslagplaatsen van de Ned. Groenten- en Frult- centraie is toegestaan. Varkens niet zwaarder dan 110 kilo* Huisslachting spoedig weer mogelijk. In de naaste toekomst kan een verbod worden verwacht voor het voorhanden hebben van varkens, welke zwaarder zgn dan 110 kg. Een uitzondering zal daarbij alleen worden gemaakt voor wat betreft fokzeugen en voor huisslachting be stemde varkens. Voor het verrichten van een huls slachting zal men in het bezit dienen te zgn van een machtiging welke door den provincialen voedsel- commissarls tegen betaling van 25 cent kan worden uitgereikt. Zomertijd in den winter. Zonsopgang bij tienen. Zooals men weet, zal de zomertijd voorloopig gehandhaafd blgven, zoo dat het tot nader aankondiging nog een uur en veertig minuten vroeger zal zrjn dan de klok aanwijst. Men komt hierdoor, gesteld dat deze toestand van den winter voort duurt, voor merkwaardige toestan den te staan. Om een voorbeeld te noemen: over eën maand, den 8en November, komt de zon om 7 u. 9 m. op, maar dan is het op de klok al 8 u. 49, dus bg negenen. Weer een maand later zal de klok bij zonsopgang op 9 u. 37 staan en op den kortsten dag, 21 December, zal zg bij zonsopgang 11 minuten voor 10 aanwijzen. Dit beteekent weliswaar niet, dat tot dat oogen blik het nachtelijk duister zal heer- schen, want Zooals men weet, be gint het voor zonsopgang al lichter te worden. Maar dat- neemt niet weg, dat b^jna alle menschen dan hun dagelgksche taak bij kunstlicht en... verduistering zullen beginnen. De Radio-omroep Als het Utrechtsch Dagblad goed is Ingelicht, staan we voor een be langrijke verandering in den radio- omroep. Het zou nog geenszins ze ker zijn, dat de verschillende omroep- vereenigingen per 14 dezer opnieuw volgens de oude regeling gaan uit zenden. Integendeel, er zou een cen traal omroepstelsel in het leven worden geroepen, waarbij het zelf standig voortbestaan der huidige omroepvereenlglngen vervalt. De vrg- wlllige bijdragen der luisteraars zou den komen te vervallen en iedere en iedere luisteraar zal dan een jaar- lij ksche som in den vorm van een radio-belasting, krijgen te betalen. Alle studio-gebouwen zouden dan ter beschikking van den één3n Neder- landschen radio-omroep komen. Verkeersongeluk bij avond. Zaterdagavond omstreeks 9 uur Is onder de gemeente Arcen de 36 jarige M. Nissen, op weg naar zijn werk, door een hem achterop rijdenden auto gegrepen. Hjj werd tegen den grond geslin gerd en liep hierbij een zware her senschudding op. Zondagmorgen ls het slachtoffer, zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, in zijn woning overleden. N. was gehuwd en vader van drie kinderen. Moe en afgemat thuisgekomen? Neem vlug een "AKKERTJE"! U is dan spoedig weer frisch en fit, als door een wonder! Kolenbonneo voor kleine boeren. Onder dezelfde voorwaarden, welke ter zake gelden voor in zorg zijnde werkloozen kan thans ook aan de ondersteunde kleine boeren en tuin ders van de B-groep een kolenbon worden verstrekt van f 5.75. Wanneer de hier bedoelde kleine boeren en tuinders de hun toegestane hoeveelheid brandstoffen reeds heb ben opgeslagen komen zij voor deze steunbon niet in aanmerking. Bonnen geven geen warmte. Dezer dagen hebben we allen onze kolenbonnetjes afgehaald en den meesten menschen is het, geloof ik, Dogal meegevallen, wat ze kregen. Een kleine waarschuwing lijkt me echter niet misplaatst. De uitge reikte bonnen geven de hoeveelheid kolen aan, welke de overheid ons voor het nu begonnen seizoen denkt te kunnen toestaan. We zullen deze hoeveelheid slechts in perioden kun nen opnemen. Oorlog leidt tot aller lei onvoorziene moeilijkheden. We kunnen voor een strengen winter komen te staan, welke het vervoer te water ten deele belem mert, maar de vervoersgelegenheid kan ook door oorlogsgeweld worden ingekrompen. Als we thans ver bruiken, wat ons voor de eerste periode is toegewezen, zouden we in een volgende periode, die waarschijn lijk kouder zal zgn, weieens zonder vuur kunnen komen JLaftten. Weest daarom zoo zuinig nJögêlijk met het verbruik van brandstoffen en spaart er wat van uit voor later. Wreede bombardementen Vreeselijk ls het leed, dat deze week over tal van Nederlandsche gezinnen Is gebracht als gevolg van de Eogelsche bombardemeuten uit de lucht. Er moet wel veel ontbre ken, óf aan het karakter der Engel sche piloten, óf aan hun opleiding, want het overgroote deel der bom men suist het militaire doel waarop zij gericht zijn, ver voorbij en zaait dood en verderf onder vreedzame, rustige Nederlandsche burgers, die in Londen nog wel „bondgenooten" worden geheetenIn Haarlem vielen niet minder dan 26 slachtoffers, on gerekend een groot aantal gewonden; in Amsterdam 8; in Rotterdam 2; Beverwijk 3Rijswijk 3 Laren 2 Enkhuizen eveneens 2. En dan is ons lijstje nog geenszins volledig. „Breed opgezet..." Bij de vorming van den Opbouw- dienst uit het opgeheven Nederland sche leger zijn over dit instituut tal van grapjes gemaakt, ook over het onderscheidlngsteeken, dat de mannen van dezen dienst moest doen onderkennen van leden van het voormalige leger. Zooals bekend dragen zij op hun linkermouw een witten driehoek. De geestlgen onder hen wisten onmiddellijk de Bymboliek van dien driehoek te verklaren: „Breed opge zet, maar op niets uitloopende". Die typeering is wel heel raak gebleken, want reeds na enkele maanden is dit met veel ophef aan gekondigde instituut Inderdaad reeds op niets of ongeveer niets uitge- loopen. Uit den Opbouwdienst krijgen de gemeenten weer een partij nieuwe agenten tot bun last, alsmede brand- weerliedeu;de rest gaat ofwel naar Dultschland of Frankrijk werken en de dan nog overblgvenden vormen een Arbeidsdienst. ttst einde is wel tragisch en deze geschiedenis toont aan, dat het heel wat gemakkelijker ls, om mooie leuzen aan te heffen dan die leuzen uit te voBren en een stuk van de werkloosheid op te lossen De jassendistributie. Ze leek zoo aardig in elkaar gezet, de jassen- en mantelsdistributie een nieuwe jas, voor wie dat betalen kan en tegen inwisseling van een goed en bruikbaar gedragen klee- dingstukken ter gratis toebedeeling aan een armen volksgenoot. Deze regeling getuigt van een gezond sociaal inzicht. Maar toch blijken er moeilijkheden te kunnen rijzen. Iemand kan zich de weelde van een nieuwe jas ver oorloven, die hg trouwens hoog noodig blijkt te hebben. Want hij gaat er mee naar het kleedlng- comlté, dat de jas echter niet aan vaardt, omdat het kleedlngstuk niet meer met fatsoen te drag e a is. Wat nu De man ls niet arm, en komt duB niet voor een gratis jas In aan merking hg heeft eigenlijk „niets om aan te trekken" dezen winter, maar toch ook geen nieuwe jas koopen De oplossing? Deze schijnt door

Peel en Maas | 1940 | | pagina 1