•Weekblad voor VENRAY, HOEST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter De kwaal der ontvolking. Nederlandsche Unie. Luchtbescherming. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 31 Augustus 1940 Eenen^ Zestigste Jaargang .No 35 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1-8 regels 60 cent, 71/» ct. per regel, bij contract groote reductie. UITGAVE Fa. van den MUNCKHOF VENRAY Tel. 512 Grootestraat 28 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS: voor Venray 65 ct. buiten Venray 75 ct. per kwartaal. Afz. no. 5 ct. 0. L. Vrouw „Behoudenis der Kranken' OOSTRUM Publieke onzedelijkheid, tuchteloosheid, lichtzin nigheid, gemis aan offer vaardigheid, vrees voor het kind. In „Het Gezin" schrijft de heer De Boer voor de zooveelste maal over het schrijnende probleem van de ontvolking door de mis kenning van het waardige hu welijk. „Inmiddels is in ons land, helaas, tot zelfs in christelijke kringen, het gezond uitgegroeide gezin tot een soort van openbare schande geworden, schamen zich eerbare ouders, om in het publiek hun rijke kinderzegen te vertoo- nen en loopen de huwelijks knoeiers met een hooge borst rond door de maatschappij, alsof ze het monopolie van verant woordelijkheidsbesef en vader landsliefde bezitten." Frankrijk is aar. deze kwaal ten onder gegaan; de grijze Petain erkende het: Frankrijk stortte in een, omdat het geen kinderen meer had en verstikte in genot zucht en verweeking. De profetie van Pierre l'Ermite is ir. vervulling gegaan: „De Duitsche moeder zal den strijd winnen." Ons land is nog geen Frank rijk, maar ook hier lasten dezelf de bacillen als in Frankrijk ve nijnig onze volkskracht aan: pu blieke onzedelijkheid, tuchteloos heid, lichtzinnigheid, gemis aan offervaardigheid en vrees voor 't kind. Zeer juist schetst De Boer de sociaal-paedagogische gevolgen van zulk een bewust, genotzuch tig en schuldig-zondig beperkt kindertal„De veralgemeening van het kunstmatig-kleine gezin is voor de zedelijke volkskracht eenvoudigweg vernietigend Vandaarde misselijke verschijn selen, die algemeen in het jeugd leven geconstateerd en aan de kaak gesteld worden: te vroeg tijdig en onafhankelijk uitgaan, ongecontroleerde omgang, jon gens- en meisjes-fuifjes en dans partijen tot late nachtelijke uren, te royaal zakgeld, overdreven kleeding en alle buitensporig heden op sexueel gebied, die hiervan het gevolg zijn." Zoo schuilt er veel schuld, laksheid er. genotzucht achter de kwaal der ontvolking, maar we moeten toch ook aandacht blij ven schenken aan schrijnende, uitwendige omstandigheden. Denken we maar eens aan de wangelegenheid - hoeveel hui zen worden nog gebouwd, ge schikt voor groote gezinnen en aan de overmatige financieele lasten der groote gezinnen, b.v. door de fabelachtig hooge indi recte belastingen. Wij schreven er vroeger her haaldelijk over en onze R.K. Staatspartij heeft steeds voor het groote gezin geijverd, maar in 't parlement voelde men daar niet voor. Het liberalisme was er geweldig machtig, ook onder sommige Christelijke partijen. Als dat radicaal wordt neer geslagen is er groote winst, hopelijk ook en allereerst ten bate van het gezin en vooral het groote gezin, dat nog danig in de knel zit. Voortaan werkt heel Nederland samen HIER IS ONS PROGRAMMA s Da N.U. stelt zich tot taak de volkseenheid op staatkundig cultureel en sociaal-economisch gebied te bevestigen en te versterken. Met verdieping van den christeiijken geest in de samenleving wil de Nederlandsche Unie: OP CULTUREEL GEBIED 1. Behoud van het Nederlandsche volkskarakter en versterking van die eigenschappen, waaraan het Nederlandsche volk zijn kracht en zijn plaats in de wereld te danken heeft. 2. Vrijheid van godsdienst, kerk, levensbeschouwing en opvoeding, 3. Bescherming en ontwikkeling van eigen beschaving en zeden en van het volkseigen in de gewesten zoowel als in het geheele land. 4. Verheffing van het levensideaal boven materialisme en egoisme tot toewjjding aan de waarachtige levenswaarden van mensch en gemeen' schap. 5. Bevordering van Nederlands positie in de Europeesche cultuur en van zijn functie in de uitwisseling der cultureele waarden. 6. Nauwe cultureele betrekkingen met Vlaanderen en Zuid-Afrika. 7. Opvoeding van de jeugd in nationalen zin. 8. Vooruitziende verzorging der geestelijke en lichamelijke volksgezond heid. 9. Leiding van het cultureele leven en van de volksontwikkeling in verantwoordelijkheid tegenover de gemeenschap. OP SOCIAAL-ECONOMISCH GEBIED wil de N U. met handhaving van het eigen karakter der Nederland, sche volkshuishouding in haar samenhang met de wereldeconomie en haar gerichtheid op het wereldverkeer: 1. Organische ordening der arbeidsgemeenschap zonder klasse-tegen- stelllngen. 2. Vooropstelling van de belangen van het gemeenebest boven die van den enkeling, met erkenning van onvervangbare waarden der persoon lijke zelfwerkzaamheid. 3. Doelbewuste leiding van de voortbrenging en verdeeling van stoffe lijke goederen. 4. Dienstbaar-making van geld- en credletwezen aan de eischen der volkswelvaart. 5. Erkenning van den plicht van lederen Nederlander om te arbeiden en van den plicht van het gemeentebest om lederen Nederlander in den gemeenschappelijken arbeid te doen deelen. 6. Afweer van de proletariseering des volks en versterking van de volkskracht, oa. door bevordering van gezinsvorming en gezinswel- vaart en bevordering van bezitsvorming voor allen. 7. Versterking van den landbouw door loonend prijspeil en ordening van 't grondgebruik. 8. Persoonlijke verantwoordelijkheid ook in het sociaal-economische leven, 9. Beteugeling van bedrijfsconcentratie en trustvorming. OP STAATKUNDIG GEBIED ijvert de N.U. voor een sterk Nederlandsch volk, in nauwe verbon denheid met de overzeesche gebieden. Zij is overtuigd, dat een organische opbouw van het Nederlandsche gemeenebest onder leiding van een krachtig en besluitvaardig gezag noodzakelijk is. De uitwerking van deze richtlijnen zal zij ter nand nemen, zoodra de tijd daartoe gekomen is. IEDER GEBOREN NEDERLANDER, man of vrouw, boven 18 jaar, kan toetreden. Contributie per jaar 50 ct. of meer. Onze propagandisten zullen U binnenkort bezoeken. Geeft U op als lid. Knipt bovenstaand programma uit en bewaar het ALARMEERING. Gealarmeerd wordt alleen na plaats gehad hebbende bominslag. Men zegge dan niet het alarm is te laat. Deze maatregel is door de bezetten de macht genomen, Mocht onver hoopt in onze gemeente gealarmeerd worden, dan moeten de verschillende hulpdiensten opkomen, maar de bur gers moeten binnen blijven. Er is dan kans op een luchtgevecht, op schieten van afweergeschut. Dagelijks leest U in de krant, dat er personen getroffen worden door scherven van projectielen, Het is dus in uw eigen belang binnen te blijven en evenmin uit nieuwsgierigheid voor het raam te gaan kijken, want de kranten van Woensdag vermelden weer een paar gewonden, welke voor een open raam stonden te kijken. SCHUILKELDERS. Gebleken is dat registratie noodzakelijk is. Tijden geleden heeft er in Peel en Maas een oproep gestaan tot het inrich ten van schuilkelders, het laten keu ren van eigsnkelders. De adviezen worden door onze schullkelderdienst gegeven. Er naast is toen aanbevolen, om de kelders, welke op eigen ge legenheid, of door andere deskun digen reeds in orde waren gemaakt te laten nakeuren en te laten regi- streeren. De bestaande zijn allen geregistreerd. Gebleken is n.l, niet tegenstaande U dikwijls anders hoort, dat een goed ingerichte kelder toch nog steeds de meeste beschutting geeft. Ik ontken niet, dat er ook in kel ders slachtoffers gevallen zijn, maar Rotterdam en Venray is een groot verschil. In Rotterdam zijn de men- scben of gestikt of verdronken, door dat de waterleiding defect raakte. Van het laatste hebben we hier geen last. Het eerste ls ook vrjj onwaar schijnlijk, daar een bombardement als dat van Rotterdam hier niet te verwachten is, maar ook de instor- tingslast in een dorp is veel kleiner als ln een stad, waar de meeste huizen vier verdiepingen hoog zijn. Beperken we ons tot Noord-Lim burg, want hiervan zijn alle gegevens mij bekend, dan kan ik U mededeeleD, dat er nog geen enkele persoon ge dood of gewond is, welke in een kel der zijn of haar toevlucht gezocht had. Heeft men geen kelder dan is de beste schuilgelegenheld ver van de ramen liefst tegen esn binnenmuur. Het is gebleken, dat de meeste scherven inslaan op een hoogte van minstens een meter. Plat op den grond bent U het veiligst en het blijven vertoeven op een verdieping is af te radeD, daar de sterkste scherfwerking iigt tusschen een en vijf meter. Door een eensteensche buitenmuur gaan de scherven heen. Een spouw muur wordt meestal niet doorboord, de scherf blijft in de binnenste muur steken, dit is echter zeer afhanke lijk van de hardheid van de steenen. Vandaar niet schuilen tegen een buitenmuur, maar tegen een binnen muur. BRAN DBOMMEN. Deze zijn mee- en tegengevallen. Men gebruikt tegenwoordig brand bommen verzwaard met een stuk ijzer, zoodat ze door den zolder heen kunnen slaan. De door de En- gelschen gebruikte brandbommen zijn ongeveer 55 cM. lang. Merkwaardigerwijs komen de ca- tastrophale gevolgen van brand in verschillende gemeenten slechts zeer zelden voor rekening van de brand bommen. De groote les ls, dat vrij wel alle groote branden door andere oorzaken zijn ontstaan en dat een Ingeslagen brandbom bij spoedig in grijpen door de bewoners zelf on schadelijk kan worden gemaakt. Er zijn tal van voorbeelden bekend, dat vrouwen de uitwerking van een brandbom in de kiem gesmoord hebben, maar daar tegenover staan tallooze voorbeelden van uitgebran de huizen en straten, waarvan de bewoners uit vrees voor de brandbom gevlucht waren. De bom had toen rustig haar vernielend werk kunnen doen. Later staat men tegenover een groote brand machteloos. Ook hier komt dus het moreel, de durf om den hoek zien. Ware het niet, dat de feiten deze taal spreken, het zou geen zin hebben dit te ver melden. Er zijn gevallen, dat een brand bom door een kordaten kerel uit de vloer getrokken werd, naar buiten geslingerd en het ontstane brandje met een emmer water gebluscht. Het hebben van een bak met zand op alle verdiepingen,'in tegenstelling met vroeger, is sterk aan te raden. Ik hoop binnen eenlgen tijd, wan neer nieuwe gegevens over de prak tijk van de luchtbescherming ter mijner beschikking komen, U ook hiervan weer in kennis te stelleD. Hoofd L.B.D. A. BUWALDA. SLACHTOFFERS DOOR BOMBARDEMENTEN. Leef de Duitsche verordeningen na Recht van benoemingen door den Rijkscommis saris. Voorwaarden voor open bare collecten. Oorlogswee* Als een storm kwam op 10 Mei de oorlog over ons land hij woedde slechts vijf dagen, maar dat was lang genoeg om veel menschelijk leed en groote materleele schade aan te richten. De strijd ligt reeds enkele maan den achter ons en slechts langzaam heeft de tijd de diepe wonden, die werden geslagen in duizenden gezin nen, waar een dierbare niet terug keerde van het slagveld. HeLaas is met de overgave van ons land op 14 Mei voor ons volk de oorlog niet geheel en al uit. De strijd krijgt voor velen nog een ver- schribkelijken nasleep door de bom bardementen, waaraan ons land nog steed3 van Engelsche zijde bloot staat. Den laatsten tijd nemen die luchtaanvallen geweldig toe en steeds meer burgers worden er het slacht offer van. In drie dagen tijd werden bij deze Britsche bomaanvallen 20 personen gedood en 29 gewond. En naar het D.N.B. in al deze ge vallen vaststelt, waren er in de aan gevallen plaatsen of In de omgeving geen militaire doeleinden te beken nen. Vooral in de getroffen plaatsen Is natuurlijk de verontwaardiging onder de bevolking zeer groot en met bitterheid vraagt men zich af, of onze „bondgenoot", die ons tijdens den oorlog niet helpen kon of helpen wilde, ons zwaar getroffen volk nu niet met rust kan laten. Op deze wijze is men onderhand nergens meer veilig en het ware daarom te hopen, dat ons land, althans bulten de strategische objec- teD, verder gespaard werd van alle oorlogshandelingen, welke in strijd zijn met het volkenrecht en met de moraal. Nuchter blijven. Wjj hebben ons er altijd op beroemd dat wij een nuchter volk zijn, een volk met begrip voor de werkelijk heid, dat het verstand en niet het gevoel aan het roer heeft. Die nuchterheid heeft ons bij het uitbreken van den oorlog en ook in de daarna volgende moeilijke periode van aanpassing aan den nieuwen toestand en de nieuwe verhoudingen goede diensten bewezen. Voor zeer velen blijkt echter di6 aanpassing nog moeilijk en het is niet overbodig hun bij herhaling den werkelijken toestand voor oogen te houden. Die werkelijkheid is geen andere dan dat ons land door Duitsch- land Is overwonnen, dat het bezet gebied is en de Dultschers hier dus het wettig gezag uitoefenen. Daarom is ieder Nederlander verplicht, zich te richten naar de aanwijzingen en verordeningen van dat bestuur. Wij wijzen daar nog eens op, nu uitspraken van het Duitsche gerecht ons eraan herinneren, dat verschil lende verordeningen worden over treden en dat de overtreders zwaar worden gestraft. Zoo zijn reeds veroordeelingen ge vallen op het luisteren naar buiten- landsche zenders en op verschillende plaatsen zijn deswege personen in arrest gesteld. Andere veroordeelingen betroffen het beleedlgen van de Duitsche weer macht en ook zijn reeds vernielingen aan Duitsche eigendommen voorge komen, waarop zware straffen zijn gesteld. Ook zy nog eens gewezen op het feit, dat het overbrengen van ge ruchten, welke schadelijk zijn voor de Duitsche weermacht, zwaar ge straft wordt. Voor zulk een geval viel reeds een veroordeeling van 6 maanden gevangenisstraf en een ge lijke straf liep een soldaat van den Opbouwdienst op, die de Duitsche weermacht had beleedlgd. Deze voorbeelden mogen voor ande ren een waarschuwing zjjn, om ten allen tijde het verstand te laten heerschen over het gevoel en zich nauwgezet te houden aan de ver ordeningen, welke de bezettende macht uitvaardigt. Wij zijn dat wettelijk en moreel verplicht. Benoemingsrecht. Het einde der afgeloopen week bracht ons weer eeD belangrijke ver ordening op het terrein van het administratief recht. Daarbij wordt aan den Rijkscommissaris het recht van benoeming, aanstelling en ont slag gegeven van ambtenaren en andere functionarissen ln belangrijke betrekkingen. Wij noemen b.v. de secretarissen-generaal van de ver schillende departementen, vice-presi dent en leden van den Raad van State, president, vlce-presidenten en raadsheeren van den Hoogen Raad der Nederlanden, de presidenten der gerechtshoven en de procureurs generaal, de commissarissen der provinciën, de burgemeesters van de hoofdsteden en van de gemeenten met meer dan 50 000 inwoners, pre sident der Ned. Bank, den president der directie van de Ned. Spoorwegen en meer anderen. Ook behoudt de Rijkscommissaris zich het recht van benoeming, aan stelling en ontslag voor van ambte naren, die voorheen door den Koning werden benoemd en welker benoe ming thans normaal in handen van de secretarissen-generaal der depar tementen is gelegd. Dit alles vertegenwoordigt een geweldige macht en die macht zal steeds grooter worden, wanneer het Nederlandsche volk niet spoedig In hechte eenheid zorgt voor een ster ken verbindingskabel tusschen ons volk en de bezettings-autoriteiten. Daarom is het zoo fataal, dat er van zooveel zijden aan partijtjes en bewegingen geprutst wordt die een sta-In-den-weg vormen voor het streven naar eenheid in het nationale. Moge het licht van die eenheid spoedig doorbreken, want verdeeld heid thans wordt een nationale ramp. Openbare inzamelingen. Openbare geld- en goedereninza melingen, in den rulmsten zin des woords, mogen volgens een verorde ning van den Rijkscommissaris voor taan slechts worden gehouden met toestemming van den procureur- geoeraal, of, Indien de inzameling in het ressort van meer dan een ge rechtshof wordt gehouden, van het departement van Justitie. De toestemming is afhankelijk van voorwaarden. Zij is ook noodig voor inzamelin gen of collecten in het algemeen belang of voor liefdadige doeleinden alsmede voor loterijen of kansspelen fancy-fairs e. d. Vanaf heden geen motorver- keer na 10 uur namiddag* Op order van den Dultschen mili tairen bevelhebber in Nederland en op bevel van den rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche ge bieden, wordt het volgende bepaald 1. Van 27 Augustus 1940 af moet tot Dadere aankondiging tusschen 22.00 en 04 00 uur alle verkeer van Nederlandsche motorvoertuigen wor den stopgezet. 2 Van 27 Augustus 1940 af is het betreden van het strand in geheel Nederland tnsschen het invallen van de duisternis tot het aanbreken van den dag tot nadere aankondi ging verboden. KANONNENWINST. Het kapitalisme van de oorlogs industrie heeft altijd 'n geweldige rel gespeeld bij het stuwen der vol ken tot oorlog Wjj herinneren ons uit de geschiedenis, hoe dat kapitaal kranten In zijn dienst, wist te stel len, die al de volken tegen elkaar ophitsten en de internationale be trekkingen stelselmatig en met op zet vertroebelden. Een waar duivel- sche bedrijf dat ieder weldenkend mensch met afschuw vervult. En nu lezen we het volgend pijnlijk bericht: de winst van Bethlehem Steel bedraagt over het tweede kwar taal van 1940 bijna 11 millloen dollar tegen 4 millioen In het vorig jaar. Hier is 11 millioen zuivere winst in drie maanden geperst uit het leven de bloed van tienduizenden jonge mannen, die op de slagvelden liggen te vergaan- Wat moet er toch nog enorm veel veranderen, alvorens de zon over een gelukkiger wereld kan opgaan VENRAY, 31 Aug. 1940 Aanvrage om goedkeuring van bouwwerken. Burgemeester en Wethouders van Venray brengeD, naar aanleiding van een circulaire van den Regee- rlngscommissaris voor den weder opbouw, het navolgende ter kennis van belanghebbenden: Bij het besluit Wederopbouw I is vastgesteld, dat voor de ultvoeriog van alle bouwwerken op het gebied van den waterbouw, spoorbouw, wegenbouw, burgelijken bouw en utiliteitsbouw (behalve de goedkeu ring van Burgemeester en Wethou ders) de goedkeuring van deRegee- ringscommissaris voor den Weder opbouw verelscht is. Door den Regeeringscommissaris is thans bepaald, dat voor wat be treft werken, waarvan de kosten in totaal minder dan f 500.— beloopen, stilzwijgend aangenomen mag wor den, dat de goedkeuring ls verkregen. Voor het uitvoeren van dergelijke kleine werken behoeft deze goed keuring vanaf heden dus niet meer te worden aangevraagd, (Wel moet natuurlijk ook voor deze werkjes een bouwvergunning aan het Gemeente bestuur worden gevraagd.) Venray, 28 Augustus 1940. Burgemeester en Wethouders vnd. A. H, M. JANSSEN De Secretaris, VAN HAAREN. Te Utrecht slaagden voor het Rijksdiploma „Meester Kleermaker" onze dorpsgenooten de heeren Plet Jansen en Willy Jeuken. Pater Nielen Naar wij vernemen heeft Pater Nielen, om gezondheidsreden, eervol ontslag verkregen van zijn werkkring te Vrank-Heerlerhelde. Zijn Eerwaar de komt wonen in de plaats, die hem het meest sympathiek en dierbaar is, namelijk Venray. POSTERIJEN Met Ingang van morgen Zondag, heeft de afgifte van correspondentie aan het postkantoor op Zon- en Feestdagen weder plaats van 9.30 tot 10 uur. Het gebruik maken van taxi's is geoorloofd* In breeden kring meent meD, dat niet ledereen gebruik mag maken van een taxi. Dit is een misverstand tot schade van hen, die in dit be drijf bun bestaan moeten vinden en waardoor het publiek anderzijds het gemak mist, hetwelk ook in dezen tijd wordt geboden. Het voortbestaan van dit soort bedrijven ls een verkeersbelang, zoo dat het publiek ook in deze tijd hier van gebruik dient te maken. Ter plaatse hebben wij de beschik king over enkele goed geoutilleerde bedrijven, die ook thans nog het pu bliek snel en goed kunnen bedienen. .Men make dus gerust gebruik van de taxi's. VERDUISTEREN* Er blijkt nog steeds eenlge ver warring te bestaan omtrent het tijd stip, waarop geen licht meer uit de hulzen naar buiten mag uitstralen en op de wijze, waarop deze verduis tering geschieden moet. Nog velen verkeeren in de meening, dat zij hun ramen pas een half uur na zonsondergang behoeven af te schermen. De verduisteringsbepaling ls echter van kracht van hetoogen- blik van zonsondergang tot dat van zonsopgang. Tusschen die beide tijdstippen mag dus geen licht uitstralen, en wel met dien verstande, dat ook het ontsnap pen van licht door kleren niet toe gestaan kan worden. Wordt dit im mers bij den een getolereerd, rian zou men een ander moeilijk terecht kunnen wijzen. Willekeur dient te worden tegengegaan, vandaar deze raadgeving: Verduistert uw ramen goed en tijdig, en doet dat ook aan de ach terzijde van uw woning. LUXOR-THEATER brengt U deze week een film, waar een ieder van onder de betoovering komt. In de hoofdrollen Paula Wes- sely en Attila Hörblger. Karl Tamassy (Attila Hörblger) is ritmeester der huzaren ln Weenen. De dood van zijn vader maakt een plotseling einde aan zijn vroolijk officiersleventje. Jullha, de dochter van den koetsier, die eveneens bij het ongeluk om het leven gekomen, waarbij ook Karl's vader zijn leven verloor, blijft als wees achter. Karl's vader had meer schulden dan bezittingen. Hij verkoopt een groot deel van 't landgoed. Al 't personeel wordt ontslagen. Alleen Jullha (Paula Wessely) vraagt of ze nog blijven. Loon verlangt ze niet. Samen met Jullha bewerkt hfi de grond. De oogst van het eerste jaar is goed. Ook het volgende jaar be loofd de oogst weer goed te worden. Karl ontmoet twee amazones, trekt zjjn uniform weer aan en brengt de heele middag en ook de avond aan de zijde van een der amazones door. Grit Hellmers. Als hij naar huis keert, zijn ze samen verloofd. Hij heeft Grit be loofd met 't binnenhalen van de oogst te zullen wachten, totdat ze ge trouwd zijn. Grit laat niets meer van zich hooren. Het graan is overrijp. De verloren gaande oogst gaat Jullha zeer ter harte. Op een dag is ze plotseling verdwenen. Ze gaat Grit opzoeken. Grit was de verloving met Karl allang vergeten. Jullha keert naar Karl terug en samen halen ze dan de oogst binnen. Ruiterfeest te Castenray. Zondag 25 Aug. hield onze rjj- vereenlglng haar ruiter-concours. Vele paarden-sportliefhebbers waren present om de spannende strijd te zien. De uitslag is als volgt: Viertallen; le pr. L. R. Castenray 2e pr. L. R. Meerlo. Défilé: le pr. L. R. Meerlo; 2e pr.

Peel en Maas | 1940 | | pagina 1