•Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY' boter De goudschat der Vereenigde Staten. Andere tijden. Pluimveeteelt. Wist U dit 1 Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 17 Augustus 1940 Een en Zestigste Jaargang No 33 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS1-8 regels 60 cent, 7J/g ct. per regel, bij contract groote reductie. UITGAVE Fa. van den MUNCKHOF VENRAY Tel. 512 Grootestraat 28 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS: voor Venray 65 ct. buiten Venray 75 ct. per kwartaal. Afz. no. 5 ct. Meer dan twintig milliard opgetast in de „super safe" van Fort Knox. O. L. Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM Wel is alreeds de overtuiging algemeen, dat andere tijden aan gebroken zijn. Even algemeen is de overtui ging, dat de r.ieuwe tijd zich keert tegen de eindelooze ver splintering der maatschappij. Nog meer: in drie maanden tijd is er in Nederland meer eenheid gekomen, waar vroeger verdeeldheid was, dan in dertig jaar die voorafgingen. Het woord gemeenschap ligt in ieders mond bestorven. Het geheele programma van de Nederlandsche Unie wordt door deze gedachte gedragen. Wij bouwen tezamen aan een nieuwe gemeenschap. Het verouderde standpunt sa mengevat in het gezegde ..teder voor zich en God voor ons allen" is voorgoed van de baan en worde omgezet in den slagzin Alles voor Allen onder Gods geleide. De kleinste gemeenschap, het huisgezin, komt weer in eere. De grootere gemeenschap, het dorp, als gezamenlijke woonplaats van een aantal huisgezinnen komt dus ook in eere. En met eenigszins gerecht vaardigden trots mogen wij zeg gen, dat dit streekblad vanuit dat standpunt zijn oorsprong nam. Zegt U dat niets, lezer? Nu de Nedertandsche Unie roept om een nieuwe gemeen schap voor het geheel der Neder landen, roepen wij U op, voor een nieuwe gemeenschap voor ons dorp. Tezamen vormen wij het Ne- derlandsche Volk. Maar de beginselen gelden in het klein, zooals ze gelden in het groot. o— Ieder lid van het huisgezin werke en offere voor de groot heid, de heiligheid en de ver sterking van de gemeenschap des huisgezins. tedere dorpsgenoot werke en offere voor de grootheid, de on gereptheid en de welvaart van het dorp. Zooals iedere Nederlander werke en offere voor de groot heid en de onaantastbaarheid der Nederlanden. Een programma, waarvoor het schoon is te werken. Daarom noodigen wij U uit ja zelfs vorderen wij U op, U te scharen onder onze vaan om tezamen te werken en te offeren voor een goede, een christelijke; een R.K. Gemeenschap rondom ons heen, in het goede land van het Katholieke Zuiden d.G. De Amerikanen hebben onlangs medegedeeld, dat de goudschat van de Vereenigde Staten thans 20.400 000 000 dollar bedraagt, met andere woorden dat de 20 milliard grens verre is over schreden. Op drie plaatsen zijn deze reusachtige voorraden onderge bracht in de bepantserde ge welven van de New-Yorksche Bondsreservebank, in de kelders van de Munt in Denver en ten slotte in de onderaardsche ka mers van Fort Knox, in de om geving van Louisville, staat Ken tucky. Het goud van de Westelijke U.S.A.-staten is reeds vijf jaar geleden naar Denver overgebracht. In de Rocky Mountains, ongeveer 1000 kilometer van de Westkust verwijderd, ligt diep onder het aardoppervlak, in een ontoegan kelijk landschap, bewaakt door zwaar bewapende soldaten, het goud. Toen destijds deze plaats werd uitgezocht, hielden deAmerikanen rekening met de mogelijkheid, dat de een of andere vijandelijke macht een gecombineerden aan val uit de lucht en ter zee zou ondernemen, om het goud te veroveren. Een dergelijke vrees werd ook gekoesterd, ,oen pre sident Roosevelt in een bood schap aan het Congres de mid delen vroeg om het Fort Knox te doen uitbouwen, waardoor het mogelijk zou zijn ook het goud van de Oostelijke staten in veiligheid te brengen. Een onaantastbaar labyrinth. Ergens in het dichte, ontoe gankelijke bergland, 600 kilome ter van de kust van den Atlan- tischen Oceaan verwijderd, ligt het Fort Knox, omgeven door sagen, waarvan de regeering plechtig verklaarde, dat het zoo prachtig verborgen lag, dat vijan delijke vliegtuigen de handen vol werk zouden hebben het Ie ont dekken. Het begon met een,ge- heimzinnigen arbeid, die vele jaren vorderde, met het doel een onderaardsche schatkamer te maken, die eenig in de geheele wereld zou zijn. Men verrichtte geweldige boringen en liet op vele plaatsen de rotsen explo deeren om een onderaardsch tunnellabyriiith aan te leggen, waarin de eigenlijke safe ge plaatst zou worden. De enorme goudschat van Amerika kon weliswaar opgetast worden in een normale woning met zes kamers, maar Amerika rustte niet voordat dit probleem afdoende was opgelost. Slechts enkele in gewijde beambten weten hoe men in dit labyrinth de bomvrije safe kan bereiken. Het gangensysteem, waarin een oningewijde onverbiddelijk moet verdwalen, is voorzien van een hypermoderne alarminrichting,die reeds in werkir.g komt, wanneer iemand het gebied nadert. Maar bovendien zijn nog in de diep onder het aardappervlak gelegen gangen zware betonnen en ijze ren wanden gemhakt, die volgens Amerikaansche berekeningen aan alle explosieve stoffen weerstand kunnen bieden. Maar of dit alles nog niet genoeg is, heeft men in de stalen platen reservoirs met doodelijke gifgassen aangebracht, die leegloopen, zoodra een onge- wenschte gast zich in de gangen begeeft. De eigenlijke schatkamer ligt in het centrum van dit vestingsysteem. Ongeveer 1500 soldaten liggen in het garnizoen van Fort Knox, en niet ver daar vandaan is een militair vliegveld aangelegd er. de belangrijkste taak van de-hier gestationneerde eskaders is, de Amerikaansche goudvoorraden te bewaken. De Amerikanen hebben na het gereedkomen van de onderaard sche goudkamers trotsch ver klaard, dat de absolute bescher ming van hun rijkdom nu ver zekerd was. En dat gold niet alleen voor een aanval van buiten, maar ook met het oog op bin- nenlandsche onlusten. Met bij zondere voldoening werd gecon stateerd, dat zelfs een aanval van de Amerikaansche gangsters tot mislukken gedoemd zou zijn. Bij een van de laatste goud- transporten richtte een beambte van Washington de volgende waarschuwing tot de onderwereld. „Het zou hoogst ongezond zijn, wanneer iemand plannen mocht hebben ons bij de overbrenging van het goud te storen, want al onze beambten zijn in den wapen handel geoefend en wij hebben onder hen een aantal scherp schutters". Toen hebben zelfs de gangsters ingezien, dat tegen de „Super Safe" var. Fort Knox en tegen de goudtransporten niet veel te beginnen is. Het Europeesche goud wordt ia stalen post wagens overgebracht Ten gevolge van de Engelsch- Fransche goudverschepingen zijn de voorraden in de New Yorksche Bank zoozeer opgehoopt, dat de schatkamers derregeeringsbanken overvol geworden zijn. Derhalve is een nieuw transport naar Fort Knox noodzakelijk. De voorbe reidingen daartoe zijn reeds, onder levendige belangstelling van de zijde van het publiek in vollen gang. Sedert dagen zijn de besle detectives van het land op speur of er wellicht ergens aanslagen beraamd worden. In bepaalde streken zullen versterkte militaire politieposten worden ingesteld om de wegen en bruggen, die het transport moet passeeren, te versterken. Burgers mogen zich in dit terrein niet bewegen, totdat het goud transport met succes heeft plaats gehad. Vliegtuigen zullen boven het traject vliegen, dat bovendien nog met schijnwerpers zal worden beschenen. Zelfs wanneer alle gangsters van Amerika gemobiliseerd wer den en elk van hen had afge zien van zijn revolver en licht machinegeweer, die natuurlijk tot de normale uitrusting behooren - ook nog een stok met hand granaten en bommen, dan zou dat alles niets uithalen. De voor zorgsmaatregelen zijn zoo om vangrijk, dat zelfs de brutale onderwereld van Amerika zich op dit punt als verre overtroefd beschouwt. In New York, Philadelphia en Sari Francisco zullen in de toe komst slechts zooveel goud reserves blijven liggen, dat de regeering ongestoord kleinere financieele transacties kan uit voeren. Het is de wil van de Amerikaansche regeering, dat buiten de gewelven van Denver en Fort Knox niet meer goud ligt, dan men in een ruime kleer kast kan opbergen. volgen was ingesteld, een commissie benoemd om over de weder openstel ling van advies te dienen, waartoe op 1 October 1924 werd overgegaan met een groep van 10.000 rekeningen waaraan geleidelijk uitbreiding werd gegeven, zoodat op 10 November '34 de dienst voor alle rekeningen weer in werking was. In December van hetzelfde jaar werd de rentevergoeding over de saldi der rekeninghouders afgeschaft, een zeer belangrijke maatregel, waardoor de dienst, die door velen als een veilige depositobank werd beschouwd, op zuiverder basiB kwam. terwijl door opheffing der betaal- meesterskantorea in 1925 het Rijk zelf meer en meer gebruik maakte van den postcheque en girodienst voor de betaalbaarstelling van trac- tementen, pensioenen, mandaten enz. Op 31 December 1936 bedroeg bet aantal rekeninghouders 238 500 met een totaal tegoed van f 200.286.824, waarvan voorzichtigheidshalve met het oog op de minder gunstige tij den plm. 79 pet. was belegd, hoewel het toeges:ane percentage 80 pet. bedraagt. De dienst is thans geheel gecon centreerd ten Centraal Girokantore te 's Gravenhage, terwijl de post kantoren hun bemiddeling verleenen bij het storten en uitbetalen van gelden. Op 31 December 1935 bedroeg het totaal ten Centraal kantore werk zame personeel 1101. In genoemd jaar werden gemiddeld per werkdag 3 rekeningen uitgeschreven, ter wijl het totaal aantal stortingen in 1936 bedroeg 15 868 949 tot een be drag van f 1 400165.419; het aantal cheques 4.729123 met een rond be drag van f 847.464 339; het aantal relspostcheques voorheen post- credietbrieven genoemd 305 ir 1935. Totaal werden in 1936 82.183182 boekingen verricht tot een bedrag van ruim f 14.390.736 229. daartoe een paar maanden geleden opgaven (houders van minder dan 25 kippen) kreeg hun voederleverancier voor hen een voedertoewijzing. Velen hunner meenen, dat zij ook na 15 September a s. nog voeder, zg het dan in verminderde mate, kun nen bekomen. Dat is abuisAl dezul ken krijgen na genoemden datum niets meer. Het is ze slechts toege staan om enkele dieren aan te hou den, mits deze uitsluitend uit de gezinspot meeëten. Men noemt de de kippen, die aldus worden gevoed, balkonkippen. In normalen tijd was het inderdaad mogelijk om een klein koppeltje pluimvee op deze manier voordeellg te onderhouden, maar dan kregen die dieren toch dagelijks een klein aanvullend rantsoen van graan. Zonder eenig graanvoeder zal een kip op den duur niet kunnen gedijen als eierproducente bitter weinig verdienste kunnen hebben. Meen niet, dat het straks met dat aanvullend rantsoen ook wel weer zal meevallen en dat er nu en dan bij den kruide nier wel een pondje graan op over zal kunnen schieten; er wordt een strenge controle in uitzicht gesteld. Daarom zouden we willen raden n nu, direct reeds, het grootste deel der balkonkippen op te ruimen, opdat men zich een kleine graan reserve kan vormen voor twee of drie der jongste en beste exemplaren. Speciaal echter vestigen we de aan dacht van de klppenliefhebbers op het nut in dezen tijd van krielkippen. Het is te laat in het seizoen om zich nog kuikens van krielrassen te ver zekeren, maar wie de grootere aoor- teD opruimt en een paar krielkippen weet te koopen, kan met veel min dere zorg zijn liefhebberij voort zetten. De postcheque" en girodienst. De In het jaar 1916 vigeerende „Wet tot regeling der brievenposterg" werd big de Wet van 29 Juli van hetzelfde jaar aangevuld met de in stelling van een Postcheque, en Girodienst, welke op 16 Januari 1918 in werking werd gesteld ter bevor dering van het geldloos verkeer, zulks in navolging van verschillende andere landen. De dienst werd geopend met 15 ambtenaren en 4000 postrekeningen, welk aantal op 31 December 1918 reeds 13.720 met een aantal tegoed van afgerond f 43 430 000, waarvan ruim f 14 831 was belegd. De rekening-couranten werden in de eerste jaren op de postkantoren bewerkt, doch in 1922 werd de alge- beele centralisatie voorbereid, waar door de genoemde kantoren grooten- deels zouden worden ontheven van den administratieven arbeid, aan de uitoefening van den dienst verbon den. De centralisatie werd op 24 Aug. 1923 uitgevoerd en leidde tot een zoo totale ontwrichting van den dienst, dat zg moest worden geslo ten. Door de ministers van Water staat en Financiën werd, nadat een onderzoek naar alle oorzaken en ge- Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen ter beantwoording worden toegezonden aan het Bureau, te Dedemsvaart. Postzegel voor ant woord bgslulten. Indien de vraag er eene is van algemeen, wordt ze in de krant beantwoord. Balkonkippen. Heeft een rubriek „Pluimveeteelt' in dezen oorlogstijd nog wel reden van bestaan Het zal inderdaad niet noodig wezen om regelmatig, weke lijks b.v.. plaats in te ruimen voor deze belangrijke tak van veeteelt in ons land, omdat de bedrgfsmogelijk- heden uitermate beperkt zijn en dui zenden liefhebbers van het gepluim de gedierte gedwongen worden om hun koppeltje af te slachten. Nog maar een jaar geleden werden er ten onzent voor bedrgf minstens 20 mil- lioen kippen aangehouden, straks in September zal dit aantal tot 6 mil- lioen zijn teruggebracht. De noodzaak van nog verdere beperking is geens zins uitgesloten. Is het pluim veebedrijf daardoor van minder belang geworden Vol strekt nietHet is thans noodzake lijk voor den pluimveehouder om alle mogelijkheden uit te buiten, welke de resultaten van zjjn arbeid kunnen verhoogen. Tal van voedermoeilijkheden zal hg moeten overwinnen, omdat niet alleen de hoeveelheden, welke hem voordat doel beschikbaar worden gesteld, uiterst miniem zijn, maar de samen stelling zal vaak niet meer kunnen wezen als vanouds. Het wordt een probleem voor hem, hoe hij zijn die ren in een goede fok- en legconditie zal kunnen houden. Eens moet deze oorlog eindigen, laten we hopeD dat het spoedig zal zijn. Dan zal hij klaar moeten wezen, de kippenhouder, om zijn bedrijf weer uit te bouwen tot de grootte van voorheen. Dat moet gebeuren in den kortst mogelijken tijd, want te voor zien is, dat de eerste na-oorlogsche jaren de gelegenheid zullen bieden om een deel van de geleden schade in te halen. Het zal zeer de vraag zgo, of de organisatie van het pluimveebedrijf in ons land na den oorlog dezelfde zal kunnen zjjn als die van vóór den oorlog; vermoedelijk zullen de fok- en vermeerderingsbedrrjven dan niet van voldoende capaciteit wezen om een volledig herstel van den pluim veestapel in korten tijd mogelijk te maken. M.a.w. iedere pluimveehouder zal er goed aan doen om door nauw keurige selectie, extra-voeding, leg- controle enz. een toom fokkippen te vormen, welke geschikt Is om het herstel van het eigen bedrijf la zijD ouden omvaDg te verzekeren. We hopen voor een en ander, hlervoren genoemd, van tijd tot tijd nuttige wenken te kunnen verstrekken. Dezen keer wenden we ons in het bijzonder tot degenen, die een toomp je kippen plachten aan te houden uit hoofde van nut en liefhebberij; het nut van een versch eitje voor het eigen gezin en de liefhebberij van het fokken en verzorgen van eenig gemakkelijk en weinig plaatsruimte vergend gedierte. Deze categorie van pluimveehou- dere komt er straks bitter slecht voor te staan. Voor zoover ze zich Deze maand geen controle op fietsplaatjes. Het waarnemend hoofd van het departement van financiën, deelt mede, dat. in verhand met de om standigheid, dat de aanmaak en ver- zending van rijwielbelastlngplaatjes voor het loopende belastingjaar eenige vertraging ondervindt, ge durende het tijdvak van 9 tot en met 31 Augustus 1940 geen controle op rijwielbelasting zal worden ge houden. Schroot (oud ijzer). De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart brengt ter kennis van hen, die z.g, schroot of oud ijzer, d.w.z. afval van ijzer of staal in hun bezit heb ben, dat het noodzakelijk is, dat zij dit schroot niet vasthouden, doch bet integendeel verzamelen en langs de gebruikelijke kanalen afgeven, opdat het zoo spoedig mogelijk ter beschikking kan komen van degenen, die dit materiaal als grondstof noodig hebben. Het vasthouden van schroot in de hoop langs den weg van compensatie nieuwijzer in ruil te kunnen betrek ken, moet tot teleurstelling leiden, daar compensatiezaken met Duitsch- land niet zullen worden toegestaan en het schroot voorshands naar geen andere landen dan Dultschiand zal kunnen worden geëxporteerd. Ruimer verstrekking schoenen bonnen. Men kan nog een paar aanvragen. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, deelt mede Aangezien het gebleken is, dat de verstrekking van schoenenbonnen eenigszins ruimer kan plaats vinden kunnen personen, die op goede gronden en ten genoegen van de leiders der distributiediensten kunnen aantoonen, dat zij behoefte hebben aan nog een paar schoenen, een desbetreffend verzoek bij de plaatse lijke distributiediensten indienen. De leiders van deze diensten zullen aan de hand van deze verzoeken besllsseD, of op grond daarvan schoenenbonnen kunnen worden ver strekt. Extra brood- en vetrantsoenen voor landarbeiders. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherg, maakt bekend, dat landarbeiders, werkzaam in den hooibouw en landarbeiders, die zware oogstwerkzaamheden ver richten, nog tot 1 September 1940 voor een extra broodrantsoen van 100 pet. in aanmerking komen. Genoemde categorieën van land arbeiders kunnen gedurende deze periode echter geen aanspraak maken op extra boter- of vetkaar ten voor „zeer zwaren" arbeid. Zij komen derhalve uitsluitend voor de extra boter- of vetkaarten voor „zwaren arbeid", dat is dus voor een extra botsr- of vetrantsoen van 50 pet. in aanmerking. Na 1 September 1940 wordt het extra broodrantsoen van genoemde landarbeiders tot 50 pet. terugge bracht. Het personeel van den Opbouw- dienst zal voortaan voorzien zijn van herkenningskaarten. In de laatste dagen heeft men eenige malen kunnen lezen, dat per sonen, gekleed in de uniform van den opbouwdienst, inkoopen kwamen doen zonder daartoe bevoegd te zijn en op die wijze winkeliers dupeerden. Dit zal nu binnenkort niet meer mogelijk zjjn. want aan het geheele personeel van den opbouwdienst zul len herkenningskaarten worden uit gereikt. Deze herkenningskaarten moeten gedragen worden in den linkerbinnen zak van de uniform. De kaarten be vatten gegevens over naam, voor naam, geboortedatum, onderdeel en de handteekening van den houder van de kaart. Voorts zijn zrj voorzien van een stempel en de handteekening van den commandant. Brj overplaatsingen dient de Inhoud van de kaart gewijzigd te worden. Bij ontslag uit den opbouwdienst worden de kaarten ingeleverd. Men kan verwachten, dat begin September het geheele personeel van den opbouwdienst deze kaarten in zijn bezit zal hebben. Geen eenheidsworst. De „Vee- en Vleeschhandel" schrijft om. Hoe groot het totaal aantal uit de markt te nemen koeien zal zijn, is nog niet zeker, maar een 300,000 wordt genoemd, waarna onze vee stapel met 18 mlllioen stuks door den winter moet. Ongeveer gelijktijdig met afslach ting en export, niet onmogelijk nog daarvoor, verwachten wij Invoering van een algeheele vleeschdistrlbutie. Dus zoowel van rund-, varkens-, kalfs-, schapen- als paardenvleesch. Eq dit zal dan zijn een distributie op bonnen. Heel wat soesa voor het bedrgf, maar de eenige mogelijkheid om een billijke verdeeling door te voeren. Aan den slager magjmen nu eenmaal de verdeeling van b.v. 1 pond vleesch en rauw vet per man per week niet overlaten. De versch vleesch-distributie is een ontzettend moeilijk probleem, omdat men hier niet te doen heeft met een eenheidsproduct, maar met levend vee en met vleesch van velerlei soort en kwaliteit. Die groote moeilijkheid voerde in den vorigen oorlog uiteindelijk tot de befaamde eenheidsworst-productie. Tot zoo'n geweldige bedrgfsont- wrichting en eenzijdige vleeschvoor- ziening wil men aan de Veehouderij- centrale niet weer terug. Met de belanghebbende bonden wordt nu overlegd, hoe deze distri butie nu ls op te zetten met de minst mogelijke bedrgfsontwrlchtlng. VENRAY, 17 Aug. 1940 Opening en sluiting der jacht. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebben den, dat door den Heer Secretaris- Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherjj is bepaald, dat de jacht op wildsoorten zal zijn geopend, zooals hieronder is aangegeven Reebokken van 14 Aug, 1940 tot en met 7 Sept. 1940. Reeën (bokken en geiten) van 15 Oct. 1940 tot en met 14 Nov. 1940. Herten en damherten (bokken) van 1 Oct. tot en met 5 Oct. 1940, Fazanten (hanen en hennen), hout snippen, korhanen, korhennen en hazen van 1 Oct. 1940 tot en met 31 December 1940. Patrijzen van 1 Sept. 1940 tot en met 31 December 1940. Ganzen, alle soorten eenden (be halve bergeenden en eindereenden), watersnippen en meerkoeten van 14 Aug. 1940 tot en met 31 Dec. 1940. Goudpluvieren van 1 Sept. 1940 tot en met 31 December 1940. dat ln het geheele Rijk de jacht niet zal worden geopend/ op herten kalveren, reekalveren (t.w. reeën, die in den loop van het kalenderjaar zijn geboren), benevens op zwanen, berg eenden, eindereenden, duikers, kemp hanen, wulpen, scholeksters, grutto's tureluurs en waterhoentjes. Over het vangen van waterwild met kooien en netten kunnen desge- wenscht nadere inlichtingen Inge wonnen worden ter Gemeentesecre tarie. Venray, 13 Augustus 1940. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Nederlandsche militairen in Engeland. De voorzitter van het plaatselijk Roode Kruis te Helmond heeft thans de beschikking over de namen van ruim 1200 Nederlandsche militairen, die in Engeland vertoeven en daar heen vanuit Frankrijk zijn overge bracht. Reeds ontving de heer Arn. van ThielCoovels, Aarle Rixtelscheweg 14, tel. 197, tal van verzoeken om inlichtingen, natuurlijk speciaal of de naam van een nog vermisten verwant op de lijsten voorkomt. De heer van Thiel heeft zich be-

Peel en Maas | 1940 | | pagina 1