Binnenland. Buitenland. Dislribufiediensf Kring VENRAY. reld verklaard, alle belanghebbenden In Oost-Brabant, alsook in de ge- heele provincie Limburg van infor matie te dienen. Schriftelijk of telefonisch kunnen dus bij hem inlichtingen worden genomen. Belanghebbenden uit Hel. mond en naaste omgeving kunnen zich ook des avonds tus3chen 7 en 9 uur ten zijnen huize vervoegen, De heer van Tbiel verstrekte de lijsten met namen welwillend ter inzage. Wij hebben uit de honderden na men de volgende overgenomen uit Venray en omstreken. De marechaussee uit de districten Eindhoven, Den Bosch, Breda en Nijmegen bevinden zich nagenoeg alle in Engeland. Van het district Nijmegen ver melden we de brigade Venray Opperwachtmeester P. E. Rouvroye Wachtmeester tit. H. W. S. Simons, Marechaussee J. Molenaar. Van de militairen vermelden we de navolgende; J. M. H. Marcilles, soldaat, Merselo, H. Vullings, kapitein, Horst A. Vullings, soldaat, Horst P. Beelen, soldaat, Horst H. Geurts, soldaat, Horst Ten Doeschate, le luit. Sevenum. Bestrijding van de lepenziekte De Burgemeester van Venray, ver zoekt, naar aanleiding van een cir culaire van den Secretaris-Generaal van Landbouw- en Visscherij in ver band met de iepenziekte, zoo spoe dig mogelijk en uiterlijk ultimo Maart 1941 alle doode en zeer zieke iepen te vellen en de schors onscha delijk te maken. Eigenaren, die hiertegen bezwaren hebben, kunnen zich terzake wenden tot den Burgemeester. Venray, 14 Augustus 1940. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. GEVONDEN in de Grootestraat 2 gulden, zijn bij Jac. Loenen, Leunen. in de Grootestraat een beerenporte- monnale inhoudende f. 0 70 op het kerkhof een rozenkrans in etui. Belde laatsten op het politie bureau. Speldjesdag. Zondag as. wordt alhier speldjes dag gehouden voor „Herwonnen Levenskracht". Dit mooie werk wordt van harte aanbevolen. Arbeidsbemiddeling. Door bemiddeling der Diatricts-ar- beldsbeurs alhier, werden jl. Woens dag pl.m. 80grondwerkers geplaatst bij de werken Vliegveld Vlisslngen PUBLIEKE VERKOOP. Dinsdag werd alhier publiek ver kocht het woonhuis van Mej Leyer- zapf, Paterstraat. Het pand bracht pl.m. f. 6 500 op. R'DAMSCHE KINDEREN Door tusBChenkomst der Derde Orde zijn hier deze week 35 Rotter- damsche kinderen bij verschillende Ingezetenen geplaatst. Over eenige dagen kan een tweede zending verwacht worden. Door het opnemen van deze klei nen, doet men een liefdewerk van den eersten rang. Paters Minderbroeders. Op voordracht van den hoogeerw. pater provinciaal der Minderbroeders heeft Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht eervol ontslag verleend aan pater Liberatus Scheepers als pastoor te Vragender en benoemd tot pastoor aldaar pater A. Mulder. Op voordracht van den hoogeerw. pater provinciaal heeft Z. H. Exc. de Bisschop van 's Sertogenbosch eervol ontslag verleend aan pater L. G. le Roux als pastoor te Megen en benoemd aldaar tot pastoor pater A. A. A. Smitz. In de vergadering van het defini- torium der Ned. Minderbroeders- provincie is benoemd te Venray tot vlcarius pater dr. lector Sylvester Coenen; tot magister clericorum pater Castulus v. d. Eynden; tot lectoren in de philosophie pater drs. Trudo de Ruiter en pater Arno Miedema; tot Ieeraar in het noviciaat der Broeders te Wanssum en aan het pensionaat Jeruzalem pater Cbris- tophorus Vermeulen; tot soclus ma- gistri pater drs. Trudo de Ruiter. BOMMEN OP CASTENRAY In den van Donderdag op Vrijdag zijn omstreeks middernacht te Cas- tenray twee brisantbommen geval len en ontploft In een perceel aard appelen tegenover de nieuwe boer derij van J- Rambaghs aldaar. Aan deze boerderij werden eenige ruiten en een paar pannen door den lucht druk verbrijzeld. Ook aan de Schadijk en te Venlo zijn bommen geworpen. SERVATIUS - OMROEP De finale om de 12 armbandhorloges werd gewonnen door S.V.B. Wat de loterij aangaat biermede trof het Servatlus wel zeer slecht. Eerst moesten de Venrayers tegen het sterke S.V.B. in het krijt treden. Deze wedstrijd werd door S.V.B met 5^-2 gewonnen. Direct daarop moest Serv. de Venl. boys bekampen. Na een zeer fraaie ontmoeting moest Servatius met 1—0 in de Boy* haar meerdere erkennen. De finale S.V.B. Venl. boys werd door S.V.B. met 3—2 gewonnen. Zondag as. gaat een versterkt Serv.. II op serie wedstrijd in O ver loon. Serv. IV speelt een vriendschap pelijk partijtje tegen Venl. boys V. Zondag 25 Aug. speelt Servatius I tegen de kampioen dezer afd. Swal- meD, een benifice-wedstrijd voor den oud-eerste-elftal-speler Gradje Jacobs Hierop komen we nader terug. VALK-REVUE DE VALK I TIG LI A I 5—3. pê eerste wedstrijd, gespeeld voor het nederlaagtournool, bracht de Valken een verdiende overwinning. Na de aftrap heeft de Valk spoedig succes als de verdediging van Tiglia een fout maakt welke door Piet wordt benut. Tiglia komt nu goed opzetten en zoowel combinatie als positiespel zijn keurig, het eindschot wil echter nog niet doeltreffen. Bij een ver naar voren gespeelden bal aarzelt Leo en vla de paai is den gelijkmaker geboren. De aan vallen van Tiglia blijven gevaarlijk en als bij een dezer aanvallen de midvoor de bal laat gaan, heeft zijn buurman maar voor het intrappen. Tot rust blijft de stand onveranderd. Na de thee beeft de Valk de wind tegeD, toch nemen zij het spel in haDden en forceeren meerdere Btorm- loopen tegen de veste van Tiglia Deze aanvallen leveren al spoedig 2 doelpunten op waarvan de linksbin nen en rechtsbinnen de makers zijn. Tiglia komt nu geducht opzetten en forceert enkele corners, doch kan het niet verder brengen. De scheids rechter geeft een strafschop tegen de Valk doch Leo grabbelt de bal er uit en ook die kans is verkeken. Nu is de Valk weer aan bod en met een mooi boogballetje plaats de rechtsbinnen nummer 4 achter den doelverdediger. Als Tiglia den achterstand ver kleint, wil zij nog ean gelijk spel forceeren, doch de verdediging is niet meer te passeeren, en als de linksbinnen het 5de doelpunt scoort is Tiglia geslagen. Tiglia gaf mooi combinatie- en positiespel te zien en heeft eeD goed sluitend elftal zonder zwakke plek ken. De Valk heeft een goede ver dediging en een voorhoede welke elke kans benut. Morgen komt Wittehorst, de club van Houwen, zal ook zij moeten capituleeren voor de Valken JEUGD-COMPETITIE Kring HORST-VENRAY. UITSLAGEN ZONDAG 11 Augustus Afd. A Venrav BVenray A 04 B Wilhelmina—RKL.V.V. 1-4 PROGRAMMA 18 AUGUSTUS. Afd. A Venray B—Wanssum 5 u. OostrumVenray A 5 uur B B.V.V.WilheJmina 5 uur Programma 25 Augustus wordt nog nader bekend gemaakt. Groote Sportdag te Overloon. Morgen Zondag 18 Augustus ter gelegenheid van de kermis alhier, organiseert S. S. S. een groote Sportdag, waaraan de volgende clubs deelnemen Constantia I Wanroy, Montagnards I Bergen, Servatius comb. Venray en Oud- S S S. Overloon. Een tweetal prijzen worden hier voor beschikbaar gesteld en wel een prachtige beker en een lauwer krans. De aftrap zal geschieden door den E A Heer Burgemeester. Op het terrein diverse volksver makelijkheden. Denk aan de verdnistering. Er moge nog eens nadrukkelijk op gewezen worden, dat er nog altijd personen zijn die, hetzij aan bun woning of zaak, hetzij aaa bun rijwiel niet voldoende aandacht be steden aan de voorgeschreven ver plichte verduistering eD/of afscher ming van uitstralend licht. De politie die op dit gebied zeer streng loeziet heeft en zal in het vervolg de overtreders verbaliseeren. Ook schijnen sommigen nog niet te weten dat het 's avonds rijden zon der licht Diet is toegestaan. Puntenkaart*.. wat nu Op de vraag, hoe te handelen met de punten kaart voor de gedistribueer de textielgoederen een vraag, welke in deze dagen iedere huisvrouw bezig houdt wordt een voor ieder begrijpelijk antwoord gegeven in een practisch boekje van het vakblad „De Manufacturenbandel", getiteld: „Puntenkaart... Wat nu en samen gesteld door Will. Kortekaas, die als redacteur van genoemd vakblad mag worden geacht met de moeilijkheden van het oogenblik vertrouwd te zijn. Aan de handleiding voor het doel matig gebruik van de textielkaait is een alphabetische lijst toegevoegd van textielproducten die vrij zijn. Het actueele boekje is behalve bij de administratie van „De Manufac- turenhandel" (Nes 41, Amsterdam), eveneens bij tal van manufacturen zaken verkrijgbaar. LUXOR-THEATER vertoont U deze week een pracht programma: „HET PROCES MET GESLOTEN DEUREN". In de hoofdrollen Olga Tschechowa als de beklagenswaardige moeder, Sabina Peters als haar dochter. Oudejaarsavond in een van de groote feestzalen van Berlijn. In een van loges zit de bankier Sparrenberg met vrouw en dochter, vrienden en kennissn. Een nieuw jaar is begonnen, dat tevens het begin wordt van een tragedie. Mevrouw Sparrenberg, voor weinige oogenblikken nog stralend van vreugde, is na een kort telefoon gesprek, als bij too verslag veranderd. Zij wendt hoofdpijn voor enwenscht naar huls te gaan. Hans Reger brengt haar met zijn auto naar huis. Wat was er gebeurd Uit het ver leden is een man opgedokeD, met wieD zij vroeger verloofd geweest is: Baron Gaffris, die zich aan tal- looze oplichterijen heeft schuldig ge maakt en die haar eveneens in een opzienbarend proces gewikkeld had. Zooals hij 20 jaar geleden Brigitte als een willoos werktuig gebruikte om als haar verloofde in de beste kringen geïntroduceerd te worden, zoodat hij gemakkelijker zijn oplich terijen kon voorbereiden, zoo wil hjj thans Mevrouw Sparrenberg dwingen hem te helpen bij een nieuwe groote zwendel, waarvan nog wel haar eigen man het slachtoffer zal worden. „Het gaat slechts om het luttele bedrag van 66 000 Mark" zegt hij cynisch, „dat zal het bankiershuls Sparren berg heusch niet ruineeren!" Zoover komt het echter niet. Mgr. Franciscus Geurts C.M. f Het droevig bericht enkel met aan duiding van datum bereikte de Msb. uit China na groote vertraging: mgr. Franciscus Geurts is overleden op 23 Juli. Reeds de jubilea, die deze grijze missiebisschop in de laatste jaren vieren mocht, duiden op een lang ea vruchtbaar missionarisleven. Op 4 Februari was hij 40 jaren bisschop van YungplDgfu 19 Sept. 1936 vierde hij zijn 50 jarig verblijf in China en 1 Mei 1937 zijn gouden priesterfeest. Hij werd geboren 9 Dec. 1862 te Maashees (N.Br.), studeerde op het Bisschoppelijk College te Roermond, verder te Rolduc en trad te Parijs in de Congregatie der Lazaristen, gesticht door den H. Vincentius a Paulo. Diens deugd en werken van naastenliefde zou hij navolgen in het bekeeringswerk der heidenen. Weekmarkt Horst. Horst, 13 Augustus. Totaal aan voer 220 dieren, waarvan 10 stuks rundvee en 210 biggen. Handel in rundvee goed. Handel in biggen min der. Ongemerkte biggen tot f 8. per stuk. Gemerkte biggen van f 12 tot 14.50 per stuk. OVERLOON. Onze dorpsgenoot de heer Harry Keijzers is benoemd tot ambtenaar op het Distributie kantoor te Boxmeer. Mooie prestatie. WANSSUM Zondag toog enze voetbalvereeniging naar de serie wedstrijden van DIS. te Oirlo. Na harden maar fraaien strijd wisten de Julianamannen beslag te leggen op den prachtigen beker. Geen ruilverkaveling in het Weerter bosch In een vergadering van ruim 400 eigenaren van gronden in het „Weer ter bosch", een complex van 6000 H A. cultuurgrond, werd besloten tegen de voorgenomen ruilverkaveling te stemmen. Het proces tot voorbereiding van deze verkaveling had zich al in ver schillende phasen voltrokken en thans trad de eindpbase in n.I. de stem ming door de eigenaren. In de ruilverkavelingscommissie hadden zitting o.m. mr. Nlc. Beckers lid van Ged. Staten, voorzitter; ir. J. Kruger, cult, consulent van den cultuur-techntschen dienst; drs. C. Aerts, econoom van den streekplan- nendienst in Limburg; jhr. Panhuys, vice-voorzitter van de Centr. cultuur technische commissie. Op de vergadering werd nog van gedachten gewisseld door de voor en tegenstanders, waarna een schrifte lijke stemming werd gehouden. Aanwezig waren 424 stemgerech tigde eigenaren met een oppervlakte aan grond van 732 06,45 H.A. Tegen stemden 316 eigenaren met een op pervlakte aan grond van 600 H.A. 90 A en 76 c.A. Bommen op Nederland. Op gevoelige wijze zijn we van de week weer herinnerd aan de gruw zaamheden van den oorlog. De En- gelschen hebben op tal van plaatsen van ons land hun bommen laten vallen en daarbij verscheidene slacht offers gemaakt. De groote eindstrijd zit zoo voelen we het „in de lucht". /Voorzichtigheid denk om den verdutsterlngspllehtis thans voor ledereen. meer nog dan ooit geboden. De oorlogschade in Oost' Brabant wordt spoedig hersteld* Zooals men weet behoorde In Oost- Noord-Brabant zonder twjjfel het landelijke Mill tot de zwaarst door den oorlog getroffen gemeenten in dit deel dezer provincie. Het ligt voor de' hand, dat van daar uit thans ook de werkzaamheden voor den heropbouw geregeld en georgani seerd wordt. Ir. Ringers, de regeeringscommis- saris van den wederopbouw, heeft den heer van Eek, die naam gemaakt heeft met den boerderijopbouw in de Wieringermeerpolder, belast met het technisch adviseurschap voor de werkzaamheden van dan heropbouw in Brabant. Deze heeft daartoe te Mill en te Deurne bureaux doen in richten, als centra van de meest getroffen gebieden. Het ls zonder meer duidelijk dat het herstel van een landstreek waarin zooals b.v. te Mill meer dan honderd boerderijen volkomen verwoest en met tweehonderd andere woDingen die ook finaal heropgebouwd moeten worden weder voor den landbouw gereed moeten zjjn vóór den as. winter een werk is vol kolossale moeilijkheden, Intusschen is men met het voor bereidend werk zoover gevorderd dat de architecten konden worden aangewezen en op 16 Sept. a.s. de aanbestedingen zullen kunnen plaats hebben. De moeilgkheden van materialen, transport e.d. willen de boeren van Mill ondervangen door dit zelf ter hand te nemen. Zoo werkt Mill vlot en onvervaard aan zjjn heropbouw. Wel was er veel kapot, verbrand, onbruikbaar, maar thans, nu de regeering den herop bouw en het herstel der schade met zooveel energie ter hand gaat nemen worden of big ven de boeren en de burgers in deze omgeving, die allen zoo zwaar getroffen waren optimis tisch De telefoon duurder. In de Haagsche gemeenteraads vergadering heeft wethouder de Vries medegedeeld, dat krachtens beschik king van den secretaris generaal, waarnemend hoofd van het depar tement van blnnenlandsche zaken op vóórstel van den Directeur- Generaal der P.T.T. en met goedvin den van de Dultsche bezettings autoriteiten, de gesprekkenprjjs van bet gesprekkentarief voor de locale telefoon met Ingang van 1 September wordt verhoogd van 2 op 3 cent. De mededeeling van den Haagschen wethouder is, zoo schrijft de Msb., de aankondiging van een maatregel, die zonder twijfel niet als tot het telefoondistrict Den Haag beperkt bedoeld kan zijn, maar op het tele foonverkeer in het geheele land be- trekking moet hebben. Voor de ge bruikers van de telefoon is zij be langrijk nieuws. In hoeverre er ook verandering komt In het gesprekkentarief voor de intercommunale telefoon, is ons onderwijl nog niet gebleken, doch he' ligt, daar het intercommunale tarief wordt opgebouwd uit veelvouden van het locale gesprekkentarief, voor de hand, dat de verhooging ook op dit gebied zal doorwerken. Dc aardappelziekte. De Plantenziektekundige Dienst deelt mede, dat zoowel op de klei als op de zand- en veengronden dit jaar de aardappelziekte (phytoph- thora infestans) op zeer vele percee- len in hevige mate in het loof optreedt, terwijl in verschillende ge vallen ook de knollen reeds zqn aangetast. Om dezelaatste aantasting nog zooveel mogel^k te voorkomen, raadt de Plantenziektekundige Dienst den verbouwers inet klem aan om het rooien, wanneer de grond be hoorlek is opgedroogd. Ook moet het bedekken van de aardappelen met loof, zelfs al is dit slechts tjjdeljjk, sterk afgeraden wor den. De gewassen, waarvan het loof thans nog niet of slechts weinig door ziekte is aangetast, moeten tot op het laatst van het groeiseizoen toe, bespoten worden met Bordeauxache of Bourgondische pap of andere koperhoudende middelen. Het kan echter, wanneer de omstandigheden gunstig blijven voor het optreden van de ziekte, in menig geval voor- deeliger zijn, hat gewas voortijdig doon te spuiten dan het te laten uitgroeien. Nadere Inlichtingen worden ver strekt door den plantenziektekundi- gen Dienst te Wageningen en de bij dezen dienst werkzame ambtenaren, alsmede door den Rijksland- en Tuln- bouwconsulent en. Plaatsing van jongelui in landbouwbedrijven. Naar de Msb. verneemt heeft de directie van het openbaar lichaam De Wieringermeer aan den Rijks dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling zijn steun toegezegd voor de plaatsing van een aantal werklooze jongelieden van 16 tot en met 18 jaar in de land bouwbedrijven in de Wieringermeer. Men hoopt ongeveer 100 jongelieden eenige tijd te kunnen plaatsen. Bij plaatsing ontvangen de jongelui kost en inwoning, benevens f 150 zakgeld per week. Voor reiskosten draagt het. departement yan sociale zaken- zorg. De plaatsing van jonge lieden wordt ongunstig geïnfluen ceerd door het feit, dat in vele land bouwdistricten de landbouwers dezen zomer veel meer arbeidskrachten dan normaal hebben tewerkgesteld. Ook daardoor, dat de korenoogst reeds in vollen gang was, toen de Rijks dienst zich met zijn oproep tot de landbouwers richtte. Een versperringsballon. Zondagmiddag dreef op groote hoogte een versperringsballon over Katwijk en Linden en heeft nog al schade aangericht. Van verschillende boomen werden zware takken afgerukt en van som mige huizen werden de daken be schadigd. Alle telefoondraden tus- schen Katwijk en Linden werden doorgesneden. Op verschillende plaat sen werd het eleetrisch net zwaar beschadigd. Aan sommige huizen werden de isolators van den muur gerukt en oDtstond kortsluiting. Ter voorkoming van verder onheil is toen het geheele net stroomloos ge maakt. Nadat, de ballon te Katwijk een gedeelte van den kabel had verloren is hij in oostelijke richting verdwe nen, nadat hij veie inwoners schrik op het lijf had gejaagd. Dispensatie in de vasten- en onthoudingswet in Limburg. Z. H, Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, heeft tot padere aankondiging zijn bisdom ge dispenseerd in de Vasten- en ont houdingswet op alle Vrijdagen, Vigilie, en Quatertemperdagen. Het gebruik van vleesch en vleeschspijzén is dus op al die dagen aan Iedereen toegestaan. De Fokdag te St. Anthonis. De Fokdag voor rundvee, paarden en varkens zal dit jaar gehouden worden op DlDsdag 10 Sept. a.s. Voor f 1500 opgelicht. Bij de politie te Echt heeft J. N. aldaar aangifte gedaan van oplich ting voor een bedrag van f 1500, gepleegd door de hulsvrouw M. uit Maastricht. Deze had aan N. mede gedeeld, dat bij f 300 kon verdienen, indien hij aandeelen van haar wilde koopen, doch hij moest daarvoor een borgtocht storten van f 1500. N., die dit bedrag betaalde, kwam korten tijd daarna reeds tot de ontdekking, dat de aandeelen waardeloos waren. Toen hij bij genoemde vrouw M. reclameerde, beweerde deze den man in het geheel niet te kennen en hem ook geen aandeelen te hebben ver kocht. Daarop is N. naar de politie gegaan, die de zakenvrouw in bewa ring stelde. Heeft men het ongeluk gehad met jodlum-tinctuur te morsen op linnen goed, dan wrijft men deze vlekken met een watje alcohol van 90 pet. en ze verdwijnen onmlddelijk. DE EINDSTRIJD BEGONNEN Er zijn tal van aanduidingen voor de veronderstelling, dat de eindstrijd Dultschland-Engeland in bet beslis sende stadium is getreden. Wat natuurlijk nog niet wil zeggen, dat de oorlog nu spoedig zal zijn ge ëindigd. Ook al gaat het thans om „er op of er onder", dan beteekent dat niet, dat een van beide partijen er inder daad in slagen zal om binnen korten tijd de overwinning te bezegelen. Voor zoo iets is niet enkel de vraag van belang, wat en hoeveel de aan valler wil inzetten om de overwin ning te behalen, maar eveneens, hoe ver de aangevallene het noodlot over zich wil laten komen om de nederlaag te ontgaan, althans zulks te trachten. De Dultsche oorlogsleiding mag al, naar gebleken is. niet terugdeinzen voor gedurfde offensieven, zij is niet roekeloos en schuwt het ongetwijfeld om Iets doldriftigs te ondernemen, waarvan het succes tevoren niet vaststaat. Fantastische geruchten hebben de ronde gedaan over de Dultsche aan valsplannen op Engeland. Een invale- leger van tienduizenden parachutls ten zou boven Albion worden neer gelaten en terzelfder tijd zouden honderdduizenden manschappen met vlotten en vrachtbooten, beschermd door de befaamde snelbooten, ergens aan de Engelsche kust worden ge land.... Onuitvoerbaar zijn zulke dingen waarschijnlijk nier, maar een verantwoordelijke legerleiding ziet verder dan tot aan het begin van een offensief. Hoe kan en zal een vlotte verbinding met zulke gelande troepen worden verzekerd NeeD, een iandiDg in Engeland moge zijn uit te voereD, wil ze de gewenschte gevolgen voor den aanvaller hebben, dan zal eerst het verdedigingssysteem van den aangevallene moeten wor den vernietigd. Daarmee is de Duit- sche weermacht nu begonnen. De massa-aanvallen op de Oost en vooral op de Zuid-Oostkust van Engeland vormen het eerste stadium van den eindstrijd in den huidigen oorlog. 1 Duitschland heeft zijn overmacht ter lucht ingezet en noodzaakt de Britten om al het materiaal in den strijd te brengen, dat ze tot de ver dediging ter beschikking hebben. De hevige gevechten zullen ongetwijfeld voortduren zoowel tegen de Britsche havenwerken, fabrieken en opslag plaatsen ais legen de Britsche oorlogs- en handelsvloot. Is de Britsche verdediging einde lijk gebroken, dan volgt ongetwijfeld de directe aanval met parachutisten en landingslegers. Men kan er o. I. du3 van op aan, dat de felle lucht acties van de laatste dagen zullen voortduren en nog in hevigheid toe- aemen. Voor den afloop is het natuurlijk van groot belang, hoe de verhouding i3 in de verliescijfers, welke tot heden door de belde partijen geheel verschillend, eigenlijk volmaakt tegenstrijdig met elkaar, worden opgegeven. Volgens de Duitschers hebben de Engelscben van de week reeds een paar honderd vliegtuigen verloren en bedroegen de Dultsche verliezen nauwelijks een vijfde ge deelte. Wordt de strijd met derge lijke uitslagen voortgezet, dan kan het slechts een kwestie van weken nog zijD, of de Britsche verdedigiDg is ineengestort. Natuurlijk laten de Britten zich niet onbetuigd en dat blijkt o.m. uit tegenaanvallen, welke tegen het Duiteche gebied worden onderno men, waarbij helaas ook het Neder- landscbe grondgebied en zijn be woners niet gespaard blijven. BEKENDMAKING. 1. Vaste brandstoffen. Teneinde een overzicht te krijgen van de behoeften aan vaste brand stoffen, zal in de a.s. week een enquête worden gehouden. Deze enquête wordt In 4 groepen gehouden: Groep A. Woningen van particu liere personen; Groep B. Openbare gebouwen (niet voor publieke vermakelijkhe den), ziekenhuizen, sanatoria, rjjks-, gemeente- en provinciale kantoren, gestichten, kerken, gevangenissen, kazernes, scholen, centrale keukens, apotheken, wacht- en behandelings kamers van artsen e.d. Groep C. Warenhuizen, winkels, hotels, pensions (ook kamerverhuur ders) restaurants, café's, particuliere kantoreD, leesruimten In particuliere huizen; Groep D. Gebouwen voor publieke vermakelijkheden, vereenlgings- of vergaderlocalen, niet behoorende tot de groepen A, B en C. Groep E. Kleln-industrie met een jaarverbruik van vaste brandstoffen van minder dan 240 ton en niet be hoorende tot de groepen A, B, C en D. De formulieren, bestemd voor groep A, zijn of zullen huls aan hulB worden bezorgd. Daar de mogelijkheid om brand, stoffen te koopen gedurende den winter van het invullen dezer for mulieren afhankelijk is, is van be. lang, dat invulling met zorg ge schiedt. Slechts goed ingevulde for mulieren kunnen in behandeliDg worden genomen. Invulling heeft plaats door het hoofd van het gezin, niet door anderen. De formulieren hebben alleen be trekking op de navolgende brand stoffen: Steenkolen, steenkoolbriketten, co- keg, brulnkoieh, bruinkoölbrlkètten, turf en petroleumcokes. Andere soorten vaste brandstoffen behooren niet te worden opgegeven. Vraag 5e op de formulieren voor groep A, behoeft alleen ingevuld te worden indien men centrale verwar ming heeft. Wanneer men dus met haarden of kachels verwarmt, wordt vraag 5 niet beantwoord. Schippers en woonwagenbewoners vullen een formulier in op de plaats waar zij momenteel verblijven. Wat de formulieren B, C en D betreft, zij opgemerkt, dat voor elk bedrijf, inrichting, instelling, gebouw of kantoor e.a. een afzonderlijk for mulier wordt ingevuld, ook wanneer verschillende kantoren in eenzelfde gebouw zijn ondergebracht of door eenzelfde centrale verwarming wor den verwarmd. Oefent men zijn bedrijf aan buis uit, dan moet voor verwarmings doeleinden op hetzelfde formulier voor groep A worden ingevuld als voor de rest van het huls is be stemd, terwijl voor andere doelein den, b.v. voor smederij, een apart formulier wordt ingediend. De overige formulieren, dus die voor de groepen B, C, D en E zijD o.a. bij de kölenhandelaren verkrijg baar. Alle formulieren moeten uiterlijk op 22 Augustus bij de Distributie- diensten zijn ingediend. Suiker* In het tijdvak van 1430 Aug. wordt op bon 74 van het algemeen distributiebonboekje V/4 k.g. suiker verkrijgbaar gesteld. Bon 66 blijft geldig tot en met 30 Aug. a.s. Vet. Voorlooplg worden geen toewijzin gen voor vet afgegeven bij inlevering van bon 1 en 2 van de vetkaart. In de twee weken, volgende op 19 Aug. zal voor ten hoogste 50 pet. van het ingeleverde aantal dezer bonnen toewijzing voor vet worden gegeven. Voor vetsmelters A geldt dezelfde regeling met dien verstande dat zij zich met de toewijzingen voor mar garine kunnen wenden tot de Ned. Zuivelcentrale afd. M.V.O., ter ver krijging van banderollen voor vet. Inwisselen van boter tegen mar garine-toewijzingen is nooit mogelijk; omgekeerd kan het in speciale ge vallen worden toegestaan, indien tenminste de geldigheidsduur niet is verstreken. Petroleum. Zooals reeds de vorige week in dit blad is bekend gemaakt zal gelegen heid worden gegeven tot het aan vragen van petroleum voor verlich- lingsdoeleinden. Hiervoor komen uitsluitend in aan merking degenen die niet over eenig ander middel beschikken voor ver lichting. Aanvragen kunDen worden gedaan ten gemeentehuize op het distribu tiekantoor van 24 uur. Maandag voor de letters A—E; Dinsdag voor de letters FJ; Woensdag voor de letters K—P; Donderdag voor de rest. Zeep. Er zijn nog steeds mannelijke per sonen boven de 15 jaar, die geen bonnen voor scheerzeep hebben af gehaald. Deze zijn genummerd 116—120 en zijn gedeeltelijk reeds uitgegeven, tegelijk met de textielkaarten. Degenen, die van de gegeven ge legenheid om deze af te halen geen gebruik hebben gemaakt, kunnen zich alsnog hiervoor aanmelden. Hiervoor worden niet opnieuw extra uren aangewezen. Betrokkenen kunnen uitsluitend op de kantoor uren, voorm. 10—12 uur ontvangen worden. Voed selkureau Venray Leunensche weg 15 Graantelers, die tot nu toe ver zuimden opgave te verstrekken van uitgezaaid zaalzaad (te weten op de groene kaart) worden er aan her innerd, dat zoolang deze opgave achterwege blijft, zij niet In aan merking komen voor een voedertoe- wij ziDg. Binnenkort vindt weer een extra toewijzing plaats voor rundvee, vee houders, die meenen hiervoor 'in aanmerking te komen, kunnen hier voor aanvragen tot uiterlijk Dinsdag avond op het bureau. Voedselbureau OIRLO Deze week worden de volgende zit dagen gehouden Castenray Maandag van 9—12 uur; Leunen Dinsdag van 8 30-12 en van 2—6 uur. Op deze zitdagen kunnen dorsch- en maalvergunningen voor gezinsge bruik, voor zoover men daar nog recht op heeft en rogge van ouden oogst voorradig is, worden aangevraagd. De toewijzingsbonnen worden per post thuis bezorgd. De toewijzing kippenvoer zal hier en daar nog wel eens tegenvallen. Voor kuikens (jonge pullen) wordt geen af zonderlijke toewijzing meer gedaan De toewijzing kippenvoer bedraagt 2 8 kg. per kip en per periode voor 40 pet van het aantal kippen, die Sept 1939 op het bedrijf aanwezig waren (basis getal). Dus eerst narekenen, voordat men reclameert Wie voor een extra toewijzing rund veevoeder in aanmerking wil komen, moet dit vóór 25 Aug. opgeven. Wie nog geen extra toewijzing heeft gehad, komt hiervoor het eerst in aan merking. De Bur?e brengtaa schrjjven fat tie - het vc belangeer De mdor; Mei j,|, dor gevorderd deze voertll verzorgiDj België enoi veerin than i enkele aio Dultsche e De vergyli) motorrjjtuie: Dultsche ne den, bestst benevens ei i den dag o vordering a Voorzooveid' tuigen dof verkocht ütt vindt eenla en met 12 n De dagsr van de groti motorrjjtul e f. 17. Hierbjj 10 merkt, datöo gen, die p Dultsche tec en derhala voor goed z vergoeding o de getaxeefle De liouón worden dor raai van ht 1 wanneer vangen, B t: de Dultsdö verschillen» Indien azc zijn, zal en maakt me eerst genoeidc zooals reels goedlng leak Venray, 3 De Bu^er

Peel en Maas | 1940 | | pagina 2